LEIDSCH DAGBLAD Eisenhower plaatst zich resoluut achter minister Foster Dulles Geringer optimisme over een tweede kandidatuur Stem en loop missen kracht en pit WEERBERICHT' Poujadisten hielden zieh rustig in de nieuwe Franse Kamer Amerikaanse deskundigen onder indruk van Russiselie defensie Indonesië herroept officieel terugroeping der delegatie 94ste jaargang VRIJDAG 20 JANUARI 1956 No. 28735 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „De internationale toestand is beter en lichter dan drie jaar gele den, al is er geen reden tot voldoening", aldus verklaarde president Eisenhower gisteren op zijn eerste persconferentie sinds 4 augustus van het vorig jaar. De president gaf te kennen, dat hij volledig vertrouwen heeft in zijn minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, op wie overal kritiek is geoefend naar aanleiding van zijn uiteenzetting over de diplomatie, die tot aan de rand van de oorlog gaat. Eisenhower noemde Dulles de beste minister van Buitenlandse Zaken, die hij ooit gekend heeft. Wij steunen een vredesprogram, berustend op morele be ginselen van fatsoen en rechtvaardigheid. Dit vereist een standvastige houding. De president zei, dat hij nog niet besloten heeft zich kandi daat te stellen voor een tweede ambtstermijn als president. Hij door stond zonder zichtbare inspanning de vermoeienis van de persconfe rentie in een te vol en te warm vertrek, waar felle schijnwerpers brand den ten behoeve van de televisie. Zijn handen beefden niet en hij bleef gedurende de hele persconferentie staan en lachte vaak. Doch zijn loop en zijn stem misten de kracht en de pit, die hem vóór zijn hart aanval zo kenmerkten. Gezondheid kan „niet geheel" herstellen Vooraanstaande politieke correspon denten in Washington zijn van mening dat president Eisenhower nog nooit zo dicht geweest is bij een mededeling, dat hij zich niet voor de tweede maal kan didaat zal stellen, als op de persconfe rentie van gisteren. De president zelf gaf snel een ontken nend antwoord, toen hem werd gevraagd of vorige verklaringen de conclusie wet tigden, dat hy tot een „voorlopig be sluit" over deze kwestie was gekomen. Doch zowel in zijn opendngsverklaring en bü zün onvoorbereide opmerkingen lag de nadruk vrijwel geheel op de re denen, waarom hy zich niet herkies baar zou stellen. Hy liet zich weinig of zelfs in het geheel niet indirect uit over de mogeiykheid van het tegendeel. De verklaring van de president, dat zyn gezondheid „niet geheel" kan her stellen, ontmoedigden in grote mate velen, die graag zouden zien, dat Eisen hower zijn partij bij de verkiezingen in november weer naar de overwinning voert. De president deelde mede. dat hy in een telegram machtiging had gegeven zijn naam te laten staan op de lyst van kandidaten voor de republikeinse voor- Minister van de Kieft naar de West De minister van Financiën, de heer J van de Kieft. Is gisteravond per KLM- vliegtuig van Schiphol naar de West vertrokken. De minister zeide nog nimmer in de West geweest te zyn en gaf er de voor keur aan zyn tocht, die circa twee weken zal duren, een oriëntatiereis te noemen. Op zyn reis wordt hy door de plaatsver vangend thesaurier-generaal mr. L. de Block vergezeld. Hy verwacht met diverse hoge autori teiten in de West te zullen spreken, o.a. over het tienjarenplan. Voorts hoopt de minister naar Wageningen in Suriname te gaan om daar de machinale land bouw te bezichtigen. Bejaard echtpaar door gas gestikt Een leverancier belde aan de woning van het bejaarde echtpaar J. J Becker- Lemmers aan de Leidsevaart te Haar lem, Toen niet werd opengedaan waar schuwde hy een buurman, die via ae achterzüde binnen ging. Hij ontdekte dat de beide bewoners in de achter kamer levenloos in een stoel zaten. Een onderzoek heeft uitgewezen dat zy door gasvergiftiging om het leven zijn geko men De vrouw was 84, de man 75 jaar oud. „Nationaal volksleger" Het Oostduitse „parlement", de „Volks kamer", heeft de oprichting goedgekeurd van een „nationaal volksleger en een ministerie van Defensie. Vice-premier Willi Stoph. die waarschyniyk minister van Defensie zal worden, deelde mede, dat voorlopig geen dienstplicht nodig is, „omdat de omvang van het land be perkt zal zyn tot wat nodig is voor de bescherming van het land" Volgens Ge allieerde waarnemers komt er in feite geen verandering, omdat de Oostduitse strydkrachten reeds jarenlang bestaan onder de naam .gekazerneerde volks- politie" Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankeiyk zwaar bewolkt met eni ge regen, later opklaringen, maar ook enkele buien. Tot westerstorm toene mende wind. ruimend naar noordwest; daling van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 JANUARI Zon op: 838 uur; onder: 17.09 uur. Maan op: 11.25 uur: onder: 1.