GOLDEN FICTION België gaat strenger optreden tegen dronken weggebruikers 94ste jaargang Dinsdag 10 januari 1956 no. 28726 Leiden in eerste winterkleed DE eerste Het heeft lang geduurd, maar nu ziet dan toch. zoals het heet, „de wereld wit". Met alle prettige en onprettige gevol gen van dien. Prettige: met onze fotograaf wande len door het van der Werfpark en daar stil onze onvergetelijke burgemeester te zieneen donker silhouet tegen een witte achtergrond, een zwygzame. onver, zttelijke figuur, nog altijd met z\jn im- posant beeld een deel beheersend van de stad, die in moeilijke tijden aan zijn leiding was toevertrouwd. We wandelen verder en zien het bruggetje bij de Dou- zastraat: het spiegelt zich in het water, het ligt daar roerloos in een lichte dwar reling van vlokken, in de gedempte sfeer van dingen, reeds door de eerste sneeuw beroerd „Hoe mooi is Leiden toch" denken wij al wandelend langs het Rapenburg en alle steegjes in het ron'd: oude huizen, oude gevels, oude stemming in een stad. waarin historie het levend en het spie kend dominerend element Is. Wij komen in de Hortus. Ook daar ligt sneeuw gespreid over alle in- en uitheemse bomen, die er sinds Clusius tijd staan. Het is er zó stil; alle geraas van een moderne tijd lijkt uitgestorven. De reus achtige treurwilg rijst als een bepoeder de berg voor ons op en tegelijkertijd is zij als een enorme waterval, tuimelend in een flonkering van wit en zwart. Er zijn sprookjesboeken als uit lang ver vlogen jaren, toen het sprookje nog zijn waarde voor de wereld had: mysterieuze doorkijkjes in laantjes, waarin ge in uw fantasie een gnoom of een sneeuwman netje ziet gaan of een elfje dansen ziet Het zijn de wonderlijkste en tevens meest subtiele decors voor een WaltDis- neyfilm of een Diagllew-ballet. Dót zijn de prettige ervaringen bU de eerste sneeuw! ONPRETTIGE de glibberige stra ten, waarin de sneeuw onmiddel lijk in een vieze, modderige brei is overgegaan, het moeizaam fietsen met harde, striemende tegenwind over het smalle paadje langs de Rynsburgerweg, dat scheef helt. waardoor ge ieder ogen blik de kans loopt een doffe smak te maken en een strompelende „borst" te worden. Het gekrioel van met onder een sneeuwlaag bedekte auto's, waarvan de bestuurders zich nóg meer dan anders moeten inspannen om het rechte spoor te houden. De natte schoenen, die ge bij thuis komst snel uittrekt om geen buikpijn op te lopen: kortom, dp ganse romp slomp. die een mens te verduren krijst, wanneer er sneeuw valt. die niet veel te maken heeft met de verrukkingen, die zij de mensen geven kan in een zonniee wintersportplaats, waar zij dagen vast blijft liggen, zonder dat er iets van natte smerigheid aan te pas komt.. ZO kent de eerste sneeuw voor. en tegenstanders. De één juicht, de ander vindt het maar een miserabele boel. De één trekt snel naar buiten hij moet er maar de tijd voor vinden! en geniet van de witte ongereptheid der natuur, de ander moppert en zegt, dat 't een schande is met zulk een gladheid zich aan levensgevaar te moeten bloot- st'llen, om tijdig op het werk te zijn Hóe ook: ons persoonlijk heeft de sneeuw iets geschonken, waarnaar wfi 'swinters altijd verlangen en dat er tot nu toe niet was. Met Sinterklaas niet en met Kerstmis niet: het gezicht op toverplekjes m een plotseling door een witte vacht omhan- een witte stad. die door de eeuwen heen zichzelf blijft, vooral wanneer zij door de sneeuw bedekt- wordt. De sneeuw die we voor éven toch niet willen missen, ook al vallen we Kon. Ned. Academie van Wetenschappen In de gisteren te Amsterdam gehou den vergadering van de afdeling letter kunde der Kori. Nederlandse Academie van Wetenschappen heeft prof. dr. C. de Boer. oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit, een voordracht gehouden over: ..Een