aifi WYBERT Raadstukken iu Leiderdorp Van Mandersloostraat in Alplien DONDERDAG 26 JANUARI Zangersavond van Ring Leiden in Sassenheinu Volmaaktheid en onvolmaaktheid in een leerrijk contrast Een zangersavond met enige merkwaardige aspecten. Wel de „kleinste" tot hiertoe, want slechts vier koren traden in het krüt. De Ring-voorzitter, G. Goedhart, stelde dat niets volmaakt U op deze aarde, de heer Verschoor in de slottoespraak dacht dat elke vereniging het beste zou gegeven hebben, dat zij geven kon. Denken wij er ook zo over? Dat ons Inzicht afwijkt, verduidelijken we hier onder. Sassenheim zelf was dubbel vertegen woordigd. Ten aanzien van het mannenkoor zijn wij het met de heer Goedhart oneens. Maar op een prettige wijze! Absoluut religieus gedacht, is het volmaakte niet van deze wereld. Betrekkelijk gesproken en geplaatst in het landschap van de kunst, nemen wjj volmaaktheden zeker aan. In hetgeen Job de Vries met zijn mannen doet, zij het binnen een be scheiden raam, zien we terdege iets. dat volmaaktheid in zich zélf bezit! Deze dirigent geeft zijn Palestrina's met de gregoriaanse adem en adem is leven. Vertolkt hij Mendelssohn in het ..Beati Mortui". dan voedt hij dit werk met die warm-tere gevoeligheid, die het ge heel eigen merk van deze auteur is. Een daarop volgende Altink verleent hij de evenwichtige afweging van alle waar den. Ei- is bij hem geen noot van uiter lijkheid. Zijn kleurend vermogen is tref fend en een instinkt behoedt hem er voor om ergens de begrenzing van de enig Juiste sterktegraad te overschrij den. Zo moest de zang van dit mannenkoor wel tot maatstaf worden van de waar- de-bepaling! „Jubilate Deo", gemengd koor, ook van De Vries, meenden we voor het eerst te horen. We houden het voor een begmnend koor. Dezelfde beginselen kondigen zich aan. Schubert's „Sanctus" leerde, dat een gedistingeerd ensemble besef voorhanden i£. Bortnianski's „Hirte" dat het zelfvertrouwen groeien moet bij sommigen, die, niet vrij genoeg van het blad zingend, wat remming aan brengen in de gave klanken. Datzelfde maakte het „Ave Verum" wat glansloos. Maar uit dit koor kan en zal stellig iets moois gadijen! Het materiaal laat het toe. De Oegstgeester „Rhynsanghers" had den de laatste jaren onze sympathie. Er was een onmiskenbare opgaande lijn, die nu tot stilstand kwam. Af en toe moet een koor zich op z'n zwakke plek ken bezinnen. Er mankeert niets aan de muzikale intenties van Hans Boelee, maar de overdracht ervan is onvoldoen de klemmend. De zangbogen behoeven expressiever spanning. Er zijn sopranen, die de hoge noten aantikken zonder ze te zingen en die ook het zuiver intone ren beïnvloeden, zodat we ons afvragen, of een aantal van hen niet beter mid den tussen de alten zou staan. Men moet toch op aangehouden noten rustig, zon der flakkerend effect, kunnen stilstaan. Met wat étude-uren kan ook de adem- techniek eens gecontroleerd worden! Vorenstaande voorstelling geldt niet voor het „Kyrie", waar de toonvorming gelukkig verliep. Van het mannen-ma teriaal tenslotte: niets dan goeds! LEIDERDORP R AADSAGENDA De raad kom op vrijdag 27 januari te 7 45 uur nam. bijeen ter behandeling van om. de volgende punten: Benoe ming van leden van de culturele raad; vaststelling van een gemeentevlag; voor lopige vaststelling dre gemeenterekening over 1954; vaststelling van de werkelijke uitgaven voor het openbaar gewoon lager onderwijs over 1954; vaststelling van de voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzondere scholen voor 1956; vaststelling van de voorschotten op de vergoeding voor vakonderwijs aan de bijzondere scholen voor 1956.. verstrek king van een voorschot, ter nadere ver rekening, aan de bijzondere kleuterscho len voor 1956; benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim; voorstel Inzake het adres van de Natio nale Raad voor het Onderling Uitvaart wezen, tot afschaffing van het klassen- stelsel op de algemene begraafplaats; verlening van een subsidie aan de Chr. Oranjevereniging voor de kinderfeesten ln 1956; verkoop van grond uit complex V van het grondbedrijf aan de heren N. Mol. A. Mol en C. Meerburg; verlenen van een crediet voor subsidiëring van verenigingen en/of instellingen die werkzaam zijn op cultureel gebied; bouw van grafkelders en wijziging van de ..Verordening begrafenisrechten"; aan- en verkoop van grond en water van en aan de heer Benhink; aankoop van grond van de heer Huisman; onders- handse aanbesteding van amovering van de brug bij de heer Koning, met bij horende WTeken; ondershandse aanbe steding van het verder bouwrijp maken van complex V van het grondbedrijf. Jaarvergadering „Sparta" De gymnastiekvereniging hield in het Dorpshuis de Jaarvergade ring. De voorzitter, de heer H. v. d. Krob heette de aanwezigen welkom. Het verheugde hem te kunnen vast stellen dat de gymnastiekvereniging een goed jaar aohter de rug had wat het ledental betreft, doch de financiële kant, door het steeds duurder worden van het ma teriaal wel iets te wensen overliet. Een aanvraag voor Koninklijke goedkeuring van de statuten ls Ingediend De voor zitter wees er op dat volgens medisch onderzoek deelneming aan de sport de werkzaamheid der spieren ten goede komt. Daarom is in deze tijd vooral met de ontwikkeling der techniek die de natuurlijke bewegingen vermindert beoefening van sport dringend nodig. De betrekkelijk lange agenda werd vervolgens vlot afgewerkt Tot penning meester werd gekozen de heer H v. Driel. De heer Lemmerzaal werd in het bestuur herkozen. Op voorstel van het bestuur werd de contributie over de gehele linie met een klein bedrag verhoogd. Tevens werd be sloten bij toetreding van nieuwe leden een klein inschrijfgeld te heffen. Van bestuurszijde werd voorts nog meege deeld dat as. zomer een sportdag zal worden georganiseerd. De heer P. J. van Dalen onderwijzer lichamelijke oefening der gemeente heeft hiervoor zijn mede- getreden en vervalt de plaatselijke sub- werking toegezegd Op aandrang ran s;dieregeling. Deze wet werd echter eerst verschillende leden zal het bestuur over- i eind december afgekondigd tcrwij: ver- „Zang en Vriendschap" van Hazers- woude, onder B. Vos, is nu een koor dat niet het beste gaf, dat het geven kon. D wz. het deed dit wel in een Adoramus van een zekere v. d. Put. deed dit min of meer in het te langgerekte Schubert- S2nctus, deed dit niet m Bach en niet in een waardeloze Kantate van dezelfde v. d. Put. In het Adoramus, dat sober gehouden werd. kwam vocale schoon heid voor de dag. Een Bach-koraal moest dit missen, omdat tegenover acht teno ren en bassen minstens een viervoud stond aan sopranen en alten B.ach vergt de volwaardige samenklank van een redelijke groepsverhouding. Maar wat in de Kantate geschiedde, kon niet door de beugel! Alle registers ongeordend geopend, geen geestelijke instelling, een zinloze maatslag. Hoe dit te rijmen met- het Adoramus? Het werd ons een raadsel Het. aantrekkelijke orgelspel tussen door van de organist Keuning blijve na dit alles niet onvermeld. (Ingez. Med.