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.22 uur en 20 51 uur. De nummer bestaat nit 10 pagina** verkiezingen in de staat New Hampshire. Hy legde er evenwel de nadruk op, dat dit niet gezien mag worden als een de finitief besluit inzake zyn kandidatuur. De president beloofde, dat hy zo gauw mogelyk een beslissing nemen zal. doch hy wilde, ondanks alle druk, zelf tot een besluit komen. Over zyn gezondheid verklaarde hy in genoemd telegram, dat het geen zin heeft te beweren, dat die weer net zo goed kan worden als voor zyn hartaan val in september. Volgens zijn dokters blijft hy goed vooruitgaan, doch in de toekomst moet zyn leven „zorgvuldig geregeld worden ter vermyding van over matige vermoeienis". Zes vredesfactoren Op zyn persconferentie gaf de presi dent een opsomming van ontwikkelingen der afgelopen jaren, die tot een vreed zamer sfeer in de wereld hadden byge- dragen. Hy noemde de volgende: in Korea, waar de Verenigde Staten niet hadden kunnen winnen door de wijze waarop zij daar de oorlog voerden, zou overschrijding van de rivier de Jaloe en oprukken m Mandjoerije de internationale mening hebben geschokt: de grondslag waarop de oorlog m In- do-Ohina was beëindigd was wellicht wel de beste die tot stand gebraoht had kunnen worden; de grotere stabiliteit in Perzië, waar van de Verenigde Staten enkele Jaren geleden leder ogenblik verwachtten, dat het voor de Geallieerden verloren zou gaan; de beslechting van het Brits-Egypti sche geschil over het Suez-kanaal: de vreedzame regeling van het geschil om Triëst tussen Italië en Joego-Slavië; het uitschakelen van de communisti sche dreiging in Guatemala. Socialisten verhinderdendat Pierre wijn dronk in de parlementsbar (Van onze Parijse correspondent.) Om drie uur precies gistermiddag gaf Marcel Cachin, de 87-jarige communistische doyen van de Franse Kamer, met een paar stevige klopjes van zijn voorzittershamer het sein voor de opening van de eerste zitting van het nieuwe parlement. Met zijn slippendragers, de 6 benjamins onder de parlementariërs vier Communisten en twee Poujadisten had Cachin onder tromgeroffel en langs een haag van gepluimde republikeinse gardisten, die de blanke sabel geheven voor zich hielden, eerst het parle mentsgebouw doorschreden, alvorens het hoge voorzittersgestoelte te beklimmen. Een ceremonieel, waarbij Cachin nu al voor de tiende maal de hoofdrol vervulde en dat in zijn pompeuze statie toch altijd wel weer indruk maakte. Een ceremonieel ook, dat naar het scheen zelfs de 52 Poujadisten onder de 225 nieuwelingen wel enigszins imponeerde, want tegen de ver wachting in gedroegen zij zich nogal gedwee. Tevoren schenen de Poujadisten een plan te hebben gesmeed om de bovenste banken van het amfitheater te bestormen aangezien Poujade had verklaard zich niet in de ultra-rechtse hoek te willen laten dringen. Doch het werd maar een heel timide poging, die al gauw afstuitte op het verzet van de overige Kamerleden, die zich toevailig-expres juist in de doorloopgangen tussen de banken hadden opgesteld! De leider kwam te laat Eén incident heeft zich by deze ove rigens rustige rentree slechts iets later voorgedaan Pierre Poujade had vanaf de publieke tribune het debuut van zijn volgelingen in het Palais Bourbon by willen wonen. Maar ook gisteren kwam de grote man weer eens te laat en zo waren alle plaatsen al lang ingenomen, toen Poujade zich presenteerde Twee uur na de zitting verscheen Poujade plotseling echter omstuwd door zyn Ka merleden in het parlement, dat hy blyk- baar eens wilde inspecteren. Maar toen hy een glas rode wijn bestelde aan het buffet, dat alleen voor de parlementa riërs, is gereserveerd, brachten enkele socialistische afgevaardigden hem aan het verstand, dat zyn aanwezigheid hier echt niet zo gewenst was Daarop liet de grote leider zich gehoorzaam door een paar gardisten naar de uitgang leiden! Slot op Hat2 Op haar verjaardag heeft Prinses Margriet, petekind van de Neder landse koopvaardij, in Paleis Soest- dijk een delegatie ontvangen van het matrozenopleidingsschip .Pollux", die haar een foto-album aanbood. Met haar moeder en de echtgenote van de commandant van het oplei dingsschip. mevrouw Viëtor. be- wondert zij het geschenk. (Ingez. Med.