LEIDSCH DAGBLAD Sovjet-Uiiie gaat weer meewerken aan Joegoslavische economie Kredieten en technische hulp voor fabrieken en mijnen WEERBERICH'l Indonesië stelt beslissing ten aanzien van Genève uit Strategische luchtmacht van Y.S. is dag en nacht in de lucht Trein in Zweden verpletterde schoolbus: twintig doden 94ste jaargang ZATERDAG 14 JANUARI 1956 No. 28730 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na een onderbreking van acht Jaren (tengevolge van het Kominform-con- flict) zullen er weer Sovjetrussische technici en deskundigen naar Joego-Sla- vië komen, die hun medewerking aan het economische leven van dat land zul len verlenen. Gisteren hebben belle landen een overeenkomst afgesloten, op grond waarvan.de Sovjet-Unie kredieten tot een niet nader genoemd bedrag en tech nische hulp zal verlenen voor de bouw van twee fabrieken en een elektrische centrale, alsmede voor het herstel van drie mijnen. De looptijd is tien jaar. Moskou zal niet alleen deskundigen zenden en uitrusting leveren, maar ook, zonder betaling, technische documentatie en licenties verstrekken en Jocgo- slaven in de Sovjet-Unie opleiden. meldt, gaat het om de bouw van een fabriek van stikstofkunsfcmest met een capaciteit van 100 000 ton ammoniak, een superfosfaatfabriek met een capa citeit van 250 000 ton. een daaraan ver bonden fabriek van zwavelzuur met een produktie van 120 000 ton. De rente der kredieten bedraagt twee procent per jaar. Zal Moskou weer een poging doen tot overheersing? Men mag zeer benieuwd zijn ol de Russen, nu zij wederom contact met Joego-Slavië kunnen leggen, ten tweede male pogingen zullen doen om dat land te overheersen. Tito wenste namelijk zelfstandigheid van zijn land te hand haven en toen de Russen een al te grote toon aansloegen en probeerden de in dustrie van Joego-Slavië te overheersen, zett ehtj de Russische heren kort en goed het land uit. Hebben de Russen hun les geleerd? Of zullen zij weer trachten langs economische weg vat op de politiek van het land te krijgen? Naar het Franse persbureau AFP nog Kapitein „Loide Venezuela" „Aanvaring was niet te voorkomen" De gezagvoerder van de Braziliaanse „Loide Venezuela", heeft volgens zyn afgelegde scheepsverklaring, van het Noorse schip „Sirabuen" geen enkel sig naal gehoord. Toen de „Sirabuen" plot seling opdoemde, werd snel het bevel „volle kracht achteruit" gegeven en naar stuurboord gezwenkt. De aanva ring kon echter volgens kapitein J. da Costa Freitag niet worden voorkomen. Na ongeveer tien minuten was de „Si rabuen" in de golven verdwenen. Er dreven toen wrakstukken rond. terwijl twee schipbreukelingen zich aan een reddingboot vastklampten. Zoals men weet heeft men een van hen aan boord kunnen halen, de ander slaagde er niet in zich aan een kabel of toegeworpen reddingboei vast te houden. De Loide Venezuela" had een boot uitgezet om naar de overlevenden te speuren, maar men heeft ondanks alle pogingen nie mand meer gezien. Het reddingswerk werd buitengewoon bemoeilijkt door de sterke sneeuwstorm, de ruwe zee en de kracht van de wind. Een reden, waarom zo lang gewacht werd met het waarschuwen van de Ne derlandse kuststations, werd niet opge geven. Weer overleg op Cyprus De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, en aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor vereni ging van Cyprus met Griekenland, heb ben vrijdag weer een bespreking gehad. Zij duurde twee uur. Het overleg zal worden voortgezet. Een Griekse onderwijzer is op een bergweg. 