FILMS 300 jaar „Oprechte Haerlemsche" Bestrijdt VERKOUDHEID met Aspirin*) De Nederlandse haringreders overwegen een vlootsanering Nog niet vast omlijnd plan in studie Rouw om Mistinguett is algemeen ZATERDAG 7 JANUARI Devies: rustig en betrouwbaar Een van 's werelds oudste kranten jubelt (Speciale berichtgeving) Vandaag is het 300 jaar geleden, dat in Haarlem het eerste num mer verscheen van de „Weeckelijcke Courante van Europa", waaruit later de „Oprechte Haarlemsche Courant" voortkwam, die ook thans, samengesmolten mei „Haarlems Dagblad", nog dagelijks verschijnt en daarmee tot de oudste kranten ter wereld gerekend kan worden. De „Weeckelijcke" was echter niet het eerste Nederlandse nieuwsblad. Reeds in 1618 dus ruim 36 Jaar eerder gaf een zekere Caspar van Hllten ln Amsterdam een weekblad met nieuwstijdingen uit, dat veel succes had en dat de Haarlemse stadsdrukker Abraham C asteleyn op het Idee bracht, ook in die richting zijn geluk eens te proberen. Casteleyn was geen groentje in het courantiersvak. Reeds lang voor 1656 maakte hij werk van het verzamelen van nieuwsberichten, waarvan hij nu en dan mededeling deed aan Caspar van Hilten. Pas na diens dood besloot hij. „geen slaaf van een ander te willen blijven, doch nu zelf eene courant te zullen oprichten, om op mijn eygen kosten de nouvelles van de voornaamste plaetsen van Europa te versaemeien ende bekent te geeven." Gezag in hoogste kringen Het eerste nummer van de „Weecke- lijkce Courante van Europa gedruckt tot Haerlem voor Abraham Castelevn. op de Marckt in de druckery" bestond slechts uit twee bladzijden folio, ver deeld in twee kolommen en gedrukt met de nederduitse letter. Het zar er rustig en betrouwbaar uit, twee eigenschappen, die het blad door de eeuwen heen ge kenmerkt hebben en die zijn stem gezag gaven tot in de hoogste kringen en tot ver in het buitenland. Dat was geen ge ringe verdienste in die tijd. toen Staats lieden met minachting neerzagen op de nieuwsgeving en prominente figuren als b v. Johan de Wit met fierheid verklaar den, „nooit een krant gelezen te heb ben, te lezen of te zullen lezen". Onder invloed van de berichtgeving in de „Weeckelijcke" die al spoedig twee maal per week verscheen en herdoopt werd in de „de Opregte Haerlemsche Courant", werd dit anders. De bekwame Abraham Casteleyn om ringde zich met goede corresponden ten en verwierf zich zoveel goodwill, dat zelfs de leden der Staten-Gene- raal hem nu en dan verslagen en commentaren van hun vergaderingen zonden. Een ander bewijs van de betrouwbaarheid en de snelheid van voorlichting in Abraham's krant ver schaft de mededeling van de gedepu teerden-te-velde, die in de oorlog van 1672 de Staten-Generaal op de hoogte moesten houden van het verloop der vijandelijkheden. Unaniem besloten deze, geen gedetailleerde rapporten meer over de krijgsverrichtingen te verzenden, daar „sulck nieuws toch den volgenden dag in de Opregte Haerlem te leesen valle." Nog een staaltje van Abraham's door tastendheid: tijdens een proces in 1676 tegen van Wlcquefort, translateur bij de Griffie der Staten-Generaal. bleek dat deze tegen betaling nieuws aan Caste leyn verschafte, dat deze laatste plannen had om ook een Franse krant te gaan uitgeven en dat Casteleyn „sodanige kennisse van de secreete affaires van de Staat hadde als yemant in den lande" Aan het einde van de 17e eeuw is er zelfs in Engeland, onder de titel „The Haarlem Courant" geruime tijd een Engelse vertaling van „De Öpregte" verschenen, waarvan nu nog enkele nummers o.a. in 't British Museum be waard worden. Dat het blad gevreesd werd door de Engelse machthebbers, blijkt uit de volgende mededeling, op genomen in een dier vertaalde edities, gedateerd 16 februari 1669 te Londen: „All sorts of foreign gazetts are here prohibited, especially the Hollanders ..printed news, upon paine of death" 'alle buitenlandse nieuwsbladen zijn hier op straffe des doods verboden, in het bizonder