oxo Staking treilervissers definitief Poging de haven van IJmuiden „besmet'"1 te verldaren Resolutie aan de reders aangeboden 10.680.023 Nederlanders op 1 januari 1955 Communistisch stempercentage in Frankrijk daalde één procent Agenda WOENSDAG 4 JANUARI De treilervissers hebben dinsdag onder leiding van het onafhanke' lijk vakverbond een openbare vergadering gehouden. Er waren ruim 200 mensen in de zaal. Eenstemmig hebben zij zich akkoord verklaard met een ontwerp-contract, dat de vaste maandgage handhaaft. Een stemmig hebben zij ook een resolutie aangenomen, waarin de reders uitgenodigd worden alleen besprekingen te voeren met de uit de ver gadering gekozen vertrouwensmannen. In deze resolutie wordt tevens van de reders gevraagd vóór zaterdag 7 januari hun antwoord hierop te geven. Vrijdag zullen de stakende treilervissers opnieuw vergaderen. En in afwachting daarvan blijven de treilers in de haven liggen. De treilvisserij staakt nu definitief. De stakende vissers voelen er niets voor van loonsysteem te veranderen. Wanneer uitsluitend „op deel" gevaren wordt, dan vrezen zy, dat al gauw de geneigdheid zal blijken te bestaan om liet aantal opvarenden per schip te ver minderen, opdat de overigen meer van het percentage der besomming zullen krijgen. Zij hóuden daarom vast aan het systeem van de vaste maandgage, doch willen de hiervoor vastgestelde bedragen verhogen. VERLANGENS De stakers hebben nog meer verlan gens. Zij willen in de C.A.O. opgenomen zien, dat de opbrengst van lever en kuit hen ten goede komt. Verder willen zij de voeding aan boord geregeld zien als op de koopvaardijschepen. En tenslotte eisen zij, dat oliegoed, laarzen en ge reedschap voor rekening van de reder zullen komen, zodra iemand op een bepaald schip drie maanden vaart. „Wij zijn een gevaar voor de Inter nationale scheepvaart, zolang een kot ter met een 7-koppige bemanning naar de 60 graden Noorderbreedte vaart", zo werd uit de vergadering opgemerkt. Als er gevist wordt en de vangst is maar een klein beetje ruim, dan is het onmogelijk overeenkomstig de voor schriften twee man op wacht te hou den. Dan zijn alle handen nodig om de vangst te verwerken. KOTTER OF TREILER? Een andere grief is, dat er nog altijd onderscheid gemaakt wordt tussen kot ters en treilers, terwijl er grote kotters zijn. die in niets verschillen van een kleine treiler. dan dat op andere condi ties gevaren wordt. „Alles wat een sleep net overboord gooit moet treiler heten" riep een staker uit. De stakers toonden zich zeer ontstemd over het optreden vpn de voormalige centrale bond van transportarbeiders Volgens hen gaat deze bond met de re ders besprekingen voeren buiten mede weten en medewerking van de vissers. De vergadering wenste dan ook geen en kele verantwoording te dragen voor de gevolgen van deze onderhandelingen. NIET ONTVANGEN In de loop van dezelfde middag is de commissie van vertrouwensmannen naar het kantoor van de redersvereni ging gegaan om het ontwerp-contract en de resolutie te overhandigen. De secretaris van de redersvereniging, de heer W. G. Meyboom, heeft hen ech ter niet ontvangen. Een van de men sen van het kantoor heeft de stukken in ontvangst genomen. Wij vernemen, dat de redersvereni- ging vandaag vergadert. De kans. dat op het verzoek van de stakers ingegaan wordt, lijkt echter zeer gering, omdat de consequentie hiervan zóu zijn, dat ieder gesprek met de erkende vakbonden in de toekomst mogelijk wordt. Ook in de kring van de Centrale van Zeevarenden wordt een nieuwe vergadering overwo gen, om de leden van deze erkende bond nogmaals volledig in te lichten, IJMUIDEN „BESMET"? De stakende vissers komen vrijdag weer bij elkaar, „om de strijd verder te organiseren". Intussen zullen zij de loggervissers proberen te bewegen niet met hun vangst naar IJmuiden te ko men en zo de IJmuidense vissershaven „besmet" te maken. Als de reders weigeren met de ver trouwensmannen te praten, dan willen de stakers proberen ook de kotters in de staking te betrekken en tevens zal ge- traoht. worden de grote loggers van de rederij Vrolijk voor de kant te houden. Met een enkel woord BINNENLAND Als opvolger van mr. J. J. van Loon ls met Ingang van 1 maart as benoemd tot hoofd van de afdeling scheepvaart van het „Intergovernmental Committee for European Migration" te Genéve onze landgenoot mr H. R. Hoekstra uit Heem stede Mr Hoekstra ls verbonden aan de N V. