Woningnood is ontaard in een ramp Inilia-middag Leidsclie Volkshuis 94ste jaargang Maandag 23 januari 1956 Derde blad no. 28737 Niemcjaarsrede burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot Beleid landelijke overheid t.a.v. gemeente- financiën niet geruststellend Dit jaar wegenschema te verwachten Bü de aanvang van de hedenmiddag gehouden vergadering van de Leidse Raad heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, een nieuwjaarsrede uitgesproken. er op, dat de industrialisatie voortgang blijft vinden. Voor de markten was ook 1955 een gunstig jaar. De aanvoer op de vee markt steeg weer, zü het niet in die mate als m het daaraan voorafgaande jaar. Tooh kon de veemarkt in de rang lijst van de veemarkten twee plaatsen opklimmen; zij staat thans op de zesde plaats. De voorbereidende werkzaam heden voor de verwezenlijking van het veemarktplan zijn aangevangen. Aan de architect de heer Hamerpagt, werd op gedragen een voorlopig ontwerp met maquette te vervaardigen. De hoeveelheid afgegeven gas steeg met 6.5 a. Sinds 1947 is de produktie van gas bijna verdubbeld. De hoeveel heid afgeleverde elektriciteit steeg met Het door de Leidsche Duinwater Mij geregistreerde waterverbruik nam met ruim 5% toe. In verband hiermede wordt gezocht naar middelen om de opbrengstcapaci teit van de winplaats te vergroten. Vervolgens schonk de burgemeester aandacht aan de uitbreiding van het brandweerpersoneel, de werkzaamheden t.b.v. Endegeest en Voorgeest en de scholenbouw, de ingebruikneming van het gerestaureerde Gravensteen en de maatregelen, die in het belang van het jeugdwerk en de sport werden genomen. WONINGNOOD.... EEN RAMP Na deze terugblik, aldus de burge meester, rust de vraag welke perspec tieven het nieuwe jaar te zien geeft. Een prognose laat zich. als steeds, moeilijk geven. Toch doemen onmiddellijk enkele problemen op. Als eerste moet wel genoemd wor den: de woningnood. Van enig opti misme kan moeilijk sprake zijn. Noch afgezien van de bijzondere plaatse lijke omstandigheden moet worden ge constateerd, dat elke grote gemeente in het westen van ons land dezelfde klaagzang aanheft; dat het aantal in geschreven woningbehoevenden steeds toeneemt. De woningnood is ontaard in een ramp. In deze rede stond de burgemeester uitvoerig stil bü de belangrijke beslui- maal bijeenkwam, het vorig Jaar heeft ten, die de Raad, welke in 1955 twintig genomen. Van zeer groot gewicht noemde spre ker het besluit inzake de grenswijzi ging LeidenOegstgeest. Weliswaar bevredigen de voorstellen van Ged. Staten van Zuid-Uolland niet geheel, doch, indien de voorgestelde grens wijziging doorgang vindt, zal voor de eerstkomende jaren een oplossing ge vonden zijn voor de uitbreiding van onze stad. Voorts mag niet onvermeld blijven het principebesluit om over te gaan tot de bouw van een nieuwe schouwburg op het Schuttersveld. Een belangrijke gebeurtenis voor Lei den was ook de feestelijke opening van het viaduct Rijnsburgerweg door de minister van Verkeer en Waterstaat. Hiermede bereikten de spoorwegwerken een belangrijke mijlpaal. Spoedig zullen deze werken hun algehele voltooiing naderen. SANERING BINNENSTAD Door de aankoop van het Tieleman en Dros-complex werd een belangrijke stap gezet op de weg naar sanering van een oud gedeelte van de binnenstad. Ver nieuwing van dit stadsdeel zal in de nabije toekomst mogelijk worden. WONINGNOOD GROOT De woningnood blijft groot. Ten op zichte van de woningbouw vallen he laas geen cijfers te noemen, die opti misme rechtvaardigen. Een. zij het schrale, troost is het te weten, dat Leiden met zijn tegenslag bij de be strijding van de woningnood niet al leen staat. In 1955 zijn voor bewoning gereed gekomen 127 middenstandswo ningen en 396 arbeiderswoningen- in totaal derhalve 523 woningen. Om streeks de jaarwisseling werd toestem ming ontvangen voor de bouw van 447 woningen, t.w. 193 premiewoningen en 254 woningwetwoningen; 71 van deze premiewoningen zijn te