kaas ADVERTEREN DOET VÉRKOPEN I Subliem spel in wrang toneelstuk ROSELEUR's weekreclames VLEES - VLEES N. ZWETSLOOT ENIGE MEISJES Jeugdige mannel. werkkrachten doe meer met V DE WITTE NON 1 „Kat op een heet zinken dak" Zal Indonesië aan Nederland een tijdslimiet stellen? Blijf meester DONDERDAG 2# JANUARI Bij aankoop van 200 gram BOTERKOEKJES van f 0.90 voor f 0.80 OF 250 gram KOEKJES van f0.75 voor f0,65 100 gram TRUFFELS met room van f 0,65 voor f 0,45 Da harde MOKKA'S zijn er weer voor 10 cent per stuk. Banketbakkerij ROSELEUR BREESTR 54 - LEIDEN - HAARLEMMERSTR. 67 Wij gaan door met onze eerste kwaliteit vlees .tegen de LAAGSTE PRIJZEN. Boterhamworst 0-25 Malse biefstuk 1.70 Haas 1.90 Reclamelapp., mager 1, Klblappen 1.20, 1.30. 1.40 Knsbieflappen en stukjes 1.40, 1.50, 1.60 Gehakt h.o.h0.90 Hard rundvet 0.55 Onze heerlijke paling- rookworst 0.80 Alles per 500 gram. Dat alleen bjj het bekende adres. Brede rookworst 020 Rookvlees 0.45 Pekelvlees 0.30 Rauwe rookworst voor de stamppot 0.22 Alles per 100 gram. MORSSTRAAT VLEES VLEES DOOR ENORME OMZET, DEZE WEEK Gebakt 1-15 Dooit, runderlapp. vanaf 1-54 Klblappen ons succes L79 Rosbieflappen 1.85 Braadstuk je of rosbief 1.8» Karbonade, vanaf 1.64 Varkenslapp, mager 1.89 Alles per 500 gram. VAN TILBURG Biefstuk, 100 gram 0.45 Poeletbeentjes. 250 gram 0.95 Gebraden rosbief, 200 gram 0.95 100 gr. leverworst I 100 gr. gebr. 0.55 gehakt Koopt s.v.p. op vrijdag. Havenplein 1 A A De INTERNATIONALE KUNSTSTOF- I 1 FEN INDUSTRIE N.V. te Voorschoten \f vraagt voor haar schuimplastic- PLASTICS fabriek, Herengr. 3638 te Leiden: voor sorteren en soortgelijke werkzaamheden VOORTS. De aanmelding voor deze werkzaamheden dient I Publican* N*4 z*t«*lbur*** D«« Hut lekker in de stamppot LEIDSE SCHOUWBURG - a.s. zondagavond 8 uur ONHERROEPELIJK LAATSTE OPVOERING VAN in vijf bedrijven naar de veelgelezen roman. Het toneelstuk „DE WITTE NON" staat weer in de grote belangstelling. Telkens moet dit ontroerende toneelstuk, op her haald verzoek van het publiek ten tonele' worden gebracht en overigens niet ten on rechte. De beroemde roman behandelt een heden daags blijvend probleem n.l. de terugkeer v v*n een doodgewaande. 'V Het verhaal van de Witte Non is de moei lijke strijd van een jonge vrouw, die dacht illes verloren te hebben en daarom in een klooster gaat. Een onmenselijke tweestrijd begint voor haar als de verlorenen terug- Prijzen: f 1.50 tot f3.—. Bespreekt vooral, dagelijks 10—3, telefoon 20195. ons niet zonder levens- was er gevaar. Zuster N. Taconis Tennessee Williams behoort ongetwiifeld tot de grootste toneelschrijvers van onze tijd. dat is moeilijk te ontken nen. Zijn „Glazen Speelgoed" en „Tramlijn Begeerte" werden successtukken over de hele linie, hoe wrang ook van inhoud en achtergrond. Tennessee Williams dringt door tot de geest, maar hii doet. dat met een felheid en somberheid die beangstigen. Is de mensheid dan werkelllk zo gede genereerd en verworden als deze Ame rikaanse auteur ons wil doen geloven? Zelfs mag men de vraag stellen: zijn er zulke Individuen, als ons worden gete kend? Williams brengt ln leder geval abnor male mensen od de planken om zitn beslagen snleeel voor te houden aan zitn bezoekers, wie geen grelntle hooD wordt meegegeven. Nog sterker dan in belde genoemde werken komt dit tot uiting in zijn jongste geesteskind, dat is beloond met de Pulitzer-priis en de seizoen- prijs van vorig toneel-jaar: „Kat op een heet zinken dak". Dit