LEIDSCH DAGBLAD Een economische prognose tot 1970 van het „Centraal Planbureau" WEERBERICHT Mendès-France en Mollet eisen Kabinetsformatie voor zieh op Prins Rainier van Monaco met filmster Grace Kelly verloofd Opbrengst reuma-actie ruim twee miljoen (tot nu toe!) 3 94ste jaargang VRIJDAG 6 JANUARI 1956 No. 28725 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Voortdurende inspanning geboden 93 miljard aan investeringen Aanzienlijke vergroting volkshuishouding In een "nota van het Centraal Planbureau, getiteld „Een verkenning der economische toekomstmogelijkheden van Nederland 1950-1970", zijn de resultaten van een onderzoek naar de te verwachten econo mische ontwikkeling op langere termijn opgenomen. Concluderend wordt hierin gezegd, dat de toekomstmogelijkheden naar verwachting voldoende ruimte laten voor de ontplooiing van de initiatieven, die in ons volk leven. De Nederlandse economie, waarin de oorlog belangrijke storingen veroorzaakte, heeft zich aangepast op een wijze, die tot een nieuw evenwicht heeft geleid. Dit evenwicht kan echter slechts onder voortdurende inspanning gehandhaafd blijven, ge zien de sterke bevolkingsgroei en de grote afhankelijkheid van het bui tenland. Industrialisatie, hoge investeringen, stijging van de produkti- viteit en vergroting van de uitvoer blijven daarom geboden. Indien in de toekomst de inspanningen op deze gebieden gehandhaafd blijven, zou in de komende jaren het bereikte evenwicht kunnen worden gecon solideerd bij een geleidelijke verdere stijging van de welvaart. 1970: 12.5 miljoen inwoners Aangenomen is. dat de totale bevol king in 1970 zal zijn toegenomen tot 12.5 miljoen. Hierbij is voor de komen de 15 jaar rekening gehouden met een jaarlijkse emigratie van 40.000 personen. Dit laatste cijfer ligt beneden de om vang van de emigratie van de laatste twee jaren, die gemiddeld 64.000 bedroeg. Er moet echter rekening worden ge houden met mogelijke terugslagen, zo dat het gemiddelde over een lange pe riode aan de voorzichtige kant moet worden gehouden. De uitvoer zal met 1/3 toenemen. Dit cijfer blijft ver beneden het huidige groeitempo. Het is voorzichtig geschat met het oog op mogelijke tegenvallers, zoals een dalmg van de wereldconjunc tuur of een verscherping van de buiten landse handelsbelemmeringen. De totale beroepsbevolking zal ver moedelijk vanaf 1954 toenemen met 600.000. Hierbij is ervan uitgegaan, dat de leerplicht in 1970 zal zijn uitgebreid tot alle 14. en 15-jarigen. Verwacht wordt, dat de werkgelegenheid in de landbouw verder zal afnemen: gezien de te verwachten uitbreiding van het onderwijs zal de omvang van het on derwijzend personeel echter sterk moe ten toenemen. Industrie: grootste bijdrage De g-rootste bijdrage tot de stijging van de werkgelegenheid, die vooral met het oog op de groei van de be roepsbevolking noodzakelijk is, zal door de industrie dienen te worden geleverd. Het totale aantal personen, dat werkzaam is in de industrie zal moeten stijgen van ca 1.700.000 in 1954 tot ca 2.050.000. Dit betekent, dat het aantal geschoolde arbeiders, dat thans ca. 700.000 bedraagt, zal moeten toe nemen met 140.000. Om dit doel te bereiken is uitbreiding van de capa citeit der scholingsinstituten met ruim 10% gewenst. De industrialisatie zal vooral betrek king hebben op de metaalnijverheid, de openbare nutsbedrijven en de chemi sche nijverheid. Voor de belde eerstge noemde bedrijfstakken is ten opzichte van 1954 een produktiestijging met bijna 50"'- voorzien, voor de laatstgenoemde zelfs bijna een verdubbeling. Gerekend is met een verkorting van de arbeidsduur met 6%. Hierbij is er van uitgegaan, dat, blijkens de erva ring, een hoger niveau van de wel vaart een verkorting van de arbeidstijd met zich brengt. Consumptiestijging 40 De particuliere consumptie zal in de komende 16 jaar kunnen stügen met 40% (d.i. ruim 2% per jaar). Grote inspanningen op het gebied van de investeringen zullen hiervoor nodig zijn. Van 1950 tot 1970 zal in totaal een bedrag van ruim 93 miljard moe ten worden geïnvesteerd (incl. ver vangingsinvesteringen). Deze investe ringen moeten niet alleen