Middeleeuws-Franse proza bewerking van Ovidius' Ars Amatoria". Dit Latijnse gedicht is herhaaldelijk in Frankrijk, in de dertiende eeuw. eveneens in versvorm bewerkt. Een prozacommentaar als dit is echter een unicum. In 1885 is over dit werk door Gaston Paris een zo vernietigend oor deel uitgesproken, dat niemand het ooit heeft uitgegeven en het in de handboe ken vrijwel algemeen wordt doodgezwe gen In deze voordracht nu werd getracht dit veel te strenge vonnis te herzien: de kritiek is niet overal juist geweest en er zijn vele verzachtende omstandigheden. Wellicht is één van de achtergronden van Paris" afkeuring het feit geweest, dat de schrijver zich her haaldelijk zeer ongegeneerd uitdrukt: het hier bedoelde vonnis is inderdaad geveld kort na de strafprocessen wegens onzedelijkheid tegen schrijvers als Flau bert en Baudelaire, in een periode dus van blijkbaar grote letterkundige preuts heid in bepaalde kringen, aldus prof. De Boer SPAARZAAM LEIDEN Aan het kantoor Leiden der Rijks postspaarbank werd in de maand De cember 1955 f. 549.880 ingelegd en opge nomen f. 362 657. En dat ondanks de feestdagen! Tito in zijn land terug Radio Zagreb meldt, dat president Tito van Joego-Slavië. die officiële be zoeken aan Egypte en Ethiopië heeft ge bracht, heden dinsdag, met zijn schip „Galeb" in een Joegoslavische haven is teruggekeerd Burgemeester Van der Werf kijkt naar de eerste sneeuw. (Foto LD./Van Vliet.) Lezers schrijven. „DE ALARMKLOK LUIDT!". Geen gepraat, maarde daad! Geachte Redactie. Gaarne wil ik nog even terugkomen op mijn uigezonden stuk van 24 decem ber 1955, dat handelde over de schrik barende toename van het aantal ver keersongevallen. Een afschrift van dit ingezonden stuk. zond ik naar de Minis ter van Verkeer en Waterstaat en ver zocht Zijne Excellentie in een begelei dend schrnven of er voor alle groepen van weeeebruikers een Vriiwilhee Ver- keers Brigade in het leven eeroeDen kon worden. Deze Vriiw. Verkeers Bri- eade zou aan een embleem kenbaar moeten znn. Voor auto's zou dit licht gevende verf kunnen ziin. Mnn bedoe ling hiermede is de volgende" Deze vrijwillige verkeersbrigade moet door de verkeerspolitie geschoold en ee- test worden. De aldus gekweekte reserve zou de verkeerspolitie in haar taak kunnen ver lichten: een voorbeeld op de weg moe ten ziin en verkcersonvoedend ontreden. Doch deze vriiw. verkeersbrigade moet tevens bevoegd ziin. tegen die wegge bruikers die het verkeer in gevaar bren gen "de z.g. weg-piraten)handelend op te treden!!! Als wee-milionair heb ik altiid een zeker respect voor een politie-auto en hiermee ben ik gekomen aan het ount. dat de aanwezieheid van een Vriiwil hee Verkeers Brigade op de wee. de weggebruikers voorzichtieer doen ziin! De heer H. A. J. Klusman zie diens ingezonden stuk van 31 dec. '55) heeft hetzelfde doel voor ogen. doch wil een Edens vrienden in actie Na de recente kritiek op premer Eden en diens conservatieve regering in de Britse pers hebben maandag verschei dene bladen het voor de premier opge nomen. Lord Beaverbrooks ..London Evening Standard" schrijft, dat „er natuurlijk geen waarheid schuilt" in de suggesties dat Sir Anthony's gezondheidstoestand slecht zou zijn of dat hij op het punt zou staan af te treden. Het blad ver heelt niet, dat sommige Conservatieven ontevreden zijn over het leiderschap van de premier, doch. zo voegde de Stan dard hieraan toe. „zelfs tegen Sir Win ston Churchill werd wel kritiek geuit" Het liberale Londense blad „The Star" verklaart, dat de berichten over onte vredenheid in de conservatieve partij overdreven zijn en dat er zeer zeker geen ernstige samenzwering tegen Edens premierschap bestaat. Tien kinderen omgekomen bij branden in Canada Te Saint-Annende-Madawaska in Nieuw-Brunswijk (Canada) zijn zes kin deren, die alleen thuis