toneelwerk is doordrongen van een onmenselijke somberheid zonder enig uitzicht. Zelfs zo .dat er onwillekeurig een adem benemende afschrik opdaagt over zoveel verdorvenheid. We kun nen ons zelfs voorstellen, dat men er van gruwelt. Maar het is toneel en zelfs zeer krachtig toneel, dat de auteur niet schroomt aan te dikken met alle mo gelijke hulpmiddelen, waarover hl) 6leelits kan beschikken. Zo is qua toneel een meesterwerk ontstaan, daarover moet men het eens zijn, ook al ontkent men ten stelligste de uit zichtloze visie van Williams od onze generatie en zelfs al zou men daarin enig gevaar willen zien. Het is om deze reden, dat we K. en O. dankbaar ziin. dat. het ons dit jong ste werk van Williams ln de serie Groot Toneel niet heeft willen onthouden, al erkende de Stichting zelf de aan te voeren bezwaren, die eerder ziin aan te dikken dan te verkleinen. In ziin .Kat od heet. zinken dak' zet Tennessee Williams ons een Daar men sen voor. aan wier werkeliik bestaan men moeiliik geloven kan. En dat in een omgeving, die feiteliik ook enigs zins neigt naar het onmenseliike. Het is derhalve een soel van abnormalitei ten. eehuld in een waas van ondoor dringbare somberheid. Doch. nogmaals, zo knap toneelmatig verwerkt, dat men aan de greeD ervan niet ontkomt. Od de 65ste verjaardag van ..Grote Pappa". een schatrilke Dlantagebezitter, SDeeli. zich dit sombere relaas af. De Dlanter is ongeneeslijk ziek aan kanker, doch men heeft hem wils gemaakt, dat hij nog laren heeft te leven, weshalve hu een slechte tweede ieued wil inzet ten. In ziin oogen om zitn aan de drank verslaafde jongste zoon Brick af te brengen van zijn drankzucht, weet hit od een gegeven moment de waarheid te Deuren uit de vertroebelde situatie en door te dringen tot de ware oorzaak va ndie drankduivel, waarmede ziin meest eeliefde kind werd beheDt: het verstoren van een trouwe vriendschaD. geëindigd met zelfmoord van die vriend, waaraan Bnck niet onschuldig is. ..Jii bent het. die ie vriend s eraf zelf hebt gegraven en hem er ln hebt geschoot. voordat, ie de waarheid met hem vooraf onder ogen hebt gezien", aldus de vader in ziin oogen door te dringen door de muur. waarachter Brick zich heeft verscholen. En als hii dan zo slaagt, onthult Brick de andere waar heid: ..Wat te zeggen van al die feli citaties en beste wensen voor noe me nig laar. terwijl ieder weet. dat er voor u geen één meer komen zal?" Het ganse leven is voos en leugen achtig. ziedaar in enkele woorden de ondergrond van alles. Als derde hoofdfiguur heeft Williams ingevoegd de ..kat" waarnaar hii ziin stuk heeft genoemd: het is de vrouw van Bnck. die al zit zii od een heet zin ken dak. zodat zii drelet te verbranden, haar Dlaats in de zon van het leven niet wil oDgeven en daarvoor vecht met alle verbetenheid, die in haar is. Met uiteindeliik succes? Misschien eeeft het slot ernge hooo. wanneer na het was sen van de vuile was in de familie kring met de flagrante leugen van de ..kat", dat zii van Brick een kind ver wacht. deze leugen kans od werkelijk heid krijgt. Prachtig en bijzonder sterk ziin de eerste twee bedrijven, hot eerste culmi nerend ln het gesorek tussen Brick en ziin vrouw, waarin Brick slechts enkele woorden zegt. en ln het tweede in de discussie tussen vader en zoon. Dat ziin iuweelties van toneel, ook al maart de auteur de goedkoopste effecten niet om de spanning te doen stijgen. Feiteliik is dan de climax al bereikt en valt het derde bedriif. de