Adenauer overleefde zonder moeite het „duizendjarig rijk" KALODERMA GELEE Miwmm Oud KatwijkBehouden teelt De gedachte der P.B.O. vindt allengs meer ingang 94ste jaargang Vrijdag 6 januari 1956 Derde blad no. 28723 Tijdens de oorlog ondergedoken in oud kloosterin 1944 naar concentratiekamp n. Geen man van „ja en amen" Toen de Gestapo naderhand wat al te veel belangstelling voor zijn persoon aan de dag legde, dook hü een tijdlang onder in het bijna 900 jaren oude Benedic tijnen-klooster Maria - Laaoh, aan een ineer ten zuidwesten van Remagen ge legen, waar een oude schoolvriend prior was. In 1944 hebben de Nazi's hem niette min toch nog in zijn huis in Rhöndorf, aan de voet van de zich rechts van de Rijn verheffende Drachenfels, gearres teerd en in een concentratiekamp ge stopt. Adenauer was 67 toen de Nazi's hem van zijn burgemeesterssboel wegjoegen, en hij was 69, toen het met het „duizend jarig rijk" alweer uit was!! In de twaalf jaren, die er tussen liggen, heeft hij zich als ambteloos burger in zijn tuin in Rhóndorf, van waaruit hij- beneden de Rijn kon zieji voorbijstromen, veel met zijn lievelingswerk, het kweken en ver zorgen van bloemen, voornamelijk rozen, bezig gehouden. Ook in later jaren heeft men hem trouwens vaak in zijn „vrije tijd" nonchalant in hemdsmouwen en met een breedgerande strohoed op het hoofd bij zijn rozen kunnen zien. Onbekwameburgemeester Toen de Geallieerden Duitsland in 1945 van alle kanten waren binnenge marcheerd, maakten ze Adenauer di rect in mei al burgemeester van Ko blenz Maar in Juni 1945 zat hij toch alweer als „Oberbilrgermeister" in Keu len, dat in de oorlogstijd ontzettend ge leden had en waarvan het merendeel van de nog levende bevolking was ge vlucht. Adenauer was ,een van de eerste Duitsers die aan de 'vreemde bezetters vroeg om de bevolking wat beter en wat geregelder op de hoogte te houden van de nieuwste gebeurtenissen, niet het minst om het de ronde doen van aller lei wilde en oncontroleerbare geruchten tegen te gaan. „De Duitsers", zo ver klaarde hij, „zijn gewend, dat men hun zegt wat ze moeten doen. Thans is het nog meer nodig, dat men ze vertelt wat ze van de toekomst hebben te verwach ten en wat ze zelf moeten doen De bezetting van Duitsland door de Geallieerden is voor lange tijd dringend noodzakelijk, want Duitsland is niet in staat zich zelf te regeren, maar om het volk moed en hoop te geven, moeten we zoveel mogelijk bewegingsvrijheid krij gen". Slechts vjjf maanden heeft Konrad Adenauer toen aan het hoofd van de stad Keulen gestaan. Daarna werd hü door de Britse militaire bezetters aan de dijk gezet. Officieel heette het, dat hjj „wegens onbekwaamheid" ontslagen was. Hjj zou niet met voldoende doorzettings vermogen de door de bezetters voorge schreven politiek ten uitvoer hebben ge bracht. Men vermoedt evenwel, dat de Britten meenden, dat Adenauer pogin gen in het werk stelde om het hele ge bied rondom Keulen in de Franse zone te laten opnemen. Niemand, ook geen van de Britse hoge officieren, kon toen nog maar in de verste verte vermoeden, dat diezelfde wegens incompetentie ontslagen Keulse burgemeester reeds een paar jaar later de grootste man in IVest-Duitsland zou zijn, die zelfs door Eisenhower in het Witte Huis in Wash ington, door Churchill in Downingstrcet en door de Engelse koningin in haar Fa- leis in Londen zou worden ontvangen. In 1949 Bondskanselier Thans weet iedereen ter wereld hoe men de naam Adenauer schrijft maai- In zijn werkkamer in de Bondskanselarij in Bonn, het witte paleis Schaumburg dat vroeger door een zuster van Keizer Wil helm II werd bewoond staat ook in deze dagen nog een foto met een opdracht, die Winston Churchill hem nog slechts enkele jaren geleden schonk, en waarop