LEIDSCH DAGBLAD Binnen 5 jaar koopvaardijschip met atoom - aandrijving WEERBERICF'1 94ste jaargang ZATERDAG 21 JANUARI 1956 No. 28736 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Directeur ir. L. P. Ruys verwacht: Regering schaadt scheepvaart door steun aan buitenland Shell-tanker krijgt gasturbine van 5000 pk- tal opdrachten dat kan worden aan vaard. Aan de ene kant remt de rege ring op fiscaal gebied de hoogconjunc tuur af en aan de andere kant bevor dert zij bestellingen die een reeds over spannen conjunctuur in een van de meest conjunctuur-gevoelige industrieën nog verder belasten. In zijn causerie be lichtte de heer Ruys voorts de ernstige internationale gevaren van de z.g. goed kope vlaggen en van de vlag-discrimi- natie. Het zijn vooral de V.S. die door allerlei maatregelen een groot gedeelte van het vervoer van en naar Amerika voor de eigen handelsvloot reserveren. (Van onze Haagse redacteur) Ir L. P. Ruys, directeur van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, heeft in een gistermiddag voor het Nederlandse verkeersinstituut in Den Haag gehouden causerie, de verwachting uitgesproken, dat binnen 4 5 jaar het door atoom kracht voortgestuwde koopvaardijschip werkelijkheid zal zijn. Over de economische mogelijkheid van het atoom-koopvaardijschip lopen de meningen sterk uiteen. Niemand heeft zich tot nog toe durven wagen aan voorspellingen over het tijdstip, waarop het atoomschip zal kunnen concurreren met de schepen, welke thans in de vaart zijn. De meest optimistische voor spellers rekenen nog met een overgangsperiode van 15 a 20 jaar. Dit geeft de reders het veilige gevoel, dat de schepen welke zij heden ten dage bestellen, niet in uitzonderlijk korte tijd verouderd zullen zijn. larigrijk deel gedekt te zfjn door Neder landse opdrachten. Het gevolg van het beleid van de regering zal zyn, dat de Nederlandse reders straks genoodzaakt zullen zijn, hun schepen in het buiten land te bestellen waardoor zij veel duur der zullen uitkomen. Overspannen scheepsbouw- conjunctuur De conjunctuur in de scheepsbouw is zo overspannen, aldus de heer Ruys. dat niet meer de werfcapaciteit maar de ar- De reders zullen echter, aldus de heer Ruys. deze ontwikkeling nauwkeurig moeten blijven volgen en bereid moeten zijn zich opofferingen te getroosten voor het onderzoeken van mogelijkheden, zo dra deze zich voordoen Volgens de hui dige berekeningen zal een atoomvoort- stuwingsinstallatie het eerst renderen bij de zeer grote vermogens (meer dan 15.000 p.k.) en over de langere afstan den. Deze vermogens komen slechts voor bij de super-tankers en de grotere passagiersschepen De heer Ruys onthulde, dat een tan ker ran de Shell zal worden uitgerust met- een gasturbine van ca. 5000 p.k. Het sohip vaart reeds vier jaar met een gas turbine, maar deze turbine maakt slechts een gedeelte van de voortstu- wingskraoht van het schip uit. Onbegrijpelijke kredieten In zijn causerie, waarin hij enkele aspecten van de hedendaagse zee scheepvaart belichtte, maakte ir. Ruys de Nederlandse regering het verwijt, dat zü indirect de belangen van de Nederlandse zeescheepvaart heeft ge schaad door de bouw van buitenlandse schepen op Nederlandse scheepswer ven te begunstigen. De heer Ruys noemde het onbegrijpelijk, dat de regering door het verstrekken van garanties, welke het bedrijfsleven niet zou kunnen geven en door het deelne men van een semi-overheidsinstelling aan het verlenen van enorme kredie ten, welke door deze garanties worden gedekt, het mogelijk heeft gemaakt, dat buitenlandse reders hebben kun nen profiteren van een belangrijk deel van de bouwcapaciteit van de Neder