bedrijfsvoering extra moeilijk" successierecht zijn onredelijk! Voorstel tot oprichting van een N.V. Nationale Gasmij. 94ste jaargang Woensdag 4 januari 1956 Derde blad no. 28721 Nieuwjaars bijeenkomst K. van K. Leiden „Opportunistische regeringsmaatregelen maken T. M. H. van Waverenhoogconjunctuur en welvaart lang niet altijd dezelfde begrippen De nieuwjaarsbijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, die gistermiddag in de zo stijlvolle ruimten van „De Lakenhal" werd gehouden, was zeer druk bezocht. Behalve het Leidse college van B. en W. en de gemeentesecretaris, mr. J. Bool, woonden talrijke burgemeesters uit het district der Kamer deze bijeen komst bij. Met grote aandacht werden de uiteenzettingen gevolgd van de heren C. F. Meerpoel en ir. M. C. de Jong, die resp. enkele urgente middenstandsproblemen en industriële vraagstukken bespraken. Bijzon der interessant waren ook de algemene beschouwingen, die de voor zitter van de Kamer, de heer T. M. H. van Waveren, gaf over de hui dige economische en sociale positie van ons land, waarbij hij o.a. tot de conclusie kwam, dat hoogconjunctuur en welvaart lang niet altijd dezelfde begrippen zijn. Onder de overige aanwezigen, die deze bijeenkomst bewoonden, merkten wij o a. op vertegenwoordigers uit vrijwel alle bedrijfstakken uit het district der Ka mer, mr. S. J. Fockema Andreae. secre taris van het Hoogheemraadschap van Rijnland, de heren J. C J. Lambermont en J H van der Kloot, voorzitter en secretaris van de -Leidse Middenstands- centrale, de rector-magnificus, prof. dr. A E van Arkel, bestuursleden van het departement Leiden van de Ned My. voor Nijverheid en Handel en van de Leidse Vereniging van Industriëlen, vertegenwoordigers van de geld- en ef fectenhandel en van de drie vakorgani saties, de heer J. Visser, directeur van V V.V., tal van hoofden van dienst en enkele belastinginspecteurs, terwijl ook mr. H A C Branderhorst, die met in gang van 1 maat as. is benoemd tot ad junct-secretaris van de Kamer, aanwe zig was. De voorzitter, die deze middag, zoals gezegd, ook nog enkele algemene be schouwingen gaf. ziet de toestand van heden niet anders dan als een gunstig klimaat voor opbouw en ontwikkeling en hi) zou het woord .hoogconjunctuur" alleen willen gebruiken in verband met de werkgelegenheid. Hij betoogde in dit verband, dat de ondernemer zich. niettegenstaande het goede vooruitzicht, onzeker voelt bij het toetsen van zijn ontwikkelingskansen en het trekken van conclusies voor het be palen van zfjn toekomstige bedrijfspoli- tiek. De reeks van economische en poli tieke gebeurtenissen van de laatste tijd. de veelheid van tegenstellingen in dc opinies van grote mannen en het toenemen van regeringsmaatrege len op economisch cn sociaal gebied, ontnemen de mensheid het gevoel van zekerheid, hetwelk men in een tijd van hoogconjunctuur zou verwachten. Door dit verschijnsel leert men nu hoe langer hoe meer beseffen, dat hoog conjunctuur en welvaart lang niet altijd dezelfde begrippen zijn. In dit licht bezien wordt hoogcon junctuur iet6 onwezenlijks, een sprookje, dat als een psychologisch grapje de wer kelijkheid bedriegt. Als bewijsvoering somt spreker het voor en tegen op van onze gunstige po sitie en vraagt in dit kader om meer werkelijkheidszin Het is in Nederland zó. aldus spreker, dat eigenlijk niemand na de oorlog een gevoel van normale vrede en zekerheid heeft. Crlsisgedachten mogen door ons gevoel van hoogconjunctuur in het on derbewuste zijn verdrongen ,maar als deze verdringing zich autonoom komt melden, dan weten wij, dat er, in ver houding tot de geïnvesteerde kapitalen, geen reserves gevormd zijn, om de druk van de laagconjunctuur het hoofd te bieden. In dit verband moet ik. aldus spreker, zeggen, dat de huizenpositie en de huurregelingen nu niet bepaald een opwekkend beeld geven om mijn idee over de welvaart wat op te vrolijken! VELE ONZEKERHEDEN Ten aanzien van een te voeren be- drijfspolitiek meent de heer Van Wa veren, dat in de toekomst vele onzeker heden liggen verscholen In dit verband noemt hij de belastingpolitiek van na de Tweede Wereldoorlog, welke gericht is op