LEIDSCH DAGBLAD Geneefse conferentie geeft tot enige bezorgdheid aanleiding WEERBERICHT In Jordanië demonstraties tegen liet Verdrag van Bagdad AFTREDEN VAN EDEN MET KLEM TEGENGESPROKEN 94ste jaargang MAANDAG 9 JANUARI 1956 No. 28725 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Regeling afhankelijk gesteld van oplossingNieuw Guinea Missie Anak Agoeng dwong Nederland tot meer toegeeflijkheid (Van onze speciale verslaggever) De opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie en de vervan ging van de financieel-economische RTC-akkoorden is. na veel loven en bieden, eindelyk in kannen en kruiken gekomen. Alles hangt er nu maar van af of ook voor de kwestie Nieuw-Guinea en de arrestanten een oplossing wordt gevonden, die beide partijen kan bevredigen. Dit is, kort samengevat, het resultaat, dat na bijna vier weken con fereren in een niet altijd even hartelijke atmosfeer, uit de bus is ge komen. Het overleg in Genève is nu geschorst om beide partijen gele genheid te geven ruggespraak te houden met hun regeringen. Laten wij de dag niet prijzen, voor dat het avond is. De atmosfeer in Ge nève is. na de sombere sfeer van de laatste weken, aanzienlijk opgeklaard, maar het hangt van het interne over leg af of men de zaken deze week op dezelfde voet kan voortzetten. Wanneer de Indonesiërs, evenals het vorig jaar de missie-Soenarjo. met nieuwe amen dementen over de brug komen, kan het beeld zich weer in één slag geheel wij zigen. Akkoord bereikt, maar... Zoals de zaken thans staan, is een akkoord bereikt over de opheffing van de Unie en de vervanging van „Finec" die in twee afzonderlijke protocollen zullen worden ondergebracht. Deze „Fi nec" is in feite slechts een verzamel naam voor de aan het Unie-statuut ge hechte financieel-economische overeen komst. die is onderverdeeld in vier af delingen, namelijk: rechten, concessies, vergunningen en bedrijfsuitoefening; b. financiële betrekkingen; c. handelspoli tieke betrekkingen en samenwerking; d. schuldenregeling. Het grote struikelblok was in de afge lopen weken de kwestie van de Neder landse rechten en concessies in Indone sië 'afdeling a van de „Finec"), die, volgens Djakarta, als een binnenlandse aangelegenheid moest worden be schouwd, en volgens Den Haag, in een internationale overeenkomst moest worden ondergebracht. Deze kwestie heeft men nu, gelijk bekend, eenvoudig op de lange baan geschoven, door de beslissing uit te stellen tot het tijdstip, waarop de nationale wetgeving in Indo nesië haar beslag heeft gekregen. „suggestie tot doorbreking van de im passe" tot onze regering heeft gewend, een suggestie, die eveneens hierop neer kwam, dat Nederland zich bereid zou verklaren tot verder overleg over de „Finec" en speciaal afdeling a 'de be staande rechten en concessies)nadat de wet van de buitenlandse investerin gen in werking is getreden. In de gedachtengang van het be drijfsleven speelde waarschijnlijk ook de overweging mee, dat de neiging om alles weer „waterdicht" vast te leggen op de lange duur toch in het nadeel van ons land zou werken, al was het alleen maar omdat zelfs in een inter nationaal akkoord geen voldoende ga ranties voor de toekomst liggen. Een verdrag heeft namelijk zijn zin verloren, zodra de wil ontbreekt om het te handhaven. Kardinale punt onopgelost Intussen hebben wij hier één belang rijk aspect van de gehele conferentie onbesproken gelaten: de kwestie van de Nederlandse arrestanten in Indonesië. Ten onrechte, want alle tekenen wijzen er op, dat juist dit de scherpe klip wordt, waarop het overleg nog zou kunnen stranden. Het kardinale punt is dat de regering-Ha rahap wel vol goede wil is. maar in feite te zwak in haar schoenen staat