-Adv.) Niemand koopt een merkloze fiets. Als U iels koopt dal goed moet zijn, vraagt U een bekend merk Doe dal beslist ook als U een middel koopt ter bestrijding van hoofdpijn, rheumatick en verkoudheid. Eis dan Aspirin*). Samenstelling, zuiver heid en constante kwaliteit worden gegarandeerd door het Bayerkruis op ieder tablet en dc naam Aspirin") gedeponeerd handelsmerk Jaarvergadering N.C.L.B. De afd. Leiderdorj van de Ned. Chr. Land-bouwarbeidersbond hield in „Irene" haar jaarvergadering, die een feestelijk karakter droeg. De voorzitter, de heer J .Bosman, sprak een kort welkomstwoord. Na het uit brengen van de jaarverslagen, bracht een afgevaardigde van de Chr. J B.T.B., de heer Van Winkels, de felicitaties over met deze feestelijke jaarvergadering, waarop de heer Boelee, voorzitter van het districtsbestuur. een korte rede hield. Hij betoogde, dat nu de tijd was OEGSTGEESi Ver. Vrij*. Hervormden Onder voorzitterschap van prof. dr. T. Jansma hield de Ver. van Vrijz. Herv. Leiden/Oegstgeest gisteravond haar jaarvergadering in de zijzaal van haar kerkgebouw, de Willem de Zwjjgerkerk. In zijn jaarverslag over 1955 memo reerde de secretaris, de heer A. Parmen- tier de door de kerkeraad van de Herv. Kerk te Leiden aan ds. Hubeek ver strekte opdracht in zijn nieuwe func tie als predikant in dit kerkgenootschap en sprak de hoop uit, da£ ook de ln het afgelopen jaar met de kerkeraad van Oegstgeest gehouden besprekingen goede vruchten zal opleveren. In het Jaarverslag werd opgemerkt, dat ds. Hubeek enorm veel werk heeft verzet. Door de langdurige ziekte van de hulppred;ker. de heer J. P. Hulsbos, moest hij de hulp van deze ontberen. Omtrent de doopdiensten werd ver meld. dat deze afwisselend in een der kerken van de Herv. Gemeente of in de kerkzaal van het Leidsctie Volkshuis zul len plaatsvinden. D? gemeenteivonden hadden geregeld grote belangstelling. De handwerkclub floreert en de door deze club georgani seerde bazar was een groot succes. Met dankbaarheid werd gewaagd van het vele en goede weric. dat de Sociale Commissie verrichtte. De nood blijft echter groot, zodat financiële steun ge boden blijft. Het jaarverslag besloot met een be roep op het inzicht van de leden voor de moeilijkheden waarvoor het bestuur zich ziet geplaatst en vraagt activiteit en steun. In de plaats van de aftredende leden van het bestuur, mej. E. D. van Maren en de heer P. den Besten, werden geko zen mevr. W. Fontein-Raadsen te Leiden en de heer J. T. Vos te Oegstgeest. VOORSCHOTEN Ons dagelijks werk VIJFDE NUTSAVOND. Het bestuur van het Nut kan terug zien op een geslaagde avond, die deze week in het Greenway-theater voor de leden werd georganiseerd. De voorzitter, dr. Jè Fè Sirks gaf een overzicht van het aantrekkelijke programma, dat nog dit seizoen te wachten staat, waarna de spreker van deze avond, de heer P. C. Boone. directeur van het Ned. Instituut voor Personeelsleidlng te Driebergen, zijn toehoorders boeide met zijn onder werp „Ons dagelijks werk". Spr. ging diep in3 op de positie van de man en de vrouw in de maatschap pelijke samenleving en het huwelijkMet nadruk stellde spr. vast. 