Uit de donkere dagen na Kerstmis Sinds 1946 verkocht Engeland 12.000 afgedankte tanks DINSDAG 3 JANUARI Kijkjes in de Natuur Ms [ET de dagen tussen Kerstmis en Nieuwjaar is het altijd een beet je eigenaardig gesteld. Ze zijn zo'n soort tussenstation. Het oude be kende laten we nog niet los. het nieu we kunnen we nog niet aan raken. Het nieuwe, dat ook de onzekerheid in zich bergt. Het ls waarschijnlijk, lezers, dat we al weer over de drempel heen zijn, wanneer u deze regels onder de ogen krijgt en dat we dan weten, waar we aan toe zijn. Op dit ogenblik echter, nu ik dit zit te schrijven, weten we dat persé niet, want het stok-oude jaar doet geheimzinniger dan ooit met de weinige dagen, die het nog rijk Is en die het permanent in nevelen gewik keld houdt. Je zou zo zeggen: dat jaar heeft vast grootse plannen waaraan in alle stilte achter de schennen wordt ge werkt. Grijze schermen, die soms 's- morgens ongeveer 9 uur een klein beetje doorzichtig worden en iets door laten. hoewel dat niet veel is. Een doodenkele keer wardrt er op het toneel wel eens een licht ontstoken en dan, ja. dan ziet de wereld zelfs in decem ber er ineens heel anders uit. Dan blij ken er in onze tuinen niet vermoede kleuren aanwezig te zijn. die wonder lijk goed met elkaar harmoniëren. Er is maar een heel klein beetje zon no dig om een winters grasveldje een prachtige tint te geven, om aan de oude korstige stammen het scherpe relief te verlenen, waardoor ze juist nu, in hun bladerloze tijd, zo goed uit komen. Dank zij die korte beliohting merken wij dan op. dat er in de afgelopen maanden achter die bewuste scher men al heel wat werk is verzet. We be hoeven maar naar onze struiken te kijken, waaraan de gezonde, stevig in gepakte knoppen al lang kant en klaar zitten voor het nieuwe seizoen. Ho! ho! even wachten. Niet zo hard van stapel lopen. Zie maar, daar gaat het gordijn al weer dicht en het is amper twee uur in de middag. Het licht wordt mat. alles om ons heen vervaagt Dit is het ogenblik, dat we heel origineel tegen elkaar zeggen: „Hm dat wordt regen" Maar het wordt geen regen, 't blijft alleen maar grijs, mistig grijs. WIE nu denkt, dat het buiten met al die z.g. saaie grijzigheid „de dood in de pot" is. vergist zich. Er is altijd wel iets te beleven, ik zou willen zeggen, juist doordat ons gezlohtsveld is verkleind, zien we. wat er is. des te scherper. Daar is b.v. de Ootoneasterstruik, die de herfst is ingegaan met een over vloed van glanzende harde en intens rode bessen. Wie zien we daar het eerst als papegaaien in rondklimmen? De groenvinken, mooie wintergarien, olijfgroen m»t heider-geel op de vleu gels en aan de stuit Ze grijpen met hun dikke kegel bekken de bessen en peuteren er de pitjes uit. waarom het hun in hoofd zaak te doen is. Als ze vertrokken zijn. ligt de grond vol met de dopjes en schilletjes Als dank voor het aange naam verpozen. Vlak bij huis hebben we een vetbol géhaneen, en wel zo. dat niet alleen de gymnastische mezen, blauwgroene pimpeltjes en geel-groenzwarte kool mezen er bij kunnen, maar dat ook de vinken er hun maaltje van kunnen pikken. Als dank daarvoor gunnen de laatsten ons ook wat. als ze ..na tafel" zitten uit te rusten, namelijk het ge nieten van hun prachtige kleuren We hebben bij huls een oude vriend teruggekregen. Beter gezegd