LEIDSCH m DAGBLAD 1 WEERBERICHT Diplomatenconfereiitie in Londen over het Midden-Oosten Geneefse conferentie verkeert 1111 in een gevaarlijk stadium Adenauer verwacht nog 20 jaar ideologische strijd met Moskou Puzzelaar, Uw kans ligt nog steeds voor liet grijpen! 94ste jaargang DONDERDAG 5 JANUARI 1956 No. 28722 Directeur: J. W. Heony DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w"" No s™" Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.- per kwartaal: f2.35 per uuumd; f0.55 per week Tdetoou Dtreotle eu Adu.lnutr.tie: 250U; R.daoUe: 21507 Nevelig Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Nevelig of mistig, overwegend droog weer. Weinig wind. vannacht vrijwel nergens vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 1115 uur). 6 JANUARI Zon op: 8.49 uur: onder: 16.46 uur. Maan op: 2.39 uur; onder: 12.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 9 32 en 20.08 Nadat op nieuwjaarsdag OD uur (Doodtij). 6 mysterieuze wijze brand was uitge- broken in de Russische ambassade Dit nummer bestaat uit acht pagina's de Canadese hoofdstad Ottawa brandde dit gebouw tot de funda- bassade niet betreden, want dat was inenten af. De brandweer was er I Russisch grondgebied... De schade gauw genoeg bij. maar mocht van wordt geschat op honderdduizend de Russen het terrein van de am-\dollar. De leveranties van oude Engelse tanks aan Egypte (met alle gevaren voor ver storing van het machtsevenwicht) Is een kwestie, die in de hoogste politieke kringen in Londen zeer sterk de aandacht blijft trekken. Premier Eden sprak voor de tweede maal in een etmaal met zijn voornaamste ministeriele medewer kers en de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, opende gisteren een conferentie van Britse diplomatieke vertegenwoordigers uit het Midden-Oosten. Het ontbieden van deze diplomaten was Selwyn Lloyds eerste daad na zijn optreden als minister van Buitenlandse Zaken. De bijeen komst zal twee dagen duren en zal ook worden bijgewoond door twee ministers van staat, de markies van Reading en Anthony Nutting. „Haat in de harten der Arabische vluchtelingen" Het Comité van Palestijnse vluchte lingen. dat woensdag in Amman, de hoofdstad van Jordanië, vergaderde heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken telegrafisch medegedeeld, dat het uitblijven van een oplossing van het Palestijnse vraagstuk een voortdu rende bedreiging is van de vrede in het Midden-Oosten, die slechts kan leiden tot een uitbarsting van de haat in de harten der vluchtelingen in het bijzon der en in die van de Arabieren in het algemeen. Deze haat zou eerst verdwij nen als de Arabieren naar hun gebieden in Palestina zouden kunnen terugkeren. In het telegram wordt ook de nadruk gelegd op het verzet van de Arabische vluchtelingen in Jordanië tegen militaire verdragen en op ,.de noodzaak van be scherming der rechten van de Arabieren m Palestina". Kindje verbrand Vannacht omstreeks twaalf uur is brand uitgebroken in het kindertehuis „Midgaard", vroeger bekend onder de naam „De Bvvanck" aan de weg van Eefde naar Almen. Daarbij is een kindje van drie jaar in de vlammen omgekomen. De vier andere in het te huis verblijvende kinderen konden in veiligheid worden gebracht. Het huis is geheel uitgebrand. REDDING WAS ONMOGELIJK Twee kinderen kwamen hun verzorg ster wekken met de mededeling dat het ergens rookte in het tehuis. De verzoig- ster ging op onderzoek uit, doch Kon niets ontdekken. Toen een der kleuters de trap wilde beklimmen, durfde het kind niet verder wegens de reeds ont wikkelde hitte. Het waarschuwde de directeur, dc heer Sikkema, die in een nabij gelegen huisje woont en deze rende bet tehi^ binnen, hoewel gang en trappenhuis reeds in lichterlaaie stonden, riet ge lukte hem twee kleuters via een raam in veiligheid te brengen. Twee ande ren hadden reeds kans gezien het ge bouw te verlaten. Het vuur woedde in alle hevigheid in een balkonkamer, waar de driejarige Maic Picapet. at- komstig uit de Belgische Congo, sliep. De heer Sikkema heeft getracht nog tol deze kamer door te dringen, nadat hjj bjj een in de nabijheid gelegen boerderij een ladder had gehaald. Van dit voornemen heeft men de directeur, die reeds brandwonden aan handen en gelaat had opgelopen, afgebracht, omdat aan het redden van het knaap je niet meer te denken viel. De vuurzee werd bestreden door de brandweren van Almen en Gorssel. Het tehuis was verzekerd. De