'dat 95'" van de mensen geen behoefte meer voelt tot werken, althans een verandering wenst, als zü er financiëël buiten kunnen. Men droomt zich graag een paradijssfeer, vrij van zorgen en problemen. Gaan wij de arbeid zien als een noodzakelijk kwaad dan mankeert er wat aan. Me nigeen zucht onder het verrichten van zijn dagelijkse arbeid. De inspiratie legt het in vele gevallen tegen de trans piratie af. Wijzend op een belangrijk punt, n.l. te proberen het doel van de arbeid te le ren kennen, brak spr. een lans voor de erkenning van de menselijke persoonlijk heid. Ieder die werkt wil worden ge- aangebroken voor vrijere loonvorming, waarbij het loo nvan de landarbeiders omhoog zou moeten worden gebracht. Wij zulien er voor moeten zorgen, aldus spreker, dat er een verantwoordelijk ge- zinsloon komt. De toneelafdeling van de Zoeterwoud- Mandolineclub, bracht hierna het toneelstuk: „Onder valse vlag" over het voetlicht. Dit blijspel viel bij de aan wezigen bijzonder in de smaak. „De Rommelaars" zorgden voor het muzi kale gedeelte. De belangrijkste punten die de Raad in de vergadering van a.s. vrijdag krijgt te behandelen zijn Benoeming leden culturele raad. In de vergadering van de raad van 25 november j.l; werd besloten tot instel ling van een culturele raad. B. en W. zijn nu gekomen met een voorstel tot be noeming van de leden van de nieuwe in stelling. Het ligt in de bedoeling, voor zoveel mogelijk, dat ln de culturele raad vertegenwoordigd zullen zijn alle vereni gingen die werkzaam zijn op cultureel gébied. VASTSTELLING GEMEENTEVLAG In de vergadering van 26 oktober 1955 kwam ook deze zaak in bespreking. Het ontwerp gemeente-vlag vertoonde veel gelijkenis met de nationale vlag, alleen waren de banen verticaal genomen. Dit ontmoette bij de raad bedenking en ver schillende leden konden er toen geheel niet mee akkoord gaan. Wanneer het ge meentewapen in eén der banen zou wor den aangebracht zouden zij er misschien voor te vinden zijn. Besloten werd toen het ontwerp terug te zenden en de Hoge Raad van Adel nader advies te vragen in verband met de gemaakte opmerkin gen. De Hoge Raad heeft nu bij schrij ven van 20 december 1955 bericht zich niet met de bezwaren te kunnen vereni gen. Het bezwaar, dat het ontwerp te veel gelijkenis zou vertonen met de na tionale driekleur acht de Hoge Raad niet van klemmende aard omdat door de verticale banen het onderscheid naar zijn oordeel voldoende tot uitdrukking komt. Tegen afbeelding van het gemeente wapen in de vlag heeft de Hoge Raad het beziwaar dat men dan ln strijd komt met de gegeven algemene richtlijnen voor het samenstellen van vlaggen van publiekrechterlijke lichamen. Met het oog op de consequenties wordt dit on gewenst geacht Een ander argument tegen het opne men van zegel- of wapenfiguren ln een vlag is de daaraan verbonden kos ten. Uithoofde van de meerdere kosten van de vlag zullen verenigingen, be drijven of particulieren niet zo licht overgaan tot de aanschaffing van een dergelijke vlag. B. en W. stellen nu voor of de vlag vast te stellen volgens het bijgaande ontwerp, óf in het geheel geen vlag vast te stellen. SUBSIDIE KLEUTERONDERWIJS weeen of aan gymnastiek wed strijden zal worden deelgenomen. Na afwerking van de agenda drong de voorzitter erbij de leden in zijn slulbings- woord op aan de naam van „Sparta" steeds hoog te houden. Hierna volgde nog een gezellig 6amenzün. schillende algemene maatregelen bestuur, in de wet toegevoegd, nog niet zijn afgekomen. Dit plaatst de bijzondere kleuterscho len voor financiële moeilijkheden. Zij hebben namelijk wel de uitgaven te doen wegens personeelslasten, terwijl daarvoor nog geen voorschotten zijn ver strekt. De salariëring der kleuterleid sters dient te geschieden overeenkomstig de van rijkswege te verstrekken normen