danken aan het prijzenswaardige initiatief van enkele Leidse industrieën. Thans zijn voorts plannen voor 361 middenstands- en 379 arbeiderswoningen in Den Haag; de plannen voor 200 midden- stands- cn 700 arbeiderswoningen zijn in voorbereiding. GEZONDHEIDSTOESTAND IS GOED De gezondheidstoestand van de be volking kan in het algemeen goed ge noemd worden. Zowel landelijk als plaatselijk stijgt de gemiddelde levens duur van de mens. Waren er te Leiden in 1948 per duizend inwoners 7,3 bejaar den, thans is dit getal 8,4. Dit betekent, dat in 8 jaar tijd het aantal bejaarden met duizend is toegenomen. Het be hoeft geen betoog, dat deze stijging, al dus de burgemeester, problemen met zioh brengt, waarmede de Raad in dit en volgende jaren zal worden geconfron teerd. Met dankbaarheid kan worden ge constateerd, dat onze stad in het af gelopen jaar gespaard bleef voor ernstige epidemieën. De grote verkeersonveiligheid op de we gis niet alleen een plaatselijk, doch ook een landelijk probleem. Bij de ge houden verkeersacties is ondubbelzinnig gebleken, dat het naleven der verkeers- voorsdhriften door de weggebruikers dik wijls veel te wensen overlaat. Spreker deed een beroep op de bevolking om door het in acht nemen van de voor schriften mede te werken aan de be strijding van de verkeersonveiligheid. Vervolcens wees de burgemeester er op, dat het afgelopen jaar er weer een geweest is van hoog-conjunctuur. De grote vraag naar personeel in de ]>articuliere sector heeft tot gevolg gehad, dat gemeentepersoneel werd weggezogen naar het particuliere be drijf. Voor bestaande vacatures is veelal moeilijk goed personeel te vin den, omdat de overheidssalarissen in vergelijking tot die in het particuliere bedrijf laag zijn. De indruk wordt ge wekt. aldus spreker, dat de regering aan dit feit onvoldoende aandacht schenkt. Dat dit uiteindelijk tot schade van de juiste uitoefening van de over heidstaak moet leiden, zal zeker blij ken. Nadat de burgemeester herinnerd had aan het afscheid van de heer R. J. Meyer als commissaris van politie en van dr. S. Rozemond als directeur van de Dienst voor Sociale Zaken, wees hij SUCCESSEN VOOR POLITIE-MUZIEK Te Eindhoven vond zaterdag een na tionaal concours plaats voor kleine mu- ziekensemble, waaraan ook door groe pen van het Leids Politie Muziekgezel schap werd deelgenomen. Het kwartet bestaande uit K. Klingel er, bugel, C. Ver kerk, bugel. B. enter, alto en D, Ver- straeten, tuba, behaalde ln de afdeling uitmuntendheid met 84 punten een tweede prijs, terwijl het kwartet be staande uit K. Klingeier, bugel, D. An derson, alt-sax. P. v. d. Akker, bariton en G. van Delft. bas. met 98 punten in de ere-afdeling een eerste prijs in de wacht wist te slepen. Er werd een ver plicht en een keuze-werk gespeeld GEEN GROTE STORMSCHADE De storm heeft ook in Leiden hulsge houden, waardoor dakpannen en ruiten sneuvelden, zoals bv. een winkelruit aan de Hooigracht, doch ernstige schade is niet aangericht Wel verzakte ln de nacht van zaterdag op zondag de gevel van een slagerij aan het Noordeinde, met het gevolg dat een grote winkelruit sneuvelde, maar het staat niet vast dat dn een gevolg van de storm was. De gevel werd uit voorzorg gestut VoorL dreigde een woonschuit aan de Haar lemmerweg vol te lopen, zodat de brand weer er aan te pas moest komen om zinken te voorkomen. Uiteraard was er waterschade aan het meubilair Het echt paar en de vier kinderen, die in de woonschuit verbleven, werden elders ondergebracht. De bestrijdingsmiddelen zullen daaraan equivalent dienen te zijn. WEGENSCHEMA Een andere kwestie met landelijk as pect is het verkeersvraagstuk, dat in Leiden, als in oorsprong een vestingstad, een belangrijke rol speelt. Te verwach ten is, dat dit jaar als basis voor na dere stedebouwkundlge ontwikkeling een wegenschema zad worden vastgesteld. DE GEMEENTEFIN ANCIEN De gemeentefinanciën vormen een punt, aldus spreker, waarop bijkans ieder jaar terug gekomen moet wor