Classis Leiden der N.H. Kerk bijeen Evangeliesatie heeft te maken met het wezen der Kerk RHEUMIN Luitenant W. C. Lemaire „toonde" keurkorps Mariniers Wste jaargang Donderdag 26 januari 1956 Tweede blad no. 28740 In de maand januari komen de classes van de Hervormde Kerk in ons gehele land in vergadering bijeen. Ook de Classis Leiden vergaderde gisteren in het Zendingshuis in Oegstgeest. De opening geschiedde door de oudst aanwezig zijn de dienstdoende predikant ds. M. Ottevanger van Leiden. met bevredigend. Dit zal wel komen, om dat men bij een Raad van Kerken aile dingen voorzichtig wil zien Maar voort durend komt dan de vraag om de hoek kijken: „En nu wij? Telkens wordt het begrip „groei" gehanteerd. Zien we dat ook in onze kerk? De vragen van geloof en kerkorde hangen samen met die van leven en werk. Spreker meent, dat de Hervormde Kerk een soort van exercitieterrem voor de oecumene kan zijn. Dat kan. volgens hem, niet gezegd worden van kerken, waarin men „vaste standpunten" heeft, want dit kan niet. EVANGELISATIES Ds. P. Kloek van Leiden leidde daar na het rapport van Sectie II in over Broederschap versterken! Deze wees er o.m. op, dat niettegen staande er verschillende gevoelens heersten in de gemeente van Corinthe. dit Paulus niet verhinderd heeft te spre ken tot „Mijn geliefde broeders". Ook onder ons, aldus spreker zijn verschillen de gevoelens. Daarin komt de veelkleu righeid der genade uit. Laat echter de broederschap blijven en versterkt wor den, ook in het jaar 1956. We kennen de eschatologische gerichtheid var apostel Paulus. Hij spreekt van het ver gankelijke. maar ook van het eeuwige. Bij dit alles gaat hij voort met zijn ar beid. Wereldontvluchting is hem ten enen male onbekend. Hij sloeg met zijn woorden niet zo maar in de ruamte, neen hij sloeg raak De Kerk van onze dag wordt ook opge roepen standvastig te zijn. We hebben niet graag te doen met mensen, die tel kens tussen „ja" en „neen" zweven. We kunnen echter alleen standvastig zijn, als we de waarheid kennen. En als we zeggen, dat we de waarheid kennen, dan -heeft dat niets te maken met een zekere arrogantie: dan hebben we deze kennis door genade verkregen. De kerk heeft belijdenis af te leggen van dat ge loof in het midden van de wereld. Daarnaast hebben we onwankelbaar te zijn tegenover de invloeden van buiten. Zijn we ons bewust, dat we staan ondeT de opdracht van Christus? Dan zal schaamte ons aangezicht bedekken, want we deden, wat we niet moesten doen, en we lieten na, wat we moesten doen. Het apostolisch vermaan moge diep in ons hart doorklinken. „Stand vastig. onwankelbaar, altijd overvloedig" Ondanks teleurstellingen mogen we dan toch voortgaan met onze arbeid, want we zijn door genade medearbeiders van Jezus Christus. Ds. D. J. Vossers van Leiden moest pe riodiek aftreden, doch was herkiesbaar. Met overgrote meerderheid stelde de Classicale Vergadering zich weer onder zijn leiding. Ook de assessoren ds. A. de Leeuw van Boskoop, dr. K. E. H. Oppen- heimer van Leiden en ds. N. J. Cupedo van Noordwijk aan Zee werden met gro te meerderheid herkozen. Ds. Vossers nam het praesadiaat over en sprak een woord van welkom tot die predikanten, die de laatste tijd binnen de Classis waren komen wonen. Dit wa ren: ds. Offringa van Katwijk aan Zee, ds. Jorissen van Oudshoorn, ds. Schin kel van Woubrugge en ds. De Vos van Katwijk aan Zee. IN 1957 EEN KERKDAG: Er was een schrijven ontvangen uit Koudekerk aan den Rijn