IJmuider conflict duurt voort Rechtstreekse luchtvel-binding Los Angeles—Amsterdam 94ste jaargang Dinsdag 17 januari 1956 Derde blad no. 28732 K. O.: onder de Lobi-stammen in Afrika Lezers schrijven.. Een zeer groot aantal leden van K. en O. de foyer van de Stadsgehoor zaal was tot in de uiterste hoeken ge vuld heeft gisteravond in figuurlijke zin een verre reis ondernomen naar het hartje van West-Afrlka. Met niemand minder dan dr. Paul Julien, die enkele weken geleden van zijn negentiende Afrikaanse expeditie is teruggekeerd, als reisleider, hebben zij zich enige tijd begeven onder de meest primitieve stammen van de wereld, n.l. die der Lo bi's. En het Is, zoals dr Julien ook ver telde, wel een bijzonder merkwaardig complex van stammen in dat onder Frans militair bewind staand gebied, dat een ondraaglijk klimaat heeft al thans voor Europeanen en waarvan de bodem zo goed als onvruchtbaar is. Hongersnood is er dan ook aan de orde van de dag. Niettemin nj.iit dc man nelijke bevolking zich vrijwel uitsluitend met de landbouw bezig. De vrouwen zijn veelal aan het pottenbakken of bier- brouwen. Het gebied der Lobi-stammen is dun bewoond, doch de zeden en ge woonten zijn er nog uiterst ruw. Zo wil b.v. het gebruik, dat een jonge Lobi niet mag huwen, voordat hij een mens heeft gedood. De meisjes moeten zich aan de vreselijkste lichamelijke kwellingen on derwerpen om later als „mooi" gekwa lificeerd te kunnen worden. Aan de hand van een serie lichtbeelden bracht dr. Julien, die in deze onherbergzame streken bloedonderzoekingen verricht, de K. en o-ers behalve met de Lobi's ook nog met verwante stammen, zoals de Birifor. in kennis. Na de pauze vertelde dr. Julien het een en ander over de geestescultuur van deze primitieve we zens, die pijl (vergiftigd en well en boog dag en nacht bij zich dragen. In teressant en leerzaam waren vooits de films, die later op de avond weiden vertoond. De leden van K. en O. hebben BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Willem Johannes, zn van W. J. van den Wijngaard on G. A. Verdoes; Francis Louise, dr van J. N. van Bemmel en G. Verv/orst; Leendert Arle, zn van A. Pijper en H. Koenekoop; Hildegard Johanna, dr van T. G. M. Stelnebach en M, A. Lütter- beck; Lambert Johannes Antonius, zn van J. A. Pnnacker en M. M. Admiraal; Anne- mleke Elizabeth, dr van A. F. van der Heijde en C. Schenkeveld; Johanna Geer- truida. dr van A. de Keuzer en E. de Jong; Antonius Wilhelmus Jacobus, zn van J. J. Kapteln en H. J. van Roode: Anna There- sia, dr van T. G. van der Ven en R. van Fulpen; Paulus Bartholomeus Maria, zn van T. B. M. Bergman en M. C. de Groot: Monica Franclsca Elisabeth Hvacintha, dr van J. H. Visser en C. W. M. Vosters; Willem, zn van W. Neuteboom en S. A. Wyilng; Jacobus Pleter Adrlanus, zn van I. Heemskerk en M. de Pagter- Marianne, dr van N. van der Linden en N. Veerman. GETROUWD: H. van der Tuin en E. G. van der Hart; A. Fillppo en C. WeiJ; W. J. J. Polane en C. Ouwerkerk. OVERLEDEN: G. M. Franse, vrouw, 48 Ir; L. Neuburger. man, 65 jr; M. J. Dyk. man, 30 Jr; L. T. Harteveld. man, 61 Jr; J, van der Blom, hulsvr. van H. Kijk 1. d. Vegte, 45 Jr; J. Haasnoot, man, 64 Jr. WASSENAAR LANDELIJKE RLTVERENIGING. De Landelijke Rijvereniging „Koningin Emma" heeft donderdag en vrijdag in het Verenigingsgebouw de jaarlijkse feestavonden gehouden, beide keren voor een goed gevulde zaal. De