LSG 2 stevig aan kop in le klasse Millimeterwerk Dame-offer tot beslui! In 2 A weinig krachtsverschil Vlylto ts cadeau i a m m Wim de Graaff prima op dreef ZATERDAG 31 DECEMBER Het gevaar schuilt niet zozeer in Bos koop, als wel in Philidor 1, dat op de 3e plaats staat, maar een wedstrijd minder heeft gespeeld en daardoor de kansen geheel in eigen hand heeft om met LSG gelijk te komen, waarna dan de bord- punten beslissend zullen zyn. Belangrijk hierbij is dat de onderlinge wedstrijd tussen LSG 2 en Philidor 1 nog moet komen. De nederlaag, die Philidor 1 te gen het eigen tweede tiental heeft ge leden, neigt er toe om de kansen van Philidor 1 lager aan te slaan dan die van LSG, maar dat zou toch een ernsti ge vergissing zijn. Die nederlaag was o.i. een typisch voorbeeld van een toevals treffer en dat heeft juist dikwijls een stimulerende werking voor het tiental dat daarvan het slachtoffer wordt. Ook op papier is het Philidor-uental zeker niet de mindere van LSG 2 en wij ach ten dan ook de kansen op het kampioen schap voor belde tientallen ongeveer even hoog. Het enige andere tiental dat mogelijk ln deze speculaties roet in het eten zou kunnen gooien is Bodegraven 1. Dat dit, overigens ongetwijfeld sterke tiental, zelf nog een gooi naar het kampioen schap met succes zou kunnen doen, ach ten wij weliswaar niet zeer waarschijn lijk, maar vooral LSG 2 heeft met Bo degraven in vorige jaren steeds veel moeite gehad en zich nederlagen of ge lijke spelefi moeten laten welgevallen. Van de beide nieuwelingen in de le klasse. Voorschoten 1 en VTL 1, doet eerstgenoemde het lang niet sleoht. Al is t nog geen tijd om victorie te kraaien toch ziet het er wel naar uit dat Voor schoten zich in de hoogste regionen van het LSB-schaak zal weten te handha ven. Voor VTL moeten we aannemen dat het verblijf in de le klasse tot dit éne seizoen beperkt zal blijven. Als an dere slachtoffers (er degraderen dit sei zoen drie tientallen) komen dan nog slechts Philidor 2 en Caissa in aanmer king, maar deze hebben toch een veel betere kans om de dans te ontspringen dan VTL. In de 2e klasse A ontlopen de krachts verschillen elkaar maar heel weinig en noch over het kampioenschap, noch over de degradatie valt iets positiefs te voor spellen. Alphen 2 staat wel onderaan, maar uitsluitend door twee niet al te gTOte nederlagen tegen de no's 1 en 2 op de ranglijst en SPW 1 heeft door zijn overwinning op Leiderdorp 1 bewezen in deze klasse ook mee te kunnen. Ook in de 2e klasse B geven de reeds verkregen uitslagen weinig houvast. Vriendenschaar 1, de momentele lei der. heeft verloren van LSG 4 en Zwar te Pion 1. no. 2, van Sassenheim 1, ter wijl Katwijk 1 nog slechts 2 wedstrijden heeft gespeeld. Bovendien loopt er ten aanzien van de wedstrijd Katwijk 1 LSG 4 (uitslag 5%—4%) nog een hoger beroep, dat de wedstrijd mogelijk in een gelijk spel doet verkeren. Slechts Lisse heeft nog niets bijzonders gepresteerd en lijkt voorbestemd om weer naar de 3e klasse te moeten verdwijnen. Een aandachtig beschouwing van de derde klasse leert ons dat Boskoop 2 in ae B-groep vrijwel onaantastbaar op de eerste plaats staat, met de wedstrijd te gen Philidor 3. o.i. de belangrijkste con current, al achter de rug. Want welis waar staan in deze groep Aarlanderveen en Alphen 3 