Vast staat dat deze nonnen aanzienlijk hoger zullen zijit dan tot nu toe dooi de bijzondere scholen gegeven salaris sen. In verband hiermede stellen B. en W. voor machtiging te verlenen aan de bijzondere kleuterscholen per kwar taal een voorschot te verstrekken van f.50.per kleuter, ter nadere verre kening. Blijkens ingewonnen informaties is dit bedrag per leerling aan de zeer veilige kant. GRONDVERKOPEN De heren N. Mol, C. Meerburg en A Mol, aannemers te Leiderdorp, hebben gevraagd bouwgrond te mogen kopen in complex V van het grondbedrijf, voor het bouwen van respectievelijk 6. 8 en 6 woningen. De gevraagde complexen liggen in dat deel van complex V dat dit Jaar bouw-rljp gemaakt dient te worden. De ervaring heeft ons geleerd dat het noodzakelijk is, op grond van artikel 29 van de .„Algemene verkoopvoorwaarden voor bouwterrein der gemeente Leider dorp 1954", nadere voorwaarden te stel len. Ook deze llgg eriby de stukken ter in zage. Voorts ligt ter uwer oriëntering ter inzage een nota betreffende de kost prijsberekening en de uitgifte der gron den. B. en W. stellen voor de gevraagde grond te verkopen voor de prijs van resp f 21 600, f. 28.800 en f 18.600 CULTURELE RAAD In de vergadering van 25 november 1955 heeft de raad besloten tot opheffing van de gemeentelijke sportstichting en Instelling van een zg. culturele raad. De financiële gevolgen van dit besluit moe ten thans bij wijziglngsbeslult ln de be groting worden verwerkt. Het jaar 1956 moet, wat deze zaak be treft. worden beschouwd als een over gangsjaar. Met de sportstichting was reeds een jarenlange ervaring opgedaan, doch thans moet de subsidieverlening voor het culturele leven geheel opnieuw bezien worden. Immers ook voor de ver enigingen is de figuur van de culturele raad geheel nieuw. Het zal aanbeveling verdienen de verschillende verenigingen er op te wijzen, dat zfj volgend jaar in staat geacht zullen worden de huren juit haar gewone middelen te voldoen. Zij zullen dan nu reeds maatregelen kunnen nemen haar kaspositle te verbeteren en de zelfwerkzaamheid van de leden te be vorderen Gegebeurt dit niet dan zouden de subsidies ook in de toekomst gebruikt moeten worden voor de betaling van de huren, hetgeen er op neerkomt dat de gemeente indirect zelf de huren betaalt. Dit is zeker niet de bedoeling van de door de raad te verlenen subsidies. Wie zo op het eerste gezicht deze foto van de van Mandersloostraat beziet, zal onwillekeurig naar de gedachte overhel len, dat hier niet zoveel veranderd is. In derdaad de van Mandersloostraat om streeks de eeuwwisseling verschilt wat breedte en toegang betreft, vrijwel niets met die van thans Zeer belangrijk is echter wel het ver anderd aanzicht van bijv. de rechter kant, gezien zoals de foto is genomen, vanaf de zijde van de brug, welke toen ook reeds de verbinding vormde over de Oude Aar tussen Aarlanderveen en Oudshoorn. Het eerste raam rechts op de foto was van de kruidenier Gotken, direct daar naast was de slagerij van Jacob v. d. Gaag, die tevens een Waag beheerde, waar de boeren hun vee konden laten wegen. Welk een verschil de kleine eta lageraampjes maken met die van de huidige slagersbedryven laat de foto U duidelijk zien. Overigens werd van Ja cob v. d. Gaag verteld, dat hij de beste leverworst maakte in Alphen. Zijn echtgenote bediende steeds lopend door geheel Aarlanderveen, Alphen en Oudshoorn de klanten. - .