TALEN De Nederlandse damesmode boekt groot succes in West-Duitsland Agenda ZATERDAG 7 JANUARI HET zou overdreven zijn te beweren, dat de Engelse regering schudt op haar grondvesten. Maar premier Eden heeft dezer dagen toch wel zoveel kritiek te slikken gekregen, dat dit mag opgevat worden als een bewys, dat er iets mis is. zy kwam nameiyk met slechts van de zyde van de socialistische oppositie, maar ook van de kant van een groot deel van de dagbladen, ja zelfs uit de gelederen van zyn eigen (conservatie ve) party. De druppel, die de emmer biykbaar deed overlopen, was de le verantie van opgeknapte tanks aan Egypte, een transactie, die er allerminst toe bijdraagt het wankele evenwicht in het Nabije Oosten te versterken. Eden tracht nu zyn tegenstanders te sussen met de belofte van een Witboek, maar of hy er op deze manier in slagen zal hen van zich af te schudden, is hoogst twyfelachtig. VANZELFSPREKEND dient men deze rel althans voor een deel te beschouwen als een geslaagde zet van de Labourparty om de regenngspo- litiek in diskrediet te brengen. De nieu we leider. Hugh Gaitokell, heeft hier mee het bewys geleverd, dat hy een on gemakkelijke criticus is, die op meester- lyke wyze de tekortkomingen van de regeringsploeg weet uit te buiten. Maar dat is toch niet alles. In een zo belang rijk vraagstuk als dat van het Nabye Oosten neemt Eden inderdaad een aar zelend standpunt in en er zit veel waars in de woorden, die een van de bladen schreef, nJ. dat de premier zich vast legt op de wispelturige Arabische be windvoerders. Er is alle reden om aan te nemen, dat hy, uit misplaatste zucht de roerigste elementen te paaien, Israël de dupe wil laten worden. Dat hiertegen protesten ryzen, is begrypeiyk. WIE niet helemaal verstoken is van progressieve zin en (dit ten overvloede) vry is van anti-se- mitisme. kan het bestaan van de Is raëlische staat moeilijk anders dan toe juichen. Niet alleen heeft het Joden dom hiermede een eigen tehuis, waar aan na de gruweiyke massamoord door onze oosterburen dringend behoefte be stond, maar, behalve deze nationale functie van de staat Israël, vervult dit land bovendien een uiterst nuttige so ciale taak. Het is de etalage van de de mocratie in een Arabisch slop. waar het nog altijd niet al te modern toegaat, om het zeer voorzichtig uit te drukken! Maar vrees voor de gevolgen van deze demonstratie „hoe het beter kan", ge paard aan mateloze jaloezie en schep pend onvermogen, heeft ae Araibieren - althans hun leiders - verleid tot een politiek, die het Nabye Oosten tot een bron van onrust heeft gemaakt. EEN diplomaat, die neen zegt. is geen diplomaat, heeft een geestig man eens gezegd. En ziehier de zwakke zyde van Eden, althans in het onder havige geval. Want inplaats van „neen" te zeggen tegen hen, die het bestaan van Israël bedreigen, heeft de Engelse premier te lang al een slappe houding aangenomen jegens de op revanche be luste elementen in de Arabische staten. Velen' hebben betwijfeld of de diplo maat Eden ook een flfhk politicus zou zyn, als hy, eenmaal uit de schaduw van Churchill getreden, op eigen benen zou moeten staan. Zij schijnen thans gelyk te krijgen. Toch heeft deze zelfde Eden voor de Tweede Wereldoorlog een bijzonder duideiyk en krachtig stand punt ingenomen tegenover het toen dreigende n3tionaal-socialisme en fas cisme. resp. in Duitsland en Italië. Hy gaf er zelfs zyn ministerpost voor op! Eden kAn dus anders, al maakt hy op velen een wat al te gepolijste indruk. Een „ounctator", een draler is hij dus in wezen niet. DE politiek van de vrye landen in Europa wordt