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" te Amsterdam. Mr. Van Loon zal ln de V S. de functie van ..Chief of mission" van bovengenoemd ..Committee" gaan ver vullen. De rechtbank te Antwerpen heeft de Rotterdammer C. Nleuwdorp wegens her haalde diefstallen op schepen, waarbij hy ln totaal rond 200.000 fr ontvreemdde, tot 3 Jaar gevangenisstraf veroordeeld Met Ingang van donderdag as. zal de luchtpostdienst met Frankrijk weer op de normale wijze worden uitgevoerd. BIJ de Tweede Kame? ls Ingediend een wetsontwerp, houdende machtiging tot het sluiten van een overeenkomst op de voet van artikel 5a der „Indische mijnwet" met de „N.V. Nederlandsche Nieuw Gulnee Petroleum Maatschappy". B. en W. van Nymegen stellen de gemeenteraad voor om een credlet be schikbaar te stellen van 16 000 000 ter voorziening ln de kosten van de aanleg van een tunnel onder het statlonsemplace- ment te Nymegen. De bedoeling van deze tunnel ls een kortere verbinding te krijgen tussen NIJmegen-West. het lndustrlever- keer en het centrum van de stad. Deze tunnelaanleg geschiedt ln overleg met de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, die Indertijd een ontwerp-plan hebben samengesteld. BUITENLAND De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken. Martino. ls dinsdag per trein te Nieuw Delhi aangekomen Een 22-Jarlge Westdultse grenswacht ls naar Oost-Dultsland uitgeweken, omdat 'ml op oudejaarsavond zonder toestemming een polltle-auto geleend hnd en daarmee een ongeluk had veroorzaakt. Hy vreesde bestraffing. Voor hy op de flets van zijn verloofde over de grens reed, bezocht hij een kerk, waar hy op het altaar zyn pistool en polltleflultje achterliet. GUNSTIGE TIJD Hoewel de stakers nadrukkelijk ver klaard hebben, dat het voor hen thans de meest gunstige tyd is, dat het yzer heet is, kunnen ineewyden zich niet aan de indruk onttrekken, dat deze staking voor de reders dan eveneens op een zeer gunstig tijdstip valt. In deze tijd van het jaar zijn de vangstenNniet groot en de visserij wordt belenimerd door veel slecht weer. Dat ondervinden de twee treilers, Bergen en Eli Chenevière, die waren de stormen zover verminderd, dat de netten overboord gezet konden wor den. Maar nadien hebben zy alweer wegens slecht weer liggen steken. De kans. dat zij nog deze week aan de markt zullen komen, is dan ook zeer ge ring. WONDERLIJK STIL De visafslag in IJmuiden beleefde dinsdag een wonderlyk stille dag. Het loopt de eerste week van een nieuw jaar nooit zo wild .omdat de meeste schepen „op de feestdagen" hebben gevaren en dus pas na de feestdagen naar zee ple gen te gaan. Maar deze keer was er hele maal niets aan de markt. Geen afslag, geen losploegen en geen reiniging van de hallen nodig. En voor de woensdag- markt zag het er precies eender uit Door de staking van de treiler-opva- renden, was er ook weinig beweging in de haven. Verschillende vissers gingen dinsdagmiddag hun „boeltje" van boord halen, nu besloten was deze week niet te varen. De Wironkotters zijn wel naar zee vertrokken en als zij een klein beetje geluk hebben met de visserij kunnen zij op een fantastische prijs rekenen. Want de handel moet maar zien, hoe zij aan handelswaar komt AANVARING Maandagmiddag is de motorlogger Aafke Jacoba KW 41 in de havenmond van IJmuiden in aanvaring gekomen met de motorkotter Drie Gebroeders HD 79. Laatstgenoemde kon zijn reis naar zee