DR. ADENAUER TACHTIG JAAR &tmiél:22444 Hoogconjunctuur ontaarde niet in permanente inflatie Gerard Maarse zowel op 1500 sloeg Broekman als 3000 meter DONDERDAG 5 JANUARI Groot politicus („Duitslands verstandigste staatsman sinds Bismarck"), die echter maar heel moeilijk iets uit handen geeft Binnenlandse tegenstanders verwijten hem te grote volgzaamheid van het Westen (Van onze correspondent in West-Duitsland.) I. Dr. Konrad Adenauer, die vandaag, Donderdag 5 januari, 80 jaar is geworden, heeft als Bondskanselier van West-Duitsland een uiterst belang rijke rol in de internationale politiek, en wel vooral in die van het vrije Westen gespeeld. De invloed daarvan zal ongetwijfeld nog zeer lange tijd merkbaar blijven. Churchill heeft hem in het voorjaar van 1953 „de verstandigste Duitse staatsman sedert Bismarck" genoemd en voor veel Amerikanen is hij in de laatste tijd de belangrijkste en grootste politicus van Europa geworden! Zijn binnenlandse politieke tegenstanders daarentegen verwijten hem meer dan eens, dat hij te veel naar de pijpen van de grote westelijke mogejidheden danst, vandaar dat zij hem vaak spottenderwijs „de kanselier van de Geallieerden" noemen. Adenauer is een autoritaire, hooghartige, eigenzinnige en berekenende figuur, die in zijn particuliere leven niet al te veel vrienden heeft. Zelfs zijn intieme medewerkers klagen er herhaaldelijk over, dat ze in menselijk opzicht altijd door hem op een afstand worden gehouden en dat het is alsof hij een glazen wand tussen zichzelf en hen plaatst. Door zijn onmiddellijke omgeving in politieke en regeringskringen wordt over hem, als hij er tenminste niet bij is, gewoonlijk als over „der Alte" gesproken, „de ouwe", net als de kapitein van een schip, wat hij in werke lijkheid, van het staatsschip dan altijd, ook is. Daarbij wil hij zelf over alles de baas blijven. Ouders waren niet rijk Konrad Adenauer heeft zyn hele le ven in het westen van Duitsland in het aan ons land grenzende Rijnland ge woond. De familienaam stamt zelfs ook uit deze streek: Adenau is een oud klem stadje ten zuidwesten van Bonn, met ver van het dal van de Ahr. Hij werd op 5 januari 1876 in Keulen geboren. Bismarck stond toen nog op het hoogtepunt van zijn macht en was juist het jaar tevoren tot ereburger van de uit de tijd van de Romeinen stam mende stad Keulen uitgeroepen. Konrads vader, die in 1886 in de slag bij Königsratz zoveel moed betoonde, dat hij ineens van soldaat tot officier werd bevorderd, bekleedde een vrij on dergeschikte betrekking bij de rechtbank in Keulen. Zijn salaris was maar klein en het was een hele toer voor hem om zijn vier kinderen een behoorlijke opvoe ding te geven. Toen Konrad nog op school was, hielp hij daarom andere kinderen dan ook met hun huiswerk en hij gaf aparte lessen om wat te verdienen. Hij vertelde latei-, dat het gezin wel eens een paar weken achtereen 's zondags geen vlees op tafel had gezien, omdat men anders met genoeg geld zou hebben om een kerstboom en alles wat daarbij hoorde te kunnen kopen. De familie was boven dien klem behuisd. Tot aan zijn k7de jaar sliep Konrad met een van zyn broers in hetzelfde bed. Voeten in ijskoud water Toen hy het gymnasium achter de rug had, wilde hy graag jurist worden. Maar vader Adenauer vertelde, dat er helaas geen geld voor was, omdat zijn broers Hans en August ook al waren gaan stu deren. De vader zorgde er daarom voor, dat Konrad een baantje op het thans niet meer bestaande bankierskantoor Sellgmann kreeg. Toen de ouders echter zagen met hoeveel tegenzin hun zoon er elke morgen heen toog, vonden