Grootmeester Piet v. d. Pol faalde tegen benjamin De Kleine.... tVan Oosterhout behaalde de titel ongeslagen! Cockie Gastelaars bracht de zwemexperts in verbazing Zij zwom wereldtijd op 100 m vrije slag Dr. M. Euwe ere-lid van KNSB Lenie Lens opnieuw kampioene MAANDAG 9 JANUARI Nationaal kampioenschap 47/2 Een daverend applaus weerklonk in het Odeon te Zwolle toen Van Oosterhout zijn laatste carambole, had gescoord in de beslissende partij tegen Van de Pol, na een strijd, waarin de spanning overigens allang geweken was. Onze beste en meest constante 47,2 speler van het moment, tevens een populaire figuur, had op de begeerde titel beslag gelegd, en wij geloven dat hiermee, de sportieve logica tot haar recht is gekomen. Van de Pol is. menen wij, potentieel onze sterkste speler, en van deze Rotterdamse professor aan de hogeschool van het biljart kunnen alle anderen nog het een en ander leren, maar hij is niet meer de enige die series van 200 en meer kan produceren en dus veel. meer kwetsbaar dan Vroeger, en dat is in dit toernooi ook wel gebleken. Men zal zich afvragen hoe het moge lijk is dat Van de Pol. na een indruk van ongenaakbaarheid te hebben ge maakt. aan het kortste eind heeft ge trokken. Maar dan moet men niet vergeten, dat in geen enkele andere tak van sport de glorieuze onzekerheid van de sport zo de boventoon voert tot in de laatste seconden. Van de Pol spelend met verbluffend meesterschap zag zijn grote serie op 178 afgebroken door een kets. zijn eerste in dit toernooi. Met nog slechts 95 caramboles voor de boeg had hij de zege voor het grijpen, zo leek het tenminste, en niemand gaf nog een stuiver voor de kansen van De Kleine, die. gedemoraliseerd, op zijn stoel had zitten toekijken. Er was echter iets ont regeld in het fijne Rotterdamse mecha niek. Van de Pol verloor zijn meester schap over het ivoor, en tevens kreeg zijn zelfvertrouwen een deuk. Daar was ook reden voor. want De Kleine vatte moed. werd zijn zenuwen goeddeels de baas en nam na series van 94. 63 en 56 de leiding over. Een touché symptoom van de spanning waaronder hij stond, had die serie van 94 doen afknappen, en de reeks van 56 vond een einde doordat zijn trillende hand een pique miste. De slotpartij ving aan. begrijpelijker wijs met een strijd tegen de zenuwen. Vooral van Oosterhout had een beverig begin en noteerde na 5 beurten 12 pun ten. Van de Pol. alhoewel eveneens zoe kend naar zelfbeheersing en macht over het ivoor, stond toen op 85. Maar dit uiterst voorzichtige en bevangen spel stond in schril contrast met het volle gecaramboleer op de andere tafel, waar Teegelaar een serie van 292(!> van De Kleine, in het minst niet geïntimideerd, met 106 beantwoordde. Na 7 beurten leidde Van de Pol met 161 tegen 104 punten. In zijn volgende beurt miste hij na vier een lastige trekstoot, waarna Van Oosterhout het ivoor uit een moei lijke positie meesterlijk bijeenschoof, gaandeweg zijn rust vond en daarmee technisch de juiste cadans, en ging scoren, steeds vlotter en gemakkelijker spelend. Tweemaal kwamen de ballen vast te liggen, op 108 en op 172, maar Van Oosterhout maakte beide malen de acquitstoot met zwier en rukte verder op. totdat hij na 189. iets te haastig stotend, de volgende carambole miste. Het was een reeks van fraai gehalte, die hem een voorsprong van 293 tegen 165 gaf in acht beurten Nu heeft Van de Pol in zijn glorietijd wel eens vaker voor opgaven gestaan, die onmenselijk zwaar leken, en die desondanks met succes werden