LEIDSCH DAGBLAD Eerste Kamer optimistisch over financiële toestand van ons land Maar ook waarschuwingen WEERBERICHT Vertrouwen in goede afloop der Geneefse conferentie Amerikaanse leger zal voortaan bestaan uit kleinere eenheden 94ste jaargang WOENSDAG 11 JANUARI 1956 No. 28727 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Wees voorzichtig, Excellentie (Van onze parlementaire redacteur) In hun algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1956 betoonden zich gisteren de meeste sprekers in de Eerste Kamer optimistisch over de financiële toestand in ons land. De heer Pollcma had lof voor minister v. d. Kicft, die het aanvankelijk in hem gestelde vertrouwen had bevestigd. „Deze minister heeft het land uitnemend gediend", riep de heer Pollcma tenslotte uit. De heer Teulings (K.V.P.) maakte er op attent dat de minister de wind had mee gehad, maar hij had overigens ook geen kritiek op het financiële beleid. Hij was van oordeel dat de toekomst niet somber behoeft te worden ingezien en hij vermaande de economische bedrijvigheid niet te sterk af te remmen. Het is beter er de gang in te houden. Ook de heer In 't Veld (P.v.d.A.) zag geen aanwijzingen voor een armslag in de bedrijvigheid. „Je kunt nooit weten!" Wanneer het maatschappelijk leven verkeert in een ongekende bloeiperiode en de belastmgen rijkelijk binnenstro men. dan is het moeilijk in ernst te spreken over de noodzaak van beperking van de Rijksuitgaven. Toch hebben de heren Molenaar (V.V.D.) en Hellema (A.R.) dat gisteren gedaan. Want als er een terugslag komt in de bedrijvigheid (je kunt tenslotte nooit weten) en daardoor de belastingopbrensten ver minderen terwijl je op hoge kosten zit, dan is Leiden in last. Minister v. d. Kieft is een geboren optimist, maar wees voorzichtig Excel lentie, waarschuwde prof. Molenaar, want het prijspeil is wel evenwichtig gebleven maar het had eigenlijk moe ten dalen. Dat heeft tot gevolg dat de arbeiders hogere Ionen wensen en als er een nieuwe loonronde komt. zal dat het prijspeil niet onberoerd laten. In het algemeen vond prof. Molenaar dat de regering de waardeverminde ring van het geld niet krachtig genoeg aanpakt. Als wij niet willen dat de waarde van het geld verder daalt, dan kunnen wij de geleide loonpolitiek niet dan met de uiterste voorzichtigheid loslaten, waarschuwde de heer Pollema (C.H.U.). Londen stuurt 2000 man naar Cyprus Ter bescherming van Britse levens in Midden-Oosten (Van c correspondent in Londen) Met het oog op de verwarde toestand in het Midden-Oosten zal Engeland nog tweeduizend man nieuwe troepen per vliegtuig naar Cyprus zenden „als voor zorgsmaatregel ter bescherming van Britse onderdanen in dat gebied". Op Cyprus zijn reeds tienduizend man Brit se soldaten gelegerd. Cyprus wordt thans voor de eerste maal gebruikt voor het doel, waarvoor het eiland na de Britse ontruiming van Suez bestemd was, namelijk om te die nen als legerplaats voor de strategische reserve voor het gehele gebied van het Midden-Oosten. De officiële verklaring over de troepenzending is opzettelijk vaag gehouden. De troepen zijn bestemd als een waarschuwing voor Jordanië en ook voor Israël en zijn zeker niet be stemd om dienst te doen op Cyprus zelf, waar de handhaving van de orde is op gedragen aan de daar reeds gestatio neerde zeven Britse bataljons. De 2000 man nieuwe troepen, waaron der afdelingen parachutisten, worden thans als reserve ter beschikking gesteld aan generaal Sir Charles Keightley, de Britse opperbevelhebber van de land strijdkrachten in het Midden-Oosten. Na lange tijd van onzekerheid, welke overigens zal voortduren zolang er geen vaste Brits-Amerikaanse politiek voor l]^."Midden-Oosten bestaat, heeft Enge land thans een kleine stap gedaan, welke, naar men in Londen hoopt, psychologisch van belang is. Engeland geeft hier in de eerste plaats mee te kennen, dat het niet lijdelijk kan blij ven toezien, daar