een vriendin want het is een merelvrouw- tje. dat in het voorjaar als peuter van 8 dagen oud bij ons is gekomen en in een kooitje door haar eerste wankele levensdagen is geholpen. Na enige maanden heeft het als halfwasje de vrijheid gekregen in onze tuin. waar het toen voor vogels zeer veilig W8S, aangezien juist in die tijd alle katten uit de buurt kort na elkaar waren ver dwenen (lees gestrikt vergiftigd of iets dergelijks). Die jonge vogel was dan toch wel zo mak. dat we er soms verlegen mee waren Prompt om 7 urn 's morgens zat ze in de vensterbank van het keukenraam te wachten op voer en verder scharrelde ze de hele dag op het erf rond. gewoonlijk niet meer dan 2 meter uit onze buurt blij vend. En nu. in december, is ze terugge keerd, zo goed als volwassen, en heeft haar oude domein in bezit genomen, hetgeen speciaal de mussen moeten Met andere merels speelt ze krijger tje over het gras of ze hakt in de rotte bladeren, dat de stukken m het rond vliegen. Hoe we het weten, dat het onze merel is? Jaaaadat ik ook een vraag. Het is zo! OOK de zanglijster, de grote met zwaar gespikkelde borst laat zioh in de ze grijze dagen bij ons zien. Als wintertrekker aast ook hij cp de rode bessen, maar hij wacht daar mee. tot de tuin geheel en al is ver laten. want de onverstoorbare rust van de groenvinken is hem vreemd. Bij het minste of geringste, dat hem veront rust kraakt er zijn scherp schrapend tsjrrrr! boven uit de grote larix dicht bij ons huis. Daarmee trok hij enige dagen geledén ook mijn aandacht, toen er plotseling een sperwer cp het toneel verscheen. Zo maar opduikend uit het niet. een grote grijze vogel met korte afgeronde vleugels en lange staart. Met die wilde snerpende alarm- schreeuw tuimelde de lijster van zijn hoge zitplaats en verdween scheldend in de struiken, waarna hot stil was. De sperwer zat een paar tellen onbeweeg lijk. toen zag hij de man beneden zich, die als een standbeeld stond, en ver dween met enkele 6nelle wiekslagen in de late schemer van de middag. Net zo geheimzinnig geluidloos als hij was verschenen. EN nu ls de eerste melding over de notenkraker ook al weer binnen gekomen! December 1955! Mis schien volgt nu de pestvogel, die ge kuifde wintertrekker uit Noord-Europa ook nog. In ieder geval, vogelliefheb bers uit alle windstreken, wie volgt met de meldingen? En die andere lui. die zou gauw met hun geweer klaar staan, in 1956 geen gekke dingen doen! Eerst kijken, goed kfjken. Dan tot tien tellen enje verstand gebruiken. Sjouke van der Zee. De regering wist deze romer al, dat er een lek was, maar verzweeg het (Van onze correspondent in Londen) Het zal nog geruime tUd duren voordat de openbare mening over de affaire van de wapenleverantles zal zijn gerustgesteld. Men vraagt zich af waarom de rege ring, welke sinds de zomer wist dat er een lek was. dit voor het parlement en het land heeft verzwegen. Egypte en Israël hebben niet alleen op slinkse v.