vol bracht. Maar een achterstand van rond 130 caramboles inhalen in deze fase van de strijd tegen een Van Oosterhout die best op stoot «as en die nog maar 107 punten nodig had voor de zege. ging zijn krachten te boven. Hij scheen dit zelf ook te be seffen, en deze wetenschap tastte zijn zelfvertrouwen en zijn vastheid van hand aan. Nog driemaal mocht hij aantreden en driemaal miste hij het kleine kansje, want het vuur en de strijdlust waren er uit, zodat hij, toen Van Oosterhout over de streep ging, nog op 197 stond. De prestatie van de dag kwam voor rekening van De Kleine met de hoogste serie van het toernooi: 292 en het hoog ste particuliere gemiddelde 57.14 m de Sartij tegen Teegelaar De Zwolse crack eeft een aantrekkelijke stijl, hij speelt veel minder cerebraal dan onze andere topbiljarters. meer intuïtief, en met een frisse afwisseling van lang en kort spel. Soms doet hij aan de Duitse kampioen Luetgehettmann denken, zo fns en zon der inspanning worden de caramboles aaneengeregen. Teegelaar. die na deze imposante serie met meer dan 300 pun ten achterstond, repliceerde met een 106, ook een kranige verrichting. Zwolse extase Voor de Zwollenaren lag de climax niet in de slotpartijen, maar in het treffen Van de PolDe Kleine van zaterdagavond. Het is mogelijk, dat in de concertzaal van het Odeon weieens wereldberoemde kunstenaars optreden. Maar het lijkt ons onwaarschijnlijk, dat aan een hunner ooit zulke uitbun dige ovaties ten deel zijn gevallen als aan de benjamin van het toernooi, toen hij de Rotterdamse grootmeester verslagen had. De spanning van de laatste uren ontlaadde zich in een orkaan van laaiende geestdrift, men stormde van de tribunes en in een oogwenk was de speelruimte rond de tafels een chaos van juichende en dansende Zwollenaren, die zich rond om De Kleine verdrongen. Hij werd omarmd, omhelst, gekust, vertroeteld door zijn verloofde, zijn fa milieleden. zijn vrienden en door ieder die kans zag bij hem te komen. Het meest uitgelaten, en dat wil wat zeggen, was de arbiter, die jubelend naar hem toesnelde, toen de ballen nog niet eens stil lagen, en hem aan zijn hart drukte en knuffelde als gold het de verloren zoon. die was teruggekeerd met de hoofdprijs van de loterij in ziin zak Voor de eerste maal maakten wij het mee. dat een arbiter, na een overigens goede leiding, op zo onverbloemde wijze aan zijn voorkeur voor een van de beide partijen uiting gaf. En wij hopen dat het ook bij die ene keer zal blijven. Want weliswaar was het duel beslist en had dit roerende huldebetoon op de uitslag geen in vloed, maar het was weinig kies tegen over de verliezer, cn dus niet sportief. En bovendien dient zelfs de schaduw van de schijn van partijdigheid te worden vermeden, vooral na een der gelijk belangrijke partij. Afgezien nog van het feit, dat bij die onstuimige arbitrale omhelzing een van de bor- denisten bijna de keu van De Kleine In zijn oog kreeg. Hiermee willen wij natuurlijk met af doen aan de verbazingwekkende ver richting van „Zwolle's hope". Een serie van 94 afgebroken zien door een klein onzuiverheidje als gevolg van hypemer- voslteit. de ballen op een trosje laten liggen, een serie van 178 Incasseren die als een mokerslag moet hebben gewerkt, na vijf beurten achterstaan met 165 te gen 305 en dus in een wanhopige situatie verkerend, en dan desondanks de zege uit het vuur slepen men moet van hoge huize zijn in moreel en tech nisch opzicht om zoiets te presteren. Bij de stand 360 tegen 388 kreeg