den. Ook hier kan men niet bepaald zeggen, dat het beleid van de lande lijke overheid geruststellend is. Het kan in de gegeven situatie inder daad op haar weg liggen de verwachting uit te spreken, dat het bedrijfsleven zijn investeringen tot het hoogst nodige be perkt. Ook mag men het haar niet euvel duiden, dat zij van de gemeenten een zelfde gedragslijn verwacht. Er zijn echter twee „maren". In de eerste plaats zaJ zij zelf het goede voorbeeld moeten geven. In de tweede plaats zal zij de eventueel onnodige uitzetting der ge meentelijke uitgaven niet moeten na streven. door met éen pennestreek met alleen mogelijke uitwas, maar ook nood zakelijke uitgaven af te snijden: want dat is toch in feite de strekking van de befaamde oktober-circulaires over de gemeentebegrotingen; deze bevriezing van het uitgavenpeil bedreigt het wer kelijke leven van de gemeente. Zelfs kan niet getolereerd worden, dat in in cidentele door de regering te bepalen gevallen de temperatuur even boven het vriespunt wordt gebracht, want het warme bloed van de gemeentelijke auto nomie kan bij een dergelijke lage tem peratuur niet stromen. GOUD RANDJE Overigens zien wij, aldus de burge meester, aan de wolken van 1956 hier cn daar ook wel ccn goud randje. Men deze grote Leidcnaar in verschillende plaatsen in den lande in de belang stelling van een groot deel van Neder land zal staan en dat menige buiten landse gast zich daarbij zal scharen. Vertrouwd mag ook worden, dat Lei den zijn grote zoon op waardige wijze zal herdenken. Mogen de vraagstukken gToot of klein zijn, elk daarvan zal de aandacht en energie van de Raad ojaeisen. Als van zelfsprekend reken ik, aldus eindigde de burgemeester gaarne op uw aller mede werking en krachtinspanning; en in mijn hart leeft de bede of God ors aller arbeid met Zijn Zegen wil bekronen. Gistermiddag werd in het kader van de zondagmiddag'bijeenkomsten van het Leidsche Volkshuis voor het hele gezin, voor de volwassenen een „India-middag" gehouden. Het programma was met zorg samen gesteld en werd met medewerking van de ambassade van India uitgevoerd. De heer J. van Hoboken. medewerker van de „Wereldomroep-Nederland", die lange tijd in India vertoefde en er studies maakte, in het buzonder van de mu ziek. leidde het land bij de bezoekers in. India is een land van enorme afme tingen. met een sterk uiteenlopende be volking. In vroeger tijden waren er vele conflicten tussen de Mohammedaanse koningen onderling en tussen de Mos lim. en Hmdoevorsten. In de 17e eeuw kwam het land onder Brits gezag en onderging daardoor de invloed van het Westen. Deze westerse invloed leidde later tot een algemeen ontwaken van het land. De herleving op religieus en cultureel gebied leidde ook tot de groei van het politieke bewustzijn. Weldra kreeg de politiek overweldigende bete kenis en het land begon van politieke onafhankelijkheid te dromen. Aan het eind van de eerste wereld oorlog ti ad Mahatma Gandhi op de voorgrond, die op grote schaal instem ming venvferf voor het beginsel van geweldloosheid. Het leidde het volk van India in 1947 tot de zozeer begeerde on afhankelijkheid. Heden is nog 3 4 van de bevolking analfabeet. De Indiase re geerders staan dan ook voor een enorme zware taak om dit land van een „on derontwikkeld gebied" te brengen tot een modern land Er zijn economische vijfjaren-plannen die nu gedeeltelijk leeds tot uitvoering zijn gebracht. Ook het onderwijs wordt krachtig bevorderd. De heer Van Ho'ooken leidde vervol gens d-o dansen van de danseres Patnn- ni Devi in. De danskunst neemt een unieke plaats in onder de kunsten De combinatie van zang. actie, melodie ritme en harmonie is de volmaakste uit drukking van het culturele leven van een volk. In India is de danskunst een integTaal deel van het leven, met zo wel geestelijke- als sociale betekenis. Patimni Devi bepaalde zich tot de „Kathak"-dansen van Noord-India. Sa men met de toelichtende woorden van de heer Van Hoboken werd het een