LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe Franse Kamer mogelijk nog moeilijker te regeren clan oude Geen der drie grote groepen bereikt waarschijnlijk de absolute meerderheid WEERBERICHT Geen angstpsychose ten aanzien van conjunctuur-perspectief Gezinskeukens verwoest in Amboniiezenwoonoord 94ste Jaargang MAANDAG 2 JANUARI 1956 No. 28719 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Marianne vandaag ter stembus (Van onze correspondent in Parijs) Bijna 27 miljoen Fransen, onder wie een meerderheid van vrouwen, hebben vandaag een nieuw parlement gekozen: de derde Nationale Vergadering sedert de oprichting van de Vierde Republiek, waarin voor een periode van vijf jaren het „soevereine volk" vertegenwoordigd zal worden. De betekenis van deze ver kiezingen kan nauwelijks te hoog worden aangeslagen. Het nieuwe parlement zal aanstond voor bijzonder gewichtige beslissingen worden gesteld en daarbij staan de toekomst van Algerije en van Frankrijk in Noord-Afrika op de eerste plaats. De vorige Kamer, die einde november door de regering-Faure werd ontbonden, werd beheerst door het zogenaamde „Rechtse Centrum" van Faure, Pinay en Teitgen, dat door innerlijke verdeeldheid op vrijwel alle gebieden heeft gefaald. Het is de grote en beslissende vraag of het Franse volk in meer derheid zijn vertrouwen in dat conservatieve blok nu niettemin bestendigen zal. De leider van de oppositie, Pierre Mendès-France, heeft zijn landgenoten voor de laatste maal met een hartstochtelijk beroep opgewekt met hun stembiljetten Frankrijk een „goed nieuwjaar" toe te wensen, een goed nieuwjaar waarin de mogelijkheid van herstel der Franse republiek zal zijn besloten. In heel Frankrijk werd in verband met de verkiezingen, die hier traditio neel anders op zondag worden gehouden, vandaag niet gewerkt. Volledig resultaat niet voor morgenmiddag bekend Er zijn 544 zetels te verdelen onder de liefhebbers, die ongeveer het tien voud van dat aantal vormen. De com plete Nationale Vergadering bestaat uit 625 leden, maar ln Algerije, dat recht op 81 gedeputeerden heeft, kan niet worden gestemd vanwege de vijande lijkheden, die daar nog altijd woeden en die gisteren juist met nieuwe felheid schijnen te zijn ontbrand. Sommige stemlokalen worden pas om 9 uur in de avond gesloten en de volledige resultaten van deze Franse verkiezingen zullen vermoedelijk niet bekend zijn vóór mor genmiddag Maar van 6 uur vanavond af zullen de eerste uitslagen via alle Franse radio-stations en op de verkie zingsborden van de grote dagbladbe drijven al bekend worden gemaakt. Drie onbekende factoren Op die resultaten op dit ogenblik voor uit te lopen zou niet alleen voorbarig zijn doch ook uiterst onvoorzichtig. Alle serieuze waarnemers zijn het er name lijk wel over eens. dat er in het spel zoveel onbekende en wisselvallige kaar ten steken, dat aan geen enkele voor spelling veel waarde kan worden toe gekend In de verkiezingscompetitie van vandaag zijn vooral een drietal onbe kende factoren aan te wijzen: ade aanhang van Pierre Poujade en de kracht van het herboren fascisme in Frankrijk; b de sterkte van het Republikeinse Fiont, waarin de Socialisten, de Radi calen van P. M. F. en de linkse Gaul listen zijn verenigd; c. de politieke oriëntering, die de bijna twee en een half miljoen nieuwe kiezers aan de uitslag zullen geven. Verwacht mag worden dat er ditmaal veel minder stemonthoudingen zullen zyn dan m 1951, toen bijna twintig pro cent van het kiezerskorps zich afzijdig hield. Op de verkiezersaanwas, die voor. al uit jongeren bestaat, heeft speciaal het Republikeinse Front van Mendès- France zijn hoop gevestigd. Geen wonderen verwachten! Wat men nu al wel met vrijwel abso lute zekerheid kan zeggen, is dat het uitgesloten mag worden geacht, dat en der drie grote groepen Communisten, republikeins Front en rechtse regerings- blok een absolute meerderheid zal be reiken. Aangezien verder kan worden aangenomen dat de anti>democratische Eisenho wer zou zich weer kandidaat willen stellen William Randolph Hearst, eigenaar van een aantal Amerikaanse bladen, heeft in de zondagseditie van de „Jour nal-American" geschreven, dat „presi dent Eisenhower definitief besloten heeft zich kandidaat te stellen voor de aanstaande verkiezingen". Hearst schreef dit vernomen te heb ben van personen, die goed op de hoog te zijn van de plannen van de president. De president zou Nixon andermaal als vice-president wensen. Koudere nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking maar geen neer slag van betekenis Overwegend matige naar west tot zuidwest krimpende wind. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vort, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 JANUARI Zon op: 8 50 uur; onder: 1642 uur. Maan onder: 11.10 uur. Hoog water te Katwijk aan Zee te 6 uur 58 en 19.40 uur. krachten Communisten en Poujadis- ten hun vertegenwoordiging aanmer kelijk zullen versterken, lijkt het niet gewaagd bij voorbaat al de conclusie te trekken, dat de nieuwe Franse Kamer nóg moeilijker te regeren zal zijn dan het parlement dat de vier en een half afgelopen jaren aan de macht is ge weest! Het is daarom verstandig van de uitslag voor de toekomst en de res- Na de uitzonderlijk gepassioneerde verkiezingscampagne zal spoedig een brug tussen de kampen van links en rechts het Republikeinse Front en het Rechtse Centrum moeten worden geslagen. Het zal daarom nodig zijn heel veel olie te werpen op de politieke golven, die de laatste weken ln Frank rijk zo hoog zijn opgeslagen. Honderd doden in gedrang bij Japans Sj i nto - heiligdom Zondag in de vroege ochtenduren zijn 112 personen omgekomen en 75 gewond in een gedrang bij een Sjinto-heiligdom te Jasoeko bij Niigata. Het gedrang ont stond, toen een aantal personen op een steile, naar het heiligdom leidende trap, naar voren drong om de rijstkoeken op te vangen, die een priester, volgens tra ditioneel gebruik, naar beneden wierp. Onder hun gewicht bezweek een drie meter hoge muur, waarop mensen en stenen omlaag stortten. De naar schatting 35.000 tot 40.000 aanwezigen wilden voor het aanbreken van de dag de tradionele eer bewijzen ter gelegenheid van de jaarwisseling. Volgens de laatste berichten is het aantal doden tot 124 gestegen. Het aan tal gewonden wordt op 75 geschat, maar het zullen er wel meer zijn, daar de ge wonden in vele gevallen door bekenden zijn weggevoerd voordat er geteld kon worden. Prins Bernhard niet in Sankt-Anton Prins Bemhard, die de bedoeling had. Oudejaarsavond bij zijn gezin in Sankt Anton door tc brengen en daartoe zaterdagavond tegen zes uur per vliegtuig was vertrokken, moest wegens ijsafzetting op de vleugels, terugkeren! Zoals ieder jaar zwaaiden ook ditmaal met de jaarwisseling in de Amsterdamse Schouwburg Thomas- vaer en Pieternel en Kloris en Roosje de vrolijke scepter. Hier zien we Thomasvaer Paul Huf) en Pieter nel (Mimi Boesnach) die zojuist met een vliegtuig het ijzeren gordijn doorbraken en uitbundig zwaaien naar de Amsterdamse burgerij. Minister van de Kieft: Belastingen niet drukkend In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer van minister Van de Kieft, geeft deze de verzekering, dat hU zjjn denkbeelden op het stuk van de totstandkoming van een geheel nieuwe comptabiliteitswet niet prijs geeft. Ten aanzien van de ontwikkeling van de beulingsbalans'deelt de minin- ster mede, nog steeds het vertrouwen te hebben, dat de resultaten van het lopende betalingsverkeer met het buitenland over 1955 geen tekort te zien zullen geven. Wel ligt enig nadelig saldo 'n het eigenlijke kapiUalverkeer in de lijn der verwachting, als gevolg waarvan met een geringe daling van de goud- en de- viezenbanken tezamen genomen moet worden gerekend. In het Voorlopig Verslag is het oor deel uitgesproken, dat de regering aan de bestaande toestand van hoogconjunc tuur geen passende consequenties ver bindt ten aanzien van de belastingpoii- tiek en met name in gebreke zou blij ven, belastingmaatregelen te treffen, strekkende tot het opleggen van zekere beperkingen aan wat in het voorlopig verslag een onmatige gestedmgsdrang wordt genoemd Hier gaat m ennaar de mening van de minister evenwel stil zwijgend voorbij aan de motivering, die van regeringswege is gegeven voor Je belastingverlaging, welke enkele maan den geleden met instemming van alle leden van beide Kamers der Staten- -Generaal is tot stand gebracht: t.w matiging van de zware belastingdruk in het bijzonder ter verruiming van de per soonlijke welvaartssfeer. Ook ziet men over het hoofd, dat zeer onlangs ecu tweetal fiscale maatregelen