LEIDSCH DAGBLAD Premier Boelganin oppert nieuwe onderhandelingen met liet Westen Komt Russisch voorstel nog ter sprake bij het overleg met Eden in Washington? WEERBERICHT Grote activiteit van Russische ambassadeur in Bonn, Zorin Bouwen in de eerste plaats taak van het bedrijfsleven 94ste jaargang DONDERDAG 26 JANUARI 1956 No. 28740 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. .57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501* „Vriendschappelijke briefaan Eisenhower De Sovjet-Russische premier Boelganin heeft een „vriendschappelijke brief" geschreven aan president Eisenhower, waarin hij een poging doet de „geest van Genève" opnieuw /tot leven te brengen. Volgens goedinge- lichte bronnen in Washington zou Boelganin nieuwe onderhandelingen wensen over kwesties als de hereniging van Oost- en West-Duitsland, de Europese veiligheid, de ontwapening en de uitbreiding van de contacten tussen Oost en West. Dit waren juist de kwesties, waarop de conferenties van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier („Genève II") destijds vastliep. In Washington neemt men aan, dat het tijdstip van het overhandigen van de boodschap zodanig is gekozen, dat de brief bij de komende onder handelingen tussen president Eisenhower en de Britse premier Eden ter sprake zal komen. Een diepgaande bespreking zal echter niet mogelijk zijn, daar de deskundigen van beide staatslieden nog geen studie van de ware betekenis en de omvang der denkbeelden hebben kunnen maken. Kremlin-leiders zouden een bezoek aan V.S. beogen Het Witte Huis noch de Russen heb ben de inhoud van de brief onmiddellijk bekend willen maken, maar wel zou vaststaan, dat geen nieuwe ontmoeting tussen de regeringsleiders der vier grote mogendheden voorgesteld zijn. De brief zou in een zeer vriendelijke toon gesteld zijn, welke overeenkomt met de toon, welke overheerste tijdens een gesprek, dat de New Yorkse jurist Mac Duffie gisteren met de algemene secre taris van de communistische partij der Sovjet-Unie, Nikita Kroesjtsjef, in Mos kou had. Kroesjtsjef zei hierin o.a., dat hij en de andere Russische leiders ervan over tuigd waren, dat zowel Eisenhower als Eden en Faure werkelijk naar vrede streven. Het bezoek van ambassadeur Zeroebin aan het Witte Huis, waarbij de Rus de Hitiers schedel als oorlogstrofee in het Kremlin - museum (Van onze correspondent in West - Duitsland De schedel van Adolf Hitler bevindt zich. wanneer informaties van het veel gelezen Westduitse blad „Bild" juist zijn. tegenwoordig in het Kremlin-mu seum in Moskou. Toen de lichamen van Hitier en Eva Braun op de 30ste april 1945 voor de „Fiihrer' -bunker in Berlijn verbrand werden, zijn wel Hitiers benen voor het grootste deel een prooi van de vlammen geworden, maar z' nhoofd werd nog be trekkelijk gespaard. Daardoor kon de gewezen SS Obersturmfiihrer Mengers- hausen Hitlers lijk later in een bos te Finow, in de buurt van Berlijn, identi ficeren. Een Oostberlijnse politie-officier, die enige tijd geleden naar West-Berlijn gevlucht is. heeft thans verteld dat hij van een kapitein van de Russische ge heime politie. Wassilki geheten, die te gen het einde van 1945 bij hem was in gekwartierd, vernomen had.dat de stof felijke overblijfselen van Hitler en Eva Braun naar de Sovjet-Unie waren overgebracht. Wassilki had zelf tot de groep Russen behoord, die de lichamen in beslag genomen had en voor het transport had moeten zorgen. De Russische geneesheer Iwanof, die vlak voor Stalins dood de bulletins over de gezondheidstoestand van de rode tsaar ondertekende, heeft medegedeeld, dat Hitiers schedel thans als oorlogs trofee in een glazen vitrine in het mu seum van het Kremlin te pronk staat. Iwanof heeft dat aan een Duits ingeni eur van een grote Westduitse onder neming verteld, die onlangs naar zijn vaderland is teruggekeerd Stalin had zijn particuliere schatten in dit museum laten onderbrengen. Iwa nof had echter de geruchten tegenge sproken, volgens welke Stalin Hitiers schedel als asbak zou hebben gebruikt. Sneeuw De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw of regen. Matige tot krachtige wind tus sen zuidoost en zuidwest. In het noor den temperaturen om het vriespunt. Elders dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 JANUARI. Hoogwater te Katwijk te 2.53 en 15.12 u. De nummer bestaat uit 10 pagina's brief aan Eisenhower overhandigde, was de eerste ontmoeting, welke