LEIDSCH DAGBLAD Verbazing te Genève over staking bespreking met Nederland WEERBERICHT WAT BEOOGDE DULLES MET HET ARTIKEL IN „LIFE"? Weer vele doden door verkeer 94ste jaargang DINSDAG 17 JANUARI 1956 No. 28732 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Beslissing genomen onder druk der binnenlandse politiek Nieuw overleg lijkt niet uitgesloten (Van onze speciale verslaggever) De Nederlands-Indonesische ministerconferentie is als een zeepbel uiteengespat. De Indonesische minister van Landbouw, Mohammed Sardjan, en het delegatielid Indrakoesoema, zijn vandaag in het vlieg tuig naar Genève gestapt om de missie-Anak Agoeng uitvoerig uit de doeken te doen waarom de regering-Harahap het onder deze omstanl- digheden nuttiger heeft geoordeeld het overleg met Nederland te sta- ken.Het is wel de ironie van het lot geweest, die de regering in Dja karta er toe heeft gedreven om de conferentie, waarop zy zelf zo sterk heeft aangedrongen, ook weer eigener beweging af te breken. De rede nen waarom zij toch tot deze stap is overgegaan, zal men echter wel geheel in de binnenlandse politieke sfeer moeten zoeken en speciaal in de houding van de anti-Westerse Nahdatoel Oelama, die eigenlijk al van het begin af aan zeer afwijzend tegenover het gesprek in Genève heeft gestaan Neerslachtige stemming De stemming in het Indonesische kamp s vrij neerslachtig, ofschoon men er aan de andere kant op wijst dat de voorlopige resultaten te Genève zeer goed als basis kunnen dienen voor ver der overleg, nadat de politieke hemel in Djakarta weer is opgeklaard en een nieuwe regering het roer heeft overge nomen. De missie-Anak Agoeng heeft in ieder geval in de financieel-economische sec tor van het overleg méér bereikt dan de missie-Soenarjo het vorig jaar. Dit geldt wel in het bijzonder voor de kwestie der buitenlandse investeringen en de altijd moeilijke vraag welke geschillenregeling het wegvallen van het unie-hof van arbitrage moet opvangen. Nu géén P.N.I.-regering Aan de andere kant ontkent men hier niet, dat dit wonderlijke slot van een al even vonderlijke conferentie in het buitenland gemakkelijk misverstanden kan kweken en het prestige van Indone sië meer kwaad dan goed zullen doen. De algemene vergadering heeft, vlak voor het einde van de tiende zitting, nog een Nieuw-Guinea-resolutie aangeno men, waarin juist uitdrukkelijk wordt verwezen naar de Nederlands-Indonesi sche conferentie, maar het is duidelijk dat deze resolutie sinds gisteren geheel in de lucht is komen te hangen. De regering-Harahap heeft dit „ge zichtsverlies" blijkbaar echter op de koop toegenomen, uit vrees In het andere geval de Nahdatoel Oelama „tegen de haren op te strijken" of, erger nog: in de armen van de natio nalisten te drijven. Het spookbeeld van een nu-P.N.I.-regering, met op de achtergrond de Communisten, beheerst op het ogenblik de situatie in Djakarta. De minister van Landbouw, Sardjan, die als koerier naar Genève is gezonden, zal nu moeten trachten deze redenering ook in de ogen van de Indonesische delegatieleider, mr. Anak Agoeng Gde Agoeng. aannemelijk te maken. De mo gelijkheid. dat Anak Agoeng het bijltje er bij zal neerleggen, wordt namelijk niet uitgesloten geacht. En of de rege ring-Harahap zich deze ernstige ader lating kan permitteren, zal de (niet al te verre) toekomst moeten uitwijzen. Heftige vóórverkiezing van president in Finland In Finland zijn maandag verkiezingen gehouden voor 300 kiesmannen, die 15 februari op hun beurt een nieuwe pre sident zullen kiezen. De ambtstermijn van de tegenwoordige president, de 85- jarige Juho Paasikivi, loopt