waren, om het leven gekomen, doordat als gevolg van kortsluiting de kerstboom in brand vloog. Een zevende kind kon gered wor den. Bij een andere brand in hetzelfde dorp, door dezelfde oorzaak ontstaan, kwam een kind om het leven Voorts zijn in de buurt van Montreal drie kin deren omgekomen bij een brand in de ouderlijke woning. Laatste eer aan Mistinguett Duizenden Fransen stroomden giste ren naar de Madeleine, een van de be roemde kerken van Parijs, om een laat ste groet te brengen aan de gevierde revue-artiste Mistinguett. Buiten ston den nog duizenden, die geen toegang meer tot de kerk kregen. Aan beide zij den van de hoofdingang van de kerk lagen kransen. Onder meer had Maurice Chevalier een krans gezonden. Op het lint stond: „Aan jou. Miss, voor eeuwig, Maurice". (Mistinguett werd veelal „miss" genoemdi. Vele revue-artisten en toneelspelers onder wie Fernandel en Tino Rc brachten Mistinguett de laatste eer. Na de uitvaartdienst werd de kist op de trappen voor de Madeleine gebracht. Hier huldigde de directeur van de Folies Bergère de overledene. Hij zei: „Mistin- geuett heeft het hart van Parijs gewon' nen. Voor het Parijse volk was zij niet Mistinguett maar „onze miss". Daarna werd het stoffelijk overschot met de bloemen naar Enghien Spa over gebracht. waar Mistinguett begraven werd bij leden van haar familie. Enghien Spa ligt tal de nabijheid van Parijs. „Ik wil de man met de contrafagot blijven De Italiaanse prof. Degoli wil blijven wat hij is: de-man-met-de-contrafagot. Hij heeft ervan afgezien, verder te gaan in het programma van de Italiaanse TV, waarin hij 1 280.000 lire (ruim f 83001 reeds gewonnen had, die ihij ver volgens (tijdelijk) weer verloor, omdat hij niet wist, waar Verdi een partij voor contrafagot had geaohreven. Nadat een storm ven verontwaardi ging over een zo moeilijke vraag was opgestoken en de TV de vraag door een deskundigencommissie had laten dis kwalificeren, mocht Degoli zaterdag jJ. opnieuw onder het mesof laten afweten. Hij koos het laatste, verwierp de kans op 2 560 000 lire (bijna f 17.000!) voor de zekerheid van 1.280.000 lire en zei tot de toeschouwers: „Ik wil de „man met de contrafagot" blijven. Dit spel heeft Iets wreeds. Wie het eens heeft gedaan, weet dat alleen een held of een dwaas het opnieuw doet. Ik ben geen held maar een gewoon mens" Bekende mensen over een bekende sigaret 5) Cees de Lange, de slagvaardige radjoconfe- rencier met Lucie Sceijn. zijn programma- levenspartner. aparte bond en dit is mi. niet nodig. De Dlannen tot stichtine van een Vrnw. Verkeers Brigade zouden door de Ver eniging van Veilig Verkeer uitgewerkt kunnen worden. Gaarne concentratie om tot ODlossing van dit probleem te komen! Nu las ik echter, dat. de heer K. J. Schummelketel van het Verbond voor Veilig Verkeer, repliceertPlannen genoegGeen geldFoei!!! Want dit «eld moet er komen, niet door lief dadigheid. doch uit 's Riiks kas! Dit is een nationaal belang! De B B. wordt toch ook door het Riik eefinancierd? Bovengenoemd vraagstuk vind ik minstens even be langrijk. Hier ligt m i. een grootse taak voor de Ver. voor Veilig Verkeer, de Ders de radio om tot een meer bedachtzaam wegverkeer te komen. Met dank voor de verleende plaats ruimte. J. P. RIJNBENDE. Terweeweg 120, Oegstgeest. Onder ons gezegd: toch maar liever Een gulden genieting voor SO cti Wettelijke verplichting bloedonderzoek iTelefonisch van onze correspondent te Brussel) Om het stijgend aantal verkeersongevallen op de Belgische wegen, door dron kenschap van de chauffeurs of andere weggebruikers veroorzaakt, tegen te gaan. heeft de Belgische minister van Justitie bU de Tweede Kamer een ont werp van wet aanhangig gemaakt, waarbij dronken chauffeurs wettelijk kunnen worden verplicht tot een bloedonderzoek. Alle chauffeurs, die meer