evenhoog als Philidor 3. toch geloven wij niet dat deze tientallen in het verdere verloop der oompetitie een rol van betekenis zullen kunnen spe len. Wèl zijn Oude Wetering, SPW 2 en Alphen 4 duidelijk zwakkeT dan de ove rige tientallen. In de C-groep der 3e klasse schijnt het dat Warmond nu emst gaat maken met het oprukken naar de 2e klasse. Dit tiental heeft evenwel in vorige jaren nog al eens op het laatste nippertje de boot gemist, toen eveneens goede kan sen aanwezig waren. Leiderdorp 2 komt ons voor de ernstigste concurrent te zijn, want de prachtige stand van Voorscho ten 2 is slechts te danken aan twee over winningen op de kennelijk in deze groep zwakste tientallen, Vriendenschaar 2 en Zwarte Pion 2. De A-groep der 3e klasse stelt ons voor de grootste vraagtekens. SCL. Bos koop 3. Roelofarendsveen en ook LSG 5. staan er alle goed voor. Indien het waar zou zijn. dat eerste tientallen in éénzelf de groep dooreengenomen sterker moe ten zijn dan lagere tientallen dan zou den SCL en Roelofarendsveen de beste kansen maken, met SCL, dat reeds van 40.000 Nederlanders willen mee naar Dusseldorp In Nederland blijkt de publieke be langstelling voor de voetbalwedstrijd tussen Duitsland en Nederland, welke op 14 Maart te Dusseldorp wordt ge speeld. zeer gTOot te ztfn. Volgens een schatting van de zijde van de KNVB zouden zeker 40.000 Nederlandse voet balliefhebbers de Oranjenloeg naar Dusseldorp willen vergezellen. De Duitse Voetbalbond heeft nog niet medegedeeld, hoeveel plaatsbewij zen voor het Nederlandse publiek zullen worden gereserveerd, maar ongetwijfeld zal men van Duitse zijde op reciproci teit aandringen. Indien men bedenkt, dat tussen de Belgische en de Neder landse Voetbalbond een overeenkomst bestaat, waarbij een reservering van 8500 plaatsen is gegarandeerd, dan is het duidelijk, dat Duitsland zich ernstig dient te beraden hoevele biljetten aan de KNVB zullen worden gezonden Het probleem is inderdaad niet eenvoudig op te lossen, immers het ligt in de bedoe ling. dat de returnwedstrijd eind Maart 1957. in Rotterdam of Amsterdam wordt gespeeld, zodat van reciprociteit wel degelijk sprake is. In KNVB kringen houdt men er dan ook rekening mee, dat de beschikbare plaatsbewijzen uitsluitend zullen wor den verdeeld onder de leden van de aangesloten verenigingen. Roelofarendsveen won, als troef-aas. Maar dergerlijke ruwe waarderingen plegen niet altijd op te gaan, als ls de situatie momenteel duidelijk ten voorde le van de mannen der Lichtfabrieken. De standen, bijgewerkt, naar de toe stand per heden en, met uitzondering van het boven geciteerde nog lopende hoger beroep, geheel volledig, luiden: le KLASSE gsp. gew. ged. verl. mpt. bpt. LSG 2 Boskoop 1 Philidor 1 Voorschoten 1 Bodegraven 1 Philidor 2 Caissa VTL 1 27% 21 20 13% 9% 14 6 8*6 2e KLASSE A Competitie Leidse Schaakbond De competitie van de Leidse Schaakbond verkeert op het ogenblik in rust: in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar worden er n.l. nooit wedstrijden vast gesteld en het eerste treffen vindt pas weer plaats op 4 Januari 1956. Het is dus een goed moment om de balans op te maken en de tot dusverre verkregen resultaten in verband te brengen met de verdere kansen van de verschillende tientallen. Dit alzo doende in de le klasse, de klasse die om het clubkampioenschap van de gehele bond speelt en waaraan verbonden is de kans om via promotie wedstrijden de K.N.S.B.