LEIDSCH m DAGBLAD Van 43 boten thans 5 gezonken Spoorwegramp in Los Angeles eist tientallen levens „Eigen bazen" in Rood - China tot socialisatie gedwongen WEERRERICH'l 94ste jaargang MAANDAG 23 JANUARI 1956 No. 28737 Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Israël vraagt weer Amerikaanse wapens Israël heeft Amerika zaterdag weder om om wapens gevraagd. „Onze nood stügt snel", aldus het verzoek, dat werd overgebracht door de Israëlische am- j, bassadeur te Washington, Abba Eban. Vreemd incident boven Oostenrijk Rus zou Hongaar hebben neergeschoten bij poging naar Westen te vluchten Boven Oostenrijks grondgebied zijn zalerdag twee Hongaarse straaljagers tegen elkaar gevlogen, tengevolge waar van de piloot van het ene toestel om het leven kwam en die van het andere erin slaagde zich met zijn valscherm te redden. Laatstgenoemde, die een Rus bleek te zijn. landde op Oostenrijks gebied en is later door de Oostenrijkse autoriteiten aan de Russische overge dragen. Overigens heeft Oostenrijk in dit voorval aanleiding gezien een pro test in te dienen. Uit dit incident is immers gebleken, dat twee Hongaarse jagers zich op zeker ogenblik boven Oostenrijks gebied hebben bevonden. Er is nog een andere, niet minder be vreemdende zijde aan dit voorval. De Russische piloot, die met zijn valscherm wist te dalen, beweerde namelijk, dat hij en zijn verongelukte Hongaarse ka meraad waren opgestegen om twee vlieg tuigen van onbekende nationaliteit te achtervolgen, die zich boven Hongaars grondgebied hadden gewaagd. Bij die jacht waren zy boven Oostenrijk ver dwaald. Het merkwaardige is nu, dat niemand twee „vijandelijke" vliegtuigen heeft waargenomen. Wèl heeft men schoten gehoord en men neigt dan ook tot de veronderstelling, dat de Rus. die als begeleider van de Hongaar zou zijn opgetreden, deze heeft neergeschoten. t<>en hij een poging deed de vruheid te kiezen. Jammer is. dat er weinig van de toestellen is overgebleven, zodat niet vastgesteld kan worden of er inderdaad door de Rus op de Hongaar is geschoten. „Life" erkent onvoorzichtigheid De hoofdredacteur van het Ameri kaanse blad „Life". Henry Luce heeft de kop m zijn eigen blad boven het ar tikel. waarin melding werd gemaakt van uitlatingen van minister Dulles „onge lukkig" genoemd. Hu zei. dat de uit drukking „op de rand van een oorlog" in een der koppen niet ten volle de voor naamste strekking van Dulles" betoog weergaf. „Ons artikel was niet gebaseerd op een persgesprek met de minister, doch op een gesprek van Dulles met de secre taris van ..Life" en op ons eigen Inzicht met betrekking tot het besprokene. De verantwoordelijkheid ervoor berust ge heel bij de redactiestaf van .Life", aldus Luce, die er voorts op wees dat de mees te aanvallen op Foster Dulles hebben gedraaid cm de uitdrukking „op de rand van een oorlog". „Wanneer men deze woorden echter in het geheel van Dulles" gesprek be schouwt. blijkt er niets in te schuilen, dat in strijd is met het gezonde ver stand. De minister heeft slechts in le vendige bewoordingen dc gevaren van een „bedaringspolitiek" uiteen gezet en zijn woorden moeten toch voor alle vrije mensen ter wereld duidelijk zijn. De voornaamste strekking van Dul les" langdurig gesprek met onze secreta ris was juist dc nadruk te leggen op het feit, dat de Amerikaanse regering met kracht streeft naar het handhaven van de vrede. Dat is helaas in onze pu- blikatie onvoldoende tot uiting geko men". aldus de hoofdredacteur van „Life". Nederlandse sleper redt zestien man van Noors scliip Ondanks hoge zeeën acn de noordzijde van Doagersbank De Nederlandse sleepboot „Holland" uil Terschelling is er onder moeilijke omstandigheden