Tieleman Dros De heer Dura bepleit meer samenwerking in bouwbedrijf Ruwe.rode handen HAMEA onveran derd de besfe Mechanisatie in bloemisterij DONDERDAG 5 JANUARI Voorzieningen op behoorlijk peil brengen De voorzitter van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn., heeft in de eerste vergadering in het nieuwe jaar een rede gehouden, waarin hg aandacht wijdde aan en kele belangrijke aspecten. Willen wij. aldus spreker, de op ons rustende taak naar behoren vervullen, dan zullen wij in de eerste plaats niet blind moeten zijn voor onze eigen feilen. Met voldoening mag worden geconsta teerd, dat wU reeds een belangrijke stap hebben gedaan door de instelling van de erecode, die beoogt de integriteit van de ondernemer als zakenman in het onderlinge verkeer te versterken. Van nog grotere betekenis is het te achten, wanneer deze erecode wordt uit gebreid en daarin eveneens wordt be trokken het zakelijke verkeer met der den. aldus de heer Dura. Nog teveel komt het voor. dat door vage verwijten en beschuldigingen het gehele bouwbe drijf in een onjuist daglicht wordt ge steld. zonder dat wij bij machte zijn ons daartegen te verweren, aldus spre ker. Met een uitbreiding van de ere code zou dit wel mogelijk zijn. De heer Dura zag hierin tevens een versterking van de bereidheid de aan nemer grotere verantwoordelijkheden te geven dan tot dusverre gebruikelijk, waardoor geleidelijk een vorm samenwerking zal ontstaan tui opdrachtgever, rcsp. architect en a nemer, welke in overeenstemming is Vordering van gymnasiast ontzegd Het Gerechtshof te Amsterdam heeft het gemeentebestuur van de hoofdstad in het gelijk gesteld In de civiele procedure, die een voormalig leerling van het Gemeentelijke Bar- laeus Gymnasium wegens een hem overkomen ongeval in het gymnas tieklokaal tegen de gemeente voor schadevergoeding aanhangig had ge maakt. In oktober 1949 kreeg deze toenmalige 5de klas leerling in het gymnastieklo kaal een bal tegen het hoofd, waarbij het netvlies van zijn linkeroog scheurde. Hij heeft het gezichtsvermogen in dit oog dientengevolge verloren. De gymnastiekleraar was verzekerd tegen ongevallen, die tijdens de les zijn leerlingen mogelijk konden overkomen, doch de verzekeringsmaatschappij wei gerde de schade uit te betalen, omdat zij meende, dat de leraar niet verant woordelijk kon worden gesteld. De vader van de getroffen leerling begon toen een proces tegen de ge meente en vroeg f. 20.000 schadever goeding. De Rechtbank oordeelde ech ter, dat er ten aanzien van de leraar geen ongeoorloofde wijze van handelen is geweest en ontzegde eiser zijn vor dering: het Hof heeft ahans dit von nis bekrachtigd. DERDE RURNI-LENING De Bank Industri Negara te Djakarta is voornemens per 1 maart 1956 de eerste tranche ad 50.000.000 roepiahs van een derde Rurni-lening groot 100.000.000 roepiahs uit te geven. Voor deze lening, waarop dus ook thans weer uitsluitend kan worden ingeschreven door houders van tegoeden op Rurni-rekeningen, zul len dezelfde voorwaarden gelden als voor de beide vorige leningen, dus: ren tepercentage 3%. looptijd 15 jaren, Staatsgarantie, enz. „Wij zullen voorts, en daarvoor acht ik samenwerking met de werknemers organisaties noodzakelijk, een verhou ding moeten scheppen, waarbij met respectering van een ieders positie een band wordt geschapen, die niet uitslui tend berust op materiële zaken. Spreker is ervan overtuigd, dat hiermede een uiterst belangrijk middel ligt om de aversie tegen een beroep in de bouw vakken te overwinnen." In dit verband memoreerde de heer Dura met voldoening, dat in het kader van de menselijke verhoudingen reeds verantwoorde regelen zijn samengesteld voor de z.g. hygiënische voorzieningen op de bouwplaats. „Wij, werkgevers", zelde hij, „hebben ons voorbehouden de invoering daarvan te doen geschieden