een Amerikaanse president en een diploma tieke vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie daar sinds het einde van de tweede wereldoorlog gehad hebben. Verscheidene diplomaten in Washing ton veronderstellen, dat premier Boel ganin in zijn brief Eisenhower gepolst heeft over een eventueel bezoek van hemzelf of een andere hooggeplaatste Sovjet-Russische leider aan de Vere nigde Staten. Men acht dit in het licht van de reizen, die de twee Russische leiders in de afgelopen maanden naar Joego slavië, India, Birma en Afghanistan gemaakt hebben en tevens in het licht van de reis, die zij naar Engeland zul len maken, vrij waarschijnlijk „Zij vinden het heerlijk om glim lachend rond te gaan nu zij hebben be merkt, dat zij rustig buiten de Sovjet- Unie kunnen reizen zonder dat er op hen geschoten wordt", zo zei een diplo maat. Teleurstellend lange studietijd Bij de uitreiking van ingemeursbullen aan de geslaagden van de Landbouwho geschool te Wageningen, die voor het eerst geschiedde in de aula van de Hoge school en ditmaal een plechtig karakter had, heeft de rector magnificus, prof. dr. J. H Becking, er op gewezen, dat in het studiejaar 1945-1946 53 van het aan tal aanvankelijk ingeschrevenen slaagde en in het studiejaar 1955-1956 57 De studieduur van de 39 geslaagden va rieerde van 5 tot 10 jaar Het gemiddelde bedroeg 7 jaar en 8 maanden Prof Becking noemde deze studietijd teleurstellend lang Met het oog hierop heeft de Senaat van de Landbouwhoge school een nieuw progTamma ontworpen, waarin naast verdere specialisatie is ge streefd naar beperking van het aantal verplichte vakken. Drie getuigen p.w. generaal Pereira uit Djakarta terug Geloof aan vrijspraak voor Jungschlager Als Jungschlager net zo onschuldig is als de voormalige Nederlandse Mi litaire Missie, die tijdens dit proces van alles is beticht, dan zou ik volgens Nederlandse juridische maatstaven denkend geloven, dat hij vrijgespro ken moet worden" Aldus generaal-majoor A. J. A. Pe reira, voormalig hoofd van de Neder landse Militaire Missie in Indonesië, die in Djakarta als getuige a décharge in dc processen tegen Jungschlager en Schmidt is gehoord en die gisteravond Zeer ongebruikelijke stappen trekken de aandacht en wekken onrast bij regering (Van onze correspondent in West-Duitsland) Met lede ogen volgt men in Bonn de buitengewoon intensieve activiteit, die de Sovjetrussische ambassadeur in West-Duitsland, Zorin, ontwikkelt. Hij is kort voor Kerstmis in Bonn aangekomen en heeft op 7 januari zijn ge loofsbrieven aan het Westduitse staatshoofd, prof. Heuss, overhandigd. Het trok toen al zeer de aandacht, dat hp onmiddellijk afschriften van de toespraak heeft laten verspreiden, die bjj tot de Bondspresident gericht had. Zo iets is in de wereld van de diplomatie echter niet gebruikelijk. Kort daarop begon de Russische ambassade geregeld bulletins uit te geven en thans is bekend geworden, dat Zorin in de eerste helft van februari in Düsseldorf voor de Rhein-Rhur Klub een voordracht gaat houden. Zorin heeft verder de wens te kennen gegeven een onderhoud met Alfried Krupp van Bohien und Halbach te hebben, die nog steeds een zeer invloedrijke rol speelt in het wereldvermaarde Westduitse staalconcern. Daarbij komt nog dat Zorin het voornemen heeft alle ministers van Adenauers regering op te zoeken, wat voor een buitenlandse diplomatieke vertegenwoordiger zeer onge bruikelijk is. De meeste ministers hebben reeds een toezegging van het te verwachten bezoek gekregen. Russen in staat telefoon gesprekken af te tappen Het schjjnt in de bedoeling te Uggen, dat deze aangelegenheid op een kabi netszitting besproken zal worden, zodat de ministers een soort van handleiding kunnen krijgen. In de binnenkamers van de West duitse hoofdstad is intussen ook grote deining ontstaan over een onaangena me ontdekking: een der hoofdtelefoon- kabels van Bonn, waarop de meeste re geringsgebouwen zijn aangesloten, blijkt dwars door dc tuin van de sische ambassade te lopen, heel ver van het gebouw af! Prins Bernhard anderhalf uur bij Eisenhower Prins Bernhard heeft gisteren een be zoek aan president Eisenhower in het Witte Huis in Washington gebracht. Bij hel onderhoud van de Prins met de president was ook mevrouw Eisen hower aanwezig. Het bezoek duurde anderhalf uur, drie maal zo lang als aanvankelijk de be doeling was. Prins Bernhard verklaar de dat alleen maar