de vroegere Britse premier de naam nog met een „h" heeft geschreven, dus AdenhauerMisschien heeft Churchill daarbij toen wel aan zijn vriend Eisen hower gedacht! Toen Adenauer voor de tweede keer burgemeester af was, had hij natuurlijk weer volop tijd voor zichzelf. Reeds in 1922 had hij gemeend dat alle christe lijke denkenden in Duitsland, zowel de Rooms-Katholieken als de Protestanten, zich tot één grote politieke beweging moesten aaneen sluiten. „Duitsland", zei hij, „is een van de minst christelijke lan den van Europa". Hij werkte in het Rijn land actief mee bij de oprichting van de Christelijk-Democratische Urne, die volgelingen van beide richtingen omvat en werd zelf haar leider. In 1948, in welk jaar zijn tweede vrouw stierf, werd hij met algemene stemmen tot voorzitter van de nieuw in het leven geroepen parlementaire raad van West- Duitsland gekozen, en in 1949 werd hij Bondskanselier. Stevige positie In de republiek van Weimar had men het tragische schouwspel kunnen zien. dat in 14 jaar tijds niet minder dan der tien kanseliers en 22 kabinetten wefden „versleten". Om te voorkomen dat zich nu dergelijke toestanden zouden herha len, gaf men de Bondskanselier van West-Duitsland in de nieuwe Grondwet een veel steviger positie. Hü kan name lijk alleen dè,n ten val worden gebracht als de meerderheid van de afgevaardig den het er tevoren onderling over eens is geworden wie de opvolger zal zün. En de westelijke Geallieerden hebben tegen deze enorm versterkte machtspositie niet geprotesteerd. Het is hoofdzakelijk aan Adenauer, die hoogstens 13 kilometer van Bonn af woont, te wüten dat het saaie en klein steedse Bonn de „voorlopige" hoofdstad van de in september 1949 geconstitueer de Bondsrepubliek geworden is. Frank fort aan de Main had eveneens graag regeringscentrum willen worden en men was er zelfs al begonnen om er een paar jrote „regeringsgebouwen" neer te zet- ïan. Maar Adenauers grote bezwaar tegen frankfort was dat de Socialisten, en niet aljn eigen C.D.U.'ers, er de boventoon voerden. Curator failliete boedel Op 73-jarige leeftijd aanvaardde Ade nauer zijn buitengewoon verantwoorde lijke taak als leider van de Westduitse republiek, Hü zei van zichzelf, dat hij niet kanselier geworden was omdat hü dat prettig vond, maar omdat de omstan digheden hem ertoe hadden gedwongen. Vooral in het begin was het een merk waardige toestand waarin hü zich be vond, aangezien hü een overwonnen en door vroegere vijanden bezet land moest lelden dat nog maar half zelfstandig mocht zün, maar op den duur trokken de bezetters zich hoe langer hoe meer uit de bestuursaangelegenheden terug, Adenauer vergeleek zün taak wel ee: met die van een curator, die een failliete boedel moet liquideren en die de schuld eisers er van moet overtuigen, dat voorlopig niets te halen is. Men heeft Adenauer dikwijls verweten dat hü te autoritair optreedt en dat hü alles persoonlijk met de drie westelüke hoge commissarissen, later de ambassa deurs, bedisselde, zonder er het parle ment of zelfs zün eigen kabinet van op de hoogte te stellen. Adenauer voerde ter verontschuldiging aan, dat hem daartoe gewoonlijk de tüd en de gelegenheid hebben ontbroken. Daarbij wil hü alles zoveel mogelijk zelf doen. Hoe lang heeft het bijvoorbeeld niet geduurd voordat hij er toe kon besluiten, het ressort van Buitenlandse Zaken, dal hij zelf heeft beheerd, aan een afzonderlijke minister !Von Brentano) af te staan. Ook in zün eigen partij, waarvan hij de hoofdleider is, duldt hü geen krachtige figuren naast zich. Mensen van wie hü vreest dat ze gevaarlük voor hem kunnen worden, heeft hü altijd wel op de een of andere manier „onschadelijk" weten te maken. Samenwerking met Westen Adenauer zag al vroeg in, dat