-competitie te betreden, constateren we allereerst dat het tweede tiental van het Leids Schaakgenootschap zich stevig aan de kop heeft genesteld. Een voorsprong van 3 matchpunten op no. 2, Boskoop I, is niet te versmaden, maar toch nog niet groot genoeg om zonder meer te kunnen verwachten dat het kampioenschap voor het grijpen ligt. Bodegraven 2 2 2 4 11% LSG 3 3 2 - 1 4 16% Hazerswoude 3 1 1 1 3 15 Lei then 1 3 1 1 1 3 15 Leiderdorp 1 2 2 - 2 10 S.P.W. 1 3 1 - 2 2 13% Alphen 2 2 - - 2 - 8% Ze KLASSE B Vriendensch. 1 8 2 - 1 4 17% Zwarte Pion 1 3 2 - 1 4 16% Katwijk 1 2 1 1 - 3 10% Sassenheim 1 3 1 1 1 3 15% LSG 4 2 1 1 2 10 NZH 2 1 - 1 2 9% Lisse 3 - - 3 - 10% 3e KLASSE A SCL 2 2 4 13 Boskoop 3 3 2 - 1 4 17 Roelofarendsv 3 2 - 1 4 16 LSG 5 2 1 1 2 11% VTL 2 3 1 - 2 2 14% Lei then 2 3 1 2 2 12% Ter Aar 2 - - 2 - 5% 3e KLASSE B Boskoop 2 3 3 - 6 22% Aarlanderv. 2 2 - 4 15% Alphen 3 3 2 - 1 4 18% Philidor 3 3 2 - 1 4 17% Oude Wetering 2 - - 2 - 6% S.P.W. 2 2 - - 2 - 6% Alphen 4 3 - - - - 3% 3e KLASSE C Warmond 3 2 1 5 18% Voorschoten 2 2 2 - 4 15% Leiderdorp 2 2 2 - - 4 13 Katwijk 2 3 1 1 1 3 15% Sassenheim 2 3 - 2 1 2 13% Vriendensch. 2 2 - - 2 4% Zwarte Pion 2 3 3 9% Onze Bridgerubriek Sch. A, 2 Ha. H. Ru. V, KI. H, 6 Er doen zich wel eens spellen voor, waarbij men zich afvraagt of het wel van een bridgespeler verlangd kan wor den .dat hij in de praktijk datgene doet, wat met open kaarten zelfs al moeilijk te vinden is. Hoe denkt U b.v. over het volgende spel en wat zoudt U daarin gedaan heb- als U de plaats van de Zuidspeler zoudt hebben ingenomen: Sch. V, 8, 7, 5. 3 Ha. 8, 7, 3 Ru 9. 4 KI. 7 6, 4 Sch. H. 9. 4 XT Ha A, 10 2 WN Ru. A. 8. 5, 3 W KI. B. 10, 8 L Sch. B, 10 Ha. 9, 5, 4" Ru H, B, 10. 2 KI. A, V. 3 Zuid was de gever en vond terecht zijn spel juist iets te licht om te openen. West en Noord pasten ook, waarna Oost het bieden met 1 harten opende. Zuid bleef passen, West zei 2 Sans Atout, welke door Oost tot 3 SA verhoogd werden, hetgeen het eindcon- tract werd. Noord moest uitkomen en deed dat met schoppen 5. in Oost werd de schop pen 2 gespeeld en Zuid legde schopp^i 10, West bleef van de slag af, hopende dat Zuid slechts 2 schoppens zou heb ben en de kleur nog maar éénmaal zou kunnen naspelen. Zuid was dus aan de slag met schop pen 10 en practisch elke bridgespeler op zijn plaats zou in de tweede slag vrij wel automatisch schoppen hebben door gespeeld. Daarmede zou West een een voudig spel gekregen hebben, want door direct klaveren te gaan spelen kan West 2 slagen in die kleur ontwikkelen, terwijl West verder 7 slagen in de overige kleu ren voor het pakken heeft. Er is slechts één kaart welke Zuid in de tweede slag kan naspelen, om het West bijzonder lastig te maken. n.l. de ruiten 2! Omdat Noord de 9 heeft, zal deze 9 bij Oost de ruitenvrouw eruit dwingen en daar Zuid hierna nog twee malen met klaveren aan slag komt, krijgt Zuid de tijd om te maken: 2 sla gen in ruiten, 2 in klaveren en 1 :n schoppen (de eerste slag). Nu vragen wij U, wie zou op dat mo ment de ruiten 2 inderdaad hebben ge speeld? Kunt U, met de hand op uw hart zeggen dat U dat zeker gedaan zoudt hebben? Let