dienen om Weer een dag „smog" in Zuid<Engeland Vandaag ging Zuid-Engeland de derde dag van zware mist in. Zoals reeds ge meld is het verkeer ontwricht en volgens weerkundigen zal de „smog" rook en mist nog 24 uur aanhouden Het Lontlense vliegverkeer ligt vrijwel geheel s'il Op Chatam Station zijn twee elektrische treinen met elkaar in bot sing gekomen Er waren geen slacht offers. Iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met hier en daar nog wat heel lichte motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. Over het algemeen iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 januari Zon op: 8.49 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 3.48 uur; onder: 12.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.43 en 23.24 uur. de sterke aanwas van de beroepsbe volking op te vangen, doch ook om een aanzienlijke produktiviteitsstjjging mogelijk te maken. Bovendien zal het peil in de woningbouw nog geruime tijd zeer hoog moeten blijven. Om deze investeringen te kunnen fi nancieren zal jaarlijks ca 11% van het totale nationale inkomen moeten wor den gespaard. Dit percentage is gedu rende de laatste jaren ruimschoots be reikt. Zoals de ontwikkeling zich thans laat aanzien behoeft vermoedelijk niet voor een toekomstig kapitaal tekort te worden gevreesd. Daar de besparingen thans reeds hoger zijn dan de genoemde 11%, za! er waarschijnlijk enige ruimte blijven voor kapitaalexport. Stijgende energiebehoefte De aanzienlijke uitbreiding van Nederlandse volkshuishouding, die blij kens het voorgaande wordt voorzien, zal een sterk stijgende behoefte aan energie scheppen. Daar de binnenland se produktie van energie slechts in beperkte mate kan toenemen, zal deze behoefte voor het overgrote deel uit invoer moeten worden gedekt. Verge leken bij 1954 zal de invoer van ener gie in een of andere vorm in 1970 dan ook meer dan verdubbeld zijn. Dit be tekent, dat onze economie in nog ster kere mate dan thans van het buiten land afhankelijk wordt. Hiertegen over staat echter, dat als gevolg van de voortgaande industrialisatie tal van produkten. die thans nog moeten wor den ingevoerd, in de toekomst in hel binnenland zullen worden geprodu- Radicalen en Socialisten actief trillen kennelijk profiteren van de besluiteloosheid der andere partijen (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) Nog bijna veertien dagen voor de nieuw gekozen Franse Assemblee Nationale haar eerste vergadering zal houden, beginnen de politieke groeperingen reeds met het verdelen van de buit, in casu met het pogen te komen tot een coalitie, die dc zo veel besproken regeerbare meerderheid zou kunnen opleveren. Pierre Mendès-France (Radicale partij) en Gu.v Mollet (Socialistische partij), de belde voormannen van het „Republikeins Front", hebben er geen gras over laten groeien. Zij hebben gisteren een langdurig onderhoud gehad en daarna een gemeenschappelijke verklaring afgelegd. Daarin heet het. dat zij voor het Repu blikeinse Front de kabinetsformatie opeisen. Op de vraag van een der journalisten, wie van hen dan de formateur zcu zijn, hebben zij terecht overigens geantwoord, dat de beslissing daarover b|j presi- dnet Coty lag. Zij hebben er verder de nadruk op gelegd, dat overeenstemming met de vroegere regeringsmeerderheid, welke zou neerkomen op een akkoord over een gemeenschappelijk programma, uitgesloten moet worden gaclit. Het Republikeinse Front alleen telt nog niet een-derde van de leden van de Assemblee, de coalitie Pinay-Faure-Teit- gen ongeveer twee-vijfde. Zondert men de stemmen van de Communisten en van de Poujadisten uit, dan is deze coalitie heel wat sterkeT dan het Republikeinse Front. Zonder de Socialisten kan zij echter niets beginnen. Er bestaat uiteraard een mogelijkheid, dat de M.RP. de Katho lieke Volkspartij, haar stemmen aan een Socialistische kabinetsformateur zal ge ven. Daarmede is men dan weer aan de hypothese toegekomen, geliefd spel van alle Franse politici, dat tot nu toe steeds weer is uitgekomen met de constatering dat de nieuwe Assemblee minder regeer- baar is dan ooit tevoren. Voorlopig zal men er