om het grove onrecht te bestrijden en zich liever verschuilt achter het argument, dat zij „niet kan ingrijpen in de rechtsgang". Dat de Nederlandse regering, en in het bijzonder de ministers Luns en Donker, hiermee genoegen zal nemen, is nauwelijks in te denken. Zolang er nog mensen van gevangenis naar ge vangenis worden gesleept, zonder dat zij weten waar zij aan toe zijn, mag Nederland deze zaak niet laten rusten. Ministers terug De ministers Van de Kieft, Zijlstra en Donker alsmede een aantal adviseurs ran de Nederlandse delegatie naar de NederlandsIndonesische conferentie, zijn zaterdagochtend per vliegtuig uit Genève naar ons land teruggekeerd. Minister Luns is per trein naar Wen- gen 'Berner Oberland), waar zijn gezin vertoeft, gereisd. Mr. Kasimo, mr. Indrakasoema en Roestamadji van de Indonesische de legatie zUn gisteravond per vliegtuig naar Djakarta vertrokken om verslag uit te brengen over de bereikte resul taten. Dagbladlezers spraken zicli uit Grote voorkeur voor Hatta boven Soekarno (Van onze correspondent in Djakarta) Het in Djakarta verschijnende blad „Indonesia Raya" heeft een opinie onderzoek onder zijn lezers ingesteld waarbij o.a. de vraag moest worden beantwoord wie zij als president van Indonesië wensen. Het resultaat van deze enquête is dat het aantal lezers hetwelk Hatta als president wenst twee en een half maal zo groot is als het getal dergenen, die zich uitspra ken voor Soekarno. Het blad vermeldt geen concrete cij fers zodat niet bekend is hoeveel lezers zich aan het opinie-onderzoek onder wierpen. Na Hatta en Soekarno waren volgens het blad achtereenvolgens Sui- tan Hawengko Boewono, Natsir, Sjah- Hjkheid is echter, dat Indonesië deze rir, Assaat. Dewantoro. dr. Halim, Boeng regeling min of meer afhankelijk heeft Tomo, dr. Leimena, Sjafdin, Prawirane- gesteld van een „oplossing" van de gara. Roem Tamboenan en Abikoesno - - favorieten voor het presidentschap. „Indonesia Raya" bekend om zijn felle kwestie Nieuw-Guinea. Zoals wij zaterdag reeds meldden, heeft Anak Agoeng daarvoor een for mule voorgesteld, die de tegenstellin gen geheel openlaat en waarmee hjj toch in Djakarta kan verschijnen. Met andere woorden: de kwestie- Nieuw-Guinea zal op een later tijdstip worden besproken, maar dan opnieuw „met behoud van de wederzijdse standpunten". Tevreden met één vinger De regering-Sastroamidjojo probeerde het indertijd wat Nieuw-Guinea betreft, met grof geschut, maar de veel gematig der groepering, die nu de teugels in handen heeft, volgt een geheel andere tactiek en stelt zich tevreden met één vinger, inplaats van de gehele hand. Daarom is het tegelijk met enige be zorgdheid. dat wij de ontwikkeling in de kwestie-Nieuw-Guinea volgen. Het gevaar is namelijk niet denkbeel dig. dat Nederland ln zijn ijver om de regering-Harahap zoveel mogelijk terwille te zijn genoegen zal nemen met een formule, die ons geen enkel voordeel oplevert en de Indonesiërs in de gelegenheid stelt steeds weer op dit probleem terug te komen. In ieder geval krggt men sterk de indruk, dat de missie-Anak Agoeng dankbaar gebruik heeft gemaakt van haar zwakke positie in Djakarta, om Nederland tot meer toegeeflijkheid te duingen. Wanneer de Nederlandse regering het op een mislukking had laten aan komen, zou zij daarmee alleen de na- nionalisten (de P.N.I. en de commu nisten) in de kaart hebben gespeeld. Om nog maar te zwijgen van de anti-Nederlandse hartstochten, die dan ongetwijfeld weer hoog zouden zijn opgelaaid. Dit is ook de opvatting van de Ne derlandse Ondernemersraad voor Indo nesië, die zich vorige week met een en persoonlijke aanvallen op president Soekarno. hield het opinie-onderzoek ter gelegenheid van zijn