over particuliere aangelegenheden gesproken was. Vol gens hem zag president Eisenhower er zeer goed uit. Duitse autoriteiten hebben zich al afge vraagd of de Russen op een of andere manier geweten hebben, dat door de tuin van dit gebouw de hoofdtelefoonkabel liep. In ieder geval hebben de Duitsers er al enige conferenties aan gewijd en worden de technische mogelijkheden onder ogen gezien. Men kan óf de kabel omleggen (maar daarvoor moet de heer Zorin zijn toestemming geven), óf men kan de kabel aan beide kanten van de ambasadetuin afsnijden en door een nieuw gedeelte buiten de tuin om, ver vangen. Een beslissing in deze delicate kwestie wordt binnen enkele weken ver wacht Waar men in Bonn van het begin af aan zeer wantrouwend heeft gestaan te gen de benoeming van de heer Zorin tot Sovjetrussisch ambasadeur. over het stuk kabel, dat nu onder de lerminst gelukkig met deze ontdekking, tuin van de heer Valerian Zorin door- Het- gevaar is niet denkbeeldig, dat de loopt, aldus het Hbd van Antwerpen i Russen, die de tuinen van hun arnbas- Naar verluidt zijn er in de binnenkamers j sades door dichte hagen of muren vol- van Bonn boze stemmen opgegaan, die I ledig var. de buitenwereld plegen af te gevraagd hebben, wie er tooh wel ver- j schermen, de telefoongesprekken zouden antwoordelijk voor is. dat het bestaan i gaar. aftappen Technisch is dat moge van de telefoonkabel is vergeten, toen lijk en praktisch ook. want ook.de tuir. de Russen vroegen in dit gebouw hun van een ambassade is exterritoriaal ge- ambassade te mogen vestigen. Sommige bied De restauratie van de Oude Kerk i gunstiger financiële regeling in een kan worden voltooid. Een kijkje in te Delft, waarmede zes jaar geleden sneller tempo worden voortgezet, liet dwarsschip. dat thans onder begonnen werdkan dank zij een\waardoor zij waarschijnlijk in 1960\handen genomen wordt. Vol vertrouwen lachend namen de Engelse premier Sir Anthony Eden (rechts) en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd af scheid van de achterblijvenden op de kade van Southampton bij hun inscheping op de ..Queen Mary", waarmede zij naar Amerika vertrok ken voor belangrijke besprekingen met Eisenhower en andere Ameri kaanse politici. Alle drie getuigen hadden lof voor d® correcte wijze waarop zij in Djakart® zijn behandeld Ze hadden gelogeerd ia Hotel des Indes en werden volkomea vrij gelaten in hun bezoeken in de stad. Wel moesten ze dit van tevoren bij de politiewachtpost melden, opdat zij op hun tochten door een politie-jeep kon den worden gevolgd. Aan de getuigen was nu eenmaal een garantie voor hun veiligheid gegevén en die wilde men in Indonesië op deze wijze nakomen. „Ik ben niet verbaasd geweest over de vragen, die mij bij de processen gesteld zijn, zo zeide generaal Pereira. Af en toe kreeg ik de indruk, dat men mij geloof de en de verklarigen van de getuigen charge, die lijnrecht tegen de mijne in gingen. niet. Met de beide gevangenen heb ik geen apart contact gehad Over het werk van mevrouw Bouman kan ik niet anders dan mijn grootste bewon dering uitspreken. Ik ben er erg van on der de indruk gekomen Schmidt maakt nog steeds een vitale Indruk Hij is zeer agressief, kan zich vermoedelijk beter verdedigen dan Jungschlager". Generaal Pereira zeide voorts op de terugweg in Bangkok mr. A. C. van Empcl die daar nog steeds op zijn vi sum wacht, niet gezien te hebben. Dat mevrouw Bouman in de veelomvat tende en ingewikkelde verdediging dringend hulp behoeft, stond voor hem vast. Ook de andere twee getuigen, die met de generaal terugkeerden, onderluite nant J. Koenders en sergeant J. Ver schoor, die beiden onder dé generaal bij de missie gediend hebben, vonden, dat zij zeer coulant ondervraagd waren De heer Koenders voegde daaraan met een zekere voldoening toe: „Ik heb ten minste ook mijn mening over de getui gen a charge kunnen zeggen, b.v. over ónze vrien Amiroeddin". Peronisten in Argentinië nog steeds actief Voor het huis van de Argentijnse con servatieve leider Ose Antonio Mercado te Cordoba is woensdag een bom ont ploft. De politie meent, dat deze en an dere recente terreurdaden verband houden met een Peronistisch komplot, dat aan het eind van de afgelopen week verijdeld werd waarbij meer dan twee- honderde arrestaties m Buenos Aires en de provincie werden verricht. Berichten over de arrestatie van de voormalige president, generaal Lonardi, zijn van bevoegde zijde