gave en duidelijke demonstratie van de ba sisbewegingen van handen, hoofd en armen. Vervolgens volgden met muziek begeleiding. enige dansen: een wiegen- liedje. dat de moeder uitbeeldt in haar beschrijving van haar kindje als het TWEEHONDERD VIJFTIG JAAR LUTHERSE ZENDING IN INDIA Herdenking in de Lutherse kerk In de week van 12—19 januari is ln Tranquebar in India het 250-jarig jubi leum van de aankomst der eerste Lu therse zendelingen in India gevierd De Lutherse groepen in India en ook de an dere christelijke kerken hebben geza menlijk aan deze feestviering, welke werd voorbereid door de Tamil Lutherse Kerk, deelgenomen. Tegelijk met deze feestelijkheden werd in Madras een vergadering gehouden van liet Executive Committee van de Lutherse Wereldfederatie. Deze gebeur tenis wordt een zaak van geheeïe Azië, doordat de Commissie voor de Wereld zending een conferentie belegt voor de kerken in dit zo belangrijke deel van de wereld. De Lutheranen in Azië zullen veel te zeggen hebben tot de rest van het Christendom en de Lutherse Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden wil dui delijk u;lopreken, dat zij mede verant woordelijk is voor de prediking van het Evangelie. Overeenkomstig het verzoek van de Federatie van de Lutherse Kerken in India aan het Executive Committee van de Lutherse Wereldfederatie is het 250-Jarig Jubileum van Tranquebar ook in de Lutherse Kerk alhier herdacht. allermooiste kind met ogen a:s lotus sen. met een voorhoofd stralend als de zon en met haar als golven der zee; een dans van Provati. gebaseerd op drie Sanskriet-gedichten; een klassieke volksdans gewijd aan Krishna en de gopi'si herdennnem en tenslotte een Lakshni-dans, gewijd aan de godin van de welvaart. De dansen van Patmrni Devi, die een leerlinge is van Indraidev Prasad, wer den door een volle zaal met grote aan dacht gevolgd. Na de pauze waarin een expositie van foto's, boeken, en piaalweiken over India, bekeken kon worden w er den enige belangwekkende films gedraaid: „Vindya Pradesh niet fraaie opnamen van de prachtige tempels waaraan dat land zo rij kis. „The magie touch een bijzonder boeiend filmpje over de oude handwerken van Indiade pottenbakker, de goud- en zilversmeden, de ivoorwer ker. enz. .Kumaon Hills": een kleuren film over India met opnamen over de folklore, het dagelijkse leven en tot slot luchtopnamen boven het Himalaya-ge- bergte. Het was een buitengewoon boeiende middag i Doodsangst en levensmoed Dr. V. W. D. Schenk, zenuwarts en di recteur van de stichting ..Rozenburg"' te Loosduinen, spiak zondagmorgen voer het Humanistisch Verbond over „Doods angst en levensmoed". Angst voor de dood. aldus spreker kan uit verschillende elementen bestaan. Het kan angst zijn voor het sterven, voor daaraan verbonden luden en de pijnen. Het kan ook zij angst voor de eenzaam heid. Ecnte doodsangst is het als een be nauwende gedachte ervaren van het er niet meer zullen zun. Er zun er echter ook die over het gehele probleem van de dood met willen denken. Spreker bracht het gedicht van Horatius in herinnering, dat spreekt van „Pluk de dag". Hu ver geleek hiermee de tekst uit de bergrede „Weest niet bezorgd voor de dag van morgen, want de morgen zal voor het zijne zorgen elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad". Is dit, levensmoed? Spreker meent, dat dit het geval kan zijn. Maar het kan ook een zorgeloos heid of een vlucht voor de werkelijkheid betekenen In onze tijd speelt het probleem van de dood een grote rol. Als medicus komt spr. bijv. telkens voor de vraag te staan ..Moet men een ongeneeslijk -zieke op de dood voorbereiden?" Hier is voot spr. geen uniform antwoord mogelü'k. Ook dit vraagstuk blijkt met de le vensovertuiging samen te hangen. Zowel bfj godsdienstigen als bü mo derne mensen wordt de dood beschouwd als een logische reactie op het gedrag van de betrokkene. Bijv een woeste auto-rijder die om het leven komt. De dood is zijn straf. Er is een schuld. Na de