voortzetten. De Aafke Jacoba keerde met schade aan de verschansing nog op zee zijn. Pa? vorige week vrijdag in de Vissershaven terug. Geprikkelde sfeer te Genève Slechts akkoord over één punt: opheffing der Unie en verder niets (Telefonisch van onze speciale verslaggever uit Genève) Het toneel van de Nederlands-Indonesische conferentie is gistermiddag op nieuw naar Genève verlegd. De financieel-economische werkgroepen zijn er ech ter niet ingeslaagd de kloof, die beide partijen nog steeds van elkaar scheidt, te overbruggen, zodat alle hoop nu is gevestigd op de ministers, die elkaar van middag in het Batiment Electoral zullen ontmoeten. Zoals de kaarten thans liggen, is er slechts een akkoord bereikt over één punt: de opheffing van de Unie. Het grote knelpunt blyft echter de kwestie van de investeringen van Neder landse kant in Indonesië, die volgens de Indonesiërs onder de nationale wetge ving en volgens de Nederlanders in een internationale overeenkomst moet wor den geregeld. Van Nederlandse zijde spelen hierbij voornamelijk zakeiyke motieven een rol, terwijl men van Indonesische zijde er juist op uit is een zo voordelig mo gelijke koop te sluiten teneinde langs deze weg de positie van de regering- Harahap in het parlement te versterken. In de Indonesische delegatie heerst dan ook een nogal geprikkelde stem ming, omdat men wel beseft dat er op dit principiële punt van Nederlandse züdc weinig tegemoetkomendheid valt te verwachten. Deze geprikkelde at mosfeer kwam gistermiddag duidelijk tot uiting in de financieel-economi- (Ingez. Med.-Adv.) Geef Uw keel het beste! Gebruik regelmatig Wybcrt, het beproefde middel ter bescherming van dc gevoelige slijmvliezen in mond en keel. sche debatten. De Indonesiërs staken hun ontstemming over wat zij noem den de „halsstarrigheid" van Nederland niet onder stoelen of banken en of schoon de leider van de Nederlandse groep, mr L. de Blocq. nog trachtte olie op de golven te werpen, scheiden de deskundigen toch allerminst als menden. De ministers zullen vanmiddag» dus moeten trachten de touwtjes weer aan elkaar te knopen, een onder deze om standigheden niet gemakkelijke taak. In het Nederlandse kamp rekent men er echter op dat de aanwezigheid van de Indonesische minister van Economi sche Zaken, prof. dr. Soemitro Djojo- hadikoesoemo. (die vanochtend wordt verwacht) ean gunstige invloed op het overleg zal hebben. De delegatieleiders van de Indone sische en Nederlandse delegatie voor de besprekingen in Genève. de ministers Anak Agoeng Gde Agoeng en Luns. ge bruikten vanmiddag tezamen de lunch voordat de ministersconferentie begon. De uitnodiging tot deze lunch is uitge gaan van minister Luns. (Ingez. Med.-adv.) PRINSES WILHELMINA BETUIGT DEELNEMING Naar aanleiding van het ongeluk, dat vrijdag jJ. is gebeurd op het terrein van het Stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Geleen heeft HKH. Prinses Wilhelmina bij de directie van de Staatsmijnen inlichtingen ingewon nen omtrent de toestand van de twee personeelsleden der Bredase beton- en aannemingsmaatschappij, die in het zie kenhuis te Sittard worden verpleegd. By deze gelegenheid heeft HKJL Haar in nige deelneming betuigd met de nagela ten betrekkingen van de slaohtoffers van dit ongeluk. Sirnls oorlog met twee miljoen toegenomen Uit een publikatie van het Centraal Bureau voc-r de Statistiek blijkt, dat de bevolking van Nederland op 1 januari 1955 10.680.023 zielen bedroeg. Gedurende en na de Tweede Wereldoorlog is zy in totaal met byna 2 miljoen zielen toege nomen, d.w.z. met ongeveer een a 'Jfde van de bevolking op 1 januari 1940. Voor deze aanwas van de bevolking is het geboorteoverschot steeds van over wegende betekenis geweest. De veranderingen in dit geboorte overschot zyn vooral bepaald geweest door de geboorte, inzonderheid in de naoorlogse jaren. Ook thans is het aan tal geborenen per jaar nog hoger dan