voor zün land een hechte samenwerking met het Westen absoluut noodzakelük was. Als hy daar met minder kracht op aange drongen had en er zelf niet zo achter heen gezeten had, zou de Westduitse bondsrepubliek zeker niet zulk een be- langrüke plaats onder de andere naties zün gaan innemen als thans het geval is. Dat wil overigens niet zeggen dat Adenauer steeds „ja en amen" heeft ge zegd op alles-wat de westelüke mogend heden wilden. Integendeel, hij heeft indertü'd de westelijke bezetters zelfs eens gezegd dat zijn volk „geen Afrikaanse negerstam, maar een Midden-Europese natie" was. Adenauer is ook een van de eersten in zün land geweest, die beseften, dat herbewapening een van de belangrükste noodzakelijkheden en voorwaarden voor samenwerking met het Westen was, hoe wel hü er aanvankelük een tegenstander van is geweest. Bijkans alle Duitsers wensen vurig, dat er een einde aan de Spanningen in de wereld en aan de koude oorlog zal komen en dat dus het uiteengereten Duitsland herenigd zal worden. Adenauer, die de Communisten altüd zo bestreden heeft, is er in september zelfs voor naar Moskou gereisd. Maar nog steeds heeft hü vol gehouden. dat West-Duitsland over die hereniging niet direct met vertegenwoor digers van de Oostzone van Duitsland kan onderhandelen, omdat daar geen wettelijke, ten gevolge van vrüe en ge heime verkiezingen gekozen, regering bestaat. Zeven uur lang felicitaties Bijna zeven uur lang heeft de jarige Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer donderdag gelukwensen in ontvangst ge nomen van politici, kerkelüke vertegen woordigers, vakbondsleiders en diploma ten uit vele landen. De receptie ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de Bondskan selier was de grootste, die. sedert Bonn zes jaar geleden hoofdstad van West- Duitsland werd, is gehouden. Telegrafische gelukwensen kwamen (Ingez. Med.-Adv.) KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten t 0.98 Verslaggever van een blad in New York ontslagen De hoofdredacteur van de „New York Daily News" heeft de verslaggever Wil liam Price van het blad op staande voet ontslagen, omdat deze geweigerd heeft de vraag van een ondercommissie van de Amerikaanse Senaat te beantwoorden, of hü communist is geweest. De commis sie stelt een onderzoek in naar het bin nendringen van Communisten in pers, radio en televisie in de Ver. Staten. 'Price grondvestte zün weigering op het eerste artikel van de Amerikaanse Grondwet, dat gaat over de vrijheid van meningsuiting. Hü meende, dat de on- dercorrumssie niet het recht bezat zich in te laten met zün persoonlijke en po litieke overtuiging, en evenmin met zün maatschappelük verkeer. De hoofdredacteur van de „New York Daily News" schreef onder meer aan Price: „Uw optreden als getuige heeft Uw vermogen om als nieuwsgaarder op te treden, teniet gedaan. Daarom kun nen wü U niet in onze verslaggevers- dienst handhaven". Diphterie, Kinkhoest Neeninenten Wekelüka (gratis) tüdens het spreekuur van huisdokter. Vormden ziiurkoolfabrikanten een kartel? En was Centraal Verkoopkantoor facade voor onderlinge overeenkomsten (Van onze Haagse redacteur) Toen enkele jaren geleden de overheid de bestaande regelingen tussen de zuurkoolfabrikanten vernietigde, hebben deze fabrikanten gewezen op de chaos, die zou ontstaan. Van de zü'de vaji het Ministerie van Economische Zaken heeft men toen geadviseerd een Centraal Verkoopkantoor op te richten, waarmede men buiten de werkingssfeer van het kartelbesluit zou blüven. Een toen opgerichte vereniging, de „Verenigde Zuurkoolfabrikanten in Nederland", ging daarop inderdaad over tot het instellen van een dergelijk verkoopkantoor. Tien aangesloten fabrikanten zün enige tijd geleden door de politierechter veroordeeld