een andere economische en sociale structuur, o.a. de spreiding van het be zit Spreker acht het moeilijk te peilen, hoe zich verder de bezitsspreiding vol trekt Het belastingsysteem werkt n.l. ook zo. dat het er haar uit gaat zien, dat de Staat zich rijt in de groep van groot-kapitalisten, want de statistische gegevens tonen aan, dat in de staats ondernemingen thans 4V« miljard gul den is geïnvesteerd tegen 7 miljard gulden in naamloze vennootschappen; een toestand, te meer spannend, beke ken in het licht van de regeringsmaat regelen ten aanzien van het afremmen van de particuliere investeringen Naast deze miljard moet dan ook nog wor den gelet op de zeer vele miljoenen, be legd in provinciale en gemeentelijke be drijven. AANSLAG OP INVESTERINGEN Ook opportunistische regeringsmaat regelen. die soms als een donderslag uit blauwe hemel komen, maken, aldus spreker, de bedrijfsvoering extra moei lijk De zg maatregelen tegen overspan ning van de conjunctuur, de roemruchte 75 rc in plaats van 50 betaling op een vervroegde voorlopige aanslag in de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Yvonne Marianne dr van C M. Betcke en W v Poelgeest Jan SteDhan zn van M S Kref- en C G Kors: Johannes zn van J v Steee en B G v Leeuwen: Yvonne Carlo dr van J W Konlne en K Ouwehand Johanna Maria Henrlca dr van H J v Noort en W A Hooeeveen. ONDERTROUWD. W. den Hartoc en M. Schaft- N. Lan- eezaal en F Offerman: A Ie Maltie en M W. v. Oosten; M J A Bronsgeest en M C Goddlln J J Does en M A Steen bergen A v Pocleeest en A M Gllzenll* T H. v Wal en B H van den Bosch H v. d Wal en M Dokter. OVERLEDEN. J Wlttenaar vennootschapsbelasting en de verminde ring van de vervroegde afschrijving tot 10 '7dit alles ziet er voor spreker, on danks de goede bedoeling om o.a, de arbeidsspanningen te verminderen, uit als een aanslag op de investeringen en een onderbreking van het industrialisa tiebeleid Minister Zijlstra heeft immers kort te voren het bedrijfsleven ver maand, niet een houding aan te nemen die tot consolidering van de bedrijven zou leiden Als spreker hoort van de fabuleuze cijfers, waarmede vóór novem ber de orderportefeuilles door deze maatregel gespekt zijn, dan zou ik haast ooncluderen, dat prof. ZUlstra ook een goed psyoholoog is. Bezien wij dan nog deze manoeuvre, die tot beperking van investering in het particuliere bedrijfsleven moet leiden, in het licht van de grote personeelsuitbrei ding bij regeringsinstanties, dan vind ik daarin, aldus spreker, onwillekeurig een bevestiging van mijn bewering van de principiële verandering in de" economi sche en sociale structuur van ons land. ocwU,zich ikdh DE LOONPOLITIEK T.a.v. de toekomstge loonpolitiek merkte spreker o.m. op: het moge in het bedrijfsleven een prettige indruk hebben gemaakt, dat de regering vrijere richtlijnen voor de loonvor ming heeft toegestaan, omdat dit een kentering is ten aanzien van dc ge leide loonpolitiek, desalniettemin be twijfel ik, of het systeem van loondif- ferentiatie resp. winstdeling de oplos sing zal brengen in de chaotische toe stand van de arbeidsverhoudingen. De techniek van de C.A.O.'s zal hierdoor veranderen en de strijd om de werk krachten zal opnieuw, maar ditmaal gezeten op de stokpaardjes van de werkclassificatie. gestreden worden. In hoever stokpaardjes kunnen verande ren in paardjes van Troje weet ik niet, maar wél ben ik beducht voor oncon troleerbare gebeurtenissen in de se cundaire. of misschien wel tertiaire arbeidsvoorwaarden, en daardoor een verdere stap in de richting van de inflatie. De heer Van Waveren is van mening, dat de problemen van onze nationale conjunctuur te veelvuldig en te gecom pliceerd zijn om deze door geleide eco nomie tc kunnen beheersen. Dc Neder landse economie is afhankelijk van de wereldeconomie en de wereld-conjunc tuur schommelt nu eenmaal in golven. Door de technische ontwikkeling van deze tyd wordt de hevigheid en frequen tie van die golfslag groter, vooral hevi ger. omdat, door de snelheid van het verkeer, hoe langer hoe meer de gehele mensheid er bij betrokken is. Dirigisme kan misschien een ogenblik helpen voor een nationale conjunctuur, indien