is getroffen, Peil der Rijksuitgaven De vraag, of voor de contröle van ac tiviteit van regeringswege op het gebied van de efficiency een nieuw te creëren orgaan de Tweede Kamer zou dienen bij te staan, is in studie genomen, het Is daarom moeilijk om, vooruitlopende op het resultaat van die studie, een uit spraak te doen. Wat het tegenwoordige belasting niveau betreft is de minister van me ning, dat de kwalificatie „zeer druk kend" in haar algemeenheid niet op haar plaats is. In de afgelopen jaren zjjn belangrijke belastingverlagingen tot stand gekomen. Uit een in de Mil- jioenennota 1956 opgenomen overzicht blijkt duidelijk, dat de belastingdruk de laatste jaren ondanks het pro gressieve karakter van bepaalde be lastingen niet onaanzienlijk is ge daald. Hieruit volgt tevens, dat de uit spraak, als zouden de belastingen een steeds groter gedeelte van het reële inkomen vergen, alle grond mist. Belastingmaatregelen In het Voorlopig Verslag is de vrees uitgesproken, dat door de recente fis cal? maatregelen (temporisering ver vroegde afschrijving en vervroegde in ning vennootschapsbelasting) in het bij zonder menige onderneming ln de sec tor van de middelgrote en kleine be drijven in een onaangename situatie zou kunnen geraken. De minister kan deze vrees niet delen Nog daargelaten dat de feitelijke wer king van de beperking van de vervroeg de afschrijving welke overigens voor het overgrote deel eerst in het jaar 1956 zal worden gevoeld voor de af zonderlijke bedrijven niet zo ingrijpend is. dat daaruit licht bepaald belangryke moeilijkheden voortvloeien, bestaan in het algemeen ook in die bedrijven niet onbelangrijke liquiditeiten. De bewindsman merkt voorts op, dat de beperking van de jaarlijkse vervroegde afschrijving zich uiteraard sterker doet gelden naarmate de on dernemer bij investeringen meer ge bruik maakt van de mogelijkheid van de vervroegde afschrijving. De be windsman nu ziet geen aanleiding om De Amerikanen trainen in Duits-1 leger van de Verenigde Staten, de \tielen verlaat zijn startplaatc te Dit nummer bestaat nit acht pagina's land met de nieuwste raket van het J Honest John". Een van de projec' Grafenwohr. 20 arrestaties De bewoners van het Ambonnezen- woonoord te Middelburg, allen leden van de P.N.M.S. (Partal Nasional Maloekoe Selatan) hebben op Oude jaarsavond. bijna onmiddellijk na de kerkdienst die zij hadden bijgewoond, de tien in aanbouw zijnde dubbele ge zinskeukens grondig verwoest. De gemeentepolitie, die reeds enig ver moeden had. dat er iets zou gebeu ren, rukte uit. maar toen de agenten aankwamen, was het pleit al beslecht: aan te nemen, dat de middelgrote en kleine bedrijven van de vervroegde af schrijving in belangrijk grotere mate gebruik plegen te maken dan de grote bedrijven. Ook wat de tweede maat regel betreft, de vervroegde inning van reeds verschuldigde Vennoot schapsbelasting, valt bezwaarlijk aan te nemen, dat het effect in het bij zonder ten nadele van de kleine en middelgrote bedrijven zou zijn. De Invordering ls Immers voor alle belastingplichtigen in gelijke mate ver vroegd en betreft, indien ter zijde wordt gelaten dat het tarief aan de voet iets lager is, voor allen hetzelfde evenre dige gedeelte van de winst. Hierbij dient bovendien te worden bedacht, dat de voor de kleine bedrijven gunstige bepa ling, dat geen voorlopige aanslag reeds ln de loop van het boekjaar wordt op gelegd, indien deze minder dan f.5 000 zou bedragen, is blijven bestaan. Ten slotte wjjst hij er nog op, dat met deze maatregel een meer gelijke behande ling wordt bereikt voor alle onderne mers Er blijven problemen De minister deelt de opvatting, dat er gevaren zijn verbonden aan het kweken van een angstpsychose met betrekking tot het conjunctuur-per spectief en dat men niet moet doen alsof er een crisis voor de deur zou staan. Dit impliceert overigens geens zins, dat de huidige situatie van hoog conjunctuur geen problemen met zich zou medebrengen, noch dat eventueel noodzakelijke aanpassingen van he: beleid aan de vigerende omstandig heden achterwege zouden mogen blfj- Geen vertraging in besprekingen Maibo Habsah in Genève Nadat de heer Maimo Habsah als speciale afgezant van minister-presi dent Harahap vrijdagavond uit Indo nesië te Genève was aangekomen, heeft hij namens de Indonesische