schade'is aan zienlijk. Man Man-rebellen in moeras omsingeld Di dc Britse kolonie Kenia iMIdden- Afrika) wordt thans een grootscheepse operatie tegen de Mau Mau uitgevoerd. Er nemen vijfhonderd man Britse troe pen en ongeveer 250 leden der plaatse lijke politie en burgerwachten aan deel, die worden bijgestaan door circa twee duizend Afrikaanse mannen en vrouwen, die met messen, knuppels en speren bewapend zijn. Aan de operatic is een zesdaagse bombardement met mortier granaten en traangasbommen voorafge gaan. In het kader der operatie wordt een kring gelegd om een moerasgebied, waarin zich een zestigtal Mau Mau-ver zetslieden srhuil houden. Dc Afrikanen doorzoeken dit gebied stelselmatig. Men meent, dat zich onder de zestig rebellen de hoogste Mau Mau-leider Sedan Kiraathi die zich „veldmaar schalk" noemt en twee van zijn naaste medewerkers .generaals" bevin- Dr. Albert Schweitzer verlangde naar rust van Lambarene Dr Albert Schweitzer, de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, is ln Lam barene teruggekeerd Tot Port-Gentil reisde hij per schip en vandaar, over een afstand van 300 km. met een motor sloep dwars door het oerwoud Bij aan komst verklaarde dr. Schweitzer, die 83 jaar is. dat zijn reis naar Europa ver moeiend ls geweest en dat hij verlangde naar de rust van Lambarene. In dat opzicht trof hij het niet, want op dezelfde dag als hij arriveerde '.andde laar een speciaal vliegtuig van de „Air j France" met 24 toeristen 'merendeels I artsen' die een tocht door Afrika maken en vier dagen wilden besteden aan Lam barene Franse kolonisten bij Fez voelen zich bedreigd In het Marokkaanse stadje Oertzar, normaal een rustig, ongeveer vijftig ki lometer van Fez gelegen plaatsje, slapen de Franse kolonisten 's nachts in een ge meenschappelijke slaapzaal, met het ge weer naast zich. In de heuvels rondom bevinden zich rebellen, die zich overdag met verspie- dlngswerk bezig houden en 's nachts over het land zwerven, waarbij zij. voor eventuele toekomstige aanvallen naar zwakke plekken ln de Franse linies zoe ken. Taoemate, een Berber-dorp aan de weg van Rhafsai naar Fez, is thans een grote operatiebasis van het Franse leger voor acties tegen de rebellen langs de honderd kilometer lange weg, waarover voorraden naar Boered en het Oostelijk gedeelte V2n het front worden vervoerd. Langs deze weg worden de zwaarste ge vechten met de verzetslieden geleverd. Kloof ah enige verbondenheid .Kritiek, maar niet hopeloos „Nieuwe Staat dient de verplichtingen van de oude over te nemen" (Telefonisch van onze correspondent te Genève) De Nederlandse en Indonesische ministers zijn er ook gisteren, tijdens hun derde informele gesprek, niet in geslaagd de touwtjes aan elkaar vast te knopen. In het even korte, als weinig zeggende communiqué, dat na afloop van de ontmoeting in het Patiment Electoral werd voorgelezen, wordt slechts geconsta teerd, dat er, „naast punten van overeenstemming geschilpunten bestaan, die nader overleg noodzakelijk maken". Dit nadere overleg zou vanmorgen op nieuw in het Patiment Electoral plaats \inden. Zowel van Indonesische als van Nederlandse kant ontkent men intussen niet,, dat de conferentie nu ook op ministrieel niveau In een gevaarlijk sta dium is geraakt. „De situatie is kritiek, maar niet hopeloos", zo karakteri seerde een lid van de Nederlandse delegatie gisteravond de stand van zaken. Het is met andere woorden niet uitgesloten, dat men de wagen weer vooruit zal helpen, maar dan zou men toch van beide kanten enkele scheuten water bjj de wjjn moeten doen. Meer winst De vraag of in deze (en andere) ge vallen het volkenrecht moet prevaleren boven de nationale wetgeving, heeft ook ln 1954 een punt van uitvoerige discus- Vastgelopen? De grootste belangstelling is gisteren uiteraard uitgegaan naar de Indonesi sche minister van Financiën, prof. dr. Soemitro, wiens late komst al zoveel pennen in beweging heeft gebracht en die vooral door de Indonesiërs naar vo ren wordt geschoven als de voornaamste tegenspeler van minister Zijlstra ln het financieel-economische overleg. In de zitting van gisteren heeft hij zich wel iswaar nog wat op de achtergrond ge houden, maar men verwacht dat hl) vandaag een meer uitvoerige toelichting zal geven op de Indonesische plannen inzake buitenlandse investeringen. Tij dens het gesprek, dat onder voorzitter schap van minister Anak Agoeng plaats vond. Is men overigens ook niet veel verder gekomen dan een nuchtere vast stelling van het feit, dat men elgenijk op dezelfde punten is vastgelopen als de missie Soenarjo het vorig Jaar ln Den Haag. Onze rechten en concessies De kwestie waar alles nog steeds om draait, is de vraag of de Nederlandse rechten en concessies (afd. A van de financieel-economische R.T.C.