op basis van vrijwilligheid, zonder dat ons nu weer eens iets dwingends wordt opgelegd. Wü zijn daarbij uitgegaan van het standpunt, dat de werkgever in het algemeen de grote betekenis van deze voorzieningen zal inzien en niet zal schromen naar vermogen mede te wer ken aan de invoering daarvan". Spreker wilde nog eens een drin gend beroep doen op alle ondernemers in het bouwbedrijf om, voorzover zü dit niet reeds hebben gedaan, hun daadwerkelijke bereidheid te tonen door nu reeds de bedoelde voorzienin gen op een behoorlijk peil te brengen en niet te wachten tot daartoe strek kende bepalingen in de bestekken worden opgenomen. Deze daad zal een bewijs zijn. dat de ondernemer In het bouwbedrijf be reid en in staat is grotere verantwoor delijkheden te dragen en bovendien, dat hy een open oog heeft voor het welzijn van de bedrijfstak en daar mede voor het algemeen belang. Gratificatie voor bijzondere prestaties De gratificatie van drie procent, die het gehele gemeentepersoneel van Eind hoven heeft gehad, is geen kerstgratifi catie. maar een beloning wegens bijzon dere dienstprestaties geweest. Dit is de reden, dat het gemeente- personeel de gratificatie ondanks het verbod van minister Beel tot het ver lenen van een kerstgratificatie toch heeft ontvangen. B. en W. hebben zich hierbij op het standpunt gesteld, dat door het perso neelstekort 'gevolg van de betere be loning in het vrije bedrijf) een belang rijk grotere krachtsinspanning van de gemeentedienaren werd gevergd. Het gehele personeel heeft een meer dan normale krachtsinspanning opgebracht, aldus B en W. Gebruikmakend van art. 65 van de algemene rechtstoestandsverordening -39, hebben B. en W. deze bijzondere dienst prestaties met een gratificatie in de kersttijd beloond. nnrex Med.-Adv. t (Ingez. Med.-Adv.) Leidse Schouwburg a.s. ZONDAGAVOND 8 uur Laatste opvoering van het aangrijpende toneelstuk DE WITTE NON in vijf bedrijven naar de veel gelezen roman. „DE WITTE NON" is een ver haal dat de strijd van een jonge vrouw weergeeft, die op het moment dat zij denkt alles verloren te hebben, in het klooster gaat. Haar hevige strijd begint wanneer blijkt dat haar doodgewaande man nog in leven is. Bespreekt vooral dagelijks 10 tot 1 uur, telefoon 20195. Vrijwillige ziektenverzekering De financiële commissie uit de Zie kenfondsraad beeft zo deelt deze Raad mede in de laatste weken van 1955 een groot aantal besluiten van besturen van Ziekenfondsen tot ver hoging van de premie der vrijwillige verzekering goedgekeurd. Het betreft hier besluiten tot verhoging van pre- miën, ingaande 1 januari 1956 of een tijdstip kort daarna. In de afgehandelde gevallen zullen de premiën stijgen met bedragen, welke variëren tussen 5 cent en 45 cent per betalende verzekerde per week. De in 1955 geheven premiën bij de hierbij be trokken fondsen varieerden 'enkele bijzondere gevallen daargelaten) van f. 1.20 tot f. 1.72 De nieuwe premiën variëren van f. 1.40 tot f. 199. enkele bijzondere gevallen eveneens buiten be schouwing gelaten. De premiestijging bedraagt gemiddeld ongeveer 16% van de oude premie. In deze verhoging komt de stijging van de kosten der verstrekkingen tot uiting. Deze stijging is ten dele het ge volg van verhoging van honoraria. Voor wat betreft de verhoging van honoraria van huisartsen en apothekers heeft men bovendien rekening moeten houden met de omstandigheid, dat aan deze verho gingen terugwerkende kracht is toege kend. Een deel der fondsen kan de betalingen, betrekking hebbende op voorgaande jaren, uit overschotten dek ken: andere kunnen dit niet en moeten daarom op de premie over 1956 en 1957 een toeslag heffen. Met enige Ziekenfondsen is nog over leg inzake de premie gaande. WIJZIGING VAN DE GEMEENTEWET De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft een studiecommissie met betrekking tot een voorgenomen herzie ning van de gemeentewet ingesteld, on der voorzitterschap van prof. mr P. J. Oud. die ere-voorzitter der vereniging is. Voorts heeft in deze commissie een aan tal burgemeesters ztting. Bovengenoemde commissie zal tevens het rapport-de Quay over de bestuurs vorm der grote gemeenten behandelen. (Ingez. Med -Adv.) 80 ioor BLiKGROENTEN Technisch en vooral economisch probleem Tijdens de voorlichtingsdag van de Vereniging de Nederlande Bloemisterij, die vandaag in het Jaarbeursrestaurant to Utrecht wordt gehouden heeft dr. J. Wasscher, Rykstulnbouweonsulent te Aalsmeer gesproken over „Is mecha nisatie in de bloemistery mogelUk?" Men kan de vraag stellen of de bloementeelt zich niet in twee richtingen zal ontwikkelen, nl. enerzUds naar de gezinsbedrüven, waar men bereid is met de gezinsleden lange dagen te maken, anderzyds naar de zeer grote bedrgven, waar sterk gespecialiseerd personeel werkzaam is en waar de mogelijkheid van mechanisatie en rationalisatie groter zal zijn dan op kleine bedrgven. aldus spreker. De bloementeelt leent zich in het al gemeen slecht voor mechanisatie, ener zijds omdat de werkzaamheden alleen met de hand uitgevoerd kunnen worden anderzijds omdat hij meest op kleine of middelgrote bedrijven wordt uitgeoe fend. Waar dan ook voor bepaalde werk zaamheden machines of apparaten be staan. zal voor elk bedrijf afzonderlijk bekeken moeten worden, of het econo misch verantwoord i6 deze aan te schaffen Het zal. aldus spreker, voorkomen, dat mechanisatie ten koste van het produkt gaat. Vooral in dergelijke gevallen zal een kostenberekening moeten uitmaken, of mechanisatie voor het bedryf verantwoord is. Nimmer mag evenwel vergeten wor den, dat mechanisatie niet alleen een technisch, maar vooral ook een eco nomisch probleem is. In Aalsmeer is in de laatste Jaren als gevolg van de minder gunstige finan ciële resultaten op de seringenbedrijven te weinig aandacht besteed aan d< grondbewerking. Het stomen vraagt m de snijbloemen- bedrijven veel arbeid. In de Scandina vische landen is in de laatste jaren een stoomapparaat ontwikkeld, waarbij de stoom eg door middel van een motorlier zeer langzaam door de te stomen grond getrokken wordt. In Amerika maakt men gebruik van vaste pijpleidingen van draineerbuizen, waar de stoom door wordt geleid en de grond wordt gestoomd. (Ingez. Med.-Adv.) En iedere dag NIEUWE FOTOKOOPJES bij foto-c'ne JAN WOLFSLAG BREESTR. 123 - TEL. 21851 t.o. het Stadhuis. Met een enkel woord BINNENLAND De Nederlandse Interacademiale Organisatie van psychologie studenten (N.I.O P S.). een overkoepelend orgaan voor alle plaatselijke studle-verenlglngen. viert van 13 tot 16 Januari ln het gemeenschaps oord ..Drakenburgh" te Baarn. haar tweede lustrum. Het thema voor dit congres Is: ..Europese collectiviteit en persoonlek leven Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „17de Oetobre". 14 Jan Australië: m.s. „Johaa van Oldenbarnevelt", 9 Jan., s.s. ..Arcadia". 14 januart; Brazilië: s.s. „17de Oetobre", 14 Jan.; Canada: m.s. ..Seven Seas", 9 Jan., ss. „Arnedijk", 11 Jan.; Chill: vla New York, 12 Jan.; Ned. Antillen: m.s. „Oberon" 10 Jan, s.s. „Baarn", 12 Jan.; Suriname: ms. .Castor", 11 Jan.; Unle van Z.-AIrlka en Z.W.