LEIDSCH DAGBLAD POUJADE TRIOMFEERDE BIJ DE FRANSE VERKIEZINGEN.. WEERBERICHT Geen overleg met Moskou inzake Midden-Oosten, zegt Eden Ons land heeft thans 742.000 telefoonabonnees Wensen op belastinggebied 94ste Jaargang DINSDAG 3 JANUARI 1956 No. 28720 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f 2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Regeringsblok moest heel wat veren laten Ook Communisten vooruitgegaan, al slonk stemmental; PMF en aanhang weerden zich goed (Van onze correspondent in Parijs.) Pierre Poujade, het Franse boekhandelaartje uit Saint Cérë. dat twee jaar geleden via zijn anti-belastingcampagne pardoes in de politiek terecht kwam, blijkt de grote overwinnaar te zijn van de verkiezingen, die gisteren in geheel Frankrijk en verscheidene overzeese gebiedsdelen zijn gehouden. Op het moment, dat wij deze regels telefoneren (negen uur hedenochtend), zijn de volledige uitslagen nog niet bekend en in het bijzonder ontbreken ons nog de resultaten der grote steden. Parijs in de eerste plaats. Doch zelfs aan de hand van deze onvolledige gegevens is het al wel duidelijk, dat het ministerie van Binnenlandse Zaken zich heel zwaar heeft vergist, toen het eergisteren Pierre Poujade niet meer dan een 5 a 8 zetels in het vooruitzicht stelde Poujade, die zelf buiten de Kamer wil blijven oiriBat hij volgens zijn verklaring zich niet tussen de parlementariërs wenst te mengen, zal ver moedelijk wel een 50 volgelingen naar het Palais Bourbon kunnen sturen. Zijn grote winst gaat vooral ten koste van het rechtse regeringsblok, dat verscheidene veren heeft moeten laten. Het Republikeinse Front van Mendès-France heeft zich goed geweerd, vooral in de grote steden en in het bijzonder in Parijs. Mendès-France legde om 4 uur vanmorgen een verklaring af, waarin hij zijn tevredenheid uitsprak over de overwinning van de linkse coalitie van Socialisten en Radicalen. Onze verjongde partij heeft bewezen, zo zei P.M.F., homogeen en levenskrachtig te zijn. Katholieken en Gaullisten hard achteruit geboerd Een bittere ervaring voor alle demo craten is het natuurlijk dat een dema goog als Pierre Poujade met zijn grove propaganda nog zo'n sterke greep heeft gehad op het Franse volk. dat men poli tiek volwassen had durven achten Al heeft Poujade dan ook vooral zijn winst wel aan de politiek minder ontwikkelde streken in de provincie te danken, toch wist hij ook in de grooste steden overal voet aan de grond te krijgen. Dat de Communisten zo veel sterker in de nieuwe Kamer znllen verschijnen, is een gevolg van de stemwet met de lijstkoppelingen, die de regering-Faure met alle geweld aan beeft willen houden in de hoop Mendes-France te kunnen kortwieken. Het Republikeinse Front van P.M.F. beeft ongetwijfeld nadeel van dit systeem ondervonden, maar dat nadeel weegt, ook voor Faure, toch stellig niet Komplot in Guatemala In Gualtemala is een komplot tegen de regering ontdekt en verijdeld. Talrij ke personen, zowel burgers als militai ren, die bij het komplot waren betrok ken. zijn de afgelopen dagen gearres teerd. De politie legde beslag op wapens en munitie. In de stad Guatemala is men algemeen van oordeel, dat het kom plot verband houdt met een door aan hangers van Lionel Sismiega Otero ge voerde campagne. Otero werd bij de Jongste gemeenteraadsverkiezingen in de stad Guatemala verslagen Zijn aan hangers zeggen, dat de officiële kan didaat die gekozen werd in werkelijk heid minder stemmen heeft behaald dan Otero. „Koratia" redt 26 schipbreukelingen Het Nederlandse schip „Koratia" heeft geseind, dat het maandagavond 26 schipbreukelingen aan boord heeft ge nomen. De „Koratia" bevond zich in de buurt van Maracaibo (Venezuela) toen so.s.