LEIDSCH DAGBLAD Pot en Ketel WEERBERICHT „Betrek Russen in vrede tussen Israël en de Arabische landen" „Onbekwaamheid en laksheid leidde tot wapenuitvoer naar het Midden-Oosten Prins Bernhard in Washington Adoptie wordt mogelijk Socialist Le Troquer voorzitter van de Franse Kamer geworden 94ste jaargang WOENSDAG 25 JANUARI 1956 No. 28739 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DE belangstellende lezer, die gister avond met de aandacht, welke deze ernstige zaak verdient en vereist, heeft kennis genomen van het verslag der beraadslagingen in de Leid- se gemeenteraad over de woningbouw, moet onherroepelijk mèt ons tot de con clusie komen, dat het hier een vreemd geval betreft! j Naar aanleiding van breedvoerige dis cussies over hetzelfde onderwerp in de raadszitting van 24 oktober jJ. werd aan het college van B. en W. opgedra gen zowel bij het Ministerie voor We deropbouw en Volkshuisvesting als bij het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland nadere inlichtingen in te winnen omtrent de naar veler me ning— trage gang van zaken bij de Leid- se woningbouw, waardoor Leiden in aan zienlijke mate achterblijft op het wet- telük-toegestane bouwvolume. In dit verband is het ook dienstig er aan te herinneren, dat enkele dagen tevoren ons Blad een artikel publiceerde, waar in tot oordelen bevoegde instanties hun bevreemding te kennen gaven over de huns inziens geringe activiteit, welke door de daarvoor aangewezen plaatselijke organen werd ontwikkeld ter verwezenlijking van het geprojecteerde bouwschema. Bevreemding is wellicht een te zwakke weergave voor de stem ming, waaruit deze reeks van inter views, gebundeld in ons artikel van 22 oktober 1955, voortsproot. Het was veeleer een ernstige mate van geprik keldheid, ontstaan door de uitlatingen van de Leidse wethouder van Openbare Werken, gedaan tijdens een persconfe rentie enkele dagen tevoren en waarin deze zich ernstig beklaagde over een gebrek aan medewerking van „hoger hand", waardoor Leiden ten aanzien van zijn bouwprogramma aanzienlijk ten adhter bleef bij andere gemeenten. DIT artikel het zij met gepaste besoheideniheid en strikte objec tiviteit gesteld droeg het zijne bii tot het kruisvuur van vragen, dat in de bewuste raadsvergadering van 24 ok- tobr op de wethouder van Openbare Werken werd losgelaten. Aan het einde der discussies werd besloten tot de be noeming van een commissie ad hoe. be staande uit de voorzitters der vijf raads fracties, welke tot taak kreeg een on derzoek in te stellen naar de eventuele oorzaken van de moeizame gang van zaken bij de Leidse woningbouw. Voor een juiste beoordeling van de verdere ontwikkeling moet dus worden vastgesteld, dat in eén-en-dezelfde raads vergadering aan twee verschillende in stanties, t.w. het college van B. en W. en een commissie ad hoe, een gelijkge richte opdracht werd verstrekt, waarbij uit het karakter van de laatstgenoemde commissie logisch voortvloeit, dat zij over de verst-strekkende bevoegdheden beschikte Men zou geneigd zijn te veronder stellen, dat waar twee paarden voor de wagen werden gespannen, het doel spoedig zou zijn bereikt. Het tegendeel blijkt waar te zijn, want van dit ogenblik af aan demonstreert zich een pijnlijk en in hoge mate bevreem dend gebrek aan samenwerking. Want terwijl het college van B. en W. zich schriftelijk wendt tot het Ministerie voornoemd en Ged. Staten, laat het na afschriften van deze correspondentie ter beschikking te stellen van de commis sie ad hoe. Desgevraagd verklaarde de burgemeester in de raadszitting van maandag J.l., zidh niet te kunnen her inneren ooit van de commissie ad hoe een daartoe strekkend verzoek te heb ben ontvangen, terwijl het college van mening was, dat de commissie haar werkzaamheden eerst zou aanvangen, wanneer deze gegevens beschikbaar waren. Van G.S. was tot maandag j.l. evenwel geen antwoord ontvangen. De vraag rijst hier of