LEIDSCH DAGBLAD Premier Eden geeft een krachtig antwoord aan zijn critici „Wij zijn niet bezig onder te gaan" Uitvoer moet nog veel groter worden WEERBERICH1 Indonesische delegatie blijft voorlopig in Genève Opklaring in situatie? Zes Europese landen wensen een gemeensehap voor atoomenergie 94ste jaargang DONDERDAG 19 JANUARI 1956 No. 28734 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent ln Londen.) In de strijd tegen de inflatie zal de Britse regering voortgaan op de ingeslagen weg, ook al zullen de verder te nemen maatregelen waarschijn' Üjk onpopulair zijn. Dat was Edens boodschap in zijn gisteravond in de wolstad Bradford in Yorkshire gehouden grote rede. De Britse premier verweerde zich tegen de tegen hem gerichte boosaardige campagne in enkele bladen en hij gaf de verzekering, dat er in de partij en in de regering eenheid heerst. Engeland is niet bezig onder te gaan en voor de regering heeft het laatste uur evenmin geslagen. Wij zijn niet voor een paar maanden gekozen, maar voor vijf jaar, aan het einde waarvan wij naar onze prestaties wensen te worden beoordeeld. Ik hoop er dan zelf ook te zijn, zei Eden veelbetekenend. Hij ontleedde vervolgens de economische moeilijkheden, waarmede Engeland op het ogenblik te kampen heeft. Alles dient te worden gedaan om de export te vergroten teneinde de tegenwoordige levensstandaard te handhaven. De prijzen dienen daarom in de hand te worden gehouden. Grotere winsten moeten worden gebruikt om de prijzen te verlagen en niet om de dividenden te verhogen. Het voorbeeld van een aantal firma's, die hun prijzen hebben gestabiliseerd of verminderd, dient te worden na gevolgd. De regering zal het hare in de strijd tegen de inflatie bijdragen door verdere inkrimping van overheids-uitgaven en ook van de uitgaven van enige genationaliseerde industrieën. Oorlogsgevaar verminderd Het dringende probleem van de vak opleiding zal krachtig worden aange pakt Een nieuw programma is uitge werkt. Niet de grootste landen, zei Eden, maar de landen met het beste school systeem, zullen het winnen. Internationaal bezien is het gevaar voor oorlog verminderd, doch niettemin zou een explosie in het Midden-Oosten een wereldconflict kunnen veroorzaken. Het is daarom van het allergrootste be lang dat de vrede overal gehandhaafd wordt. In zijn rede gaf Eden de verzekering dat de regering onder geen omstandig heden terugkeer naar werkloosheid zal dulden. Economische expansie blijft het doel. maar wij willen een zich geleide lijk ontwikkelende economie, niet een onnatuurlijk gezwollen economie. Hier mede heeft Eden op afdoende wijze de tegen de conservatieven gerichte aantij ging ontzenuwd, dat zü het bewust op werkloosheid zouden willen laten aan komen om het economisch evenwicht te herstellen. Nieuwe fabrieken Eden weerlegde eveneens de bewering, dat de regering de kapitaalbelegging zou hebben verwaarloosd. Gedurende J" laatste twaalf maanden is de bouw ongeveer tweemaal zoveel fabrieken goedgekeurd als in 1951 het geval was. Bovendien zullen nieuwe, moderne ma- Oude dame en jongetje gedood Een 73-jarige voetgangster uit Utrecht is gisteravond, toen zij bij het overste ken van de Amsterdamse straatweg al daar weifelde aangereden door een met een snelheid van 70 km rijdende perso nenauto die werd bestuurd door eer 18-jarige jongeman uit Soesterberg. De autobestuurder heeft nog getracht haar te ontwijken, maar hij slaagde daarin niet. Zij werd meegesleurd en liep o.a. een schedelbasisfraotuur op. Zij is over gebracht naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis waar bleek, dat zij was over leden. De 7-jarige C. Burger, het zoontje van de gemeentesecretaris te Goes, is gister middag door een auto aangereden en gedood. Het kind reed op zijn fiets over de Wilhelminastraat te Gces en werd plotseling verblind door een hagelbui. De jongen zwenkte de rijweg op en werd toen door een auto uit Bergen op Zoom. gegrepen. De jongen was op slag dood. Twee Duitse kotters met twaalf opvarenden vermist Twee Duitse viskotters, de Vineta 2 en de Atlantik. worden tussen Helgoland en Norderney vermist. Het stuurhuis van de V;neta 2 en verscheidene wrakstukken zijn op hel eiland Wangerooge aange spoeld. De bemanningen van de twee schepen, in totaal twaalf koppen, wor den als verloren beschouwd. Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw of regen. Krach tige tot matige wind in hoofdzaak tus sen zuidwest en west Dezelfde of Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 20 JANUARI Zon op: 8.40 uur; onder: 17.07 uur. Maan op: 10.59 uur; onder: 0.41 uur (EK). Hoogwater te Katwijk te 7.35 en 19.58 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. chines de doelmatigheid van de Britse produktie verhogen Eder. liet echter de klacht horen, welke elke premier sinds de oorlog heeft geuit, namelijk dat Engeland te veel in eens heeft willen doen. Door te grote voorspoed dreigt thans ontwrichting. Engeland is een klein land. dat slechts de helft \-an het voedsel verbouwt dat het nodig heeft en waar slechts één en kele grondstof (Eden bedoelde steen kool) in behoorlijke hoeveelheid voorhan den is. De verhoogde invoer kwam vooral op rekening van staal en steenkool voor de zich uitbreidende industrie De steenkoolproductie is in het laatste Jaar met 3V« miljoen ton gedaald, terwijl ook het aantal mijnwerkers is verminderd. Het was verwonderlijk, zo zei Eden. dat niet nog meer arbeiders de mijnen had den verlaten, gezien de grote vraag naar werkkrachten elders. Eden betreurde het dat de mijnwerkers zich nog steeds blij ven verzetten tegen df tewerkstelling ran buitenlanders in de mijnen. Andere landen doen daar hun voordeel mee. De staalproduktie slaat alle records en Eden wenste zijn toehoorders in Brad ford geluk met de prachtige resultaten van de wol-industrie De regering heeft reeds stappen genomen om velen te hel pen, die het hardst door de inflatie wa ren getroffen, namelijk degenen met vaste inkomens en de gepensioneerden Kernenergie beslissend Eden zei, dat de toekomst vooral af hangt van de ontwikkeling der kern energie, waarop dan ook niet mag wor den bezuinigd. Indien de handelsbalans wordt gecor rigeerd en onze reserves worden opge bouwd. dan ligt er voor Engeland een grootse toekomst open, vooral door de verdere ontwikkeling van het Gemene best. Wij moeten ook economisch gezond zijn om onze speciale rol iD de wereld te ver vullen. sprekend, zei Eden, dat er geen werL. Ujke veiligheid is zolang er geen regeling is welke alle wapens en niet slechts dé atoomwapens omvat. Eden beantwoordde Kroesjtsjefs en Boelganins recente redevoeringen door tegenover hun fantastische beweringen te stellen dat de landen van het Britse Gemenebest zich ontwikkelen ln de richting van zelfbestuur. Slechts Mos kou houdt er een satelliet-systeem op na Engeland en het Britse Gemenebest vechten al jaren lang tegen de tyrannie Wij hebben daarom van niemand lessen nodig. W(j helpen thans andere landen om onze eigen levensstandaard te berei ken en bezitten geen verlangen hun onze wil op te leggen. Al is de inernationale toestand zorglijker dan enige tijd gele den, wij zullen voor de vrede blijven wer ken, aldus verklaarde Eden. Vliegtuig met koeriers liad vertraging Twee partijen (4 ministers) uit het Kabinet Harahap De Indonesische delegatie te Geneve heeft besloten, dat het vertrek van de minister-leden uit Genève naar Djakarta voorlopig wordt uitgesteld tot nadere berichten. Mr. Anak Agoeng Gde Agoeng besloot dit enkele uren. voordat de mi nisters Roem en Leimena als eersten van de vier Indonesische ministers van Genève naar Nederland zouden vliegen om vandaar door te reizen naar Indo nesië. Het besluit werd genomen op een vergadering van de Indonesische delegatie, die onmiddellijk begon na de aankomst in Genève van de Indone sische minister van Landbouw, Sardjan. en van de delegatie mr. Indra Ka- sima, die anderhalve week geleden naar Djakarta is vertrokken, om verslag uit te brengen over de besprekingen. ;n vertraging van het vliegtuig uit Djakarta, dat ruim drie uur te laat op het vliegveld van Zvirich aankwam, was er de oorzaak van, dat de vergadering van de Indonesische delegatie met de afgezanten van de regering in Djakarta pas om half twee s nachts kon begin nen. Eeist kwamen de ministers van de Indonesische delegatie met de heer Sardjan bijeen om op de hoogte te wor den gesteld van de ontwikkelingen in de Indonesische hoofdstad tot na de Kabinetszitting van maandagochtend, waarop besloten werd de Indonesische delegatie uit Genève terug te roepen, en daarna werd verder vergaderd met de gehele Indonesische delegatie. nisters uit het Kabinet-Harahap terug te