Ji 1956 biedt goede verwachtingen 25- 12 januariBenelux vergadert over arbeidsverdrag Televisie verovert de wereld In 59 landen 45 miljoen toestellen Rollenvak ongerust over rede van voorzitter K. v. K. Verziltingsgevaren dreigend e> Wste jaargang Zaterdag 7 januari 1956 M blad no. 28724 Liquiditeit en kostenpeil staan op de voorgrond Gezonde basis voor huidige koersstand (Van onze financiële medewerker.) De effectenbeurs is doorgaans meer gevoelig voor wat van de toekomst wordt verwacht dan voor hetgeen in het verleden plaats vond en de jaars wisseling is daarom voor haar een hoogst interessant moment, omdat het een goede gewoonte is geworden dat leidende figuren op economisch gebied zich bij de intrede van een nieuw jaar aan een voorzichtige prognose wagen. Welnu, kennisneming van de nieuwjaarsbeschouwingen, welke dit maal in binnen- en buitenland zijn gehouden, moet wel tot de conclusie leiden, dat er voor de huidige koersstand van de aandelen een gezonde basis aanwezig is en dat voor de toekomstige ontwikkeling van het econo misch leven, als zich geen politieke calamiteiten voordoen, redelijke ver wachtingen mogen worden gekoesterd. Onder de invloed daarvan is de Amsterdamse beurs het nieuwe jaar met een nieuw optimisme begonnen, nadat New York op de laatste beursdag van het vorige jaar voor de industriële aandelen een nieuw hoogterecord had bereikt. En al is op de beurzen de levendigheid van de hausseperiode vóór eind september 1955 niet teruggekeerd, uit de koersbeweging van de laatste dagen is toch wel duidelijk, dat men het jaar 1956 met groot vertrouwen tegengaat. De Amerikaanse minister van handel verwacht althans voor de eerste zes maanden een voortzetting van d< „boom" voor het Amerikaanse bedrUIs le ven. niet het minst omdat er ondanks de grote bestedingen van de bevolking ook recordbedragen worden gespaard, zodat een evenwicht tussen consumptie en kapitaalvorming kan worden ge handhaafd. De autoproduktie zal, naar men meent, in 1956 nog groter zijn dan die in 1955 was. hoewel sommigen Juist hier een vraagteken plaatsen, de vlieg tuigindustrie heeft een grote achter stand in de uitvoering van haar orders, de scheepsbouw ziet zijn orders nog steeds toenemen en ook voor de bouw nijverheid zal de omzet van 1955 wor den overtroffen en als gevolg van da* alles zal de ijzer- en staalindustrie, eei van de belangrijkste bronnen van wel vaart voor de V.S., die haar produktie in 1955 met niet minder dan 32" tot 116 miljoen ton zag stijgen, in het thans begonnen jaar een nieuw recordcijfer kunnen behalen. Het feit dat industriële depressies, welke de laatste jaren op traden, na korte tijd konden worden bedwongen, heeft de vrees.voor ernstige en langdurige inzinkingen voor de toe komst aanmerkelijk verminderd. Hier bij is vooral van belang dat de con junctuur in veel sterkere mate dan voorheen van hogerhand wordt gele.d en beheerst, een verschijnsel, waarop onlangs ook minister Zijlstra nog eens de nadruk heeft gelegd. In ons land heeft minister Van de Kieft dan ook gewaarschuwd legen een angstpsychose over het crisisge vaar. hetgeen de regering echter niet heeft verhinderd om te overwegen of in ruimer verband een beperking van de bestedingen gewenst moet worden geacht. Hiermee zal dan hopelijk be doeld zUn de besteding in de particu liere sector, want tegen een verdere beperking van de industriële investe ringen worden door het bedrijfsleven terecht grote bezwaren ingebracht. De voorzitter van de K. v. K. in Twen te, de heer H. van Heek Hzn.. is maar slecht te spreken over de vervroegde inning van de voorlopige aanslagen in de vennootschapsbelasting en de tem porisering van de bevoegdheid tot ver vroegde afschrijving, omdat zij een verzwakking van de liquiditeit der on dernemingen betekenen. Men heeft het reeds kunnen zien aan de staat van de Rijksmiddelen over no vember. waaruit om. blijkt dat het in die maand