LEIDSCH DAGBLAD Iets fleuriger toestand in Geneve WEERBERICHT Poujade spreekt met klem tegen, dat hij „fascist''' zou zijn 94ste jaargang ZATERDAG 7 JANUARI 1956 No. 28724 Directeur: J. W. Hcnny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Impasse tot nu toe vermeden Kwestie der investeringen naar de toekomst ver t vezen Indonesië zoekt formule over Nieuw Guinea (Telefonisch van onze correspondent te Genève) De kwesties Nieuw-Guinea en de Nederlandse arrestanten in Indo nesië zijn de hoofdpunten geweest in het ministersgesprek dat gister avond van negen uur 's avonds tot halftwee 's nachts is gehouden. Naarmate het aantal geschilpunten slinkt, worden de moeilijkheden op de nog openstaande punten groter, zo vatte de Nederlandse delegatie leider, mr. J. M. A. H. Luns, de stand van zaken samen. Het Nederlandse ministers-kwartet zou vandaag opnieuw de terug tocht naar Den Haag aanvaarden, teneinde maandag in de Minister raad rapport te kunnen uitbrengen over de tot dusverre bereikte resul taten. Men verwacht, dat de delegaties dan enkele dagen later in ieder geval voor 14 januari, wanneer Anak Agoeng van zijn uitstapje naar Londen is teruggekeerd de draad van het gesprek weer zullen opnemen. Het derde bedrijf van de conferentie is dus afgesloten. Er staan nog de no dige zittingen op het programma, maar als de tekenen niet bedriegen, zou de beslissing over het lot van deze confe rentie ..voor de verbetering van de be trekkingen" nu toch over enkele dagen vallen. De dag van gisteren is - gelijk reeds in een deel onzer vorige oplage gemeld - gekenmerkt door een koortsachtige be drijvigheid. zowel in de werkgroepen als op het ministeriële niveau. De finanoieel-economisohe adviseurs, die al om half tien 's ochtends de kop pen bij elkaar hadden gestoken, kon den reeds na een uur verslag uitbrengen, maai- de juridisohe werkgroepen bleken veel meer tijd nodig te hebben, zodat de wandklok in het B& timent Electoral drie uur wees. voordat de ministers zich rondom de conferentietafel konden scha ren. Dit overleg duurde tot zes uur om 's avonds, na het diner, weer te worden hervat. Twee lijsten Wat nu de technische details betrert: van Nederlandse zijde is terecht opge merkt. dat het onmogelijk zou zijn om alle rechten en concessies in Indonesië (de mijnbouwrechten, cultures, olie- exploraties etc.) onder de nieuwe na tionale wetgeving te brengen. Om de Indonesiërs echter enigszins tegemoet te komen, heeft men er in toege stemd, twee lijsten op te stellen, één voor de rechten en concessies, die bui ten iedere nationale wetgeving moe ten blijven en één voor de concessies, die eventueel na het van kracht wor den van de nieuwe wet op de buiten- Ernstige brand te Culemborg (Speciale berichtgeving) Vanmorgen plm. 7 uur ontdekte een juffrouw die op de Steenhovenlaan te Culemborg woont, toen zij naar haar werk ging, een hevige rookontwikkeling boven de oude branderij aan het veer. Er zijn daar verschillende industrieën, waaronder een sigarenfabriek, een lom penhandel en andere opslagplaatsen ondergebracht. Onmiddellijk alarmeerde zij de politie. Toen de brandweer ter plaatse was, sloe gen de vlammen al boven het pand uit. De brand werd met zeven stralen te lijf gegaan. Om half negen was men het vuur meester. De brand is ontstaan in een lompen opslagplaats. Een derde van het gebouw ging verloren. Een gedeelte van de si garenfabriek werd door het vuur aan getast. Hier ging een voorraad verpak kingsmateriaal in vlammen op. 700 Kuikens die op een bovenverdie ping waren ondergebracht konden op het nippertje worden gered. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Er rustte een verzekering op het pand. Vermoedelijk weinig neerslag Het K.N M.I. in De Bilt deelde heden morgen 10 uur mede: Een lange brug van hoge luchtdruk, die zich van Rusland over de Oostzee en de Britse eilanden naar de Atlanti sche Oceaan uitstrekte, en die het weer in ons land enkele dagen bepaald ïeeft verliest snel zijn betekenis. Tussen i.'s- land en Noorwegen bevond zich zater dagmorgen nJ. een lage-drukgee-.ed, dat zich in zuidelijke richting uitbreid de en daarbij de genoemde brug aan tastte. De aanvoer van vochtige lucht, die ons enkele dagen somber weer be zorgde, loopt ten einde. Uit het za'd- oosten begint drogere lucht ons land binnen te stromen, waarin opklaringen mogelijk zijn. In de nacht van zateroag op zondag zal het plaatselijk licht gun nen vriezen. Doordat het nog moeilijk te beoordelen is. hoever de depress'e-'n- vloed zich zal uitstrekken, zijn de no -r- slagkansen enigszins moeilijk te bepa len; groot lijken ze vooralsnog me; De luchtdrukverschillen in onze omgeving blijven voorlopig vrij klein, zodat ex dit weekeinde geen belangrijke toename van de wind te verwachten is. 8 JANUARI Zon op: 8.49 uur: onder: 16.49 uur. Maan op: 4.53 uur; onder: 13.12 uur. Hoogwater te Katwijk te plm 11.44 uur. (9 Jan. te 0.40 en 13.06 uur) landse investeringen, wel onder deze wetgeving kunnen komen te vallen. De kwestie van de investeringen wordt dus naar de toekomst verwezen en zal pas weer volop actueel worden als de wet-Soemitro eenmaal in werking is ge treden en men van Nederlandse zijde beter kan bekijken, hoe de stukken pre cies liggen. Het spreekt vanzelf, dat de garanties, zoals deze zijn neergelegd in afdeüng a. van de fmancleel-economi- sche R.T.C.-akkoorden. in die tussentijd - tot de nieuwe onderhandelingen - vol ledig gehandhaafd blijven. Nieuw Guinea blijft moeilijk Is er voor het probleem van de inves teringen een toekomstplan uit de bus gekomen, veel moeilijker ügt de zaak b(j de kwestie Nieuw-Guinea. De Indone siërs willen de besprekingen hiervan ook tot een later tijdstip uitstellen en zoe ken naar een formule (schijnbare een heid). die twee uitersten (de werkelijke tegenstellingen» moet aangeven en te vens verbergen. Men meent deze formu le te hebben gevonden in de tekst van het derde agendapunt, dat besprekingen in het vooruitzicht stelt „met behoud van de wederzijdse standpunten" Wat men van Nederlandse 2ijde hiervan denkt, is niet bekend maar we mogen wel aannemen, dat dit tere punt in de ministerraad nog uitvoerig zal worden besproken. AI met al kan men toch zeggen, dat de toestand er weer wat fleuriger uit ziet dan de afgelopen dagen, ofschoon de moeilijkheden nog lang niet zijn j overwonnen. De toekomst zal moeten uitwijzen of de afstand, die beide par tijen nog scheidt, kan worden over brugd. Zijn partij wil met ieder samenwerken, die instemt met program van actie Pierre Poujade. de leider van de beweging van Franse winkeliers en hand werkslieden, heeft vrijdag in een vraaggesprek met klem ontkend, fascist te zijn. „Mijn beweging is precies het tegenovergestelde van fascisme. Fascisme is nooit voortgekomen uit de middenstand." Poujade, bijgenaamd „Pierrot", vertelde dit aan journalisten in een gehuurde villa bü Parijs, die veranderd is in het „Poujadistische algemene hoofdkwar tier." Dames in peignoirs, echgenoten van partijfunctionarissen, gingen tijdens het vraaggesprek rond met kopjes koffie. De enige telefoon in de salon rin kelde bijna onafgebroken. Boven probeerden andere leden van het partijbestuur wat van hun ingeboete nachtrust in te halen. Een van hen, die voor een vraag gesprek gewekt was, zat in de salon in een helblauwe pyjama. Deze „Etats generaux" zouden in feite een soort nationale ..ideeënbus" zijn. Iedere burger zou de gelegenheid hebben voorstellen te doen aan en grieven te uiten tegenover het lichaam. Poujade heeft zich vaag uitgelaten over de vor ming van de „Staten-Generaal". Deze zou waarschijnlijk op dorpsniveau be ginnen. „Genoeg lantarenpalen" Een lid van de partij-organisatie, aan wie men gevraagd had of ophanging qen straf zou kunnen zijn voor Poujadisti sche afgevaardigden, die de instructies van de beweging niet opvolgen, ant woordde: „misschien" „Er zijn verschil lende soorten straf" Poujade zelf heeft in het begin van de week gezegd, dat er genoeg lantarenpalen op de „Place de la Republique" staan voor ongehoor zame leden van zijn groepering. In een artikel, dat gisteren verscheen in het blad „Express" (dat Mendès- France steunt), wordt geopperd, de 52 Poujadistische afgevaardigden uit de nieuwe Nationale Vergadering te weren omdat hun eed van trouw aan Poujade in