maar al te vaak ge kenmerkt door gemis aan vastheid. En wórdt dan al eens een standpunt In genomen, dan is dat doorgaans in con servatieve zin en zodanig, dat er na korte tijd tóch gecapituleerd moet wor den. Men denke aan de Fransen in Noord-Afrika. De gevolgen laten dan niet lang op zich wachten: onredelyk nationalisme enerzyds en communisti sche agitatie anderzyds worden ermee in de hand gewerkt, niet alleen elders, maar. wat zo mogelyk nog erger is, ook in het eigen land. Ook hiervan is Frank rijk een sprekend voorbeeld. De jongste verkiezingen hebben niet slechts een beangstigende groei laten zien van het aantal communistische afgevaardigden in de Nationale Vergadering, maar ook van het sterk anti-democratische Pou jadisme. De voormalige Gaullistische stemmen gingen, tegen de verwachting der regering in. niet over op de aan het bewind zijnde gematigd-rechtse partyen, maar op de party der ontevreden bur gerij. die geleid wordt door de kleine boekhandelaar met de grote mond. IS het wonder, dat ook in Amerika menigeen geschrokken is van dit droevige resultaat?. De democratische afgevaardigde Wayne Hays drukte het typérend uit. toen hij zei: „Ik heb nog nooit Fransen ontmoet, die ik niet aar dig vcmd, maar als natie maken ze me misselijk". Ziehier de reactie van een kritische buitenstaander op de gevolgen van een aarzelende politiek En inder daad houdt men zijn hart vast voor deze radicalisering der massa's. En laat nu niemand denken, dat buiten Duits land en Rusland dictatuurvormen geen wortel zullen schieten! Nationaal-so- cialisme en Communisme zyn geen mo nopolie van deze volken. De uitslag der Franse verkiezingen Ls, aan het begin van het nauwelijks begonnen jaar, als een waarschuwend teken aan de wand! Mei een enkel woord BINNENLAND Te Delft ls op 73-jarlge leeftyd over leden Ir. J. Lohmann, president-directeur van de N.V. PletterIJ v/h Llenthoven en Cie., aldaar De Nederlandse Raad der Europese Beweging zal een speciale bijeenkomst wijden aan het vraagstuk van de ontwik keling en toepassing der kernenergie, in het bijzonder aan de Europese aspecten daarvan. Deze bijeenkomst wordt vrijdag avond 20 Januari gehouden In de rolzaal ln Den Haag. De tentoonstelling van geschenken, aangeboden tijdens de Konlnkiykè reis naar de Ned. Antillen en Suriname, wordt van 16 Januari tot 23 februari ln het palels Noordelnde te "s-Gravenhage ge houden. De expositie ls ln Amsterdam door ln totaal 21.240 personen bezocht; de op brengst was f 5.468 45. De culturele prye van de gemeente Arnhem voor 1955 ls toegekend aan de schrijfster mevrouw Maria Dermout. De prijs zal worden uitgereikt op maandag 16 Januari tijdens een bijeenkomst ten stadhulze. Volgens de Jury heeft het werk van mevrouw Dermout bijzondere literaire verdiensten en neemt het ln de moderne Nederlandse letterkunde een eigen plaats ln. zowel door de Inhoud en de draag wijdte daarvan, als door de vormgeving en persooniyke stijl. Betere stoffen, eleganter en vlotter van snit en vooralveel goedkoper (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Nederlandse dameskledingindustrie kan er zich met recht over verheugen sedert enige tijd een buitengewoon sterke aantrekkingskracht op de bewoonsters van het aan ons land grenzende West-Duitsland uit te oefenen. Dat komt niet alleen omdat de Nederlandse modellen o.l. beter, eleganter en vlotter van snit dan de Duitse zijn en omdat het door ons gebruikte materiaal steeds van uit muntende kwaliteit ls, maar bovendien en dat spreekt begrijpelijk ook een heel belangrijk woordje mee omdat de Nederlandse prijzen