om de mogelijk heid tot het houden van een „Kerkdag" binnen de grenzen van de Classis onder ogen te zien. Het Moderamen meende, dat de tijd van voorbereiding voor een kerkdag m 1956 te kort was. Immers, in alle gemeenten moet dan een bepaald onderwerp van vele kanten en door vele kringen besproken worden. Voor 1957 wil men de organisatie bestuderen. Op voorstel van ds. Kloek van Leiden zal men zich verstaan met „Kerk en We reld" in Driebergen, opdat men over het gehele land een gemeenschappelijk on derwerp in studie zal nemen. Het volgende agendapunt, de verkie zingen. vroeg niet veel tijd. Bi) enkele kandidaatstelling werden de volgende personen ge- of herkozen. Een secundus- lid voor de Provinciale Kerkvergadering: ouderling J. de Graaf uit Rynsaterwou- de; m de commissie voor Opzicht ds. M. Hanemaayer uit Alphen aan den Rijn en ouderling G. v. a. Berg van de „Mar- tha-Stichting" uit Alphen aan den Rijn; voor de Classicale Zendingscommissie ds. A. M. Knottnerus uit Oude Wetering, mevr. M. Sels-Jager u't Hillegom en mevr. mr. A. Honnef-Bender uit Ledder- dorp; voor de Classicale Commissie voor het Jeugdwerk de heren L. Tibboel uit Lisse en J. van Leeuwen van Leiden. Ds. J. N. de Ruiter van Leiden bracht verslag uit van de vergaderingen van de Generale Synode; de scriba, ds. J. P. Honnef uit Leiderdorp gaf een overzicht van de werkzaamheden van het Breed- Moderamen van de Classis. De quaestor K. van Diepeningen uit Leiderdorp dien de zjjn financieel verslag over 1955 en de begroting over 1956 in. De afgevaardig den werden erop attent gemaakt, dat men van de gemeenten een bijdrage van f. 15 per predikantsplaats verwacht voor de arbeid, die door het Moderamen en de Raden moet geschieden. Overigens was de financiële toestand gezond te noemen. Tenslotte werd in de morgenzitting nog de eindconclusie vastgesteld over het Herderlijk Schrijven van de Synode over „Het Huwelijk", waarover in vorige Classicale vergaderingen breedvoerig was gesproken. GELOOF EN KERKORDE In de maddagzitting kwamen de rap porten van de Tweede Vergadering van de Wereldraad van Kerken te Evanston 1954 aan de orde. Het rapport over „Geloof en Kerkor de" van Sectie I werd ingeleid door ds. J. J. Meuzelaax uit Noordiwijk-Binnen. Hij merkte o.a. op dat het rapport han delt over de eenheid en de verscheiden heid van de Kerk De eenheid der ker ken is gegeven m Christus. Waar we de broed eis ontmoeten, daar zouden we ook de Heer der Kerk moeten ontmoeten. Er komt echter van die eenheid weinig te recht. Ze wordt telkens bedreigd. Al is er een zekere groei, de volmaaktheid be reiken we nooit. Toch zien we punten, die de eenheid tot uiting brengen. Er is één Vader, één Bijbel, één Doop, een Avondmaal, één ambtsbediening, al wordt dit laatste dan ook weer met in alle kerken aanvaard. Er is verschil tus sen verscheidenheid en gescheidenheid. Er is nl. een verscheidenheid, die niet zondig, maar goed is. Wanneer verschei denheid de zichtbare eenheid van het Lichaam verbreekt, verandert zij van aard en wordt tot zondige verdeeldheid. Vaak komt dan zelfoverschatting aan de dag. Wat staat ons nu te doen? vroeg spre ker. Berouwvol denken over de geschei denheid. Dit kan niet geforceerd wor den; dit kan alleen gewekt worden door de Heilige Geest. We dienen onze over tuigingen daartoe kritisch te onderzoe ken. Een voortgaande ontmoeting dei- kerken in de Wereldraad kan tot dit doel leiden. P Als geheel vond spreker het rapport „Evangelisatie". Volgens spreker draagt dit woord in onze taal een erfelijke belasting mee. Het heeft bij ons vaak met een noodsi tuatie te maken. Er zijn minderheids- i afstandsevangelisaties. In de gelisatie trekt men dan de mensen worden. binnen een bepaalde kring, terwijl men helemaal uit het oog verliest, dat het Evangelie van ons eist, dat we zullen uitgaan in de wereld. Tot op nu toe is dat arbeid, die verricht wordt, meestal door verenigingen, in de ontkerstende gebieden. Het rapport komt ons heel duidelijk zeggen, dat „evangelisatie" te maken heeft met het wezen van de kerk; het is een daad zonder meer. Christus is met deze wereld bezig, want Hij is de Apostel Gods. De kerke lijke verdeeldheid maakt het woord van het Evangelie vaak krachteloos. Men heeft zelfs de vraag gesteld, of het wel zin heeft vanuit één bepaalde kerk zen ding te beoefenen. Moet dat niet van uit het geheel der kerken worden ge daan? Bij het doorgeven van het Evan gelie is daar eerst de ontmoeting met de wereld. Daarop moet volgen het spre ken van een woord, dat nauw verband houdt met de problemen van de enkele mens in de wereld. Ten derde zullen onze woorden door daden van dienstbetoon en medeleven vergezeld moeten gaan. De vertaling en de verspreiding van de Heilige Schrift ls een van de eerste taken van de evange-' liserende kerk. Nadat spreker aan de hand van het rapport nog verschillende middelen en wegen voor de evangelisatie had aange geven. kwam het geheel van de beide secties in bespreking. De praeses beloofde, dat de rapporten van de vier andere secties in volgende vergaderingen aan de orde zullen gesteld (Ingez. Med.-Adv.) GRIEP WEG! Héérlijk, weer zo Ut ie zijn Ik vóelde aankomen dat ik griep kreeg... maar ik nam gauw een paar Rheumientjes. U weet wel. van Brocades. Die heb ik altijd in huis. Nu is de hele griep voor bij; ik voel me weer zo fit als te voren. Pijn of griep? - Geen nood: kost maar 65 cent per buisje van 20-tabletten Bond van Oud-strijders Een korps, waarop Nederland trots kan zijn Eindelijk en als men nagaat dat het onderwerp ongeveer drie jaar in „de pen" geweest is kan men begrijpen, dat dit voor ingewijden veelzeggend is sprak dan gisteravond voor de afd. Leiden van de Nederlandse Bond van Oud- Strijders en Dragers van „Het Mobilisa tiekruis" in de Harmonie de luitenant ter zee 2e klasse o.c. van speciale diensten IV. C. Lemaire. over „Het Korps Mariniers". Spreker, die zelf met hart en ziel marinier is geweest, vertelde zjjn aandachtig gehoor in een pakkende en somtijds geestige causerie, over de ge schiedenis, belangwekkende wapenfeiten en de huidige status van het oudste korps, dat de Nederlandse strijdkrachten kent. Het Korps Mariniers werd 290 jaar geleden opgericht. Tijdens een zeeslag, in 1664. tegen de Engelsen was admi raal Miohiel Adnaansz de Ruyter er achter gekomen, dat de vijand over zee soldaten de beschikking had. De „le gende" wil, dat hij hierover een onder houd had met Johan de Witt. In leder geval, hoe het ook zij, deze laatste wist van de Staten van Holland gedaan te krijgen, dat zij officieel besloten tot de oprichting van een Regiment Marine Uit de heffe des volks werden hiervoor de soldaten geronseld. De eerste com mandant van dit regiment was baron Van Gent. EEN KEURKORPS Van de eerste tijd af geschiedde de opleiding van deze zeesoldaten op een voortreffelijke wijze en werd de grond slag gelegd voor een keurkorps. Voor de eerste maal lieten zij van zich