het gedrukte nieuws Holland). Bijna verdwenen.. Bijna 80 jaar werd De Opregte geredi geerd, gedrukt en behreerd door Abra ham Casteleyn en diens nazaten. Daar na. in 1737. ging de courant over in handen van de familie Enschede, het bekende Haarlemse drukkersgeslacht, die daarvoor tevens het monopolie van „stadscourantiers" verwierven. Een van de condities was, dat alle officiële me dedelingen en berichten „die anderszins het belang der burgerij dienen" gratis afgedrukt moesten worden. Bovendien moesten de Enschede's familie ieder jaar 'n som van 2500 gulden afdragen aan de beheerders van de Haarlemse arm- en werkhuizen. Toen Izaak en Johannes Enschede de krant overnamen, maakte het jaarlijks een bruto winst van ongeveer 3000 gul den B voor die tijd een respectabel be drag. De inkomsten beliepen tot 10 mille p. j„ de uitgaven inclusief 't beruchte „zegelrecht" circa f. 8000. Na aftrek van de verplichte 3 mille voor de arm huizen resteerde er dus slechts f. 500 aan netto-winst: een zeer riskante basis om het bedrijf op voort te zetten. In de volgende jaren leed men zelfs aanzien lijke verliezen. Bijna was de „opregte" toen van het tapijt verdwenen, maar op het laatste moment besloot Haarlems vroedschap, het hatelijke zegelrecht en de andere verplichtingen der stadscou rantiers te verlagen, om het voortbe staan van de krant die zich inmiddels ont wikkeld had tot een der belangrijkste „Joumaux d'opinion" ln Europa zeker te stellen. Moedige daad In de tijd van de Bataafse Republiek werd de naam van het blad veranderd in „Vrijheid. Gelijkheid en Broeder schap Haarlemse Courant", net wapenschild van Haarlem verdween uit de kop, de toevoeging „Opregte" eveneens. Nadat de Fransen Neder land hadden ingelijfd, moest het blad in twee talen verschijnen. In 1811 was de krant gedegradeerd tot een adver tentieblaadje onder de titel „Affiches, annonces, ct avis divers de Harlem": met een in hoofdzaak Franse tekst en korte Nederlandse vertalingen. Deze vernederende toestand duurde voorts tot 16 november 1813, toen Johannes Enschede, het Franse juk meer dan moe, een dappere daad stelde die van historisch belang werd. Nauwelijks was in Haarlem een noodregerine ge vormd, of hij bracht zijn krant in zijn oude vertrouwde vorm en onder zijn \Toegere naam op straat, terwijl de stad nog volledig onder controle stond van het Franse garnizoen. Deze daad. die de vermetele Enschede zjin leven gekost kon hebben, veroorzaakte over al in den lande stormen van vreugde en bijval. In Zutphen en elders werd de plotse linge herverschijmng van de „Opregte" beschouwd als het bewijs, dat de Haar- ABRAHAM CASTELEYN oprichter van de ..Oprechte" lemse opstand gelukt was. zodat de be velhebbers van de verbonden legers overhaast besloten, de IJssel over te steken. Izaak en Johannes Enschede hebben lange jaren zonder hulp de krant geleid en beheerd, de eerste als administrateur, de tweede in journalis tieke zin. Later kwam Jan Christiaan Seiz zich aan hun zijde scharen, die onder de titel van translateur wel het grootste deel der redactionele werkzaam heden verricht zal hebben. Na Seiz' dood echter was Johannes, naar uit de familiekronieken blijkt, „meermalen ge noopt. tijden achtereen geheel alleen de krant vol te schrijven, waarvoor hij zich ook op het Fransch. Duitsch, Engelsch en Italiaans had moeten toeleggen". Standing Met dat al verscheen de „Opregte" in tegenstelling tot het Handelsblad en andere sindsdien opgerichte kranten. „Ideale keuze" Na de bekendmaking van de verloving van Pruis Rainier ni van Monaco en de Amerikaanse filmster Grace Kelly is uit de meeste gebouwen en huizen in Monte Carlo de vlak uitgestoken. Over al waaien Amerikaanse en Monagaske vlaggen naast elkaar. Men is het er algemeen over eens, dat een Amerikaanse bruid een ideale keuze is van een vorst, wiens vorstendom voor namelijk leeft van vreemdelingenver keer. Nu een Amerikaanse vrouw prin ses wordt, zullen, naar men