-Afrika: m.s ..Jagersfontein", 10 Jan.. m.s. „Stirling Castle'T, 14 Jan. diep te Groningen Is gistermorgen door passerende arbeiders het HJk gevonden van de 77-Jarlge G. Lulnge uit Groningen, die gisteren naar de veemarkt was gegaan hiervan niet was teruggekeerd. spreken over „Achter de schermen van de zelfbediening". Voorts zal Kortekaas-Den Haan. presidente Ntderlandse Hulshoudraad spreken over „Ervaringen van de Nederlandse hulsvrouw met verpakkingen". Een 47-jarlge Y die een groot kledingmagazijn te Rotter dam bezocht, miste opeens zijn bruine plastiek portefeuille, Inhoudende duizend gulden. De portefeuille had zich ln de zijzak van zijn colbertjasje bevonden. Minister Suurhoff heeft de Eerste Kamer zijn Memorie van Antwoord ge zonden over het ontwerp-Gezondheldswet De Sociaal-Economische Raad houdt morgen te Den Haag zijn eerste openbare vergadering ln 1956. De voorzitter, prof. dr. mr. F de Vries, zal ln tegenwoordigheid van de leden en de plaatsvervangende leden van de Raad een nieuwjaarsrede uit spreken en daarbij een terugblik werpen op de ontwikkeling van de Publlekrechte- Uike Bedrijfsorganisatie. Na afloop zal een nieuwjaarsreceptie voor het bedrijfsleven worden gehouden. De minister van O K. en W. heeft per 1 Januari 1956 oud-mlnlster mr. dr. J ln 't Veld te Den Haag benoemd tot lid van het bestuur der Stichting Radio Nederland Wereldomroep als opvolger van Erof. dr. J. H. A. Logemann. die ontslag ad verzocht wegens zeer drukke werk zaamheden. Prof Logemann heeft van de oprichting af zitting gehad ln het bestuur van de Wereldomroep. De steeds toenemende verkeersdrukte ln de hoofdstad heeft het probleem der schoolgaande kinderen op het ochtend spitsuur zo groot gemaakt, dat thans by wijze van proef 20 lagere scholen ln oud west van Amsterdam op verzoek van de verkeerspolitie de aanvangstyd van 9 uur verplaatst hebben naar kwart over negen. Aan de Ryksunlversltelt te Utrecht ls ln de faculteit der wis- en natuurkunde tot bijzonder hoogleraar vanwege het Natuurkundig Gezelschap te Utrecht be noemd. dr. J. A. Smit te Utrecht, thans lector. Deze zal onderwys geven ln de -eer van de fysische waarnemingen. BUITENLAND Te Monrovia, de hoofdstad van de Westafrlkaanse negerrepubllek Liberia, zyn woensdag zeven personen, onder wie twee oud-mlnlsters. wegens verraad ter dood veroordeeld, omdat zij betrokken zouden zijn geneest by de mislukte moordaanslag op president William Tubman op 22 Juni van het vorige Jaar Een van de veroor deelden werd begenadigd omdat hij allerlei bgzonderheden over dè samenzwering be kend had gemaakt. De overigen hebben beroep aangetekend by het Liberiaanse Hooggerechtshof. Woensdag zyn te La Plata, de hoofd stad van de provincie Buenos Aires, vier personen gearresteerd, die vlugschriften tegen de regering verspreidden. De politie heeft ln de woning van een der arrestanten kisten munitie, geweren en een grote hoe veelheid geschriften met een opruiende inhoud aangetroffen. Gisteren is de eerste personentrein uit Peking vertrokken, op weg naar Moskou vla de hoofdstad van Bulten-Mongollë, Oelan Bator. De nieuwe verbinding vla Bulten-Mongollë bekort de afstand Peking Moskou met ongeveer 1000 kilometer. De trein was versierd met portretten van premier Boelganln. zyn Mongoolse ambt genoot. Joemzjagln Tsedenbal. en Mao Tse-toeng. de Rood-Chlnese leider. Volgens de Antl-communlstlsche In lichtingendienst „West" hebben de Russen sedert het einde van de Tweede Wereld oorlog 142 schepen gelicht, die ln de Oost zee tot zinken waren gebracht. Een aantal vracht- en passagiersschepen, waarvan enige boven de 20 000 ton zoals de „Ham burg". de „Hansa" en de „Berlin", zou voor het grootste deel op rekening van de Oostdultse regering zyn hersteld. Deze schepen varen nu onder Russische vlag. Volgens het bureau „West" zyn ook 37 duikboten, zes duikbootjagers, vijf tor- pedoboten en vier duikboot-escorteschepen geborgen en naar Leningrad gesleept. Volgens het Amerikaanse weekblad Life" heeft de Amerikaanse duiker Teddy Tucker bij de Bermuda-eilanden het wrak van een Spaans galjoen uit het einde van de zestiende eeuw ontdekt en met toe stemming van de plaatselijke autoriteiten reeds een aantal gouden, bronzen en andere voorwerpen geborgen Tucker dook om. een gouden kruis met smaragden op. waarvoor men 25 000 dollar geboden heeft van grotere