voorzitter, de heer G. van der Marei, heette o.m. de vertegenwoordigers van zustervereni- gingen welkom en constateerde vervol gens, dat de landelijke rijsport in Ne derland wel in aanzien is, want bij vele gelegenheden wordt haar medewerking gevraagd De gang van zaken in de ver eniging stemt tot tevredenheid, zei hij, alleen zouden wij er gaarne wat jonge krachten bij hebben. Door het muziek-ensemble De Jonge rengroep uit Voorschoten werden on der leiding van de heer D. H. Wiersma nummers ten gehore gebracht, waarna door eigen krachten, waaronder zeer goede, het toneelstuk „Het oude ijzer" werd opgevoerd. Een en ander werd door de aanwezigen kennelijk gewaar deerd. Na afwerking van het programma bleef men nog een uurtje in gezellig samenzijn bijeen. FEESTAVOND „IRENE". Het bestuur van de Chr. Gymnastiek vereniging „Irene" bood vrijdag j.l. de leden boven 14 jaar een feestavond aan in het Dorpscentrum, zulks als sluitstuk van de viering van het eerste lustrum. De avond, was mede toegankelijk voor ouders er' belangstellenden, zodat het voor een volle zaal was, toen de voor zitter, de heer J. Valkenburg, met een felicitatie opende en namens het be stuur dankte voor de aangeboden ge lukwensen. Hij dankte voorts de Chr. Jongemannenvereniging voor desamen werking op deze avond, een samen gaan, dat, naar hij zei te geloven, op meer punten mogelijk zal zijn. De toneelgroep van de C.J.M.V. voerde het stuk „Van ander ras" op en oogstte daarmee veel bijval. een adembenemende en gevaarlijke tocht achter de rug, doch zij toonden er rich volkomen terecht zeer darucbaar voor. K. en O. heeft met het organiseren van deze filmavond weer een goede beurt gemaakt! SCHERMEN De dames van A.E.W. schermden ln de competitie tegen twee verenigingen. Zij kwamen uit tegen Zaal Abrahams en Damocles, beide uit Den Haag. De eerste ontmoeting won A.E.W. met 6—3, de tweede met 8—1. Voor A.E.W. kwamen uit de dames Schalij, Abspoel, Zirkzee en Barthen. Bovendien was er vorige week een ontmoeting met Cijnano ln Rotterdam, welke door A.E.W verloren werd met 6—3. Dit jaar zal het 75 jaar zijn geleden, dat de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten in Nederland werd gesticht. Het ligt in de bedoeling het 75-jarig beslaan te herdenken op donderdag 21 juni in een centraal gelegen plaats. Enige sprekers zullen in schetsen een beeld geven van de omstandigheden, waaronder de eerste Vrije Evangelische Gemeenten zijn ontstaan, van de oorza ken die daartoe hebben geleid en van de beginselen, waarop zij rustten, waarbij uiteraard ook nader kennis zal worden gemaakt met de voormannen uit die tijd. De uitgave van een gedenkboek is in voorbereiding. HERV. EN GEREF. PREDIKANTS PLAATSEN IN ONS LAND. De Ned. Herv. Kerk heeft thans 2007 predikantsplaatsen met Inbegrip van 106 predikantsplaatsen, die bezet worden door predikanten in algemene dienst. Van deze predikantsplaatsen zijn er 230 vacant, terwijl om allerlei redenen 109 plaatsen onvulbaar zijn. Van deze 2007 predikantsplaatsen behoren er 1353 tot de mldden-orthodoxle, 341 tot de vrijzin nige modaliteit en 313 tot die van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. De Geref. Kerken tellen 818 ge meenten met 942 dienstdoende predi kanten. Het aantal vacatures daalde in 1955 van 156 op 141. Er zijn 35 gemeen ten met minder dan 150 zielen en 18 met minder dan 200 zielen, zodat deze 53 plaatselijke