voor de oorlog, nl. ongeveer 230.000 te gen rond 180.000, en relatief 22 tegen 20 per 1000 inwoners. Het huidige hogere cyfer is voornamelijk gevolg van een hogere huwelyksslulting. De huwelijksvruchtbaarheid, d.w.z. het aantal levendgeborenen per jaar per 1000 gehuwde vrouwen van 20—49 jaar, is echter zowel in totaal als voor de gehuwde vrouwen in de afzonderlijke leeftydsgroepen weer nagenoeg tot het vooroorlogse niveau gedaald. Naast de invloed van de geboorte op het geboorteoverschot kan nog die van de sterfte worden genoemd. Reeds in 1946 was het sterftecyfer. na een be langrijke stijging gedurende de oorlogs jaren, weer tot het vooroorlogse peil, nl. rond 8.5 per duizend, gedaald. log. Voor de noordelijke provincies en Zeeland levert deze binnenlandse trek een bevolkingsverlies op, terwijl de wes telijk en centraal gelegen provincies en gedurende de laatste jaren eveneens Noord-Brabant en Limburg hun bevol king mede door vestigingsoverschotten uit andere provincies zagen toenemen. 21 miljoen minder deviezen Volgens de eerste verkorte balans van de Ned. Bank ln het nieuwe jaar is de nette deviezenreserve in de afgelopen week met circa f 21 miljoen achteruit gelopen tot f 1.389 miljoen. De goud voorraad bleef onveranderd met t 3.275 miljoen. Voormalige aanhangers van Petkof belijden schuld De schadp. die een groep Ambonezen cp oudejaarsavond in het woonoord aan de Nadoistwe; te Middelburg heeft aan gericht, door het vernielen van een tien tal in aanbouw zynde gezinskeukens is officieel vastgesteld op ruim f 2100. Waarschijnlyk zal dit bedrag ten laste komen van het Commissariaat voor de Ambonezenzorg. Op het ogenblik zyn de gearresteerde Ambonezen, in totaal 17, ondergebracht in het Huis van Bewaring van Middelburg, in afwachting van hun berechting, die op korte termijn kan worden tegemoet gezien. Twee voormalige aanhangers van Ni- kola Petkof. de Bulgaarse oppositielei der. die in 1947 door de communisten op beschuldiging van verraad werd te- beweegt het sterftecijfer zich rond I rechtgesteld, hebben in een brief aan de 7.5 per duizend. Van deze gunstige een blad te Sofia hun spijt betuigd over ontwikkeling van de sterfte hebben in hun activiteit, zo meldt het Russische alle leeftijdsgroepen, met uitzondering persbureau Tass. van die voor 70 jaar en ouder, dc De twee mannen, Boris (Boembarof "en Christo Stratef. veroordeelden hun vroeger optreden tegen het communisti sche „Vaderlandse Front" en zy riepen hun voormalige medestanders op, zich weer bij deze beweging aan te sluiten. i Petkof speelde mdertyd een belang rijke rol in de verzetsbeweging in Bul- garye. Namens zijn land tekende hy de wapenstilstandsovereenkomsten met de Duitsers. Hy werd ter dood veroordeeld. dan Ook de huwelijkssluiting is tydens en direct na de oorlog beïnvloed geweest door de bijzondere omstandigheden. De oorlogstoestand heeft eerst stimulerend en l3ter belemmerend gewerkt op de huwelykssluiting. Na de huwelykshausse in 1946 en 1917 zyn de huwelykscyfers boven die van de vooroorlogse periode gebleven. Het is gebleken, dat tegenwoordig meer huwbare personen tot een hu welijk komen, en eveneens dat onder de jongeren meer wordt gehuwd dan voor de oorlog. Het aantal echtscheidingen is gedu rende de oorlogsjaren in vergelijking met voor de oorlog geleidelijk toegeno men en ondanks een daling na ctn maximum in 1946 van 51 echtscheidin gen per 10.000 echtparen, is de echt scheidingsfrequentie tot dusverre nog steeds hoger dan in de vooroorlogse ja ren: in 1954 24 echtscheidingen per 10.000 echtparen tegen 18 in de jaren I 1938 1929. In de beschouwde periode 1938—1954 heeft de buitenlandse migratie vrywel steeds een bevolkmgsverlies opgeleverd, behoudens in 1946 en 1950, toen sprake was van een vestigingsoverschot, voor namelijk door repatriëring uit Indone- omdat hy, volgens de Communisten, een gewapende groep leidde die de re gering omver wilde werpen. Tegen zyn terechtstelling heeft Engeland krachtig geprotesteerd. De Britse regering sprak toen van een „gerechtelijke moord"). (Ingez. Med.