tot. een boete van f. 300, elk, waarvan f. 200,voorwaardelük,, met een proeftüd van 2 jaar. De tenlas telegging van de officier van Justitie vermeldde het sluiten van een over eenkomst aangegaan op een büzondere vergadering van de aandeelhouders-fa brikanten van het Centraal Verkoop kantoor op 27 Augustus 1953. Deze moest strijdig geacht worden met binnen van Eisenhower, Boelganin, Eden, Churchill, Nehroe en talrijke andere vooraanstaande staatslieden. De jarige, die op de langdurige recep- e een actieve indruk maakte, was opge wekt en schertste graag. Behalve waardevolle kunstwerken en andere geschenken kreeg de Bondskan selier ook een aantal levende dieren, een leeuw van zes maanden, een schaap en een kanarie. Ook heden, vrydag. zou Adenauer nog gelegenheid geven tot het aanbieden van gelukwensen. De Westduitse minister van Landbouw Liibke verscheen gisteren, toen hij zün gelukwensen kwam aanbieden, in gezel schap van de charmante Wijnkoningin, die niet eens met lege handen kwam. Want ze bracht niet minder dan 80 fles- uitmuntende wyn voor de jarige mee, voor elk jaar één fles. Van de mi nisters in zijn kabinet kreeg Adenauer een fraai uit de 15de eeuw stammend schilderstuk. En zelfs de socialistische oppositie, die zo vaak op de zittingen van de Bondsdag in het Bundeshaus, verbitterd tegen hem te keer gegaan heeft, bood hem een kostbare ets aan van Berlün, zoals het er in vroegere ja ren heeft uitgezien. het kartelbesluit. Vanmorgen stonden de fabrikanten voor de economische strafkamer van het Gerechtshof te Den Haag in hoger beroep terecht. Het Hof, gepresideerd door mr. A. Huygen, was het grobe aantal aandeel houdersvergaderingen (vier of rijf per jaar» opgevallen. Over winst van het kantoor werd weinig of nooit gesproken. De directeur van dit kantoor verklaarde dat deze winst, zo deze gemaakt werd, voor wetenschappelijk onderzoek is aan- Deze vertelde voorts, dat hü het pro- duktiesohema samenstelde naar de ca paciteit en de behoefte in de voorgaan de jaren. Over de prijzen werd met elk der fabrikanten een overeenkomst ge sloten. Verbalisant, een ambtenaar van het Ministerie van Economische Zaken sprak over het verkoopkantoor als de fagade voor de besluiten, die in de prak- tük door de fabrikanten zelf werden ge nomen. Alleen zuurkoolfabrikanten kon den als lid van de vereniging aandeel houder worden in het verkoopkantoor. Men had de vrijheid te vertrekken. Hoewel men dan door de contracten verplicht zou zün 25% van de prijs als schadeloosstelling te betalen, is dat in de praktük nooit gebeurd en heeft het verkoopbureau zelfs aan drie fabrikan ten, die niet langer wensten mee te wer ken voor de aandelen de nominale waarde terugbetaald. (Ingez. Ried.-Adv.) maakt banden zacht alt fluweel In de laatste weken voor Kerstmis is het in Katwijk „behouden teelt". De loggers komen terug van de haringvangst en wurmen zich van IJmuiden, via 60 km binnenwater, naar de havenloze thuishaven, die Katwijk helaas altijd nog is, om in de wintermaanden te worden gereed gemaakt voor de nieuwe teelt, die in mei weer aanvangt. Ook in de jaren toen de haring vloot nog hoofdzakelijk uit bomschuiten bestond, kende men behouden teelt. Het was toen echter niet nodig om' via IJmuiden en de binnenwateren in Katwijk te geraken. De platboomde schuiten liepen dwars door de branding op het Katwijkse strand aan om daarna door paarden hoog tegen de duinvoet t<j worden opgetrokken, waar zij tenslotte aan de zeezijde van de Boulevard een veilige ligplaats voor de winter vonden. Dat een en ander aanleiding gaf tot een grote bedrijvigheid aan de zeekant, laat zich verstaan en al onze oudere Katwijkse lezers herinneren zich zeker het boeiende schouwspel van het schuitentrekken als soms