-seinen werden waargenomen, die met een lamp werden gegeven De „Ko ratia" naderde het toen nog onbekende wrak en nam alle bemanningsleden, die reeds in de sloepen waren gegaan, nan boord Zn bleken afkomstig te zijn van het Venezolaanse tankschip ..Pedro A villa", dat in tweeën gebroken was Men bereikte ongeveer te middernacht plaatselijke tijd Maracaibo. waar de schipbreukelinen aan land werden gezet De ..Koratia" was op weg van Curagao naar Maracaibo. Later meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later meer bewolk-ng. maar overwegend droog weer Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst, morgen overdag in het al gemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Tot matig of krachtig toene mende zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). 4 JANUARL Zon op te 8 50 uur; onder te 16.44 uur. Maan op te 0 14 uur; onder te 1129 jut Hoogwater te Katwijk-aan-Zee* te 7 46 en 20.31 uur. op tegen de zetelwinst van 50 k 60 plaat send), die de Communisten wisten te bereiken, ofschoon ze in stemmenaantal achteruit zijn gegaan. De belangrijkste verliezers van de competitie zijn. zoals wel te verwachten was, de voormalige Gaullisten geweest, wier plaatsen op de uiterste rechterflank nu door de Poujadlsten zullen worden ingenomen. Generaal Charles de Gaulle heeft zich niet alleen gedurende de gehele cam pagne afzijdig gehouden, maar hij heeft zich zelfs de moeite bespaard persoon lijk te gaan stemmen. De Gaullisten hebben zich voor een groot gedeelte ach ter de aspirant-dictator Pierre Poujade geschaard en een vooruitgang is dit ze ker niet. Ook de katholieken moeten nogal hard achteruit zijn geboerd. Vele zit tende en oud-ministers beten in het zand Zo zullen in de nieuwe Kamer o.m niet terugkeren de minister van Defensie, generaal Billotte, de oud-mi nister van Wederopbouw. Claudius Pe tit, de katholieke oud-minister en fracij tieleider van de M R.PLecourt, en zijn voormalige collega van Binnenlandse Zaken. Martinot-Deplat. de felste tegen stander in de radicale gelederen van Mendès-France Een laatste feit van bijzonder politiek belang is de enorme opkomst van het kiezersvolk geweest. Ten hoogste 15 pro cent heeft zich onthouden eh dat is het laagste percentage, dat sedert onheug lijke tijden bij Franse verkiezingen werd geregistreerd Slot op Pag. 2 Malversaties te Hilversum Komplot bij N.S.F. In het bedrijf van de N.V. Philips Telecommunicatie Industrie (NSF) zijn ernstige malversaties aan het licht gekomen. Hoewel het onderzoek nog niet is beëindigd, is reeds gebleken, dat zeker 20 employees bij diefstallen van kost bare onderdelen betrokken zijn. De waarde van het verduisterde kon nog niet precies worden vastgesteld, maar loopt in de tienduizenden gul dens. Reeds geruime tijd bestonden verden kingen, doch terwille van het onderzoek werd hieraan nog geen ruchtbaarheid gegeven. Inmiddels is zoveel bewijsmate riaal verkregen, dat gistermiddag nadere mededelingen konden worden verstrekt. De diefstallen strekken zich over een periode van verscheidene maanden uit. In de ontwikkelingsafdelingen worden zulke hoeveelheden gebruikt, dat de ver duisteringen lange tijd gepleegd konden worden zonder directe kans op ontdek king De samenspannende oneerlijke em ployees vermeden uiteraard grote hoe veelheden tegelijk te stelen: "zij namen nu en dan iets weg. maar de waarde hiervan was over het algemeen gToot genoeg om naar hun mening het risico