trekken. Te middernacht (Javatijd) maakte de woordvoerder van de kleine Isla- mietische partij P.S.I.I. bekend, dat de partijraad na uitvoerige discus sies tot het besluit was gekomen haar twee ministers terug te trekken cn de regering te verzoeken haar ontslag in te dienen. Kiai Dachlan. verklaarde, dat zijn par tij een gelijke beslissing had genomen. Hij voegde hieraan toe. dat bij de re gering zal worden aangedrongen bin nen een dag of twee dagen haar man daat aan het staatshoofd terug te geven. Beide genoemde partijen zijn met vier ministers in het Kabinet-Harahap ver tegenwoordigd- de tweede vice-premier Harsono Tjokroaminoto, de minister van Sociale Zaken. Soedibjo, de minister van Godsdienstzaken, Kiai Djas. enoe minister van Binnenlandse Zaken. Soe- narjo. De beslissingen van de twee partijen volgden na haai afwijzing van het re geringsbeleid met betrekking tot de conferentie te Genève. Om te voldoen aan de verzoeken van de partijen om niet verder te onder handelen. riep de regering de leden van de Indonesische delegatie terug om aan de regering verslag uit te brengen over de resultaten van de besprekingen. De Masjoeml. de Katholieke Partij, de Christenen-partij en de Fractie De mokrat hebben intussen in beginsel haar goedkeuring gehecht aan die re sultaten Regeringskringen te Djakarta ver klaarden dat relfs zonder steun van de Nahdatoel Oelama en de P.S.I.I. de regering kan rekenen op een meer derheid in het voorlopige Parlement. Zij waren het er echter over eens, dat het gevaar van een Kabinetscrisis toeneemt. Het Parlement zal over het lot van het Kabinet moeten beslis sen, zo zeiden zij tenslotte. De K.L.M.-bemanningen, die in 1957 met de nieuwe Douglas DC-7C-vliegtuigen gaan vliegen, zullen voor het besturen van deze machines worden getraind in een z.g. „Flight-simulator"Dit is een getrouwe kopie van de cockpit van een DC-7C. voorzien van alle in strumenten die men ook in de praktijk gebruikt. Ook als de DC-C- vliegtuigen. waarvan de K.L.M. er tien heeft besteld, reeds in gebruik zijn. zal de z.g. ..vlucht-nabootser" goede diensten blijven doen. Op deze foto ziet men hoe de instruc teur de eerste en de tweede piloot in de trainer controleert. Anak Agoeng: „Merendeel staat achter ons" „Er komt nieuwe bijeenkomst der beide delegaties Minister Anak Agoeng heeft na afloop van de vergadering te Genève mede gedeeld, dat minister Sardjan cn mr. Indra Kasoema verslag hadden uitge bracht over hetgeen zich de laatste dagen in politiek opzicht in Djakarta heeft afgespeeld en ..instructies van de Indonesische regering aan de dele gatie hebben overgebracht". Op de vraag of er nu een nieuwe ontwikke ling is opgetreden ten aanzien van de Nederlands-Indonesische conferentie, antwoordc de minister: „De ontwikkc- i ling betekent nog niet het laatste «oord ten aanzien van de besprekin gen. Het grootste deel van de rege ringspartijen staat achter de delegatie" zo zeide hij Antwoordend op de vragen, of het nu zeker is. dat contact zal worden opgeno men met de Nederlandse delegatie, zeide mr Anak Agoeng „de besprekingen zijn nog niet afgelopen en er zal een bijeen- j komst tussen beide delegaties worden gehouden" Hij kon niet zeggen, of dit spoedig zal gebeuren Dit hangt af van de ontwik- I kelingen" Op een vraag welke ontwik kelingen daarmee worden bedoeld, zeide hij ..In Djakarta, in Den Haae en in Geneve" den afgebroken voor overleg met de respectieve regeringen al dan niet tot een voor beide delegaties aanvaardbare ontwerp-overeenkomst zijn geraakt. Hierover kunnen in Nederlandse en In donesische kringen uiteenlopende me ningen worden gehoord. Bij onlusten in Bombay 25 doden Politie moest vuur openen B(j onlusten in Bombay naar aanlei ding van de mededeling, dat de stad rechtstreeks onder het centrale bestuur zal komen te staan en geen deel zal uitmaken van de eentalige Mahasrasj- tra-staat, zijn woensdag ongeveer 25 demonstranten door de politie, die her haaldelijk het vuur moest openen, ge dood. Tenminste 75 personen zijn door de politie gewond en een ongeteld aantal heeft blessures opgelopen bij knuppel charges. Meer dan 250 personen hebben verwondingen opgelopen door stenen, afkomstig van de demonstranten. Laat in de avond nam het aantal ge welddaden toe. In de industriebuurt ten noorden van de stad kwamen enige wijken in het donker te