strijd zou zijn met de Grondwet. De Poujadisten, aldus de schrijver, hadden, door te beloven, al hun handelingen in het parlement aan de goedkeuring van de beweging te onderwerpen, een „impe ratief mandaat", dat uitdrukkelijk door een wet van 1875 wordt verboden, aan vaard. Uun eed is ook in strijd met de Grondwet volgens welke de nationale soevereiniteit aan het Franse volk be- Kunnen Poujadisten uit het parlement geweerd worden? De 35-jarige leider van de beweging en gewezen handelaar in kantoor-" en schrijfbehoeften, beklaagde zich erover, dat zijn beweging beschuldigd was van rechts extremisme en van plannen om het bewind omver te werpen. „Dit is niet waar. Als wij dit gewild hadden, zouden wij het allang gedaan kunnen hebben omdat er niet veel voor nodig geweest was." Volgens Poujade zouden afgevaardig den van zijn groep, die bij de jongste verkiezingen meer dan 11% van het totaal aantal uitgebrachte stemmen heeft gekregen, „algehele obstructie" in de nieuwe Assemblee kunnen voeren. Zij zouden kunnen stemmen of niet. Dit zou afhangen van de houding van regering tegenover de eisen der Poujadisten. De afgevaardigden der beweging zouden „de strijd begin nen" met eisen tot belastinghervor ming en reorganisatie van het Franse voorzieningsstèlsel. Op het ogenblik, aldus Poujade, zijn zelfs belastinginners niet zeker van de wetten en er bestaan „vele onrechtvaardigheden." Poujade verklaarde verder, dat zijn groep met elke partij wil samengaan, die zijn program van belastinghervor ming en het m het leven roepen van een instelling als de Staten-Generaal stemde. (Het bijeenroepen van de „Etats generaux" in 1789 was een van de ge beurtenissen. die de stoot gaven tot de Franse Revolutie) Haags ongevallencijfer steeg 17 procent 61 personen gedood sonen in het verkeer de dood, in het jaar daarvoor 56. (Van onze Haagse redacteur) Vorig jaar hebben zich in totaal 11.924 botsingen voorgedaan in het Haagse verkeer. Dat betekent een stij ging van bijna 17 vergeleken met het jaar daarvoor. Toen hadden na melijk 10.217 botsingen plaats. De vrij sterke toeneming van de intensiteit van het verkeer moet als een van de voornaamste oorzaken van 't groeien de aantal verkeersongevallen gezien worden. Het aantal doden en ernstig gewonden is niet evenredig gestegen. In 1955 vonden in Den Haag 61 per- De Laan van Meerdervoort is. verge leken tussen december '55 en '54, de Rijswijkseweg als gevaarlijkste straat voorbijgestreefd. De aantallen ongeval len waren voor de Laan van Meerder voort in '55 42 en in '54: 37. Voor de Rijswijkseweg in '55: 22 en in '54 22. De herten, die bij honderdtallen leven in de bossen rond de Deense hoofdstad Kopenhagen, hebben in de wintermaanden gebrek aan voed sel en leggen dan hun schuwheid af. Zij trekken naar het open veld. waar de Denen voedsel verstrekken, dat ze graag, dikwijls uit de hand. in ontvangst nemen. Een kudde wordt gevoederd. Nog twee dagen lokken de prijzen Maandag sluit inzendingstermijn prijsvraag - oplossingen Nog steeds lokken de 79 prijzen, variërend van f 100 tot 12.50, welke wij uitloofden voor de tiendelige kerstprijsvraag. En nog steeds is uw kans groot, want het aantal inzendingen heeft bepaald nog geen recordhoogte bereikt, ongetwijfeld een gevolg van het feit. dat enkele van de tien puzzels moeilijker waren dan overeen komstige opgaven van het vorig jaar. Maar dat laatste sluit niet uit, dat U een prijs zou winnen ook al slaagt U er niet in die „harde noten" te kraken. Er zijn namelijk niet minder dan vijftig prijzen uitgeloofd voor de aparte puzzels. Zelfs de kleinste onder de puzzelaars hebben derhalve een goede kans. Die kans wordt de lezers echter niet lang meer geboden. Maandag aanstaande sluit de inzendingstermijn. De oplossingen, die komende maandag 12 uur niet in het bezit van de redactie zijn. moeten terzijde worden gelegd. Nog twee dagen hebt U dus om uw kans te grijpen. PIERRE POUJADE tijdens persconferentie hoort en niet aan een deel er var aan een enkeling, aldus de schrijver in „Express". Indonesië niet in sterlingblok Aan de vooravond van het bezoek van Anak Agoeng aan Londen is gisteren in