-yie oude tanks ontvangen, maar ze zijn In staat geweest deze voor de strüd gereed te maken met onderdelen, welke zü openlijk via de officiële kanalen in Enge land hebben gekocht. Moeten, nu er door de achterdeur leveranties hebben plaats gevonden, de zendingen door de voordeur gewoon doorgaan? Van meer dan één zijde wordt aangedrongen op het instellen van een gerechtelijk onder zoek door een publiek tribunaal! Geen woningcontingenten voor migratie meer De migratieregeling voor toewijzing van woningcontingenten aan gemeen ten, die door het huisvesten van ge zinnen uit andere gemeenten een ves tigingsoverschot hebben, is met in gang van 1 januari jl. ingetrokken. Vestigingsoverschotten, die zich ln 1956 zullen voordoen, zullen geen aan spraken meer geven op toewijzing van speciale woningcontingenten. De aan spraken, die op grond van de thans ingetrokken regeling in 1955 zijn ont staan, zullen in de loop van 1956 nog worden gehonoreerd. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft het bovenstaan de aan de gemeentebesturen medege deeld, en daarbij tevens bekend ge maakt, dat hjj met de Colleges van Ge deputeerde Staten overleg zal plegen over het in 1956 te volgen beleid bij de toewijzing van woningen boven het aantal, dat Ingevolge de richtcontingen- ten voor 1954/1956 nog beschikbaar is. 1955: gunstig spaarjaar Ondanto de vele feestdagen in decem ber blijkt er deze maand tooh behoorluk gespaard te zijn. Bij de R.P.S. werd in gelegd f. 63.6 miljoen en terugbetaald 39.3 miljoen, zodat hier f. 24,3 miljoen erd gespaard. Bij de spaarbank voor de stad Amsterdam waren deze cijfers resp. f. 5.074.652 en f. 4.136.844, zodat hier een overschot werd behaald van f. 937.808. Gedurende geheel 1956 werd bij de R.P.S. ingelegd f. 607 miljoen terugbe taald f. 450 miljoen. Het spaaroverschot bedroeg dus f. 157 miljioen. Het aantal spaarders is met ongeveer 200.000 ver meerderd tot circa 4.600.000 Niet te hord rijden „Het is de algemene opinie, dat de Rijksweg Rotterdam-Delft voor het verkeer te smal is. Daarom moet men er ook niet te hard rijden." zo zeide de Officier van Justitie by de ver- keerskamer van de rechtbank te Rot terdam in de zaak tegen een 45-jarige procuratiehouder uit Wassenaar, die op 3 augustus j.I. op deze Rjiksweg een ongeluk zou hebben veroorzaakt waarby een vertegenwoordiger om het leven kwam. De Officier eiste 6 weken hechtenis en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. D? Officier meende, dat de automo bilist te hard had gereden, waardoor hy. niet behoorlijk afstand kon houden, tus sen zijn en een voor hem rijdende auto, uitweek naar de linker weghelft. Hij schampte eerst een bestelauto uit de richting Rotterdam, en reed daarna in p een daar achter rydende auto. Uitbraak over 14 dagen. DIEFSTAL VAN INSULINE GESTRAFT. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft een analist uit Oss wegens dief stal van een hoeveelheid insuline bij de N.V. Organon te Oss. conform de eis van de Officier van Justitie veroor deeld tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en een proef tijd van 3 jaar. Een caféhouder uit Den Bosch werd wegens heling van deze insuline ver oordeeld tot 3 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf, met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van f.250 subsidiair 30 dagen hechtenis. De stand der verkiezingen Om 13J5 uur was de stand der ver kiezingen in Frankrijk, met inbegrip van 12 overzeese kiesdistricten: Communisten 151 zetels; Socialisten 93; Radicaal-gezinden 7; Orthodox-ra dicalen 53; Dissidente Radicalen 13; Volksrepublikeinen 68; Conservatieven 96Sociaal-republikeinen ex-Gaullis ten) 16; Poujadisten 49; uiterst rechts 