-akkoor- den) onder de nationale wetgeving moeten worden geregeld. Over dit onderwerp is eigenlijk alles gezegd wat er over te zeggen valt. De Nederlan ders zijn niet bereid hun belangen prjjs te geven in afwachting van een wetgeving, die nog maar nauwelijks op papier staat en die bovendien door een toekomstige regering zonder meer over boord kan worden gezet. Het probleem van de Investeringen is dan ook nooit een zuiver technische kwestie geweest. Het ls vooral in Indo nesië een politieke kwestie, die wordt gekenmerkt door een wat overdreven, maar daarom psychologisch wel ver klaarbare angst voor Iedere „Inbreuk op de soevereiniteit". In Nederland liegen de stukken vrü eenvoudig: het over gangsrecht behoort voor wat betreft de oude concessies tenvolle te worden ge handhaafd. De Nederlanders beroepen zich hierbij op het volkenrechtelijk be ginsel. dat bij Statenopvolging de nieu we Staat de verplichtingen van de oude op zijn schouders neemt. Wedloop Oost-West op raketgebied „Er is reden om aan te nemen, dat de Sovjet-Unie over een raket beschikt, die sneller is dan het geluid en die, met een waterstofbom als lading, een afstand van 2400 km kan afleggen", aldus ver klaarde de Amerikaanse Senator Henry Jackson gisteren. Jackson, die lid is van de Democratische partij, bekleedt het voorzitterschap van de subcommissie voor de strijdkrachten uit de Senaat. Met dit Sovjet-Russische wapen zou den vanuit de Sovjet-Unie alle landen van de NAVO en vrijwel alle Ameri kaanse overzeese luchtbases aangevallen kunnen worden. Jackson zei, dat dit een „grote stap vooruit" is in de wedloop tussen Oost en West om het bezit van een nauwkeurige raket met atoomlading dat in 30 minu ten 8.000 km. van continent naar conti nent. kan afleggen. Volgens Jackson heeft de Sovjet-Unie aan de ontwikke ling van dit soort raketten de voorrang gez°ven Ook de Ver. Staten doen op dit gebied hun best, doch. aldus de Senator, „als wij falen, is dat, omdat het ministe rie van Defensie enige tijd geleden met d-- buitengewone noodzaak heeft onder kend om deze wedloop te winnen". sies uitgemaakt. Men heeft toen een uitweg gevonden door dit primaat zo wel in de preambule van het protocol als ln de briefwisseling LunsSoenarjo uitdrukkelijk vast te leggen. Dat men ditmaal een oplossing in dezelfde geest zal bereiken is echter zeer twijfelachtig. Zeker, als men bedenkt dat het juist de Masjoemi is geweest, die zich het vorig jaar tegen deze regeling heeft uitgesproken cn het is met het oog op de zwakke positie van de regering- Harahap duidelijk, dat Anak Agoeng met meer winst thuis wil komen dan de missie-Soenarjo Indertijd. Wat geldt voor het probleem van de nationale wetgeving, geldt in ze kere zin ook voor de regeling van de rechtsgeschillen het tweede of zo men wil, het derde punt waarop de confe rentie gisteren is blijven steken. De enige verbondenheid, die tussen beide partijen bestaat is de grote kloof, die hen nog van elkaar scheidt. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Ide Anak Agoeng gde Agoeng, heeft gisteravond kennelijk als voorbereiding op zijn bezoek aan Londen de Britse. Amerikaanse en Indiase ambassadeurs een diner aange boden in het Indonesische gezantschap te Bern. Aan dit diner zaten, van Indo nesische zijde, behalve Anak Agoeng ook de ministers Roem en Leimena aan. „Laat vrije ivereld niet onverschillig zijn, evenals ten aanzien van Nazisme „De ideologische strijd met het Communisme zal nog wel tien tot twintig jaar duren", aldus verklaarde de Westduitse Bondskanselier Adenauer in een vraag gesprek met het Amerikaanse tijdschrift „Life" ter gelegenheid van zijn tachtig ste verjaardag op heden, donderdag. Zijn recente bezoek aan Moskou had hem gesterkt in zijn geloof, dat de een heid van de christelijke wereld tegenover het Communisme zich moet uitstrek-, ken tot elk gebied. Dc Communisten zijn ervan overtuigd, dat hun leer een soort geloof ls. dat de wereld zal veroveren, zo zei de Bondskanselier. Hij vreesde, dat de vrije wereld in haar overdreven onverschilligheid voor een dergelijke