FOTO BALANS OPRUIMING Jan Wolfslag C. Lau verliet N.V. Nieuwenhuizen OPRUIMING FOTO- CINE Na dienstverband van 47 jaar BULTHUIS Zeker tachtig overheidsdiensten in Italië, die niets uitvoeren! „Fatsoenlijke weggebruikers aller gewesten, verenigt U" Leidenaar wil nationale bond oprichten 94ste Jaargang Zaterdag 31 December 1955 Tweede Blad No. 28718 HILLEGUM (Ingez. Med.-Adv.) AANRIJDING I In de Weeresteynstraat nabU de Pas- j toorslaan had een aanrijding plaats. Een personenauto rijdende in de rich- I ring Haarlem moest stoppen voor een vrachtauto, die de Pastoorslaan wilde j inslaan. Achter de personenwagen reed I eev nrachtauto. die de stilstaande auto wel zag en eveneens wilde remmen, j maar tengevolge van de gladheid der I weg slipten de wielen en een botsing van achteren tegen de eerste wagen was niet te vermijden. De personenauto liep flinke beschadigingen op. Zeven en veertig jaar lang is de heer C. Lau verbonden geweest aan de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, voorheen L. E. Nieuwenhuizen, aan de Morsweg. Aan dit lange dienstverband is gisteren een einde gekomen, want wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer Lau afscheid genomen van zijn werkkring. Tijdens een druk bezochte receptie kwamen velen afscheid van hem nemen, terwijl het personeel dit later deed in een intieme bijeenkomst. De receptie werd gehouden in het kan toorgebouw, aan de Morsweg, en tien tallen personen zijn gekomen om voor de laatste maal de heer Lau de „zake lijke hand" te drukken, zoals een van de bezoekers het uitdrukte Onder hen die ter receptie kwamen, merkten wij o m. op de heer G. J. Nieuwenhuizen Segaar. lid van de raad van commissa rissen. de heer Teebaal en van Dijl, namens de groente en fruitverwerkende industrieën, mr Ph. J. d Ruyter de Wildt. de heer J. W. Schneider van het Slachthuis, de heer J Bremer, van het kantoor van de Gemeente-Ontvanger, vertegenwoordigers van het Nationale Veem. mr F. J. J. Trapman, vertegen woordigers van de Rotterdamsche Bank te Leiden, dr ir P. C. Linderbergh, direc teur van de Leische Duinwater Maat schappij en voorts vele zakenrelaties van de firma. Na de gezellige receptie was er een intieme bijeenkomst met het personeel. Als eersten spraken daar de beide di recteuren, de heren F. H. en L. E. Nieu wenhuizen Segaar. Zij roemden de wijze waarop de heer Lau gedurende de afge lopen zeven en veertig jaar zjjn taak heeft vervuld. U was een man met ini tiatief. gevoel voor humor en inzicht in de gang van zaken. Als procuratie-hou der heeft U ons onschatbare diensten Arbeidsbureau hielp in 1955 3500 mensen aan werk MOMENTEEL SLECHTS 360 GEREGISTREERDE WERKLOZEN Eind December 1955 stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden 360 mannen als geheel werkloos ingeschre ven. Dank zij de, vooral na 1952 toegeno men industrialisatie en de vestiging van een aantal nieuwe bedrijven is vrijwel het gehele surplus aan mankracht in het bedrijfsleven opgenomen. Immers onder het aanbod per ultimo December 1955 bevinden zich oudere en minder-valide arbeidskrachten, welk aantal op rond 150 gesteld kan worden, zodat het reële aanbod slechts 200 bedraagt. In enkele bedrijfstakken doet zich thans een te kort aan arbeidskrachten gevoelen, o.a. in de metaal- en de textielindustrie. Het jaar 1955 kan als een jaar van hoogconjunctuur gekenschetst worden. Dit kan en mag, mits de werkelijkheids zin niet uit het oog verloren wordt, tot voldoening strekken. Niet minder dan 73 van het totaal aantal ingeschreve nen in 1955 ruim 3500 kon aan een geschikte arbeidsplaats geholpen wor den. Niettegenstaande dit gunstig re sultaat bleef de vraag het aanbod over treffen. Eind December 1955 beliep de geregistreerde vraag 280, waarvan 40 betrekking hadden op jeugdigen (15 t.m. 18 jaar). Vermeld kan nog worden, dat 450 personen uit het rayon Leiden ge- emigreerd zijn. Bij de Jeugdbemiddeling overtrof de vraag het aanbod, dat miniem is. Niet temin kan het plaatsingscijfer over 1955, ruim 600. gezien het tekort aan jeugdi gen. bevredigend