-Adv.) Voor de eerste maul zal een vrouw de Olympische eed afleggen. Deze eer valt bij de opening der winter spelen ten deel aan de Italiaanse Giuliana Chenal Minuzzo, winnares van de bronzen medaille voor skiën in 1952. die namens alle deelnemers te Cortina trouw zal zweren aan de Olympische gedachte. GOBELINSTOF voor stoelbekleding of gordijnen, reeds vanaf 4.25 NATUURLIJK BIJ... HAARLEMMERST RAAT Mnskou hesit sterkste jagermacht van de gehele wereld Ook op vlootgebied een indrukwekkende machtsontplooiing De Sovjet-Unie heeft tbans „de grootste defensiemacht van jagers ter wereld", die geheel bestaat uit straaljagers, aldus verklaarde luitenant-gene raal Thomas Power, hoofd van de Amerikaanse dienst wetenschappeiyk onder zoek en ontwikkeling van de luchtmacht, donderdag In New York. De Sovjetrus- sische middelzware en zware s tra a lbo mm en werpers „kunnen worden vergeleken met de meest ontwikkelde vliegtuigen,die wij bezitten". De generaal zei echter ervan overtuigd te zijn, dat de V.S. nog steeds „op de meeste gebieden van de militaire technologie het kwalitatieve overwicht" hebben. Admiraal Arlelgh Burke, de chef van de Amerikaanse vlootoperaties, heeft de Sovjet-Unie de voornaamste rivaal van de Ver. Staten genoemd op vlootgebied. De uitbreiding van de Russische vloot noemde hy de belangrykste ontwikkeling in de Sovjetrussische strategie sedert de oorlog. Kenneiyk willen de Russen in staat zyn Amerikaanse schepen uit de Furopese en Aziatische wateren te houden. Volgens de admiraal bezit de Sovjet-Unie reeds meer dan 400 duikboten en komen er per jaar 75 tot 85 nieuwe by. Voorts zyn sedert de oorlog in de Sov jet-Unie meer torpedoboot jagers en kruisers gebouwd dan in de rest van o» wereld. Den Haag nog sceptisch over hervatting van de besprekingen De Indonesische regering heeft gisteren in een speciale zitting het terugroepen uit Genève van haar delegatie bij de Nederlands-Indone sische besprekingen herroepen. De minister van Voorlichting, Sjam- soeddin Soetan Makmoer, verklaarde, dat het Kabinet het ontslag heeft aanvaard van de ministers van de Nahdatoel Oelama en de P.S.I.I. „De regering beschouwt het thans niet noodzakelijk de delegatie uit Genève terug te roepen", zo voegde hij hieraan toe. Het kabinet besprak niet de eis van de N O. en de P S.I.I. om haar mandaat terug te geven In de plaats van de vier afgetreden ministers heeft het kabinet 3 ministers ad Int. benoemd en liet de functie van de tweede vice-premier vervallen. De minister van Landbouw Mohammad Sardjan zal tydelyk tevens minister van Godsdienstzaken zijn. de minister van Openbare Werken, minister Soeroso. zal Binnenlandse Zaken waarnemen en de Minister van Staat, Soetomo. Sociale Zaken Vanavond zal het Kabinet weer bijeen komen en bespreken, of de resultaten van de besprekingen in Genève gepara feerd zullen worden. Dc houding van de regering wtfst er duidelijk op. aldus polilieke waar nemers in Djakarta, dat het Kabinet het voorlopige Parlement, waarin het thans nog steeds een meerderheid heeft, over haar lot wil laten beslissen In politieke kringen in Den Haag is men van mening dat de sedert het be gin van de conferentie, aan de dag ge treden veranderingen in de politieke veriioudingen in Indonesië, de basis van de conferentie hebben beïnvloed Met name werden genoemd de steeds duide- Ujker blijkende invloed van de resulta ten der verkiezingen in Indonesië op het huidige Kabinet de ilijkbaar grote moeiiykheden voor de Indonesische de legatie in Genève om voldoende steun te krijgen in Djakarta en het terugtrekken van een aantal ministers uit het Indo nesische Kabinet