zonder enige uitzondering op een aanzienlijk lager niveau liggen dan die van onze oostelijke buren zelf. Drukbezochte modeshows We zyn eens naar Düsseldorf gereden om er in een deftig hotel aan de Kömgsallee te gaan kyken. waar de stichting „Amsterdam fashion week" een paar drukbezochte modeshows heeft ge geven. De eerste ervan werd door de Nederlandse consul-generaal in Düssel dorf, dr ir. A Sevenster en zyn echt genote bygewoond. Hy heeft een korte toespraak gehouden, waarin hy op het praktische, het aparte, het goede en het goedkope van de Nederlandse dames kleding wees De secretaris van de Amsterdamse fashion week. de heer F. Horsman, ves tigde er in een rede o a. de aandacht op. dat de Nederlandse kledingindustrie ge durende de eerste negen maanden van het pas afgelopen jaar voor 7 6 miljoen gulden naar West-Duitsland heeft ge ëxporteerd Dat is geen onaardig bedrag, zult u zeggen, en laten wij u er onmiddellijk bij vertellen, dat wij al herhaaldelijk geconstateerd hebben dat voortdurend slimme Duitse vrouwen naar ons land reizen om daar kledingstukken uit te zoeken en in te slaan, die ze daarna zelf over de grens mee terugnemen. Verzet in Jordanië tegen het Verdrag van Bagdad Vertegenwoordigers van alle politieke partyen, vakorganisaties, handelsge nootschappen en studentenverenigingen ln Jordanië hebben vrydag besloten, toetreding tot het verdrag van Bagdad af te wyzen. Zij verklaarden zich tegen standers van alle „buitenlandse verdra gen' en voegden hieraan toe dat zy zou den verhinderen, dat hun land lid wordt van een dergelyke organisatie. Ook werd besloten, het land vrij te maken van buitenlandse invloeden door met de andere Arabische staten samen te werken, „die ook tegen buitenlandse verdragen en het imperialisme zyn". De vertegenwoordigers wezen vrede met Is raël van de hand en zij waren het er over eens. dat het „gestolen deel van Palestina" moet worden heroverd en de Palest ynse vluchtelingen naar hun haardsteden moeten tenigkeren. (Ingez. Med.-Adv.) TH. J. VAN DER HEIJDEN, rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden, telefoon 23405 Pacht-, rechtzaken Ons land is op deze modeshows in Düsseldorf weer eens uitstekend voor de dag gekomen. Er werden, door char mante mannequins gedemonstreerd, mantels, kostuums en toiletten getoond, die ieders bewondering hebben gewekt. Ettelijke malen hoorden we het Duitse publiek zeggen, dat ze veel en veel goedkoper waren dan overeenkomstige creaties van hun eigen West-Duitse in dustrie. En herhaaldelyk stegen welver diende spontane applausjes op. Voorzitter redersvereniging voor Ned. haringvisserij Mr. J. H. Kiewiet de Jonge te Wasse naar is afgetreden als voorzitter van de Redersvereniging voor de Ned. haring visserij Hy werd hiertoe genoopt door zyn gezondheidstoestand, welke nog steeds te wensen overlaat. Na een re cente ernstige ziekte vertoeft mr. Kie wiet de Jonge voor herstel van krachten thans bij familie in Engeland. De ver eniging hoopt hem binnenkort voor een laatste vergadering in haar midden te zien, waar bij men dan over een opvol ger zal beraadslagen. De thans 60 jaar ouder mr. Kiewiet de Jonge heeft nog geen besluit genomen of hy aan zal blijven of af zal treden als voorzitter van zyn schepping, de „Stich ting voor de Nederlandse Vissery'. Veel zal hierbij afhangen van de vraag of het herstel van zyn krachten voldoende zal zyn om deze niet geringe taak te kun nen blijven vervullen (Ingez. Med.