de spanning steeds toeneemt. De maatregel wordt in poli tieke kringen in Londen vooral uitgelegd als een poging om de wankele troon van de 20-jarige Koning Hoessein van Jor danië te redden, welke thans bedreigd wordt door Communisten en door Saoedi-Arabië. die erop uit zijn de Brit se invloed in Jordanië te vernietigen, sinds dit land zich bij het Verdrag van Bagdad wilde aansluiten, wat na de onlusten (als protest) geen doorgang heeft gevonden. De regering van Saoedi- Arabië is echter geenszins pro-commu nistisch, maar zij is tegen het Bagdad- verdrag. omdat zij. evenals Egypte, gelooft dat dit het Arabische volk tegen Israël verzwakt. Jordanië is Engelands belangrijkste bondgenoot in het Mid den-Oosten. Het land wordt militair en economisch vrijwel uitsluitend door Slot op Pag. 2 Aanhoudende dooi Het KNMI verwacht tot donderdag avond Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige, af cn toe krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhoudende dooi. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 januari Zon op: 8.46 uur; onder: 16.54 uur. Maan op: 8.07 uur; onder: 16.36 uur. Hoogwater te Katwijk 3.05 en 15.16 uur. De nummer bestaat uit 10 pagina's Daarom stond hij niet afwijzend maar gereserveerd tegenover de vrijere loon vorming. Verlaging van de Staatsuitga ven is niet het beslissende probleem, maar handhaving van de waarde van het geld. In tegenstelling tot de heer Hellema (A.R.). die de belastmgen nog zeer drukkend vindt, wil de heer Pollema de belastingen alleen verlagen bij een da lende bedrijvigheid. Controle Rijksuitgaven Nu de uitgaven van het Rijk van jaar tot jaar steeds stijgen, heeft de heer Lucas in de Tweede Kamer aangedron gen op de instelling van een orgaan, dat de Kamerleden van advies kan die nen voor een betere controle op de doeltreffend!-'d van de Rijksuitgaven. Die gedachte ondersteunde gisteren de heer Teulings (KV.P.), maar de heer Hellema (A.R.) vond het probleem te ingewikkeld voor discussie in de Kamer. Hij drong met klem aan op de instel ling van een studie-commissie over de vraag hoe een betere controle door het Parlement kan worden uitgeoefend op de Rijksuitgaven. Het steeds meer uitgebreide Staatsapparaat is de Sta- ten-Gcneraal boven het hoofd ge groeid, was de mening van de heer Pollema (C.H.). ..Wees niet te gul", zei prof. Hellema 'A.R.) met de miljoenen voor hulp aan de onderontwikkelde gebieden in de wereld, want in de praktijk is wel ge bleken dat dit heus niet altijd wordt gewaardeerd, zoals Engeland nu pas weer in Jordanië ondervindt. Daarente gen was de heer In 't Veld (P.v.d.A.) een sterk voorstander van de hulp aan de onderontwikkelde gebieden. Hij ver klaarde dat bij de komende behandeling van de afzonderlijke begrotingshoofd stukken de P.v.d.A. haar partijtje zal meeblazen tot verdere opheffing van sociale misstanden, verbetering van het onderwijs, verheffing van het culturele peil en de innerlijke kracht van ons volk. hetgeen ook economisch van be lang is. Daarbij aanvaarden wij de financiële consequenties. Voor bespreking van de Rijksuitgaven behoeft men op de steun van de P v.d.A met te rekenen. Doel treffende besteding van de uitgaven vindt de P.v.d.A. echter van het grootste belang en de heer In 't Veld opperde daarom de gedachte voor een betere parlementaire controle op de Rijksuit gaven de Algemene Rekenkamer m te schakelen. Tegen verlaging van uitgaven bij een omslag in de conjunctuur zal de P.v d.A. zich met kracht verzetten Vandaag antwoordt minister v. d. Kieft. Prins Bernhard naar Amerika Prins Bernhard is gisteravond, ver gezeld van zün particuliere secretaris, dr. F. A. de Graaff, om half tien van Schiphol vertrokken naar Amerika. De gekozen president van Brazilië. Jascelino Kubitschek heeft zich niet door de sneeuw laten weerhouden en is gisteravond op Schiphol ge arriveerd. De president wordt be groet door de zaakgelastigde van