agressieve ideologie de fout zou maken, die zü ook ten aanzien van het Nazisme had gemaakt. Het Westen moet leren de diepte van de communistische bedreiging te beseffen, al dus Adenauer. Verzet tegen het Communisme moet boven partijpolitiek en na tionale geschillen verheven zijn, „omdat wjj, bij een overwinning van het Com munisme, allen slaven zullen worden". Pauselijke onderscheiding De pauselijke nuntius, mgr. Aloys Milnch, heeft Adenauer ter gelegenheid van zijn verjaardag de versierselen over handigd, behorend bij het „Ridderschap van de gouden spoor", een van de hoog ste pauselijke onderscheidingen. (Men zie ook elders in dit blad t' eer ste deel van Adenauers levensbeschrij ving). Minister Beel onderscheiden De Groothertogin van Luxemburg heeft de minister van Binnenlandse Za ken, prof dr. L. J M. Beel, onderschei den, met het Grootkruis van de Eiken kroon. De- ambassadeur van Luxemburg, dr J P Kramer, heeft gistermiddag in zyn residentie de tot deze orde behorende verstapelen aan minister Beel uitje- reikt."'"Daarbij waren ook de honoraire consuls van Luxemburg in ons land aanwezig. Belgische cipiers in staking gegaan Socialistische organisatie doet evenwel niet mee (Van onze correspondent in Brussel) Hedenochtend te 6 uur zijn 1500 Bel gische gevangenisbewakers in staking gegaan Zij eisen verhoging van hun salaris tot op het peil van de lonen der postboden. Bovendien zou de vergoeding voor het nachtwaken van drie gulden per nacht op meer dan vijf gulden" moe ten worden gebracht. Daar er te weinig personeel is in de Belgische gevangenis sen, eisen zij de aanstelling van een kleine honderd nieuwe cipiers De socialistische vakbond doet echter aan dc staking niet mee, zodat het ge vaar, dat alle gevangenen binnenkort de plaat poetsen, vooralsnog met aan wezig is. Een Belgische gevangenisbe waker geniet momenteel een aanvangs salaris van f 3600 per jaar en bij het eind van de carrière bedraagt zijn salaris f. 5300. Ook Libye gaat Israël boycotten Veiligheidsraad vergadert dinsdag over incident De Veiligheidsraad van de VN zal dinsdag as bijeenkomen om de behan deling van de Syrische klacht tegen Israël naar aanleiding van de inciden ten. die zich op 12 december in het gebied van het Meer van Galilea hebben voorgedaan, te hervatten. Israëlische patrouilles in het gebied van Beeri en Kissufim. in de omgeving van Gaza. zijn woensdagochtend bescho ten vanuit Egyptische posten over de grens. Aan Israëlische zijden vielen geen slachtoffers; het Egyptische vuur werd niet beantwoord, aldus een Israëli sche woordvoerder. -De regering van Libye heeft, m navol ging van andere Arabische landen, een speciaal bureau in het leven geroepen voor het boycotten van Israël. Het hoofd van de douane is tot directeur ervan be noemd. „Smog" in Londen Vanochtend was Londen gehuld in de beruchte Londense mist, de smog. Op vele plaatsen was het zioht nul en alle verkeer, in de lucht, te land en op het water, ondervond grote hinder en kwam voor een aanzienlijk deel geheel tot stil stand. Inmiddels zijn de autoriteiten bezig met een onderzoek. Enige honderden vrijwilligers werken met draagbare labo ratoria Onder meer wordt nagegaan, hoe groot het gehalte roet van de smog is (smog is een samentrekking van smoke en fog, rook en mist). Het vorig jaar overleden ongeveer vierduizend Londenaars aan de gevolgen van de smog en in het parlement is een debat over dit jaarlijks terugkerend ver schijnsel gehouden. A.s. maandag sluit inzendingstermijn Langzamerhand neemt het aantal inzendingen op onze kerst prijsvraag toe. Nog steeds is het geen overweldigende stroom, zodat de inzenders een heel mooie kans maken op een van de tientallen prijzen, die wij beschikbaar stelden, maar het blijkt nu toch wel, dat de opgaven niet tè moeilijk waren. De groten onder de puzzelaars konden de tien opgaven blijkbaair aan. En de gewone puzzelaar? Ook die heeft een goede kans op een prijs, want per puzzel worden prijzen toegekend, zodat ook goede oplossingen van alleen de eenvoudige opgaven bekroond kunnen worden. Maandag a.s. sluit de inzendingstermijn. Zorgt vooral, dat uw oplossing dan ontvangen is, want daarna is het onherroepelijk afgelopen. De bekende Italiaanse filmster i de wintersport. Gma met ski's op Gina Lollobrigida geniet op het n eg naar de bergen rond Cervinia. ogenblik in de Italiaanse Alpen van I

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1