kerken vrijwel altijd va cant zullen blijven, tenzij men zou com bineren wat niet altijd mogelijk is. RIJDT VEILIG Nu we zo midden in de verscherpte verkeerscontrole zitten, wil ik gaarne de aandacht vragen van de politie en het autorijdend publiek voor het volgende euvel. Het betreft hier het parkeren op. of ln onmiddellijke nabijheid van bushal ten. Hier wordt naar mijn mening en on dervinding te weinig aandacht aan geschonken. Niet dat dit „verboden parkeren", een onmiddellijk gevaar be tekent. doch het verkeer kan er wel degelijk door in gevaar worden gebracht Bijv. wanneer wielrijders een aan de halte staande bus willen voorbijrijden waar op. of ln onmiddellijke nabijheid van, deze halte, geparkeerde auto's staan dan moeten deze wielrijders, vrijwel van het midden van de rijweg gebruik ma ken. terwijl ook het overige verkeer daar hinder van ondervindt. Voorts is het voor bejaarde passagiers zeer moeilijk ln- en uitstappen, wanneer een bus niet behoorlijk aan het trottoir kan komen, daar de opstap van het wegdek vrij hoog ls. Het is geen overdrijving wanneer ik zeg, dat dit euvel zéér veel voorkomt; in verband met mijn beroep, ondervind lk het vele malen per dag! Vooral ln de Bollenstreek ls dit een veelvuldig verschijnsel. Wij verzoeken om aller medewerking, geeft ons de wettelijk voorgeschreven ruimte, (weerszijden 12 meter) van de halten, hierdoor worden ons klachten bespaard, en het verkeer wordt minder gehinderd door het stoppen op de rijbaan. De redactie hartelijk dank voor plaat sing van dit kleine maar veel voorko mende probleem J. SCHRIJVERS. Warmond. Chauffeur N.Z.H. LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van het tijdvak van 1 de cember 1955 tot eh met 30 november 1956 benoemd tot wetenschappelijk ambte naar 1ste klasse by de anatomie aan de ryksuniversiteit te Lelden dr. A. G. de Wilde, thans wetenschappelijk ambte naar. By beschikking van de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 1 Januari 1956 be noemd tot wetensohappeiyk ambtenaar in V8Ste dienst by de organische schei kunde aan de rijksuniversiteit te Lei den K. E. Th. Kerling. thans hoofdassis tent. Kath. bond huiverig voor percentage-loon Niet alleen de christelijke bedryfsgroepen centrale, maar ook de r.-k. bond van transportarbeiders „St. Bonifacius" ziet niet veel heil ln een loopopbouw naar een percentage van de besomming. Vooralsnog kan het bestuur hierin niet anders zien dan een achteruitgang. Van rederszijde wordt dit niet vreemd genoemd, omdat aanvankelijk ook de heer A. de Boon van de centrale van zeevarenden niet wilde weten van een loslaten der vaste gage. Tijdens een ge sprek met de redersvereniging is hy echter van mening veranderd en men acht het niet denkbeeldig, dat ook de heren v. d. Wal en v. d. Linden, resp. van de christelijke en katholieke bond, wanneer zij van de reders een uiteenzetting hebben gekregen over hun oogmerken, hun standpunt zullen wijzigen. Kandidatenlijsten der V.V.D. De Volksparty voor Vrijheid en De mocratie heeft te Amsterdam een bui tengewone algemene vergadering gehou den, ter vaststelling van de kandidaten lijsten voor de verkiezingen van de Tweede Kamer in jund van dit jaar. Besloten werd, dat in alle kieskringen prof. mr. P. J. Oud als lijstaanvoerder zal optreden. Vervolgens aanvaardde de vergadering, dat de zittende kamerleden van de VVD in wisselende volgorde op de plaatsen 