goed aan doen de congressen van de Socialistische partu en de Poujadisten af te wachten. En er rekening mede dienen te houden, dat de Communisten kennelijk er op uit zijn zich ditmaal bondgenoten te zoeken. Bij de Poujadisten hebben zij reeds voor de verkiezingen bot gevangen. Maar of het altijd in de lucht hangende idee van een Volksfront ditmaal niet zou leiden tot een omzetting van het Republikeinse Front daarin, staat nog te bezien. Alles zal daarbij zeker afhangen van de druk van de rechterzijde. Streefdatum: 19 januari Wat is de bedoeling van de leiders van het Republikeinse Front geweest? Dui delijk naar buiten te laten blijken, dat zij voorlopig tot geen compromis bereid zijn en de geruchten als zou er tussen "hen rivaliteiten bestaan, tegen te spre ken? Zo ziet het er inderdaad naar uit, wanneer men de magerheid van hun ver klaringen m aanmerking neemt, baarbij hebben zij kennelijk het initiatief in handen willen houden en vandaar waar schijnlijk dat zij hebben medegedeeld, dat zij wollen trachten de Assemblee vóór 19 januari bij elkander te doen komen. Mocht dat grondwettelijk onmogelijk zijn, dan willen zij, voor die datum, reeds een regeringsprogramma en een regering kant en klaar hebben om. zoals zij hebben gezegd, zo spoedig mogelijk de Algerijnse kwestie te regelen. Doet de MRP mee? Dit chantage op het geweten van de ■olksvertegenwoordiging te noemen, gaat wellicht wat ver, doch wel ligt in hun streven kennelijk de bedoeling, te profiteren van een mogelijke besluite loosheid en zucht tot compromissen van de andere politieke groeperingen. Droom ran ieder meisje Opluchting bij de Monegasken. die liever niet onder Frans bewind trillen komen De hardnekkige geruchten over een romance tussen Prins Rainier van het kleine vorstendom Monaco aan de Franse Riviera met de Amerikaanse filmster Grace Kelly zijn uitgekomen: in Monte Carlo werd gistermiddag officieel bekend gemaakt, dat de 32-jarige vorst zich verloofd heeft met de 25-jarige miljonaira- dochter. Het jonge paar heeft de verloving uitbundig geverd in de zeer exclusieve Stork Club in New York, waar de Prins sinds enige tijd vertoeft. Volgens de hof kapelaan. Francis Tucker, zal het huwelijk na Pasen worden gesloten, mogelijk in Philadelphia, maar daarvoor zou de regering van het vorstendom toestemming moeten geven. Ook als het huwelijk niet in Monaco wordt voltrokken, hebben de Monegasken veel reden tot vreugd.-: Monaco komt onder Frans bewind, indien de Prins zonder nakomelingen overlijdt. Fn in Frankrijk zijn de belastingen veel hoger dan in Monaco, dat bovendien geen militaire dienstplicht kent. De man nelijke jeugd onder de 20.000 onderdanen van Prins Rainier zou dan in het Franse leger dienri moeten nemen. PRINS MONACO Nederlandse getuigen in Djakarta De elf getuigen a décharge in de rechtszaken tegen Jungschlager en Schmidt zijn gistermiddag op Kema- joran aangekomen. Het vliegtuig had enige vertraging wegens motorstoring. De getuigen werden verwelkomd door Sjamsoe Bahasja van het Indonesische Ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. E. Bonn, de eerste secretaris het Nederlandse Hoge Commissariaat, die als juridisch adviseur van het Commissariaat bij rechtszaken op treedt, en commissaris Indra van de Staatsveiligheidspolitie. De groep getuigen logeert in Hotel des Indes. Generaal-majoor Pereira, destijds hoofd van de toenmalige Neder landse Militaire Missie, zei bij aankomst te hopen tijdens zijn verblijf in Dja karta ook oude vrienden te kunnen ont moeten (Men zie ook elders in dit blad) „Elegantste vrouw van het jaar 1955" wordt Prinses De vader van Grace Kelly heeft zich in enkele tientallen jaren opgewerkt van metselaar tot een van de rijkste aanne mers in de Verenigde Staten Zijn doch- Adviescommissie bepaalt de besteding Het bestuur van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding heeft een commisse ingesteld, die het bestuur zal adviseren omtrent dc ver deling van de opbrengst der in de af gelopen zomer geveerde actie van het Nationaal Reumafonds. In een bijeen komst in de Industriële Club te Am sterdam is gistermiddag deze