3; anderen 4. Hoge Oostduitse ambtenaar naar het Westen gevlucht De plaatsvervangende leider van de hoofdafdeling wetenschappen van het Oostduitse ministerie van Volksgezond heid. dr Theodor Bruck. is naar West- Berlyn uitgeweken, zo deelt het Infor matiebureauWest mede. Bruck, die tot de (communistische) Eenheidspartij behoort, verklaarde, dat hy een lans had gebroken voor Oost duitse artsen, die zich medicamenten uit West-Duitsland lieten toezenden via schuiladressen in West-Berlijn en daar voor door de staatsveiligheidsdienst moesten worden gestraft. Deze houding van Bruck werd als .staatsvijandig" be schouwd. Hy vluchtte naar het Westen om aan arrestatie te ontkomen. Nog net even meegepikt Met een „vermogensaanwas" van ruim f3400 aan effecten, enige 'paarbank- boekjes ter waaide van f600 en een bedrag van f 428 zijn de plegers van een inbraak in een perceel aan de 2e Boer- haavestraat in Amsterdam het nieuwe jaar ingegaan. Zij hadden zich tijdens de jaarwisseling door inklimmng toegang tot de woning van hun slachtoffers we ten te verschaffen. In de laatste week van het oude jaar is uit een niet afgesloten kastje van het dressoir in een woning in de Bosboom Toussaintstraat een bedrag van f4000 - ontvreemd Het geld was daar in een blikken doosje opgeborgen. Vannacht is op 82-jarige leeftijd te Groningen overleden de heer E. J. Duintjer. industrieel te Veendam, een der belangrijkste figuren uit de aardap pelmeel industrie Hij is jarenlang voor zitter geweest van de Vereniging van Nederlandse aardappelmeelfabrikanten en bovendien van de Vereniging van gluoosefabrikanten in Nederland. Alleen onderdelen voor trekkers naar Nederland belofte van de Nederlandse regering, dat de desbetreffende goederen niet op nieuw Nederland zouden verlaten in een vorm waarin zij voor militaire doelein den zouden kunnen worden gebezigd. Deze garantie zal voortaan van alle re geringen worden gevraagd, in het geval van export van voormalig Brits wapen materiaal De Britse regering geeft nog maals de verzekering, dat zij a'les doet wat in haar macht is om een bewape- ninpswedstrijd in het Midden-Oosten te In een verklaring van de Britse ;ege-1 voorkomen, uit welke bron de wapenle ring wordt gezegd, dat toen in de zomer; verarties ook afkomstig zijn. vermoed werd, dat ondanks de van de buitenlandse regeringen gevraagde waar- L \0,?ens d? "Df?n-T E*P'es®" i"*'4, de borg. toch uit Engeland afkomstig af-?n'sf ^egenng sinds 1946 1-.000 af gedankt oorlogsmateriaal als wapens dankte tanks aan particuliere handela- opnieuw werd geë'-n—<-e«j r,P-n den verkocht, voldoende voor de uitrus- gunningen meer werden verstrekt voor!in^ v„an 2® tankdivisies! Alleen reeds de uitvoer van oude tanks of van enige werden 807 tanks aan particn- belangryke hoeveelheden oud oorlog"- I "f ,7". a materiaal, echter met één uitzondering 1 aantal hiervan moet zijn veg naar het Dit v—s re» - - - -„- buitenland hebben gevonden. Vaak werd van 8009 stuks onderdelen voor ge- het geweren oorlogstuig voor spotprijzen pantserde gevechtswagens, we'ke naar f? de hand gedaan. Wet hlad vraagt Nederland waren verzonden om te wor- af hoeveel van dit materiaal er den gebruikt voor landbouwtrekkers en 'Üdens de Labourregenng verkwanseld andere niet-militaire doeleinden Deze 'Jsi' Anthony Eden beyestigde.dat