U er ook een-s op. dat het. spelen van ruitenboer niet voldoende is. Oost zal evengoed de ruitenvrouw maken en als nu klaveren nagespeeld wordt kan Zuid wel de klaverenvrouw nemen en dan ruiten 2 spelen, doch dat helpt hem niet. West duikt dan die ruiten. Noord komt met de ruiten 9 aan slag en kan 1 geen ruiten meeT naspelen, waardoor het i contract óók gewonnen wordt Als wij nu veronderstellen dat de ideale bridgespeler op d° Zuidplaats in de tweede slag de ruiten 2 naspeelt, laten wij dan eerlijkheidshalve óók aan nemen. dat de West.speler óok over ideale bridgegaven beschikt. Hii doorziet het plan van Zuid en speelt daarom als volgt. De tweede slag de ruiten 2 wordt door Oost gewonnen met ruiten vrouw. dan schoppenaas, vervolgens harten naar het aas schoppenheer ge- Twaalf uur in Spanje. ELK land heeft bepaalde tradities, waarvan de oorsprong vaak niet meer is na te gaan. Wanneer in ons land de klokken het oude jaar uitluiden, staat ieder klaar om met handdrukken of omhelzingen het nieuwe jaar te beginnen. In Spanje heeft men daar geen tUd voor. Het allereerste wat de Spanjaard ln het nieuwe jaar doet is eten. En ontelbare dozijnen druiven verdwijnen klokslag twaalf in de grage kelen. LA Noche de San Sylvester, zo noemen de Spanjaarden de Oudejaarsavond. Het is de avond, waarop families zich thuis of in restaurants verenigen om onder het genot van een heerlijk etentje en enkele flessen goede Spaanse wijn of champagne het oude jaar uitgeleide te doen. Teneinde de magen af en toe wat rust te geven, wordt het eten afgewisseld met een dansje of wel men zingt een paar sprankelende Spaanse volksliedjes. In de restaurants wordt in de loop van de avond aan iedereen een zakje met 12 druiven uitgereikt en naarmate het uur van twaalf nadert, stijgt de spanning. Tenslotte zit ieder gespannen naar de klok te kijken, waarbij het geopende zakje klaar om toe te tasten in de hand wordt gehouden IN de kleinere dorpen gaan de bewoners met hun 12 druiven in een zakje of mandje naar het marktplein om daar het middernachtelijk uur af te wachten. In Madrid is het verzamelpunt van hen. die niet thuis of In restaurants huil San Sylvester vieren, de Puerta del Sol Gespannen kijkt iedereen naar de klokketoren van het voormalige ministerie van Binnenlandse Zaken. In deze toren hangt een grote vergulde bol. die steeds als de klok slaat omlaag zakt. Wanneer op Oudejaarsavond het grote moment is aangebroken, floept de openbare verlichting uit en alleen de bol blijft een glanzend verlicht punt in de duisternis. En wanneer de sonore slagen over het plein weerklinken, grypt men opgewonden in zijn zakje met druiven om bij elke slag van de klok één druif in de mond te steken. Wee degene, die niet snél genoeg kan slikken en nog niet klaar is als de lichten weer aangaan. Het zal hem in het- nieuwe jaar slecht vergaan. En als de ongelukkige dan bovendien nog vergeten heeft wat kleingeld bij zich te steken, dan zullen zijn financiële tobberijen vele zijn! Nog lang blijft het druk in de straten en de café's. Jong en oud danst met elkaar en door elkaar en Paso-Dobles klinken klaterend door straat en steeg. Dan viert Spanje uitgelaten zijn feest van San Sylvester. LEO TASSERON. Damkampioenschap van Leiden Deze ronde, de 6e. kenmerkte zich door de vele