2 t.m, 9 kandidaat gesteld zullen worden. Op plaats 10 werd in alle kieskringen kandidaat gesteld mr. E. H. Toxopeus, advocaat en procureur te Breda en lid van de gemeenteraad te Breda voor de WD. Voorts werd besloten voor de plaatsen 11 t-m. 16 het land in twee groepen te verdelen. Voor de zgn. westelyke groep werden op deze plaatsen gezet mr. J. de Wilde te Amsterdam, mr, F. G. van Dyk te Den Haag, mej, mr. J. J. Th. ten Eroecke Hoekstra te Den Haag, de heer C. van der Linden te Rotterdam, mr. L. J. R. Ridder van Rappard te Gorln- chem en mr. F. Portheine te Lelden. In de zgn. oostelijke groep werden op de plaatsen 11. t.m. 16 geplaatst mr. dr C. Berkhouwer te Alkmaar, M. Visser te Arnhem, mr. D. Sohuitemaker te Utrecht, mevrouw G. Doornbos-Oostlng te Roodeschool, dr. K. van Dyk te Gro ningen en de heer J, A. van Overkilft te Muimekezyl. „DE KANT SCHOON HOUDEN" Rond de Vissershaven was maandag weinig te beleven. De stakende vissers houden zich aan het parool „de kant schoon houden". De treiler Klaas wyker IJM. 85, die in reparatie was. lag maan dag onder stoom. Dinsdag wil men pro beren nam zee te gaan, doch de meesten zien hierin alleen maar de normale gang van zaken; Bemanning oproepen en wil zy niet varen, dan heeft de reder het recht tot ontslag over te gaan. Ingewijden in het visserijbedrijf zien in deze staking de nekslag voor de treilvisserij. De bemanningen zoeken elders werk en daarbij blijft het merkwaardig, dat verschillende vissers overstappen op een logger en dan kennelijk ineens him bezwaren tegen het systeem van een percentageloon overboord gooien. Dc treilervloot wordt nog verder ontvolkt. Dc Zuidzij van de Vissershaven ligt tjokvol sche pen, soms drie-vier rijen dik. „Laat Katwyk zich maar niet druk maken over een eigen haven. Nog even. dan kunnen ze die van ons cadeau krijgen" merkte een walschipper maandag niet zonder ironie op. De bij het N.V.V. aangesloten vislos- sers hebben maandagmiddag tijdens een vergadering de situatie besproken, die zal ontstaan als tydens het conflict een of meer treilers naar zee gaan. Zo dit vertrek de goedkeuring wegdraagt van dc redersvereniging en van de erkende bonden, dan zullen deze schepen bij binnenkomst normaal gelost worden, al zullen de N.V.V.-ers tevoren eerst nog spreken met hun collega's van de an dere erkende bonden opdat één ge dragslijn bepaald wordt. Gaat een schip zonder goedkeuring en op gewyzigde voorwaarden naar zee. dan zullen zij niet lossen. Minister Mansholf naar India (Van onze Haagse redacteur) Naar wy vernemen zal de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt, op 11 februari naar India vertrekken voor een tien-daags bezoek, op uitnodiging van de Indiase regering. Op 13 februari ar riveert minister Mansholt in India. Over het programma van het bezoek is nog correspondentie gaande. Op 24 februari vertrekt de Nederlandse minister uit In dia naar Oost-Pakistan. In dit gebied zyn, ln het kader van de technische hulpverlening, talryke Nederlanders werkzaam op het gebied van inpoldering en landaanwinning. Begin maart zal minister Mansholt in Nederland terug keren. Binnenkort realiseerbaar Ter uitbreiding der handelsbetrekkingen De president-directeur der KLM. de heer I. A. Aler, heeft in Los Angeles op een persconferentie mededelingen gedaan over het nut van rechtstreekse lucht- verbindingen tussen Los Angeles en Amsterdam voor deze