familie reünie. ietwat terug, maar toch weet Williams ook dan nog het nodige effect te bereiken. Het zou onbillijk ziin. om het grote succes, dat met dit stuk wordt be reikt. niet direct voor een zeer groot deel toe te schriiven aan de sublieme vertolking, die de toneelgroeD ..Theater" er aan geeft. SDeciaal wat de hoofd figuren betreft. Tussen hen wordt als het ware het usmmum aan samensoel wilzlgde tekst het sterkst. en uitbeelding bereikt, zodat het een doorloDend genot is. dit soel te volgen. Richard Flink, die ook de regie od uiterst knaDDe wiize verzorgde, geeft de Dlanter het volle Dond: ziin uitbeelding is voortreffelijk en bereikt een zeld zame hoogte. Hetzelfde geldt voor de Brick van Kees Brusse. die hiermede ziin meesterstuk heeft geleverd. Armv de Lange Dlaatst zich met haar .Kat" ln de rii van onze grootste actrices Dit drietal draagt deze nieuwe Wil liams. alle bezwaren tegen het stuk ten SDiit. naar de volslagen overwinning door de grote zuiverheid, waarmede zii zich geven aan hun taak. De rest is. goed beschouwd oovulsel, maar als de ..grote Mamma" verdient Hetty Beck zeker waardering. Het decor, een slaapvertrek met ge heel ooen wanden, „zonder bescher ming tegen de nieuwsgierige, vijande lijke wereld". Is door Johan Greter keu rig verzorgd. Na afloop werd het gezelschaD een langdurige ovatie gebracht, terwiil de dames een bloemetje ontvingen. M. Nog zll vermeld, dat Theater het stuk sDeelt ln de oorsoronkelnke tekst, terwiil in Amerika de regisseur Kazan doordreef, dat het slotbedriif werd ge wijzigd om teeemoet te komen aan de Dublieke smaak. Voor zover dit te be oordelen ls zonder het od de Dlanken te hebben aanschouwd, liikt ons de onse- N1EUWKOOP LUSTRUM MIJ. VAN LANDBOUW Op feestelijke wijze heeft de afde ling Nieuwveen e.o. van de Hollandse Mij. van Landbouw gisteravond in de zaal van de heer De Koker haar eerste lustrum gevierd. Een uit de leden gevormd muzlek- clubje liet een zelf gemaakt lustrumlied horen. Vervolgens werden de aanwezi gen onthaald op een .radio-verslag waarin het wel en wee. de grote activiteit en het werk van de afdeling duidelijk bleken. De propagandist van de jongerenafde ling van de Maatschappij de heer A. Olivier kreeg hierna het woord en hier bij vroeg deze zich af wat de doelstellin gen van de afdelinng zijn en wat er in deze vijf jaren van terecht is gekomen. Hij tekende de plaats die de platte landsbevolking en met name de agra riër thans Inneemt. Leden van de afdeling voerden het komische blijspel in 3 bedrijven op, ge titeld „Aardappelen". De voorzitter dankte na afloop de medespelenden en regisseur Zwart en hierna was men nog geruime tijd onder leiding van het duo Sdhouten-De Koker gezellig bijeen. VOORLICHTINGSAVOND ZIEKENFONDS Het Alg. Ziekenfonds „Alphen Omstreken" hield gisteravond in hotel „Het Vliegende Paard" een voorlich tingsavond voor haar verzekerden. De heer A. P. Stuivenberg, administrateur Leidster-docente van Alphens kraamcentrum Velen in de Rijnstreek zullen niet weten dat het kraamcentrum Al- plien aan den Rijn en omstreken een zodanig bestaan heeft, dat in dien hierin geen veranderingen ko men, het wel eens kon gebeuren, dat er over enkele jaren geen kraamcentrum meer is. Men zal zich hierbij afvragen of dit om financiële redenen zal zjjn of an derszins en om dat nu eens wat meer omschreven aan de weet te komen, hebben wij ons voor een vraaggesprek gewend tot de leidster docente van het kraamcentrum voor Alphen en