verwacht, nog meer toeristen naar Monaco trek ken. Een hoteleigenaar zei: „Dit is voor de Cd te d'Azur een fortuin waard". Op de afscheidsreceptie van de Rotterdamse wethouder J. van Til burg benoemd tot Gouverneur van Suriname is hem door het dage lijks bestuur van de Rotterdamse Kunst stichting de penning van de Maze aan geboden als blijk van waardering voor het werk, dat hl) gedaan heeft in het belang van de kunst. De penning draagt de zinspreuk „Studium et cura" (toewij ding en zorg). PRINS WON VIERK AMP. (Van onze correspondent te Djakarta) Prins, spelend met wit, heeft ook de vierde en laatste schaakpartij gewonnen doordat Hoetagaloeng na 35 zetten op gaf. Prins opende met de koningspion waarop Hoetagaloeng met de Franse verdediging antwoordde. Prins vervolg de met een afruilvariant echter in een nieuwe behandeling, wcardcor Hoeta galoeng tenslotte de kwaliteit verloor. Prins won de match met 2% punt, hetgeen voor Hoetagaloeng, die zonder buitenlandse ervaring is. een goed suc ces mag worden genoemd. (Ingez. Meded.-Adv.) Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirin hebt. gedeponeerd handelsmerk De visserijreders, leden van de redersvereniging voor de haringvisserij, be studeren op het ogenblik een nog niet vast omlijnd plan om tot gezamenlijke sanering van de loggervloot te komen. Twee belangrijke vraagstukken leiden daartoe. Het eerste is het vrij grote aantal loggers, dat. ofschoon van goede kwaliteit, voor wat betreft vangstcapa citeit en accommodatie niet voldoende kan concurreren met de moderne treil- loggers. Het tweede vraagstuk is dat van het te gering aanbod van geschikt vlsserijpersoneel, dat er bovendien de voorkeur aan geeft te monsteren opeen modem schip met ruime accommodatie. De modernste loggers zijn uitgerust voor de treil visserij. De oudsten varen uitsluitend met drijfnetten. De drijfnet- visserij vergt meer personeel, dan de treknetvisserij. Mede gezien het gebrek aan personeel is de treknetvisserij voor deliger. Het ligt dan ook voor de hand, dat de eigenaren van drijfnetloggers met be trekkelijk licht motorvermogen trachten deze minder voordelige schepen van de hand te doen. In het recente verleden nog altijd drie maal per week: op dins dag. donderdag en zaterdag. Tot de dagelijkse uitgave werd pas in 1847 besloten, waarbij voor het eerst een redacteur-van-buiten-af werd aange trokken: jhr. D. Graafland. Hij was de eerste van de lange rij prominente fi guren. staatslieden, kunstenaars, weten schapsmensen. juristen e d die sinds dien de leiding over het blad gevoerd hebben of anderszins aan zijn rubrieken meewerkten. Samen met de Enschede's hebben zij voortgebouwd aan de repu tatie van betrouwbaarheid en standing, die de „Opregte Haerlemsche Courant" zich reeds onder Abraham Casteleyn wist te verwerven en die ook thans in de laatste oorlog werd het blad ver enigd met „Haarlems Dagblad" on veranderlijk wordt nagestreefd. Grote voldoening Het ligt in de bedoeling, omstreeks eind maart in de Haarlemse vleeshal een historische expositie in te richten om trent de groei en bloei van de 300-jarige courant. Haar samengaan met Haarlems Dagblad is een reden tot grote voldoe ning. De nieuwe drukkerij in de „Heilige Landen" zal dan in vol bedrijf zijn en de Grote Markt zal als vanouds de Haarlemse courant gastvrijheid verle nen. precies als in de tijd. dat daar 300 Jaar geleden moeizaam op hand persen Haarlemse couranten gedrukt werden. Piraten van Tripoli Spannende romantiek Rex Zeeslagen, duels op de sabel, verovering van sultanrpaleizen. een Ja loerse vrouw, die verraad met een dodelijke dolksteek moet bekopen, een prinses op de kamer van een piraat, ge waagde rooftochten op kroonjuwelen en een verjaagde vorstin, die haar red der, een ogenschijnlijk ruwe, maar held haftige zeerover in de armen valt ziehier enkele grepen uit deze film in technicolor, die de op spannende ro mantiek beluste toeschouwer zich geen ogenblik doet