steden, voor industrie, handel en toerisme, voor de staat Callfornië en Nederland en voor, uiteraard, de KX.M. Ook sprak de heer Aler op een lunch van de Kamer van Koophandel voor Los Angeles, waar ook Prins Bernhard aanzat. De heer Aler heeft o.m. betoogd dat goede en rechtstreekse luchtverbindin- gen met de rest van de wereld voor Los Angeles onmisbaar zyn. Los Angeles heeft byna twee miljoen inwoners. De staat Califomlë, waarvan Los Angeles een der grote steden is, heeft reeds luchtverbindingen die het mogeiyk ma ken haar binnen een dag te bereiken van welk deel van de wereld ook, maar de stad heeft slechts twee rechtstreekse •erbindingen met Europa. Het ligt daar- >m, volgens de heer Aler. voor de hand dat Los Angeles en Calif or nië niet blind zyn voor de grote mogelykheden die de burgerluchtvaart haar nu en in de naaste toekomst kunnen bieden. Het instellen van een rechtstreekse luchtvcrblndlng tussen Los Angeles en Amsterdam zal Nederland en de V.S. de gelegenheid geven de handelsbe trekkingen die tot dusverre ln hoofd zaak aan de Oostkust van de V.S. zijn geconcentreerd, uit te breiden naar de westelijke streken van dat land. De K.LJVI. meent dat de verwerkelij king van haar plannen by zal dragen tot het voor de toekomst verzekeren van intercontinentaal luchtverkeer voor Los Angeles. Beslissingen die nu worden genomen zuilen bepalen waar de voornaamste knooppunten van de wereldluchtroutes komen. De heer Aler heeft verder meegedeeld, dat er besprekingen tussen vertegen woordigers van de regeringen der V.S. en Nederland te Washington op handen zyn o.m. met het oog op het plan van de KLM om een dienst Los Angeles-Am sterdam in te stellen. De economische ontwikkeling van de westkust der V.S. en de tengevolge daar van toenemende koopkracht der bevol king. doet het aantal toeristen snel toe nemen. Reeds bezoekt een groot aantal Bouw r.k.-verenigingslokaal in Warmond Afgevaardigden van de in deze gemeente bestaande verenigingen op sociaal en cultureel gebied kwamen biieen ter bespreking van de mogelijk heid om te komen tot de bouw van een r.-k. verenigingsgebouw. plan een bevoordeling van een particu lier inhield. Ondanks een krachtig plei dooi van de burgemeester bii dit college om hierop alsnog goedkeuring te ver krijgen bleven Gedeputeerde Staten op hun standpunt staan en gaven zij ip overweging met een ander plan te ko men desnoods met verbouwing van de zaal van de heer Papdt maar dan be heerd door een stichting. Mede één van de oorzaken waarom ook het plan Papót geen doorgang kon vinden, was een ern stig gebrek aan ruimte, een opoverko- menlljk bezwaar voor de verwezenlijking van het plan. Inmiddels ls men van Protestantse zilde overgegaan tot de stichting van een prot.-chr. vereni gingsgebouw waardoor de oorspronke lijke opzet, voorgestaan door het ge meentebestuur. nl, het stichten van een verenigingsgebouw voor alle gezindten is komen te vervallen. Hierdoor zijn de Rooms-Katholieken aangewezen op de stichting van een ejgen gebouw. Men meent thans de oplossing gevonden te hebben ln de verbouw van de Burcht of de bouw van een geheel nieuw pand op het daarbii geleeen perceel. Verwacht kan worden dat hiervoor wel eniee financiële steun bii de overheid zal wor den gevonden, maar de Rooms-Katho lieken zullen toch in de eerste Dlaats belangnlk moeten blldragen VOORLOPIG BESTUUR. Voorgesteld werd over te gaan tot de