al thans de regeerders het moment voor zien, wanneer zo'n conjunctuurgolf zich omkrult om naar beneden te storten, of wanneer deze uit het dal gaat verrijzen, op weg naar een nieuwe top, om de weg voor de komende nieuwe tyd te effenen. Wij moeten echter oppassen, dat wij met deze wereld-golfslag op sociaal en eco nomisch gebied met een goed gemiddelde meedoen en ons door te lang vasthouden aan eigen dirigisme niet in een uitzon deringspositie manoeuvreren Het ljjkt spreker ,dat wij op het ogenbljk deze gevaarlijke richting uit gaan. wanneer wij zien, enerzijds dat onze reële lonen, dais de loonkoopkraoht, naar de laagste plaats In West-Europa ls verdrongen, en anderzijds, dat de Investeringen ln de diepte hier te lande per hoofd van de bevolking belangrijk beneden die van andere landen liggen. Ten slotte verdiepte spreker zich ln een filosofische analyse van het toe komstbeeld van de mensheid na aan passing aan nieuwe technische mogelijk heden STRIJDVAARDIGE KAMER Aan het einde van deze bijeenkomst heeft de voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Miij. voor Nijverheid en Handel, de heer J. J. G. Verhey van Wijk, het bestuur van de Kamer bedankt voor deze bijzonder Instructieve vergade ring. waarin tal van problemen aan de orde zijn gesteld. De heer Verhey van Wijk, die in herinnering bracht, dat de Kamer dit jaar 140 jaar bestaat, had zeer veel waardering voor de regelmatig ontwikkelde activiteiten van deze „stryó- vaardge Kamer". Dat de Leidse Kamer onder haar zusters wel eens de „enfant terrible" wordt genoemd, achtte de heer Verhey in dit geval een compliment. Na afloop van deze bijeenkomst volgde een zeer druk bezochte receptie, die de vele aanwezigen een goede gelegenheid boor over en weer nieuwjaarswensen aan te bieden. Aan deze bijeenkomst ging een huis houdelijke vergadering vooraf, waarin de voorzitter, de heer T. M. H. van Wa veren en de beide ondervoorzitters,' de heren ir J. J. G. van Hoek en J. C, Meer- poel werden herkozen. Voorts vond tijdens deze vergadering de samenstelling van de vaste commis sies der Kamer \oor het jaar 1956 plaats. Zfj zien er als volgt uit: Commissie voor Bedrijfsruimte: J H. d. Kloot. Leiden; W. G. J. v. d. Lin den, Leiden; A. Oosthoek, Alphen ad. Ryn; J. P. v. d. Stoel, Leiderdorp; L. R. van Vliet, Voorhout. Commissie voor Bedrijfsruimte Katwijk: H. P. Bloot, J. Hoppenbrouwer, B. G. Lammens, C. van Tongeren, Chr. Verplancke, allen te Kat wijk; Commissie voor Bouwmaterialen- voorziening: W Bergman, Katwijk; G. J den Heeten, Leiden; J. A. v Herwaar den. Aerdenhout; P. J. van Hoeken. Lei den: A. Oosthoek, Alphen ad. Rijn; C. Sweris. Leiderdorp. Commissie voor Col portage en Afbetalingen: C. F. Meerpoel, Leiden; S. M. J. Wijtenburg, Leiden; W. Tissing, Lisse. Commissie voor het Han delsregister: J. A. E. Aalders. S. J. Anes, N. Langezaal, F. H. Nieuwenhuizen Se- gaar, allen te Leiden; F. J. E. Urlus, Noordwijk. Commissie voor de Make laardij: P. J. van Hoeken. Leiden: H. L van der Horst. Sassenheim; D Houtza gers. Sassenheim; D. L. Landman, Lei den; J. G. J. Verhey van Wijk, Leiden: L Zitman, Leiden Commissie inzake Uitverkopen en Opruimingen: C. F. Meerpoel. Leiden: S. M J. Wijtenburg. Leiden; W. Tissing. Lisse. Commissie v. Vervoer: J. A. van Herwaarden, Aerden hout: P J. van Hoeken, Leiden; ir. M. C de Jong, Oegstgeest; J. F. van der Meer, Leiden; E. S. Prins. Leiden. Com missie Vestigingswet Kleinbedrijf: C. A. Bos, Alphen ad. Rijn: G. J. den Heeten, Leiden; C. D. Ligtvoet, Leiden; C. F. Meerpoel, Leiden; G. Schrama, Voor schoten; W. Tissing, Lisse; J H. v. d. Kloot. Leiden. In deze commissie zal nog een plaats worden ingeruimd voor een vertegenwoordiger van het groot-winkel- bedrijf. Commissie Afvalwaterzuivering: Ir J. J. G. van Hoek. J. H v. d Kloot, F H. Nieuwenhuizen Segaar. J G. J. Verhey van Wijk. allen te Leiden (Ingez Mea.