-,r ,-y -- "v" i;,-:- i. U ge In het pand naast de Waag woonde de manufacturenhandelaar Coos v. d. Bosch een man die zoals velen van zijn colle ga's in die dagen er steeds lopend met een groot pak koopwaar op zijn rug, met een stok door een sterke riem, de pol der introk om zijn handel daar te slij ten. In het pand met de brede daklijst woonde de goudsmid v. d. Berg, thans de winkelpanden van de heren Verduijn en Burger. Daarnaast weer had reeds in die dagen de heer v. d. Hoek sr. een zaak in boter en kaas en om. ook aardappe len. Later heeft de oude heer v. d. Hoek nog een inleggerij gehad om tenslotte de basis te leggen voor het bedrijf, dat thans hier gevestigd is. Daarnaast 6tond het pand. waar een zekere v d Linden een drukkerijtje had: dan een timmerman genaamd Niekerk en ver volgens een zg. „koud-bakkertje" Ver vers. die brood hier uitventte voor de Leidse Broodfabriek. Weer daarnaast was de drankslijterij van de fam. Oost hoek. waarvan bekend was, dat men er voor acht en een halve cent een prima .slokkie" kreeg ter grootte van een maatje. Voor een kwartje kreeg men er drie, dan had men dus nog wel een halve cent voordeel. Bekend is dat men daarvan in die dagen veel gebruik maakte. Aan de linkerzijde zijn de ver anderingen minder ingrijpend Het eer ste pand was toen ook al reeds ln ge bruik door de heer Raaphorst, de vader van de huidige firmanten, die er toen ook reeds schoenen en aanverwante ar tikelen ln verkocht. Het pand daarnaast was berucht; men zei toen dat daar de vloek op rustte, omdat geen enkele za kenman het er lang in kon uithouden. Aan de overzijde van de brede poort was toen in het pand van het Chocoladehuis ook al een manufocturenhandel ran de heer Jongeburger. Op de foto staat Juist achter de sla gersjongen een petroleumwagen met een hond ervoor gespannen, een zen. hon- dekar, die men in die dagen ook in de Rijnstreek vaak aantrof. Ook de Imker- kar is een hondewagen, waarby de hond zich juist achter de Jongen verscholen houdt. Er is wat dat betreft gelukkig ook nog wel het een en ander ten goede veran derd. waardeerd. De verantwoordelijkheid legt de plicht op een ander te begrijpen. Spr. bepleitte een harmonisch samengaan in het huweiyk. maar stelde bepaalde voor- Waarden. Als men een huweiyk begint, eindigt de romantiek en begint de ge schiedenis. Het komt er in de eerste plaats op aan met welke wederzijdse bereidheden wordt gestart. Het huwelijk is te beschouwen als een „hogeschool' van het geduld. Spr. belichtte de mannelyke en vrou welijke psyche als tegenpolen en il lustreerde dit met treffende voorbeelden. Na de pauze las spr. gedeelten voor uit zyn eigen werk: „Mens en mede mens ln een bedrüf". Hieruit bleek hoe einig men zich over het algemeen in de ander verdiept en evenals de man met kiespijn slechts vervuld is van zichzelf. Aan het slot van zyn betoog wekte de heer Boone op tot elke nieuwe dag te leren zien als een opdracht, die men niet moet. maar mag vervullen. Na afloop beantwoordde de heer Boone nog enkele vragen. JAARVERGADERING „ST. AGNES" In hotel „De Zon" hield de renetraite- vereniging „St. Agnes" haar jaarverga dering. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld en de presidente sprak hierover in haar openingswoord haar grote vol doening uit. De secretaresse en pennlng- meesteresse lazen haar jaarverslagen voor. Er is een batig saldo. Nadat enkele mededelingen waren ge- daaai ging de vergadering over tot de be stuursverkiezing. Aftredend waren men. M. Verwoerd Bakker en mevr. A. C. de Vroomen Lommerse, die beiden werden herkozen by algemene stemmen. Mevr. S. HaverkortVan Rossum stel de zich niet meer herkiesbaar en in haar plaats werd gekozen men. M. Kipping De Winter. Voor haar goede diensten en vele werk zaamheden werd mevr. Haverkort—Van Rossum harteiyk dank gezegd. Hierna vertoonde pater J. Elgershul- zen van het retraite-huis te Noordwyker- hout enkele lichtbeelden over „Retraite in huweiyk en gezin". Vervolgens werd een korte samenspraak gehouden, getiteld „De ontmoeting van twee bestuursleden". Als attractie van de avond werd het rad van avontuur gedraaid o.l.v. mevr. A. Flint—De Wolf. Tot slot werd dank gebracht aan allen, die hadden medegewerkt om deze avond tot een zeer geslaagde te maken. LOOP DER BEVOLKING 1955 Op 1 januari 1955 stonden ln de be volkingsregisters van de gemeente War mond ingeschreven 2176 mannen en 1945 vrouwen, aldus in totaal 4121 personen. In 1955 werden geboren 42 mannen, terwyi zich vestigden 181 mannen. Over leden zyn 13 mannen en vertrokken 158 mannen, aldus een vermeerdering van 52 mannen. Geboren werden 42 vrouwen, terwyi zich 72 vrouwen vestigden. Overleden zijn 11 vrouwen en vertrokken 92 vrouwen. De bevolking bestaat thans uit 2228 iannen en 1956 vrouwen, aldus ln totaal 4184 personen. WASSENAAR Bloemist Patroons Ver. De Bloemist Patroons Vereniging af deling Wassenaar, bestaat 25 jaar. In verband met dit jubileum werd gis teravond in het Kasteel Oud Wassenaar bijeenkomst gehouden, waarop de heer S. G. A. Doorenbas. directeur van de Haagse plantsoendienst aan de hand van lichtbeelden sprak over zyn reis door Schotland langs tuinen en kaste len, welke reis hem was aangeboden toen hy 25 jaar lid was van de Dendro- lcgische Vereniging. Vorig jaar septem- ber-oktober bracht hij vier weken in Schotland door en bezocht daar de gro te buitenplaatsen, welke uit een dendro- logisch oogpunt van groot belang zyn, hetgeen spreker met voorbeelden aan toonde. Hy vertelde o.m. ook nog van de figuren in de krijtrotsen, welke als bakens dienst doen, waarna hy over ging tot het vertonen van zijn lichtbeel- SASSENHEIM GECOMPLICEERDE AANRIJDING DOOR GLADHEID By het Purfina-tankstation aan de ryksweg nr. 4 (Amsterdam-Den Haag) heeft gisternacht om halféén een gecom pliceerde aanrijding plaatsgevonden, waarby 4 automobisten waren betrokken, doch geen van hen persoonhjk letsel heeft opgelopen. Opmerkeiyk was by deze aanrijding wel, dat er twee buiten landers by betrokken waren, nl. een Chinees en een ïTansman. den, waarvan Wassenaar de primeur had. Het was een belangrijke avond, welke de belangstelling had van zeer velen. Geslaagd Aan de landbouwhoge school te Wageningen slaagde voor het ingenieursexamen Nederlandse land bouw de heer E. W. Boogaard, alhier. B.B.EOEFENING By de op 5 oktober Jl. gehouden grote BB.-oefening bleek, dat het uitwisse len van berichten een zwak punt was. In verband daarmee werd de oefening gisteravond op het politiebureau nog eens overgedaan, waaribij de staf. de blokhoofden en het medische team over de verschillende kantoren waren ver deeld. Na de oefening volgde nog een bespreking.'Commissaris Maandag dank te do deelnemers voor hun medewerking. (Ingez. Med.