zy het tenslotte toch maar goed dat hy, in 1894, op achttienjarige leeftyd, met een stu diebeurs naar de universiteit in Freiburg ging. Hy moest er van 90 mark in de maand rondkomen en toch kreeg de buitenwe reld nooit de indruk, dat de jonge Keu lenaar zich al te veel behoefde te ont zeggen. Een van de oudere studenten was zelfs zó onder de indruk van Kon- rads financiële genie dat hij hem vroeg of hij zyn zakgeld voortaan voor hem wilde beheren. Adenauer gaf de ander toen elke dag een klein bedrag, maar hy was in het vervolg ook niet door smeek beden te vertederen om zyn vriend ook maar een cent méér te geven! Adenauer studeerde hard. Doorgaans zat hy tot diep in de nacht by het zwak ke licht van een petroleumlamp over zijn boeken. En als hy zyn ogen moei lijk meer open kon houden, stak hy zyn voeten in een bak met ijskoud water, die hy altyd in zyn kamer klaar had staan Groot uithoudingsvermogen De yzeren wil en het taaie uithou dingsvermogen, welke hem in zyn jeugd al kenmerkten en van de meeste ande ren onderscheidden, hebben hem ook la ter nimmer in de steek gelaten. Tot voor kort werkte hy meestal tussen de 14 en de 18 uur per dag, en daarnaast vergt het kanselierschap van hem dat hy nog tal van representatieve plichten ver vult en lange reizen per auto of vlieg machine maakt. Meer dan vyf of zes uur nachtrust scheen hy tot voor kort niet nodig te hebben en om een uur of zes 's morgens was hij vaak al weer uit de veren. Als de zittingen van de Bondsdag soms tot laat na middernacht duurden, hebben wy herhaaldelijk kunnen consta teren dat bykans alle anderen in de zaal (van wie de meesten toch veel jonger waren dan liy) er doodmoe uit zagen, terwyl Adenauer onbeweeglijk in de hoge. zwarte ministersbank zat en zyn gezicht geen enkele trek van afge matheid vertoonde, al was het dan - zo als altijd - wasbleek. Adenauer heeft niet alleen een ijzeren wil, maar ook een yzeren gesteld. Soms, als hij zich wat al te zeer heeft moeten inspannen, eet liy, haast zonder dat an deren het merken, een reep chocolade. Adenauer rookt niet. Zyn eerste, en ver moedelijk ook laatste, sigaret heeft hij pas in 1958. op 77-jarige leeftijd dus, op een tocht naar Amerika gerookt. Hy drinkt niet veel, maar hy is - misschien omdat hy een Rynlander is - af en toe toch niet afkerig van een glas goede wyn. „Harder rijden!" Toen Adenauer in 1901 afgestudeerd was, werkte hy enige tyd by de recht bank in zyn geboortestad Keulen, en ln 1906 kwam hij op het bureau van „Ge- heimrat" Jausen, een van de voornaam ste advocaten van die stad, die voorzitter van de Keulse fractie van de R.-K. Cen trum-party was. In datzelfde jaar werd Adenauer, die zich ook by het Centrum aangesloten had, wethouder van Keulen. Twee jaar tevoren was hy met Emma Weyer in het huwelyk getreden, die hem twee zoons en een dochter schonk leen van die zoons, Max, is thans „Obenstadtdirektor" van Keulen). In 1912 werd Konrad Adenauer, on danks de tegenstand van de Liberalen, tot plaatsvervanger van de burgemees ter benoemd, en toen „Oberbürgemeis- ter" Wallraf in 1917 als staatssecretaris naar Berlyn vertrok, is Adenauer diens opvolger in het hoge gestoelte geworden. In februari 1918 deed hy bovendien zijn intrede in het Pruisische „Herrenhaus" (de Eerste Kamer). Intussen was een grote verandering in zyn huiselijke leven ingetreden, doordat zyn vrouw - nog voor het einde van 1916 - was overleden. Begin 1917 kreeg hyzelf bovendien een ernstig auto-on geluk. Zyn chauffeur was vermoedelyk van oververmoeidheid aan het stuur in slaap gevallen en de auto vloog tegen een