vervulling van die wens. ook al was hij officieel dan niet uitgesproken, niet in de lijn der rede en in het belang van de goede zaak ge weest zou zijn. Anderzijds beklaagt de commissie er zich over. dat zij in haar voorbereidende werkzaamheden geremd is door de te rughoudendheid van B. en W. Welis waar hebben enkele leden van de com missie individueel bij sommige leden van het college van B. en W. aange drongen op de beschikbaarstelling van gegevens, doch wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de commissie -als- collectiviteit bitter weinig voort varendheid heeft betoond en een om het euphemistisch te zeggen al te besoheiden gebruik heeft gemaakt van de haar verleende bevoegdheden. Met het oog op de urgentie van het probleem is het nauwelijks verantwoord gedurende een zó lange tijd een afwach tende houding aan te nemen. Wij zijn benieuwd te vernemen wat het resultaat zal zijn van het- commis soriaal beraad, dat door de heer Meester als voorzitter van de commissie op korte termijn is aangekondigd, doch consta teren met spijt, dat het publieke belang door deze gang van zaken inmiddels ernstig is geschaad. De discussies in de zitting van maan dag deden ons sterk denken aan het spreekwoord van de pot, die de ketel verwijt dat hU zwart ziet Zachter weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Langzaam toenemende bewolking met morgen plaatselijk wat sneeuw of regen Naar zuidoost krimpende en tot matig of krachtig toenemende wind. later draaiend naar zuidwest. Vannacht hier en daar lichte vorst, morgen overdag stijging van temperatuur) (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 januari Zon op: 8.32 uur; onder: 17.17 uur. Maan op: 16.15 uur; onder 7.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.54 en 14.16 De nummer bestaat uit 10 pagina's Advies van Engelse socialist Gaitskell (Van onze Londense correspondent.) Dank zij de oppositie is het Lagerhuisdebat over het „schandaal van de uitvoer naar Israël en Egypte van versleten Brits oorlogsmateriaal", waarover overigens na de vele verklaringen en publikaties weinig meer te zeggen viel, uitgebreid tot een debat over de gevaarlijke situatie in het Midden-Oosten. De gedachtenwisseling over de leveranties van surplus-materiaal zelf, heeft desalniettemin haar nut gehad. Immers de hiaten in de export controle zullen thans ongetwijfeld worden gedicht. De regering zegde toe tanks en gemotoriseerde onderstellen van kanonnen voortaan, alvorens te worden uitgevoerd, nog meer als militair wapen onbruikbaar te maken. Sir Walter Monckton, die van Arbeid naar Defensie is verhuisd, her haalde, dat het doorgesiepelde surplus-materiaal in het Midden-Oosten hoegenaamd geen militair gewicht in de schaal heeft gelegd. Maar Gaitskell, die als oppositieleider zijn eerste belangrijke parlementaire rede hield, vroeg terecht waarom Israël en Egypte zich dan zoveel moeite hadden gegeven dit materiaal te krijgen indien het militair geen nut had! Arabische landen te betrekken. Het is volgens hem de vraag of de Russen zich een afwijzende houding zouden kunnen veroorloven. Engeland heeft zelf grote behoefte aan oud ijzer Door in het Witboek ruiterlijk de meeste gemaakte fouten te erkennen, scheen de regering de oppositie het gras voor de voeten te hebben weggemaaid. Gaitskell stelde niettemin de regering aan de kaak voor het begane verzuim. De uitvoer van het materiaal naar het Midden-Oosten moet volgens hem wor den toegeschreven aan onbekwaamheid en laksheid van de desbetreffende auto riteiten. Gaitskell vroeg zich af waarom dit materiaal wordt geëxporteerd terwijl Engeland zelf zulk een dringende be hoefte heeft aan oud ijzer, waarvoor het zelfs dollars betaalt! Gaitskell zag de gehele episode tegen de achtergrond van het ontbreken van een doelbewuste po litiek voor het Midden-Oosten. Hij be schuldigde de regering van halfslachtig heid. Indien Engeland inderdaad geen bewapeningswedstrijd wil, dan zal deze goed en wel gestopt moeten worden. De tijd is volgens Gaitskell gekomen, de Russen in een vrede tussen Israël en de V.N.