opgelegde bedrag aan kohier belastingen niet minder dan f 592 mil joen heeft bedragen by een gemiddelde van rond f 200 miljoen in voorgaande maanden. De verhoging van de arbeids. produktiviteit, over de noodzakelijkheid waarvan geen versohil van mening be staat. zal volgens de heer Van Heek in de eerste plaats moeten worden be vorderd door de invoering van arbeids besparende machines en hij acht daar om voor de aibeidsbeparende investe ringen eerder een vermeerdering dan een vermindering van de fiscale facili teiten op haar plaats, vooral in een tyd, waarin een tekort aan werkkrachten verontrustende vormen gaat aannemen. In dit verband verdient het de aan dacht dat de Nederlandse industrie niet alleen met prys en kwaliteit moet con curreren. doch eveneens met aan de bui tenlandse afnemers te verlenen krediet faciliteiten. Ook dit vergemakkelijkt uiteraard de liquidatie bU de onderne mingen niet. zodat hier en daar de cre diteuren reeds minder vlot worden be taald, waardoor deze op hun beurt voor liquiditeltsmoeiiykheden kunnen komen te staan. Tot dusver is er biykens de recente cijfers intussen nog geen reden om zich over de kredietverlening bij de banken zorgen te maken, temindcr omdat ook de creditgelden by de banken,, met name ook de deposito's, zich in stij gende richting bewegen. Van 35 banken is het totaalbedrag gedurende de eerste Uitkeringsregeling L.O. By K.B. is een regeling vastgesteld tot toekenning van uitkeringen by ontslag aan onderwyzend personeel bU het lager onderwijs, „uitkeringsregeling lager onderwys" geheten. De onderwyzer, die na zyn ontslag geen recht heeft op wachtgeld ingevolge de bepalingen van de L.O.-wet 1920 dit is in de eerste plaats de onderwyzer in tydelijke dienst kon tot nu toe geen aanspraken ont lenen aan een regeling, die voorziet in de gevolgen van onvrywillige werkloos heid. De thans tot stand gekomen rege ling voorziet m deze leemte op gelijke wyze als met betrekking tot de tydeiyke ryksambtenaren en arbeidscontrac tanten is geschied door de „uitkerings regeling 1952". De uitkeringsregeling L.O is van toepassing op al het onder wyzend personeel aan openbare en ge subsidieerde bijzondere scholen voor ge woon lager, voortgezet gewoon lager, uit- gebreid lager en buitengewoon lager onderwys. met uitzondering van enige oategorieën van vakonderwyzers. RAYMOND BRULE/ ONDERSCHEIDEN Raymond Brulez. de bekende Vlaamse tien maanden van 1955 met f 222 miljoen tot f 1450 miljoen toegenomen. Het be roep dat de banken by de Jaarswisseling op de Nederlandsche Bank hebben ge daan, kan echter als een vlngerwyzing worden beschouwd. Het staat wel vast dat er in 1956 opnieuw grote kapitalen nodig zullen zyn om het Nederlands pro- duktle-apparaat dermate te moderni seren dat mankracht kan worden be spaard en een algemene loonronde, wel ke met de komende huurverhoging en de invoering van de ouderdomsvoorzie ning zal gepaard gaan. te kunnen op vangen. Een bedrijf als dat van Ketjen heeft op korte termijn een Investeringspro- gram van f 20 miljoen en zal straks weer een beroep op de kapitaalmarkt moeten doen en naar men meent zijn er tal van nieuwe emissies te wach ten. Dit is een van de redenen waarom men op de Amsterdamse beurs geneigd is de pas in te houden, ondanks de zeer vele bedrljfsberichten, die tot op timisme nopen. Ook de tot dusver aangekondigde dividenden zijn in vele gevallen hoger, waarby met voldoening kan worden geconstateerd dat de di recties zich cr algemeen gesproken op toeleggen de aandeelhouders tijdiger omtrent de gang van zaken in het be drijf in te lichten. Als gevolg van be doelde publikaties zijn vele industriële aandelen deze week reeds hoger ge waardeerd. Het algemeen indexcyfer voor de aan delen. dat van 239.70 op 6 september 1955 was teruggelopen, had zich op het einde van het jaar reeds tot 221.27 hersteld, maar is sedert weer met enkele punten opgelopen. Hierby stonden