dan an derhalve gram alcohol in hun bloed hebben op het ogenblik van hun bekeuring, aanhouding of het tijdstip van het verkeersongeval, worden met gevangenis of een boete gestraft. Wanneer een chauffeur vlucht, na een verkeersongeval te hebben veroor zaakt. worden straffen van acht dagen tot twee maanden hechtenis of geld boeten van maximum duizend frank (76 gulden) opgelegd. Voor de duur van twee jaar kan een rijverbod door de rechter worden uitgesproken, in geval na melijk van het veroorzaken van de dood of verwonding. Belangrijke stijging van verkeersongevallen door drankmisbruik Er staan in het wetsontwerp garan ties om te beletten, dat de rijkswacht of politie eenzijdig zou optreden, om. is de beklaagde of verdachte niet verplicht het bloedonderzoek te laten plaatsvin den. indien hij hiervoor een geldige re den heeft. Het onderzoek mag uitslui tend door een geneesheer gebeuren en de beklaagde kan onmiddellijk zijn ei gen geneesheer of een door hem aange duide geneesheer gelasten met een te gen proef of met een controle van het onderzoek Het afgenomen bloed moet in een door de Koning erkend laborato rium worden onderzocht. Het bruggetje bij de Douzastraat veerspiegelt zich tn het water van de Steenschuur. (Foto L.D./Van Vliet.) Uit de statistiek van de verkeersonge vallen blijkt, dat drankmisbruik de oor zaak is van tal van verkeersongevallen: 2688 in 1951, en meer dan 3000 in 1954. In de Memorie van Toeliohting wordt gewezen op de gevaren van de intoxica tie door alcohol. Maar, zo kan men in het ontwerp lezen, bier en port zijn veel minder gevaarlijk dan gedistilleerd. Immers, een liter bier van 4 geeft in het bloed ongeveer 76 gram alcohol voor een persoon met een gewicht van zeventig kilogram. Een halve liter wyn van 10 h geeft 95 gram alcohol, een kwart liter port van 18 geeft 85 gram alcohol, en 100 centiliter likeur van 40 pet. geeft 76 gram alcohol alles per dui zend gram bloed. Er dient ook rekening te worden ge houden piet het feit, dat maaltijden, die meer dan een uur duren de aloohol weg werken k rato 15 gram per uur. In Noorwegen aldus het ontwerp, wor den dronken chauffeurs gestraft van het ogenblik af dat er een alcohol-ge- halte van 40 gram per 1000 wordt gecon stateerd en in Zweden van 80 gram per 1000 af. Amerika maakt kleine, maar ongekend sterke H-bommen In Amerika is een nieuw waterstof- wapen tot ontwikkeling gebracht, waar bij niet langer een atoombom als ont steker gebruikt behoeft te worden. Dit betekent, dat de omvang van het wapen aanmerkelijk kleiner kan zijn dan tot dusver. Op deze wijze hebben de Ver. Staten een wapen van ongekende kracht vervaardigd, dat klein genoeg Is voor vervoer door moderne atoombommen- werpers Het ligt in de bedoeling van de Ver. Staten dit jaar in het gebied van Eniwetok twee n. bommen tot explosie te brengen. Tenminste een van deze hommen zou uit de lucht afgeworpen worden en waarschijnlijk de grootste ontploffing teweegbrengen, die tot dus ver door mensen is ontketend. De in 1952 en 1954 op Eniwetok tot ontploffing gebrachte waterstofbommen waren te groot voor vervoer door de lucht. Indonesisch begrotingstekort 1 miljard roepiah Het tekort op de Indonesische Staats begroting voor dit jaar bedraagt 1 mil jard roepiah. dit is 50 minder dan in 1955. In een toelichting op deze begroting aan het Parlement heeft de Minister van Financiën, prof. Soemitro, ver klaard. dat hU voornemens is het In nen van directe belastingen te inten siveren door herziening van de basis en de wijze van inning. Gehoopt wordt, dat de belastingop brengsten 1 miljard hoger zullen zijn dan die van het afgelopen jaar. De douanerechten en extra-heffingen op de invoer wordt in totaal reap, geschat op 950 miljoen en 4100 miljoen roepiah

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3