Van de Pol nog een kans. Maar de druk werd hem te zwaar en hij miste na een tien op zijn beurt een pique. En toen maakte De Kleine een eind aan de strijd waar over in Zwolle nóg lang zal worden na gepraat. Ie klasse Amateurs le KLASSE A SpartaanWest Frisia 31 HRC— RFC 4—5 QuickVelox 12 RFC 11—16 Raplditas 1012 VCS 12—16 HRC 12—10 DWV 11—15 Spartaan 12—9 OW 11—14 UW 118 Velox 11—13 Quick 12—7 West Frisia 13—13 Gouda 10—3 Goed zo, Bert! Bert Teegelaar, onze oud-stadge- noot, heeft in het toernooi om het 5 nationale kampioenschap 47/2 te Zwolle weer eens getoond welk een sportief speler hij is. In zijn partij J m van zaterdag tegen Wijnen annon- ceerde Teegelaar na een reeks van zeventig een touché en ging zitten. De scheidsrechter, die niets gecon- slateerd had, riep hem terug naar de tafel, waarop Teegelaar zijn vol- gende bal weggaf, een staaltje van sportiviteit dat het publiek met een luid applaus onderstreepte. Wijnen imiteerde hem even later, toen hij eveneens na een touché, g welke de arbiter ontgaan was, g vrijwillig ging zitten. In ridderlijk- g heid gaven deze twee spelers elkaar niets toe. liet. Hij stond na deze ronde als enige ongeslagen deelnemer fier bovenaan de lijst, zodat een remise in zijn laatste partij tegen Van de Pol hem de titel zou geven. Verloor hij echter dan werd Van de Pol bij een gelijk aantal match- punten. winnaar van het kampioen schap. want na deze voorlaatste ronde bedroeg het moyenne van de titelhouder 28.55 tegen het zijne 24.24. Hoe Van Oosterhout de taak tot een succesvol einde bracht is boven beschreven Uitslagen Jacobs 382 19 76 20.10 Teegelaar 400 19 59 21.05 Scholte 400 13 82 30.76 Wijnen 247 13 79 19.— Van de Pol 370 13 178 28.46 De Kleine 400 13 94 30.76 Van Oosterhout 400 10 116 40.— Metz 288 10 118 22.80 Van de Pol 400 15 111 26.66 Metz 277 15 75 18.46 Van Oo6terhout 400 17 103 23.52 De Kleine 219 17 58 1288 Wijnen 340 18 85 18.88 Teegelaar 400 18 81 22.22 Jacobs 342 12 177 28.50 Scholte 400 12 148 33.30 Scholte 166 9 63 12.88 Metz 400 9 154 44.44 Wijnen 400 18 71 22.22 Jacobs 371 18 106 20.61 De Kleine 400 7 292 57.14 Teegelaar 150 7 106 21.42 Van de Pol 197 11 58 17.90 Van Oosterhout 400 11 189 36.36 A.V. „Holland" Zondagmorgen organiseerde de atle- tlek-vnendenkring „Holland" voor haar leden een handicaprace. De sterkere lo pers moesten aan de andere deelnemers een belangrijke voorsprong geven. In de meeste gevallen bleek deze handicap te groot te zijn. Aan deze wedstrijden, die in de Leidse Hout werden gehouden, nam een 50-tal atleten deel. In de kan tine van het sportveld Leidse Hout vond een geanimeerde prijsuitreiking plaats. De uitslagen: Junioren B: 1. Trap, 2. B06, 3. v. Buu- ren, 4. K. Smit. 5. Beker. 6. Kutterink, 7. H. Smit. Senioren, 7% km: 1. Ravensbergen, 2. Sierag, 3. Brouwer, 4. Frankhuizen. 5. W. Bonte. 6. v. d. Linden. Het eindklassement luidt: m.p. car. brt hs. v. Oosterhout Van de Pol De Kleine Jr. Teegelaar Metz Schol te Wijnen Jacobs 14 2800 110 189 25.45 10 2567 94 199 27.30 10 2392 95 299 25.17 7 2171 109 128 19.91 6 2179 104 164 20.95 5 2169 103 187 21.05 4 2024 120 193 16.86 0 2037 131 177 15.54 Nationale zwemwedstrijden in Rotterdam In het Sportfondsenbad te Rotterdam heeft de 16-jarige Schiedamse zwemster Cockle Gastelaars, tijdens nationale zwemwedstrijden van RZC, de zwemexperts In verbazing gebracht door de 100 meter vrije slag voor dames te winnen ln de prachtige tijd van 1 minuut 5,5 sec., waarmee zij zich onder de beste zwemsters