Brazilië, de heer F. A. Alcazar. Ned. getuigen verklaren: „Wij kennen Jungschlager niet" Drie uit Nederland overgekomen ge tuigen a decharge, voormalige leden van de Nederlandse Militaire Missie in Indonesië, hebben gisteren op de 50ste zitting in de zaak Jungschlager verklaard, beklaagde niet gekend te hebben. De zitting, die tot ver na het mid daguur duurde, trok grote belangstel ling van de zijde van het publiek. De eerste getuige. J. L. Verschoor, voormalig transport-onderofficier bij de Nederlandse Militaire Missie, zeide zich kroongetuige Monach te herinneren, aangezien Monach. die enige maanden bij de Nederlandse Militaire Missie werkzaam was als chauffeur, wel eens rij-opdrachten bij hem haalde. Verdere contacten, zoals door Manoeh verklaard, had hü met de kroongetuige niet ge had Getuige Verschoor werd vervolgens geconfronteerd met kroongetuige Ami- roedin, die op de kasafdeling van de Missie werkzaam is geweest. Amiroedin herhaalde dat hij Verschoor had ont moet op illegale bijeenkomsten Ver schoor zei tegen Amiroedin, dat hij dit loog. „IK KAN NIET CHAUFFEREN" Getuige a decharge J. Koenders, ge- pensinoneerd onder-luitenant, ver klaarde niet alleen Jungschlager, maar ook Manoch niet te kennen. Manoch daarentegen zeide. dat Koenders hem eens per auto naar een illegale bij eenkomst bracht, waarop Koenders repliceerde niet te kunnen chaufferen. Kroongetuige Amiroedin zei aanwe zig te zijn geweest op een bijeenkomst, waarop Koenders beëdigd werd als .se cretaris van het Centraal Administra tiebureau bij het hoofdkwartier van de Nederlandse geheime organisatie voor Indonesië". Dit bestempelde Koenders als volkomen onwaar „Weer een nieuwe organisatie", zei de verdedigster, me vrouw Bouman. Het voormalige hoofd van de admi nistratie van de Nederlandse Militaire Missie, majoor Van Tuyn, bestempelde Amiroedin als een „rare knoeier". Ami roedin legde een verklaring af over de verschillende begrotingen, die bij de Militaire Missie zouden hebben bestaan en over legale en illegale kassen, die hij beheerde. Het verhoor van majoor Van Tuyn zal morgen worden voortgezet. Kwestie Niemv-Guinea naar de ijskast? (Telefonisch van onze correspondent uit Londen) Uit zeer gezaghebbende Indonesische bron sprak men tegenover ons het vol strekte vertrouwen uit. dat de Nederlands-Indonesische conferentie te Geneve binnen zeer korte tyd tot een goed einde zal worden gebracht. Over de zo ne telige financieel-economische kwesties zou volgens onze zegsman tussen Neder land en Indonesië thans praktisch overeenstemming bereikt zyn. Nederlandse onverzettelijkheid in de laatste fase, zo kan men concluderen, heeft mogelijk tot dit resultaat bijgedragen. Het vraagstuk van West-lrian zal in de ijskast worden gezet, omdat geen van beide regeringen politiek gesproken in staat is concessies te doen. gehoopt zou mogen worden op Britse steun, mocht de zaak ooit bij de V.N. aanhangig worden gemaakt Minister Agoeng zou er de nadruk op leggen, dat de tegenwoordige Indonesi sche regering de laatste is. welke svm- pathiek tegenover het Westen staat en daarom aanspraak maakt op Westerse welwillendheid. In het programma van de minister werd een diner met de Australische Hoge Commissaris te Londen ingelast. Indonesië ontvangt in het raam van het Colombo-plan financiële bijstand van Australië, dat een school voor tech nische vakopleiding in Malang bekos tigt. Het is onwaarschijnlijk, dat Indo nesië rechtstreeks Colombo-hulp van Londen verwacht, omdat Engeland zelf nooit gfclden voor Indonesië ter be schikking heeft gesteld, aangezien het vanzelfsprekend meer belangstelling koestert voor India en Pakistan. De Indonesische ambassadeur te Lon den, Soepomo, heeft gisteravond in het gebouw van de Indonesische ambassade ter gelegenheid van het bezoek van mi nister Agoeng. een grootse ontvangst gegeven, waar léden van het Britse Ka binet. talrijke ambassadeurs en véle