spoedig af. Stemrecht hebben alle Finnen boven 21 jaar. Dit zijn er 2.645 306. De Finnen noemen de verkiezingscampagne de hef tigste, die zij ooit hebben meegemaakt. De kranten schrijven, dat de laster campagne het voor de nieuwe president moeilijk zal maken zijn rol van symbool der nationale eenheid te vervullen. Er zijn -as kandidaten voor het pre sidentschap. De voornaamste zijn de tegenwoordige premier. Urho Kekkonen (Boerenpartij), en Karl August Fnger holm, voorzitter van de Kamer (sociaal democraat). De ambtstermijn van pre sident is zes jaar. President Paasikivi, wiens ambtster mijn 1 maart afloopt, heeft verklaard zich niet herkiesbaar te stellen. Zijn kandidatuur, die door de Russen zou worden toegejuicht, wordt niettemin mogelijk geacht. Viering 18e verjaardag Prinses Beatrix H.K.H. Prinses Beatrix heeft het voor nemen om, m verband met het naderend eindexamen, haar 18de verjaardag te vieren op een wijze, die weinig afwijkt van hetgeen de laatste jaren gebruike lijk was. De Prinses zal op 31 januari a.s. ge- oon naar school gaan. In de namiddag zal zij enkele deputaties ontvangen, ter wijl 's avonds de verjaardagviering in de familiekring zal plaats vinden. Op 4 februari a.s. zal de Prinses aanzitten aan een diner, dat te harer ere door H M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden in het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam aan de leden der regering en andere hoge auto riteiten wordt aangeboden. H.K.H Prinses Beatrix zal op 7 fe bruari a.s. te 15.30 uur een buitenge- Slag voor Moskou in het Rijnland De Westduiste Federatie van bouw vakarbeiders, die 430.000 leden telt. heeft tien plaatselijke organisaties, waaronder het belangrijke hoofdkwar tier van het verbond .n .rijnland, ont bonden en enkele honderden functio narissen ontslagen wegens bevordering van communistische infiltratie van de federatie. Een onderzoek had uitgewezen, dat de afdeling Rijnland „het belangrijkste bolwerk van de communistische partij in de Bondsrepubliek" was. De federatie heeft het uitvoerende or gaan en het hoofdkwartier van de fede ratie in het Rijnland, dat in Düsseldorf is gevestigd, opgeheven en de bureaus in Duisburg, Hamborn, Düsseldorf. Es sen. Mlinchen-Gladbach. Moers Mühl- heim, Nlederberg en Wuppertal geslo ten Ontbonden zijn ook alle technische en jeugdorganisaties in hetzelfde gebied Het district Rijnland van de federatie omvat ongeveer 50 000 bouwvakarbei ders en heeft in het geheel 18 plaatse lijke bureaus President Soekarno naar Bali President Soekarno is gisteroch tend voor een vacantie van 10 dagen per vliegtuig naar Bah vertrokken. De ver gadering van het Kabinet werd onder broken om de leden van het Kabinet in de gelegenheid te stellen, de president uitgeleide te doen. Iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Iets lagere temperaturen overdag. Tot kraohtig en langs de kust tot hard of stormachtig toenemende wind westelijke richtingen (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 JANUARI Zon op: 8.42 uur; onder: 17.04 uur. Maan op: 10.18 uur; onder: 23.