50 k.m. ten westen van Ni cosia. vermoord. Twee schooljongens van 15 en 16 laar hebben vrijdag in een militair kamp bij Famagusta van een Cyperse politie man een pak slaag gehad voor het mee doen aan een verboden optocht. De politieman droeg een donkere bril om zijn identiteit te verbergen. Als protest teeen deze afstraffing en ook tegen het feit. dat een 18-jarige scholier tot zeven jaar is veroordeeld wegens het bezit van een bom. zijn de leerlingen van de middelbare scholen in Famagusta vrij dag thuisgebleven. Een 34-jarige boer is tot levenslang veroordeeld wegens het bezit van een geweer en munitie. In een café in de buitenwijken van Nicosia is vrijdagavond een Griezse arbeider van een coca-cola-fabriek door twee verzetslieden doodgeschoten. De plegers van de aanslag wisten op fietsen te ontkomen. Bewolkt met enige regen Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Achter de depressie, die zich van De nemarken naar de Finse Golf ver plaatste. is de luchtdruk aanzienlijk gc- s'egen Daarmede samenhangend vorm de zich boven Zuid-Duitsland een af zonderlijk hoog drukgebied. waarvan een uitloper zich vannacht tot over onze omgeving uitstrekte. In verband met het tamelijk rustige weer en de onbe wolkte hemel daalde de temperatuur op de meeste plaatsen tot 1 2 graden onder het vriespunt. Plaatselijk vormde zich mist Intussen nadert langzaam een depressie, die vanmorgen ten zuid westen van Ierland was gelegen. Onder invloed van dit lage drukgebied stroomt tijdens het weekeinde zachtere lucht naar onze omgeving, met veel bewol king en wat regen (Opgemaakt te 10 u.) 15 JANUARI Zon op: 8.44 uur; onder: 16.59 uur. Maan op: 9 23 uur; onder: 19.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.48 en '6 56 uur Springtij. (16 Jan. te 5.19 en 17.27 uur). Volgende week beslist Eisenhower over kandidatuur De perschef van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat president Eisenhower volgende week nadere mededelingen zal doen over zijn eventuele nieuwe kandi datuur voor het presidentschap. Aan hangers hebben hem al als kandidaat doen inschrijven bij voorverkiezingen in New Hampshire. Wolf contra vliegtuig In het gebied van Tower in de Ame rikaanse staat Minnesota is donderdag een vliegtuig verongelukt door een aan val van een wolf. Dit merkwaardige ongeluk deed zich voor. toen twee jonge vliegers in een licht vliegtuig viak langs de grond vlo gen om van dichtbij twee wolven te volgen, die over een bevroren meer ren den. Een der dieren viel op een bepaald ogenblik het vliegtuig aan en raakte by een geweldige sprong een der ski's van het landingsgestel. Het toestel raakte uit zyn evenwicht en stortte neer' De beide vliegers bleven ongedeerd, doch de wolf moest zyn aanval met de dood bekopen. Gevaarlijke drukte in Amerikaans luchtruim Per dag doen zich in de Ver. Staten gemiddeld vier gevallen voor waarbij passagiersvliegtuigen slechts op het laatste ogenblik een botsing kunnen voorkomen. In een van elke vier geval len kruisen de vliegtuigen elkaar dan op minder dan 35 meter afstand. Dis is verklaard in een verslag van een speciale Amerikaanse regeringscommis sie over de drukte van het luchtver keer in de Ver. Staten. De commissie is tot de slotsom gekomen, i_at een kritiek punt bereikt is en dat een deskundige moet worden aangewezen om een diep gaande studie te maken van het vraag stuk dat het steeds drukker wordende luchtverkeer vormt. Nederlandse ministers vertrekken nog niet Het Indonesische Kabinet heeft gisteravond zijn besluit over de te volgen maatregelen ten aanzien van de Nederlands-Indonesische con ferentie te Genève uitgesteld in afwachting van verder overjeg met de partijen, die de regering steunen. De minister