e.d. Het wekken van de indruk, dat de onderhandelingen op 7 januari tot een zodanige overeenstem ming zouden hebben geleid, dat slechts een fiat van beide regeringen nodig zou zyn om tot een formeel akkoord te ko men, wykt af van het gemeenschappeiyk communiqué, op 7 januari in Genève uitgegeven. In dat Nederlands-Indonesische communiqué wordt gesteld, dat cr verschillende punten zijn. waarover nog geen overeenstemming bestaat. Ook is er aldus de mening der bo vengenoemde politieke kringen nog steeds geen bevredigende oplossing voor de arrestantenkwestie in zicht, terwyi de heer van F.mpcl in Bangkok nog op zijn visum wacht. Samenvat tend meende men. dat op het ogenblik niet is te voorspellen of en zo ja op welke wijze de conferentie zou kun nen worden hervat. De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag. de heer Kwee Djie Hoo, is gister avond per K.LM uit Genève terugge keerd op Schiphol. Juist zoals de minister van Buiten landse Zaken Anak Agoeng in Genève mededeelde, zei ook de zaakgelastigde: ..De onderhandelingen zyn nog niet af gebroken." de delegatie gaat niet terug naar Djakarta". De heer Kwee meende zelfs de moge lijkheid niet te mogen uitsluiten, dat de onderhandelingen nog zullen worden hervat Voldoening in Engeland Met voldoening heeft men in be voegde Britse kringen kennis geno men van berichten over een moge lijke hervatting van de Nederlands- Indonesische onderhandelingen te Genève Men verheugt zich erover, dat de regering Harahap ondanks haar binnenlandse moeilijkheden niet „het byltjc erbij neergelegd heeft" maar daarentegen heeft besloten, haar pogingen om praktische resultaten te verkrijgen, die haar positie aanzien lijk zouden versterken, voort te zetten. Engeland zo onderstreept men In deze kringen, heeft kort geleden met voldoening geconstateerd, dat de heer- Luthers protest in Oost-Duitsland De Evangelisch-Lutherse kerk in Oost- Du. tsland, die het overgrote deel van de Oostduitse bevolking omvat heeft op een conferentie in West-Berhjn een re solutie aangenomen, waarin geprotes teerd wordt tegen de arrestatie van le den van stationszending van de Evange lische kerk in Oost-Duitsland. In de af gelopen weken zijn volgens de kerkelyke autoriteiten dertien leden van de zen ding gearresteerd, onder wie het hoofd van de zending in Berlyn vyf hunner werden weer vrijgelaten. Deze resolutie is aan de Oostduitse autoriteiten over handigd. Later op de dag beschuldigde het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken in een communiqué de protes tantse en rooms-katholieke stationszen ding. die hun hoofdkwartier ln West- Berlijn hebben, ervan hun leden op dracht te hebben gegeven voor het Wes ten te spioneren. In het communiqué werd bekend gemaakt dat het Oostduitse leden van de stationszending verboden zal zyn met enige instantie of perso nen in West-Beriyn of West-Duitsland contact te onderhouden. Volgens het communiqué hebben twee zendingsleiders bekend .dat in West- BerUjn spionnen worden opgeleid en dat leden van de zending vluchtelingen naar het westen hebben geholpen. sende pro-Westerse opvatting ln Indone sië in toenemende mate versterkt was. Deze geneigdheid zo wil men ln Londen aannemen, is voor een goed deel te dan ken aan het geduldige en belangeloze werk van de Britse diplomatie en ln net bijzonder aan de politiek van technische hulpverlening binnen het plan van Co lombo. Thans schijnt de regering Harahap, onder auspiciën waarvan deze geleide lijke toenadering tot het Westen tot stand is gekomen, ervan verzekerd te zyn, dat zy nog verscheidene maanden aan de macht biyft. misschien rot augustus, indien de volledige resultaten ran de verkiezingen niet voordien be kend zyn Van deze komende zes maan den en vooral van het lot van de onder handelingen in Genève hangt voor een goed deel a« ran welke aard de rege ringscoalitie, die eventueel de regering Harahap zal opvolgen, zal zyn Daarom zo verluidt ln bevoegde Britse kringen, zou men te Londen zeker voldaan zyn, als men de Nederlandse regering haar verzoeningspogingen zou zien voortzet ten opdat de onderhandelingen re Genève positieve resultaten zullen ver- krygen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1