politieke figuren aanwezig waren. De kwestie van de arrestanten zou na de bevredigende ontwikkeling van de rechtsbedeling op de conferentie nauwe lijks meer een rol van enige betekenis spelen. Overigens dient te worden op gemerkt, dat. hoe dicht de beide dele gaties elkaar misschien ook genaderd zijn, minister Agoeng de dingen, waar hij het feitelijk met Nederland over eens is. tot dusver niet zonder meer in Dja karta aanvaard kan krijgen. Mogelijk is er ook daar ter helfder uren sprake van een wending ten gunste. Ook voorzichtiger uitlatingen Tegenover dit optimisme staan ech ter in Indonesische kringen in Londen voorzichtiger uitlatingen. Daar betoogt men bijv. dat het bezoek van de In donesische minister van Buitenland se Zaken, die thans de gast is van de Britse regering, zeer nuttig is in ge val van een mislukking van de con ferentie. omdat de besprekingen van de ministers er toe zouden bijdragen Engeland gunstig te stemmen voor het Indonesische standpunt in de omstre den economische vraagstukken, zodat Zeer bekende figuur in A.R. - kringen Olid-minister mr. J. A. de Wilde overleden1 Nieuwe Premier van Saorlond erkent Franse belangen Dr Hubert Ney. voorzitter van de pro- Duitse christen-democratische partij in Saarland, is door het nieuwe parlement tot premier gekozen. Hij kreeg 32 stem men van de pro-Duitse partijen. Vijftien afgevaardigden onthielden zich, twee stemmen waren ongeldig en één lid was afwezig. Dr. Ney verklaarde, dat het eerste doel van de nieuwe regering de hereni ging met Duitsland zou zijn. Dit kan slechts geschieden na een overeenkomst tussen Duitsland en Frankrijk Saar land hoopt actief aan de Duits-Franse onderhandelingen te kunnen deelnemen. De economische band tussen Saarland en Frankrijk moet worden „losgemaakt", maar dit kon niet „van vandaag of morgen" gebeuren. Modernisering van de Saarlandse industrie is noodzakelijk. Daarvoor is Duits kapitaal nodig. Duits land zou ongetwijfeld tot economische steun bereid zijn. Met Frankrijk wil Saarland als vol waardig deelgenoot samenwerken. De Franse particuliere belangen zullen wor den geëerbiedigd. Op de lagere scholen zal Duits weer de taal worden in plaats van het Frans, dat tot nu toe verplicht was. Te elfder ure heeft het kabinet dins dagavond besloten tóch de eed op de grondwet af te leggen, waarvan eerst gezegd werd, dat die te pro-Frans was. dig met dr. W. Drees zitting in het col lege van B. en W. van 's-Gravemhage. Gisteren is op 77-jarige leeftijd over leden mr. J. A. de Wilde, oud-minis- ter van Binnenlandse Zaken cn van Financiën. Jacob Adriaan de Wilde werd op 7 januan 1879 te Goes geboren. Nadat hij het gymnasium te 's-Gravenhage had afgelopen, studeerde hij aan de Vrije Universiteit klassieke letteren tot het kandidaatsexamen Daarna wijdde hij zich aan de JuridLsche studie. In 1905 promoveerde hy tot doctor in de rechten aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Van 1905 tot 1908 was hij als advocaat en procureur gevestigd te Goes. In laatstgenoemd jaar vestigde hy zich als zodanig te 's Gravenhage. Van september 1918 tot 1933 was hij lid van de Tweede Kamer voor de A.R. party. Daarnaast was hij van 1919 tot 1931 wethouder van de gemeente 's-Graven hage. Op 26 mei 1933 werd mr. De Wilde mi nister van Binnenlandse Zaken in het tweede ministerie Colyn. Ook in het der de ministerie Colyn was hy minister van Binnenlandse Zaken. In het vierde mi nisterie Colyn was hy van 1937 tot 1939 minister van Financiën. Hij verliet dit Kabinet wegens bezwaren tegen de ont- werp-begroting voor 1940. In 1936 was de heer De Wilde lid en voorzitter van de toenmalige Staatscommissie voor de grondwetsherziening. Mr De Wilde is van 1920 tot 1949 vice- voorzitter geweest van het centraal co mité der AR. party. Bij de ontbinding van deze party in 1941 door de Duitsers, werd hij als gyzelaar geïnterneerd Na zijn vrijlating nam hy zitting in de ille