van voorlichting, Sjamoeddin Soetan, Makmoer, deelde mee, dat het Kabinet maandagochtend weer bijeen zal komen. Hij hoopte, dat dan een definitief besluit zal kunnen worden genomen. Hy herhaalde lat Indonesië de oespreaingen u nève als voltooid beschouwt en voegde er thans aan toe, dat de onderhandelin gen niet zullen worden voortgezet. Hy legde er de nadruk op. dat het Kabinet nog geen enkel besluit ten aan zien van de Geneefse besprekingen heeft genomen. Vragen over de mogeiykheid van een Kabinetscrisis met het oog op de hou ding van sommige regeringspartyen ten aanzien van de conferentie zyn voor barig, zo besloot de minister. De Nederlandse delegatie heeft haar vertrek naar Genève uitgesteld, aan gezien is gebleken dat de Indonesische regering nog niet gereed is met het bepalen van haar standpunt ten aan zien van de onderhandelingen met Nederland. Minister Luns en andere leden der Nederlandse delegatie zouden van morgen naar Genève vertrokken zijn. Naar wy van Indonesische zijde in Genève vernemen, is het vertrek van de Nederlandse delegatie uitgesteld op ver zoek van de Indonesische delegatie. De Indonesische delegatie wacht nog op de terugkeer van haar koerier, mr Indra- kasoema. die met minister Kasimo zon dag JJ. naar Djakarta is vertrokken om aan de Indonesisohe regering verslag uit te brengen over het verloop van óe conferentie. Mr. Indrakasoema zou aanvankeiyk gisteren per vliegtuig uit Djakarta naar Zwitserland terugkeren. Hy wordt thans begin volgende week in Genève ver wacht. Aangezien dus nog geen vruchtbare besprekingen mogelyk zyn. heeft de In donesische delegatie aan de Nederland se delegatie verzocht zaterdag nog niet naar Genève te komen. Inmiddels biyft de Indonesische dele- iter Anak Agoeng. zyn bezoek aan 100.000 31 Russische rekenkunde. De ministers van Buitenlandse i nieuwjaarsreceptie. De ambassadeur Zaken. mr. IK. Beyen en mr. M van Pakistan, de Begoem Ra'ana A. Luns. hielden gisteravond met Liaquat Ali Khan (rechts) biedt hun echtgenoten in de ambtswoning haar gelukwensen aan van eerstgenoemde de gebruikelijke Onverwachte aanval zon onmiddellijk met atoombommen beantwoord worden Dag en nacht zjjn honderden Amerikaanse inter-continentale bommenwer pers in de lucht, die altijd gereed zyn voor vergeldingsaanvallen met atoom bommen, als een onverwachte aanval op de Ver. Staten gedaan zou worden. De strategische luchtmacht houdt vliegtuigen en bemanningen in een staat van directe gevechtsparaatheid op oefenvluchten boven de Ver. Staten en naar bases in het buitenland. Dit is vrijdag in Washington bekendgemaakt door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie. De oefenvluchten wijken slechts in zo. verre van werkelijke oorlogsvluchten af, dat de vliegtuigen nooit atoombommen vervoeren. Na de Russische verklaring, dat er 100 000 Russen in West-Duitsland zouden zijn, die gerepatrieerd wensen te wor den, heeft de Westduitse regering de Sovjet-Unie gevraagd namen te noemen. Dit is nu geschied. De Russen hebben de namen van 31 Russen opgegeven. By onderzoek is gebleken, dat alle 31 in de gevangenis zitten. Het Rode Kruis is nu begonnen deze 31 naar hun wensen te vragen De eerste twee ondervraagden, veroordeeld wegens resp. roof en moord, verklaarden inderdaad, dat zy naar hun land terug wilden. Doorlopend honderden toestellen paraat In plaats van echte nemen de vlieg tuigen namaak bommen mee. die even groot en even zwaar zyn als atoombom men. De namaakbommen worden op de oefenvluchten niet uitgeworpen. De bommenrichter „simuleert" het uitwer pen met elektronische apparaten De plaats waar de bom