-Adv.) BALANSOPRUIMING En iedere dag nieuwe fotokoopjes bij foto-cine IAN WOLFSLAG Breestraat 123 - tel. 21851 t.o. het Stadhuis. BALANSOPRUIMING De schrijver betoogt in zijn Inleiding, dat de verhouding tussen de opbrengst uit vermogen en de steeds opgevoerde belastingtarieven uit rendementsoog punt is scheefgetrokken en merkt o.m. op. dat het in deze gevoerde beleid een aanfluiting wordt voor onze sociale ver houdingen, indien men zich realiseert, dat uit het inkomen, \crkregen uit bezit, dikwerf de opgelegde belastingen en toe komstige heffingen niet kunnen wor den gefinancierd. Vermogensvorming is volkomen illusoir geworden en bestaand vermogen wordt op lange termijn vrij wel tot nul teruggebracht. Het gevoer de maatschappelijke en fiscale beleid is in feite onteigening zonder schade vergoeding en is derhalve strijdig met de Grondwet Dit ls dodend voor econo mische en culturele initiatieven. Daartegenover vraagt de steeds toe- 77 Ir J de Groot nemenfle bevolking om een intensieve Werf man 61 ir* J mechanisatie van onze Industrie, land- W Schoon man 52 Ir J M Ouwerkerk bouw e" ambacht. De financiering hler- m&n. 76 Ir: H Kesseboom. wednr 87 |r.1 van wordt steeds meer een groeiend L. H. Bodde Bonman: Heffingen vermogensbelasting en Belastingdruk heeft averechtse uitwerking Tüdens de gistermiddag in „De La- probleem. De vraag of het hierboven kenhal" gehouden nieuwjaarsbijeen- geschetste belastingbeleid de zo nodige komst van dc Kamer van Koophandel toekomstige investering psychologisch en Fabrieken voor Rijnland, is aan zal stimuleren, kan volgens de heer alle aanwezigen een brochure uitge- Bodde Bouman zonder meer ontkennend reikt, die de heer L. H. Bodde B011- worden beantwoord, man, hoofdinspecteur titulair Invoer- In zijn beschouwing t.a.v. de belas- reehten en Accijnzen te Leiden, in op- tingdruk op inkomen, anders dan uit dracht van de Kamer geschrevenbezit verkregen ln vergelijking met de heeft over de belastingdruk en het opbrengsten uit vermogen, stelt de vermogensbezit. auteur, dat het probleem van de druk De inhoud van deze brochure omvat van de Inkomstenbelasting, de Vermo- een korte bespreking van de Inkom- gensbelasting en de Successierechten op stenbelasting, dc Vermogensbelasting I het vermogen en de inkomsten, hieruit en het Successierecht en is het resul- j verkregen, van vele zijden kan worden taat van een studie, welke dient aan benaderd. Een zeer reële zyde ls de in- te tonen, dat de jaarlijkse belasting- j komstensector. Uiteindelijk gaat het om druk naar inkomen en vermogen een het inkomen, dat men verkrijgt uit ar- beid en bezit, waaruit alle belastingen zijn te betalen, wil het Individu niet verarmen. Ten aanzien van het inko men uit arbeid werd bij de vaststelling en bij de herziening van de belasting tarieven terecht rekening gehouden met sociale omstandigheden, en het belas tingniveau werd hierop enigszins afge stemd. ONGUNSTIGE SITUATIE. „Pierrot viel van de maan" Onder auspiciën van de Stichting Leidse Jeugd Actie, in samenwerking met de Bond van Speeltuinverenigin gen waren er gisteren in de Stadszaa! twee opvoeringen door de toneelgroep Puck van het kinderstuk „Pierrot valt van de maan", waarin aangetoond werd, dat de deugd beloond en het slecnte gestraft wordt. Merkwaardig was, dat de vele Jongens en meisjes, die vóór het spel een ongedisciplineerde indruk maakten, tijdens de opvoering toch blijkbaar bijzonder getroffen waren en haar héél stil beluisterden. Deze toneel groep wil de Jeugd iets goeds meegeven en zy slaagde daarin in het aleemeen alleraardigst. Er waren dan ook heel wat figuren, die daartoe meehlepen, figuren, die op de fantasie Inwerkten en zó acteerden, dat de Jeugd zuiver op hun doen en laten reageerde. Pierrot valt van de maan, waar het zo héél stil is en die stilte is wel wat waard, nietwaar kinderen? maar krijgt hier op aarde veel te verduren daar ls de kwakende Brallebar, de reus achtige kikvors, die een stem heeft om van te schrikken, daar is Harlekijn, die sinaasappels steelt, waarvan Pierrot be schuldigd wordt en daar zijn de burge meester, de veldwachter, Dribbeltje, Bollebros. het negermeisje Maroeni en Joko, de aap. Allemaal lijken ze zó van de plaatjes van een leuk kinderboek te zijn weggelopen en beleven al hun avonturen temidden van modem-artis tieke decors, die in de goede zin des woords voor de jeugd zijn aangepast. Hoewel het stuk