acht paarden nodig waren om de zware, logge schuiten tegen de duinvoet op te krijgen. Hoe het er bij be houden teelt aan de Boulevard uitzag, laat de hierbij afgedrukte foto U zien. Zij werd omstreeks de eeuw wisseling genomen en toont ons de Boulevard, vanaf de Oude Kerk gezien in noordelijke richting. De schuiten liggen in een lange rij, boord aan boord, terwijl de gestreken masten haast de bebouwing aan de landzijde raken. Op de voorgrond ligt de KW 89 genaamd „Katwijk aan Zee X" van de N.V. Rederij Maatschappij Katwijk aan Zee, die onder commando van schipper Huig Ouwehand aan de haringteelt heeft deelgenomen. De Oude Kerk was toen als rederij- pakhuis in gebruik bij bovengenoemde rederij en de KW 89 lag dus vlak bij huis. Kijken we nu nog even wat de foto ons verder toont. Allereerst dan het pand, waarvan het bovenste gedeelte nog juist boven het muurtje rond de Oude Kerk uit steekt. Dit is de kruidenierswinkel van Bart Stijger, gelegen aan de Louwestraat, welke op c}it punt op dc Boulevard uitkwam. Op de achtergrond aan de Boule vard, zien we tenslotte nog de woning van dokter A. J. van Walsem, later bewoond door dokter T. Lodder. Dokter Van Walsem woonde hier van 1889 tot 1896 en van 1908 tot 1924. In de tussenliggende jaren, dus omstreeks de tijd toen deze foto werd genomen, verbleef hij in Rijnsburg, terwijl zijn huis ondertussen werd bewoond door zijn zwager, de reder P. Meerburg. (Opname uit de beelddocumentatle der gemeente Katvrtjk.) Prof. de Vries in S.E.R. Reeds 43% van het personeel uit bedrijven ingeschakeld Toch nog geen gemeengoed in alle lagen (Speciale berichtgeving) In een door de vele autoriteiten bügewoonde vergadering van de „Sociaal Economische Raad" te Den Haag, heeft de voorzitter, prof. mr. dr. F. de Vries, een terugblik geworpen op de ontwikkeling van de P.B.O. Hü wees er op dat het afgelopen jaar in dit verband van büzondere betekenis is geweest, doordat enige bedrüfschappen bun werkzaamheden hebben aangevangen, al werd dan ln 1954 reeds enige voorbereidende organisatorische arbeid verricht. De raad Is derhalve niet meer het enige lichaam waarin het beginsel van de Pnbliekrech- telüke Bedrijfsorganisatie tot openbaring komt. Waarneembaar wordt het thans ook in de opbonw van verschillende takken van bedrüL Neemt men alle bedrijfslichamen, waaromtrent de raad een gunstig advies heeft uitgebracht (ook al is het instel lingsbesluit nog niet afgekondigd) teza men en voegt men daaraan toe het produktschap. dat op initiatief van de regering bij de Staten-Generaal aan hangig is. dan komt men, aldus prof. De Vries, bü de afsluiting van het vorig' jaar tot 'n totaal van 44. Dit bestaat uit één hoofdproduktschap en 14 produkt- schappen, 2 hoofdbedrijfschappen en 27 bedrüfschappen. Hieronder vallen 540.000 ondernemingen met 1.739.000 daarin werkzame personen, waaronder 660.000 arbeiders in dienstbetrekking. Dit bete kent, dat van het totale aantal in het bedrijfsleven werkzame personen rond 43% arbeiden in ondernemingen, waar voor een produkt- of bedrijfschap reeds is. of spoedig zal worden ingesteld. De beginselen, aan de wet op de be- drijfsorganisatie ten grondslag liggend, zün nog geen gemeengoed geworden van alle groepen der bevolking. Dat is aldus prof. Dc Vries te betreu ren, maar het enige geneesmiddel daarvoor is alle krachten in te span nen teneinde andere opvattingen bü hen post te doen vatten. Thans tot dwang over te gaan door oplegging van bedrijfschappen bü dc wet zou onjuist zün, omdat het zou strüden met het wezen van de be drijfsorganisatie. Geen dwingende maatregelen Onder de ingestelde bedrijfsschappen ontbreken er nog steeds enige voor de grote industriële takken van het bedrüf. Dit vindt niet alleen zijn oorzaak in