zou zijn neerge komen wordt geregistreerd. De vliegtuigen boven de Ver. Staten bevinden zich altijd op uiterlijk een uur vliegen van de opslagplaatsen voor atoombommen van de strategische lucht macht, die onder nauwgezette controle Prof. dr. M. A. Beek naar Eufraat en Tigris De Oud-Testamenticus aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, prof. dr. M. A. Beek, is naar Bagdad vertrokken. De hoogleraar zal daar een paar maanden verblijven om onderzoe kingen te doen aan de Eufraat cn de Tigris, bekende rivieren uit het Oude Testament. van burgerleden van de Commissie voor Atoomenergie staan. De Amerikaanse wet schrijft voor, dat de militaire auto riteiten van de president toestemming moeten hebben voor het gebruik van atoomwapens. De woordvoerder zei nog, dat door de methode van de strategische luchtmacht de oefening van de bemanningen ver bonden is met de mogelykheid van on- mlddeiyke vergelding en dat tevens doordat altyd honderden vliegtuigen in de lucht zyn. verzekerd is. dat een machtig luchtwapen een eventuele ver nietiging van bases zal overleven Twee doden Scholier en beiaarde man (Speciale berichtgeving) Op de Haaksbergerstraat te Enschede ter hoogte van de dr P. van Hoekstraat is een dodelyk verkeersongeluk gebeurd. Het slachtoffer is de 14-jarige scholier Jan Pinkster uit de Vlasstraat, te En schede Het slachtoffer fietste op genoemd tydstip met een vriendje op de Haaks bergerstraat in de richilng Haaksbergen. Op het moment, dat het tweetal werd gepasseerd door een truck met oplegger, raakten de sturen van de rijwielen in elkaar Beide wielrijders kwamen te val len. Jan Pinkster, die aan de buiten kant reed, viel daarbij voor de achter wielen van de oplegger. Hij a-as op slag De 73-jarige wielrijder L. Elfring te Hengelo is by het oversteken van de Enschedesestraat door een personenauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hy by aankomst in het ziekenhuis is overleden. Positie Y.G.L.O. is onzuiver en zwevend In het conferentie-oord „Woudscho- ten" te Zeist Is gisteren de Jaarver gadering van de V.G.L.O.-groep van de Protestant-Christeiyke Onderwijzersver eniging geojaend. De voorzitter, de heer Vlasblom, uit Monster, hield een korte inleiding, waarin hy de moeilykhedea, waarin het VG.L.O. verkeert, chelate en waarin hy er tevens op aandrong, schouder aan schouder voort te gaan. De heer Vlasblom tekende de positie van het voortgezet lager onderwys als onzuiver en zwevend. De nota-Cals heeft niet de gewenste omlijning gebracht, aldus spreker, die ook sprak over de z.i. onvoldoende sala riëring van de onderwyskrachten. In de middagsamenkomst sprak de heer J. Hoger over de vraag of het V.GL.O psychologisch verantwoord is. De heer Hoger kwam tot de conclusie, dat het V.GL.O. psychologisch verant woord is. als het gegeven wordt in aparte scholen met een eigen organi satie. Vandaag werd het pedagogisch as pect belicht en de geestelyke instelling, welke van de leerkrachten wordt ver wacht. Remmen weigerden van trein met 28 zware wagons met ijzererts Bjj een botsing tussen een goederentrein en een diesel-spoorbus bü Koppar- berg in midden-Zweden zijn vrijdag twintig mensen, onder wie veel schoolkin deren van 14 tot 17 jaar. om het leven gekomen en tien gewoivl Het ongeluk ontstond, doordat een trein met 28 zware wagons met Ijzererts wegens het weigeren van de remmen niet stopte op een station by Kopparberg om de spoorbus te laten passeren. De trein reed met een snelheid van 90 km per uur voorby het station, waar spoorwegarbeiders wanhopig probeerden wis sels om te zetten om de trein op een zijspoor te leiden