in geslaagd dc gehele bemanning (zestien leden) van net Noorse schip „Svanholm", dat aan de noordzijde van de Doggersbank was lek geslagen, aan boord te nemen. Het schip had om onmiddellijke hulp verzocht, nadat een groot lek was geconstateerd en de deklading van het 869 ton metende schip was verschoven. Ook de sleepboot „Cycloop" uit IJmuiden was uitgeva ren. De „Holland" slaagde er ondanks de hoge zee en dank zij het onvolprezen Nederlandse zeemanschap in. de zestien opvarenden over te nemen. De 8128 ton metende Italiaanse tan ker „Potere" drijft stuurloos op de Noordzee. De tros brak toen hjj door een Britse sleepboot de rivier dc Tyne op zou worden gesleept na motorsto ring. Tot nu toe heeft men de tankboot niet kunnen opsporen. Ook een vliegtuig is onverrichterzake teruggekeerd. Za terdagavond zijn uit Huil twee sleep boten vertrokken om naar de tanker te zoeken. Hedenochtend vroeg verdween het Britse schip „Herrlesburn" brandend in de golven van het Skagerrak. De oe- manning van het Deense tankschip „Esso Nyborg" zag kans de 26 koppen tellende bemanning aan boord te nemen. De brand ontstond midscheeps, waar zich een lading steenkool bevond. Dr. van Beiimin naar Los Angeles Dr. Eduard van Beinum. dirigent van het .Amsterdams Concertgebouw orkest is geëngageerd als muziekdirec teur van het Philharmonisch Orkest van Los Angeles. Hij zal zijn nieuwe functie 1 januari 1957 op zich nemen. Dr Van Beinum zal Alfred Wallenstein opvolgen, die de laatste 13 Jaar direc teur van het orkest was. Wallenstein deelde vorige zomer mee. dat het hui dige seizoen zijn laatste zou zijn als permanent dirigent van het Philhar monisch Orkest, hoewel hU het volgend seizoen als gastdirigent zal terugkeren. Dr. Van Be.num voltooit op het ogen blik een aantal gastdirecties met het Philharmonisch Orkest van Los An geles. HU maakte zün debuut in Zuid- Californië vorige zomer, toen hu vier concerten in de Hollywood Bowl diri geerde. Van de directie van het Concertge bouw te Amstredam vernamen wi), dat Eduard Van Beinum inderdaad een con tract heeft afgesloten met het Philhar monisch Orkest te Los Angeles, om voor lopig ieder seizoen voor de tijd van 2 maanden als muziekdirecteur op te treden. ZUn betrekkingen met het Am sterdams Concertgebouworkest Wijven evenwel ongewijzigd. In dit verband merkte men op. dat Eduard van Beinum reeds ieder jaar als gastdirigent in een aantal plaatsen op treedt. Dat zal van het volgend jaar af beperkt blijven tot het Philharmo nisch Orkest te Los Angeles. De heer P. A. M. Speet overleden Directeur van de K.R.O. Gistermorgen is plotseling overleden de heer P. A. M. Speet, directeur van de Katholieke Radio Omroep en finan cieel economisch commissaris van de Nederlandse Radio Unie. Op een dienstreis in Italië overleed hij in Milaan tengevolge van een hart aanval. De heer Speet zou dit jaar 60 jaar zUn geworden. Hu werd geboren op 8 Juli 1896 In U>25 werd hU secre taris van de KRO, welke functie hü zes jaar vervulde. In 1931 werd hy al gemeen bedrijfsleider en bleef dit tot 9 november 1938. toen hij benoemd werd tot directeur van de K.RO. en van de Katholieke Radiogids. De heer Speet bleef deze functie vervullen tot nu toe met een onderbreking in de oorlogs jaren. ZUn functie als commissaris van de Nederlandse Radio-Unie aanvaardde hy in 1947. Ook was hU lid van de raad van bereer van de Nozma (Nederlandse Omroep Zendermaatsohapp) De heer Speet was talloze malen on derscheiden. Zo was hy o.a. ridder in de Orde van Oranje Nassau. 