een verzet tegen de bedrijfsorganisatie of in een onvoldoend inzicht in de betekenis ervan. Er ontbreken nog bedrüfstakken, die bij de ontwikkeling van de privaat rechtelijke bedrijfsorganisatie vooraan hebben gestaan, terwijl ook door de bedrijfsgenoten werd verwacht dat deze tot de eersten zouden hebben behoord, die de publiekrechtelijke gestalte zouden hebben aangenomen De ooi-zaak van dat ontbreken is naar de mening van prof. de Vries te zoeken in moeilijkheden omtrent de begrenzing van het terrein van de be drijfschappen, omtrent de toe te kennen "bevoegdheden, enz., hetgeen soms ook samenhangt met de uiteenlopende De procureur-generaal van het Hof mr F. C Kist aohtte dit geval een prin cipiële zaak. Hij betreurde het dat de officier van Justitie een periodieke be sluiten op de vergadering van 27 augus tus 1953 ten laste had gelegd en niet de eigenlijke basisovereenkomsten. Hü oor deelde de dagvaarding wel te hand haven Uit de notulen kwam volgens mr. Kist voldoende duidelük vast te staan, dat de aandeelhouders een beslissen de stem hebben in produktie- en prüsbepaling. Het gaat niet zozeer om de vorm als wel om wat er feitelijk gebeurt namelijk de regeling van de mededinging. Hü concludeerde tot f. 50,boete subs. 10 dagen hechtenis voor elk met verbetering van de kwa lificatie in bet vonnis van de politie rechter. De raadsman mr. Smit legde de na druk op het verschil bussen bedrijfsre geling en overeenkomst zoals dat z.i. be staat. Een onderlinge overeenkomst, als ten laste gelegd, was voor de fabrikan ten overbodig en is dan ook niet geslo ten, Mr. Smit concludeerde dan ook tot vrüspraak Voor één der tien verdachten werd door de procureur-generaal vrüspraak gewaagd omdat hü niet op de genoemde vergadering aanwezig was. Feestelijke intocht Ned. Studentenorkest Gistermiddag heeft het Nederlandse Studentenorkest zün intrede gedaan in Bergen (N.H.) waar het gedurende 14 dagen zal vcrblüven om zich voor te bereiden op een 14-daagse tournee door Nederland, waarvan de première op woensdag 18 januari te Bergen wordt gegeven. De baten komen ten goede aan het Nederlandse Studenten Sanatorium. Het orkest staat reeds drie jaar onder leiding van de dirigent Jan Brussen, de tweede dirigent van het Radio Philhar- monisch Orkest te Hilversum. Solist in de concertenreeks zal zijn de vlolist Herman Krebbers. De intocht te Bergen geschiedde per feesttram Bello, d wz. een tot Belio ver bouwde jeep, die twee open tramwagens voorttrok De orkestleden droegen avond kleding. Onder bazuingeschal door in middel eeuws kostuum geklede herauten door brak de tram een papieren barrière voor het gemeentehuis, waarachter burge meester dr W. Huygens en het gemeen tebestuur stonden opgesteld. ECHTPAAR SLACHTOFFER VAN KOLENDAMP Te St. Jacoblparochie is een bejaard echtpaar door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De man was een 81 jaar oude rustend landbouwer; zün echtgenote was 78 jaar. Toen de buren gisterochtend ongerust wei-den doordat de ramen bü het echt paar zolang gesloten bleven, verschafte men zich door een raam toegang tot de woning. Beiden waren toen reeds over leden. structuur van sommige industrieën in de verschillende delen van het land. De gedifferentieerdheid van het bedrijfs- leven is vaak groter dan menig buiten staander vermoedt. De organisatie-commissie heeft een speciale commissie in het leven geroe pen om met deze bedrijfstakken over leg te plegen en regelmatig vinden reeds besprekingen plaats. Samenvattend zeide prof. de Vries dat hetgeen tot dusver werd bereikt, niet onbelangrijk mag worden ge noemd en tot verontrusting geen aan leiding geeft. Verder: dat het in strijd met het wezen van de P.B.O. zou zgn thans tot dwingende maatregelen over te gaan. Echter is het steeds op nieuw nodig de beginselen, die aan de wet ten grondslag liggen, te propage ren. hetgeen allereerst de taak der privaatrechtelyke organisaties is. Ten slotte bestaat er, zonder met het prin cipe van de vrijwilligheid in stryd te geraken, in vele gevallen ook voor de Raad aanleiding de totstandkoming van „schappen" te stimuleren. 