spre ken in de vierdaagse zeeslag, die voor de Engelsen in een smadelijke neder laag uitliep. De „mariniers" landden zelfs bij de Theemsmonding op Engels grondgebied. Dit was dan de doop van het Korps Mariniers. Heel duidelijk bleken uit dit wapen feit twee belangrijke taken van de ma riniers. namelijk het vechten aan boord van de schepen en het uitvoeren van landingen Een typerend feit voor deze laatste taak is ook het mbezitnemen van de rots van Gibraltar geweest „voor de Engelsen", in 1703 tijdens de Spaanse Successie-oorlog. Dit wapenfeit is even eens met gulden letters geschreven in het roemruchte vaandel van het Korps. DE MEIDAGEN VAN 1940 Een derde uiterst belangrijke taak van de mariniers is het verdedigen van ma rine-objecten. En hier komen we dan al dadelijk terecht in Rotterdam mei 1940. Vier dagen lang vochten daar 400 mariniers tegen een overmacht -an Duitsers. Tientallen sneuvelden. Een heel belangrijk Jaar in de geschie denis van het Korps was 1942. Om mee te kunnen doen aan de door de gealli eerden geprojecteerde grootscheepse lan dingen in de door de vijand bezette ge bieden. besloot de Nederlandse regering tot de oprichting van een Brigade Ma rine, als een onderdeel van het Korps Mariniers. In 1942 werd de grondslag daarvoor gelegd. Tot dat jaar- bestond het hoofdzakelijk uit beroepsmilitairen. Na de bevrudmg van Nederland werden oorlogsvrijwilligers voor deze strijdkrach ten aangetrokken Et bestond direct al grote belangstelling voor. maar de se lectie was zeer streng. Van de 20 aan meldingen werden er gemiddeld vier a vijf goedgekeurd! De opleiding in een kamp in Amerika was hard. Luitenant Lemaire vertelde hierover merkwaar staaltjes Wat hun daar wel zeer goéd bijgebracht werd. was de innerlijke discipline! Na het volbrengen van zijn taak tn Indonesië kon de Brigade Marine als onderdee 'an tni Korps Mariniers wor den opgeheven H°t Korps zelf bestaat tegenwoordig met uitsluitend meer uit beroepsmilitairen Ook gewone dienst plichtigen kunnen zioh er nu voor op geven. Momenteel bestaat de sterkte uit 4000 man, waarvan ongeveer 1900 be roepsmilitairen zyn. Hun centrum is nog steeds Rotterdam. Dc taken zijn wel dezelfde gebleven, hoewel het „vechten op zee" natuurlijk niet meer zó'n essen tieel onderdeel daarvan uitmaakt. Wel zijn er twee taken bijgekomen, n.l. een representatieve- en een instructieve taak. Tot slot van zijn buitengewoon inte ressante cau»;rie vertoonde luitenant Lemaire nog een paar films. Eerst een filmpje over de reis van de Marine Brigade met de „Noordam" van Amerika naar Indonesië en het verblijf van een deel der brigade op Malakka. De tweede film was de uiterst realistische rolprent over de landing der Amerikaanse mari niers op het eiland Iwo Jima. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van de bond. de ma joor bd. M Verhoeven. SELSKIP FRYSLAN IIJEEN Mevrouw Spaanderman-Wielinga uit Wassenaar heeft met het schrijven van het boek „It goudene üleboerd" de eerste prijs in de romanprijsvraag van de Kristlik Fryske Folksbibleteek in de wacht weten te slepen. Met het doel haar over dit boek het een en ander te horen vertellen heeft het actieve bestuur van het Selskip Fryslan in Leiden gis teravond een speciale bijeenkomst be legd in de kleine zaal van Den Burcht" De voorzitter, de heer G Koelstra. heette in het bijzonder welkom de nieuwe le den en deed vervolgens nog enkele me dedelingen van meer huishoudelijke aard Het woord was vervolgens aan mevrouw Spaanderman. Zij vertelde op boeiende wijze over de oorzaken, welke haar er toe bewogen hebben het boek, waarmee zij de eerste prijs heeft be haald, te gaan schrijven. Na de pauze las zij enkele fragmenten er uit voor, terwijl er ook gelegenheid tot het stellen van vragen was Met aandacht en met veel plezier hebben de Friezen naar mevrouw Spaanderman zij kreeg aan het eind van de avond een aaftigq at tentie geluisterd. Pas laat in de avond kwam aan dit intiem en gezellig samen zijn een eind. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Elisabeth Maria Cornelia, dr van G. van Kalkeren en E. M. Smits; Matthijs Daniel Izak. zn van I. D dc Ridder en H A. d. Linden. Willem zn van W de Wolf en A. Smits; Helena Wllhelmlna. dr van H Schrljer en J G M Rietbroek: Maria Elisabeth, dr van I. Mootcn en H Vlasveld: Adrlana Jenny, dr van J. H. Voorbij en J. Bos; Pleter. zn van G Hoeksema en J Huseman; Herman Cornells, zn van C Z Salomé en S. S T. v d. Kasteelcn. GETROUWD: G. K. Steenbergen en W C v Setten v d. Meer; W A d Velde en W H. Noordermeer; P de Jong en C. J Kuiken; T. v. Weelle en D. A E. M v Waveren; S H. Bos en S M Korenhof. OVERLEDEN: Op grond van zijn kennis van de Franse wijnsoorten is de ober- kelner van café-restaurant „In den Vergulden Turk", de heer A. A. Janssen, opgenomen in de ridder- schap en benoemd tot ..chevalier du cep". Hoewel de officiële installatie in oktober te Montpellier (Fr.) met groot ceremonieel zal plaats vinden, werd hij gisteravond reeds gerid derd. Deze plechtigheid geschiedde door de heer J. P. Af. Keuls, die dit deed in opdracht van de groot meester van de chevaliers du cep. de heer Eugène Causse. Gettjktijdig werd ook mr. dr. W. Hugenholtz totchevalier du cep" geridderd. De foto toont het moment, dat de heer Keuls de heer Janssen het teken van zijn waardigheid om de hals hangt» Links de heer W. Couwenberg. die. zoals bekend, het vorig jaar tot chevalier du Taste Vin werd ge slagen. (Poto L D /Van Vliet.) Reserve Gemeente-politie hield contactavond Teneinde het contact te bevorderen en de saamhorigheid aan te kweken werd gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst gebonden van de Reserve Gemeente-politie. treden, presenteerde zich de drumband van de R.G. Politie in enkele met veel elan uitgevoerde nummers, waaruit wel bleek, dat er muziek in deze band zit. Verder verteenden hun medewerking het Lelds Politie Muziekgezelschap goede wijn behoeft geen krans een Hawaiian-ensemible, de Samto'a en de Pya's. acrobaten, die wel wat In him armen en benen hebben, een accordeon- duo en het toneelgezelschap „De Leldse Reservisten". Waakzaamheid een grote deugd Onder de vele aanwezigen, die deze avond bijwoonden, waren om de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van ïünschot, de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, enkele inspecteurs van Politie, enige raadsleden en een deputatie van de provinciale en plaatselijke afdeling van „Steun Wettig Gezag". Na een inleidend woord van de voor zitter van de Contactcommissie, de heer S. Weyers, weidde de commissaris van politie in het kort uit over de taak en de betekenis van een dergelijk korps dat in t ijden van gevaar pal zal moeten staan tegenover eventuele aanslagen op onze vrijheid. Hoewel de heer Dreeuws de wens uitsprak, dat zij nimmer daadwerkelijk nodig zullen zijn. wees htf de reservis ten nog eens met nadruk op de bij zondere waarde, welke in een goede