105-jarige in Dordrecht NOG VITAAL! opoe Neeitje Van Velzen. de oudste Ingezetene van Dordrecht en een van de oudste inwoonsters van Nederland, is zaterdag 105 jaar geworden Het vrouwtje wordt verpleegd ln het gebouw van het Leger des Hells te Dordrecht, voorzover „verplegen" nodig is. want zy geniet nog een redeiyke gezondheid en kan nog aardig uit de voeten. Haar werd een taart met 105 kaarsjes bezorgd, een geschenk van l et gemeentebestuur; de burgemeester, mr. J. A. H. J. van der Dussen, bracht opoe een bezoek. Dulles 13 maart naar Indonesië De Indonesische regering zou een bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, aan Indonesië gaarne tege- rooetzicn, zo heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Volgens berichten uit Washington zou Dulles 13 maart ln Indonesië aankomen na bywoning van de conferentie der Zuidoostaziatische verdragsorganisalle ln Karatsjl. Wederom noodtoestand in Vlothaven Tientallen personen zijn geëvacueerd Zoals te voorzien was. nceft de Zuidwester storm, die zaterdagavond opstak, opnieuw een noodtoestand doen ontstaan in de Vlothaven in Amsterdam West, Nadat gelijk gemeld in de nacht van vrijdag op zaterdag drie woon schepen in deze haven waren gezonken tengevolge van de toen heersende storm, hebben de elementen in de daarop volgende nacht wederom toegeslagen. Kort voor middernacht kwam van de bewoners van de woonschepen aan de kwetsbare lage wal de eerste noodkreet. Velen durfden niet opnieuw het geweld van wind en water te weerstaan en zochten op eigen gelegenheid een ander onderdak. Zij verlieten hun drijvende woningen om elders bij familie in de stad tijdelijk vaste grond onder de voeten en een beschuttend Aak te zoeken. Doch de meesten gaven er voorlopig de voorkeur aan kü hun eigendom te blijven. In dc loop van de nacht cliter moesten nog elf personen van zes schepen door bemiddeling van de rampendienst van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken in drie hotels worden ondergebracht. Leed. Veel leed heeft zich ook deze nac.it in het duister van de onverlichte en slecht bereikbare Vlothaven afgespeeld. Twee oude mensjes, het echtpaar Re.'dt. waarvan de man 68 jaar en de vrouw 66 jaar oud is. stonden ver na midder nacht verkleumd in de beschutting ar een wankel hutje op de wal. Op he' water vlak voor hen slingerde nur woonscheepje heen en weer Is ter speelbal der golven, die met witte V op pen onophoudelUk tegen de scheeps wand beukten. Zij dachten er niet aan een warmer en veiliger oord op te zoe ken. „wy nebben ons hele leven geva ren en laten op onze oude dag het vj:s niet in de steek". De heer Raidt ver telde. dat zy reeds de derde nacht wa kend by het hutje doorbrachten. Maar toen enkele uren later de balken, die hun scheepje nog steeds van de drei- gendé stenen wal hadden afgehouden, door het raam naar binnen schoten er de ark steeds dichter tegen de nan! werd gestuwd, moesten de oudjes het op geven. Door sterke en beschermende armen werden zij van de plaats des heils weggevoerd en naar kinderen ge bracht, die ln de stad op een wc schip huizen. Eerste Indonesiër bij Nederlandse rechterlijke macht Mr. Raden Oerip Kartodirdjo, juri disch hoofdambtenaar bjj het Neder lands Beheersinstituut is benoemd tot rechter in de Arrondissementsrecht bank te Roermond. Hü is de eerste In donesiër. die een functie krügt bij de Nederlandse rechterlijke macht. Mr. Kartodirdjo is in 1954 bij voor rang tot Nederlander genaturaliseerd. Als reden daartoe is destijds aangege ven dat hfj. hoewel Indonesiër zünde, biyk heeft gegeven de Nederlands*- be langen met hart en ziel voor te staan. Mr Raden Oerip Kartodirdjo is in 1897 te Madioen geboren. Hü studeerde rechten te Leiden, waar hy in 1922 doc toraal examen Nederlands recht, in 1923 doctoraal examen Indisch recht deed. Van 1923 tot 