voor de jongeren wer kelijk niet zo gemakkelijk was om te volgen en het in menig ojjzicht uitstak boven het traditionele genre, leefde men sterk mee met het wonder lijke gebeuren ln Poppenstad en met de streken van Harlekijn, waardoor Pierrot in zo grote moeilijkheden komt. Na alle lawaai zweeft Pierrot tenslotte weer naar de stille maan, Brallebar Oeversnoever, die „lawaai het mooiste vindt wat er bestaat" en alle anderen achter zich latend. Eind goed, al goed: wanneer het negerpopje er niet ge weest was. zou het beslist met Pierrot niet zo gunstig afgelopen zijn! De toneelgroep Puck heeft zich van een opvoedende en beschaafde kant la ten zien. En al kwam het spel in de aanvang wat langzaam op dreef, in het verdere verloop heeft men duidelijk we ten te boeien. Er was veel succes. In het bijzonder is dank gebraoht aan de heer Stein- bach van de Leidse Jeugdactie voor de organisatie. Een prettige middag voor de kinderen voorwie hier waardeerbaar werk ver richt is! ALG. BOND VAN AMBTENAREN Jaarvergadering Groep Lichtfabrieken In „Ons Centrum" vond gisteravond de jaarvergadering plaats van de groep Liohtfabrieken der A.B.V.A. Het jaar verslag van de secretaris, de heer A. Crama, maakte gewag van de verrich tingen van het bestuur ten behoeve van verschillende acties. Tevens werd met waardering de tot standkoming van het nieuwe Rechts positiereglement gememoreerd. Het bestuursbeleid werd goedgekeurd en het periodiek aftredende bestuur her kozen. Dit was ook het geval met de be noeming van leden en plaatsvervangen de leden van de Dienstcommissie en de Medezeggensohapscom missie De interpretatie van de studietoelage- en de continutoestegregeüng maakte daarna een onderwerp van langdurige besprekingen uit. De heer J. Seelbaoh bracht vervolgens verslag uit ran een landelijke bijeen komst. waar het vraagstuk van lonen en prijzen was behandeld Verschillende dienst- en arbeidsvoor waarden. o.a. het verriohten van corvee diensten door vaklieden in de Centrale, waarover misnoegen werd geuit, werden besproken en aan het bestuur ter af doening in handen gesteld. Aan het slot van de drukbezochte ver gadering werd de aandacht gevestigd op het gouden jubileum van het N.V.V., waarbij de A.B.V.A ls aangesloten De voorzitter, de heer H. van Woudenberg, wekte op tot deelneming aan de ver schillende herdenkincsbiieenkomsten ter gelegenheid van dit jubileum. Door Commisie Landelijke Gasvoorziening Op 4 augustus 1955 heeft de minister van Economische Zaken de Commissie Organisatie Landelijke Gasvoorziening geïnstalleerd. Deze commissie had tot taak advies uit te brengen omtrent de taak en de statuten van een organisatie voor de landelijke gasvoorziening en de wenselijkheid van wettelijke maatrege len op het gebied van de landelijke gasvoorziening. Zjj heeft thans een voorlopig rapport aan de minister uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend. ten participeren. De door de raffinade rij af te leveren hoeveelheid zal nog be langrijk kunnen stijgen. De Rijksdienst Gasvoorziening zorgt voor de distributie van afstandsgas af komstig van de Nederlandse Aardolie Mij. (Aardgas), uit Sluiskil (cokesoven- gasi en uit Duitsland (cokesovengas). Bovendien zal deze dienst het door de olieraffinaderijen van de N.V. Caltex geproduceerde raffinaderjjgas kopen en verder distribueren. Met de Duitse gasleveranciers wordt door de Rijksdienst Gasvoorziening on derhandeld over een nieuw contract voor een aanmerkelijk grotere te leveren hoe veelheid. Een daartoe te leggen leiding zal in de loop van 1956 gereedkomen De Rijksdienst Gasvoorziening zal het raffinaderygas van de NV. Caltex en een gedeelte van de aardgasvoorziening krachtens een gesloten contract leveren aan het gasbedrijf Centraal Nederland, een Inkoop- en produktlecombinatie van een zestal gemeenten. Het rapport releveert allereerst de op komst van het zgn. „afstandsgas" na 1920 Dew cokesbedrijven van de Staats mijnen en de Hoogovens gingen via lange transportleidingen gas leveren aan vele voorheen zelfproducerende gemeen ten. Deze ontwikkeling zette zich na de oorlog in een versneld tempo voort en heeft er ln belangrijke