Scheep vaartwaarden vooraan met een stijging van 148.78 op 28 oktober tot 166.54 uit. 1955 en 173.75 op 4 dezer. Het zyn de belangrijk gestegen vrachtprijzen en de ongekende bedryvigheid van de wereld koop va ardy vloot, welke hier de stimu lans vormen. De wereldkoopvaardyvloot is sinds 1939 met ca. de helft tot boven 100 miljoen ton toegenomen en dat niet temin een hoog vrachtenpeil kan wor den eehandhaafd, duldt er op dat de wereldhandel zich nog steeds uitbreidt, nadat zy bussen 1937 en 1954 reeds met 61% ls gestegen. Nederland heeft hierin een zeer be langrijk mandeel en het komt er nu maar op aan dit ook In de toekomst te behouden. Het kan daarom niet verwonderen dat in nagenoeg alle nieuwjaarsbeschouwingen, zowel in die van de bedrijfsleiders als In die van vooraanstaande regeringspersonen (prof. Brouwers, minister ZUlstra) op de noodzaak van een zo stabiel mo gelijk kostenpeil wordt gewezen. (Ingez. Med.-Adv.) per blikje Dode bij Heino (Speciale berichtgeving) Drie kilometer voor Heino is giste ren een 42-jarige motorrijder uit Assen in botsing gekomen met een militaire ziekenauto. Hij werd hierby ao ernstig gewond dat hij ter plaatse overleed. De motor geraakte in brand en werd ge heel vernield. Voordeeltje.. Een zekere mej. Anna Jensen heeft gisteren by de bank van Mörreby, op het Deense eiland Mön, een spaarbank boekje aangeboden, dat sedert 1856 niet, meer bijgewerkt was. Op het boekje stond een saldo van 52 .jlgadaler" Dit bedrag was door rente inmiddels aan gegroeid tot 5.252 kronen, ruim 2.600 gulden I Naar een geheel vrije uitwisseling (Van onze correspondent te Brussel) De Benelux-ministers komen 12 januari te Brussel bijeen om de gemeen schappelijke handelspolitiek en een ontwerp van het Benelux-arbeidsverdrag te bespreken. Wanneer dit ontwerp van kracht wordt zullen de Nederlandse ar beiders in België zonder arbeidsvergunning werk kunnen zoeken of door een Belgische werkgever te werk kunnen worden gesteld. Het is de bedoeling, aldus te komen tot een geheel vrije arbeidsmarkt in de Benelux-landen. België en Luxemburg zullen in Neder land dezelfde voordelen kunnen genie ten. Gezien het nog steeds aanzlenlyke loonsverschil tussen België en Neder land. wordt verwacht dat voorlopig nog de verplaatsingen van arbeidskrachten van het Noorden naar het Zuiden zul len plaats vinden. Hierdoor groeit het gevaar, dat de schaarste aan geschoolde arbeiders in Nederland nog groter zal kunnen worden dan thans reeds het ge val is, maar voor een massale emigratie naar België wordt nochtans niet ge vreesd. Een beschermingsclausule voor ziet bovendien dat in een dergeiyk ge- Ook hier krachtige opmars Na de oorlog heeft de televisie een fantastische ontwikkeling doorgemaakt. Waren het eerst voornameiyk de Ver. Staten en Engeland, waar de televisie een tehuis vond, thans zien wij de te levisiezenders in tientallen landen ver schijnen en niet alleen in de westerse landen. Ook landen als Mexico. Vene zuela en de Philippynen bezitten tele visie: in totaal 59 landen hebben 675 T.V.-zendstations. De uitzendingen van deze stations worden door 45 miljoen televisietoestellen opgevangen. Dit ge tal geeft een indruk van de opmars van de televisie als wy het vergelyken met de 25 miljoen toestellen uit 1953. Ook in Nederland is de televisie reeds lang over de kinderziekten heen. Toen wy in 1951 met de televisie begonnen, was er op de kwaliteit van het beeld wel wat aan te merken, maar thans is deze kwaliteit tot in de perfectie opge voerd. Het aantal toestellen, dat in ge bruik is. wordt geschat op 50.000—60.000. In 1953 luidde een schatting 10.000, waaruit blykt dat ook hier de televisie het pleit gewonnen heeft. Amerika is wel het land by uitstek voor de televisie, want daar bezit men het grootste aantal ontvangers, n.l. op elke.; 6 inwoners één televisietoestel Tijd - schriften en film voelen daar geducht de concurrentie van de televisie. Ook Sovjet-Rusland b*zit 'el-- i*1" "m goede kwaliteit. Het aantal toestellen in Rusland werd in 1953 geschat op één toestel voor elke 2400 Inwoners. Volgens de plannen wil Sovjet-Rusland in to- j taal 76 T.V.