export geschiedde op grond van een de verscheping van tanks uit Liverpool 50.000 GULDEN UIT DE TOTO. Het grootste bedrag, dat sinds de in voering van de voetbaltotalisator in Oostenrijk is uitbetaald, kon dezer da gen aan een inwoner van Beneden- Oostenrijk worden uitgekeerd. De gelukkige winnaar had de uitsla gen van alle 12 ontmoetingen goed inge vuld en als beloning kreeg hy een be drag van ongeveer f. 50.000. OEFENWEDSTRIJD VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL Het voorlopig Nederlands elftal zal met het oog op de ontmoeting tegen Duitsland, welke op 14 maart te Dussel- lorp ls vastgesteld, een oefenwedstrijd pelen tegen een ploeg van de .iondon Combination". De KNVB heeft woensdag 29 februari als datum voorgesteld, maar het is nog niet zeker, dat het bestuur van de „London Combination" zich met dit voorstel zal kunnen verenigen. Als reservedatum is 7 maart aangehouden. De ontmoeting wordt in het Olympisch naar Egypte onder autoriteit van de Britse regering geschiedde ter vervulling van een in 1949 tussen Engeland en Egypte gesloten overeenkomst. Een aan tal vliegtuigmotoren gaat thans eveneens met goedkeuring van de regering, naar Israël. De wapenleveranties naar Egypte via Liverpool zijn eveneens een onderdeel van contracten, welke nog onder de La- bourregering zijn tot stand gekomen. Zij zijn gebasseerd op een door Frank rijk. Engeland en de Verenigde Staten uitgegeven drie-mogendheden-verkla- ring van 1950, welke ten doel heeft het militaire evenwicht tussen Israël en de Aarabische staten te bewaren. Nachtelijke overval Twee vrouwen, die vannacht op de Ringdijk bi) de Weesperzljde te Amster dam liepen, zijn door twee tot nu toe onbekende mannen aangevallen. Een van hen probeerde de tas van een der dames te ontfutselen, na haar met een hard voorwerp op het hoofd te hebben geslagen. De vrouw moest met een bloe dende wond aan het hoofd in het OLV- gasthuis worden opgenomen. De onver laten namen op het hulpgeroep van hun slachtoffers de vlucht. Een polltie-auto zette nog een achtervolging in. maar het lukte niet de aanvallers te achterhalen. In de geroofde roodleren handtas be vond zich een bedrag van f 10 enkele FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Klopper—Lennhoff, z„ t Joppe; Levle—Shapiro, d.. New York; Br zesowsky—Heerman van Voss. dr, A "dam; Byleveld—Van Haersma Buma, z., Londen; PrinsJacobs, z., Den Haag; Bos-Diekerhof. z., R'dam; Sterkenburg- Kroeze, z.. R'dam. Getrouwd: Ir J. Boot en C. Senf, Delft. Overleden: J. c. Termaat. vr. 88 jr. A'dam; G. M. Groen—Hulshoff, vr. 83 jr. Aerdenhout; J W. AbasBouwmees ter. vr 56 jr. A'dam: J. G. Zonneveld— Tonkes, vr. 55 jr, A'dam; 8. van Duin. m. 73 jr. Heemstede; A. Verhaegh— Becker, vr 76 jjr, Apeldoorn; A. H. W. Koolemans Beijnen-Van Oldenborgh, vr. 90 jr. Amersfoort; A. J. S. Janmaat, m. 65 Jr. Den Haag; J. J. L. de Neve. m. 60 jr,Den Haag; J. E A. OomsVan Galen, vr 77 jr. Vleuten; W. J. Meinin- ger. m. 62 jr, R'dam; H. J. H. v. d. Kloot Meijburg, vr. 70 Jr, Haarlem; J. Mol— Resoort, vr. 69 jr. 's-Gravendeel. LEIDERDORP De woningbouw Met de gemeentelijke woningbouw be gint het wat de onderhanden zijnde ob jecten aangaat op een eind te Iepen. Et zijn momenteel nog in aanbouw 60 wo ningen, nJ 36 middenstandswoningen en 24 arbeiderswoningen. 