landse werven in de jaren, dat de Nederlandse reders deze weirven broodnodig hebben. dat een door de regering ingestelde com missie Ln een rapport tot de conclusie is gekomen, dat nog een zeer omvang rijke nieuwbouw stellingen van schepen nodig zou zijn voor de jaren tussen 1958 en 1965 Redelijkerwijze kon de Neder landse sdheepsbouwindustrie dus ver wachten in die jaren voor een zeer be- Poujadisten zullen misschien vier zetels kwijtraken De Poujadisten in Frankrijk, die, zoals men weet. 52 zetels in de Nationale Ver gadering hebben verworven bij de laat ste verkiezingen, zijn er vier kwijt ge raakt. De commissie tot onderzoek van de mandaten uit de Natooale Vergade ring heeft namelijk vier van de Pouja- distische mandaten ongeldig verklaard op grond van het feit. dat de lijstver- bindingen in de vier betrokken distric ten niet volgens de regels zouden zijn geschied. Later zal de Nationale Verga dering een definitieve beslissing nemen. De commissie beveelt aan. dat drie van de vier zetels zullen worden toegewezen aan socialistische kandidaten en de vierde aan de Onafhankelijk Republi keinen. Regendepressie Het K.N.M.I. deelt mee: In de afgelopen 24 uur trok een diepe depressie via Schotland en het Noorden van de Noordzee naar Zuid-Noorwegen en het Skagerak. Het front van deze depressie passeerde vannacht met regen ons land De wind nam daarbij tot •stormkracht toe. Een randstoring van de depressie veroorzaakte in de nanaent en ochtend een zware storm in het Waddengebied en de Duitse Bocht. Daarbij kwamen gemiddelde windsnel heden van omstreeks 100 km. per uur voor. Intussen kwam aan het polaire front od de Oceaan alweer een volgende storing tot ontwikkeling Deze naderde vanmorgen Ierland en werd voorafge gaan door een regenzone. De depressie koerst recht op ons land aan en zal de komende 24 uur het weer beïnvloe den. Vanavond reeds zal de regenzone het Westen van ons land bereiken. (Op gemaakt te 10 uur). 22 Januari Zon op: 8.37 uur; onder: 17.10 uur. Maan op: 11.59 uur; onder: 3.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 9 21 en 22.01 uur. Doodtij. (23/1 te 10.43 en 23.28 uur). beidscapaciteit bepalend is voor het aan- gen te Genève. Mr. van Empel krijgt geen visum De Indonesische regering heeft het verstrekken van een visum aan de Nederlandse advocaat mr, Van Empel afhankelijk gesteld van het oordeel van de rechtbank in kwestie, zo heeft de minister van Voorlichting, Sja- moeddin Soetan Makmocr verklaard. „Indien dus rechter Maengkom niet instemt met de komst van mr. Van Empel om als verdediger in de zaak- Jungschlager op te treden, kan de regering hem geen visum verstrekken". De minister voegde hieraan toe. dat de regering uitgaat van het beginsel van de tri as politica (drie machtenleer in de Staat: streng onderscheid tus sen wetgevende, rechtsprekende en uitvoerende macht. Red. L.D.) Rechter Maengkom heeft, zoals be kend, donderdag verklaard niet te kun nen instemmen met het optreden van nrr. Van Empel in het proces tegen Jungschlager. De minister van Voorlichting ontkende nadrukkelijk, dat er enig verband zou bestaan tussen de kwestie-Van Empel en de Nederlands-Indonesische besprekm- Dank zij de zorgen van het oor-1 logsgravencomitc van het Britse j Gemenebest zal op het Canadese oorlogskerkhof te Groesbeel; in de komende zomer een monument wor- A >-1 ptlfHlPl' den onthuld ter herinnering aan de soldaten van de Britse Gemene best-landen. die tijdens de opmars van de Franse kust naar Duitsland tijdens de Tweede Wereldoorlog, zijn gesneuveld en nog zijn vermist. De werkzaamheden aan het monu ment. met op de achtergrond het off er kruis. „Guten