-stations bouwen. Belangen ka lksa ndsteen industrie en Kativijkse haven voorop? (Van een speciale medewerker) In bepaalde kringen in het bloembollenvak is enige ongerustheid gerezen over een zinsnede uit de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, de heer T. M. H. van Wa- veren. De heer Van Waveren heeft in deze rede waarderend gespro ken over het doorzettingsvermogen van de Katwijkers inzake hun haven-plan, doch daarvoor het volgende gezegd: „Ten aanzien van de kalkzandsteenindustrie wordt nog steeds naar een definitieve oplossing gezocht. Het is onjuist, deze industrie haar eigen grondstof te onthouden. Men vraagt, indien voor de bevolking van Noordwijkerhout een tekort aan bloembollengrond en tuinland is, in dit verband zich af, of in dit tekort niet elders kan worden voorzien. Met de meeste ernst zal getracht worden een oplossing te vinden die allen zal bevredigen. De Kamer zal hier met veel wijsheid haar positie moeten bepalen". Het zijn deze woorden, die hier en daar aanleiding hebben gegeven tot bezorgdheid. De voorzitter van de Kamer van Koop handel staat zelf aan het hoofd van een der grootste bedryven in de bloem bollenstreek. Hem zyn de problemen van het vak dus voldoende bekend, en één dier problemen is de schaarste aan cul tuurgrond. Overal wordt deze bedreigd (o.a. Kennemerland) en ze is onver vangbaar. Nu constateert men wel dat hier wordt gesproken over .ernstig streven naar een allen bevredigende oplossing", maar vlak daarvoor heeft de voorzitter van de KvK al met even zovele woorden ge zegd. dat het „onjuist is, de kalkzand steenindustrie haar eigen grondstof (zand) te onthouden". Deze woorden krygen een bijzondere betekenis wanneer men weet dat de N.V. Van Herwaarden's Kalkzand steenfabriek al geruime tijd bezig is te trachten, een diepzulgvergunnlng te krijgen, om op deze wijze in de be hoefte van „haar eigen grondstof" te voorzien! Het ls begrypelyk dat. wanneer ty- letterkundige, directeur van de Vlaams- dens de behandeling van deze vergun. gesproken uitzendingen van het Be) gisoh Nationaal Instituut voor radio- omroep, is benoemd tot iff icier in de Orde van Oranje-Nassau. De ambassadeur in België heeft van daag de by deze jenoeming behorende versierselen aan de heer Brulez uitge reikt. ningsaanvrage de voorzitter van Kamer van Koophandel zonder meer vaststelt, dat het onjuist is de kalk zandsteenindustrie haar grondstof te onthouden, men daaruit de conclusie trekt, dat de Kamer in deze zaak haar standpunt (ten gunste van de Kalk- zandsteeniabriek) reeds heeft bepaald En tegen het verlenen van een diep zulgvergunnlng zyn vooral de bloem bollenkwekers gekant. Want zy zyn er van overtuigd dat zulk een vergunning consequenties zal meebrengen, die voor hun cultuurgronden rampspoedig zullen zyn. Te ongereserveerde waardering Dit diepzuigen toch zal niet alleen een grootscheepse wateronttrekking ten gevolge hebben, maar ook (daarvan ls men overtuigd) zoute kwel doen ont staan. die de verzilting van de bodem in de hand werken Juist in de omgeving waar het zand- graafbedryf van Van Herwaarden werkt (Noordwykertiout) is men er in ge slaagd, door ontginning het cultuur grond-areaal uit te breiden. Dat is niet alleen voor de Noordwykertiouters direct van belang zy kunnen thans hun be dryven ontwikkelen maar voor het gehele bloembollen vak dat geen reser ves heeft en voor wie iedere bunder cultuurgrond als het ware levensbloed ls. Mede In dit verband heeft men ook met ongerustheid waargenomen de ongereserveerde appreciatie van de voorzitter van de KvK voor de Kat- w-ykse havenplannen, terwijl toch ook hier het gevaar van verzilting ernstig onder het oog dient te worden