tramwagen op. Adenauer werd ern stig gewond en lag vyf maanden in een ziekenhuis. Enkele spieren moesten uit zijn ge zicht worden weggehaald en zo kwam het dat Adenauers gelaat die strakke lynen kreeg, waarom het vaak „sfinx achtig" wordt genoemd. In het raadhuis deelde nu een arbei ders- en soldatenraad de lakens uit. Men besefte echter heel goed, dat men het niet zonder Adenauer kon stellen en deze mocht daarom ln het gebouw blij ven. Ja, hy werd zelfs voorzitter van een „welvaartscomlté", waarvan ook de nieuwe bewindhebbers deel uitmaakten. Kort daarop kwamen de verslagen Duitse troepen van de slagvelden in België en Frankryk terug en deden de eerste Britse bezettingstroepen hun in trede in Keulen. Een jaar na het einde van de Eerste Wereldoorlog trouwde Adenauer opnieuw Uit zijn verbintenis met Auguste Zinsser zijn twee zoons en twee dochters ge sproten (later, na het einde van de Tweede Wereldoorlog bleek, dat Auguste Zinsser in de verte verwant was aan de vrouw van de Amerikaanse hoge com missaris McCloy, die toen een grote rol in het opnieuw overwonnen Duitsland speelde). Keulen ging vooruit Als burgervader heeft Adenauer in de volgende jaren veel voor zyn geliefde Keulen kunnen doen. Hij liet er een grote industriehaven bouwen en droom de er van dat Keulen de grootste bin nenhaven van Europa zou worden. Keu len moest weer hèt grote handelscentrum worden, dat directe, verbindingen met Engeland, Nederland, België en Frank ryk zou onderhonden. Adenauer opende het enorme jaar beursterrein aan de overkant van de Ryn, en liet de eeuwenoude universiteit van Keulen, die in 1388 door de burgers was opgericht, en in 1789 door de Fran sen was gesloten, in 1919 herleven De faculteiten van de medicynen en de staatswetenschappen verleenden hem het ere-doctoraat. Later zou Adenauer nog doctor honoris causa van tal V3n buiten landse universiteiten worden. Inmiddels was hy ook voorzitter van de Pruisische Staatsraad in Berlyn geworden. Tot 1933 heeft Adenauer aan het hoofd van de steeds tot groter bloe i komende stad Keulen gestaan. De Nazi's hebben daar toen een einde aangemaakt. Toen Hitier immers een bezoek aan de stad zou brengen, liet Oberbürgemeister Adenauer, die de Nazi's haatte, alle ha- kenkruisvlaggen, waarmede de Keulse Nationaal - Socialisten de bruggen over de Rijn kwistig hadden versierd, dood eenvoudig weer naar beneden halen om dat ze noch het embleem van de staat noch dat van de stad Keulen waren. Men zal zich kunnen voorstellen, hoe de gekrenkte leeuw Adolf brieste. Het duurde dan ook niet lang, of S.A.-pa trouilles posteerden zich voor het stad huis en van het balcon af werd de me nigte op straat verteld, dat de Ober bürgemeister van zyn ambt ontheven was. De Nazi's beschuldigden Adenauer van „landverraad" en bovendien trachtten ze hem in de schoenen te schuiven, dat hij de stad financieel naar de kelder had geholpen. Zy dwongen hem Keulen te Intussen is Adenauer naderhand nooit bang voor hard rijden geweest. Herliaal- delyk is het zelfs voorgekomen, dat hij aan zijn chauffeur vroeg: „Kun je niet wat harder rijden?" En als die chauf feur dan te kennen gaf: „Herr Bundes- kanzier, we ryden al 120", dan ant woordde Adenauer koud: „Ik heb je niet gevraagd hoeveel we ryden, alleen of het niet nog wat harder kan". Rumoerige tijden lil november 1918 brak in Kiel de re volutie uit en ook in Adenauers stad Keulen laadde het vuur van de opstand op. Muitende matrozen trokken per trein van Kiel naar Keulen. Ei* waren daar 60.000 man troepen, maar duizenden sol daten sloten zich bij de dichte menigte aan, die door de straten naar het sta tion golfde. Oberbürgemeister Adenauei wist toen van de militaire gouverneur van de stad gedaan te krygen, dat niet op de menigte zou worden geschoten Een gruwelijk bloedbad wist hy aldus te ver hinderen. 