ter wereld klasseerde: haar prestatie vormde het hoogte punt van de avond. Od 17 december van 't vorig jaar zwom zii te Amsterdam 1.06.2. In nog geen maand tiid bracht Cockie haar persoonlijk record op 1.05.5. Cockie Gastelaars heeft hiermee haar volharding beloond gezien, want zii heeft de gehele kerst vakantie benut om elke dag van 's ochtends 8 tot 9 uur in het zwembad te Leiden baantjes te trekken onder deskundige leiding van bondstrainer Peute. Daarna volgde een conditietraining in de duinen bii Wassenaar. Cockie heeft met voldoening mogen vaststellen dat zij haar persoonlijk record met 0.7 sec. kon verbeteren Toemooigemiddelde: 21.17 (vorig jaar 16.86). Jacobs degradeert naar de eersto klasse. Om kampioenschap van Nederland Laatste partij van tweekamp werd remise Zoals te verwachten was, althans zeker van de kant van Euwe, heeft dc laatste partü van de match DonnerEeuwe geen strijd meer opgeleverd, en met de 8e partij is de tiende een zgn. .grootmeesterremise" geworden. Er wer den niet minder dan 12 zetten gedaanin een volkomen symmetrisch opgebouw de stelling van de Slavische verdediging van het damegambiet, ruiivariant. Toen er een aantal stukken was geruild, geloofde men het verder wel, en had dr. Euwe met 73 op Donner gezegevierd. Intussen had Van Oosterhout eerst ietwat onthutst door een serie van 118 van Metz in de tweede beurt, zich prachtig hersteld en de Hagenaar in tien beurten verslagen op een wijze die geen twijfel aah zijn meerderheid over- De partij had het volgende verloop: Wit: J. H. Donner. zwart: Dr. M. Euwe. 1. Pf3. d5 2. c4, c6 3. d4. Pf6 4. cd5:. cd5: 5. Pc3, Pc6 6.Lf4. Lf5. 7. e3. e6 8. Db3. LW 9. Lb5. 0-0 10. 0—0. Lc3: 11. Lc6:. Lb2: 12. Lb7:, Lal: 13. Tal:, re mise. Na afloop van de match zijn de beide spelers uit de .glazen kooi", waarin zij de gehele week afgezonderd hadden ge zeten. naar de toeschouwers-zaal afge daald om de officiële sluiting bij te wonen. ZU werden daarbij toegesproken door ir. H. J. van Steenis, voorzitter Turnkampioenschappen dames Gisteren is in Utrecht de eindstrijd gehouden van het persoonlijk kampioen schap van Nederland voor dames. De enige concurrente bij dit kampioen schap damestumen was voor Lenie Lens- Gerrietsen mevr. D. Krul-Van de Nolk van Gogh. In de halve finale was de voorsprong van Lenie Lens slechts 1.10 punt. Na de onderdelen ringen, paard- springen en balk had Dini Krul deze achterstand reeds ingelopen tot 0.95 pt. Bij de brugoefeningn bleek echter de sterkte van Lenie Lens. Met een verschil van 0.20 klopte zij haar ooncurrente en behaalde aldus het kampioenschap van Nederland met een voorsprong van 1.15 pnt. Emdstand: 1. L. Lens-Gemetsen, K. en V. Utrecht 97.10 punten: 2. D. Krul-Van de Nolk van Gogh, Donar Den Haag 95 95 pnt.: 3. C van Bameveld, Sparta, Veenendaal 93 70 pnt.; 4/5 ex aequo G. Dam. Her cules Hebe, Enschede 93.60 pnt.; J. Coq- Ladru. Hercules. Amsterdam 93 60 pnt.; 6/7 ex aequo P. Laarakker. SSS, Amster dam 92 65 pnt,. S. Muskee, V. en K. Eindhoven 92.65 pnt.. 8. M. Boonstra, Hercules Drachten 91.70 pnt.; 9. H. Burgess, Amstels G.V. Amsterdam 91.20 Lenie Lens, onze nationale lurn- kampioene. maakt een gracieus einde aan haar oefening aan de ringen. pnt.; 10. Th. Beekman. Dores Heiloo 90.90 pnt.; 11. G. Woord. Thor. Schie dam, 90.05 pnt. Bij de jeugdturnsters behaalde H. Leibbrand iKDO Amsterdam» met een totaal aantal punten van 48 15 het kam pioenschap van Nederland. Als gevolg van het besluit tot instelling van een jeugdkeurkorps voor dames, heeft de technische commissie van het KNGV de volgende Jeugdturnsters voor dit keur korps aangewezen. 