-strijdkrachfen langs bedreigde grenzen? Gaitskell eiste ook een versterking van de nogal vage. uit 1950 stammende, be reidverklaring tot hulp door Engeland. Frankrijk en de Ver. Staten in geval van agressie van de zijde van de Ara bische landen of van Israël. Hij opperde het denkbeeld om generaal Burns, de scheidsrechter van de Ver. Naties, in het Arabisch-Israëlische grensgebied van Britse en Amerikaanse vliegtuigen te voorzien, welke op enkele punten langs de grens dienen te worden gestationeerd. Selwyn Lloyd voelde voor legering van strijdkrachten der Ver. Naties in de ge demilitariseerde zones om de vrede te bewaren. Gaitskell was van mening, dat de re gering moet aansturen op de aanvaar ding van een allesomvattend vredes plan. inclusief economische hulp. Selwyn LJoyd zei. dat de regering het Aandacht gericht op luchtvaartbelangen (Van onze correspondent te Washington) Prins Bernhard, die zoals be kend een rondreis door Amerika maakt, is gisteravond voor een drie daags bezoek in Washington aange komen. Tjjdens zijn onofficiële bezoek heeft de Prins belangstelling getoond voor de vliegtuigfabrieken aan de West-kust. Hjj verbleefnaar be kend enige dagen te Los Angeles en reisde daarna via Houston in Texas naar de Amerikaanse hoofdstad. Tezelfder tijd maakten twee topfigu ren van de KL.M. een rondreis door Amerika, namelijk generaal Aler en mr Slotemaker. De K.L.M. tracht zoals gemeld in Amerika belangstelling ie wekken voor een K.L.M.-verbinding met Los Angeles en Houston. Binnen afzien bare tijd zullen tussen Amerika en Ne derland diplomatieke onderhandelingen beginnen met het doel toestemming voor deze verbindingen te verkrijgen. Te recht begreep de K.L.M. dat deze onder handelingen zeker meer kans van ila- gen zullen bieden, indien de publieke opinie gunstig gestemd zal zijn ten aan zien van deze verbindingen De pas herrezen Duitse Lufthansa heeft van de Amerikanen belangrijke concessies verkregen en Nederland zal deze, aan de Duitsers verleende, facili teiten, stellig als precedent naar voren brengen. Hoewel de Prins commissaris van ae KLM is. heeft hij zijn bezoek niet in strikte zin verbonden aan de actie, wel ke de Nederlandse Maatsohappy thans ontwikkelt. Toch zal zijn bezoek aan Los Angeles en Houston het gunstige effect hebben gehad dat dezer dagen nog eens extra de belangstelling op Ne derland werd gericht en de Prins, wie de belangen van onze luchtvaart zeer ter harte gaan. zal ongetwijfeld in par ticuliere gesprekken zo nodig de Nederlandse positie in de internationale luchtvaart hebben verduidelijkt. In Washington zal de Nederlandse ambassadeur twee diners geven ter ere van het bezoek van ae Prins. Verschei dene belangrijke Amerikaanse ministers en senatoren met hun dames zijn hier bij uitgenodigd. Bij het tweede diner zullen de heren Aler en Slotemaker aanwezig zijn. instellen van een vervolging overweegt tegen de exporteur van de Valentine- or.derstellen, omdat hij de regering heeft misleid, maar niet tegen de firma, welke Sherman-tanks naar Frankrijk heeft uitgevoerd, welke later naar Israël ble ken te gaan. In het debat werd nog opgemerkt, dat een oplossing pas mogelijk is wanneer Engeland en de Ver. Staten duidelijk hun politiek voor de lange termijn for muleren. Egyptische overmacht in de lucht, zegt Roben Namens de oppositie drong Alfred Roben, de labour-expert op het gebied dor buitenlandse politiek, pas terug uit het Midden-Oosten, er op aan dat En geland en Amerika, in antwoord op de zending van Tsjechische wapens voor Egypte, op hun beurt wapens aan Is raël zouden zenden. Israël kan slechts Meteors tegenover de Migs stellen, maar de grenzen zullen moeten worden ge pacificeerd. Egypte zou. zo vernam men van andere zijde, reeds voor 