oefening schuilt. Spreker achtte het van belang, dat wij ons in tijden, zoals wij die thans beleven, niet in slaap mogen laten wiegen met de gedachte „zo iets zal nooit meer gebeuren". Pa raat zal men steeds moeten blijven aan gezien in het verleden de ervaring heeft geleerd, dat waakzaamheid een grote deugd is. Ofschoon de heer Dreeuws dankbaar is voor de goede opkomst op de oefen avonden kan dit bezoek nog intensiever zijn. In Leiden, aldus spreker, kunnen wij thans rekenen op een bezetting van het korp6 van bijna 100 reservisten. Een aantal, dat echter zo spoedig mogelijk op 150 moet worden gebracht. Volgens spreker zijn hiertoe, gezien het enthou siasme van de huidige reservisten de mogelijkheden zeer zeker aanwezig. Spreker dankte de korpsleden voor de wijze, waarop zi) op vrijwillige basis dit nevenberoep, waardoor zij land en gezin dienen, hebben aanvaard. Tenslotte wees de heer Dreeuws op de functie, welke de manschappen in tijden van onrust in de eerste plaats zouden hebben te vervul len. t.w het verlenen van surveillance diensten en het regelen van het ver keer. Na deze oproep om tot de gelederen van de Reserve Gemeente-politie toe te Leven zonder angst Op uitnodiging van de afdeling Lei den en omstreken van Psycho Synthese sprak de heer B. van der Meer gister avond in het Snouck Hurgronjehuis over „Leven zonder angst". Het is voor vele mensen bijna een dogma geworden, dat de angst de mens zozeer is ingeboren, dat hij zonder deze met leven kan, aldus spreker. Niettemin begint het langzamerhand door te drin gen tot het front van de wetenschappe lijke wereld, dat angst gezins- en staats vijand no. 1 is en het van het hoogste belang ls haar te leien opsporen in de verborgen schuilhoeken van de ziel. Het is door tal van geleerden, medici zowel als psychologen, met een overstelpend materiaal aan bewijskracht aangetoond hoe angst de oorzaak is niet alleen van de meeste innerlijke ellende en ongeluk, maar ook het lichaam bedreigt in de vorm van tal van ziekten als jicht en reuma, kanker, vertraging in de stof wisseling, enz Spreker wees op litera tuur van dr. Gordon, dr. Theodore, G. Wolfe, dr Deutsch e a. De psycho-ana lyse tracht vooral de factoren te vin den, die de angst samenstellen en ver oorzaken De bewustwording daarvan heft in vele gevallen de schadelijke wer kingen en krampachtige toestanden die zij teweegbrengt, op Er is een beginsel in de mens, dat angstloos is. Het ligt aan genezijds van het aandoeningsleven. Hoewel het door Jung o.a. als kenmerk van de ziel wordt beschouwd, kan het door ieder mens, die het ernstig meent, met zijn leven ont dekt worden als een individuele zelfstan digheid, stil, licht en onverdeelbaar; niet vatbaar voor analyse. Het ls dat begiasel, dat de mens ln staat stelt zichzelf te zijn en in zich heerschappij te verkrijgen, ook over de angst. Spreker stond hier geruime tijd bij stil om dit nader uiteen te zetten en hoge essentiële waarden aan te duiden als wil, geloof en vertrouwen. Een talrijk gehoor volgde deze rede Na afloop vond er nog een korte ge- dachtenwisseling plaats. Bazar clubwerk „Westerfcwartier" Diverse verenigingen houden zich in de Sleutelstad, vooral in de jaren na de afglopen wereldoorlog, bezig met het speeltuinwerk. Een van de vele actieve speeltuinvereniginggen. die onze stad telt is zeer zeker die van het „Wester- kwartier" Het volijverige dames-comi- te van deze vereniging, dat nog maar enkele maanden geleden is