mate toe bijge dragen dat het aantal volledig zelfpro ducerende gasbedrijven eind 1954 was geslonken tot 58. Wanneer, aldus het rapport, de mo menteel reeds in uitvoering zijnde plannen voor de bouw van gastrans- portleidingen /uilen zijn voltooid en de door het Rijk ten behoeve van Centraal Nederland te bouwen conver- teringsinstallatie voor aardgas en raf finaderjjgas zal zjjn gereed gekomen, zal - naar het zieh laat aanzien - het aantal volledig zelfproducerende be drijven tot ten hoogste 10 a 15 kleine bedrijven zijn verminderd en zullen alle andere gasbedrijven, die tezamen meer dan 90 van het gas distri bueren, voor de voorziening in hun gehele of gedeeltelijke behoefte ge bruik maken van afstandsgas in eni gerlei vorm. Het transportnet zal dan alle elf provincies bestrijken. Over de huidige organisatie van de afstandsgasvoorzienmg zegt het rapport o.m., dat de bestaande produktlecapaci- teit van de cokesbedrijven der Staats mijnen tot ongeveer 1961 voldoende is om in de volledige gasbehoefte van de afnemers te voorzien. De Hoogovens hebben reeds contracten afgesloten, ge baseerd op de verwachte gasbehoefte in 1960 en zijn - behoudens eventuele nieu we uitbreidingen - gekomen aan de li miet van de leveringscapaciteit. Het raffinaderygas van de N.V. Ba taafse Petroleum Mij. wordt geleverd aan het openbaar lichaam Gemeentelij ke Gasvoorziening Z.-Holland (GGZHl 6 grotere Zuidhollandse gemeen- averechtse uitwerking heeft vermogensvorming en op het gensbezit. Voor hen. die óf inkomen uit bezit óf inkomen uit arbeid èn bezit verkrij gen. is de situatie belangrijk ongunsti ger. Deze inkomens worden, behalve volgens de reeds sterk progressieve ta rieven van de inkomstenbelasting belast met vermogensbelasting en successie rechten. Deze heffingen missen in onze tijd èn in hun tarieven èn il hun vrij stellingen voldoende sociale gericht heid. De tarieven, omgerekend in per centen van het Inkomen, spreken een duidelijke taal. Bij de bespreking van de Inkomsten belasting 1956 geeft de schrijver een kort geschiedkundig overzicht van deze belasting, waarna hjj ons huidige stel sel beziet vanuit het oogpunt van recht vaardigheid: „Onze tegenwoordige wet geving benadert de individuele draag kracht al belangrijk beter; onder meer belast zy de toename van het inkomen steeds zwaader ten behoeve van andere minder draagkrachtigen 'de progres sie 1; houdt rekening met een aftrek voor noodzakelilk levensonderhoud af hankelijk van leeftijd, burgerliike staat en grootte "an het gezin; neemt de kin deraftrek voor hogere inkomens groter; brengt buitengewone lasten in aan merking; geeft beperkte mogelijkheden om de inkomens te nivelleren door vei lles-compensatie en door het sluiten lijfrenteverzekeringen, aansluiting op deze verschillende kenmerken wordt ln deze brochure het begrip progressie en marginaal percen tage door een enkel voorbeeld verdui delijkt. In zjjn slotbeschouwing betoogt de heer Bodde Bouman, dat de wetgever behoort terug te keren op zjjn schre den ten aanzien van de tegenwoordige tarieven betreffende de vermogensbe lasting en de successierechten. Het Is Juist, dat een blijvende belastingdruk zodanig wordt opgezet, dat hij on rechtvaardigheden In de verdeling van het maatschaDpelIjk inkomen temnert en buitensporige welvaartsverschillen vermindert; maar het is on luist, dat de Staat particulier vermogen In de mate, waarin dit thans geschiedt, hlijft overhevelen om gemeenschappe lijk vermogen te vormen. Indien de Staat dit particulier vermogen ver nietigt door het over te brengen naar de consumptieve sfeer, is het paard zeker achter de wagen gespannen. De brochure geeft enkele suggesties aan welke de weg wijzen naar redelijke heffingen Inzake de vermogensbelasting en 't successierecht, zodat deze belastin gen normaliter weder uit de vermogensin komsten kunnen worden bestreden. Voor de vermogensbelast lig ziet de heer Bodde Bouman. die in 'e. arirek van de verschuldigde vermogensbelasting van het inkomen; 2e. verlaging van het tarief tot f.1 per f.500, belastbaar ver mogen, hetgeen altijd nog betekent bij een rendement van 4% van het ver mogen een