liggen, doordat demonstranten de leidingen vernielden. Ook de telefoonverbinding tussen het noorden en het zuiden van de stad werd verbroken. In het donker ontstonden gevechten tussen oproerkraaiers en politie, die be kogeld werd met stenen en met zuur ge vulde elektrische lampen. Vele kiosken en ook winkels werden in brand gestoken. De politie arresteer de ongeveer 500 personen, zodat thans ongeveer 1500 personen naar aanleiding van deze onlusten vastgehouden worden. Onder hen bevindt zich S. A. Dange, de topleider van de Communisten in Bombay. Dit is liet kleinste politiebureau van heel Engeland: U kunt het vinden op liet Londense Trafalgar Square, ingebouwd in een pilaar. Het bureautje wordt gebruikt door politiemannen, die dienst hebben op het plein - althans in noodgevallen en wanneer er op het plein demon straties of betogingen plaats vinden. Indien een agent zich in het kan toortje moet melden, gaat er een lamp boven op de pilaar branden. Naar wij vernemen zijn de nieuwe instructies samengegaan met een gro te activiteit in politieke partijen cn parlementaire kringen in Djakarta, die het beeld van de laatste dagen enigszins in gunstige zin zouden heb ben gewijzigd, ondanks de daarmee ogenschijnlijk in strijd zijnde verkla ringen van de zijde van de Nahdatoel Oelama en de P.S.I.I. „Er is zeer zeker een opklaring te constateren in de toestand", aldus was de mening in Indonesische kringen. Het schijnt inmiddels al vast te staan, dat nog geen onmiddellijk contact met de Nederlandse delegatie is te verwach ten. met het doel een datum voor de eerstvolgende bijeenkomst vast te stel len. Wel zal, naar wij vernemen. Den Haag worden ingelicht over de jongste ontwikkelingen en het zal zoals mi nister Anak Agoeng zeide „van de verdere ontwikkelingen" afhangen, wan neer de volgende bijeenkomst kan wor den voorbereid Belangrijk is ongetwij feld ook of in Den Haag en in Djakarta uiteenlopende meningen bestaan, over de vraag in hoeverre de delegaties bij de besprekingen, die op 7 januari wer- Frankrijk. West-Duitsland. Italië en de Beneluxlanden voorzien supranationale bevoegdheden van het nieuwe lichaam De grote politieke partijen en vakbonden van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden hebben gisteren woensdag, eenstemmig besloten, bi] hun regeringen aan te dringen op de vorming van een Europese gemeenschap voor atoomenergie met supranationale bevoegdheden. Dit is het resultaat van de conferentie, die het „Comité van actie voor de verenigde staten van Europa" op initiatief van Jean Monnet dinsdag en woensdag in Parijs heeft gehouden De deelnemers hebben zonder uitzondering ingestemd met de tekst van een gemeenschappelijke verklaring die door de parlementen van de aes landen aan hun regeringen zal worden aangeboden met het verzoek, dat deze ten spoedigste een verdrag zullen sluiten in overeenstemming met de inhoud van de verklaring. Vreedzaam karakter Om het zuiver vreedzame karakter van de werkzaamheden op atoomgebied en tevens de veiligheid van arbeiders en bevolking te garanderen, wordt het no dig geacht dat de Europese commissie een controlesysteem toepast. Om dat systeem doeltreffend te maken, moet de commissie het uitsluitende eigendoms recht verkrijgen en behouden van alle atoombrandstof, die binnen de gebieden van de zes landen -vordt vervaardigd of ingevoerd, waarbij thans geldende in ternationale afspraken echter niet mo gen worden aangetast De commissie verplicht zich die brandstof rechtvaar dig en zonder achteruitzetting ter be schikking van de verbruikers te stellen Er zal worden gestreefd naar de grootst mogelijke uitbreiding van het aantal deelnemende landen en in het bijzonder naar volledige deelneming van of anders naar een zo nauw moge lijke associatie met Groot-Brit tannlë. Niet-deelnemende landen in Europa zullen speciale overeenkomsten kunnen sluiten voor het gebruik maken van de diensten en inrichtingen der gemeen schap of voor deelneming ln het tot stand brengen daarvan. Kapper in Brussel dader van drievoudige moord De pleger van de moord op de Belgi sche generaal Deisser en twee huisge noten is aangehouden. Het is Jean- Marie Lefebvre Hij is woensdagmiddag aangehouden en heeft bekend. Hij is kapper. en kwam af en toe bjj generaal Deisser om deze te knippen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1