omstreken, zuster W. Taconis. aan de Pieter Floriszstraat te Alphen. Zuster Taconis ontving ons in haar gezellig flatje drie-hoog, toen zij van een vrije dag uit Arnhem terugkeerde. Oorlog in Nederland Wij vernamen al spoedig dat zus ter Taconis een geboren Friezin is uit Joure. In het gemeentezieken huis te Arnhem genoot zij haar op leiding en behaalde zij tevens het kraam- en wijkdiploma. Daarna is zij in Vlagt/wedde in Groningen aan het werk gegaan, waar zij gedu rende de laatste wereldoorlog veel heeft meegemaakt door het vrijwel dagelijks treffen van de grote Ame rikaanse luchtvloten die Duitsland daar binnen vlogen met de Duitse jagers, die hen probeerden te ver hinderen binnen te dringen. Trou wens zuster Taconis heeft genoeg van de oorlog meegemaakt daar zij op 1 september 944 opnieuw in Arnhem tewerk gesteld werd, waar op 24 september de grote luchtlan dingen plaats vonden. Nooit vergeet ik, aldus zuster Ta conis. hoe een aantal boeren uit Vlagtwedde mij zwaar bepakte met allerhande levensmiddelen, met de woorden: „Ie motte gein honger lieden zuster". Helaas heb ik deze mensen nimmer kunnen vertellen, dat ik al dit lekkers zo weer kwijt was en met slechts de kleren die lk aan had met de gehele Arnhemse bevolking geëvacueerd ben naar Loenen op de Veluwe. en Indië Na de bevrijding had ik er hier schoon genoeg van en vertrok in december 1945 met een der eerste DC 4 toestellen naar Indië als eerste-luitenant bü het leger, om in Indië aangekomen, tewerk gesteld te worden bij de Volksgezondheid op Borneo. Wij troffen dit land in een verschrikkelijke toestand aan en hebben daar praktisch drie jaar lang onder de Dajakkers, overigens met veel voldoening, nacht en dag gewerkt. Drie jaar lang hebben wij ons vresehjk moeten behelpen, vooral ook wat het eten betreft. Zo had ik bijvoorbeeld in al die jaren geen aardappel gezien. In 1949, toen ik reeds eenmaal met verlof naar Hol land was geweest en Inmiddels de lste politionele actie was afgelopen, ben ik weer teruggegaan, dit keer naar Soerabaja, waar ik te werk ge steld ben in een Hollands zieken huis. De toestanden werden toen echter, vooral voor de Hollanders, zienderogen slechter en het verblijf Leidster-docente Toch zou ik bijna in 1964, toen ik voor de tweede maal met verlof ln Holland was geweest, nog weer zijn teruggegaan. U moet weten, zo ver telde zuster Taconis. dat mijn pas sage op de Willem Ruys voor augustus 1954 al weer geboekt was. Naarmate echter deze datum naderde kwam er steeds meer te genzin bij mij op en besloot lk hier in Alphen de functie van leidster- docente te aanvaarden als opvolg ster van zuster hroekhutzen. Groot tekort Toen ik op 1 augustsu 1954 de leiding van het kraamcentrum in Alphen overnam waren er 26 gedi plomeerde kraamverzorgsters voor het rayon Alphen, Woubrugge, Rün- sa terwoude, Leimuiden, Oude We tering, Hazerswoude, Koudekerk, Benthuizen, Boskoop en Zwammer- dam beschikbaar, terwijl dit aantal door bet uitblijven van de nodige leerlingen htans is gedaald tot 18 plus een leerling, die in juni van dit jaar examen zal gaan doen. Als er iets is wat mij en met mij de medische wereld in ons rayon bezig houdt, dan is het wel dit pro bleem. aldus zuster Taconis. Want dit probleem van een groot gebrek aan leerling-kraamverzorgsters zal er straks toe leiden, dat het cen trum onherroepelijk gesloten zal moeten worden Als er dan ook iets is waar ik vooral de nadruk op wil leggen is het dit, dat nieuwe leerlingen