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.20- en 20.23 uur. De nummer bestaat uit 10 pagina's wone vergadering van de Raad van State bijwonen m welk college zij krach tens de Grondwet na het vervullen van haar 18de jaar van rechtswege zitting heeft. H. M. de Koningin zal deze vergade ring voorzitten. Ook Z.K.H. de Prins der Nederlanden, die eveneens zitting heeft in de Raad van State, zal deze plechtigheid bijwonen. Op 7 febr. zal Prinses Beatrix zich met de Koningin en de Prins van het paleis Lange Voorhout per gesloten auto recht streeks naar het gebouw van de Raad van State begeven. Na afloop van deze plechtigheid zullen de Koningin, de Prins en de Prinses per auto naar het paleis Lange Voorhout terugkeren, al waar aan de Prinses enkple geschenken zullen worden aangeboden. Kiezers winnen en Roden bang maken - Effect op bondgenoten verwaarloosd (Van onze correspondent in Washington) Het artikel in het nummer van 16 januari van het Amerikaanse weekblad „Life", dat gebaseerd was op de informatie, die Dulles Ame- rika's minister van Buitenlandse Zaken) zelf had verstrekt, zal in de komende dagen en weken nog herhaaldelijk ter sprake komen, niet alleen in Amerika, doch in de gehele wereld De uitgeverij, die de bladen „Time", „Life" en „Fortune" op de markt brengt, is Dulles zeer goed gezind. De grote man in deze onder neming is de heer Luce, echtgenoot van Amerika's ambassadrice in Italië. Niemand verbaast er zich dan ook over, dat het nogal opzienba rende artikel van „Life", zeer gunstig voor Dulles is uitgevallen: Dulles zelf ziet met veel voldoening terug op wat hij in de afgelopen drie jaar heeft gepresteerd en James Shepley, de schrijver van het stuk, steekt zijn bewondering niet onder stoelen of banken. Dulles meent dat hij tot driemaal toe oorlog voorkomen heeft door het aan de Communis ten van te voren duidelijk te maken, dat zij met tactische atoomwape nen bestookt zouden worden, wanneer zij niet inbonden. Hij ziet het zo, dat stevige taal en bereidheid tot actie van Amerikaanse zijde, in al deze gevallen de Communisten genoopt heeft eieren voor hun geld te kiezen. In Djakarta gaat het proces tegen de vroegere chef van de Neder landse Inlichtingendienst in Indo nesië. Leon Jungschlager voort. Luitenant-kolonel L. B. Duitz. een van de elf uit Nederland overge vlogen getuigen en het laatste hoofd van de Nederlandse Militaire Missie in Indonesië, legt de eed af in het gebouw van het districtsgerechtshof te Djakarta, waar de geruchtmaken' de zaak wordt behandeld. Luchtvaartdeskundigen onderzoe ken thans, hoe aan de consequenties van de enorme snelheden der straal jagers hel hoofd kan worden ge boden. Want twee straaljagers, die elkaar met supersonische snelheden naderen, komen zo snel dichter bij elkaar, dat de piloten nauwelijks enige tijd overblijft om te reageren, dus om te vuren of om een botsing te vermijden. Men poogt zelfs mid delen te vinden om de piloten min der met de ogen te laten knipperen, omdat bij zo'n beweging de piloot in een onderdeel van een seconde mets zieten in dot schijnbaar onmetelijk kleine ogenblikje komen de toestellen een meier of vierhon derd. bijna een halve kilometer dus. dichter bij elkaar! Twee fotos. welke dit probleem illustreren. Uit een F-89-straaljager werd een soortgelijk vliegtuig, dat recht op hel eerste toestel aanvliegt, gefotografeerd bovenste foto. stip bij pijl) en vier seconden later nog eens. met de onderste foto als resultaat! Verkiezingsjaar begonnen Te bewijzen is de opvatting van Dul les niet. Het kan ook zijn, dat de Com munisten op die momenten tevreden waren (zjj het tijdelijk) met half Korea, half Indo-China en met de consolidatie van het Chinese vasteland Hoe het zij, Dulles meent dat zijn dreigen met „se lectieve vergelding" succes heeft gehad. Zulk een artikel verschijnt natuurlijk niet zo maar eens toevallig. Het verkie zingsjaar is begonnen. De leus van de republikeinen zal zijn „vrede en wel vaart" en propagandistisch is er de re publikeinen natuurlijk veel aan gelegen, dat het volk ervan doordrongen wordt, dat Dulles een man is, die op krachtige wijze