1927 was hij advocaat te Semarang. Tussen 1927 en 1949 vervulde hy in Nederlands-Indië verschillende rechterlijke betrekkingen. Laatstelijk was hy Procureur-Generaal by het Hoog Gerechtshof te Djakarta. In deze functie is hy o.m. belast ge weest met het doen executeren van te gen extremisten uitgesproken doodvon nissen. Zün positie werd daardoor ui teraard zeer moeiiyk. Na de soevereiniteitsoverdracht, in 1949, is hij naar Nederland gekomen, waar hy in 1950 tot juridisch hoofdamb tenaar bij het Nederlands Beheersinsti tuut werd benoemd. Totnutoe waren by de reohteriyke macht in ons land wel oud-indische ambtenaren werkzaam, die reeds de Ne derlandse nationaliteit hadden, doch r.og een genaturaliseerde Indonesiërs. Door een wettelijke regeling is het mo gelijk gemaakt, dat zij die alleen Indisch recht gestudeerd hebben, bü de Neder landse rechterlijke macht benoemd wor den. mits zy ten minste zes jaar bü de reohteriyke macht in Nederlands-Indië hebben gediend. Voor mr. Kartodirdjo was deze bepaling niet ter zake. aange zien hü. zoals gezegd, zowel doctoraal examen Nederlands redht als Indisch recht heeft gedaan. Burgemeester hielp mee Met man en macht vochten de man- ïen van de gemeente- en Rükspoilüe te water een schier hopeloze strijd tegen Hollands erfvuand. Hopeloos in het begin, omdat men vrüwel geen be schikking had over materialen en ge reedschappen. By het licht van fch; - mele zaklantaarns stonden de mannen van de Rijkspolitie te water tot nun heupen in het water om de losgeraaste stutbalken zo goed mogelijk weer op hun plaats te brengen. Op de wal grot- ven de agenten van de gemeentenolitie met hun handen gaten in het drassige düklichaam om de balken ook daar steun te geven. Een der eersten, die zaterdagavond laai de situatie er plaatse kwam rp- nemen was de burgemeester, mr. A J- d'Ailly. Later in de nacht, toen de brandweer een vrachtauto vol met balken en palen bracht, kon men de burgemeester zün schouder zien etten onder een zware paal. om die tezamen met een brandweerman naar een der meest bedreigde plaatsen te dragen. Slot op Pa2 Toen bestuurder vaart minderde in een scherpe bochthelde trein over In een van de buitenwüken van Los Angeles is gisteravond een dieseltrein ontspoord. Er zün uiteenlopende berichten over het aantal slachtoffers: sommige spreken over twintig, andere over 31 tot 35 mensen. Aanvankelük waren er geruchten over tachtig doden, maar dit bleek het totaal aantal slachtoffers te zün. dus met inbegrip van de gewonden. Het ongeluk gebeurde bü een druk kruispunt, enige kilometers van het station van Los Angeles, vanwaar het treinstel enige minuten tevoren was vertrokken. Volgens ooggetuigen vielen sommige reizigers uit de wagens, toen de diesel ontspoorde. Zij werden onder de trein verpletterd, toen deze omviel en nog enige tientallen meters doorschoot. Vele reizigers bekneld in de wrakstukken Direct na het ongeluk werden alle be schikbare ziekenauto's opgeroepen en de radiostations onderbraken hun uitzen dingen met verzoeken aan geesteiyken van alle gezindten om zich naar de plaats van de ramp te begeven. De bestuurder en de conducteur van de trein hebben verklaard niet te weten, waardoor het ongeluk veroorzaakt kan zijn De bestuurder, die al 37 jaar bij de Santa Fe Railway company werkt, zei. dat hu juist begonnen was de snel heid te verminderen met het oog op een scherpe bocht in de baan. toen hy voelde, dat de trein ging overhellen. Veel slachtoffers geraakten in de wrak stukken bekneld en moesten door brand weerlieden met snü branders bevrüd worden. Er bevonden zich ongeveer 150 mensen in de trein. Büna de helft van de passagiers waren militairen, die