van harte bij ons welkom zijn. Wilt U wel geloven dat mij dit tekort aan kraamverzorgsters dikwijls ernstig bezwaart en mij feitelijk geen mo ment loslaat. Momenteel is het reeds zo. dat wij tot en met mei geheel volgeboekt zijn met alle kraamverzorgsters en de dames, die daar tussendoor komen, moeten toch ook geholpen worden. Op onze vraag hoeveel leerlingen jaarlijks moeten toevloeien wil het centrum weer op het benodigde aantal en vervolgens op peil blij - ven. kregen wij të horen, dat dit er minstens vier per jaar moeten zijn. U zult, zo besloot zuster Taconis ons gesprek, begrijpen dat momen teel de kraamverzorgsters hard moeten werken, teineinde het tekort aan gediplomeerde krachten nog enigszins op te vangen. Politiek van uitstel om concessies? De Indonesische regering overweegt of zij de Nederlandse regering een tijdslimiet zal stellen om te antwoorden op het Indonesische verzoek be treffende het houden van een slotvergadering van de Nederlands-Indone sische besprekingen, aldus welingelichte kringen in Djakarta. Dit zou gisteravond door minister Anak Agoeng Gde Agoeng aan de regering zijn voorgesteld. In een speciale zitting van het Kabinet zal hierover zo spoedig mogelijk beslist worden. Inmiddels heeft premier Harahap, in antwoord op de schriftelijke vragen, in het Parlement verklaard, dat de regering op de basis van de „trias politica" (de leer van drie Staatsmachten) rechter Maengkom niet kan dwingen de Neder landse advooaat van Empel als verde diger ln de zaak Jungschlager te aan- van het fonds, noemde als bewijs voor de groei van het fonds dat de uitgeven die in 1940 nog f. 150.000.— bedroegen in 1956 vermoedelijk de f. 3.000.000. zullen overschrijden. Uitvoerig ging spreker in op de vele voordelen die verzekerden kunnen ge nieten en gaf tenslotte een zeer over zichtelijke uiteenzetting van wat met het geld van de verzekerden wordt ge daan. Tenslotte werden nog een filmpje over de reuma-bestrijding en enige amu sante films vertoond. OUDE WETERING In hotel „Meerzicht" had het Zieken fonds Alphen en Omstreken een ver gadering uitgeschreven voor allen die belangstelling hadden voor ziekteverze kering. In plaats van de heer H. Schoo opende een bestuurslid uit Boskoop met enige woorden deze vergadering. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit dat niet vele bezoekers aanwezig waren en gaf het woord aan de administrateur de heer Stuivenberg die een rede hield over „De rechten en pliohten van de verze kerde". By het flaneldoek verduideiykte hü zijn betoog. Nadat de vragenstel lers tot ieders genoegen beantwoord waren, werden er een reumafilm en enige tekenfilmpjes vertoond. CEFA Voor een niet uitverkochte zaal van het Geref. Jeugdhuis werd de film ver toond „Anbon en Puntje" Hiermede bleek dat het comité een gelukkige greep gedaan had, want het was alleszins de moeite waard. ZIEKTE VAN DS. KNOTTNERUS Daar ds Knottnerus door ziekte ver hinderd is zyn ambtsbezigheden voorlo pig waar ie nemen, zal ds. Kruyne van Leimuiden de catechisaties waarnemen. ROELOFAREN DSVEEN In hotel .De Heemskinderen" kwamen de leden van dem uziekver. .Diefde voor Harmonie" byeen voor de jaarvergade ring. om daarin officieel afscheid te nemen van de directeur, de heer M. Nieuwint. In zyn financieel overzicht vermeldde de penningmeester aan inkomsten f. 2.312.38 en aan uitgaven f. 2.296.06 met derhalve een batig saldo van f. 16.32. Een belangryk besluit was de verhoging van de donateurgelden