de vrede weet te bewaren. „Life" is een populair blad met een enorme op laag. Huivering voor risico's Maar dit artikel beoogt waarschijnlijk nog iets meer te zijn dan verkiezings propaganda. Niets zou de republikeinen slechter van pas komen dan dat in dit verkiezingsjaar de vrede verstoord zou worden. Duidelijker wellicht dan ooit te voren wordt aan de Communisten te ver staan gegeven dat actie tegen Qucmoy en Matsoe voor hen bijzonder riskant zou zijn. (Dat Dulles weieens „bluft". verzwijgt dit bewonderende artikel na tuurlijk). Zowel ten aanzien van de kiezers als ten aanzien van de Communisten kan men deze publikatie wel een goede, poli tieke „zet" noemen. Er is echter nog een ander publiek dat dit stuk zal lezen: Amerika's bondgenoten. Voor hen zal deze lectuur geen onverdeeld genoegen zijn. Met name Amerika's vastbesloten heid om als het in Korea niet tot een wapenstilstand kwam benoorden de Jaloe atoombommen te werpen, zal velen huiverig maken voor de risico's, die Dul les bereid schijnt te nemen. Wat het effect van zijn artikel betreft, zal Dulles wellicht redeneren: Men kan niet een honderd procent gunstig effect bereiken. De kiezers winnen en de Communisten bang maken, is al mooi genoeg! Begrafenis John Radecker ZEER GROTE BELANGSTELLING De Nederlandse beeldhouwer, John Radecker, heeft gisterochtend in de wijde stilte van de Blaricumse heide zijn laatste rustplaats gevonden. Een twaaltal jonge beeldhouwers droegen de baar met het stoffelijk overschot op de Algemene Begraafplaats langs een haag van vele honderden vrien- wereld, zoals de beeldhouwers Marl Andriessen, Hildo Krop. en de dich ter A. Roland Holst. Radecker was een van die begenadig de kunstenaars, die vanuit zijn hart werkte." zei de architect J. J.P. Oud, sprekende als vriend van de familie. „Daardoor was zijn leven en werk een. Dit gaf hem die brede menselijkheid, waarin wij ons allen gekoesterd hebben Zijn werk blijft, maar ook de herinne ring aan de vele uren ,un warmte, die wü met hem hebben doorgemaakt Nog spraken de Amsterdamse burge meester mr. A. J. d'Ailly, er de beeldhou wer prof. P. Esser, hoogleraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten die het „eerlijke en eenvoudige beeldlhou- wershart van John Radecker, voor wie alle Nederlandse beeldho iwers bewon dering hebben gehad, voor het raffine ment van de eenvoud, die het geheim ia van alle grote meesters." roemde Namens de familie dankte de direc teur van de Amsterdamse Stadsschouw burg, de heer J. Bendien, voor de be langstelling. Bittere kritiek van Ridgway Het leger wordt afgebroken inplaats van opgebouwd Generaal Matthew Ridgway. voorma lig stafchef van het Amerikaanse leger, heeft in een artikel in de „Saturday Evening Post" tegengesproken, dat de begroting van het Amerikaanse leger voor 1955 gebaseerd was op een nieuw militair program, dat eenstemmig was aanbevolen door de Amerikaanse com missie van stafchefs, zoals president Eisenhower in zün „State of the Union" van 1954 had verklaard. Ridgway sprak van een omkeren van de normale gang van zaken. Hjj ver klaarde, dat de militaire begroting van 1955 niet voor alles gebaseerd was op de militaire behoeften. Het standpunt, dat het ministerie van Defensie innam, was gedicteerd door politieke overwegingen, zoals de vraag, welke voordelen er op binnenlands politiek gebied te verwach ten waren van strenge vermindering der militaire kredieten. De generaal schrijft, dat hij aan druk had blootgestaan, die soms bedekt, soms openlijk op hem werd uitgeoefend om hem van standpunt te laten veran deren. Ridgway verklaarde, dat hij in