activiteit op het gebied het vreedzaam gebruik van atoomenergie de nationale economie Geleerden In Essentukl, ln de noordelijke Kau- kasus, ls Azlz Agabekovn, moeder van 21 kinderen, onlangs 120 Jaar geworden, aldus meldt het Russische nieuwsagentschap Tass. Een van haar dochters ls thans 96 Jaar oud. De nieuw gekozen Braziliaanse presi dent. Kubltschek. die nog geïnstalleerd moet worden, is woensdagmiddag per vliegtuig uit Rlo de Janeiro vertrokken voor een reis naar de Ver Staten en Europa. HIJ zal ook Den Haag bezoeken en wel op 11 Januari De volgende steden staan op Kubltscheks reisplan: Washlng- De ruim tachtigjarige vroegere caba- andere landen zullen worden uitgenodigd retartlste Mlstinguett ligt ln een"zuurstof- Russische wetensehappeiyke Installaties te tent. aldus ls woensdag door haar schoon- komen bezoeken. zuster mevr Bourgeois medegedeeld. Mls- - De kort geleden heropgerichte Duitse I Sne'ndVw^s v'an&eroe^r ?'J Chrlsteiyke Vakbeweging ls op een m "'e -lenae was an een oeroertr Antwerpen gehouden vergadering van het Internationaal Christelijk Vakverbond weer lid toegelaten. De laatste maal, dat de Duitse Christelijke Vakbeweging op een vergadering van het I C V. was vertegen woordigd, was ln 1932, eveneens te Ant- t als leden toe- Het nieuwe Saarlandse parlement heeft de ex-Nazi en Jurist dr. Helnrlch Schneider tot zyn voorzitter gekozen, maar de topfunctie van minister-president ge reserveerd voor dr. Hubert Ney, de 63-Jarige leider van de gematigde Christen-Demo cratische party van Saarland. Schneider had gehoopt zelf tot deze hoge post uit verkoren te zullen worden. Het tydperk van de mechanisering heeft een nieuw slachtoffer gemaakt: Na een bestaan van zeven eeuwen ls de paar denmarkt \an Frankfort opgeheven. Waar eens 800 tot 150C paarden op één markt s'.otte s kerstdag Een Perzisch tribunaal heeft woens dag vier leden van de „Fadajan Islam", een fnnatleke Mohammedaanse organisatie, ter dood veroordeeld wegens samenzwering tegen de regering. Volgens een opinie-onderzoek zou kanselier Adenauer door 45 procent van de West-Duitsers de „meest wonderbaar lijke man ln leven" geacht worden. Albert Schweitzer neemt bij dit onderzoek de tweede plaats ln. De hoofdcommissaris van politie te Parijs heeft laten weten, dat er strenger zal worden opgetreden tegen hen, die het ln 1954 afgekondigde claxoneerverbod over treden. In het afgelopen Jaar werden 25.181 processen-verbaal opgemaakt. By een beschieting van het natlona- llstlsch-Chlnese eiland Quemoy door com- munlstlsch-Chlnees kustgeschut. zyr woensdag 40 hulzen verwoest en 33 be schadigd; twee burgers werden gewond, aldus het nationalistische ministerie Defensie op Formosa. Hoewel in de boomteelt en vooral de bollenteelt wel plantmachines wor den gebruikt, lijkt het nog niet waar schijnlijk, dat dergelijke machines in de bloementeelt spoedig toepassing zullen vinden. Bij het planten zou nog enige arbeidsbesparing kunnen worden ver kregen door meer gebruik van lijnen- trekkers en markeerrollen. Ook oppotmachines voor de potplan tenteelt hebben tot nu toe geen bevre diging geschonken In Engeland wordt op grote schaal bij de tomatenteelt en ook bij de teelt van chrysanten de z.g. druppelirrigatie toe gepast. Bij deze methode, waarmee dit jaar proeven begonnen zijn op het proefstation te Naaldwijk, worden tus sen de rijen buisleidingen aangebracht, vanwaar naar elke plant een zijbuisje voert en de vloeistof druppelsgewijze aan de planten worden toegediend. De druppelsnelheid is naar behoefte te regelen. Regeninstallaties worden zowel buiten als in de kassen reeds op enige schaal gebruikt en in Duitsland ook reeds in bakken. Er bestaan reeds verscheidene syste men om het luchten van de kassen automatisch te doen geschieden. Het is volgens spreker ook zeker de moeite waard