van verlof terugkeerden naar de basis San Diego. Nasser, de Egyptische premier, kreeg een enthousiaste ovatie van duizenden vrouwen te incasseren tijdens een demonstratie na de be kendmaking. dat de Egyptische vrouwen stemrecht zullen krijgen. In Algerijë en in Tunesië 200 rebellen gedood Bij gevechten met Franse troepen zün zaterdag in Algerüe en Tunesië büna veertig opstandelingen gedood, waardoor het totaal aantal gedode rebellen in de afgelopen week ongeveer tweehonderd bedraagt. Er werd zaterdag op vier plaatsen in Algerije gevochten en op één plaats in Tunesië, nabij Gafsa waar twaalf opstandelingen werden gedood. Volgens officiële cüfers werden aan Franse zijde vüf man gedood en acht gewond. De schermutselingen op Tunesische bodem is de vüfde in drie weken. Bezoek aan circus Van Koningin en Prinses Margriet Koningin Juliana heeft zaterdagavond met Prinses Margriet, die vergezeld was van een achttal vriendinnen, de voor stelling van circus Strassburger in thea ter Carré in Amsterdam bijgewoond Het bezoek was bedoeld als uitgaanspartijtje in verband met de verjaardag van de Prinses. Zware druk op particuliere ondernemers noopt hen tot „samenwerking" met staat De vorige week hebben de steden Sjanghai, Kanton. Tientsin. Peking cn Tsjoengking bekend gemaakt, dat alle particuliere ondernemers zich hebben uitgesproken voor socialisatie van hun bedrüven in die zin, dat deze het ge meenschappelijk bezit van staat en particulieren worden. De kleinere steden hebben dit voorbeeld spoedig gevolgd, aldus meldt Radio-Peking. Deze gang van zaken wordt het doel van het eerste vyf-jarenplan van China genoemd. Later zullen alle ondernemingen geheel staatseigendom worden. Door deze procedure behouden geschoolde bedrijfsleiders en zakenlieden hun func ties, zoals de bedoeling van Mao Tse Toeng is, aldus de communistische radio. Eerst in de grote en nu ook in de kleine steden Bü de viering van deze socialisatie spelen „de Ohinese kapitalisten" een be langrijke rol. Zo namen in Sjanghai ruim 2000 zakenlieden met hun auto's deel aan een optocht, waarna zu zich voegden bü de arbeiders en militairen, die in de straten dansten. In Kanton werd een optocht van 60.000 arbeiders geleid door Tsjen Tsoe-Pei. de vice- voorzitter van de plaatseiyke („kapita listische") federatie van handel en in dustrie, aldus Radio-Pekmg. (De slacht offers van deze gedwongen socialisatie moesten dus op hoog bevel nog blij zijn óók met hun „executie". Red. L.D.) In Sjanghai alleen al werden in de eerste tien dagen van dit Jaar 7000 aan vragen van ondernemers om voortaan tezamen met de staat hun ondernemin gen te drijven, ingewilligd Waarnemers in Hongkong trekken uit de spoed, waarmee de nationalisatie wordt uitgevoerd de conclusie dat plot seling zeer zware druk op de particulie re ondernemers is uitgeoefend. Kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond plaatselijk regen overgaand in sneeuw, daarna opklaringen afgewis seld door enkele regen- of sneeuwbuien. Vrij krachtige tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Kouder met vannacht temperatuur om het vriespunt (Opgemaakt tc 1115 uur). 24 JANUARI Zon op: 8.35 uur: onder: 17.14 uur. Maan op: 13.41 uur; onder 538 uur. Hoogwater te Katwijk te -f 11.55 uur. De nummer bestaat uit 10 pagina's Amsterdam heeft het met de storm zwaar te verduren gehad. In de nacht van vrijdag op zaterdag zonken er enkele woonschuiten, en in de nacht van zaterdag op zondag had de nieuwbouw het te ontgelden. Van een in aanbouw zijnde winkel galerij werden de nieuwgelegde i loeren weggeblazen en op de grond tot wrakhout geslagen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1