de tijd dat hij opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa was, veel min der teleurstellingen had beleefd dan In zijn twee jaar als stafchef van het Ame rikaanse leger Hij had als bevelhebber van het Amerikaanse leger het gevoel gehad eerder tot die post geroepen te zijn om de kracht van het leger af te breken dan op te bouwen, aldus dit ar- artikel van Ridgway. Dertig licht- en zwaargewonden bij botsing tussen bus en boom Bü een ernstig busongeval, dat zich gistermorgen heeft voorgedaan op de straatweg Losser—Enschede, zijn zeven personen vrij ernstig gewond, terwijl 23 anderen lichte verwondingen opliepen. Een bus uit Losser, die personeel voor twee Enschedese textielfabrieken had opgehaald uit Losser en Overdlnkel. Is ter hoogte van het zogenaamde Lede- boersbos. halverwege Enschede en Losser, btf het passeren van een andere bus, aan de linkerkant van de weg op de berm terecht gekomen en vervolgens tegen een boom gebotst. personenauto aangereden en zwaar ge wond. In het St. Antoniusziekenhuis is hij enkele uren later aan de opgelopen verwondigen bezweken. 23 personen zijn naar de belde Ensche dese ziekenhuizen overgebracht, doch het merendeel van hen kon. na verbon den te zijn. naar huis terugkeren. Zeven personen moesten worden opgenomen De chauffeur, die aanvankelijk bekneld zat. kon latei worden bevrijd. Een ach ter hem zittende 42-jartge dame uit Overdlnkel. bep vrij ernstige verwon dingen op aan hoofd en benen. Op het ogenblik, dat de verongelukte bus de andere wilde passeren, week eerstgenoemde bus uit voor een wielrij der. Daardoor raakte de wagen te ver op het linkerweggedeelte Na aanvan kelijk een eind op de berm te hebben gereden, botste hij tegen de boom. De bus is nagenoeg geheel vernield. Het heeft vrij lang geduurd eer de pobtie was gewaarschuwd, omdat ln de buurt geen telefoon is. Toen het ongeluk ge beurde, was de weg vrij nat. Zaterdagmiddag ls dc 38-jarige me vrouw Brooijmans—De Wit uit St.-An- neland op de Riiksweg tussen Halsteren en Tholen in volle vaart met haar auto tegen een boom gereden, zy werd uit de wagen geslingerd en liep zware ver wondingen op. Gistermorgen is zii in het Algemeen Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom overleden. Mevrouw Brooij mans was moeder van 7 kinderen. Gistermorgen om zeven uur is de 70- jarige heer Jelle Langeraap, toen hij voor zijn woning aan de Leeuwarderweg te Sneek de straat overstak, door een Op de Tongerenscweg by Epe is gis termiddag de 68-jarige mevrouw Kouw- Klaassen aangereden door een mili taire vrachtwagen. Ongeveer een half uur later is zy overleden aan een schedelbasisfractuur. Mevrouw Kouw die de weg wilde oversteken naar haar woning. Het eerst een autobus passeren, maar bemerkte te laat dat inmiddels van de andere kant de vrachtauto na derde. Gisteravond tegen halfzeven ls op de Mauritslaan te Beek (Z -Limburg) een ongeveei 18-jarige jongeman met zlln bromfiets geslipt. Hy sloeg met riln hoofd tegen de rand van de stoep. Aan zijn verwondingen is hy ter plaatse overleden. De identiteit van het slacht offer ls nog niet bekend. Waarschyniyk kwam de jongeman van zyn werk, want hy had een tas met gereedschap by zich, Hij reed van Beek ln de richting Geleen. De militair J. Breure uit Dlnteloord. die op 2 januari J.l, door slippen van zyn motor op de Zoomweg te Bergen op Zoom onder een van de tegenover gestelde richting komende vrachtauto met aanhangwagen schoof. Is gister morgen in het Algemeen Burger Gast huis te Bergen op Zoom aan de gevol gen van dit ongeval overleden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1