waard te maken Toen eenmaal verden kingen tegen één der mensen groeide, ging de zaak aan het rollen en nu blijkt, dat men met een heel komplot heeft te maken De betrokkenen zijn gearres teerd. doch werden, nadat proces-ver baal was opgemaakt, weer op vrije voe ten gesteld. Zij zijn door het bedrijf ge schorst. Socialistisch voorstel afgewezen, omtlat Russische houding nog onveranderd is Wel bespreking in de V.S. De Britse premier Sir Anthony Eden heeft afwijzend beschikt op een voorstel van de Socialistische oppositie, dat de westelijke mogendheden de Sovjet-Unie uitnodigen om gezamenlijk te streven naar het behoud van de vrede in het Midden-Oosten. Een Labour-deputatie onder leiding van fractievoorzitter Hugh Gaitskell deed dit voorstel op een be spreking In Downingstreet. De premier herinnerde aan zijn ver klaring van 12 december in het Lager huis. Hij had toen gezegd, dat het zJ. geen nut had het vraagstuk van de wapenleveranties aan het Midden-Oos ten met de Russen te bespreken, zolang er geen wijziging was gekomen in Russische houding. Eden deelde de socialistische leiders mee. dat hij hun verzoek om nog vóór zijn vertrek naar de V.S. de wapenkwes tie in het parlement te laten bespreken, in overweging zou nemen. Het parlement is op Kerstrecès tot 24 januari. Eind januari vertrekt Eden met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, naar Washington voor overleg met pre sident Eisenhower. Gaitskell had er op aangedrongen om zo nodig het parle ment van recès terug te roepen. Uit een officiële verklaring blijkt, dat Eden opnieuw de verklaring van 1950 heeft onderschreven, waarbij de V.S. Engeland en Frankrijk zich verbonden om de veiligheid en de stabiliteit in het Midden-Oosten te handhaven Stormachtige ontwikkeling van de telex De directeur-generaal der P.T.T., ir, J. D. H. van der Toorn heeft in zijn nieuwjaarsrede verklaard, dat het postverkeer nog steeds toeneemt, het buitenlands verkeer zelfs met 10%, terwijl het aantal behandelde post pakketten in 1955 tot 22 miljoen is gestegen. Ook het telefoonverkeer nam snel toe. nl met 9%. Het aantal nieuwe aansluitingen bereikte een re cord, nl. 80.000. dat is ongeveer 8000 meer dan in 1954. Hiermede is het to tale aantal telefoonabonnees in ons land gestegen tot 742.000. De groei en ontwikkeling van het telefoongebruik en de telefoonbehoef ten hebben het de P.T.T zeer tot zijn spijt niet mogelijk genaakt de wacht lijsten te verminderen. 39 000 aanvra gers wachten op dit ogenblik nog op een aansluitinr. Het staatsbedrijf .-Jet P.T.T. aldus de heer van der Toorn, verwacht dat deze groei nog enkele ja ren zal aanhouden. In de naaste toekomst zal rekening moeten worden gehouden met aanmer kelijke wijzigingen in het telefoon systeem tengevolge van de toepassing van elektronische middelen. Een be langrijke gebeurtenis in het buitenland was het gereedkomen van de recht streekse kabel tussen New York en Lon den. waarin Nederland vermoedelijk in de loop van 1956 een eigen „draaggolf- circuit" zal krijgen, waardoor Amster dam een eigen verbinding met de V S. heeft. Stormachtig, zo vervolgde de heer van der Toorn, is de ontwikkeling van de telex, waarvan het buitenlands verkeer met 30% toenam. Het laat zich aanzien, dat de „American Tele- Mi*, van Empel naar Djakarta? Voor rechtskundige bijstand De Nederlandse regering heeft bij de Indonesische regering een visum aangevraagd voor de Amsterdamse advocaat, mr. A. C. van Empel. Indien de Indonesische regering hierover gunstig beslist, zal rar. Van Fmpcl rechtskundige bijstand verlenen aan de