afgebroken en uitgestelde par tijen. Slechts in de partij Van der Reek- Brouwer kwam men tot een definitief resultaat. Brouwer bracht op 32-28 van wit het altijd moeilijk te weerleggen Roozenburg-spel, dat echter door Van der Reek met succes werd gepareerd. In een stand die zeer moeilijk was, doch wellicht gelijke kansen inhield, voerde Brouwer een damzet uit van twijfelach tige waarde. Van der Reek verrichtte een tempozet, en schijfwinst was niet meer te ontgaan. Hoewel Brouwer zich nog fel verdedigde was verlies het enig te ver wachten resultaat en Van der Reek won tenslotte verdiend. Van der Blom en Hakemulder vochten in een klassieke partij om de laatste tempi. Daar beiden echter goed afwik kelden en zich van hun beste kant toon den, werd afgebroken in een stand van 5 om 5, die wel remise zal worden. Heemskerk had Van der Reijden te be strijden. en dit duel werd zeer interes sant daar. hoewel minder kennis der techniek bezittende dan zijn partner, Van der Reijden altijd een lastig te be strijden tegenstander is. Pas.tegen het eindspel bleek de betere strategie van de L.D.V.'er resultaten af te werpen. De partij werd afgebroken in een stand waarin remise voor Van der Reijden wel haast niet meer te bereiken zal zijn. Mertens dacht er tegen De Jeu wel wat te gemakkelijk over. en toen voorlopig een fout van De Jeu uitbleef, kwam het hier eveneens eerst in het late midden spel tot overwicht voor Mertens. De Jeu overzag echter alle dreigingen, die nu en dan legio waren, en tenslotte werd afge broken in een stand die vele remise mogelijkheden te zien geeft. De partij tussen Jan van Leeuwen en P. Olivier werd uitgesteld. In de eerste klasse werd slechts de party tussen S. van de Kwartel en Belt gespeeld doch eveneens afgebroken. In de 2e klasse kon niet gespeeld wor den in verband met de competitiewed strijden. De gedetailleerde uitslagen zijn: Hoofdklasse: S. van der ReekH. Brouwer 2—0; J. J. H. MertensA. G. de Jeu, afgebr.; W. van der BlomC. J. Hakemulder afgebr.; W. van der Reijden W. Heemskerk afgebr.; Jan van Leeu wenP. Olivier, uitgesteld. le klasse: S. van de Kwartel—B. W. Belt, afgebr. Andere partyen uitgesteld. De 7e ronde wordt op 4 Januari a.s. in het clubgebouw van D.C.L. aan de Bree- straat gespeeld. Bridgeclub VOG Uitslag Viertallencompetitie 7de ronde: Hoofdklasse: Team Jansen wint van team Tjalkens met 20 punten; team Oudshoorn wint van team Schilthuizen met 19 punten. Eerste klas: Team Caro wint van team Bosscha met 17 punten; team Horree wint van team Kleefstra met 6 punten. Tweede klas; Team Gromyié wint van team Jasper met 9 punten; team Ver steeg wint van team Westerman met 17 punten. (Insez Mert.-aöv.) Bij Bteekectje actiUele* nu Slechts 48 bonnenUHèbf zëzó'! nomen, de hartens afgespeeld en dan., ruitenaas en ruiten na! Zuid komt aan slag en moet van zijn klaverenvork afspelen, zodat Oost de 9e slag met de klaveren heer krijgt! Moge onze Nieuwjaarwens zijn. dat U zó in 1956 bridge zult kunnen spelen! H. W Filarsld. Onze schaakrubriek Nadat wy in onze vorige rubriekpartijen het combinatoir talent van drie het meest op de voorgrond tredende buitenlandse grootmeesters voor het voetlicht hebben gebracht, zullen wy het ditmaal wat lager en meer dicht bij huis zoeken. Een zeer recente partij van onze „halve" stadgenoot C. B. van den Berg (hy woont en studeert in Amsterdam, maar komt in competitiewedstrijden nog steeds voor het Leidsch Schaakgenootschap uit) biedt daartoe een goede gelegenheid. Van den Berg behoort niet tot het grootmeestergiide, ja is zelfs officieel ook niet tot inter nationaal meester benoemd. Officieus kunnen wy hem daartoe echter gerust reke nen, want zyn spelkracht doet zeker niet onder voor de andere Nederlandse inter nationale meesters. Hy komt echter veel minder dan die andere meesters in internationale tournooien uit en slechts dat heeft verhinderd dat hjj aan de normen, die de FIDE (wereldschaakbond) voor een benoeming tot internationaal meester stelt heeft kunnen voldoen. De onderstaande partij werd gespeeld in de interlandwedstrijd, die het Neder landse tiental waarin Van den Berg een vaste plaats bezet op 17 en 18 December j.l. te Rotterdam tegen ^sje- cho-Slowakije heeft gespeeld. Wit: C. B. van den Berg. Zwart: Dr M. Ujtelky. Gespeeld te Rotterdam 1955 Siciliaanse partij. 1. e2e4, c7c5. De kenmerkende zet voor de Sici liaanse partij, die zeer populair is als een verdediging, welke aan zwart ruime mogelijkheden biedt. 2. Pgl—f3. d7d6. Ook Pb8c6 is een gebruikelijke twee de zet. die vooral vroeger vrijwel uit sluitend werd toegepast. Door de textzet worden echter bepaalde voor wit gun stige alternatieven uitgeschakeld en wordt de keuze tussen de paardontwik- keling naar een ander veld dan c6 voor behouden. terwijl d6 later toch vrijwel steeds moet volgen. 3. d2d4. c5 x d4. Wit wil wat bereiken dan kan hij d4 niet achterwege laten en ook zwart heeft geen keuze 4. Pf3xd4, Pg8— f6; 5. Pbl—c3. a7a6. Deze zwarte zet ls de huidige grote mode en afkomstig van de Argentijn Najdorf. Veld b5 wordt hierdoor aan de witte stukken 'paard of loper) ontno men en de keuze tussen diverse eigen ontwikkelingszetten wordt nog even aangehouden, naar gelang van de witte plannen. Anderzijds is het natuurlijk een. weliswaar klein, tempoverlies en het is nu de opgave voor wit daarvan, zo mogelijk, gebruik te maken. 6. Lel—g5. e7e6; 7. f2—f4. Een scherpe methode, die nog weinig is onderzocht. 7Pb8d78. Ddl—f3. Dd8—c7; 9. 0—0—0. Lf8e710. g2—g4. b7—b5. De directe opmars van de gehele witte koningsvleugel -pionnenphal anx noopt zwart tot een tegenactie, die dan na tuurlijk op de dame-vleugel moet ge schieden. Wit heeft immers lang ge- rocheerd en de half-open c-lijn is de natuurlijke aanvalsweg voor zwart in de Siciliaan 11. a2a3. Lc8—b7; 12. h2—h4, Ta8— c8; 13. Thl—h2 Een fraaie stille zet. die de doelma tige samenwerking der witte stukken verhoogt 13. Pd7—c5. Zwart oefent hier druk uit op e4 en blijft dat in het vervolg ook doen. Het ziet er aantrekkelijk uit. en toch is het de vraag of het goed is af te zien van de in de Siciliaanse verdediging vrijwel steeds noodzakelijke strategie om de zwarte stelling door het doorzetten van d6d5 te bevrijden. Uitgaande van die doelstelling was 13Pb6 nood zakelijk. 14. Lg5 x f6. g7 x f6. Het nemen met de loper, wordt weer legd door 15. Lb5:, ab5:; 16. Pb5:, met aanval op de dame en via het slaan op d6 met schaak, krijgt wit een toren en drie pionnen voor de loper en het paard, terwijl de aanval onverminderd voort duurt. 15. Kcl—bl. Dc8b8; 16. Th2—d2. Db8a8. Nog steeds druk op e4! 