meer aandacht te beste den aan de centrale luchtingssystemen voor de bakken. Vele bedrijven zyn weinig doelmatig ingericht, doordat ze klein zijn begon nen en er steeds is bijgebouwd Onge twijfeld zou het voor verscheidene be drijven nuttig zijn te onderzoeken of aan de plaatsing van onderdelen, zoals c'e ligging der crondhopen. van de bloem potten. de schuur e.d. niet iets te ver beteren valt. waardoor rationeler kan worden gewerkt Vooral van Duitse zijde zijn over transport op de bedrijnen berekeningen gemaakt. De cyclame is een der teelten, die de meeste arbeid vragen, men heeft daarbij berekend dat door het vele omzetten van deze planten, en voor het kweken van 1000 cyclamen 50.000 kg (50 ton) grond verzet moet worden en dat hierbij 18.3 km gelopen wordt. Onge veer de helft van de 50 ton grond wordt noe gedragen. Daar dracen een aanmer kelijk grotere arbeid vraagt dan rijden, kan dit slechts een pleidooi zijn om to- veel mogelijk verrolbanr materiaal bij dit transport te gebruiken. Wat het vervoer buiten het bedrijf betreft wilde spr. slechts wgzen op de vele arbeidsuren die verloren gaan met het varen op vele seringenbedrij ven te Aalsmeer. De akkers liggen vaak zeer verspreid in de Westeinder- plas en 500 uur varen per jaar is heel normaal Er kom»n echter ook bedrij ven voor waar 1000, 2000 of zelfs 3000 Agenda DONDERDAG (heden) Geb. voor Chr. Soc. Belangen: Leidse Chr. Besturenbond. Spr de heer W. Albeda ,er de nieuwe loonpolitiek, 8 uur nam. Koksschool: Toneelavond, Opvoering van de Moord bij open doek, 8 uur nam. VRIJDAG, egsteeest: Kasteel oud-Poelgeeet. retelling Stichting Ned. Pantomlne 4 uur nam. ZATERDAG Doelenkazerne (Rembrandtstraat); Con tact-avond Reüniecommissie „Het Oude Vierde", 6 uur nam. Vandaag is het nieuwe monumen-1 aan het Stadhoudersplantsoen te I gebouw van het Nederlandse Rund- tale gebouw van het Hoofdbedrijf- Den Haag officieel in gebruik ge- vee Stamboek, schap voor Akkerbouw produkten] nomen. Rechts het eveneent nieuwe ZONDAG Maranatha-kerk: Byz. kerkewerk Mors- kwartier. Dr. P. L. Schoonhelm spreekt over: „De zin van het leven", 7 uur nam. Schouwburg: Haags Volkstoneel. „De witte non", 8 uur nam. WOENSDAG Lakenhal: K. en O-cursus over Mozart door Paul Nlesslng, 8 uur nam. Kleine Burcht Afd Lelden en Rijnland Ned. Genealogische Ver Snr. de ly H. L. Kruimel over ..Genealogisch onderzoek on het platteland". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25)Ten toonstelling kleurenlitho's J. Bezemer en J. van Viymen. Werkdagen 25 uur nam (Tot 19 Februari.) Rlllo-muaeum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Chinese houteneden" 'Tot 4 Maart '561 BIOSCOPEN. Lido ..Doctor at Sea" a. 1. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4 45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Tussen hemel en aarde", a. 1. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45 7 en 9.15 uur. Trianon „Zll allen waren schuldig". 14 |r. Werkdagen 2.30. 7 en 9 15 uur. Zondag 2.15 4.30 7 en 9.15 uur. ex „Tarzan en de tvoordleven" 14 |r Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30 4 45 7 en 9.15 uur. Casino Gelaagd door de wind" 14 Ir Alle dagen 2 en 7.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Ryn 18. Tel. 20523 en de Doeza-apotheek. Doezastraat 31, Tel. 21313. uren per jaar gevaren moet worden, d.w.z. dus meer dan een manjaar, het spreekt eigenlUk vanzelf, dat hier zo veel mogelijk gemotoriseerd moet wor den, eventueel met buitenboordmoto ren. Een ruilverkaveling zou volgens spreker, bier misschien nog meer nut tig werk kunnen doen. De mogelijkheden voor het mechani seren van het oogsten in de bloemen teelt lijken aldus spreker zeer gering. Ditzelfde geldt voor het sorteren, of schoon op grote bedrijven in het bui tenland gebruik wordt gemaakt van transportbanden