zesjarig bestban. Het legde zijn lezers nog een aantal andere vragen voor. Uit de antwoorden bleek dat 70% der ondervraagden in stemden met een twee-kamerstelsel De aanhangers van de eenheidsstaat ble ken in aantal twee maal zo groot te zijn als die van een Federale Staat. Van de binnengekomen antwoorden waren 74% het ermee eens dat Hatta eventueel als premier zal optreden. Het aantal aanhangers van een presidentieel kabinet 'het Amerikaanse systeem) bleek bijna even groot als dat van de voorstanders van een parlementair ka binet 'het Westeuorpese en ook het hui dige Indonesische systeem). Het verschil bedraagt slechts vier stemmen ten gun ste van een parlementair kabinet. Atoomvliegtuig in Texas (V. S.) In Texas (V.S.) worden proefvluchten uitgevoerd door een bommenwerper van het type B-36 met een „atoomreactor aan boord", aldus meldt het blad „Ame rican Aviation Daily". De politie van Texas heeft opdracht gekregen de men sen op een afstand te houden als een „vreemd uitziende bommenwerper zich in moeilijkheden zou bevinden", aldus het blad. Lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw, maar later ook enkele opklaringen. Tot malig of vrij krachtig toenemende zuid oostelijke wind. Over het algemeen lich- jjc vorst (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.51 uur. Maan op: 6.46 uur; onder: 1440 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.37 en 13.53 uur. De nummer bestaat uit 10 pagina's Hier ziet U dan liet veelbesproken gelukkige paar toosten op het toe komstig huwelijksgeluk. Grace Kelly en de Prins van Monaco tijdens hun eerste openbare verschijning na het bekend maken van de verloving, in het Waldorf Astoria Hotel te New York. Amerikaanse eigendommen vernield In Jordanië hebben zich zaterdag en zondag op verscheidene plaatsen de monstraties tegen het (militaire) Verdrag van Bagdad voorgedaan. Zaterdag avond was de hoofdstad Amman in duister gehuld, daar de stroomvoorziening in de meeste hoofdstraten van de stad was verbroken. Kantoren van de hulp organisatie der V.N. voor Arabische vluchtelingen werden vernield. Een Amerikaans verkenningsvliegtuig werd op het vliegveld in brand gestoken. Id de stad zelf werd een Amerikaans bureau in brand gestoken. Ook een Britse bank werd aangevallen. Gisteren werd één persoon gedood en drie werden ge wond. Gisteravond was het rustig in het land, nadat de regering denood toestand had afgekondigd. De veiligheidstroepen hebben de toestand thans stevig iü' handen. Volgens de Israëlische radio hebben zich zaterdag ook in het Jordaanse deel van Jeruzalem ongeregeldheden voorgedaan. Er werd gevuurd op betogers, die naar het .Amerikaanse consulaat optrokken. De .Amerikaanse vlag werd verwij derd en verbrand. Protest van Dulles Duizenden Jordaniërs namen deel aan betogingen in geheel Jordanië en alle buitcnlandiSe ambassades en legaties die de vorige maand door betogers waren aangevallen, werden streng bewaakt. Het was duidelijk, dat de Communis ten een groot aandeel in deze actie tegen het Verdrag van Bagdad hebben gehad. De Jordaanse radio waarschuwde dan ook ernstig tegen „ondermijnende ele menten", die beweren de rechten van het land te verdedigen, maar in wer kelijkheid worden betaald en geleid door „buitenstaanders, wier enige doel is Jordanië's bestaan te ondermijnen". De winter zet door! Gedurende het weekeinde heeft zich een belangrijke wijziging in de algemene circulatie voltrokken. Het hogedrukgebied boven Rusland is iets afgenomen, terwijl de verbin ding met het Atlantische maximum die over onze omgeving liep. totaal verdwenen is. Er is op de Noordzee een depressie ontstaan, die ons sneeuw gebracht heeft en nu over Oost-Engeland naar