's Nachts bestormden de ma trozen de gevangenissen en bevrydden ey allen, die er opgesloten hadden geze ten. Ook ln Keulen werd - op de Neu- markt in de ochtend van de 8ste novem ber - de republiek uitgeroepen. Dr. ADENAUER (e verlaten, maar voorlopig mocht hy drie kwart van zyn salaris behouden. (Slot volgt). HOCKEY CENTRALE TRAINING NEDERLANDSE ELFTALLEN De condititraining voor het Neder lands hockeyelftal zal woensdagavond 18 januari worden hervat. De training wordt wederom wekeiyks in het Olym pisch Stadion te Amsterdam gehouden en staat onder leiding van Ohxis Berger. De volgende spelers zyn voorlopig hiervoor uitgenodigd: Mulder (Amster dam), Dry ver (EMHC), Keulen (Amers foort), van Dyck (Kampong), Loggere (Laren), Wagener (Hilversum), Hoog- hiemstra (SCHC), van Grimbergen (HTCCi van Erven Dorens (Laren), Bouwman (BMHC) en Kristen (DKS). Na een rustperiode sedert de landen- wedstryd tegen West-Duitsland te Ber lyn zullen de leden van het Nederlands dameselftal de centrale training mor gen hervatten. Deze wekeiykse byeen- komsten in het Olympisch Stadion te Amsterdam zyn uitsluitend bestemd voor de conditietraining onder leiding van Chris Berger. De teohnlsohe training wordt zater dags op het Be-Fair-terrein gehouden onder leiding van Rex Norris. Voor de centrale training zyn voorlo pig de volgende dames uitgenodigd: J. Jurxissen iBDHC)S. de Greve (Laren), J. Hogestyn (Be Fair). B. Terlingen (Be Fair), Th. Glasz (Gooi). T. Boer <Pi- noke), E. Haaksma (VCL). E. Bleek- molen (Be Fair), M Heering (BDHC), N van Nierop Amsterdam), T. Nilesen (ÉMHC), I den Tex (Amsterdam), M. Tielemus Kruithof (Togo). M. Teppema (Groen Geel) en M. van Erven Dorens (Be Bgir). Jeugd - Olympiade In de uitslagen van het zitvoetbal, die dinsdagavond j.l. gepubliceerd zyn, is een fout geslopen, die onder de ploegen van het Levendaal zeer veel consternatie verwekt heeft. Daarom geven wy nu een verbeterde uitslag, die voor de ploeg van Ons Eiland helaas een teleurstelling zal zyn. De verbeterde uitslag is dus: 1. en kampioen Levendaal 3, 2. Leven daal 1, 3. Ons Eiland. De finale van het dammen werd ont sierd door het onsportieve gedrag van een van de spelers, die toen hy kansloos was weigerde verder te spelen. Hierdoor werd een beslissingswedstryd tussen Piet Rynsburg en Sjaak v .Wezel nood- zakelyk. De uitslag is na deze wedstryd geworden: 1. en kampioen Sjaak van Wezel, 2. Piet Rynsburg, 3. Leo v. Vuu- ren. De gisteravond gehouden wedstrijden in de afdeling declamatie, zang en mu ziek zijn, ondanks het niet opkomen van de gehele ploeg van Plan Noord, toch een succes geworden. Vooral van het de clameren van Theo Ponsioen, een toe komstig onderwyzer, en Mieke van Vel- zen werd zeer genoten. Mieke, die pas 15 jaar is, viel op door haar opvallend goede mimiek. Na haar h.b.s.-opleiding wil zy een traditie in haar familie voortzetten door haar ta lent ten dienste van het toneel te stellen. Zang en muziek waren voor Jan van Weizen, die na een inleiding op de piano een zeer goede vertolking van Granada ten beste gaf. De uitslagen zyn Zingen: 1. en kampioen Jan van Wei zen, 2. Tjeerd Segaar. 3. Wil Pompe. Declamatie: 1. en kampioen Mieke van Velzen, 2. Theo Ponsioen, 3. Piet Sloos. Muziek: 1. en kampioen Jan van Wei zen. De pryzen voor acrobatiek en toneel vervielen wegens het niet opkomen van Plan Noord. Programma voor vanavond: Home-trainen groep 1, 2, 3. 