commis- Werkcloos liggen de Ijmuidense i manningen bespreken aan de wal ini Dit nummer bestaat alt 12 pagina's, treilers langs de havenkant. De be-1 groepjes de situatie, waarin nog Deze deelde o m. mede. dat tot uiter lijk 28 januari a s. gelegenheid bestaat aanvragen in te zenden tot het verkrij gen van een aandeel in dc opbrengst van de actie van het Nationaal Reu mafonds. ter verbetering van de behan delingsmogelijkheden van reumapatiën ten Deze aanvragen dienen, voorzien van een brede toelichting, te worden In gezonden bij het secretariaat van de ad viescommissie, Pieter Bothstraat 12, 's-Gravenhage, 80 van de opbrengst der actie is bestemd voor de uitbreiding van de be handelingsmogelijkheden. Over de be steding van deze 80 wordt het advies der commissie gevraagd. 10 wordt be stemd voor wetenschappelijk onderzoek. Dit bedrag wordt geschonken aan het Dr. Jan van Breemenfonds. De reste rende 10 'c zal worden gebruikt om de Nederlandse Vereniging totRheumatiek- bestrtfdmg in staat te stellen meer in tensief de propaganda en voorlichting voor de reumatiekbestrijdlng in Neder land ter hand te kunnen nemen. Wat de opbrengst van de actie be treft. kon dr. Stal mededelen, dat op 31 december j.l. was ontvangen: Uit de verrassingscouvertjes netto pi.m. f2.000.000.van de ziekenfondsen f40.409.54; van het bedrijfsleven f 81.756.85; van gemeenten f 11.839.52. Nog steeds komen er echter gelden binnen. Men verwacht, dat de eind afrekening van de verrassingscou vertjes op 16 februari zal kunnen ge schieden. Dc rede van dr Stal werd beantwoord door de voozitter van de commissie, mr F H A. de Graaff uit Amsterdam De commissieleden zijn allen bezield met een gedachte, aldus spr., namelijk om de gelden door het Nederlandse volk in zo ruime mate bijeengebracht, zoveel als maar enigszins kan aan hun doel te la ten beantwoorden, nl aan de bestrijding van onze volksvijand de reumatiek Leden der adviescommissie zijn oa: dr mr. H. de Boer. arts. Wassenaar en prof. dr. J, Goslings, Lelden. GRACE KELLY ter, die kortgeleden werd uitgeroepen tot de „elegantste vrouw van het jaar 1955". heeft een belangrijke filmcarrière achter de rug. Zij speelde o.a. in „The Country Girl", voor welke rol zij de on derscheiding van een Oscar kreeg Bin nenkort gaat Grace Kelly naar Holly wood. waar zij nog een filmrol zal spe len. Zeer waarschijnlijk zal Prins Rai nier haar vergezellen Haar leven als filmster zal echter eindigen en dan ver trekt zij naar Monaco, waar zij als vor stin zeker met groot enthousiasme inge haald zal worden. W eer drie doden TEGEN AUTO. BUS EN TREES- GEREDEN Op de hoek van het Stadhouders- plantsoen en de Valeriusstraat In Den Haag is een 76-jarige voetgangster uit Den Haag. bij het oversteken van de rijweg gegrepen door een personenauto, die werd bestuurd door een 35-jarige man uit Den Haag. De voetgangster liep ernstige Inwendige kneuzingen op. Zij werd naar het ziekenhuis Westeinde vervoerd, waar zü kort na aankomst is overleden. Een 42-jarige werkman uit Assen is gistermorgen drie kilometer ten noor den van Heino (O) op de weg naar Zwolle toen hij daar in de zware mist oo de motor tegen een hem tegemoet ko mende militaire ziekenauto van de luchtdoelartillerie te Enschede opreed, om het leven gekomen. De ziekenauto passeerde juist een raohtauto De motor vloog door de bot sing in brand. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. De chauffeur van de vrachtauto is na het ongeluk doorge reden. Gistermorgen is de 19-Jarlge H. Ver- wey uit Leerdam dodelijk virongelpkt, toen hij met zijn motorfiets tegen een autobus van de E.A.T.O. uit Tiel botste. De motorrijder reed midden op de weg en heeft door de mist de bus te laat opgemerkt. Het slachtoffer is in de loop van de morgen in het Algemeen Zieken huis te Culemborg overleden. Gistermorgen ls een vrachtauto op de onbewaakte overweg tussen Schagen en Anna Paulowna Ln aanrijding gekomen met een personentrein. De bestuurder van de vrachtauto moest met een shock naar een zieken huis worden overgebracht; de auto werd zwaar beschadigd

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1