verhoging van het margi nale tarief van de Inkomstenbelasting met 5ri van het Inkomen en voor het successierecht: le. invoering cq. verho ging van het belastingvrije bedragen: 2e. verlaging van de tarieven ln de rechte en in de zijlijn. Vergissing .bij de A.V.R.O (Speciale berichtgeving) Toen gisteravond de uitzending het hoorspel van de A.V.R.O. „Mag ik me even voorstellen? Mijn naam ls Cox" nog maar enkele minuten oud was, had de omroepster het wel willen uitgillen van schrik! Want de band draaide het tweede deel van Cox af, en het had het eerste deel moeten zijn! Programma-leider Wolf, die ril het volgende ogenblik al aan de tele foon had. stelde haar gerust: „draai maar door Beter doorgaan met de uitzending, dan een vacuum riskeren, zo dacht men er over bij de A.VR.O., vooral ook omdat het niet zo erg storend was. daar het eerste deel van Cox nog nimmer de aether was ingegaan. Men zou het later wel eens precies uitzoeken, hoe deze ver gissing mogelijk was geweest. Deze vergissing is erg menselijk ge weest. Twee jaar geleden had de AVRO al eens een serie uitgezonden van mr. Cox. Dat was zijn eerste avontuur. Dit seizoen nu was zijn tweede avontuur aan de beurt verdeeld in 7 episoden Welnu, de radiomensen die de band moesten klaar leggen om uitgezonden te worden, hadden de volgende aanwijzing gekre gen: „Hoorspel, Mag ik me even voor- slellen? Mijn naam is Cox", tweede avontuur, een detectieve-hoorspel eerste episode" (maar dit in heel kleine letter tjes. nauwelijks opvallend» Die „eerste episode" is over het hoofd gezien en men heeft alleen maar gelezen „tweede avontuur". Men legde dus het tweede deel klaar voor uitzending. En de om roepster zat er maar mee! Want de dis cotheek was (na negen uur op slot, want andeTs was er nog niemand over boord geweest) niet te bereiken om de fout te herstellen. Gelukkig wist de heer De Wolf dat de tweede episode ook wel het beluisteren waard was zonder dat men het eerste deel kende. Maar volgende week dins dag zal men starten met het eerste deel en dan vervolgens komt ook de tweede episode weer aan de beurt. Consternatie bij overweg (Speciale berichtgeving) Grote consternatie ontstond gister avond om vijf minuten over acht l>ij de grote spoorwegovergang, toen de trein uit Amsterdam naderde, ter wijl de bomen niet gesloten waren. Dank zij de oplettendheid van de wa genbestuurder. die de trein nog juist op tijd tot stilstand kon brengen, heb ben zich geen ongelukken voorgedaan. Nadat de trein Amersfoort-Amster dam, die om 20 05 uur Hilversum verlaat was uitgereden, opende de 22- jarlge overwegwachter de spoorbomen om het publiek door te laten, waarbij hij er niet aan dacht, dat. de trein uit Am sterdam nog moest binnenlopen Voet gangers en fietsers zagen de liohten op zioh aankomen en keerden ijlings terug en ook een hevig geschrokken automo bilist wist niet. hoe snel hij moest te rugschakelen en achteruit rijden Het was de wagenvoerder niet ont gaan, dat de bomen open waren en hij remde dan ook krachtig, waardoor de trein, die reeds weinig vaart had, tijdig stil gezet kon worden Daarna werden de bomen alsnog gesloten. Onze stadgenoot, de heer H. A. J. Khisman gepensioneerd marine-vlieger, die dezer dagen via een schrijven aan H.K.H. Prinses Wilhelmina. aan de mi nisters van Justitie en van Verkeer en Waterstaat, alsmede via een „open brief" aandacht vroeg voor zijn denk beeld een „bond van fatsoenlijke weg gebruikers" op te richten, heeft Z.K.H. Prins Bernhard verzocht deze suggestie moreel te willen steunen en eventueel hieraan leiding te willen geven LEEROPDRACHT DR. C. VISSER Bij K.B ls aan dr C. Visser, hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft, opdracht verleend om in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven ln de toegepaste wiskunde. De commissie onderschrijft de mening van de minister, geuit ln zijn installa tierede, dat de tijd thans rijp 's om over de aanleg van verbindingsleidin gen tussen de bestaande, maar nog ge scheiden regionale gastransportnetten een beslissing te nemen en acht aan het tot stand brengen van de verbin dingsleidingen diverse voordelen ver bonden. De