het zuiden trekt. Ook op de Middellandse Zee en de Golf van Biscaye is de luchtdruk laag geworden, zodat in onze omge ving zuidoostelijke winden gaan overheersen. Tegelijkertijd begint de druk in Scandinavië langzaam te stijgen. De eerste paar dagen zal er in elk geval lucht naar ons land gevoerd worden, waarin over het algemeen lichte vorst heerst Bij nachtelijke opklaringen kan boven het thans ontstane sneeuwdek zelfs wel matige vorst optreden. Wel bevond er zich vanmorgen een bui tengewoon actieve depressie ten zuiden van IJsland, maar deze koerst naar het zuid-zuid-oosten en zal ons niet beïnvloeden De winter zet dus door Acht doden bij ongeluk met straaljager in Italië Vier vrouwen en vier kinderen zijn zaterdag om het leven gekomen toen een Italiaanse straaljager op een boer derij in de omtrek van Napels neer stortte. Het aantal gewonden bedraagt tenminste negen. De piloot van het neergestorte toestel wist het toestel bij tijds te verlaten en behield het leven. Wetsontwerpen Benelux-samenwerking Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der- Tweede Kamer nopens de wetsontwer pen tot goedkeurmg van de tussen de regeringen van Nederland. België en Lu xemburg tot stand gekomen overeen komst tot tijdelijke beperking van de te ruggaaf van omzetbelasting en invoer- belasting- bij uitvoer naar België en Lu xemburg, goedkeuring van het op 24 juli 1953 te 's Gravenhage tussen Ne derland, België en Luxemburg gesloten protocol betreffende de coördinatie van de economische en sociale politiek en goedkeuring van het op 9 december 1953 te Luxemburg tussen Nederland, België en Luxemburg gesloten protocol inzake de handelspolitiek. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft zondag de Jordaanse zaakgelastigde in afwezigheid van de ambassadeur bij zloh ontboden en zijn „grote bezorgd heid" geuit over de ongeregeldheden in Jordanië, waardoor Amerikaanse levens in gevaar zijn gebracht en Amerikaanse eigendommen beschadigd. Dulles verzocht de Jordaanse regering maatregelen te nemen om Amerikaanse burgers en eigendommen te beschermen tegen gewelddaden van betogende me nigten. Dulles had eveneens uiting ge geven aan zijn bezorgdheid over de „onwaardige houding van Jordaanse menigten, die de Amerikaanse vlag be ledigden". Vanochtend lag het westen van ons land onder een dun laagje sneeuw, maar verder in het oosten ii as de natuur gisteren al in het winterkleed gestoken. Op de Lage Vuurse kon men al heel goed sneeuwballen gooien. Weer vier doden Twee inwoners van Vught. resp. 22 en 24 jaar oud. hebben 's nachts het leven gelaten toen hun auto op de Riiksweg Tilburg—Breda tegen een Ixiom sloeg. Een hunner werd uit de wagen geslin gerd en zwaar gewond; de ander werd eveneens levensgevaarlijk gewond en moest uit de wrakstukken van de wagen worden bevrijd. In een Tilburgs ziekenhuis is men er niet in geslaaRd de jonge mannen in het leven te houden. Zaterdagavond ls op de Loosduinseweg bij de Gaslaan een personenauto, be stuurd door een 33-jarige man uit Mon ster. in botsing gekomen met een 64- jarige man uit de Doedijnstraat te Den Haag. Deze kwam per fiets uit de Gas laan. is op de motorkap terecht gekomen en door de auto enige meters meege sleurd. Met hoofdwonden is hij opgeno men in het ziekenhuis aan het West einde. waar hij kort daarna is overleden. De autobestuurder, die aan gezicht en ogen gewond was door glasscherven, is eveneens in het ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen. De 55-jange landbouwer H. Veluwen- kamp wonende te Hattemerbroek 'gem. Oldebroek), is toen hij per rijwiel bij zijn woning de Rijksstraatweg wilde oversteken, aangereden door een auto. Hij liep o.a. een schedelbasisfractuur