woensdag tegen gesproken. In een officieel bulletin is zijn bevordering tot luitenant-generaal, de hoogste rang in het Argentijnse legep, bekend gemaakt. Minister Witte verklaart: Overheid moet terugtreden Ombuiging huidig beleid in voorbereiding (Speciale berichtgeving.) Minister Witte heeft vastgesteld, dat het bouwen in de eerste plaats een taak is van het bedrijfsleven, de overheid heeft hierbij een secundaire taak. Het bedrijfsleven moet zorgen, dat het zijn taak zo goed mogelijk vervult. De overheid moet tot een zo gunstig mogelijk klimaat hiervoor medewerken, waarbij het alleen maar jammer is, dat zij het klimaat in de letterlijke zin van het woord niet in de hand heeft. De huidige schaarste aan woningen leidt er toe, dat vele overheids maatregelen vérgaande gevolgen voor het bedrijfsleven hebben, waarbij noodzakelijkerwijs in de vrijheid van het bedrijfsleven wordt ingegrepen. Zodra er echter ruimer in de woningbehoefte zal zijn voorzien, zal de overheid ook meer kunnen terugtreden, waarbij zij ook thans de grootst mogelijke soepelheid dient na te streven. Deze zienswijze van de minister vond algemene instemming. Minister Witte heeft deze verklaring die algemene instemming vond af. gelegd in een gesprek dat h\j in Den Haag met een aantal vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven had, ter afsluiting van een serie beschouwingen over de woningbouw in de radio-rubriek „uit het bedrijfsleven". Een resumé van dit gesprek werd vanmiddag voor de AVRO-microfoon gegeven. Aan het gesprek met dem inister werd deelgenomen door de heren Dura, voor zitter van de Raad van Bestuur voor het bouwbedrijf, en Mook, voorzitter van de Ned. Bond van huis- en grondeige naren. msvr. KortekaasDen Haan, presidente van de Ned. Hulshoudraad alsmede de heren K. Oosterhuis, voor zitter afd. werkgeversbelangen Kon. Ned. Landb. Comité en lr. F. Philips, vlce-voorzitter raad van Bestuur N V Philips Gloeilampenfabrieken. De moeilijkheden waarop de opvoering van de wonlngproduktie thans stuit, lig gen volgens minister Witte bij de uit voering, niet bij de voorbereiding Het gaat er om. of er voortdurend voldoende projecten gereed -liggen om in uitvoe ring te worden genomen en dat is wel het geval. Wat voor een optimaal ge bruik van de beschikbare bouwcapaci teit echter nodi gis, is een goede aan sluiting van gereedgekomen en aan te vangen projecten. Wij moeten deze aansluiting zien te bereiken om daardoor een zo groot mo gelijke continuïteit ln de werkzaamhe den van de bouwbedryven te verkrUgen. Die continuïteit, die van het grootste belang is voor de productiviteit, kan volgens de minister op verschillende ma nieren worden bevorderd Een middel, dat hyzelf kan toepassen, is een soepele hantering van het bouwvolume, waarby de ln het land beschikbare bouwcapaci teit als maatstaf genomen wordt voor de woningoontingenten, die aan pro vincies en gemeenten worden toegewe zen. Dit is ook in het byzonder door lr Philips in zy'n bekende radiotoespraak bepleit. De minister wil thans het tot dus verre gevolgde beleid in deze richting ombuigen. Op het ogenblik zijn de woningcontingenten gebaseerd op een behoeftenschema, waarmee getracht wordt het tekort zo gelijkmatig moge lijk in te lopen. Het ligt nu in de bedoeling om de toewijzing van woningcontingenten min of meer los te laten. De gedach ten gaan daarbij uit naar een systeem, waarby in de verschillende delen van het land zoveel woningen kunnen wor den gebouwd als in overeenstemming is met de aldaar aanwezige bouwcapa citeit. Regionaal of provinciaal zou dan ge zorgd moeten worden, dat het bouwap- paraat als het ware volloopt, zonder dat ongewenste spanningen op de ai- beidsmarkt ontstaan. Door een goed overleg tussen de be- stuuriyke instanties, de arbeidsbureaus en het bedrijfsleven moet dan gezorgd worden, dat de omvang van de bouw werken en het tydstlp waarop zy in uit. voering worden genomen, meer op el kaar worden afgestemd. Daardoor zal getracht moeten worden het bouwappa- raat by voortduring gciykmatig belast te houden. Dit systeem, zo mei-kt de minister op, zal een betere aansluiting van de woningbouwprojecten bevorderen, hel- geen tot een grote continuiteit in de werkzaamheden van de bedrijven zal leiden. Dit zal er ook toe bydragen, dat de arbeidskrachten meer aan hc* bedryf gebonden blüven, aldus minis ter Witte.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1