Morgen, Soldaten", riep tot het nieuwe In wilde golven Drie woonarken zonken door storm in de Vlothaven Ageuteu redden kinderen uit benardheid De storm heeft jannacht de bewoners van de ongeveer 30 woonschepen in de afgelegen Vlothaven bij de grote elektrische centrale in Amsterdam-Wést op wrede manier uit hun slaap gerukt. Tegen middernacht deed het water, tot wilde golven opgezwiept, binnen korte tijd drie woonarken gedeeltelijk zinken. Deze schepen lagen tegen de Oostzijde van de haven, die de volle laag van de storm kreeg. Geheel zinken kon den de arken niet. want zü werden tegen de stenen schoeiing gedrukt en bleven hierop rusten. Eén dezer schepen was nog geheel nieuw en onbewoond, maar van de beide andere schepen werden de bewoners door de politie naar het bureau Spaarndam- merstraat gebracht en daar door amb tenaren van de onlangs in het leven geroepen „Rampendienst" van de ge meentelijke dienst van Sociale Zaken aan huisvesting in een hotel geholpen. Het betrof hier mevr. Van der Oevelen met drie kinderen twee jaar, een jaar en zes maanden en het echtpaar J. G. Heinhuis. De heer Van der Oevelen bleef ln de Vlothaven bij zijn woning achter. Zyn echtgenote en de drie kin deren werden door de agenten Brands- ma en Rademaker uit hun benarde po sitie bevrijd. Het reddingswerk verliep nogal moei lijk. want er loopt aan de onverlichte oostzijde van de haven slechts een smal, modderig en onbegaanbaar pad. Twaalf andere woonschepen werden door de bewoners uit eigen beweging verlaten, omdat de situatie kritiek leek. Om drie uur "s nachts werd de storm minder en nadat de Rijkspolitie te water schip na schip had gecontroleerd en eventueel steviger had gemeerd, keerde de rust in de haven weer Langzamerhand zag men op de vele scheepjes, waarvan de bewo ners urenlang bezig waren geweest met het opdweilen van binnenstromend wa ter, de lampen uitgaan ten teken, dat men zich ter ruste begaf. In de meeste gevallen was het water tussen de be tonnen bak en de houten opbouw door naar binnen gedrongen. Op een schip hadden de bewoners in enkele uren tijds 15 grote emmers water opgedweild Enkele scheepjes waren in de storm losgeslagen en m de noordoosthoek van de haven bij elkaar gedreven. Zeventien rebellen in Algerije gedood Donderdag j.l. zijn bij botsingen in geheel Algerije zeventien rebellen gedood terwijl dertien' Franse militairen werden gewond. In de plaats Tlemeen, in West-Algerye werd donderdag cn vrijdag door hon derden nationalistische Algerijnen be- 4«ogd in verband met de dood van een hunner leiders. Deze. een zekere dr. Bendzerjeb. districtsleider van hel anti- Franse ..Nationale Bevrijdingsfront", was door de politie gearresteerd. Hij poogde te vluchten en werd toen neergescho ten. Donderdag hadden de betogers met stenen naar een militair konvooi en naar de woning van een Fransman geworpen. Laatstgenoemde schoot op de menigte, waardoor een Algerijn werd gedood. In Tlemeen is nu een uitgaansverbod afgekondigd Demonstraties zijn ver boden. Dé politie is versterkt, terwijl pantserwagens de stad zijn binnengerukt. leger Uniformen maken geen florissante indruk en de snit laat veel te wensen over (Van onze correspondent ln West-Duitsland) Bondskanselier Adenauer heeft voor de eerste maal een bezoek aan het nieuwe IVestduitse leger gebracht en de troepen te Andernach, links van de Ryn tussen Remagen en Koblenz, toegesproken. Reeds een uur voordat hü in zijn grote zwarte auto uit Bonn zou arriveren, hadden zich de soldaten van de landmacht, van de opleidingscursus ln Andernach, van de luchtstrüdkrachten, die uit Nörvenich waren gekomen, en van de marine uit