op en werd naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. Zijn verdedigers zeggen, dat hij de kans nog niet heeft gehad zich te ontplooien (Telefonisch van onze Londense correspondent) Dat Sir Anthony Eden over enkele maanden zijn functie zou neerleggen werd zaterdag door een woordvoerder van no. 10 Downing Street met klem tegenge sproken. Deze geruchten vormen een onderdeel van een felle campagne tegen Eden in een gedeelte van de conservatieven bladen, welke op haar beurt een weerslag is van een tegen Eden gerichte beweging in de conservatieve party zelf. Hoofdoorzaak van dit alles is. dat Edens „proeftyd" 'hij is thans negen maanden aan het bewind) afgelopen is en de ai of niet op feiten berustende indruk heerst, dat Eden niet voor zijn taak zou zyn berekend. Want de moei lijkheden zowel van de binnenlandse als buitenlandse politiek stapelen zich op zonder dat de regering biyk geeft ze aan te kunnen Men verwacht van Eden krachtige en duidelijke leiding, maar hg wordt er in eigen kring al zo lang van beschuldigd, dat hg beslissingen uit de weg gaat. Alleen maar tot actie in staat |was> z°'ane hg onder onder Churchill onder Churchill Degenen, die Eden verdedigen, voeren aan, dat hij nog nauwelijks de kans heeft gehad, zich te doen gelden, omdat hij zich in de afgelopen periode, dus sinds de verkiezingen, heeft moeten in werken Hij zou nu beter voor zijn taak geschikt zijn. vooral omdat hij Butler als coördinator en als leider van het conservatieve partijapparaat naast zich heeft gekregen De kans is echter niet gering, dat Butler door de jongste kabi- netsreorganisatic in feite de leiding in handen zal nemen, terwijl Eden zich. zoals vroeger, voornamelijk toet de bui tenlandse politiek zal bezighouden. Daarop wijst de bedoeling van Selwyn Lloyd.tot minister van Buitenlandse Zaken, die lange tijd Edens assistent is geweest. De oude positie zou daarmede hersteld zijn, dat Eden via Selwvn Llovd weer zijn stempel zal zetten op het bui tenlandse beleid Selwyn Lloyd ls echter een krachtige figuur, in wié velen een toekomstige premier zien. en die zich op den duur zeker niet zal laten gebruiken als Edens spreektrompet indien hij het met diens opvattingen oneens zou zijn. De actie tegen Eden is een symptoom van de malaise waarin de Britse politiek op het ogenblik verkeert. Het is zonne klaar. dat Engeland ln het Midden- Oosten en Cyprus formidabele blunders heeft gemaakt. Moedige initiatieven zo als inzake Indo-China, Triëst en de West-Europese Unie. die Edens reputa tie in het verleden zo zeer hebben ver hoogd. bleven sinds zijn optreden als premier uit. Men vraagt zich af. of Eden alleen maar tot werkelijke actie ln staat Churchill diende, de scheppende 9 Slot op Pag 2 Vader redt zijn kinderen Uit brandende woonark In de woonark van de familie R. Visser in de Bladderswgk te Oranje dorp (bg Emmen) is zaterdagavond brand uitgebroken op een ogenblik dat de drie kinderen van twee tot vier jaar alleen waren. Direct na het ontdekken van de brand werden Je ouders, die bij buren op visite waren, gealarmeerd. De vader drong de brandende woonark binnen door een gat. dat hu in het dak hakte. Hij vond zijn drie kinderen bewuste loos naast de bedden op de grond liggen en slaagde er in. hen aan de wal te brengen. Het oudste kind moest bijgebracht worden met behulp van een zuurstofao- paraat van de gealarmeerde Emmen se brandweer. Alle drie de kinderen zijn met rookvergiftiging opgenomen in het ziekenhuis van Emmen De woonark brandde van binnen vrij wel geheel uit. De brand is waarschijn lijk ontstaan door een petroleumlamp, die de oudiers hadden laten branden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1