by het sorteren van snijbloemen. Toch kan op verscheidene bedrgven misschien rationeler worden gewerkt bij het sorteren, daar vaak gro te afstanden worden afgelegd langs lange tafels. Een rechthoekige, hoef- yzervormiee sorteertafel zal zeker ge makkelijker werken. Zelfs zou men volgens spreker de vraag kunnen opwerpen of het niet de moeite waard zou zijn de mogelijkheid van het torteren op de veiling zelf eens in studie te nemen Men zou hierdoor gemakkelijker tot een zekere standaardi sering komen en men zou ten behoeve ran de exporteurs gemakkelijker gTOte partijen van eenzelfde kwaliteit kun nen maken. Kustvaarder aangevaren SCHADE BEDRAAGT F. 100.000 De Groninger kustvaarder „Heniiette" een schip van 230 ton D.W. van de heer E. Eerkens uit Groningen, is gisteren aangevaren door twee Franse motorbin nenschepen, zogenaamde snellopers, toen het voor anker lag op de Schelde. De „Henriette" is zwaar beschadigd en wordt naar Antwerpen gesleept. De schade wordt geschat op f. 100.000. Onze E.B.U. vordering 171V2 miljoen dollar Het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings-Unie deelnemende landen heeft voor Nederland ln decem ber 1955 een overschot van f. 41.416.200 opgeleverd. Aan rente voor het tweede halfjaar van 1955 over de vordering op de EBU ontvangt Nederland f. 9.234 000, zodat het overschot over december per saldo f. 50.650 200 13.329 000) bedraagt. Van dit bedrag zal Nederland 9.997 000 in goud of dollars ontvangen, terwijl voor een bedrag ad 3.332.000 door Ne derland crediet wordt verleend. Nederland ontving op 22 december 1955 de tegenwaarde van f. 33.018 200 in goud. als aandeel in een extra-aflossing van Frankrijk op zijn schuld aan de EBU. Na de diverse decemberverrekeningen zal de vordering van Nederland op de EBU f. 651.852.000 171.540000) bedra gen. Amsterdam krijgt vierde station De snelle ontwikkeling van westelijk Amserdam tot een wooncentrum voor 160.000 mensen vereiste zowel lokale als interlokale voorzieningen op vervoersge bied, zodat de Nederlandsche Spoorwegen met spoed aan de spoorlijn naar Haar lem een station zyn gaan bouwen: de halte Amsterdaon-Sloterdljk, die bij de aanvang van de zomerdienstregeling op 3 juni a s. in dienst zal worden gesteld. Vooral voor de bewoners van dit nieuwe stuk Amsterdam, waarvan velen hun werk hebben in Haarlem. Velsen en om geving en die dus dagelijks op en neer moeten reizen, is dit vierde station van Amsterdam van groot belang. Maar ook voor het zomervervoer naar Zandvoort zal dit station aan Neerlands oudste en tevens drukste spoorlijn Amsterdam- Haarlem van grote betekenis blijken te zijn. Veerboot raakte defect VERKEER VERTRAAGD De veerboot van Wolfaartsdyk naar Kortgene (Z.) is dinsdag defect geraakt; het vaartuig moest op de kant worden gezet. In verband met de marktdag te Goes stonden aan weerszijden ontelbare auto's te wachten om overgezet te wor den, hetgeen eerst met vele uren vertra ging. nadat een kleinere veerboot in de vaart was gebracht, kon geschieden. Gis termorgen bleek het euvel aan de grote veerboot niet ter plaatse hersteld te kunnen worden en moest de boot naar Vlissingen worden gesleept. De kleine veerboot moest derhalve ook gisteren de dienst onderhouden - en zal dit zolang de grote boot niet hersteld is moeten blijven doen waardoor auto's met aan zienlijke vertraging, meestal van een rekening moeten houden. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki onbewolkt Stockholm mist Oslo mist Kopenhagen motregen Aberdeen lloht bew. Dublin Londen Amsterdam Brussel Parus Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt Mllnchen Zürlch Genóve Locarno Wenen eeh bew. mist nevel nevel onbewolkt mist nevel onbewolkt motregen nevel nevel nevel licht bew. windstil -5 O

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2