geïnstalleerd, heeft thans in het gebouwtje op de speeltuin aan de ten Katestraat ten ba te van het clubwerk - waarvoor vanzelf sprekend veel geld nodig is! - een at tractieve bazar georganiseerd De ope ning werd gistermiddag verricht door de voorzitter van ..Westerkwartier", de heer H. Wittenaar. di o.a welkom kon heten de ere-voorzitter de heer C. F Lardee. de afgevaardigde van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer Lasschuit. vertegenwoordigers van vele zusterverenigingen en voorts enkele leden van het handwerkclubje. Hij wees er met nadruk op. dat de bazar op slechts korte termijn was opgezet en dankte allen, die hun medewerking heb ben willen verlenen. De heer Lardee richtte in het bijzonder nige woordn van waardering tot de leden van het dames comité en hoopte, dat zij nog lange tijd op de ingslagen weg zullen voortgaan. Na dit min of meer officiële gedeelte werden de deuren van de bazar geopend. Vooral de jeugd gaf in de eerste mid daguren van haar belangstelling blijk. Men kan op deze bazar een ruime keus maken uit velerlei artikelen en er zyn bovendien enkele aardige attracties Aan muziek ontbreekt het evenmin Een gang naar de ten Katestraat ls wel de moeite waard! Tot vanavond 11 uur kan men er terecht. IN LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS ZIT GROEI In de Kleine Burcht werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Leidse Vereniging van Postzegelverzame laars. De heer D. J. Meiboom, de voorzitter, constateerde met voldoening, dat het medeleven van de leden met de vereni ging gemeten naar de opkomst groot ls. Het concludeerde hieruit dat de opzet van de vergaderingen aantrekkelyk was en dat het bestuur dus ook in het ko mend Jaar op dit stramien door moest borduren. In zyn dankwoord tot de leden die daadwerkelijk mee hadden gewerkt om vergaderingen en tentoonstelling tot een succes te maken, richtte hij zich in het bijzonder tot de heer Briel, die on langs zijn functie als controleur neer legde. Als zyn opvolger werd benoemd de heer Van Eek. Door de aanmelding van vier leden be draagt het aantal leden thans 233. het geen betekent, dat de Leidse vereniging zich op de lijst der tien grootste lande lijke verenigingen heeft geplaatst. De secretaris kon melding maken van een bloeiend verenigingsleven, dat zich manifesteerde in goed bezochte verga deringen en een druk gebruik van de bibliotheek De jeugdafdeling moest ln haar ver slag een minder optimistisch geluid laten horen. Met de viering van het 12H-Jarig bestaan in het vooruitzicht loopt het ledental gestadig terug. Het bestuur werd in zün geheel herkozen. De ruilavond wordt gehouden op de tweede woensdag van iedere maand in de Chemische school aan het Rapenburg. D.A.V. „SPORTIEF". Woensdagavond hield de dames atle tiekvereniging „Sportief" haar jaarlijkse algemene ledenvergadering, welke dit maal plaats vond in „Het Gulden Vlies". iDeze vergadering, welke druk werd be zocht, had een geanimeerd verloop. Alia Jaarverslagen en voorstellen wer den aangenomen. Het bestuur is thans als volgt sam< in gesteld: mevrouw A C. Lotte—Van Oos ten, voorzitster; mejuffr. L. C. C. Jan sen, secretaresse; mevrouw A. van de WijngaardenBruné. penningmoeste- resse; mevrouw W. Rietbergen—Plu, wedstrijdsecretaresse; mejuffr. s Bo dy n, commissaresse; mejuffr. G Favier, commissaresse en mejuffr. J. van der Laan, oommissaresse, terwijl als trainer fungeert de heer R. Steuer. Het actie-comité