-Adv.) CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans) Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 Toerisme in 1955 Duitsland genoot grootste belangstelling Frankrijk volgt als goede tweede"; Engeland heeft het veel moeilijker Ruim 228.000 reisinlichtingen, mon delinge zowel als schriftelijke, heeft de A.N.W.B. zoals bekend in het afgelopen jaar aan zijn leden ver strekt. tegen 168.000 in 1954. Ook vorig jaar bleek verreweg de grootste be langstelling te bestaan voor Duitsland. Als „goede tweede" komt Frankrijk, op de derde en vierde plaats volgen Oos tenrijk en België. De A.N.W.B.-leden, die by hun Bond om reisinlichtingen aankloppen, beho ren in het algemeen tot de mensen, oie individueel vakantie houden en er veelal gemotoriseerd op uit trekken. Toch rijn de ervaringen, die de afdeling Reisin lichtingen van de A.N.W.B. in dit op zicht opdoet, tot op zekere hoogte teke nend voor het buitenlands toerisme van Nederlanders in zyn geheel. In de eerste plaats valt het op. dat reeds verschillende jaren Duitsland de grote trekpleister vormt. Er zyn "er- schillende redenen voor deze toeristi sche populariteit van ons Oostelijk na buurland In de eerste plaats levert de Duitse taal voor de doorsnee-toenst aanzieniyk minder moeilijkheden op dan het Frans, Engels of Italiaans. Boven dien is het pryspeil ln Duitsland be- trekkelyk laag. Belangrykste oorzaak is echter de nabije ligging, die ook week- endtochten mogelijk maakt, naar de Ha.rz biyv. of naar de Rijn, een heuvel achtig gebied, dat vele Nederlanders wel ligt Frankrijk staat als nummer twee op het A.N.WiB.-iystje. Enorme belang stelling bestaat er op het ogenblik 1 de Riviera. De Zon-expresse, ae goed kope trein naar het zonnige Zuiden, daaraan ongetwyfeld debet. Hetzelfde geldt trouwens voor een andere goedkope vervoersgelegenheid. de Bergland-expresse, die 's zomers en 's winters de verbinding met Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië onder houdt. Vooral Oostenryk ligt met Tirol en Voralberg op het ogenblik „goed in de markt" vanwege zijn goedkoopte er vanwege het ongekunstelde en eenvou dige. dat kenmerkend is voor vele t >e- ristische verblyfsoorden in dat land. België trok. volgens de gegevens van de A.N W.B.. niet zoveel minder toeris ten dan Oostenrijk. Het vrij hoge prijs- peil van onze Zuiderburen wordt ge compenseerd door de geringe kosten van de reis erheen. Ofschoon Zwitserland niet zo goed koop is. bliift het op vele Nederlan ders een sterke aantrekkingskracht uitoefenen. Eén ding heeft het land op de meeste andere landen voor; nergens treft men zovefl uitbundig natuurschoon in een zo klein gebied. Engeland heeft het in dit opzicht moeilijker. Gemotoriseerde Nederlandse toeristen laten zich dik wijls afschrikken door de noodzaak (egen vrij hoste kosten hun auto mee te nomen. Vakantiegangers zonder auto toonden erbter nogal wat belang stelling voor Albion, al staat deze in geen verhouding tot die voor de eerder genoemde landen. Een I9-Jarige Jongen uit Amsterdam, die voor z(jn baas een bedrag van f 1350 moest storten op het postkantoor, was er op 2 Januari 1.1. met dit geld vandoor ge gaan. HIJ ls thans ln Zwyndrecht aange houden en ln Amsterdam ln verzekerde bewaring gesteld De 11-Jarlge wlelryder F. de Bruyn is gistermiddag, toen hy met twee vriendjes een voorrangsweg ln Hengelo overstak. tegen een trv~* Jongen werd korte tijd later overleed. In de Aalsmeerse veiling heeft gisteravond de burgemeester, de heer G. G. Loggers, een nationale tentoonstelling van pluimvee geopend. Gisteravond omstreeks half zeven wilde de 55-jarige gehuwde H. Veluwen- kamp bij zyn woning te Hattemerbroek per flets de Rijksstraatweg oversteken. Hij werd