middeleeuwse doodsangst, komt de renaissance en het humanisme met op het leven gerichte motleven. Eras mus was de eerste pacifist en strüder voor hygiëne. Hij wilde de aarde men selijk leefbaar maken, afgezien van de dood. In deze tijd kunnen wij de zijde kiezen van hen die strijden tegen de dood. al weten wij, dat de dood het toch tenslotte zal winnen. Wij moeten de ge dachten aan de dood verbinden met de ernst om van het leven te maken wat er an te maken is. Dat is levensmoed Er is ook veel schijnvertoon van le vensmoed. Wie moed heeft om te sterven, heeft ook levensmoed gehad Stervensmoed en levensmoed zijn identiek. De dood heeft twee tegenstrüdige motieven. Men moet er zich vertrouwd mee weten en men kan zoals Spinoza zegt aan niets min der denken dan aan de dood. In India 68 doden Bombay 16 mensen aan hun verwondin gen, opgelopen bij de relletjes, gestor ven. Het totale aantal doden van de af gelopen zes dagen ls daarmee gestegen tot 68. Volgens de laatste berichten uit Calcutta is het daar weer rustig. In Cuttack zijn zeker 36 politiemannen ge wond. In Bbadrakh bevrUdden 5000 be togers vijf arrestanten. NAGEKOMEN SCHEEPSBERICHTEN Arcudsdljk 23 te Antwerpen Bloemfontein 22 te Amsterdam Delft 22 te Amsterdam Drente 23 van Aden n Suez Esso Rotterdam (T) 23 te Antwerpen Isls 21 v Amsterdam naar Guanta Ittersum 22 van Amsterdam n Antwerpen Kurlmun 22 te Amsterdam kellla (T) 23 te Amsterdam Leuvckerk 22 te Karachi Madoera 21 van Amsterdam n Hamburg Noordzee 21 nm van Norfolk n Belfast Prins IVIIIem George I rederlk p 23 Kp Finlsterre naar Rotterdam Schledük 23 van Antwerpen n New York Nommeisdljk 21 v New York n Antwerpen Stad Amsterdam 22 te Newport News en verm 23 v Newport News n Europa Stentor 22 van Amsterdam n Antwerpen „ROYALISTEN" VIEREN FEEST De nog slechts enkele jaren bestaande Personeelsvereniging ..De Royalisten" heeft zaterdagavond in het Antonius- clubliuis opgewekt feest gevierd. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer H Meuvogel. waarin hij de direc tie van de Royal Typewriters Comp. hartelijk dankte voor de ondervonden steun, werd een vrolük en gevarieerd programma, dat deels door eigen leden verzorgd was, over het voetlicht ge bracht, Aan Anita (accordeonisten) kostte het weinig moeite om de aanwe zigen in een feestelijke stemming te brengen. Verder zagen wij deze avond aardig spel van de toneelafdelmg. In een tweetal schetsjes maakte zij deze avond haar debuut in plankenland. Anverdi deed de aanwezigen versteld staan van zun goocheltoeren, waarin hij het reeds zeer ven- heeft gebracht. Groot ent housiasme ontketenden deze avond verder ..The Maoen Islanders en „The Cbromaldy sresp. in hun Zuidzee- en mondaccordeonklanken Een geanimeerd bal o.l.v. Bart van Weeren en met medewerking van The O KE Rhythm Stars" hield de Royalis ten tenslotte nog enige tüd bijeen. Op de grote internationale slotten- toonstelling van de Kon. Ned Vereni ging „Avicultura", ter gelegenheid van haar 70-jarig bestaan, in de Houtrust- hallen in Den Haag. behaalden de vol gende leden der Leidse Pluimveevereni ging „De Oude Leidse" de hierna vol gende resultaten: H. v. d. Bosch 'Leiden) zwart Roll. Hoen l ZG en 3 ZG. L. v. Nieuwendijk (Leiden) "met Welsumerkriel 1 Z Z G. 2 maal Z G. 2 maal GG en 3 maal G. F. v. d Mark jr (Leiden) met. Holl. Kriel 3 maal le, 2 GG, 2 maal 3de en ZG eh 6 ihaalG G J Verhagen i Voorschoten Groot Chincilla-konun 1 Z G, Rood-Nieuw Zeeland 2 G G. Pooltjes 1 Z G en 2 Z G. Mej. v. Eden (Wassenaar) Groot 2)1- ver. 1 ZZG. 3 maal l ZG en 2 G G. J. N Slbie (Katwijk aan den Rijn' Banklva Hoenders 2 maal 1 Z G en 2 G. Ant. Baardkriel 1 G G en G. Met Vinkdulven wel bijzonder mooie Ifte prijs met predicaat uitmuntend 8 maal 1ste. 3 maal 2de, 2 maal 3de, 4 maal Z Z G. 7 maal Z G. en 3 maal G G. Dr R. K W. Kuipers (Den Haag) met Oud Eng. Vechtkriel 2 maal l ZG. maal 2 Z G en 2 maal 3 G G. Holl. Kroppers 3 maal 1 Z Z G. 2 Z 2 ZZGe l z G en 3 Z G. Kipduiven 1 Z G. IJsduiven 2 er. 1 Z G. Ned Hoog vliegers l z Z G en 2 Z G Rus kon.jnen 1 Z Z G. 4 Z G en 2 maal G G. De heer J B. W. A. Giesbers uit Warmond spande verreweg de kraon op deze tentoonstelling, n.l. met Wit Wyan- dottehen 2 Z' G. met zijn pracht col lectie Holl. kroppers behaalde hij 26 maal 1ste' prijs en 14 maal 2de prijs en 7 maal 3de prijs. 