benoeming van een voorlopig bestuur, dat zal bestaan uit een financiële- en een bouwcommissie. De burgemeester bracht op de eerste Dlaats een woord van dank aan de des tijds door de raad ln het leven geroe pen commissie voor het vele werk dat zij terzake heeft verzet. Hij vond het1 Plannen werden besproken De bespreking stond onder leiding van de heer G. van Elburg. In ziin openings woord wees hii er op. dat een ieder er van overtuigd ls. dat ln deze gemeente een zeer dringende behoefte bestaat aan een modem ingerichte zaal voor uitvoe ringen en grote bijeenkomsten. Uitvoe rig stond spreker stjl bij de pogingen, die zijn aangewend om in deze tot een tastbaar resultaat te komen, pogingen, welke echter met geen resultaat, werden bekroond, Na de oorlog werd dit pro bleem weer ter hand genomen met. als gevolg, dat in 1953 de gemeenteraad een commissie in hot leven riep. die tot taak kreeg een rapport, uit te brengen over een eventueel te stichten Dorpshuis. Het eerste plan van deze commissie was ge richt op een geheel nieuw gebouw aan de Jgn Steenlaan, maar al spoedig bleek dat de hieraan verbonden finan ciële consequenties niet aanvaardbaar waren. Een plan van de heer Leenen kon evenmin doorgang vinden als zijnde eveneens te kostbaar, terwijl ook de hiervoor bestemde grond door een be slissing van Gedeputeerde Staten niet gebruikt kon worden. De eigenaar van hotel ..De Zon" die de beschikking heeft over een zaal. waar thans nog de uitvoeringen worden gegeven, wilde wel ziin medewerking verlenen aan de uit breiding en modernisering van deze zaal. mits de overheid financiële bij stand zou verlenen. Toen met betrek king tot het laatste obiect de plannen werden Ingediend bil het gemeentebe stuur is daar een ernstige studie van gemaakt. Gedeputeerde Staten hadden tegen dit Dlan echter ernstige bezwaren omdat zii van mening waren, dat dit jammer, dat men niet is kunnen komen tot de bouw van een gebouw voor alle gezindten. Evenals aan het eerste plan wil het gemeentebestuur ook alle aan dacht, besteden aan dit nieuwe plan. Het resultaat van deze bijeenkomst was. dat er een voorlopig stichtingsbe stuur werd gekozen, waarin zitting hebben bestuursleden van de in deze Dlaats gevestigde Katholieke organisa ties. die met de meeste spoed deze be langrijke en urgente zaak ter hand zul len nemen. BURGBRLMKE BTAND Geboren; Elisabeth Th. M., dr van J. C. Piemel en M, H. van den Berg. Ondertrouwd: J. S. Verlaan, 24 Jr en C. C. Warmerdam, 10 Jr; P. van der Zwet, 26 Jr en H. S. Wijsman, 25 Jr. Getrouwd; B. P. Vink, 23 Jr en Chr. R. Eilers, 25 Jr. Overleden: L. Krantz, 69 Jr. OEGSTGEEST WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN De gemeente Leiden is bij de Maredyk gereed met een deel van de nieuwe weg, welke doorgetrokken zal worden in de richting Oeg-stgeest. Deze uitvalsweg vanuit Leiden-.zal aansluiten op de Laan van Oud-Poelgeest. In verband hiermee is een herziening van het uitbreidings plan nodig. Teneinde eventuele moel- lykheden ten aanzien van bebouwing te voorkomen is het gewenst dat de Raad een verklaring aflegt over de voorgenomen herziening. De strekking van dit besluit ls, dat B, en W. op een verzoek om bouwvergunning, dat ls in gekomen nadat dit besluit ter openbare kennis is gebracht, indien er overigens geen grond is de vergunning te weige ren, de beslissing kunnen aanhouden tot het besluit over de voorgenomen herzie ning onherroepelijk is geworden BURGERLIJKE STAND Geboren; Willem, zn van A, van Poel geest en D. van der Zwan, Leonardus G.. zn van J G. Lorist en C. J v. d Reljden Getrouwd: C van der Spruit en A J. Verschoor; W. Ravensbergcn en C. Kage- passagiers die van Oalifomië naar Eu ropa gaan Nederland. Het aantal Ame rikanen dat in 1955 Nederland heeft bezocht wordt geschat op 125.000. 