minister-president rapport uitgebracht aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Anak Agoeng. De slotsom van dit rapport was, dat het Indonesische kabinet geheel achter de delegatie staat en dat de delegatie het overleg langs de normale weg kan voortzetten. Het Kabinet heeft geen enkele aanleiding gevonden om in de besprekingen met Nederland enige stagnatie te doen ontstaan. Nieuwe in structies aan de delegatie zijn niet ver strekt. Er is nog geen wijziging opgetreden in de houding van de Nahdatoel Oelama of van de P.S.I.I. jegens het overleg. De kans dat er voor 4 Januari nog be sprekingen zullen worden gehouden op financieel-economisch terrein, is zeer gering. Over de Nederlandse voorstellen op financieel-economisch terrein is ln de Indonesische delegatie wel overleg gepleegd, doch een beslissing hierop ls nog niet genomen. Men wacht daar mede op de komst van minister Soe- mitro uit Djakarta, die, volgens mede deling van de heer Maimo Habsah. op 4 januari te Genève ken worden ver wacht de keukens, waarvan er acht tot op mans hoogte reikten, waren vernield. Direct werd tot arrestatie van de da ders overgegaan. Dit geschiedde zonder enig verzet. Ruim 20 Am bonnezen wer den gearresteerd, onder wie 18 meerder jarigen. Sommigen werden per politie motor. anderen per auto en autobus vervoerd naar het Huis van Bewaring in Middelburg, het Middelburgs Politiebu reau en ook naar Goes, Serooskerke en Vlissingen. De minderjarigen zijn later op vrije voeten gesteld, de ouderen zul len worden voorgeleid. Het afbreken was bedoeld als een protest tegen de bouw van gezinskeu kens. Zoals bekend, heeft minister Van Thiel enige tijd geleden besloten tot .het bou wen van deze keukens, om daarmee te bereiken, dat de Ambonnese gezinnen voor zichzelf zouden gaan zorgen. In de meeste woonoorden werd dit door de Ambonnezen geaccepteerd, echter niet in een aantal woonoorden op Walche ren. waarvan de bewoners zeggen, op bevel van hogerhand als militairen ge dwongen naar Nederland te zijn geko men en niet op één lijn wensen gesteld te worden met landgenoten, die vrijwil lig hierheen kwamen. ZU willen zich hier niet definitief vestigen, maar wachten op de eerste gelegenheid om naar Ambon terug te keren. Reeds begin november begonnen zij met hun activiteiten in de woonoorden Nadorstweg Middelburg en Havendorp Vlissingen. door de voorbereidingen tot bouw van de keukens tegen te werken. Dit leidde toen o.a. tot overplaatsing van negen Ambonnese gezinnen '58 personen» uit het Vlissingse woonoord naar Burgsluls op Schouwen. Pro-Duitse partijen in Saarland werden liet eens De drie pro-Dnitse partijen in Saar land zijn zondag na twee weken onder handelen over de vorming van een coa litie-regering op het laatste ogenblik nog tot overeenstemming gekomen. De onderhandelingen moesten zijn besloten bij het bijeenkomen van hef nieuwe par lement. dat heden, maandag, zijn eer ste zitting houdt. Premier in de nieuwe regering zal zijn de leider van de Chris tendemocraten. dr. Robert Ney. De Christen-democraten hebben de meeste zetels in het nieuwe parlement, name lijk 14. De drie pro-Duitse partijen zijn nu overeengekomen, dat de Christen-demo craten de ministeries van Economische Zaken en Cultuur onder hun beheer zullen krijgen. De Democraten krijgen de ministeries van Binnenlandse Zaken en Wederopbouw en de Sociaal-Democra ten zullen verantwoordelilk zijn voor de ministeries van Arbeid en Sociaal wel- zlin. Minister van Financiën in de nieuwe regering zal ztfn de onafhanke lijke dr Adolf Blind. Het ministerie van Justitie zal worden opgenomen ln het ministerie van Cultuur. Dorp zonder slager.. Was er onlangs het dorpje Verschuur onder Barneveld. dat zuchtte onder het gebrek aan een deskundige kapper en dat tenslotte een kapper kreeg, thans slaakt een dorp van 400 gezinnen, n.1. Nijkerkerveen. onder de gemeente NiJ- kerk, een andere verzuchting: geef ons in 1956 een slager Het dorp is geen slagerij rijk en de bewoners moeten voor een stukje vlees, worst of gehakt de reis naar Nijkerk of Amersfoort maken. Was dat voorheen niet zo erg. doordat vele boerderijen zelf wel in hun behoeften aan vlees konden voorzien, nu er een dorpskern is gekomen, doet bet bezwaar zich gevoelen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1