Nederlandse arrestanten in Indo nesië. Het Rode Plein in Moskou is wit i Kathedraal in het midden doet aan HMt nummer bestaat nit acht pagina's gesneeuw. De beroemde St. Basilius-1 als in een sprookje, tegen de zware lucht, die elk ogenblik meer sneeuw doet verwachten. graph and Telephone Company" baar nationaal netwerk van telefoonabon nees open zal stellen voor de radio- telexverbinding met Europa. Hierdoor zal Nederland in 1956 met alle telex abonnees in de V.S. contact kunnen hebben, ja zelfs met afgelegen gebie den als Honolulu en San Juan. Aanmerkelijke stijging in omzet en produktie hadden ook de rjkspostspaar bank en de post-scheque- en girodienst. In 1955 werd bij de rijkspostspaarbank b.v voor 130 miljoen meer ingelegd dan terugbetaald, terwijl de 231 miljoen boekingen de postcheque- en girodienst brachten tot een produktie van 8% meer dan het vorig jaar. Het saldo te goed vertoonde hier een stijging van 10%. De omzet bedroeg elf miljard gul den Temidden van de ma/estueuze pracht van de Zwitserse Alpen zijn enige technici bezig op een hoogte van 2500 meter Europa's hoogste Televisie-zender te monteren. Deze tussenzender verrijst op het Santis- Amerikaan mag Marlowes graf openen Een kerkelijke rechtbank te Chisle- hurst in Kent (Engeland) heeft toe stemming gegeven tot het openen van pen vijf eeuwen oud graf, met het doel een stelling te beproeven van een Ame rikaanse schrijver, dat de aan William Shakespeare toegeschreven toneelstuk ken in werkelijkheid door Christopher Marlowe zijn geschreven. De Amerikaan, Calvin Hoffman, heeft drie Jaar lang gepoogd toestemming tot opening van de graftombe in de Anglicaanse Sint- Nicolaaskerk te verkrijgen. Hij meent, dat de manuscripten van enkele van Shakespeares stukken ln de tombe aan getroffen zullen worden en dat uit het handschrift zal blijken, dat de auteur van deze werken Marlowe Is. Aftrek voor hulp als de vrouw werkt? Aan het voorlopig verslag der Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van het Departement van Financiën ontlenen wij, dat sommige leden van oordeel waren, dat de belastingen in ons land nog uiterst zwaar zijn. Huns inziens dient dan ook geen middel onbeproefd te worden ge laten om de belastingplichtigen tegemoet te komen. Naar aanleiding hiervan bepleitten zi) het op nieuw mogelijk te maken, de be lastingen bij voorbaat ten name van de Staat te storten, met eeen rentevergoe* van de belastingplichtige. Een dergelijke mogelijkheid zou. aldus de hier aan het woord zijnde leden, en voor de belastingplichtige en voor de Staat bepaalde voordelen bieden. Gaar ne zouden zij het oordeel der regering hieromtrent vernemen. Enkele leden bepleitten o.m. verho ging van het belastingvrije minimum, verlaging van de inkomstenbelasting voor inkomens tot f. 15.000, verlaging van de loonbelasting men teirtninste 20%, afschaffing van de verevenings heffing voor de kleine ondernemers en vrijstelling van belasting voor investe ringen uit bedrijfswinsten tot f. 7500. Voorts bepleitte deze leden het voeren van een afzonderlijk belastingbeleid ten behoeve van de hyzondere belan gen van de middenstand. Vele leden had het getroffen, dat er herhaaldelijk een opmerkelijk verschil waarneembaar ls tussen de opvattingen omtrent en de Interpretaties van wet ten en ministeriële richtlijnen tussen de onderscheidene Inspecties. Zo vestigden deze leden bv. de aandacht op de in houd, aait het begrip „verwervingskos ten" gegeven Andermaal wensten verscheidene le den de vraag ter sprake te brengen, of er niet een voorlopige oplossing mogelijk is, wat de