Alec Walker verwezenlijkte gouden droom der vrouw HET JAAR DRAAIT ALWEER -fdSP 4e jaargang no. 1 ZATERDAG 7 JANUARI 1956 HRT Jaar draalt alweer. Dat is zo ongeveer de stem ming waarin wij na het feestelijk intermezzo van de kerstdagen, en de plechtige uren rond de jaarwisseling, nu ein delijk weer zijn aangekomen. Wij zeggen het misschien met een zekere blijdschap: immers na alle onderbreking is het ook al tijd weer een vreugde terug te keren tot de regelmatige bezig heden of juist met een zekere spytigheid: nu begint het weer, de al te bekende regelmaat van alle dag. Het gewone werk op het kantoor kan weer ter hand genomen worden, de scholen WOORD VAN BEZINNING Wie zal de plaats van toescnou- wer innemen? Hoe aantrekkelijk het plaatje van de draaimolen ook moge zijn: als symboliek van het jaar. dat alweer draait, heeft het een bittere bijsmaak Het leven is een carrousel, een en keling denkt dat hij steeds op de toeschouwersplaats kan zit ten, maar of wij willen of niet, grijpen of om de ons geboden kans te laten ontglippen. Onze levens, met de onherhaalbare mogelijkheden van liefde of liefdeloosheid, van een aan het leven wijs worden of een zich laten gaan op wat ons wordt op gedrongen. Het jaar draait alweer, aan ons de verantwoordelijkheid om het geheel eigene, het onher haalbare van ons mens-zijn te laten uitkomen binnen de door ons gestelde indeling van dagen en jaren. En wat dan te zeggen van de draaimolen in de speeltuin? Van gaan weer beginnen, we gevoelen het aan duizend kleine dingen u het jaar draait alweer. Nu komt mij daarbü ineens een beeld voor ogen, dat als fo- to'tje werd meegenomen van een vakantiereisje naar Parijs. In het prachtige park de Tuilerieën is ook gedacht aan de kinderen van de Franse hoofdstad. Er zijn daar niet alleen bekoorlijk aan gelegde perken, sierlijke beelden en toevallige fonteinen, er is ook een hoekje voor de kinderen met een speeltuin en een draaimolen de paardjes staan klaar voor de rit, voor de be langstellende toeschouwer is nog een stoeltje beschikbaar. Wie zal met de eerste rit meegaan? wij moeten meedraaien met de rit. die weer is begonnen. Het maakt allemaal niet zoveel uit, wie Je bent of wat je doet; wat is een mensenleven in de kring loop der eeuwen? Zo nu en dan luidt de bel. dan lijkt het of er wat nieuws begint, maar het is al tijd weer dezelfde rit. We den ken wel eens dat we op de toe- schouwerplaats kunnen blijven zitten Het Jaar draait alweer. Dat wil zeggen: de klok, de inde ling, die wij hebben aangebracht. Maar daarbinnen voltrekt zich het onherhaalbare: onze levens, met de altijd weer nieuwe mo gelijkheden om een kans te de in deze dagen veel besproken wjjsgeer Kierkegaard, die een door en door ernstig en gods dienstig mens was, stamt de uit spraak, dat een mens die waar lijk weet wat het christen zijn is, zo vrij, zó wedergeboren kind is geworden, dat hij opnieuw naar de speeltuin mag. Dan krijgt de draaimolen een nieuwe functie: niet om te verbeelden hoe het jaar weer draait met zijn eentonige herhaling, maar om ons te binnen te brengen, dat t>0 alle emst en strakke opbouw van ons leven een van de groot ste schatten as en blijft: de blijdschap van de spelende kin deren Gods! Ds S. L. Verheus. Doopsgez. pred. - Leiden. Een kijkje in het magazijn van de met de liand vervaardigde drukvormen. Sommige van deze vormen zijn meer dan anderhalve eeuw oud! Chef-drukker telt dagelijks tienduizend kilogram c Euvel van verschieten is verholpen EEN stil en vergeten nest, dit is de eerste indruk, die het dorpje Hay- le in Cornwall maakt. Eenvoudige (handwerkslieden doen er dagelijks Ihun plicht om voor zich en de hunnen een sober bestaan te verdienen. Er zijn talloos vele