gezien. In het Westland worstelt men reeds lang met dit probleem. Via de Nieuwe Waterweg dringt het zoute water door tot Rotterdam en vormt een bedreiging voor.de agrarisdhe bedryven. Men zegt hier niet: géén haven voor Katwyk! Men beseft dat voor Katwyk een eigen haven minstens zo belangryk is. als de cultuurgrond voor het bloem- bollenbedrijf. Men hoopt alleen dat by een eventuele aanleg van de Katwyker haven maatregelen zullen worden ge nomen om het verzlltlngsgevaar te voor komen. En men had gaarne gezien, in aan merking genomen de grote rol die het bloembolienbedryf speelt in het ge bied der Kamer, dat met dit gevaar was rekening gehouden. Nu daarover met geen woord is gerept, en ten aan zien van de kalkzandsteenindustrie de belangen van het bloembollenvak se cundair worden gesteld, vraagt men zich af, of deze belangen in dc Kamer de behartiging zullen krijgen die ze verdienen. Want het getuigt niet van ernstig streven naar een oplossing die alle par- tyen bevredigt, te stellen dat in het tekort aan cultuurgrond „maar elders moet worden voorzien". Wanneer men dan vraagt: waar? Is de voorzitter van KvK insider genoeg om daarop het antwoord schuldig te moeten biyven Er is geen andere grond besohikbaor. men moet met iedere hectare woekeren En wanneer de zaken zo staan, en de thans beschikbare grond met verzilting wordt bedreigd, aan de ene kant van de zyde der kankzandsteenindustrie, aan de an dere kant van de zyde van de Katwyk- se haven, ls dit probleem belangryk ge noeg om het niet en bagatelle te be handelen. Drie belangen Zoals gezegd: het belang dat deKat- wykers by hun haven hebben is evi dent. Anderzyds ls het belang van het voortbestaan der kalkzandsteenindustrie nog voor lange tyd te voorziene te aan bouwmateriaal. Hier zal naar een oplossing, die allen bevredigt, inderdaad ernstig moeten worden gestreefd, maar zullen ook era- tig alle belangen op voet van geiykheid dienen te worden afgewogen. Het bloembollenvak vreest (althans voorzover het de Kamer van Koophandel voor Rynland aangaat) hierby in de knel te komen, omdat ter plaatse waar het om de belangen van het vak gaat. wordt vastgesteld dat dit vak zich maar „elders" moet zien te redden! Het bloembollenrak is uitermate ar beidsintensief. ondanks het feit dat zoveel arbeid die geen vakbekwaam heid vraagt, reeds is gemechaniseerd. Het vormt daarbenevens een oase in de dreigende industriewoestyn, wat ook sociaal en cultureel zeker niet dient te worden onderschat. De in standhouding der agrarische bedrjj' in ons land. zéker wanneer een voorname plaats innemen val door de nationale regering maat regelen mogen worden genomen In principe moet een werknemer in één der drie landen, ongeacht de stand van de arbeidsmarkt .zonder werkver gunning werk kunnen aanbieden of aan vaarden. De vertegenwoordigende amo- tenaren zullen elkander voortdurend op de hoogte houden van de stand van hun nationale arbeidsmarkt, zy zullen stre ven naar eenzelfde beroepenclassificatie. Getracht zal worden de tekorten en overschotten van arbeidskrachten in de drie landen te compenseren. En de lonen? De werknemers, aldus het verJrag, zullen by gelykwaardige arbeid een loon ontvangen, gelijk aan dat van de werknemers van dezelfde categorie in het land waar zU werk vonden. In geval van werkloosheid zullen de ar beiders onder dezelfde voorwaarden ais dc eigen onderdanen genieten van de uitkeringen van werkeloosheids- steun. AUe klachten zullen via de consulaire of diplomatieke diensten direct worden behandeld. De drie re geringen zullen maatregelen nemen om het overmaken van ioonoverschot- ten en spaargelden te vergemakkelij ken. Het verdrag zal voor België worden ondertekend door de Belgisohe minister van Buitenlandse Zaken Spaak, voor Nederland door de Nederlandse ambas sadeur te Brussel, baron Van Harinxma thoe Sloten en voor Luxemburg door de ambassadeur, de heer Lambert Schaus. Volgens