34 maal predikaat Z Z. G, 26 ma il predicaat Z. G. en 6 maal predikaat G G. Voorwaar een prachtig slot van dit tentoonstelllngsseizoen voor de Leidsche Plulmveeveremelng Competitie Leidse Volleybalboiul Het kleine Inhaalprogramma van de afgelopen week heeft Sleutelring 2 in de heren tweede klas een belangrijk puntje gekost in de wedstrijd tegen Prof. Wijk 3 Vooral nu GGV 1 zun twee wedstrijden in wmst wist om te zetten. GGV had een „zwüntje" tegen PSVA 2 door de laatste game met 16-14 te winnen, maar de puntjes waren bin nen en de strijd om het kampioenschap kan hier buzonder fel worden. Rouw koop 2 was de afgelopen week een vraag teken, door tweemaal verstek te laten gaan. Verder waren er geen uitslagen die belangrijk waren voor bovenste of onderste plaatsen. In de heren hoofoklasse boekte Prof. Wijk eindelijk een winstpuntje Tegen Libanon uit Rotterdam speelden de Leidenaars een pnma wedstrud. maai' de inzinkingen tijdens het spel waren nog te talrijk. In de beslissende fase van de laatste game lieten zij de winst glip pen. Maai- we zullen hopen dat het de eerste stap is in de goede richting. Ook de Prof. Wü'k-dames speelden een goede wedstrijd, wisten een tijdlang zelfs de leiding te nemen Maar de veel ge- routineerder RVC-dames wisten toch de uiteindelijke winst mee naar Rijswijk te nemen UITSLAGEN Heren tweedeklas: HVL 3LDM 1 3-0, Donar 2—GGV 1 0-3 PSVA 2—GGV 1 1-3. Sleutelring 2—Prof Wijk 3 2-2. Sleutelring 3—LDM 1 2-2. Heren derdeklas: HVL 4— Prof. Wijk 5 2-2, Or. Gi'oen 1Rouwkoop 2 3-0, Prof Wijk 4—HVL 4 1-3, LD 1—Rouwkoop 2 3-0. Dames tweedeklas: Donar 2Argos 3 -3. Hoofdklasse dames: Prof. Wijk 1 RVC 1 0-3. Hoofdklasse heren: Prof. Wijk 1—Li banon 1 2-2. Spr. eindigde met een vers van Vest dijk. Na de pauze ontstond naar aanleiding van het gesprokene een levendige dis cussie. Bontjas voor verloofde... Een agent hoorde in de nacht van za terdag op zondag glasgerinkel ln de Grote Houtstraat nabij de Anegang te Haarlem. Toen hi) zich naar de omge ving spoedde vanwaar het geluid had geklonken, ontmoette hij een nachtwa ker. die hem vertelde, dal een man een winkelruit had ingetrapt In het portiek van een modemasazun ontdekte de agent een ogenschijnlijk vrijend paartje Nadat hij het tweetal had gescheiden, viel een bontmantel tussen hen in op de grond De jas vertegenwoordigt een waarde van circa f 1500 Een der eta lageruiten was vernield Het tweetal, een 30-Jarlge Amsterdamse havenarbeider en een 20-jarige serveerster, eveneens uit Amsterdam, zijn verdacht van diefstal, resp. medeplichtigheid hieraan, inge sloten. Sir Alexander Korda in Londen overleden Sir Alexander Korda. de Britse film- magnaat. is vanochtend te Londen aan een hartaanval overleden. Sir Alexander, wiens gezondheid reeds enige tijd te wensen overliet, overleed in zijn woning. HU was 62 jaar oud. Sir Alexander Korda heeft zeer veel gedaan voor de Britse filmindustrie. Zün grootste successen waren: „Het particuliere leven van Hendrik de Acht ste". „De rode Pimpernel". „De vier ve ren". „Lady Hamilton". „De derde man „Geluidsbarrière" en de nieuwe film ..Richard de Derde". Twist over schoonhouden van portiek (Van onze Haagse redactie) Een reeds Jarenlang smeulende buren ruzie tussen bewoners van de Lamarck- straat m Spoorwijk. te Den Haag, heeft zaterdag jl geleid tot een bloedig ge vecht. waarbij de partüen elkaar te tyf gingen met een hamer en Ijzeren voor werpen. De vechtpartij, die woedde in de gang en voorkamer van een van de partijen, heeft tenslotte geleid tot twee ernstige en een lichte verwonding. Twee personen moesten met hoofdverwondin gen in