Wilhelmshafcn, in carré op het veld tussen de lichtgeschil derde barakken ln de ijskoude wind moeten opstellen, tezamen ongeveer 1500 man, hetgeen ongeveer de helft ls van het huidige „leger". Opgewonden geschrijf over gering aantal invitaties Voordat de grote dag was aangebro ken, is er op nogal opgewonden toon ln tal van Westduitse kranten over ge schreven. Immers, in politieke kringen nam men er aanstoot aan, dat de voor zitters van de Bondsdag (Tweede Ka mer) en van de Bondsraad (Eerste Ka mer), ja zelfs het staatshoofd prof. Heuss, niet waren uitgenodigd om deze plechtigheid by te wonen. Minister Blank heeft er op geantwoord door te zeggen dat de gebeurtenis ln Andernach slechts een aangelegenheid van interne aard was. Enkele leden van de Bonds dag. die wèl waren geïnviteerd, hadden intussen gemeend nu ook maar weg te moeten biyven. Wel waren zeer vele In strijd met het algemeen belang Duidelijke instructies Onverbindend verklaring van bepalingen v/vnt» /lolfk<rntia op liet gebied van de radiohandel Handhaving bevorderde buitensporige prijzen voor het publiek voor delegatie O De Indonesisehc delegatie naar de Nederlands-Indonesische besprekingen te Geneve zal in het begin van de volgende week duidelijk omschreven instructies ontvangen, zo is officieel te Djakarta meegedeeld. Gisteravond besprak het Kabinet de resultaten van het overleg te Genève betreffende de afschaffing van de Nederlands-Indonesische l'nie. finan ciële cn economische overeenkomsten cn dc souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea. Maandagavond zal de regering een be sluit nemen en haar delegatie dien overeenkomstig instructies doen toe- In de Staatscourant is gepubliceerd i een beschikking van de minister van Economische Zaken, vastgesteld in overeenstemming met diens ambtge noot voor P.B.O., waarbij onverbin dend wordt verklaard een aantal be palingen uit de bedrijfsregelingen. tot journalisten uit binnen, en buitenland aanwezig. Achter het met dennegroen versierde podium, vanwaar Adenauer zyn korte toespraak hield, stonden de zeventien, in Bonn geaccrediteerde, buitenlandse militaire attaehé's. Onze Nederlandse militaire vertegenwoordiger, kolonel De Roo van Alderwerelt. was. sedert West- Duitsland zijn soevereiniteit heeft ver kregen. voor het eerst ln zyn Nederlands uniform verschenen. Typisch Duits.. Een militaire kapel speelde een mars van Beethoven toen de Bondskanselier arriveerde En toen Adenauer het ter rein betreden had. riep hy „guten mor gen, soldaten", waarop deze met een luid „Guten morgen, herr Bundeskanz- ler" antwoordden. De kanselier vestigde er in zyn rede de aandacht op dat het Duitse volk in de eerste soldaten van het nieuwe leger de personificatie ziet van zyn wil om zyn deel by te dragen tot de verdedi ging van de gemeenschap van de vrye volkeren, waartoe het weer met dezelfde rechten en plichten als de anderen wil behoren. Het enlze doel van de herbe wapening, zo verklaarde hy, is mee te werken aan het bewaren van de vrede. De nieuwe uniformen konden op nie mand van de aanwezigen een zeer flo rissante indruk maken. Het grijs van de land- en van de luchtmachtsoldaten is dof en doods, de officieren zjjn moeiliik van de minderen te onderscheiden en de snit van de uniformen laat nog veel te wensen over. Een deskundige, een hoge buitenlandse officier, wees ons er op dat de overjas sen veel te nauw en daarom onpraktisch zyn. Aan alles kan men zien, zo merkte hij op. dat deze kledingstukken zijn ge maakt door kleermakers, die nog geen ervaring hebben opgedaan op het gebied van militaire uniformen. Na verloop ran enige tijd zal dat echter wel anders Tijdens