hierbij aangereden door een auto. die uit de richting Zwolle kwam. Het slacht offer werd met een zware schedelbasls- fractuur naar een ziekenhuis in Zwolle vervoerd, waar hy kort na aankomst ls overleden. BUITENLAND Vnlschermtroepen van het Franse Vreemdelingenlegioen. Infanterie en pant sereenheden hebben In de afgelopen 24 uur 34 Algerynse opstandelingen gedood bij het speuren naar twee Algerijnse militairen, die maandag werden ontvoerd In het departement Constantlne zyn negen Alee- rynen by overvallen gedood. De opstande lingen ontvoerden drie vrouwen. By de verkiezing van leden ln de fabrleksraad van de Wezer-scheepswerf te Hamburg hebben de Communisten al hun zetels verloren. Zy waren sinds 1945 ln deze raad vertegenwoordigd. Nog twee Jaar geleden hadden de communistische leden een absolute meerderheid, terwyi zij voor de Jongste verkiezingen acht van de zeven tien zetels bezetten. Op de werf zyn ongeveer 7000 man werkzaam. Twee leden der Hongaarse communis tische grenswacht hebben ln Oostenrijk politiek asiel gevraagd. De twee uitgeweke nen waren ontevreden over hun soldij. die hen, naar zij zelden nog niet eens ln staat stelde hun meest elementaire behoeften te bevredigen. In vier ijzermanen naby Melllla ln Spaans-Marokko hebben 4000 arbeiders ge staakt voor hogere lonen. Tijdens de sta king n.imen de arbeiders deel aan een nationalistische betoging te Melllla. waar geëist werd. dat Spaans-Marokko tegeiyk met Frans-Marokko onafhankeiyk wordt. De Belgische gevangenbewakers, die donderdag ln staking gingen om aan eisen voor hogere lonen en kortere werktyden kracht by te zetten, zyn weer aan het werk gegaan, nadat het ministerie van Justitie hun een loonsverhoging van 4000 Belgische francs per Jaar had toegezegd. De bewakers hebben evenwel gedreigd, over twee maanden weer ln staking te gaan als de betaling voor nachtdiensten niet beter wordt en het aantal bewakers niet wordt uitgebreid. De leider van de Franse Radicalen. Pierre Mendés-France, heeft ermee inge stemd het vlce-premlerschap te aanvaar den. indien een socialist zou worden ver zocht de nieuwe regering te vormen. Mendés-France heeft hierover overeen stemming bereikt met de leider van de Socialisten, Guy Mollet, aldus kringen ln nauw contact met het hoofdkwartier door president Coty wordt verzocht als premier op te treden, de ander vlce- premler zal worden. Tweede Wereldoorlog In Noord-Frnnkryk 500 verzetsstryders aan de Duitsers ver ried. Vele verzetsstrijders kwamen hierdoor in concentratiekampen om het leven en vyftlg werden doodgeschoten. In Den Haag vond gisteren de staatsbegrafenis plaats van de dinsdag overleden ambassadeur van Brazilië, de heer Th. da Graca Aranha. De kist wordt de dekenale kerk in de Parkstraat uitgedragen. De Sjah van Perzlë zal een officieel bezoek van drie weken aan India brengen. Hy wordt 16 februari ln Nleuw-Delhl ver wacht. Joego-Slavlè en de Sovjet-Unie heb ben te Belgrado een handelsovereenkomst voor het Jaar 1956 getekend, onder welke het volume van de handel tussen de belde landen zal worden verdubeld tot 70 miljoen dollar. Het Portugese ministerie voor Over zeese gebiedsdelen heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het over gegevens beschikt, volgens welke ln Bombay (India) Illegaal een grote hoe veelheid Portugese vlaggen en uniformen wordt gemaakt. Hieruit valt af te lelden, aldus het ministerie, dat er plannon be staan voor het optreden van vermomde Indiërs ln een manoeuvre, die tegen de Portugese soevereiniteit ls gericht en in rtryd ls met de Portugese politiek van goede nabuurschap. Kubltschck. dc man. die aar. het eind van deze maand wordt geïnstalleerd als president van Brazilië, heeft ln Washing ton verklaard, dat zyn regering een voor uitstrevende politiek zal volgen en het Communisme niet met geweld maar door het \erhogen van de welvaart zal bestre den. Voorts zal er een absolute persvryhefd worden gewaarborgd en een „atmosfeer van rust en (tlllgheld" worden geschapen om buitenlands kapitaal aan te trekken, aldus Kubltscbek. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Hoogeveen A. Terlouw Aangenomen naar Raamsdonk-Drlmme- len P. C. L. de Jager, kand. te Maassluis, die bedankte voor Andel. Selllngen en Vreeswyk. Beroepen te Dordrecht J. Bonda te Staveren. GEREF. GEMEENTEN Avondmaal en offer Liturgische conferentie te Utrecht Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink van Lelden opende gisteren in het wijkgebouw van de Ned. Herv. Kerk aan de Nieuwe Gracht te Utrecht de vyfde liturgische conferentie, waaraan een kleine honderd geïnteresseerden in de liturgische vernieuwing deelnamen Na een kort openingswoord, waarbij de voorzitter zich aansloot by enige regels uit een oud Grieks gebed uit de vierde eeuw gaf hy het woord aan ds. M. Ger ritsen uit Wichmond. die het onderwerp avondmaal en offer behandelde. Reeds met de titel van de lezing, aldus spreker, is duidelijk een kernprobleem aangesneden. Tegelijkertijd echter één van de felste twistpunten tussen r.-k. en protestantse theologen Waar de R K. Kerk de vergeving verbonden ziet aan een voortdurende herhaling van Chris tus' offer in de mis. wordt dat in gere formeerde kringen gezien als een degra datie van het eenmalig offer, dat Jezus op Golgotha bracht. Ds. Gerritsen stelde nu dat avondmaal en offer wezenlijk en onlosmakelijk, verbonden zyn. Immers de dood van Jezus wordt in het avond maal in ieder geval herdacht Men moet echter twee begrippen rond het offer scheiden, die slechts door de vertaling zijn samen gevallen, namelijk het offer dat de gemeente brengt (offertorium) en dat Christus bracht (sacrificium). Beide zijn onmisbaar bij het avondmaal Ook in de reformatie en zelfs in het dienstboek van de N H. Kerk zijn resten van het offertorium te vinden. Het avondmaal is niet denkbaar zonder deze beide offers aldus ds Gerritsen, hetgeen hij aantoonde met vele citaten uit ge schriften van de kerkvaders In zijn conclusie sloot ds. Gerritsen zich aan bij wat Boelinger in 1556 ge zegd heeft namelijk, dat het sacrament niet verstaan moet worden als offer ge bracht door de priester, doch als. offer door de gemeente, die zowel haar gave als zichzelf ten offer brengt. Na het liturgisch middaggebed heeft nog Pfar- rer Klose uit Detmold gesproken over het onderwerp; Wat ls broederschap? In november 1955 6655 nieuwe woningen Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zyn in november 1955: 6655 woningen voltooid. In het genoemde aantal zyn 36 duplexwoningen begrepen zodat in november voor 6691 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is ge komen. In de eerste elf maanden van 1955 werden 53.261 woningen voltooid, tegen 60.596 woningen in dezelfde periode van het vorige jaar. Gerekend tot en met november 1955 zyn sedert de bevrijding 432.319 woningen gebouwd Hiervan zyn er 16.742 als duplexwoning gebouwd, zodat er sedert mei 1945 voor 449.061 gezinnen nieuwe woonruimte is opgele verd. ZATERDAG Den Burcht (Jacobazaal)Nieuwlaars- visite „Ons Grunnecerlaand". 8 uur ram. Doelenkazerne (Rembrandtstraat)Con tact-avond Reüniecommissie „Het Oude Vierde". 6 uur nam. Schouwburg: Eeuwfeest K V. ..Lltterls Sacrum". J. J. Cremer speelt „Wie zal lk vermoorden?". 