-adv* Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met Een personenauto moest plotseling remmen en begon toen te slippen De hierachter rijdende Chinees moest hier door ook remmen en begon eveneens te slippen, waarna hy tegen zyn voorgan ger botste. De beide verongelukte auto's werden ingehaald door twee andere wa gens. waarvan de bestuurders door de gladheid van het wegdek de macht over het stuur kwytra&kten en op hun beide voorgangers botsten. Alle betrokken auto's liepen aanzieniyke schade op Geslaagd Aan de landbouwhoge school te Wageningen slaagde voor het propaedeutisch examen de heer J. W. Bakker, alhier. (Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd) BEURSOVERZICHT KLEURLOZE MARKT Amsterdam, 26 Januari De Amsterdamse effectenbeurs heeft vandaag van een nigszins onbehaaglijke stemming blijk gegeven-New York was gistern vrij vast, maar hiervan ging geen enkele sannularis uit. Voornamelijk we gens gebrek aan affaire liepen de koer sen achteruit. Vooral Unilver had enig aanbod te verwerken en liep ruim zes punten achteruit tot 340. Aku en Philips zagen zich circa 4 punten ontgaan. Kon. Olie daalde van 630*4 tot 628%. De oude en d nieuwe aandelen Hoogovens werden rsp geadviseerd op 295 en 285. De Indonesische sector kon zich be trekkelijk goed handhaven. Vooral Ver. Deli was licht gevraagd en trok 2 punten aan. Amsterdam Rubber goed op peil doch HVA een fractie luier. Aandelen Nisu werden 8 punten lager geadviseerd wegens de stopzettilng van de eerste Zeëuwsche vlasspinnerij, een onderne ming waarin Nisu grote financiële be- laangen heeft. Op de scheepvaart&lde- ling liepen de koersen licht achteruit. Guldensbelegging een kleinigheid beter voor de staffèllening 1947. Beurs van Amsterdam Donderdag 26 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 (3*4) 102% 102% Grootboek obl. 101% Ned. '51 3*4 100% 101 Ned. 53 3% 100% 100% Ned. '48 3% 98% Ned. '54 3*4 98*4 98% Ned. '55 3*4 98A 98% Ned. '55 n 3*4 99 99 Ned. '47 3*4 3 99*4 B 99 A Dollarlng '47 3 96% 96% Investeringscert. 3 99% 99i* Ned. 62-64 3 lOOA 100,*, Indië '37 A 3 97% 97|J Grootboek '46 3 97 A 97 A ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 77*4 1?*4 Nat. Handelsbank 160% 159 Ned. Handelmy248% 245% A.K.U319% 315% Philips 336 332% Philips *55 329 325 Unilever 346% 340*4 Wilton Feyenoord 275 276 Biliton 2de r307% 310 Kon Olie f.50.— 324 Kon. Olie 630% 628% Amst. Rubber 131% 131 Holl.Amer.iyn 213% 213 Kon. Ned. Stoomb. 220 220% Ned. Scheepv. Unie 202 200% H.VA139% 137% Java Cult81 83 Dell My12374 144% Senembah99% 99% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gern. leningen A dam '47 (*4> 3 100% 101 Den Haag 1937 1 3.. 97 B Lelden 1947 96 R'dam '7 1 in 3% 101% 101 Indastr. Obligaties Philips Dollarlng 104% 104% Premieleningen A'dam -51 2% 139% 140 Eindhoven '54 2% 108% 10874 Enschede '54 2% 111% 112 Den Haag '52 I 2% 1421» 14211 idem II 2*4 139% 139% R'dam -52 I 2% 137% 137% idem II 2% 143% 143% Utrecht '53 2*4 122% 122% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Amsterd. Bank 264 Rotterd. Bank250*4 Twentsche Bank 257 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir, fabr. 235*4 Kon. Ned. Grofsm. 146 Rott. Droogd. My. 620 Tieleman en Dros 19 263% 252 258% 142% 18% Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 126 B 128 156 Diversen 289 287 Ned. M.Walv.Vrt. 78% 79 Spoorwegen Deli Spoofw. MU. 29*4 29% Amcrik ."ondsen Anaconda 68"» 68,'« 68% 68% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VK. 26/1 Holl. Constructie 420 ex d Ing bur v. Bouwnyv Int Kunststoff Ind 70% 71GB Kon Ned Edelmet Pref w.a idem Kb'-. Textiel Gebr v wyk 84% 84% Leidsche Wolsplnn 319% 318GB Ned. Electrolasm. Sikkens Lakfabr. '53 414 416GB Ver. Touwf abrieken 186 188GB Wernink's Be-tonm. 143*4

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5