van f.2 op f. 2.50 op grond van het feit, dat de leden reeds 2 maal de contributie verhoogd zagen. De heer G. Kuipers werd geïnstalleerd als de nieuwe directeur der vereniging. Deze sprak een kort woord tot de leden. Tijdens deze vergadering nam voorz. J. Bakker het woord, om afscheid te nemen van de scheidende directeur, de heer M. Nieuwint. Overzien wy het ge heel, aldus voorz. J Bakker, dan kun nen wij zeggen dat o.l.v. de heer Nieuwint veel is bereikt. Nadat aan mevr. Nieuwint een boeket anjers was aangeboden, on dersteunde de vergadering met een luid applaus het voorstel om de oud-direc teur, de heer M. Nieuwint te benoemen tot ere-lid. Namens de leden richtte de heer C. d. Meer een afscheidswoord tot de vaarden Maengkom heeft herhaalde malen verklaard, dat hy bezwaren had, maar uit het antwoord van premier Ha rahap in het Parlement kan opgemaakt worden, dat hy totdusver de regering hiervan niet officieel op de hoogte heeft gesteld. In politieke kringen in Djakarta heeft men van berichten uit Den Haag de indruk gekregen, dat Nederland ten aanzien van de besprekingen in Ge- nève, thans een politiek van uitstel volgt, teneinde concessies te krijgen in de processen van de Nederlanders in Indonesië en ten aanzien van hun ver dediging. Dezelfde kringen zijn van mening, dat. mocht Nederland weigeren de re sultaten van de besprekingen te Ge neve te paraferen, de regering-Hara- hap een betere kans zou hebben de binnenlandse politieke moeilijkheden te boven te komen. Deze moeilijkhe den zün voortgekomen uit tegenover gestelde meningen over de Geneefse conferentie tussen de regeringspar tijen en de oppositie. De Nederlandse Hoge Commissaris, mr. W. F. L. graaf van Bylandt. heeft heden een bezoek gebracht aan premier Harahap op diens bureau. flngez. Med.-Adv.) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten JttgHflTTTftTTiia* 'MM scheidende directeur en sprak de wens uit, dat deze steeds met voldoening de prestaties van de muziekvereniging zal kunnen volgen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de voorz. van de muzikale zustervereniging, n.l. de zang vereniging „Vox Laeta". de heer P. J. Koek. Namens het actie-comité sprak dr. E. G. A. M. MuSkens een waarderend af scheidswoord tot de scheidende direc teur. Waarna kapelaan Sik king als gees, telijk adviseur het woord voerde. De scheldende directeur, de heer Nieuwint, bracht tenslotte dank voor de ondervonden samenwerking, alsmede voor de hem toegezwaaide lof. WADDINXVEEN Wederom varkenspest Wederom is een bedrijf in deze ge meente door de vesmettelyke veeziekte varkenspest aangteast, nl. dat van de her A, Moons aan de Henegouwerweg, dat 60 varkens telt. Dit is thans het achtste bedrijf ln deze gemeente, dat is besmet. Trommelaars uitgetrommeld De enkele jaren - geleden opgerichte club van kaakjesbliktrommelaars .De VToiyke trommelaars" is ontbonden. Deze club trad by plaatselijke feeste lijkheden nogal eens op de voorgrond Zij dankte haar ontstaan aan een door de Oranjevereniging uitgeschreven wed strijd voor trommelaars. De animo in de omenwyk bleek zo groot te zyn, dat besloten werd om een club op te richten, y gebrek aan toevoer van jonge krach ten moest thans evenwel besloten wor den de club te liquideren. Het batig saldo van de vereniging bedraagt f165, waarvan de helft aan het Groene Kruis zal worden afgedragen en de andere helft aan de Johannastlohtlng te Arn hem.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4