4, Gym zaal Ha verstraat 7 uur. Het geheel staat onder leiding van de Swift-Combinatie. Schaken groep 3 en 4: Nieuwe Bees tenmarkt 5. 7 uur. De deelnemers wor den verzocht zo mogelyk materiaal mede te nemen. VOETBAL De protest-commissie van de K.N.V.B. heeft gisteravond het protest behandeld van Roodenburg wegens het niet toeken nen van een strafschop in de wedstryd Roodenburg—RVC. Het protest werd toegewezen, maar de uitslag blyft toch 33, omdat, de na afloop van de wed stryd genomen strafschop gemist werd. De Groothertogin van Luxemburg heeft de minister van Binnenlandse Zaken. prof. dr. L. M. Beel. on derscheiden met het Grootkruis van de Eikenkroon. Ambassadeur Kreiner rechtsreikte gisteren de onderscheiding aan minister Beel uit Hein Doiiner verloor zevende pertij Euwe herovert kampioenstitel van Nederland Dr. Euwe heeft gisteren het in extra groten getale opgekomen publiek, dat er min of meer op rekende de beslissing in de 7e ronde reeds te zien vallen, niet teleurgesteld: in een partij van 54 zetten, toevallig evenveel als zyn eigen leeftyd, dwong hij Donner tot overgave en heroverde daarmede de kampioens titel van Nederland, die hy sinds 1921 bezat en pas in 1954 aan Donner moest afstaan. Onder de vele belangstellenden zagen wy de Argentynse grootmeester Pil- nik, die in het Hoogoventoernooi, dat heden in IJmuiden begint zal uitkomen en in Maart deelneemt aan het grote wereldkampioenschaps kandidaten-toernooi te Amsterdam. Voorts was natuurlyk de voorzitter van de K.N.S.B., ïr. van Steenis, present, die na Donner de eerste was om dr. Euwe te complimenteren, maar dit a.s. zaterdag na afloop van de gehele match nog uitgebreid officieel zal overdoen. Ook buiten de speelzaal verdrongen zich enkele honderden belangstellenden, die via een demonstratiebord de party hadden gevolgd en aan dr. Euwe bij het verlaten van het gebouw om ongeveer 1 uur des nachts met een driewerf hoera hun hulde betuigden. Het was de langste partij van de wed strijd in zetten zowel als in speeltijd. Voor het eerst vond de pauzebepaling na vyf uur spelen toepassing en daarna duurde de partij nog tot nauwkeurig 10 minuten voor half een. Dit was het ge volg van enerzijds een party, die zich flngez. Med.-adv Overheid moet beleid kritisch bezien tisch bezien van diverse beleidstaken en van de efficiency in het overheids apparaat. Wij hopen, dat zü in de komende periode het been styf zal houden tegenover allerlei uit het Par lement voortkomende verlangens, welke tot een in deze tyd niet verant woorde vergroting van de overheids bestedingen zouden leiden. Daarnaast dient de overheid door lopend bedacht te zijn op een toenemen de vergroting van haar eigen arbeids- produktiviteit. Als ên de overheid èn het bedryfsleven bereid zyn, om de con sequenties van de gunstige conjunctu rele ontwikkeling te aanvaarden, dan zullen wy er in ons land ongetwyfeld ln slagen, onvoorzienbare ontwikkelingen in het buitenland uiteraard voorbehou den, om de door de minister van Eco nomische Zaken genoemde doelstellin gen te verwezenlyken. Met andere woor den: dan zal kunnen worden voorkomen, dat de hoogconjunctuur ontaardt in een permanente inflatie". Madrileense studenten zijn tegen het bewind-Franco Uit een (officiële) enquête onder stu denten van dc Madrileense universiteit is gebleken, dat de grote meerderheid van hen gekant is tegen het huidige Spaanse bewind, aldus meldt „The New Vork Times". Spaanse deskundigen zouden de con clusie hebben getrokken, dat ontevreden heid over Ale huidige sociale en