vervelen. .Piraten van Tripoli" speelt in de zeventiende eeuw (enkele anachronismen, zoals twintig ste eeuwse deuren neemt men op de koop toe), als de wrede Bey van Tunis, Malek, het Noordafrikaanse vorstendom Misurata binnenvalt. Prinses Karjan vlucht naar het roversnest Tripoll, waar zij de hoofdman der zeerovers. Gadrian, in ruil voor een rijke schat aan kroon juwelen, om hulp vraagt. Aanvankelijk dreigt alles mis te lopen, maar op het laatste nippertje weet de dappere piraat de ten dode gedoemde prinses te be vrijden Op de Reeperbaan om half één Komisch en avontuurlijk Luxor De Reeperbaan in Hamburg is hèt bekende uitgaanscentrum voor de zeelieden en de anderen, die zich willen amuseren. Talloos zijn er de établisse menten. waar ge plezier kunt maken, talloos zijn er ook de avonturen, die men er kan beleven. Bij de dood van groot revue-artiste Tachtig jarige leek onverwoestbaarsij ivas een „soort staatsinstelling" (Van onze correspondent te Parijs.) Het schijnt welhaast een gemeenplaats, doch men kan gerust zeggen, dat de rouw om Mistinguett in Frankrijk algemeen is. Donderdagavond, na haar overlijden, hoorde men in de schouwburgen, in de bistro's, in de restaurants, in de metro, en eigenlijk overal waar Parijzenaars bijeen waren, over haar spreken. Met die vertedering, welke de Fransman kan hebben wanneer het gaat om figuren uit de wereld van de film, het toneel en het variété, de wereld, die hen vele malen uit zijn grauwe werkezel- bestaan heeft gehaald en waarvan hij de beroemdheden pleegt te vereren. Mistinguett, „La Miss", zoals men haar pleegde te noemen, was, ook al is zij na 1949 niet meer opgetreden, een soort nationale figuur geworden, de personificatie van de gelukkige jaren van voor de Eerste Wereldoorlog en van die kort erna, welke wij in het perspectief van de tijd steeds meer plegen te overschatten! Een typische Parisienne dansnummers en in haar chansons, de ster, waarom het hele revuefirmament Zjj vertoonde zich weinig in het open- van koormeisjes, mannequins en danse- bare leven, doch wanneer zij, oud en ressen draaide, stram geworden, nog wel eens aan de arm van een vriendin in een schouw burg kwam of een korte wandeling over de Boulevard des Capucines maakte, waar zjj woonde, werd zij door de Parij zenaars van alle standen, van de politie agent tot en met de schouwburg-direc teur. van de midinette tot en met de mode-koning, eerbiedig begroet. Over haar leeftijd hebben altijd veel verhalen de ronde gedaan Zij werd in 1875 te Enghlen geboren en telde bij haar dood dus ongeveer 80 Jaren, waarvan zü de last met ére heeft gedragen. Haar onverwoestbaarheid, haar lust tot werken en geld verdienen (over een zekere schrielheid hebben al tijd tientallen verhalen de ronde ge daan). de gulheid, waarmede zij haar benen placht te tonen, haar geschiede nissen met minnaars, haar grote histo rie met Maurice Chevalier, hebben jarenlang de schandaalkronieken stof te over geleverd. Zijzelf was er trouwens niet afkerie van terwille van de publici teit tot die verhalen het hare bij te dra gen. Door noeste vlijt heeft zij zich. in nog geen vijftien jaren, zo tussen 1895 en 1910, opgewerkt van een kleine ,gom- meuse". een zangeresje in een der ontel bare bescheiden „café-concerts" van Parijs, tot de ster van het Casino de Paris. In de revue heeft zij haar grootste tijd gehad en zij heeft daarin de refrei nen gecreëerd, zoals .Valencia' of Mon ihomme', die in feite onverwoestbaar zijn gebleken, zoals zij het zelf scheen. Zij ging met haar tijd mee Voor de Fransman en de buitenlander was zij de personificering van de Pari sienne: een grote mond. pittig, bekoor lijk. adrem en gul met zichzelf. Tien tallen Jaren is er geen revue compleet geweest zonder Mistinguett, die, gehuld in zijde, pluimen, veren en juwelen, de grote witte trap achterop het toneel af daalde, begeleid door haar boys. zes of twaalf in rok geklede bijzonder knappe manspersonen. Zij was van zulk