aftrek van de bij- rondere kosten wegens huishoudelijke hulp voor de gehuwde werkende vrouw betreft. Ware het b.v. niet doenlijk, toe te staan, dat de noodzakelijke kos ten voor huishoudelijke hulp als ver wervingskosten ln mindering worden gebracht op het loon, door de vrouw verdiend? Naar aanleiding van het voren staande betoogden enkele leden op nieuw de wenselijkheid van afschaf fing van de navordering op de inkom sten van de gehuwde werkende vrouw Zij waren van mening, dat die na vordering een discriminatie van deze betekent. Vele leden hadden met enige be vreemding kennis genomen van de aan drang. van regeringswege op een aan tal jemeenten geoefend om over te gaan tot de invoering van een reim- gtngsbelasting. een rioolbelasting e d Deze leden hadden zich afgevraagd, of zulks niet in strijd ls met hét voorbeeld, door het Rijk zelf gegeven, de belas tingen ln het afgelopen jaar belangrijz te verlagen Sommige i»den stelden de vraag, of de minister bereid ia. te zijner tijd af schaffing te bevorderen van het zgn kwitanfiezegel Gaarne zouden zij ver nemen welke budeetalr offer met die afschaffing zou zijn gemoeid Verscheidene leden wraken hun te leurstelling erover uit, dat nog steeds geen verbetering was gebracht ln de bezoldiging van de hogere ambtenaren b(j de belastingdienst. Enige leden waren van oordeel, dat de umformkleding van de Nederlandse douaneambtenaren, herinnering opwekt aan de Duitse bezettingstijd. Deze leden gaven de minister in over weging. een andere uniformkleding te doen ontwerpen, welke, wat kleur en snit betreft, meer acceptabel is. Hierbij zou huns inziens, zonder tot een al te ver gaande kopiëring werd overge gaan, de kleding van de Italiaanse doua niers tot voorbeeld kunnen strekken. Kleine brand in de Eiffeltoren (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Om kwart over acht vanmorgen wer den de Franse radiouitzendingen over de verkiezingsuitslagen onderbroken voor het alarmerende bericht, dat er brand was ontstaan op de vierde verdieping van de Eiffeltoren. Zes Parijse brand weerkazernes waren gemobiliseerd en vanuit ons eigen raam meenden we rookwolken op te kunnen merken rond de top van het stalen gevaarte. Maar die rook bleek naderhand alleen maar mist te zijn Toen we bij het beroemde monument arriveerden, viel het onheil nogal mee. Het krioelde er wel van de spuitgasten, maar geen enkele slang was er uitge rold. Een politie-inspecteur vertelde ons dat er om zeven uur vlammen waren waargenomen op de vierde etage, waar de Franse televisie is geïnstalleerd. Het scheen dat er een binnenbrand was uit gebroken in afwezigheid van het tele visie-personeel. Veel om het lijf had die brand echter niet. al werden er enige televisie-zendinstallaties vernield. Verkeersdrama te Delft Man door auto's overreden (Van onze Haagse redacteur) Op de Rotterdamseweg te Rijswijk had gisteravond te ca kwart over ze ven. ongeveer 150 meter van bet l'al- texstation een verkeersdrama plaats, dat aan een 32-jarige man uit Delft het leven heeft gekost. Deze had motorpech gekregen en trachtte, links van de wagen lopend, zijn auto over de weg voort te duwen. HU werd hierbij door een passerende auto uit Delft, gegrepen en op de weg ge slingerd Men probeerde de naderende auto's te waarschuwen, doch kon niet verhinderen, dat nog enige wagens *>ver de man reden. Geneeskundige hulp. welke spoedig er plaatse was, mocht niet meer baten. Het stoffelUk overschot is overge bracht naar de Algemene Begraafplaats aan de Kleiweg te Rijswijk.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1