economi sche toestand en „gebrek aan politieke ervaring" de jongeren tot een gemakke lijke prooi van communistische propa ganda maken. De uitslag van deze stemming, die werd geleid door het ministerie van Voorlichting, is bekendgemaakt in amb telijke en diplomatieke kringen, aldus het Amerikaanse blad. In het jongste nummer van de Ne derlandse Industrie, het orgaan van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, wordt onder de titel „De ratio der conjunctuurpolitiek" een beschou wing gewyd aan hetgeen minister Zijlstra bij de mondelinge behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Tweede Kamer heeft ge zegd. Het slot van deze beschouwing luidt als volgt: „Wanneer wij in de laatste tyd tel kenmale onze instemming hebben be tuigd met het conjunctuurpo'itiexe be leid van de regering afgezien van kri tiek op detailpunten dan is cat wel in hoofdzaak omdat wy menen, dat deze conjunctuurpolitiek uitgaat van de gezonde opvatting, volgens welke de overheidstaak, hoe omvangryk zU ook mag lyken, is gericht op de instand houding van een in principe vry econo misch leven. Onder dat gezichtspunt zullen wU ook eventueel latere maatregelen moeten bezien, wanneer de omstandigheden zich zo zouden ontwikkelen, dat een meer stringent ingrypen onvermydeiyk zou zyn. Wy zullen ons permanent moe ten bezinnen op de betekenis van de verschillende complexen van maatrege len, welke in verschillende conjunctuur- fasen genomen kunnen worden. Uiter aard hebben wy dan de taak het be lang van een gezonde ontwikkeling van het Nederlandse bedryfsleven op de voorgrond te stellen, zonder daarby echter het algemeen belang uit het oog te verliezen. Wy vertrouwen dan ook, dat onze overheid in de toekomst in het algemeen geen ingrypende conjunctuur- politieke maatregelen zal nemen, zonder een diepgaand overleg met het geor ganiseerde bedryfsleven. Wanneer in dat verband van het bedrijfsleven wordt gevraagd, de nooc^aak van conjunctuur- politieke maatregelen ln te zien, dan kan dat bedrijfsleven daartegenover aan de overheid de els stellen, dat zU in haar eigen huishouding het beleid ba seert op de conjucturele situatie. En hier komen wy op een punt van kritiek. Bij de behandeling van de diverse begrotingen voor het dienst jaar 1956 heeft de regering naar onze mening niet voldoende overtuigend aangetoond, dat zy ook zelf bereid is om die consequenties te trekken uit de hoogconjunctuur, welke met be trekking tot de overheidsbestedingen noodzakelijk moeten worden geacht. Wy achten het een nationaal be- lang van de eerste orde, dat de over heid een voorbeeld geeft in het kri- nu eens in streng positionele banen be woog, waarby dr. Euwe eerst één, later twee. en tenslotte drie pionnen voor sprong wist te nemen, en anderzijds van het langdurige tegenspel van Donner, die, ware deze party niet de beslissende geweest, wellicht eerder zou hebben op gegeven. Toen het tegen 12 uur liep, meenden wy, dat hy slechts daarop zat te wachten om de kampioenstitel nog met één dag meer de zijne te kunnen noemen, maar dit bleek toch een on juiste veronderstelling. Overigens kun nen wij over deze partij, ondanks de lengte kort zyn: in 'n Konings-Indische partij, Slavische variant, verspeelde Donner met zyn 17e zet. weliswaar doel bewust in de gedachte hem toch niet te kunnen houden, een pion, daarby over het hoofd ziende, dat hy met Lg4 in plaats van Le6 een andere terug kreeg met nagenoeg gelyk spel. Om dit voor deel te realiseren moest dr. Euwe even wel nog omstandig laveren en eerst de 40e zet van Donner. f5. maakte het hem verder wat gemakkei