commissie onderschrijft voorts volledig de opvatting van de minister van Economische Zaken, dat een nau we samenwerking op landelijk niveau van alle betrokkenen voor de tot standkoming van de bedoelde verbin dingslijnen vereist is. Volgens de commissie dienen zowel de producenten als de distribuanten by de samenwerking te worden betrokken. De taak van het te creëren landelijk orgaan kan beperkt biyven tot die vraagstukken, welke een meer dan re gionaal karakter dragen. Wat de organisatievorm betreft geeft de commissie de voorkeur aan de pri vaatrechtelijke. althans voor het tot stand te brengen orgaan van landelij ke samenwerking. Zij meent dan ook. dat dit orgaan het best de vorm kan hebben van de Naamloze Vennoot schap. Over de rechtsvorm van de op te richten regionale organen, die als participant In een dergelijke N.V. Nationale Gas Maatschappij zouden moeten optreden, spreekt de commis sie geen bepaalde voorkeur uit. De Merapi werkt BEVOLKING EVACUEERT. De vulkaan de Merapi vertoont sinds gisterochtend een verhoogde werking. Om half zeven gistermorgen kwam er gerommel van de krater, gevolgd door een dikke grijze asregen, gloedwolken en gloeiende stenen. De aswolken ver duisterden tot in Malang en Salatiga de hemel en bedekten grond en bomen met een dikke laag as. De takken van de bomen en ook de bomen zelf be zweken onder de last. De bewoners uit naby gelegen kam pongs werden volgens de reeds bestaan de plannen geëvacueerd naar vroeger gereed gemaakte kampen Sommige ob servatieposten op de helling van de vulkaan moesten zich terugtrekken, dan wel dekking zoeken ln de schuilkelders. De top van de berg was onzichtbaar en gehuld in een dikke wolk, waarin een rode gloed werd waargenomen Er wer den enkele lichte aardtrlllingen gere gistreerd. Deze deden zich reeds sedert enige dagen voor. Ook In Djakarta zyn lichte aardbevingen waargenomen, en kele dagen voor de verhoogde werking van de Merapi begon. Totdusver zijn geen persooniyke on gelukken gemeld. De autoriteiten zyn druk doende om de geëvacueerde bevol king onder te brengen en van voedsel te voorzien. President Pieck 80 jaar Vrachtauto's vol geschenken voor pre sident Pieck van Oost-Duiteland, die dinsdag zyn tachtigste verjaardag vier de. kwamen by zyn paleis aan. Onder de geschenken bevond zich een koperen model van een hoogoven, aldus het Oost- duitse persbureau ADN. Pieck, „de eerste Duitse arbeiderspre- sident", werd gelukgewenst door de pre sident der Sovjet-Unie, Worosjilof, en andere regerings- en partijleiders uit communistische landen. Toen Worosjilof een dronk op de Jarige president uitbracht, zei hy: „U ziet er gezond uit zoals het een kind, dat zijn verjaardag viert, betaamt" De Oostenrijkse Kamer van Koophan del bood de president een chèque aan van 10 000 mark voor de wederopbouw van Noord-Vietnam". Het corps diplo matique schonk de president een borst beeld van de jarige Een jaar geëist tegen Jehova-getuige De Officier van Justitie by de Recht bank te Almelo heeft een Jaar gevan genisstraf en een jaar tewerkstelling ln een Rykswerkinrichtlng geeist, met be vel tot onmlddeliyke gevangoneming. tegen een 20-Jarlge tekenaar, die om principiële redenen heeft geweigerd zhn militaire dienstplicht te vervullen. Een commissie van onderzoek heeft zyn bezwaren gegrond geaoht en hem opgedragen zich naar Eindhoven te be geven om daar in Staatsdienst werk zaam te zijn. Ook dit weigerde verdach te. daar dit voor hem geen essentieel verschil maakte, want .als hy de afge legde gelofte zou breken, zou hem de eeuwige dood wachten". Naast zyn be roep als tekenaar vervult hy de func tie van prediker. Verdachte zag het als zyn taak Jehova te dienen Indien hij ln Staatsdienst zou zyn, zou hij zich nie Volledig van zyn gelofte kunnen kwyten. De Officier van Justitie achtte zyn bezwaren ongegrond en vorderde boven, genoemde straf. Verdachte zei in zUn laatste verweer, dat bij een eventuele veroordeling niet hy. doch Jehova zou worden getroffen De Rechtbank, die zich hierop in raadkamer begaf, willig de het verzoek tot directe gevangenne ming niet In.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3