het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag worden opgenomen. De oorzaak van de slaande ruzie was onenigheid over het schoonhouden van het portiek. Ontvluchte gevangene gegrepen (Speciale berichtgeving) Een 40-jarige Bredanaar die 19 ja nuari uit het Huis van Bewaring te Utrecht ontsnapte, is in Turnhout (Bel gië» gegrepen. Hij ontvluchtte bij het buitenzetten van een vuilnisbak, rende het aan de overkant van het Huls van Bewaring gelegen kerkhor op en ver dween spoorloos Zaterdag rekende de Rijkswacht in Turnhout hem in. Daar zal hij zijn uitlevering in de gevangenis afwachten. AGENDA GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK De eerstkomende vergadering van de generale synode dei- Ned. Herv. Kerk, die van 30 januari tot 4 februari op „Woudschoten" te Zeist wordt gehou den zal een moderamen voor het nieu we zittingsjaar kiezen. Bovendien zullen benoemingen worden gedaan in ver scheidene raden. Eén zitting zal gewijd zün aan de be handeling van het rapport over de ver houding der richtingen in de N.H. Kerk. Wat de verhouding tot de andere ker ken betreft, zal een rapport ter sprake komen van'de commissie voor het, ge sprek met de Geref. Kerken en een rap port voor het gesprek met de Evange- lisch-Lutherse Kerk. De synode zal zich voorts bezighouden met het oecumenisch diaconaat. Voorts zal een rapport worden behan deld van de commissie, betrekking heb bende op brieven van dr. H Berkhof cs. en „Kerk en Vrede" over de houding van de kerk ten aanzien van het be wapeningsvraagstuk. BENEN VERBRIJZELD Zaterdagmiddag is er bij Werkspoor- Utrecht een ernstig arbeidsongeval ge beurd. Di* 45-jarige Kotteraar Ch. Smeekes uit Amersfoort kwam met zijn kleding tussen een draaiende freesma chine Hij werd enige malen in het rond geslingerd voordat een mede-trbelder de stroom kon afsluiten Het slachtoLcr is met verbrijzelde benen naar het Stads en Academisch Ziekenhuis vervoerd, voor zijn leven wordt gevreesd. Morgen zal van Schiphol een ohar- tervliëgtuig vertrekken met een deta chement van de Kon. Landmacht ter sterkte van 54 man, bestemd voor Su riname. Maatregelen tegen reisbureaus op komst (Van onze Haagse redactie) In het afgelopen seizoen hebben ln opdracht van de minister van Verkeer en Waterstaat alle reis- en verkeersin- °;pecteurs scherp toegezien op de ver richtingen van reisbureaus en louring- carondememers. Dit naar aanleiding van een aantal klachten, dat van ver schillende kanten over grensoversehrü- dende tourlDgscarrelzen was binneng-ko- men. De klachten schijnen vooral betrek king te hebben op de overtreding van de rütüdenvoorschriften, zoals die zijn neergelegd ln de „eisen te stellen aan reisbureaus en -organisaties bü de uit voering van ritten per tourwagen naar het buitenland In enkele andere ge vallen betroffen klachten de toestAnd van 't materieel en de geboden accom modatie. Een commissie van deskundigen, die tot taak heeft de directeur-generaal van het Verkeer van advies te dienen, heeft tegen een aantal bedrijven maatregelen aanbevolen, maar ten departemente kon men ons nog niet mededelen, of daartoe ook inderdaad zal worden besloten, aan gezien deze zaak nog onderwerp van be spreking zou uitmaken. Het gaat in totaal om 22 geconstateer de overtredingen, waaraan een 10 15- tal bedrijven - reisbureaus of touringcar- ondernemers - zich schuldig hebben ge maakt. WASSENAAR Het Zeepaardje De Vereniging van aqauriumliefheb bers „Het Zeepaardje" hield eind vo rige week in de bovenzaal van café De Groot een culturele avond, waaraan tevens de Jaarvergadering was verbon den. De heer J. H. van der Kam. voor zitter. begroette bij de opening sDeciaal de heer A. van de Nieuwenhuizen uit Heemstede, die ook direct daarop het woord kreeg voor een lezing over vis sen in de wateren van noordehjk Zuid- Amerika. Bü zeer ffraaie dia's 'erteide hij over de gedragingen van een aan tal van deze dieren, de wuze van de voortteling enz. in pauzes van het pe ten gehore