12 van deze middenstandswoningen zullen dezer da gen kunnen worden betrokken. Al de anderen komen vermoedelijk in April gereed. De 24 arbeiderswoningen maken nog deel uit van het object van de 104 woningen, waarvan de aanbesteding in het laatst van 1953 plaats had. Het tempo van de bouw hiervan is dus wel traag geweest. Of de gemeente in de naaste toekomst zelf nog weer zal gaan bouwen is nu nog niet te voorzien. Er is momenteel ook geen bouwrijpe grond meer voorhanden. Wel is er voor complex V weer een plan voor bouwrijp maken gereed. De aanbe steding zal nog deze maand plaats vin den. Enkele bouwondernemers hebben nog wel bouwrijpe grond in bezit. Hierop zal dit jaar nog wel worden gebouwd. Snelle bevolkingsgroei Het inwonertal van de gemeente is in het afgelopen jaar met 260 gestegen van 5262 tot 5522. Deze groei van 5 procent in een jaar is kenmerkend voor de ont wikkeling in de naoorlogse jaren. Indien deze ontwikkeling aanhoudt (hetgeen te verwachten is) kan in 1957 de 6000ste in woner worden ingeschreven, terwijl ln Augustus 1952 de 5000ste ingeschreven werd. Het totaal aantal inwoners bedraagt 5522. waarvan 2800 vrouwen en 2722 mannen. De aanwas van 260 werd be reikt door een aantal geboorten van 128 tegenover slechts 27 overiydensgevallen, en 419 vestigingen tegenover slechts 260 gevallen van vertrek. WASSENAAR NOTARIS BENOEMD Bij Kon. besluit ls met Ingang van 1 januari 1956 benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Velsen, mr O A. van der Meer. kandidaat-notaris, wo nend» te Wassenaar, in de plaats van MARKTBERICHTEN LEIDEN. 3 Januari. Vette varkens- markt. Aanvoer 281 varkens. Notering zware: 179180. lichte 170175, slagers- markens 176180 en zeugen 150155. Handel slepend. Enkele prima boven- noterlng. Tevens zes nuchtere kalveren. LEIDEN. 3 januari. Groenteveiling Per 100 kc: rode kool 512. gele kool 5—7. groene kool 1222, boeren kool 12 26. nrel 922. kroten 78 ld. gekookt 1420. uien 15—30 neen 1024 sprui ten A 1 30—36. ld. B 1 23—26 anditvle 62 80. stoofsla 5163. nero 17. appelen 18 —35. witlof Al 51—55 ld. A2 33—49. winterpeen 7.909. Per 100 stuks: sla 4.70—21.10 knolselderle 4—18. Per 100 bos: peterselie 9 90. selderie 6.207.60. BODEGRAVEN. 3 lamiarl. Kaasmarkt. Aanvoer 51 parttlen. Ie soort 2.262.30. 2e soort 2.22—2 2 5 exria 2 31—2.36 Han del kalm. ROTTERDAM. 3 lanuarl. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 3562. Weektotaal 5162. Vette koelen en ossen 787. gebrulksvee 765. t.b.c.-vril 754, vette kalveren 61, graskalveren 135. t-b.c.-vrlt 130 nuchtere kalveren 979. varkens 139 biggen 196, paarden 94. veulens 7. schapen of lamme ren 376 bokken of gelten 23. Prils per kg: vette koelen le kw. 278 310, 2e kw. 258—278, 3e kw 236—258; vette kalveren 280300. 260280. 210 260. Prils per stuk: graskalveren 450. 370, 290: nuchtere kalveren 72. 62 52: biggen 52 44. 38 Prils per kg: slachtpaarden 225 210 190 Prils per stuk- schapen 130, 110. 90; lammeren 120, 100, 90; kalfkoeien 1120, 950. 725: melkkoeien 1120 950 725: vare koeien 800. 690. 585: vaarzen 780. 680 580: Dlnken 480. 425. 