dorpjes als Hayle in de wereld, maar toch is Hayle een plaats je, dat een bezoek ten volle loont. Niet slechts om zijn rust en stille schoonheid, maar ook, omdat het be langwekkend is als industrie-centrum, want dagelijks wei-ken daar vaardige, nijvere, stoere mannen aan de ver wezenlijking ener (in de letterlijke zin des woord) gouden droom van menige vrouw. Hoe komt dit? Ruim dertig jaar geleden vestigde zich in Hayle een kunstzinnig man, Alec Walker geheten. Hij had reeds een zekere faam als ontwerper ver worven. Walker was van mening, dat hij niet slechts als kunstenaar, doch ook als fabrikant geld kon verdienen, want hij had enige uitvindingen ge daan voor het bedrukken van zijden stoffen. Walker vestigde daarom een textiel-drukkerij in Hayle. Hij koos Hayle in Cornwall, omdat hij voor zyn nieuwe onderneming bekwame, erva ren vaklieden nodig had en Corn walls bevolking een zeer goede naam als handwerkers had (en heeft). Boven dien was Cornwall bijzonder geschikt om het bedrijf te vestigen, aangezien daar van oudsher koper, tin, porselein- aarde en grote hoeveelheden niet-kalk- houdend water voorkomen. Juist de dingen, die ik voor mijn nieuwe Indus trie nodig heb zei Walker, precies dat. wat ik behoef om een hoogwaardig produkt te kunnen maken EEN BELOFTE TOEN Alec Walker zich Ln Hayle vestigde, stonden de mensen uit de streek ietwat sceptisch en af wijzend Jegens zijn plannen. Daarom deed Walker een belofte. Ik verzeker u zei hij dat over enige tijd de vrouwen jurken zullen kunnen dragen toedrukt met even zwaar-karaats goud Na bedrukt te zijn, belandt de „droom" in een stoomkast, waar de stof kleur-, nee goud-hecht wordt ge maakt. Overigens was dat kleur-hecht Bladgoud van hoog gehalte en ter dikte van een miljoenste millimeter gebruikt Alec Walker inplaats van kleurstok om zijde te bedrukken. In de was gaat geen schilfertje goud verloren! maken aanvankelijk een heel pro bleem voor Walker en zijn medewer kers. Cornwall is namelijk beroemd om zyn heldere zonlicht. Vele schilders uit verschillende landen trekken naar die streek om in dat mooie licht te werken. Een nadeel echter voor Wal kers bedryf was het. dat juist dat scherpe zonlicht de kleuren snel deed verschieten. Na vele proefnemingen slaagden Walker en zijn staf er even wel in, het „verschiet-euvel" te ver helpen door de toepassing van bijzon dere kleurstoffen En vóór de „gouden eeuw" begon, hadden de Hayle-stof- fen reeds een goede naam. Wy zyn in staat vertelde de heer Ros cm negen verschillende kleu ren te drukken, als het moet op één stuk zijde. Maar toch verwacht ik van onze goud-druk het meest! Hy wees my op een sjaal, die door een zyner arbeiders, Brian Nicholls, met zuiver goud werd bedrukt. Neemt u hem maar mee, dan kunt u zeggen, dat de hals van uw vrouw een goudmijntje is!, zei hy met een knipoogje. ais waarvan haar trouwringen ge maakt zyn. Die japonnen zullen echter veel minder dan hun gewicht in goud kosten. Want ik ben bezig verzeker de de jonge fabrikant een nieuw procédé tot ontwikkeling te brengen om zijden stoffen met bladgoud te bedrukken! De dorpelingen glim lachten aanvankelijk ongelovig, maar toch hebben zy in de loop der jaren veel bijgedragen om Walkers vinding praktisch te vervolmaken en de nieu we techniek tot ontplooiing te bren gen. De nieuwe techniek is echter ge baseerd op de heel oude techniek van de handblok-druk Walker bracht twee ervaren vak mensen mee: Een zy de-verver en een handblok-drukker. Beide mannen leerden de jongemannen van Corn wall het vak. De leerlingen, goeddeels door nieuwsgierigheid gedreven, meld den zich aan. Sommigen, die tot de „eerste lichting" behoorden, zijn nog in het bedryf werkzaam. Een hunner is Norman