100 miljoen dollar wapen voorraden nit Tsjechoslo- wakije hebben ontvangen. Egypte heeft daardoor thans reeds ten opzichte van Israël superioriteit in de lucht. Nederlandse scheepsbouw op vierde plaats Blijkens de gegevens van Lloyd's re gister was de in Nederland in aanbouw zijnde scheepsruimte einde 1955 69.972 ton kleiner dan einde september J.l. Met In totaal 509.030 ton scheepsruimte in aanbouw handhaafde Nederland zich echter op de vierde plaats onder de scheepsbouwende landen. Eerste Kamer aanvaardt het wetsontwerp (Van onze parlementaire redacteur) Evenals de Tweede Kamer op 29 Juni j.l., heeft de Eerste Kamer gisteravond met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen dat het aannemen van een kind, met dezelfde rechten als een eigen kind. mogelijk maakt, zodat de angst in het pleeggezin verdwijnt dat het kind te eniger tijd kan worden teruggevorderd. De adoptie zal alleen geschieden door uitspraak van de rechtbank op verzoek van een echtpaar. Het verzoek zal alleen kunnen worden ingewilligd indien de adoptie kennelijk in het belang is van het (minderjarige) kind. Want de adoptie ie bedoeld als een maatregel van kinderbescherming. Indien het kind 14 jaar of ouder is, moet de rechter ook de mening van het kind vragen. Ieder van de twee pleegou ders moet ten minste 18 jaar zijn en ten hoogste 50 jaar ouder zijn dan het kind. Voorts is de voorwaarde gesteld, dat de pleegouders ten minste 5 jaar met elkan der gehuwd zijn. reeds meer dan 3 jaar het kind verzorgen en opvoeden en dat. een van beiden de voogd van het kind is. Het is verboden een pleegkind op te ne men beneden de leeftijd van zes maan den. De mogelijkheid is geopend dat de reohter.de adoptie kan herroepen op verzoek van het kind als het 23 jaar is geworden, maar nog geen 24 jaar is. Dat verzoek kan alleen worden toegewezen indien de hei-roeping in het kennelijk belang van het kind is en de rechter van de redelijkheid der herroeping in gemoede overtuigd is. Overgangsmaatregel ALs overgangsmaatregel is ook adop tie mogelijk van meerderjarige pleeg kinderen tot hun 30ste jaar. maar ook dan is voorwaarde dat de pleegouders ten minste 18 jaar en ten hoogste 50 jaar ouder zijn dan het „kind". De heer De Vos van Steenwyk <WD> en mej. Tjeenk Willink (PvdA) hadden tegen de leeftijdsgrens en de overgangsmaatre gel bezwaar met het oog op de pleegou ders. die al vele jaren een kind verzor gen en opvoeden en nooit hebben kun De noordelijke oever van de Vlot- haven te Amsterdam is. na de onge vallen welke zich bij de jongste storm hebben voorgedaan, opge heven als ligplaats voor woon-1 overgebracht door sleepbootjes schepen. Gisteren is men begonnenonder bewaking en met medewer- met de ontruiming. De woonschepen I king van de water politie. Een van werden naar andere ligplaatsen de woonschepen op sleeptouw. nen vermoeden, toen zij 't kind in hun gezin opnamen, dat nog eens in een wet een bepaalde leeftijdsgrens zou worden gesteld om een kind te kunnen aanne men. Daarom hoopten zij dat de minister nog Delegaties van Finland en Rusland hebbende slotovereenkomst getekend waarin vele regelingen vastgelegd zijn betreffende de overdracht van de vlootbasis Porkkala aan Finland. De Russen wilden zich niet laten fotograferen bij die ondertekening, maar hier ziet U de Finse luitenant kolonel Tiitola zijn handtekening plaatsen, waarbij majoor Avela toeziet. eens met een wetswijziging zou komen om gevallen van hardheid op te heffen. Minister Donker was daartoe echter niet bereid. De overgangsmaatregel geldt voor hen, die van de wet zouden hebben kunnen profiteren, indien de wet eer der in werking zou zijn getreden en dan moeten de voorwaarden voor adoptie dus gelijk zijn. Slot op Pag. 2 P.M.F. zou toch de voorkeur geven non Buitenlandse Zaken hoven vice-premier (Van onze correspondent te Parijs) André le Troquer. de 72-jarige socialistische afgevaardigde, die twee