17. Lfl—g2. Pc5d718. g4—g5. Pd7- Df3—h5. Pb6c420 Td2—d3. b6; 19. f6—f5. De laatste phase van de zwarte druk op e4, maar nu volgt er een verrassend offer, dat de partij uiteindelijk blijkt te beslissen. Zie diagram: w i 4 i i i 2? I 1 i i 1 I s s i 5 R I 1 y 21. e4 x f5, Lb7x g2; 22. f5 x e6, Ke8—d8. Pion f7 kan niet worden gedekt door de toren, want na 23. ef7:, Tf7: volgt 24. f5 en tegen de dreiging 25. g6 is geen kruit gewassen. En ook de korte rochade faalt op 23. Pf5 enz. Het enige dat over blijft is een poging de koning naar veiliger oorden over te brengen, maar dit is gedoemd tot falen. 23. f4—f5, Pc4—e5; 24. f.5—f6. f7xe6; 25. f6 x e7Kd8xe7; 26. Dh5—h6. Ke7 d8; 27. Pd4 x e6!. Kd8—e8; 28. Td3 xd6. Pe5—f7. Nu is het uit! Men zie 29. Df8!. Tf8:; 30. Pg7!. Ke7 en 31. Td7 mat. Maar wit ziet dit in tijdnood niet direct, echter wel na de volgende zet. 29. Dh6g7, Lg2—e4; 30. Td6—d7. Le4—g6; 31. Dg7—f8!. Th8xf8; 32 Pe6 g7t en mat. Ter oplossing het volgende probleem. No. 4. O. Strange—Petersen 1925 11111 S a li B i I II XM.- 1 gg Wit: Ka4. Tb6. Lc2 (3 stukken). Zwart: Ka2. pion a3 '2 stukken) Mat in vier zetten Oplossing van No. 3 1. Tf7, Lb7; 2. Tf5, Ld5; 3. Td5:. Ka2; 4. Ta5 mat. A. E. J. MODDERMAN. Selectiewedstrijden in Hamar Onder leiding van Klaas Schenk en van trainer Holleboom zyn Vrijdag middag op de baan van Hamar selec tiewedstrijden gehouden van de rij ders, die nu enige tyd in Noorwegen op het ijs hebben geoefend en naar uit de tijden is gebleken, niet zonder succes. Het ijs bevond zich in goede conditie, de weersomstandigheden wa ren fraai en het kwik stond 4 graden onder nul. Verscheidene persoonlijke records werden omvergekegeld. Wim de Graaff was uitstekend op dreef en slaagde erin zowel zyn record op de 500 meter als dat op de 5000 me ter te verbeteren. Gerard Maarse, die alleen aan de 500 meter deelnam, won dit nummer in 44,4 sec en Kees Broek man werd winnaar op de 5000 meter in de goede tijd van 8 min 23,6 sec. Bij het opmaken van een officieus klassement over de beide afstanden werd De Graaif eerste, met Broekman op de tweede plaats en Van 't Oever als derde. Anton Huiskes viel tegen. De resultaten luiden: 500 meter: 1. Maarse 44,4 sec: 2. De Graaff 45.- sec; 3. Van 't Oever 45 2 sec; 4. De Bruin 45.2 sec; 5. Oltshoorn 45.5 sec; 6/7. Broekman en Oharisius beiden 45.6 sec: 8. Paping 46.1 sec; 9. Huiskes 46.4 sec; 10/11 Bakker en Kroon 47 sec; 12 Koeleman 47,3 sec; 13. Van der Grift 47,4 sec: 14. Van der Berg 47.5 sec; 15. Pesman 47,5 sec; 16. Hopman 50.4 sec. 5000 meter: 1. Broekman 8.23.6; 2. De SCHAKEN Euwe-Donner Vierde partij werd remise De vierde party van de tweekamp J. H. Donnerdr M. Euwe is geëindigd in remise op voorstel van Donner na de 30ste zet. Dr Euwe heeft na vier partyen de leiding met 31. VOETBAL. Oud-Internationals De ploeg van de oud-internationals, die Zondagmiddag te Haarlem tegen HFC speelt, is als volgt samengesteld: doel: Leo Halle; achter- Henk Pellikaan en SchUJve- naar; midden: Arie de Vroet. Bas Pauwe en Stijger; voorhoede: Brandes, Biesbrouck, Roo- zen, Kick Smit en Mijnders. Scheidsrechter is de heer C v. Gelder. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE De uitslagen van de le rit van de home- traincompetitle luiden als volgt (A-. B- en C-klasse 2 x 1 km.): 1. J. v. d. Berg. 1 min 27.8 sec.; 2. A. v. Wetten. 