8 uur nam. ZONDAG Leldse Volksbuis: Gezinsmiddags. 315 uur. Maranatha-kerk: Bljz. kerkewerk Mors- kwartier. Dr. P. L. Schoonhelm spreekt over: „De zin van bet leven". 7 uur nam Schouwburg: Haags Volkstoneel. „De witte non", 8 uur nam. MAANDAG De Doelen: Leldse Amateur-Fotograf en - Ver. 8 uur nam. Oegstgeest (Willem de Zwyger- kerk): Jaarvergadering Vrouwengroep Ver. v. Vryz. Hervormden. Lezing ds. W. J. H. Hubeek: .Het Joods probleem ln nieuw gewaad". 8 uur nam. DINSDAG Doopsgezinde Kerk (Pieterskerkstraat): Lezing uitgaande van „Kerk en Vrede". Spr. de heer J. J. Wentlnk: Synode Ned. Herv. Kerk en het vraagstuk oorlog en vrede. 8 uur nam. Jeruel (Groenesteee 16): De heer J. A. Bruvn spreekt over de wederkomst Christus. 8 uur nam. WOENSDAG Lakenhal: K. en O.-cursus over Mozart door Paul Nlesslng, 8 uur nam. Kleine Burcht Afd. Lelden en Rilnland Ned. Genealogische Ver. Spr. de hr H. L. Kruimel over „Genealogisch onderzoek op het platteland". 8 uur nam. Rapenburg 61: Stichting Psycho Syn these Spr. B van der Meer. 8 uur nam. DONDERDAG Rehoboth: Veron. Spr H. J. Jesse. 8 uur namiddag. Lodewykskerk (Steenschuur)Eerste steenlegging Marta-kapel. 10 uur voorm. Volkshuls: K. en O.-cursus creatieve arbeid door H. Kors, 7 uur nam. Levendaal 1: K. en O.-cursus „Het nieuwste voor het gezin", 2.15 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Resl- dentlc-orkest. Soliste Aafje Heynls, 8 uur namiddag. St. AntonlusclubhulsNed. Relsver voor Katholieken Sor. A. Vlrulv over de K L M. 8 uur nam. VRIJDAG. Schouwburg: K. en 1 „Theater": „De dochter v maker" 8 uur nam BIOSCOPEN: Lldo. „De mooiste vrouw ter wereld". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Geen liefde duurt eeuwig", 18 Jaar. Werkdagen 2 30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino. „Gejaagd door de wind", 14 Jr. Alle dagen 2 en 7.30 uur. Dr Buchman naar Australië Dr. Frank Buchman. de leider van de Beweging voor Morele Herbewapening, is mt Italië vertrokken op weg naar Austral.ë op uitnodiging van de minis ter van Binnenlandse Zaken. Kent Hug hes, tevens voorzitter van het Olympisch Comité en van de minister-president van West-Australië en de burgemeester van Melbourne. Dr. Buchman zal zyn reis in Egypte en Ceylon onderbreken. De afgelopen week heeft dr. Buchman met de wereldmissie in Sesto san Gio vanni doorgebracht, de voorstad van Mi laan. ook wel „Klem Stalingrad" ge noemd. De missie heeft hier voorstellin gen van „Het Verdwynende Eiland" ge geven op uitnodiging van de Italiaanse minister van Arbeid. Vigorelli. Dit en het door Afrikanen geschreven en gespeelde stuk „Vryheid", hebben in minder dan een week meer dan 17.000 toeschouwers getrokken. Na afloop van een der voorstellingen sprak de voorzitter van een Britse vak verbond van spoorwegarbeiders, James Haworth. Hij zei: „Wy zien hier de triomf van een ideologie die aan allen brood, werk èn een geloof kan geven. „Het Verdwijnende Eiland" is een groot succes geweest in „Klein-Stalingrad", en zou een even groot succes zyn in „Groot- Stalingrad" „Ob" bereikte vasteland in het Zuidpoolgebied Een voorhoede van de Sovjetrussische expeditie die drie basis-kampen in het Zuidpoolgebied zal inrichten, heeft vry dag met de ysbreker „Ob" de kust van het vasteland van het Zuidpoolgebied bereikt. Onmiddeliyk na aankomst wer den vliegtuigen gelost en maakte een groep geleerden op ski's een verken ningstocht van ongeveer dertig kilo meter. De „Ob" was op 30 december uit Kaliningrad, het vroegere Konings bergen vertrokken. De Russen