gale A.R. partij, waarvan hij bij de be- vryding voorzitter was. In 1946 werd hij wederom gekozen in de Tweede Kamer. Dit lidmaatschap verwisselde hij in 1948 met dat van de Eerste Kamer. Tot 1952 bleef hij lid van deze Kamer. Voorts is de heer De Wilde o.m. voor zitter geweest van de Raad van Beheer van het gemengd bedrijf der Haagse Tramweg Maatschappij (1926-'31>. voor zitter van de Nederlandse Bakkerijstich ting (1939-'42) en van de Elektnoiteits- raad (1947-'49) en sedeit 1947 Commis saris van de Zuidhollandse Bank. act#*" Wijlen mr. A. de Wilde Mr. de Wilde was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en groot- officier in de Orde van Oranje Nassau. Oud-minister de Wilde was een zoon van de heer H. de Wilde, die lid is ge weest van Ged. Staten van Zuid-Hol land en ook wethouder van 's-Graven- hage In 1916 werd mr. J. A de Wilde voor de AR. party gekozen tot gemeen teraadslid van 's-Gravenhage. In 1919 werd hy wethouder van Financiën en in 1923 wethouder van de Bedrijven; dit is hij tot 1931 geweest. Hij had gelyktij- Tijdens de bezetting werd hij gegijzeld. Hy' heeft achtereenvolgens gevangen ge zeten in Schoorl, Vught. Haaren en St. Michielsgestel. Van zijn hand zjjn tal van brochures verschenen In woord en geschrift heeft hy zich destijds achter dr H Kuyper gesteld, die toenmaals een omstreden fi guur in de AR. partij was. Mr. de Wilde is gistermiddag in zijn woning in Den Haag overleden, toen hy zich, kort na het eten, even ter ruste had begeven en daarna met wel werd. Deze foto is bedoeld als troost voor de voetgangers, die wel eens menen, dat Koning Winter alleen met hun (tegen modderspatten on- plannen heeft. De voetgangers kun nen tenminste nog komen waar ze willen zijn. maar het modernste ver keer ondervindt welhaast onover- beschermde) verschijning boze\komelijke hinder van de sneeuwval Op Schiphol gaat alles oneindig veel trager dan gebruikelijk, en vele K.l.M.-vogels staan op betere dagen ie wachten, met hun neus in de sneeuwjacht. Mogelijke atoomoorlogvoering eist veel grotere beweeglijkheid De divisies van het Amerikaanse leger zullen worden herschapen in op zich zelf staande „cellen", teneinde te voldoen aan de eisen van atoomoorlog- voering, aldus heeft de stafchef V3n het Amerikaanse leger, generaal Maxwell Taylor, gisteren in Washington medegedeeld. De „cellen" kunnen in een atoomoorlog worden verspreid. In plaats van een divisie, die de vyand een grote slag toebrengt, komt er een aantal „cellen", dat de vijand bestookt met kleinere aanvallen. Bij onlangs gehouden manoeuvres heeft men voor de legerorganisatie erva ringen opgedaan, waarvan bovengenoemde splitsing het gevolg is. Leger der V.S. een van de Het Amerikaanse leger is een van de grootste ondernemingen in de gehele grootste ondernemingen in de wereld. met een kapitaal van meer dan nphnlo wcrpM l 44 mi,iard dollar. Het beschikt over in- geneie wereia staUaties in 73 landen en over meer dan een miljoen militairen en 440.000 bur- Om grotere slagvaardigheid te krijgen bonden, die door Amerika geholpen - gers, aldus generaad Maxwell Taylor. Met de Ver. staten zijn 44 landen ver worden „met het op de been brengen van 200 divisies". Het Amerikaanse Zevende leger dat in Duitsland gelegerd ls, noemde ge neraal Taylor „de beste strijdmacht van Europa op het stuk van uitrusting en opleiding" Eenheden van .iet Ze vende leger patrouilleren dag en nacht langs het „ijzeren gordijn", zo zei ty. werken de V. S. aan uitbreiding van het luchttransport en strategische beweeg lijkheid. Dit is nodig om vlug te kunnen optreden in geval van een onverwachte agressie. Volgens de generaal zijn er in sovjet- Rusland, Oost-Duitsland en de andere Oosteuropese landen ruim vijf miljoen mannen onder de wapenen. De commu nistische legers zijn veel groter dan die van „de vrije wereld", aldus generaal Taylor.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1