350. RIJNSBURG 2 lanuarl. Bloemenveiling Flora. Tulpen: Krelage Triumph 90115. Superba 100125. White Sail 160—190. Hlllegarda 90—110 Wlnitereold 150—170. Demeeter 190—230. Lustice Wltwe 160— 175. King of the Yellow 90—100 Overdale 100—120. Golden Harvest 200—240. Rose Copland 265320 Earlv Quecn. Prelu dium 130—150 Edith Eddv 200—210 Bel lamy 160165 per bos. Tulpen met bol: King of the Yellow 7—9 White Sail 6—8. Elt d'Or 1113 per stuk Narcissen: Helios 60—75 Carlton 75—85 Alfred 85— 90. Crawford 8595. Caiadunla 75—85. Earlv Glorv 8090 Magnificence 80—85 per bos. Hyacinten: Pink Pear) 1824. Bismarck 20—30. Delfts Blauw 19—24. L'Inoocence 1823. Jan Bos 182C per stuk. An Iers Sim Rood 30—32. Elisabet h 2426 Sim Wit 2324 per stuk Chry santen 125160 per bos Krokus 10—12 per stuk. Blauwe Druif les 4055 per bos. STADSNIEUWS LEIDSE JEUGDOLYMPIADE Gisteravond werden in de gymnas tiekzaal van de openbare school aan de Maresingel de zitvoetbalwedstrijden ge speeld voor groep 3 en 4. Als prijswin naars kwamen uit de bus Levendaal 1 (kampioen); 2. Ons Eiland en 3 Leven daal 3. Hedenavond vindt de finale dammen (groep 1 en 2) plaats. Morgen avond wordt in de Jacobazaal van „Den Burcht" het meer kunstzinnige deel van het programma afgewerkt n.l. declama tie. toneel, zang. muziek en acrobatiek. Zij die voor tekenen ingeschreven heb ben worden verzocht hun vrije en ver plichte tekening (een kop) in te leveren. De tekeningen moeten voor vrijdag avond 7 uur ingeleverd zyn bij Adri Staats, Nieuwe Beestenmarkt 3. Offensief in Malakka tegen rode jungleterroristen Na het mislukken van de vredesonder handelingen, welke vorige week in Ba ling tussen de premiers van Malakka en Singapore enerzijds en de leider van de communistische guerillas traders in Ma lakka. Tsjin Peng, anderzijds werden gevoerd, hebben de veiligheidstroepen nu een grootscheeps offensief tegen de Jungleterroristen ingezet. Het offensef begon zondag met zwaar artillerievuur can Australische eenheden op het Bongsoe-siaa labos, waarin, naar men aanneemt, zich on geveer 100 guerillastrijders schuil hou den. Het artüleriebombardement ging tot diep in de ochtend door en tussen de 900 en 1000 granaten werden op het bos afgevuurd. Daarna zetten raketten af vurende straaljagers de aanval in om de Communisten uit te roken en uit hun schuilplaatsen te verdrijven. Het is voor de eerste maal sinds de Australische troepen verleden jaar als onderdeel van de ZOAVO-strijdmacht naar Malakka werden gezonden, dat zü voor de actieve strijd zijn gebruikt. Hoewel de vredesbesprekingen afge broken zijn blijft het amnestie-aanbod van de regering aan de terroristen nog tot 8 februari a s. van kracht. Dan zal het aanbod ingetrokken worden tenzij de Communisten voor die tijd met nieuwe voorstellen komen, Het nieuws over het Australische bom bardement valt samen met een onbeves tigd bericht uit Baling, dat de regering van Slam Britse vellghedstroepen toe stemming heeft gegeven 100 mijl op Sia mees grondgebied door te dringen tot over de Klian Intan-bergketen vanwaar de communistisohe leider Tsjin Peng en zijn adjudanten vorige week naar Ba ling kwamen. Men vermoedt, dat de ter roristen hun hoofdkwartier op Siamees grondgebied hebben! BEURSOVERZICHT ONDERTOON BLIJFT GUNSTIG, ACTIVITEIT GERING Amsterdam, 3 januari. De geanimeerde stemming op de eer ste beursdag van het nieuwe jaar had vandaag plaats gemaakt voor een af wachtende houding. De grote vraag, die het Damrak zich stelt, is. hoe zal Wall- street. dat gisteren gesloten bleef, zich vanmiddag ontwikkelen. De