jaar geleden die hoge waardigheid ook al bekleedde, is gisteravond om kwart over negen door de nieuwe Franse Nationale Vergadering tot haar president geko zen. Met 280 tegen 205 stemmen versloeg hij in de derde stemmingsronde de kandidaat van het rechtse centrum, de katholiek Pierre Schneiter, die de post het laatste jaar had bezet. Met deze verkiezing, waarvoor nogal veel belangstelling bestond, waren de grondwettelijke voorwaarden geschapen, die Edgar Faure eindelijk in staat stel den het ontslag van zijn regering aan te bieden, twee maanden nadat bij met 100 stemmen meerderheid door de Kamer was verslagen. President Coty is vervolgens onmiddellijk zijn politieke oriëntatie-bespre kingen begonnen. Vermoedelijk zal vanavond of op zijn laatst morgenochtend de naam van de kabinetsformateur officieel bekend worden gemaakt. de M.R.P.. die oorspronkelijk vooruit strevende denkbeelden op sociaal gebied plachten te huldigen, zouden in hun hart zeker gaarne met de linkse partijen samen werken, al was het slechts om de herinnering aan hun jongste niet zo glorierijke verleden wat uit te kunnen wissen. Tussen Mcndês-France en de katholieken heeft het echter nooit wil len boteren. President Coty begonnen met zoeken naar formateur Het omstandig overleg, waarmede pre sident Coty nu is begonnen, lijkt intus sen niet veel meer dan een formaliteit te zijn. De politieke waarnemers ver wachten inderdaad, dat Coty geen ander dan de socialistische secretaris-generaal Guy Mollet met de formatie-opdraoht zal belasten, ofschoon sinds vannacht ook de namen van de socialist Rama- dier en van de katholiek Pierre PfllmlLn wel worden genoemd. Vermoedelijk zal, zoals gezegd. Mollet vanavond of mor genochtend al wel een officieel verzoek bereiken. Wanneer het regeringsprogramma van de socialistische kandidaat nu wel tot in details en met het Algerijnse pro bleem op de eerste plaats op papier moet staan, dan hebben zich de laatste dagen moeilijkheden voorgedaan bij de verde ling der portefeuilles. De afspraak tus sen Mollet en Mendès-France, de twee voornaamste leiders van het Republi keinse Front, was van den beginne af dat de één vlce-premier voor de ander zou worden. Indien Mendès-France niet tot forma teur gekozen zou worden, wat nu wel waarschijnlijk lijkt, dan werd tot voor kort dan ook algemeen verwacht, dat hü als vice-premier alle financiële en eco nomische departementen onder zijn be heer zou nemen. Bij nader inzien moet P.M.F. echter van mening zijn gewijzigd. Hjj zou, met het oog op de gespannen Internationale situatie, voor Frankrijk nu zijn zinnen op de portefeuille van Buitenlandse Zaken hebben gezet. Daar mede heeft hij Mollet echter in een las tig parket gebracht. De katholieken van P.M.F. of M.R.P. P.M.F. heeft, in zijn korte regerings periode vorig jaar, verscheidene plan nen verwezenlijkt in het sociale do mein. mei. betrekking tot Algerije en Indo-China die de katholieken altijd op hun programma hadden staan, zon der ze echter te kunnen verwerkelijken. Dat heeft bij de M.R.P. nogal wat kwaad bloed gezet Jegens Mendès- France Bovendien wordt hem. van ka tholieke zijde, nog altijd zijn houding tegenover wijlen de ED.G. verweten. Al die grieven en bezwaren tezamen zou den er toe kunnen leiden, dat de ka tholieken zich niet bereid tonen met Mollet. die hun stemmen uiteraard be geert. zo niet nodig heeft, in zee te gaan. indien P.M.F. aandeQual d'Orsay zou komen. Deze politieke belangentegenstelling zal waarschijnlijk de grootste handicap blijken voor Guy Mollet. die zijn rege ring niettemin graag binnen de kortst mogelijke tijd op poten wil zetten. Hem wordt zelfs het voornemen toegeschre ven nog deze week of uiterlijk dinsdag aanstaande met zijn programma en zijn équipe voor de Kamer te verschijnen. In dat geval zal echter hoogstwaar schijnlijk öf de M.R.P. óf PM.F. moeten wijken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1