bereik ten hun bestemming via de Daviszee. Levensgeschiedenis Adriaan Pelt De heer Adriaan Pelt die maandag a s. aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam zal promoveren tot doctor honoris Causa, werd in 1892 ln Koog aan de Zaan geboren. Na de middelbare school in Nederland doorlopen te heb ben. behaalde de heer Pelt in 1919 het diploma van de „Ecole libre des sciences politiques" in Parys. Reeds tijdens zijn studie was hy ln de journalistiek werkzaam: van 1915 tot 1916 correspondent in Londen, van 1916 tot 1919 Parys correspondent van ver scheidene Nederlandse bladen en ver volgens redacteur buitenland van het Nieuwsblad van den Dag en De Tele graaf. In 1920 trad de heer Pelt in dienst lan de voorlichtingsdienst van de Vol kenbond, waarvan hy ln 1934 directeur werd. By het uitbreken van de Tweede We reldoorlog ging de heer Pelt naar Lon den, waar hij de leiding op zioh nam van de voorlichtingsdienst van de Ne derlandse regering. In 1945 maakte hy deel uit van de Nederlandse delegatie naar de conferen tie van San Francisco. Voorts was hij lid van de Nederlandse delegatie naar het eerste deel van de eerste zitting van de algemene vergadering van de V.N. Na als assistent-secretaris-generaal voor conferenties en algemene diensten werkzaam te zijn geweest, werd de heer Pelt in december 1949 benoemd tot commissaris van de V.N. voor Libye. Toen Libye in december 1951 onafhan keiyk werd, volgde de benoeming tot di recteur van het Europese Bureau van de V.N. De prijsontwikkeling op de varkens- markt noopt het produktschap voor vee en vlees met ingang van 9 januari 1956 de overnameprys voor baconvarkens in de tweede kwaliteitsklasse te verlagen van f. 2,30 tot f. 2,25 per kg koud ge slacht gewicht. Om dezelfde reden wordt met ingang van 9 januari a s. de toeslag uit het Vleesfonds by slachting van lichte var kens voorzover niet voor de bereiding van bacon bestemd verlaagd. Tot nader order zullen voor bedoelde varkens de volgende toeslagen worden betaald: varkens met een koud ge- slaoht gewicht van 63 t/m 72 kg, 10 cent per kg, varkens met een koud geslacht gewicht boven 72 t/m 77 kg, 5 cent per kg. Luxnr. „Op de Reeperbnan 's nachts om half één", a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „Piraten van Tripoli", 14 Jaar. Werkdagen 2 30. 7 15 en 9 15 uur. Zondag 2.30, 4 45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Waterloo Bridge". TENTOONSTELLINGEN. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25)Ten toonstelling kleurenlitho's J. Bezemer en J. van Viymen. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 19 Februari.) Rllk.-museum voor Volkenkunde: Ten- toonstelllns ..Chinese houtsneden" (Tot 4 Maart '561 De zondagsdienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren: Van AInhen. De Jager. Stoffers. Verbrugge en Witdlcks Te Oegsteeest door de doktoren Van Glabbeek (tel. 23949» en Lanen—Baron (tel. 21610). De avond-, naoht- en zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van za terdag 7 tanuarl 13 uur tot zaterdag 14 ianuarl 8 uur waargenomen door de aDotheek Kok Raoenbure 9. tel. 24807 en de anotheek Tot Hulp der Menschheld". Hooigracht 48 tel. 21060. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parys Bordeaux Grenoble Nice Berllln Frankfort Mtlnchen Zürlch Locarno Wenen Innsbruck Rome sneeuw mist geh. bew. onbewolkt licht bew eeh. bew. motregen reeen geh bew. eeh bew. half bew. onbewolkt onbewolkt "eh. bew. geh. bew motr-ten geh. bew. nevel windstil 1 0 nno 4 0 0 nno 3 2 0.1 windstil 3 1

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2