gebracht, terwijl ondertussen sprek werd Zuid-Amerikaanse muziek het oog werd bekoord door de fraaie kleuren van deze vissen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek van een toeneming van het leden tal met 32, terwül wegens vertrek ui* de gemeente vüf van de oude moesten vol den afgeschreven. Het verenigingsleven was opgewekt, met als hoogtepunt de viering van het eerste lustrum. Blijkens het verslag van de penningmeester sloot de kas met een batig saldo van f.73 34, bij een bedrag van inkomsten f. 1900,51. In februari zal worden begonnen met huisbezoek voor het leggen van nauwer onderling contact., eventueel vior het geven van adviezen. De leerzame avond werd door de voor zitter gesloten met dank aan de spreker en aan de bestuursf unction a- BEURSOVERZICHT STEMMING VIEL MEE Amsterdam, 23 januari Na de forse koersverliezen van zater dagmorgen j.l. is de stemming op het Damrak vanmiddag betrekkelük meege vallen. De handel had echter weer niet veel te betekenen. Kon. Olie zag zich per saldo 4 punten ontgaan en sloot op 618; zaterdagmorgen was de koers inge zakt tot 614. Ook AKU hield zich goed en noteerde slechts 3 punten lager op 307'.-. Philips en Unilever boekten even eens een verlies van ongeveer 3 punten. De stemming op de scheepvaartsector was gedrukt. Van bevoegde zijde is er op gewezen dat de buitenlandse reders re- geringsteun ontvangen bü het plaatsen van orders op Nederlandse werven en dat de Nederlandse reders hierdoor ge dwongen zün hun orders in het (duur der) buitenland te plaatsen. De leiden de soorten verloren over het algemeen 4 a 5 punten. De cultuursector had een enigszins verdeeld verloop. HVA en Ver. Deli noteerden een puntje lager doch Amsterdam Rubber was een fractie be ter op 126 1 4 De Bankaandelen lagen wederom zwakker in de markt, vooral Amsterdamse Bank en Rotterdamse Bank, die beiden 3 punten verloren Nederlandse Overzee Bank werd on veranderd geadviseerd op 236. Guldensbeleggingen stil en een klei nigheid luier. Beurs van Amsterdam Maandag 23 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad I- 1000. Grootboek obl Ned '51 315 Ned 53 3% Ned '48 3% Ned '54 3 VI Ned '55 3*4 Ned '55 II 3)4 Ned '47 3 Mi 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned 62-64 3 Indie '37 A 3 Gipotboek '46 3 ACTIEVE A. Cult. Hand en Ind B Nat Handelsbank Ned HandelmU AK O Philips Wilton Feyenoord Biliton 2de r. Kon Olie f 50 - Kon Olie Amst Rubber Holl Amer lün Kon Ned Stoomb Senembah NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Vorige Slotkoers koers heden 102 At 102% 101 100% 100% 100% 98% 98% 98% 98^ 99 99 99,'« 99 99% 99% 10011» 100 97V« 97% NDELEN 77% 75% 160 159% 252% 248% 310 %exd 307". 328% 325% 321% 318 347 342% 271 271 305 303 324 619% 618% 125% 126% 215% 210% 221 215% 201% 198% 137% 135% 79% 79% 138% 136% 100 94% Gem leningen 100% A'dam '47 8 Den Haag 1937 1 3.. Lelden 1947 "'rfnm "37 I til 3'4 Industr Obligaties Philips Dollar lng Premieleningen A dam "51 2% 138% 138% Eindhoven '54 2% 106% 108% Enschede '54 2% 11H1 111% Den Haag '52 I 2% 142% 143 laem 11 2% 140 139% R'dam 52 1 2% 137% idem II 2% 143% 143% Utrecht 53 2% 122 Vs 122 iV NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellinsen Amsterd Bank 266 263 256% 250'4 Twentsche Bank 256% 256 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 236% 236 Kon Ned Grofsm 150 149 Rott Droogd Mü 625% 619 Tieleman en Dros 16V« 18 Handelsondernr' ïgen BorsumfJ. cv A f 1000 125 123 157 155% Diversen Albert Heyn 290 288 Ned M Walv VrL 79% 79 Spoorwegen Dell Spoofw Mü. 29% 29% Amerik fondsen 66% 661% 64% 66 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 20/1 Holl Constructie 420 ex tl lng our v Bou'.vnljv Int Kunstsioti Ind 70 70GB Kon Ned Edelmet '.6 Pref w.a idem 85% Textiel Gebr v V. ük 85GL 85GL Leidsche Wolsplnn 321 Ned Electrolusm Sikken? Lakfabr '53 412 415B Ver Touwfabrleker 189 Wernlnk'a Betonm 148 148

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5