Gilbert, die tegenwoordig chef-drukker is. Hij begon als knaap van veertien jaar en heeft zijn dertig jarig jubileum in het bedrijf reeds ge vierd. Een sinecure is zyn baantje niet, want niet alleen moet hij de blokdrukkunst tot in de perfectie be heersen maar tevens iedere dag van de week 10.000 kilogram opheffen en weer neerzetten. Zo'n vrachtje vraagt stoere, potige knuisten. Gilbert zei de directeur, de heer Ross is onze kampioen-gewichtsheffer en tevens onze beste, kunstzinnige drukker! INGELOST PAS na de Tweede Wereldoorlog kon Alec Walker zyn gouden belofte tenvolle inlossen, want pas toen was men in zijn bedryf zo ver. dat het bedrukken van zyde met goud commercieel verantwoord was En al is het dan maar een laagje goud ter dikte van een miljoenste millimeter, goud wordt thans op zijde gedrukt. De „gouden droom" is wer kelijkheid geworden. *ASr- «"i&g OA Brian Nicholl inspekteert een zojuist voltooide lap bedrukte zijde. In dit patroon zijn niet minder dan negen kleuren verwerkt. DE LAATSTE JAREN -r A, onze patronen zijn deels zeer oud. I Trouwens, we hebben nog heel wat I blokken uit de vorige eeuw, waarmede we dagelijks drukken. Ze werden ge sneden van perehout. Waarom? Om dat dit hout zich goed leent voor ons doel Maar sommige van die oude pa tronen zyin eigenlijk verouderd. Dan laten we ze veranderen en passen we het oude motief in nieuwe vorm aan de eisen van onze tijd aan. Men moot toch met zijn tijd meegaan! Daarom hebben wy ook tal van bekende ont werpers, die ons terzyde staan. De oorlogsjaren brachten natuurlijk voor Alec Walkers bedryf moeilijkhe den met zich mede. Het was lastig om zijde te bemachtigen. Walker probeer de het toen met linnen, katoen en kunstzijde. Maar hij hield vast aan de hoge eisen, waaraan hij zijn produkt 'wil laten voldoen. Na de oorlog kwam er weer zijde in overvloed. Nieuwe uitvindingen ver werkten wy (zei de heer Ross) in ons bedrijf. Nieuwe uitvindingen en nieu we motieven maar onze .goud-tech niek" bleek toch de gulden vondst. U kunt zo'n met goud bedrukt stofje was sen en stomen zonder dat er een schil fertje verloren gaat. En nu gaan we ook veelkleurige brokaatstoffen vervaardigen. Wat we met goudblad kunnen. Kunnen we ook met andere metalenals we maar oefenen en proberen. Ja, en vergeet vooral niet. dat het sterke mannen- knulsten zijn, die de .gouden droom" der vrouwen verwezenlijken! (Nivano nadruk verboden) Benjamin Wassell in Newark (New Jersey», die voor de politierechter terechtstond op beschuldiging zyn auto langs de weg langer te hebben geparkeerd dan geoorloofd was. gaf als reden op. dat zijn vrouw door de hitte onwel werd. „O", vroeg de rechter, „u liet uw wagen zo lang staan omdat u haar naar de dokter bracht?" .Nee", zei Wassell, „lk nam haar mee naar een bioscoop waarvan ik wist, dat deze heerlijk koel was". Op een tentoonstelling in Springfield Illinois) dachten de bezoekers, dat hun iets aan de ogen mankeerde toen zy op een bord. dat by een melk machine stond, lazen „Van melkkan naar koe". Maar ja. het is tegen woordig zo'n rare tyd. het zal wel goed zyn, dachten de mensen. U heeft natuurlyk al lang begrepen, dat het precies andersom moet zyn De standhouder ontdekte de fout ook en gaf te kennen, dat hy dacht, dal de schilder de woorden verdraaid had De bezoekers konden niets anders doen dan de man gelyk geven. Luigi Bochetto (42 jaar) heeft beslag gelegd op de titel wereldkampioen scheren. Dat heeft 'ie eeriyk ver diend want hy schoor iemand in ze ventien seconden. Het oude record stond op twintig seconden. Het was een journalist, die zich door Luigi onder het mes liet nemen, iets waar voor wy zouden bedanken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5