een re vue de onvermoeide hoofdfiguur, die meehield er de gehele voorstelling lang de vaart ln te houden en zij was jn haar dit portret droeg zij op aan onze ,Miss' wist met haar tijd mee te gaan. In haar laatste optreden in het ABC- théatre in 1949 (later is zy met deze show ook op tournee ln Scheveningen geweest) danste zij een bebop, volkomen in de stijl van Saint Germain des Prés en tegen de dansers, die haar moesten oppakken en boven de hoofden rond draaien. zei zij reeds bij de eerste repe titie: „Ik kan er wel tegen, je gaat je gang maar". Gewerkt heeft zij tot een jaar of vijf voor haar dood en men zegt, dat zij tot op de laatste dag altijd heeft ge hoopt. dat zij nog op een of andere wijze op de planken zou kunnen staan! Zij heeft vele partners gehad, onder an deren Max Dearly, Meyol, Dranem, Maurice Chevalier, die zij tot roem heeft geholpen en die het haar in zijn memoi res slecht heeft vergolden, al heeft hij geprobeerd het een dag voor haar dood goed te maken door haar een vriende lijk telegram uit Amerika te sturen. Tot de minder bekende artisten, die haar partners waren, behoorde ook de Nederlandse zanger Leo Kok. die altijd met haar bevriend is gebleven, hetgeen een uitzondering mag worden genoemd. Zij was wispelturig en zij wist dat zij een beroemdheid was. „Een soort staats instelling" heeft de schrijfster Colette haar genoemd. „Zij Is een van de ka riatiden (steunpilaren) van ons tijdperk geweest", heeft Jean Cocteau haar ge kenschetst. En de directeur van de Fo lies Bergère zei van haar: .Ken voor beeld van een artiste, die haar beroep naar eer en geweten heeft uitgeoefend". Mistinguett in haar glorie-jaren; correspondent in Parijs. Frank Onnen. VAN DEZE WEEK in de film „Op de Reeperbaan, 's nachts m half een", zyn het de van vroeger uit vele films bekende Hans Albers en Heinz Rühmann, beiden thans héél wat ouder geworden, die in deze film, met haar levensechte en ook dwaze gebeur tenissen, de hoofdrollen spelen en heel wat populaire zeemansliedjes ten beste geven. Er loopt ook een draad door deze film, een draad der „liefde", zonder welke een film als deze natuurlijk on denkbaar zou zijn. Hans Albers in de rol van de zeeman Hans Wedderkamp heeft een geheim, dat voor hem eerst ook een geheim was. Maar wanneer het hem door Pitter Breuer (Heinz Rühmanngeopenbaard wordt, levert hjj het niet u:t aan de openbaarheid, maar verdwijnt zoals hij gekomen is: een ietwat tragische fi guur gaat in de richting van de haven en men zal hem vermoedelijk niet dik wijls meer in zijn geboortestad terug zien. Er zijn ook gangsters aan het werk. Ook zij dragen bij tot de avontuurlijke elementen in deze film, waarin Hans Albers en Heinz Rühmann. ondanks het ouder worden, toch dezelfde bleven van veie jaren geleden, toen zü al onaf scheidelijke vrienden waren Hans Albers. de durfal en Heinz Rüh mann, de schuchtere komiek, die zo graag heldhaftig wil zijn, met vele an dere figuren in een kleurenfilm vol con flicten en humoristische situaties. ,jDe mooiste vrouw ter wereld Gina: dat zegt genoeg! Lldo Of Gina Lollobrigida werkelijk „de mooiste vrouw ter wereld" is. zal leder voor zichzelf moeten beoordelen. In ieder geval is zij een buitengewoon aantrekkelijke vrouw, die ails actrice een charmante indruk maakt op het ge kleurde doek, waarop zich de veelbe sproken film van deze naam ontrolt. Gina Lollobrigida. de schone Italiaanse, die in korte tijd tot ongekende roem ge stegen is vindt misschien in haar land genote Sofia Loren een concurrente: overigens zullen er weinigen zijn, die zich met haar kunnen meten. In ,JDe mooiste vrouw ter wereld", vervaardigd naar het leven van Lina Cavalieri, de veelbewonderde opera-zangeres uit het begin van deze eeuw. is zij de vrouw aan wier voeten een schaar van admi- rerende mannen ligt. Van een klein zan geresje stijgt zü na veel strüd op tot de toppen van de roem. Aan een Russische prins, vertolkt door Vittorio Gassman. heeft