Indonesische kringen in Londen formeel tegengesproken, dat Indonesië zou willen toetreden tot het sterling blok. Men verzekert in deze kringen, dat deze vraag: zelfs niet ter sprake zal worden gebracht tijdens de be sprekingen, die de Indonesische minis ter met de Britse staatslieden zal voe ren. Met een vliegtuig uit Praag kwamen gisteravond 19 Griekse kinderen op Schiphol, die geruime tijd achter het ijzeren gordijn hebben verbleven en nu hun inmid dels reeds geëvacueerde familie naar Canada volgen. Als gevolg van de mist moest de luchtreis op Schiphol worden onderbroken, en de kinderen vervolgden vanochtend hun reis per boot. Enige van de kinderen in de wachtkamer van Schiphol in gezel schap van een tachtigjarige Griekse dame (linksdie de reis meemaakt. Van andere zijde wordt vernomen, dat Anak Agoeng daarentegen voorne mens zou zijn te vragen: 1). bij Nederland stappen te onder nemen om dit land ertoe te brengen een meer verzoenende houding aan te ne men op het gebied van de economische betrekkingen tussen Djakarta en Den Haag: 2). het bedrag van de steun, die Groot-Brittannië Indonesië binnen het plan-Colombo verleent te verhogen: 3) maatregelen te bestuderen en te nemen tot beëindiging van deviezensmokkel, die ten nadele van de Indonesische schat kist tussen Singapore. Hongkong en Djakarta wordt bedreven; 4> een deel van de dollars, die het sterlinggebied dankzij de wederverkoop van Indone sische produkten door S:ngapore ont vangt weer te storten ln de Indonesische schatkist. De KLM heeft een voorsprong in Oostenrijk (Van onze Weense correspondent) Zo juist zjjn vier Oostenrijkse vliege niers naar Nederland vertrokken om bij de KLM hun opleiding re voltooien en dan als piloten bij de „Atr-Austrla" op te treden. Deze luchtvaartmaatschappij is een particuliere onderneming waar van de aandelen voorlopig ter waar de van 30 miljoen schilling voor 74% ln Oostenrijks bezit zijn. De KLM besohikt over aandelen ter waarde van nog geen negen miljoen. Van het groot ste belang is het feit, dat de KLM ge durende de eerste drie jaar alle even tuele tekorten draagt. Het enige wat de Air-Austria nog ontbreekt is een ver gunning. Maar het is hoogst onwaar- De Baat vraagt Adenauer gratie De gevangenisstraf van een Jaar, waartoe de Nederlandse chauffeur de Baat veroordeeld is wegens het auto ongeluk op de Wiedbach-brug in ok tober 1953," is gisteren geldig gewor den, doordat het Westduitse opperste federale gerechtshof het beroep van de Baat heeft verworpen als „kenne lijk ongegrond". De Baat had naar bekend op 24 oktober 1953 op de Wledbach-brug tus sen Keulen en Frankfort de macht over zijn stuur verloren, w.ardoor een ket tingbotsing ontstond. Bij deze ketting botsing vielen zes doden en zeven ge wonden. terwjjl vier auto's vernield en drie beschadigd werden. In maart 1954 was de Baat door een rechtbank in Neustadt tot een Jaar ver oordeeld wegens .nalatigheid" Deze uitspraak werd in juli 1955 door een ge rechtshof te Koblenz bevestigd. Volgens de „Tel." zullen de rechts kundige adviseurs van de Baat voor hem een gratieverzoek Indienen b(j Bondskanselier dr. Adenauer. Indien dit verzoek niet wordt ngewilllgd zal de Baat zich zonder aarzelen naar Duitsland begeven, om daar het hem opgelegde jaar gevangenisstraf uit te zitten. schyniyk, dat deze haar op den duur zal worden onthouden. Naast deze Air-Austria is er in Oos tenrijk nog een andere luchtvaartmaat schappij opgericht onder de hoogste leiding van de socialistische minister van staatsbedrijven, lng. Waldbrunner. Deze maatschappij heeft niet eens een naam, terwijl de aandelen slechts voor 60% in Oostenrijks bezit zijn. Ondanks een zekere binding met de S.A.S., de Scandinavische luchtvaartmaatschappij, bevinden zich hier de voorbereidende werkzaamheden nog steeds in een oe- ginstadium. Toch bezit deze maat schappij reeds een vergunning, wat wel bedrijf weer onder de compententie valt van minister WaldbrunnerTwee luchtvsrrtm*atscsappi)en zijn natuurlijk van hogerhand spoedig ingrijpt en tot een oplossing komt in de vorm van een drachtige samenwerking

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1