ondertoon was echter gunstig, al bleef de activiteit gering. Gisteren is min of meer buiten verwachting toch nog een omzet bereikt van bijna f3 miljoen nominaal. Bu de internationale soorten traden vooral Aku en Philips op de voorgrond. Beide papieren noteerden circa een punt beter. Het onveranderd 4 interim-dividend van de Aku stelde niet teleur, daar dit geheel volgens de verwachting was. Uni lever en Kon. Olie bleven ongeveer in een doen met gisteren. Op de cultuurafdeling werd enige aan dacht besteed aan sulkers en tabakken. De hoek in enkele minder courante suT- keraandelen werd opengemaakt en deze fondsen wisten circa twee punten te avanceren. Ook HVA was ruim twee punten hoger op 151. Hetzelfde geldt voor Deli, die van 150% op 15214 kwam. Amsterdam Rubber nagenoeg onveran derd. De scheepvaartsector was vanmid dag licht verdeeld. Holland-Amerika Lijn kon enig terrein winnen, doch KN SM zag zich twee punten ontgaan. Scheepvaart-Unie onveranderd op 206'4. De minder courante industrieën gaven over het algemeen verbeteringen te zien. Ketjen werd opnieuw een zevental pun ten hoger geadviseerd op 275 in verband met emissie-geruchten. Aandelen Wijers kwamen van 295 op 300. Naar bekend stelt deze maatschappij een dividend voor van 20 waarvan 10 ri ln aan delen. Guldensbeleggingen tenslotte stil en hier en daar iets luier. Beurs van Amsterdam Dinsdag 31 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 (314) 10214 Grootboek obl101 '4 Ned. '51 314 100,', 100% Ned. 53 3% 100% 100A Ned. '48 3% 98,', Ned. '54 314 98 98 Ned. '55 3% 98 97% Ned. '55 II 3% 99 98% Ned. '47 3% 3 99", 99% Dollarlng '47 3 99 ft 96-'•a Investeringscert. 3 99,', 99% Ned. 62-64 3 9911 99H Indië "37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 97ft 97% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind B 84% 84% Nat. Handelsbank 163 162% Ned. HandelmU254% 255% AK.Ü346% 347% Philips 362 363% Philips '55 350% 351% Onliever 385% 385% Wilton Feyenoord 274% 282 Bill ton 2de r324 e.d 331 Kon Olie f 50.- 328 330 Kon. Olie 658% 657% Amst Rubber 138% 138% Holl Amer HJn 220 222% Kon Ned Stoom b 225% 222% Ned Scheepv Onie 206% 206 H V.A148% 150% Java Cult 85 86 Dell MU 150% 153 Senembah104% 107 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 3 100 100 Den Haag 1937 1 3.. 97 E Leiden 1947 96 R'iam -37 I m 3% 100% Industr Obligatie" Premieleningen A'dam '51 2% 135 137% Eindhoven '54 2% 107% 107% Enschede '54 2% 110% 110% Den Haag '52 I 2% 142% 142 137% 137% R'dam '52 I 2% 139 L 136 idem II 2% 140 141 Utrecht '53 2% 129 129 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 268 e.d. 275 Rotterd. Bank 279 -279 Twentsche Bank 270 b. 272 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr 244 246 Kon Ned Grofsm. 145 147% Rott Droogd MU. 634 b 638 B Tieleman en Dros 17 L 17% Handelsondernemingen BorsumU. cv A f 1000 133% 137% Internatio162 162 Diversen Spoorwegen Dell Spoofw MU. 32% 32% Amerlk. ondsen Anaconda 73 73% Shell OU Cy65% 65 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 2/1 Holl Constructie 417 lng bur BouwnUv Int Kunststoit Ind 70% 74 Kon Ned Edelmet 90 Pref wa Idem 92 Textlei Gebr v WUk 84% 85GB Leidsche Wolspinn 04 312B Ned Electrolasm 344 Sikkens Lakfabr '53 395 400 Ver Tm» 188' 143

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4