yker. Het partyverloop was als volgt: Wit: Dr. M. Euwe, zwart: J. H. Donner. Lb2, aó, 9. Pfd2. Pd2:, 10. Pd2:. dc4:; 11. Pc4:, Pd7, 12. d5, Lb2:; 13. Pb2:, cd5:14. Dd5:, Pb6; 155. Dd8:, Td8:; 16. Tfdl, Tdl:17. Tdl:. Le6; 18. Lb7:, Ta7; 19. Lc6, Tc7; 20. Le4, Kg7; 21. Kfl. g5; 22. Kei, Td7; 23. Ld5, Lf5; 24. Pc4. Pf6; 25. Pe3, Lc8; 26. Lc4, e6; 27. f3, Pd7, 28. Lb5, Pe5; 29. Pc4. Pc4:; 30. bc4:. e5: 31. Kd2, Kf6; 32. Kc3, Ke7; 33. f4. gf4:; 34. gf4:, Tc5; 35. Tfl. ef4: 36. Tf4:, Th5; 37. h4, Le6; 38 Kd4. Kd6; 39. e4. Te5; 40. a3, f5; 41. ef5:. Lf5:; 42. Lc6. Tel. 43. Tf5:, Tdl!; 44. Kc3, Kc6:; 45. Taq:, Tel'; 46. Kb3, Tbl47. Kc2. Thl. 48. Th5, Th3; 49 a4, Kb6; 50. Kb2. h6; 51. Th6:Ka5: 52. c5. Ka4:, 53. c6, Kb4; 54. Kc2, zwart geeft op. Sportsplinters Bij de Europese kampioenschappen kunstryden van 19 tot 21 januari te Parijs zal Nederland worden vertegen woordigd door de beide meisjes Joan Haanappel en Sjoukje Dykstra en door het danspaar Odink. Voor ongeveer 12.000 toeschouwers heeft Partizan (Belgrado) gisteravond de voetbalwedstryd tegen GVAV in het Groningse Oosterpark met 6-1 gewon nen. De ruststand was 1-1. Op de Hoky te Den Haag werd gis teravond de yshockeywedstryd YHC Wenen gespeeld. De Hagenaars wonnen met 98. Gerard Maarse, die gisteravond op de baan te Hamar zowel de 1500 als de 3000 weter won, mag zich officieus Ne derlands kampioen noemen. Na afloop van de 3000 meter heeft hy dan ook een ereronde gereden met een krans om de schouders, hem overhandigd door de heer Van Zaanen, die als ver tegenwoordiger van de ambassade uit Oslo was overgekomen om de wed stryden van de tweede avond by te wonen. De resultaten over de 1500 meter luidden: 1. Maarse 2.20.5; 2. Broekman 2.20 8; 3. Larsen 'Hamar) 2.22.3; 4. Overby (Hamar) en McNamara (V.S beiden 2.22.9; 6. De Graaff 2,23 5. 7. Strandvik (Hamar) 2.24.6; 8. Sandvig (V.S.) 2.25; 9. Papine en Martinsen (Hamar) beiden 2.25.2; 11. Werket (V.S.) 2.25.3; 12. Hval (Hamar) 2.25.4; 13. Olsthoom 2.25 5; 14. Van der Berg 2.25.7; 15. Van t Oever 2.25.8; 1$. Huiskes 2 26.5: 17. Vogels en Kroon beiden 2.27; 20. Koeleman 2.27 8: 21. Pesman 2.28; 22 Bruine de Bruin 2.28.8; 25. Van Schie 2.30 1 28 Charisius 2 30.7; 29. Bakker 2.30.9, 30. Van der Grift 2 31.0; Hopman kon niet meerijden wegens een spierontsteklng. voor hem viel Vogels in. Na de 1500 meter had Nederland de leiding in de wedstryd Hamar—Neder land met 753.299 punten tegen Hamar 756.833 punten. De wedstrijd tussen Ne derland en Hamar wordt pas na de kampioenschappen, welke half februari te Oslo worden gehouden, voortgezet. De resultaten van de 3000 meter lui den' 1. Maarse 4.56.3; 2. Broekman 4.56.5; 3. De Graaff 4.59.9; 4. Huiskes 5.01.1; 5. Olsthoom 5.03.26, Van'tOever 5.05.6; 7. Pesman 5.06.7; 8. Paping 5 06 8; 9 Van der Berg 5.07.3; 10. Koeleman 5.07.4: 11. Kroon 5.09.7; 12. Vogels 5.10 3; 13. Van Schie 5.11.7; 14. De Bruin 5.12; 15. Bakker 5.21,2; 16. Charisius 5.23. De Noren en de Amerikanen namen aan dit nummer niet deel. Maarse en Broekman reden op de 3000 meter tegen elkaar. Het werd een prachtige strijd, welke slechts met miniem verschil door Mn ar se werd gewonnen Dc weersom standigheden waren gunstig: er stond geen wind en het vroor slechts 7 graden. Het ys was goed Het klassement over vier afstanden voor het officieuze kampioenschap van Nederland luidt. 1. Gerard Maarse 191.848 punten 2 Kees Broekman 193.389 pnt., 3 Wim de Graaff 195 676 pnt, 4. Nico Olsthoom 197.490 pnt. 5. Egbert van 't Oever 198.833 pnt.; 6. Jcen van der Berg 199.134. pnt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5