sommige Belgische waarne mers kan een vrye Benelux-arbeids- markt op lange termijn bydragen tot een zekere geiykschakeling van de lo nen in Benelux-verband Om geschoolde arbeiders in Nederland te houden zul len de Nederlandse werkgevers aan deze arbeiders hogere salarissen moeten be talen. Men moet echter rekening hou den met het feit, dat Nederlandse ar beiders die zich in België zouden ves tigen, ook de vrye huishuren zullen die nen te betalen. Deze Belgische huishu ren schommelen tussen 60 en de 150 gul den per maand voor een normale wo ning. Ook het schoolgeld, het vervoer en allerlei andere elementen van het le vensonderhoud zijn aanmerkelyk duur der in België dan in Nederland. Vandaar dat waarschyniyk niet zo gauw een beroep zal moeten worden gedaan op de beschenningsclausule van het verdrag, welke een tydeljjk stopzetten van de vrye uitwisseling van arbeidskrachten voorziet. Een eerste concreet geval ls aan de orde: zullen Nederlandse bouwarbeiders, voornamelijk stukadoors, aan de op bouw van de Brusselse wereldtentoon stelling mogen meewerken? Staat in van beleg Chili De Chileense regering heeft gisteren, vrijdag, twee arbeldersleders, die voor maandag a.s. te middernacht een alge mene staking hadden afgekondigd, doen arresteren. Voorts heeft zjj de staat van beleg afgekondigd. De arrestanten zijn de communist Juan Vargas Puebla, voorzitter en penning meester van het Centrale verbond van Chileense vakverenigingen, en Clotario Biest (katholiek). Z(j zijn gearresteerd onder de bepalingen van de wet „ter verdediging van de democratie", waarin het Communisme huiten de wet wordt gesteld. Voordat de regering de staat van beleg deed afkondigen, sloot zy de buitenge wone zitting, waarin het Chileense ton gres bijeen was ter bespreking var maatregelen tot het tegengaan van in flatie. Doch een officiële woordvoerder verklaarde hedenochtend, dat het Con gres dinsdag a.s weer bijeen zal wor den geroepen, zodat het deze regerings maatregel kan goedkeuren De regering had wetten in het voor uitzicht gesteld, welke zouden voorzien in bevriezing van lonen en pry zen Daarop had de leiding van het Chi leense verbond van vakverenigingen een maandag a.s. te middernacht te begin nen algemene proteststaking afgekon digd. Inmiddels hebben de arbeiders van de in Amerikaanse handen zijnde kopermynen te Porterillos en Chuqul- camata besloten hun staking, die 22 da gen had geduurd, te beëindigen. Zy zyn weer aan het werk gegaan. Ook Poujadisme in Italië Ook onder de Italiaanse kleine zaken lieden begint zloh een economische be weging. In de trans van de Poujadisten- party in Frankrijk, af te tekenen De Milanese accountant Raffaele Gar- bin. voorzitter van de plaatseiyke ver eniging van vishandelaren, ls de gees- teiyke vader van deze beweging Onder de oprichters der party bevinden zich vele groente- en fruithandelaren zy wil deelnemen aan de dit jaar ln Italië te houden verkiezingen voor gemeente lijke en provinciale raden De Italiaanse navolgers van Pierre Poujade zyn van mening, dat het Italiaanse stelsel van belastingheffing verouderd is Zy willen verhoging van de Jaariykse inkomstengrens, waarbeneden geen in komstenbelasting betaald behoeft te worden, van ongeveer f 1460— tot circa f 4260 Voorts willen de Italiaanse Poujadisten ln het algemeen lagere be- zulk lastingen voor winkeliers, handwerks- men- 1 lieden en andere kleine neringdoenden WstxüatMO. jüae\>ayw met<mn spelling.. WHïB nocctn Ot.*0OL ï(j Litly ons ovixai was <u deze. v«ek.o jiifcveeWsDp vieede. 25ym^besWivon<k wiooiax teewdienst; 0p Wt Schufcfcazs vddte leldsn werden 4ooo/ bustbomiuaveebtovid.. }tide.laSouiWü. hiiild. VcarriGe .v. Uoo^aandaL grond zo intens benutten, is Zy verklaren géén politieke doeleinden een levensbelang. I na te streven V ïX. TWM. budonoags opaxi mea.ckkui aandamkxun PÏO0Tj Chap.v. fkdeiund

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7