Lelden, dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen ten einde tot de bouw van een nieuw Diaconessen- huis te kunnen geraken, heeft in haar acties voor 1956 o.a. opgenomen het or ganiseren van een verkoopmiddag en -avond in mei. Aangezien er enige hoop bestaat, dat dit jaar de bouwvergunning zal afko men, waarna zo spoedig mogelijk met de bouw zal worden begonnen, zal er dit jaar een heel kapitaal bijeengebracht moeten worden. Het ligt voor de hand. dat. zal deze verkoopdag een groot financieel succes worden, er vele artikelen nodig zijn. Goederen kunnen reeds thans worden ingezonden aan 't Actie-Comité Nieuw bouw Diaconessenhuis. p. a. mej. B. H. Questroo. NieuWe Rijn 51, Leiden. DE INVLOED VAN DE FILM Filmscholingscursus Leidse Jeugd Actie Het vorige seizoen heeft, zoals bekend, een drietal inleiders verteld en laten zien hoe groot de invloed van de film is en welk een belangrijk, maar soms gevaar lijke rol zij vooral bij de opgroeiende jeugd kan spelen. Naar aanleiding van een tydens de laatste avond van deze serie gehouden enquête is thans de tweede filmscholings cursus van de L.J.A. samengesteld. De bekende filmdeskundigen, de heren H. Wielek en pater R. van Sasse van Ysselt zullen een viertal films van zeer uiteenlopend karakter bespreken en ver tonen. Op deze wijze zullen zij, die met het probleem film en jeugd ln aanraking komen beter in staat zijn om de films, die de jongelui naar de bioscoop trekken, te beoordelen en met de Jeugd te bespre ken. Dinsdag 7 februari wordt de film .Jury" van Fritz Lang en op dinsdag 21 februari de film: „Wonder in Milaan" van Vitto- rio de Sica vertoond. De heer Wielek zal deze films met een kort woord inleiden. Dinsdag 6 maart licht pater R van Sasse van Ysselt de film „Welkom mr. Marshall" toe Tenslotte wordt 20 maart de film „Shane" vertoond. „IN GESPREK MET MARTIN BUBER" Oecumenisch weekeinde op kasteel Oud Poelgeest De Stichting „Oud Poelgeest" te Oegst geest organiseert op 11 en 12 februari het zevende weekeinde in de cyclus „In gesprek met tijdgenoten". Het weekeinde zal ditmaal gewijd zyn aan Martin Bu- ber, vanwege zijn grote invloed op het leven en denken van deze tijd, waarin langzaam zichtbaar wordt wat hij „dia logisch leven" zou noemen. Inleider op zaterdag ls ds F. J. C. Bredschneyder uit Velp. Op zondagmorgen zal een oecumeni sche huisdienst gehouden worden oJ.v, ds J. M. Hoekstra. De heer C D. Hajer en mej. M. L. Hoogerwerf alhier slaagden aan de Landbouwhogeschool te Wageningen voor het propedeutisch examen Dode en zwaargewonde bij botsing op Rijksweg Dinsdagavond heeft op de Rijksweg onder de gemeente Oegstgeest een ern stig ongeval plaatsgevonden, dat een dode en een gewonde heeft geelst. Uit de richting Amsterdam kwam een vrachtwagen met aanhangwagen, afkomstig uit Averhorn. De chauffeur van de auto werd door de chauffeur van een hem inhalende auto gewaar schuwd. dat de achterlichten van de aanhangwagen niet brandden. De vrachtwagencombinatie stopte daarop op de rijweg, zonder eerst naar een parkeerplaats terzijde van de weg te rijden. Even later sloeg een eveneens uit de richting Amsterdam komende per sonenauto met een zware klap op de onverlichte achterzijde van de aan hangwagen om daarna gedeeltelijk onder de aanhangwagen te schieten. De uit Den Haag afkomstige chauf feur van de personenauto werd ern stig gewond, zyn naast hem zittende echtgenote werd op alag gedood.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3