15 daarvan woonde in Californlë. De luchtreiziger die uit Californaë in Amsterdam komt, kan, na een verbiyf in Nederland, van. de Nederlandse hoofdstad uit naar alle delen der wereld met snelle en veelvuldige luchtüiensten. In 1955 ging ongeveer 90 van het luchtverkeer tussen Californlë en Eu ropa niet via Los Angeles. Over 10 jaar zal Los Angeles, als het goede rechtstreekse verbindingen met Euro pa krygt, slechts op ongeveer 12 uur vliegen, of minder, van de voornaam ste steden van Europa verwijderd zyn. De heer Aler verklaarde te verwach ten, dat in juli a.s. een dienst Los An gelesAmsterdam met twee vluchten per week wordt geopend. Allereerst zal gebruik worden gemaakt van Lockheed „superconstellations". waarna in 1957 zal worden overgeschakeld op Douglas DC- 7's. Misschien zullen ln 1960—1961 de straalvliegtuigen van het. type DC-8 in gebruik worden genomen. Prins Bernhard en de heer Aler be zoeken vandaag en morgen de fabrieken van Lockheed en Douglas. Te Blaricum is gisteren het stof felijk overschot van de bekende Nederlandse beeldhouwer John Radecker ter aarde besteld. Op de tocht van Amsterdam naar Blaricum reed de stoet langs zijn laatste, nog onvoltooide schepping, het Natio naal Monument aan de Dam uiterst iinks). Buiten de schutting hield de stoet uiterst rechts) even stil. Op het trottoir brachten de arbeiders aan het monument een laatste groet aan de kunstenaar. Reactor Centrum Nederland naar Den Haag Het Reactor-Centrum Nederland zal zich binnenkort in Den Haag vestigen. Tot nu toe is het Reactor Centrum Nederland gehuisvest in het fysisch laboratorium der Ryksuniversiteit te Utrecht- Men zal ln Den Haag het perceel Scheveningseweg 112 betrekken dat werd aangekocht van het Aannemings- bedryf v.h. Zwolsman N.V. te Den Haag. Er is nog geen beslissing gevallen om trent de plaats waar de te bouwen kernreactor zal verrijzen. De topografi sche dienst, heeft een kaart vervaardigd aan de hand waarvan men de toekom stige plaats voor de kernreactor zal be palen. Vele factoren spelen evenwel bij de plaatskeuze een rol. Gestreefd wordt naar een plaats naby zee, dit voor het lozen van de afvalstoffen. Haai bij Vlieland aangespoeld Op het Noordzeestrand te Vlieland ter hoogte van Kaap Bol ls een ongeveer zes meter lange haal aangespoeld. Vermoe- delyk heeft het dier een klap van een scheepsschroef gehad, omdat het ach terlichaam gebroken is. De kop en de buikvinnen hebben een lengte van een meter en de staartvin van 1.20 meter. De meeuwen zijn ln groten getale komen opzetten om het dier. dat vry gaaf was toen het aanspoelde, te ver orberen. Pompbediende stal grote hoeveelheden benzine gedurende 'anderhalf jaar (Speciale berichtgeving) Tankwagens had men kunnen vul len met de ernorme hoeveelheden benzine die één man in anderhalf jaar tyds heeft weten te stelen uit een La- rens pompstation aan de Rijksweg. Al jaren werden grote tekorten gecon stateerd. Zelfs verzegelde de Larense recherche de tellers van de pompen om knoeien onmogelijk