zy al vroegty- dig haar hart verloren. Zij draagt zijn beeld met zich mee. wéér zü is en wat haar ook overkomt, tot zü hem na lange tijd weer ontmoet. Dan stügt de spanning: een moord tijdens de ojyvoering van de opera „Tos- ca". Wie is de dader? Van dit ogenblik af komen de verwikkelingen. Wie nog mocht twijfelen a3n de goede afloop, heeft het mis. Natuurlijk krügt zij haar Prins en wordt haar grootse droom ver vuld. Het verhaal speelt zich in hoofdzaak af in een opeenvolgende ry van thea ters, van klein naar groot, gelük het leven van de beroemde zangeres inder tijd van het kleine naar het grote is verlopen. H?t geeft Gina Lollobrigida alle gelegenheid haar vrouwelijke char mes te ontplooien, alsook haar talent als zangeres, dat zich echter niet boven het middelmatige beweegt Er zyn velen, wier hart in deze ge schiedenis door haar bewogen of ont roerd wordt, er zijn ook vrouwen, wier jaloezie tot het uiterste geprikkeld is, hetgeen tot komische situaties bijv. het duel tussen twee vrouwen aanlei ding geeft. Een film. di? Gina Lollobrigida in het centrum van alle handeling stelt, met Vittorio Gassman als een evenwaardige, eveneens imponerende partner Een paar waarnaar men graag zal kijken, gelijk naar deze ganse film. die een kleurenweelde voor het oog bete kent. En Gina is door regisseur Robert Z. Leonard vereeuwigd op een wüze, die nauwelyks voor verbetering vatbaar mirt! Zegt dat op zichzelf al niet genoeg? Gejaagd door de wind: 9 maal!! Casino Van lezerszüae werd de vorige week in twyfel getrokken of een eohtste prolongatie van enige film in een Leids theater wel een plaatselük record zou betekenen. Eerlük gezegd hebben we er geen statistiek van byge- houden, maar gaan we slechts af op onze persoonlüke herinnering, waarbij we er overigens onze hand niet in het vuur voor willen steken, dat we het per sé aan het rechte eind hebben. Niet temin mag in allen gemoede worden ge constateerd, dat een zó veelvuldige her haling op z'n zachtst gesproken tot de hoge uitzonderingen behoort en in ieder geval pielt voor de uitzonderlijke kwali teiten van deze film. Die ze dan ook ongetwüfelt bezit! In middels is er weer een week bijgekomen en Vivien Leleh en Clark Gable zijn „stil! going strong". We waohten nu ir rustig af hoe lang ze het nog zul len volhouden „Geen liefde duurt eeuwig" Trianon Internationaal vermaarde artisten als Trevor Howard. Frangoise Arnoul en Daniel G:lin verleenden hun medewerking aan de totstandkoming van de film „Les Amants du Tage", vrü ver- zün er reeds een paar naar Noorwegen verkocht. De sloopwaarde dezer sche- „1 r. 1' „V. i„» IC Indien de reders ieder voor zich zouden trachten hun oudere schepen van de hand te doen. zal deze ge bruikswaarde door het teveel aan aan bod moeilijk kunnen worden gereali seerd. Men zoekt daarom naar een weg om tot gezamenlijke verkoop te komen. De gedachten gaar er naar uit om voorshands een nog niet omschre ven deel van de loggervloot, schepen dus met niet onaanzienlyke, doch on der de huidige Néderlandse en West- europese verhoudingen te geringe pro- duktiecapaciteit, uit de vaart te ne men, om daardoor het bemannen van de modernste en meest produktieve schepen niet in gevaar te brengen. De eigenaren dezer schepen zouden dan uit een op elk voor de wal ge bracht kantje haring te leggen kleine heffing een schadeloosstelling kunnen krygen. Met Inbegrip van de uit even tuele verkoop voortvloeiende revenuen zou dan een basis kunnen worden ver kregen voor de bouw van moderne sche pen. Het ligt echter wel in de lün van de verwachtingen, dat bü het uit de vaart nemen en verkopen van oudere loggers geen bouwprogramma voor een zelfde aantal zal worden uitgevoerd. Dit komt eensdeels, omdat men niet verwacht voldoende bemanning te krij gen, anderdeels, omdat de totale vangst capaciteit dan te groot zou worden om nog rendabel te zyn. Gezien de vele bijkomstige vraagstuk ken. die aan dit nóg niet vast omlijnde