1.28.6; 3. I. v d Pol 1.33.4; 4. J. v Wetten 1.34.6; 5 C Plasmeyer 1 35.4; 6. A v Houwelingen 1.36 8. 7. C Verte gaal 1.39 6; 8 G Mens 1 40.8; 9 J. Faas I.45.-. D-klasse 2 x 500 m.: 1. C. de Bruin 53.4; 2. B Slingerland 55.4 De 2e rit wordt Maandagavond verre den in de zaal Hoogl. Kerkgracht 42. Aanvang 7.30 uur. Graaff 8.28.3; 3. Paping 8.37.4; 4. Van 't Oever 8.37.5; 5. Van der Berg 8.39.2; 6. Oltshoorn 8.40.-; 7. Pesman 8.40.2; 8. Huiskes 8.42.3; 9. Koeleman 8.44.6; 10 Hopman 8.50.-; 11. Kroon 8.55.8; 12 De Bruin 8.57.6; 13. Bakker 9.00.9; 14. Cha- risius 9.06.-; 15. Van der Grift 9.36.8 Nederlander redde zich met parachute Gisteren kwamen op een afstand van ongeveer 20 kilometer van Portage la Prairie (Manitoba-Canada) twee straal vliegtuigen van de Canadese Luchtmacht in volle vlucht in botsing. De drie inzit tenden kwamen met behulp van para chutes veilig op de grond. Het ene toe stel het waren oefenvliegtuigen had een dubbele stuurinrichting. Het andere was een een-persoonsvliegtuig, dat door een Nederlander werd bestuurd. Zijn naam wordt opgegeven als J. C. Ockeleon. Wanneer Deltaplan in uitvoering WREVEL TE HELLEVOETSLUIS In de raadsvergadering van Hellevoet- sluit hebben B. en W. hun wrevel geuit naar aanleiding van „zeker schynende vertragingen in de uitvoering van het Deltaplan". Reeds enige tyd geleden wer den, met het oog op verwachtingen op korte termijn, woningen betrokken door ambtenaren van de Rijkswaterstaat, die werkzaam zouden zijn bij de damlegging In het Haringvliet. Deze woningen wer den het personeel der plaatselijke bedrij ven onthouden, aldus de mededelingen van B. en W. Inmiddels bleek, dat op 8 Februari de afdelingen der Tweede Kamer met het onderzoek van het wetsontwerp voor de Deltawerken zullen beginnen. Het ziet er dus naar uit. dat de uitvoering van het plan nog geruime tijd op zich zal laten wachten. „De in Hellevoetsluis wonende en elders werkende technici maken van deze gemeente een forensenstad van de Rijkswaterstaat", aldus B. en W. van Hellevoetsluis. Dodelijke val van dak Gisteravond tegen zes uur is in ge meentedok no. 4, dat in de Maashaven ligt te Rotterdam, de 34-jarige klassifi- ceerder C. van Delsen uit Rotterdam verdronken. Hij was werkzaam op het schip, dat men bezig was in het dok op te heffen. De man kreeg op een gegeven ogenblik een vallend hek op het hoofd, sloeg achterover en viel in het dok. waarin toen nog ongeveer twee meter water stond. Roeiers hebben hem na ongeveer tien minuten met een hand- dreg boven water gebracht, maar kunst matige ademhaling en toediening van zuurstof mochten niet meer baten. In het Zuiderziekenhuis, waarheen hij ver voerd werd, heeft men slechts de dood kunnen constateren. Eerste „Hunter" voor Kon Luchtmacht De eerste Hawker „Hunter" straal jager van de door Fokker, in samenwer king met „Aviolanda" maatschappij voor vliegtuigbouw N.V. te Papendrecht te le veren serie voor de Koninklijke Lucht- maoht is gisteren aan de Luchtmacht overgedragen. Het toes:el ls daarna naar zijn basis overgevlogen De „Hunter" is een één-persoons jachtvliegtuig met pijlvleugels. Het vliegtuig kan sneller dan de geluidssnelheid vliegen in duik vlucht.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 6