te maken. Maar er bleef op een onverklaarbare' manier benzine verdwynen. Pas dit weekeinde is men erin geslaagd de geraffineerde dief te arresteren. Het is een 29-jarige Hilversummer, die bij het pompstation bediende was tot hij per 1 december in militaire dienst ging. De door hem gestolen hoeveelheden benzine wordt op 14 tot 15.000 liter geschat. Duur leventje Half 1954 werden de tellers van de pompen verzegeld. Reeds enige malen waren de tellers voor controle naar de oliemaatsöhappy opgestuurd, die echter meende dat daarmee niet geknoeid kon worden, Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat er een lek in de lei ding zat. Daarop werd de verzegeling van de tellers verwyderd maar nog ble ven er tekorten De recherche heeft toen het privé- leven van het personeel eens onder de loep genomen, spoedig viel op, dat een vroegere bediende het geld nogal dap per had laten rollen. Hij heeft bekend gedurende lange tyd met de tellers te hebben geknoeid. Alleen tijdens de pe riode van verzegeling had hy het vei- UITREIKIN'G M. NIJHOFF-PRUS In de ontvangsthal van het Ministerie van O. K. en VV zal donderdagavond 26 januarj om half negen de M Nijhoff- prijs. ten bedrage van f. 2000.— worden uitgereikt. Vooraf zal de voorzitter van de Jury. de heer Antoon Coolen het al gemeen jury rapport bekend maken, na de uitreiking zal mej. Aleida G. Schot een referaat houden over „De kunst van vertalen." Na afloop van de bijeenkomst, die onder leiding staat van de voorzitter van het Prins Bernhard fonds, prof, mr, O. J. Wiarda, zal de minister van O. K. en W. een receptie aanbieden. liger geoordeeld niet te knoeien, Toen echter bleek, dat er ook andere gebre ken aan de pomplnstallatie kleefden, zette hy zyn twyfelachtige praktijken weer voort. Ook een inwoner van Muiden is aan gehouden. Deze heeft in 1953 enige ma len benzine gestolen. Hy ie weer op vrije voeten gesteld. Mutaties vlagofficieren Koninklijke Marine Zoals gemeld, zal de Commandant der Zeemacht ln Nederland, vice-admiraal F. T. Burghard, op 1 september zijn ambtsperiode beëindigen. Hij zal als zodanig worden opgevolgd door kapitein ter zee G, B. Fortuyn, thans comman dant van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", Met Ingang van 1 augustus zal worden belast met de functie van commandant der zeemacht in Nederlands Nieuw- Gulnea commandeur A. M. Valkenburg, thans plaatsvervangend vlagofficier ma terieel. Commandeur Valkenburg zal in Nederlands Nicuw-Gulnea commandeur A. C. M. de Neeve opvolgen. Met ingang van 1 Juni zal kapitein ter zee van de technische dienst L. Stam worden belast met de functie van vlag officier technische dienst. Hij zal in deze functie schout-bij-nacht van de technische dienst J. B. Berck opvolgen. ONTVLUCHTE JONGEN GEARRESTEERD WEGENS AUTODIEFSTALLEN In Breda ls een 14-jarige jongen uit Bussum aangehouden, die daar in het bezit van een gestolen auto werd aan getroffen Hy was reeds vele malen we- gens het stelen "&n auto's met de politie ln aanraking geweest en dientengevolge in een werkkamp ln Amerongen onder gebracht; daaruit was hy enige dagen geleden ontsnapt De Jongen zag kar.s naar Bussum te komen waar hy uit een garage een auto ontvreemdde. Wegens benzineeebrek strandde hij met deze wagen in Ede, Daar nam hij een an dere auto weg, maar kwam niet verder dan Breda, waar hy werd gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7