of te laten ontsporen. Deze pogingen mislukten, evenals de pogingen om de bestuurder van de spoor bus te waarschuwen Trein en bus reden I Reddingswerk gehinderd door ijzel en duisternis Op het laatste ogenblik heeft de con ducteur van de bus. die opgeschrikt was door waarschuwingskreten, nog de deu ren van de twee wagons, waaruit het busstel bestond, geopend, doch slechts enkele passagiers konden naar buiten springen voor de trein op de bus inreed en de passagiers naar alle kanten uit de wagens geworpen weiden. De machinist van de trein en de busbestuurder kon den zich op het laatste opgenbllk door een sprong redden. Zy werden slechts licht gewond. De reddingswerkzaamhe den ondervonden grote hinder van yzel en duisternis. ln volle vaart op elkaar. De wateren rond Noorwegen zijn befaamd om hun grote visrijkdom. maar wat er de afgelopen week ge beurde. sloeg alle records. Ontzag wekkende scholen haringen trokken naar de kust. waar zij in het ondiepe water een krioelende massa aan de oppervlakte van de zee vormden Alles wat de vissers te doen hadden was met grote schepnetten het goud Mr. Kiaasesz naar ons land „DE CHARMANTE GOUVERNEUR" De afgetreden Gouverneur van Sun- name mr. J. Kiaasesz, is gisteren naar Nederland vertrokken nadat hy in de Staten afscheid had genomen. Hy drong er op aan. dat Suriname zyn eigen aard zal bewaren en niet moet trachten de Westeuropese of Amerikaanse levensgewoonten r.a ie volgen. Hy wenste, dat alle plannen vruchten zullen dragen, maai de ver wacht ingen moeten niet te hoog wor den gespannen. Voorts drong mr. Kiaasesz aan op verdraagzaamheid en wederzijds begrip voor eikaars mening. De Staten voorzitter, de heer van Om meren merkte op, dat de heer Kiaasesz bekend zal staan als „de charmante gouverneur" De Staten zyn ervan over tuigd. dat hy de ontwikkeling van Suri name met warme belangstelling zal volgen. De voorzitter wenste de heer Kiaasesz toe dat de vreugden van zyn nieuwe ambt de zorgen ervan zullen overtreffen. Wickham Steed overleden Wickham Steed, voormalig hoofdre dacteur van de „Times" is op 84-jarige leeftyd in zyn huis by Oxford over leden. Hy werd hoofdredacteur van de Times vlak na het einde van de Eerste Wereldoorlog Tydens de Eerste Wereld oorlog leidde hy de propaganda in vij- andelyke landen. Op 25-jarige leeftijd was hy correspondent van de Times in Beriyn. Later vertegenwoordigde hy zyn blad te Rome en Wenen. In 1914 werd hij redacteur buitenland. Voor de Eerste Wereldoorlog schreef hy een boek over het huls Habsburg, dat in Oostenrijk verboden werd. Hy voorspelde hierin, dat een wereldoorlog onvermijdeiyk was en de Habsburg-monarchie ten onder gang gedoemd In 1922 gaf hy het hoofd redacteurschap van de Times op maar hy bleef de „donderaar" in politieke kwesties. Zijn voorspellingen over Hitl»r en oorlog tussen Japan en de Verenivde Staten werden bewaarheid. Wildemansrit door Delft DOOR DRONKEN BESTUURDER Een inwoner van Delft, die onder de invloed van sterke drank verkeerde, heeft 's nachts als een wildeman met zijn auto door Delft gereden. Hy reed op de Wateringse Vest eerst over het trottoir aan de rechterkant van de weg. daarna belandde hy op het linker weg gedeelte waar hy ccn lichtmast en een boom raakte. De boom knapte af en werd enige meters meegesleurd. Ver volgens reed de automobilist door een hek en kwam in het water van de Wesr- singelgracht terecht. Voordat echter de auto geheel onder water was verdwenen kon hy zich ln veiligheid stellen Dé zwaar beschadigde auto moest met een kraanwagen op het droge worden ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1