een oefenvluclit veronge lukte een Viscount"-passagiers- vliegtuig bij Blackbushe in Enge land. Öp de grond ontplofte de machine en ging in vlammen op. De bemanning wist zich tijdig in veilig heid te brengen. Op deze telefoto zien we de fel brandende machine met rechts een groep brandweer lieden tijdens de schier hopeloze taak de vlammen meester te worden. stand gebracht door de organisaties op het gebied van de radiohandel. Deze bedrijfsregelingen waren reeds by beschikking van 15 maart 1955 ge schorst. Het onderzoek heeft naar het ministe rie van Economische Zaken meedeelt, uitgewezen, dat met name strijd met het algemeen belang aanwezig is met betrekking tot de collectief afgedwongen handhaving van de verplicht vastgestel- j de vaste publieksprijzen voor radio's en j andere contractartikelen. Deze collectie- ve handhaving heeft in de radiobranche Rnccicplip nmlvoccorlo op den duur een te vergaand ingrijpen dllllM.SbilllL van de betrekken organisaties in de con- currentieverhoudingen met zich ge bracht en daardoor tot verstarnngsver- schynselen geleid. Bovendien bevorderde zy het tot stand komen van buitensporig hoge publieks prijzen. Tenslotte werd bü de controle op de prysnaleving gebruik gemaakt van het middel van provocatie. Een en ander werd bovendien krach tig ondersteund door een sluitend exclu sief economisch verkeer tussen dc leden der onderhavige organisaties. ALs essen tieel onderdeel van bedoelde collectieve pryshandhaving is ook dit exclusief ver keer in stryd met het algemeen belang bevonden. Door de thans van kracht wordende beschikking worden de volgende bepa lingen onverbindend verklaard. l..De bepalingen strekkende tot col lectieve handhaving van door fabrikan ten of importeurs vastgestelde verkoop prijzen in de tweede en derde hand: 2. De bepalingen inzake het exclusief eco nomisch verkeer; 3. De bepalingen in zake de verplichting tot het vaststellen van bruto-verkooppryzen. Chauffeur verpletterd Op het terrein van de Nederlandsohe Dok- en Scheepsbouw Maatsohappy heeft gisterochtend een 56-jarige chauf feur een 1200 kg wegende kaapstander op zyn lichaam gekregen. Het yzeren gevaarte viel van een transportwagen die tydens het verplaasten kantelde. De man wa* omeiédelliü doo* in Liberia (Afrika) Rusland zal in Monrovia, de hoofdstad van de Westafrikaanse staat Liberia, een ambassade openen, aldus Is vrydag in een gezamenlijk communiqué van de Liberiaanse regering en een bezoekende Russische delegatie meegedeeld. De Liberiaanse regering heeft verder een Russisch aanbod om economische, culturele en technische hulp te verlenen, in overweging. De Russische delegatie staat onder leiding van Alexander Volkof, de voor zitter van het „parlement", de opperste Sovjet. Het bericht betekende voor doploma- tieke kringen in Washington een ver rassing. Men had verwacht dat m het communiqué zou worden gezegd, dat het uitwisselen van ambassadeurs werd ..overwogen" Doch niet dat er over deze kwestie reeds overeenstemming was be reikt. Overigens ziet men in Washington in het besluit geen reden voor onmiddel- ïyke bezorgdheid in het Westen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat president Tubman van Liberia steeds Westers ge zinde opvattingen heeft gehuldigd en dat er op het ogenblik geen georgani seerde communistische activiteit in de negerrepubliek bestaat. Bovendien heb ben de V.S. een hechte Invloed in dat land, dat nameiyk een Amerikaanse stichting ls: het was oorspronkeiyk het gebied, waar vrygelaten Amerikaanse negerslaven in het land hunner voor ouders een nieu*~ leva" konder begin-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1