saneringsplan kleven, kon een uitSche- veningse, Katwykse. IJmuidense en Vlaardingse reders samengestelde stu diecommissie ook nog niet met een de finitief werkplan voor den dag komen. De principes hoopt men binnenkort tij dens een algemene vergadering van de redersvereniging voor de haringvisserij nader te bespreken. Het wordt in de haringvisserij alge meen betreurd, dat de regering niet heeft willen weten van het verstrek ken van slooppremies in het belang van de vernieuwing van de logger vloot. De bouwkosten van een nieuwe logger bedragen al gauw ruim een half miljoen gulden, zodat het financie ringsprobleem de modernisering ern stig remt. Het thans ontworpen plan voor ge zamenlijke verkoop en schadeloosstelling biedt wellicht perspectief. Daarbij moet men niet verwachten, dat reeds op korte termijn alle voor verkoop aan te melden schepen uit de vaart zullen worden genomen. Een aantal d^zer zal wellicht moeten blüven liggen, zoals in het afgelopen jaar het geval was. we gens gebrek aan bemanning. Het zai dus vermoedelijk dit jaar nog zo zyn, dat de schepen, waar enigszins mogelijk, nog ter haringvangst zullen gaan. Jaarbeurs: 40 jaar EXPOSITIE-OPPERVLAKTE VAN 63000 M2 De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs zal dit jaar haar 40-jarig bestaan vieren. Tijdens de van 13 tot 22 Maart te houden voorjaarsbeurs, die geheel in het teken van dit jubileum zal staan en een netto-expositieoppcr- vlakte krijgt van 63000 m2, zal een derde expositiecomplex aan het ter rein Croeselaan in gebruik worden genomen. Men hoopt aan deze op palen gebouwde hal wederom de naam van een lid van het Koninklijk gezin te mogen verbinden. De expositieoppervlakte, die tijdens de a.s. jubileumbeurs zal worden ge creëerd, betekent een record in de historie van de jaarbeurs en tevens de bekroning van het in 1916 genomen Utrechts initiatief dat van nationaal belang is geweest. De na-oorlogse ontwikkeling van de Kon. Ned. Jaarbeurs komt tot uiting in haar bouwactiviteit. In 1953 en 1954 kwamen twee expositiegebouwen tot stand. resp. de Bemhardhal en de Margriethal. De gemeente Utrecht heeft naar gemeld onlangs besloten op het Vree burg een secretariaatgebouw voor de Jaarbeurs te bouwen, terwijl door de Jaarbeurs zelve hier enkele voorzienin gen zullen worden getroffen die het Vredenburg ten goede zullen komen. taad als „Geen liefde duurt eeuwig", en welker Inhoud aan belde titels beant woordt doordat le het verhaal zich af speelt in de Portugese hoofdstad Lissa bon en 2e de hierin behandelde liefdes geschiedenissen niets te maken hebbben met eeuwen of zelfs met jaren, doch zich beperken tot maanden en zelfs we ken. Waarmede overigens niet gezegd wil zün dat er in maanden of weken niet ontzaglük veel kan gebeuren! Of vindt U het soms niet avontuurlijk, wan neer een Parüs parfumverkoopstertje in het huwelijksbootje stapt met een Brits edelman, zich evenwel met hem niet ge lukkig voelt en hem deswege figuur lijk. maar afdoend! over boord gooit. De (nauwelüks) treurende weduwe zoekt vergetelheid voor haar smart in Lissabon en wordt hals-over-kop ver liefd op een taxi-chauffeur, die op zyn beurt evenmin kan terugzien op een gé lukkig huwelüksleven en daaraan op analoge wllze een einde heeft gemaakt. De idylle van de nieuwe combinatie wordt op wrede wyze verstoord door een Britse detective, die op geraffineerde wüze wantrouwen weet te zaaien tus sen de beide gelieven en daardoor uit eindelijk zijn opdracht weet te volvoe- ~»n. Uit deze summiere samenvatting moge reeds blijken, dat deze film vervuld is van een dramatische gelatenheid, waar in de „crime passionel", de misdaad uit hartstooht, een grote rol speelt. En dan kunt U het gerust aan het hierboven- genoemde trio overlaten om dit gege- ••en op een meesterlijke wijze uit te erken en weer te geven. Hetgeen ze dan ook doen in een Portugese omgeving met een Franse mentaliteit

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4