-Adv.) Kent U het verschil tussen een nachtegaal Het verschil is voor U waar schijnlijk al opvallend om le zien, maar stellig heel groot als U ze hoort Bij verpakte soepon kunt U hel verschil misschien niet zo direct zien. maar ongetwijfeld des te beter proeven. Bij de eerste lepel, die U van Uw OXO soep neemt, proeft U hel ontzaglijke verschil dan proeft U dat OXO soepen torenhoog uitsteken boven elk ander product. SOEPEN „Chicken"-kippensoep. Toma tensoep, Juliennesoep. Chem- Vermicellisoep, pignonsoep. Het vrij hoge emigratieoverschot in styging. Eer Koersdaling en stijging van de goudprijs Op de effectenbeurs te Parys heeft zich gisteren een scherpe koersdaling voorgedaan, die in sommige gevallen 10% bedroeg. Anderzijds vertoonden de pryzen op de goudmarkt een scherpe de jaren 19511954 bedroeg ongeveer 20% van het geboorteoverschot in deze periode. De binnenlandse migratie is nog steeds van geringere omvang dan voor de oor- i ander een gevolg an dc in financiële kringen heersende ongerustheid over de moeilykheden, die vermoedelijk zullen worden ondervonden by de vorming van een nieuwe Franse regering. De prys van baargoud steeg van 445.000 tot 460.000 frs. Uit de officiële uitslagen van 97 van de 103 klesdistrioten in het Franse moe derland biykt, dat de communistische party maandag meer dan 300.000 stem men meer gekregen heeft dan in 1951, doch het percentage, dat de Communis ten haalden daalde van 25,9 tot 25%, aangezien het totaal aantal stemmen 2,7% hoger was dan in 1951. De 53-jarlge bendeleider Joe Adonis ls uit de Verenigde Staten naar zijn boorteland Italië vertrokken teneinde voorkomen, dat hij het land zou worden uitgezet BIJ zyn vertrek verklaarde Adonis geen enkel verlangen te koesteren opnieuw relaties aan te knopen met Lucky" Luciano, die, na uit de V S. te zyn ge wezen, zich ook ln Italië heeft gevestigd. Een Egyptenaar, die als spion werkte vooi de militaire attaché van de Egyptische ambassade te Bagdad, ls op 31 december door de Iraakse veiligheidsdienst gear resteerd „wegens ondermynlne van de binnenlandse veiligheid van ae Iraakse Staat. By een'brand in een huttenwyk van Rangoon zyn vijf kinderen onder de voet gelopen Vierduizend mensen werden dak loos. Er was niet voldoende bluswater. De schade wordt op een miljoen gulden ge schat. l Decimeters hoog staat liet water Aan de Nederlandse vlieger Gerhard1 °P de boulevard te St. Malo in KS.S Crmkrijk. Zwaar slaa,, de golven Ie ongeval ln Canada, waarna hy enige dagen letter Op de stenen borstwering. In In het yskoude water heeft rondgedreven, ls thans door de artsen medegedeeld, dat hij zyn belde knieën zal kunnen behou den. Eerst was men bevreesd geweest, dat hij belde benen tot boven de knie zou moeten missen. Nu zal het echter mogeiyk zijn. dat hy biyft vliegen. Franse troepen hebben met behulp van artlllerletroepen, gesteund door straal jagers. Bab-Mareklo heroverd. Bab-Mareklo ln de nabyheld van de grens van Spaans- Marokko, werd twee dagen tevoren door opstandelingen bezet. De plaats ls uiterst moeiiyk te bereiken. Een deel van het oorspronkeiyke garnizoen ls verdwenen. Men neemt aan, dat de vermisten naar de opstandelingen overgelopen zyn. de afgelopen dagen richtte het zware weer veel schade aan. vooral aan de bebouwing van de boule vards aan de Franse kust. Het Japanse vrachtschip „Nlkaja Maroe" heeft dinsdag tien bemannings leden gered van een Japans vissersvaartuig van 67 ton, de „Elko Maroe", dat sedert 16 december hulpeloos op de Stille Oceaan rondgedreven heeft. De andere tien be manningsleden van de „Elko Maroe" zyn omgekomen ln een orkaan, waarin het schip op 16 december, by Iwo Jima, te recht gekomen was. WOENSDAG. (grote zaal): Leldse Jeugd- Actle. „Pierrot valt van de ma.