400 personen bestuderen de vraagstukken De S.E.R telt op het ogenblik elf vas te commissies en 14 commissies voor speciale onderwerpen Deze arbeid zou de Raad niet kunnen verrichten, wanneer niet buiten zijn leden en plaatsver lan gende leden door vele aan het werk in de commissies werd deelgenomen. Met inbegrip van de ministeriele vertegen woordigers en de toegevoegde deskundi gen wiüden thans een 400-tal personen regelmatig hun aandacht aan de vraag stukken, welke de Raad worden voorge legd. Begin van een traditie Nadat prof. de Vries zün rede had uitgesproken, vond een druk bezochte receptie plaats. De S.E.R. hoopt name lijk op den duur te komen tot 'n zekere traditie, tot een nieuwjaarsreceptie voor het bedrijfsleven, waarom voor deze eerste vergadering in het nieuwe jaar in brede kring belangstelling was gewekt. Zo waren büv. de voorzitters en secre tarissen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken uitgenodigd, omdat, men in beste harmonie hoopt te bereiken, dat deze Kamers en bedrijfsorganisaties die langzamerhand naar elkaar zijn toe gegroeid in elkaar zullen schuiven. Loon-ruimte-onderzoek Het rapport van de oommissie uit de SE R. over 't loon-ruimteonderzoek zal uiterlijk in de vergadering van 10 fe bruari as. aan de orde komen, evenais het preadvies van de subcommissie der commissie-lonen en pry zen over het vraagstukken van de zgn. „vergeten groepen." Werktijd verkorting Met de bestudering van het probleem der werktüd-verkorting door de SE.R. zal twee jaar gemoeid zün. In de verga dering van 13 januari zal een commis sie worden geïnstalleerd welke dit vraag stuk in studie zal nemen. Prof. v d. Ven heeft zich bereid verklaard, het 'voorzit terschap dezer commissie op zich te nemen. Jeugdmanifestatie Binnenhof Op verjaardag Prinses Beatrix (Van onze Haagse redactie) Het ligt in het voornemen van het „Algemeen Haags Comité", in samen werking met dc „Haagse Jeugdactie" - behoudens toestemming van de Rüks- gebouwendienst - aan de verjaardag van Prinses Beatrix, dinsdag 31 ja nuari. een bijzonder relief te geven door een jeugdmanifestatie op het Binnenhof, 's middags om drie uur. Als de jeugd van 14—21 jaar van ver schillende punten der stad uit naar deze historische plaats zal zün getrokken, zal - door gebruikmaking van geluidsver sterkers - een op een band opgenomen reprise worden gegeven van hetgeen op 1 februari 1938, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix op het Bin nenhof is geschied. Op deze, door de regering toen tot feestdag geproclameerde dig. heeft het .Nationaal Jongeren Verbond" een be- vüs van aanhankelükheld getoond door naar het Binnenhof te trekken. Na een toespraak van de toenmalige Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr mr. dr. H. A. van Karnebeek, hebben toen de jon geren een verklaring van trouw afge legd. Op 31 januari a s. zal, tüdens deze re prise, burgemeester Sohokkmg van Den Haag een toespraak houden, waarna de jongeren voor hem zullen defileren. Voor deze manifestatie is ook reeds contact gezocht met de Koninkiyke Mi litaire Kapel. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Margaretha dr van P Bruné en S v. d. Wolf; Willem Lam berthas, zn van j! R .Andel en L. Haasnoot; Jan zn van J Matters en j. C. v d. Hellden GEHUWD. W. Craandllk en J. J M. Ruitten. OVERLEDEN.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5