1. H. Leibbrand, KDO, Amsterdam; 2. I. van Amersfoort, Pro Patria. Den Hel der; 3. T. Spiegelen berg, Spaïta. Drie bergen: 4. H Wendrich, Hercules-Hebe. Enschede; 5. B. Drommel. Bato. Haar lem; 6. W. Koornstra. de Volharding, Borger; 7. J. van Egmond, KDO. Am sterdam; 8. J. van der Woude, U.D., Hoorn: 9. J. van Es, KDO, Alblasserdam. 10. L. Piekart, Dores, Heiloo; 11, R. Wa- jer, Bato. Haarlem; 12. L. Majolee, Do res. Heiloo. van de K.N.SB., die met het voltallige bestuur daarvan aanwezig was. Ir. Van Steenis schetste de grote verdiensten van dr. Euwe voor het Nederlandse schaak, niet slechts als sterk speler, ais hoedanig hij nu weer na een korte on derbreking het kampioenschap van Ne derland heeft- behaald en hij eens het wereldkampioenschap veroverde, maar vooral als propagandist en ..goodwill- ambassadeuj" in het buitenland. Er zijn vrywel geen landen meer ter wereld, waar hij niet voor kortere of langere duur heeft vertoefd, wedstrijden ge speeld, slmultaanséances en voordrach ten over het schaak heeft gehouden. En de wijze waarop hij dat alles deed, heeft hem over de gehele wereld een groot aanzien verschaft. Niet in de laat ste plaats is de goede verstandhouding ln de internationale schaakwereld, on danks grote politieke verschillen, aan zijn optreden te danken. Dit is feitelijk al lang zo en het Is verwonderlijk dat de K.N.S.B. tot he den aan hem nog niet zijn hoogste onderscheiding, het ere-lidmaatschap heeft verleend. Bjj het behalen van het wereldkampioenschap in 1935 was er alle aanleiding voor, maar waar schijnlijk heeft men hem er toen nog „te jong" voor geoordeeld, want de K.N.S.B. heeft tot heden slechts ere lidmaatschappen toegekend aan oude re prominente figuren, waarvan thans nog ln leven zijn jhr. D. van Foreest. mr. A. Rueb. L. G. Eggink en G. W. J. Zittersteyn. „En als wij dit U thans aanbieden, dan bent U met uw 54 Jaar nog steeds Junior, in dit gezelschap", aldus Ir. Van Steenis, die hieraan de wens verbond dat dr. Euwe nog heel lang het actieve schaak trouw zou blijven. Als blijvend aandenken werd aan dr. Euwe nog een speciaal voor deze ge legenheid ontworpen wandbord aange boden. Een langdurig applaus onder streepte de woorden van de voorzitter, waarna dr. Euwe nog een kort dank woord sprak. Ten besluite van de match bood het gemeentebestuur van 's-Gravenhage ln het Kurhaus een diner aan. waarbij bur gemeester en mevrouw Schokking de honneurs waarnamen. Nog menig har telijk woord werd hier gesproken aan het adres van allen, die aan de organi satie van deze match hebben medege werkt. NABESCHOUWING We zouden nog veel over deze match kunnen zeggen, maar vallen dan voor een deel ln herhaling van datgene wat w(J reeds bij de bespreking der afzon derlijke partijen hebben opgemerkt. Onze voorspelling dat dr. Euwe zou winnen, is bewaarheid geworden: het verschil tussen een grootmeester (Euwe) en een meester «Donner» is zeer reëel geble ken. Feitelyk is Donner er alleen maar In geslaagd in enkele partijen door goed verdedigen stand te houden en slechts In de vierde partij heeft hij Initiatief getoond. Van een geiykopgaande match, waarbij tenslotte de weegschaal ten gun ste van een van belde spelers doorslaat. ■■s geen sprake geweest en spanning was er alleen maar over de vraag ln de hoe veelste partij dr. Euwe de match zou winnen. Dit neemt niet weg dat Donner zijn