-n" 10Vi uur voorm. en 2% uur nam Den Burcht Friese avond met de voordrachtskunstenaar Wvbren Altena. 7 3/4 uur nam. ZATERDAG St Antonlus Clubhuls: Uitvoering Mond- accordeonver. ..Accelerando", 7.45 uur nam. Doelenkazerne (Rembrandtstraat)Con tact-avond Reüniecommissie „Het Oude Vierde", 6 uur nam In den vergulden Turk: Cocktailparty 45-^arlg bestaan Ned. Relsver. afd. Lelden. TENTOONSTELLINGEN. Ryksprentenkablnei (Kloksteeg 25)Ten toonstelling kleurenlitho's J. Bezemer en J. van Viymen. Werkdagen 25 uur nam I (Tot 19 Februari.) RllkMnuseum voor Volkenkunde: Ten- toonstelllnv ..Chinese houtsneden" (Tot 4 Maart '561 BIOSCOPEN. Lldo „Doctor i 2 30 7 en 9.15 7 en 9.15 uur. Luxor „Tussen hemel en aarde", a. L Werkdagen 2 30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45 7 en 9.15 uur. Trianon „Zij allen waren schuldig". 14 |r Werkdagen 2.30. 7 en 9 15 uur. Zondag 2.15 4.30 7 en 9.15 uur. Rex „Tarzan en de I voordleven" 14 Ir. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2 30 4 45 7 en 9.15 uur. 14 Ir. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Ryn 18, Tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. De dinsdagavond gepubliceerde uit klagen van 97 van de 103 kiesdistricten in Frankrijk zelf luiden: Geregistreerde kiezers: 23.494.193; Uitgebrachte stemmen: 19.382.596; Percentage 82.6 (tegen 79.9 in 1951); Geldige stemmen: 18.805.662; Communisten 4.711.077 stemmen, 25 procent (1951: 4.393.703 stemmen en 25.9 procent), 151 zetels; Socialisten 2.927.173 stemmen, 15.5 procent (1951: 2.523.765 stemmen 14.9 procent), 93 zetels; Radicalen (van Faure en Mendes- France) 2.438.183 stemmen, 12.8 procent (1951: 1.929.123 stemmen, 11,2 procent) 73 zetels; Volksrepublikeinen 2.130.044 stemmen, 11.3 procent (1951: 2.094.127 stemmen, 12.8 procent), 68 zetels: Conservatieven 2.660.982 stemmen, 13.9 procent (1951 2.088.441 stemmen, 12,3 procent), 96 zetels; Sociale Republikeinen 816.629 stem men, 4.3 procent (1951: 3,458.104 stem men, 20,4 procent), 16 zetels; Uiterst reohts 280.664 stemmen, 1,4 procent (deed met mee in 1951), 3 zetels; Poujadisten 2.306.890 stemmen, 12.1 procent (deden niet mee in 1951) 49 zetels; Andere linksen (gewoonlijk gegroe peerd met de Socialisten, doch in de of ficiële statistieken afzonderlijk vermeld) 298.095 stemmen. 1.5 procent (19517 28 423 stemmen, 0.1 procent 4 zetels. Nehroe wil probleem-Goa vreedzaam oplossen Premier Nehroe van India heeft dins dag op een grote openbare vergadering te Agra de kwestie-Goa breedvoerig be handeld. Hy verklaarde, dat hoe eeraer ae Portugezen het gebied verlaten hoe beter. De Sovjetrussische leiders had den tijdens hun bezoek aan India na rijp beraad het standpunt van India t a v. Goa gesteund. Zy waren aan geen enkele druk van de zijde van India blootgesteld geweest. Het was „belacne- lijk" te zeggen, dat India de verklarin gen van Boelganin en Kroesjtsjef niet goedkeurde. Nehroe herhaalde dat India de kwes tie-Goa op vreedzame wijze wilde op lossen. India haat geweld, omdat hier mee geen kwesties opgelost maar nieu we geschapen werden. De Indiase premier verklaarde voorts, dat India nimmer buitenlandse hulp, die verplichtingen of verlies van vrij heid inhoudt, zou aanvaarden. „Wy be moeien ons met niemands zaken en zul len ook geen inmenging in de onze dul den". Hij verzocht zyn toehoorders niet te veel te rekenen op buitenlandse steun maai- veeleer te bouwen op eigen kracht. Laatste stand Indonesische verkiezingen Volgens onofficiële gegevens is de laatste stand van de verkiezingen voor de Constituante als volgt: PNI 5.2 miljoen stemmen; MasJoemt 4.2 miljoen stemmen; Nahdatoel Oela- ma 4.1 miljoen stemmen; PKI 4.1 mil joen stemmen. Voor het Parlement: PNI 8.2 miljoen stemmen: Masjoemi 7 5 mil joen stemmen; Nahdatoel Oelama 6 6 miljoen stemmen- PKI 6.. miljoen stem men.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2