best heeft gedaan ervan te maken wat er van te maken viel en hij toonde zloh een zeer sportief verliezer. Tegen een Euwe ln deze vorm kon h|J niet op; dat Is geen schande en geen enkele au dere Nederlandse meester zou het er beter hebben afgebracht. Of dat in de nabije toekomst aan hem of een ander wel zal gelukken, is niet te voorspellen, maar voorlopig ziet er er naar uit dat dr. Euwe weer als voorheen op een- Het was een Drachtige strijd die Cockie leverde tegen Greetie Kraan van de ..Robben", die het snelle tempo van het Schiedamse meisje echter niet kon volgen en met 1-06.8 als tweede aan tikte. De 200 meter schoolslag leverde een overtuigende overwinning op voor onze nationale kampioene Ada den Haan in 2.55.9. waarmee zit echter ver boven haar beste persoonliike tiid bleef (2.50.-) Reeds na de 100 meter bleek dat de hoop op het vestigen van het Nederlands of Europees wereldrecord, met de resD. fimiettijden van 2.49.2 en 2.48.5 in rook zou vervliegen. Want na de 50 meter in 39.8 sec. te hebben afgelegd., tikte zii op de 100 meter met 1-24.9 aan. Na 150 me ter wezen de chronometers reeds 2.11.- aan. Over de tweede honderd meter no teerde zii dus de teleurstellende tiid van 1 min. 31 sec. COME-BACK VAN GEERTJE. Op de 100 meter rugslag voor dames zae men voor het eerst sedert maan den weer de Hilversumse zwemster Geertje Wielema od het startblok. Het was haar eerste wedstrijd na een lan ge periode van rust waartoe zij door ziekte gedwongen was. Naast haar Hoogoven - toernooi Zaterdag cn zondag zijn in Beverwijk de 3e en 4e ronde van het interna tionale Hoogoventoernooi gespeeld, er zijn ook andere tienkampen begonnen, alsmede een internationale dames- groep van 8 en de voorwedstrijd voor het dameskampioenschap van Neder land. De zaal was bijna geheel gevuld met 84 deelnemers cn a s. woensdag voegen zich ook de zeskampers hierbij, gevolgd door de rierkampers op a.s. zaterdag. In de 3e ronde werden niet minder dan 3 van de vijf partijen afgebroken. Slechts Pilnik behaalde een niet al te moeilijk verkregen overwinning op Or- baan, en Kramer boekte een half suc cesje door tegen de sterke Zuidslaaf Matanovic remise te spelen Van Schel- tinga—Toran. Scafarelli—Roessel en StahlbergBouwmeester kwamen niet tot een beslissing. De vierde ronde bracht een aange name verrassing in de vorm van het onbevangen spel van de jeugdige Roes sel tegen grootmeester Stahlberg. Laatst genoemde speelde, hoewel met zwart, scherp op winst, maar Roessel gaf geen krimp en nam integendeel zelf het spel door een kwaliteitsvoorsprong in han den. De partij is afgebroken en biedt aan Roessel winstkansen, maar Stahl berg zal ongetwijfeld al zijn krachten inspannen om nog remise te bereiken De tweede bijzondere gebeurtenis in deze ronde wasde verjaardag van grootmeester Pilnik, die door de organi satoren met een taart, opgevrolijkt door het benodigde aantal kaarsen, werd ver eerd. Boze tongen beweren dat Pilnik tijdens meerdere toernooien jarig zou zijn geweest, maar dat namen wij toch niet gaarne voor onze rekening! Intus sen kreeg hij ook een geschenk van zijn tegenstander Scafarelli, die kort voor het afbreken de zekere winst liet glip pen Nu zal het wel remise worden. Bouwmeester en Kramer moesten het in deze ronde tegen hun buitenlandse te genstanders. respectievelijk Matanovic en Toran. afleggen. Het Nederlandse duel van ScheltingaOrbaan viel ten gunste van Van Scheltinga uit. De afgebroken partij uit de 2e ronde ToranMatanovic eindigde in een over winning voor de Zuidslavlër De stand is nu: Pilnik «Argentinië» 2'Ax. Matanovic (Zuidslavië) 2'a. Stahlberg Zweden) l'^xx. H. Bouwmeester (Nederland). Van Scheltinga (Nederland) en Toran (Spanje) lüx. Kramer 1V4. Scafarelli (Italië) lx. Orbaan (Nederland) 1 en Roessel (Nederland) V6xx pnt. Heden is er een rustdag, behoudens het uitspelen van de afgebroken par tijen. zame hoogte aan de top van het Ne derlandse schaak zal staan. En al zou het natuurlijk prettig zijn, indien er eens een tweede Euwe naar voren kwam, zeker is het dat de titel bij dr. Euwe in waardige handen ligt? Een lafenis voor strijdbare gees ten: v.l.n.r. Joke de Korte, Geertje Wielema en Jopie van Alphen tijdens de nationale wedstrijden te Rotterdam. stonden de nationale kampioene Joke de Korte, verder Jopie van Alpen en Bep van Ooyen. Jopie van Alphen verscheen geladen aan de start. Alles op alles wilde zij zetten om die avond te zegevieren over haar clubgenote Joke de Korte en vooral ook de strijd met succes aan te binden tegen Geer tje Wielema, lange tijd heerseres op de rugslag. Na 50 meter tikten Jopie en Joke gelijktijdig aan. de chronometers ston den toen od 34 sec. Geertje Wielema lae toen reeds Iets achter op de beide Rotterdamse zwemsters. Daarna liep Jopie langzaam maar zeker uit od Joke en met 1.12.5 won zij niet alleen de race. maar verbeterde zij tevens haar persoonlijk record van 1.12.6 od 23 no vember 1955 te Lelden gemaakt, met 0.1 sec. Joke de Korte werd tweede in 1.13.8. terwill Geertje Wielema er een seconde langer over deed en derde werd. Ofschoon de Hilversumse zwem ster door haar beide rivalen werd ver slagen zal zii. naar men mag hopen, toch mentaal de kracht bezitten om met succes terug te keren in de wed strijdsport om daarin opnieuw een be langrijke rol te spelen. Ook bil de heren sneuvelde een per soonlijk record en wel dat van de Leeu wardenaar Jaap de Jong. die de 200 meter vriie slag aflegde in 2.12.3 doch daarmee niet als overwinnaar uit het water kwam. Wam de Vreng tikte als eerste aan in 2.11.7 en De Jong als tweede in 2.12.3, waarmee ook hij ziin persoonlijk record van 22 oktober 11. met 0.6 sec. verbeterde. De 100 meter vlinderslag leverde een overwinning od voor de Eindhovenaar Geert-Jan van Rooy in een matige 1.11.4. Od de 200 meter schoolslag was het Koetse die onbedreigd winnaar werd ln 2.48.8 en od de 100 meter rug- slag won de Nederlandse recordhouder Peter Swilghuisen in 1.08.4 vóór Schuier (1.08.5). HOCKEY jj de aanvang van het nieuwe jaar is de eer aan de lagere elftallen van de LMHC gelaten. Zjj hebben zich got van hun taak gekweten: Heren 4 kwam met een 4-1 overwinning uit de bus. waar door het gevaar voor de onderste plaats wel geweken lijkt te zijn, terwijl Dames 3 met een 8-0 overwinning op Spirit 4 zich langzamerhand wel kampioen kan wanen, al ls het nog met helemaal zo ver. De veteranen speelden een genoeg lijke wedstrijd tegen Groen Geel 10. wel ke wedstrijd in een gelijk spel eindigde (1-1). Uitslagen Reserves BETAALD VOETBAL Res. le klasse B Hermes DVS 2Fortuna VI .2 60 SHS 2—EDO 2 4—3 RCH 2—UVS 2 0—0 Haarlem 2Excelsior 2 2—6 AMATEURS Res. 3e klasse A BI. Zwart 2—Roodenburg 2 1—3 ASC 2r—Lugdunum 2 0—2 Res. 3e klasse C Quick 3Celentas 3 4—1 Wassenaar 3—LFC 3 4—5 Zaterdagvoetbal UITSLAGEN 3e klasse A HBSSRWH 4e klasse A Die HagheDuinoord Excelsior M—IITSV Leiden—PPSC 4e klasse B NoordwijkSV '35 2—4 Jodan Boys—Semper A. 0—4

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4