genoemd worden. De bemiddeling van afgestudeerden van de Ambachtsscholen verliep ook dit jaar vlot. dank zij de goede samenwerking mot de hoofden van deze scholen, 84% van het totaal aantal bij het gewestelijk Arbeidsbureau opgegeven jongelui werd geplaatst. Het avondspreekuur, dat veel belang stelling ondervond, zal met ingang van 1 Januari 1956 in plaats van op Woens dagavond. gehouden worden op Vrijdag avond, evenals dit met het zittingsuur voor de volwassenen het geval is en wel van 7 tot 8 uur. Het aantal als geheel werkloos inge schreven vrouwen vertoonde een kleine stijging nl. van 100 tot 115. De vraag onderging een daling en beliep 280, waarvan 80 betrekking hadden op jeug digen (15 t.m. 18 jaar). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Anna Maria Suzanna, d. van W. J. Dicv.lioff en A. M. Reekers; Done Ma li inne. d van B. v Hooidonk en M. Bon; Johannes Jacobus, z. v G Grimbergen en M A. B Burgmeijer; Cornelia, d. v. T Houthoff en C Kleer; Catharina Eli sabeth. d. v. E Oom en T Dirkmaat; Cornelia Petronella, d v P A Glasber gen en B. Peursum: Halbe. z v W J H Aniba en J. F Montanus; Marianne, d. v P Kuisen en A. Wolswinkel; Johanna Wiihelmina Antonia. d v J den Boes- terd en W E. Goed OVERLEDEN: J. Haasnoot, dr., 6 w.; M. J v. Hooge- veen. wed. van v. Weizen, 81 J. bewezen De samenwerking was altijd voortreffelijk en daarom, aldus de direc teuren, zullen wij U node missen. Ver volgens voerden nog het woord notaris J. C van Eek, voorzitter van de raad van commissarissen de heer K. Mok- kenstorm namens de vertegenwoordigers, de heer M. Heyn, namens het kantoor personeel en mejuffrouw A. van der Horst namens het vrouwelijk kantoor personeel. De heer H Kastrop sprak namens het overige personeel een woord van afscheid, terwijl de heren J Kalis vaart namens het personeel van de fa briek in Poeldijk het woord voerde. Alle sprekers roemden de prettige wijze, waarop zij met de heer Lau hadden mo gen samenwerken. Aan het slot bracht de heer Lau dank aan allen met wie hij heeft samengewerkt. Er werden aan de heer Lau vele ge schenken aangeboden op deze middag, gelegenh eid.noSa .Id.T Leidse Jeugd-Olympiade Gisteravond zijn de wedstrijden dam men en sjoelen gespeeld. Er kwamen twee „Olympische" kampioenen uit de bus, namelijk bij dammen groep 3 en 4 en by sjoelen. Na zeer interessante voor. wedstrijden slaagde bij dammen 3 en 4 Piet Pijl erin zioh eerste te plaatsen. De volledige uitslag: 1. en kampioen Piet Pijl; 2. C. Segaar; 3. J. Kooreman. Bij sjoelen werden na een hevige, doch sportieve strijd de punten als volgt ver deeld: 1. en kampioen J Sloos: 2 C. van der Lelie3. Huntersmark. Bij dammen groep 1 en 2 plaatsten zich in de finale, die wegens tijdgebrek niet afgemaakt kon worden, L van Vuuren, S. van Wezel. P Rijnsburg en Bakker. Toen we Wim Huisman even aan schoten vertelde hij dat hij van deze avond zeer genoten had. Hij zei ook dat hij verschillende zeer goede dammers gezien had. Hij noemde Piet Pijl, die ongeslagen kampioen werd. In de si multaan won Huisman alle acht par tijen. Het programma voor Maandag a.s. luidt: Zitvoetbal groep 3 en 4 Gymzaal MaresingeJ 7 uur. AFSCHEID W. F. STIJGER VAN S.L.F. Gisteren nam de heer W. F. Stijger wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid van direc tie. chefs en collega's der Lichtfabrie ken. In de directiekamer, waar de heer Stijger werd ontvangen, dankte de di recteur. ir Y Ykema. hem mede namens het Gemeentebestuur voor de met veel toewijding bewezen diensten en uitte de wens. dat hij in goede gezondheid nog menigmaal met genoegen aan de bij de fabrieken doorgebrachte tijd zal mogen terugdenken. Zijn onmiddellijke chefs en enige ver tegenwoordigers van de Personeelsver eniging herinnerden in him afscheids woord aan zijn accuratesse en toewij ding. waarbij hem namens het personeel een aandenken werd aangeboden In de kring van het personeel, waar mee de heer Stijger voornamelijk heeft samengewerkt, werd hem met enige har telijke woorden een geschenk aangebo den, waarbij de heer C. M J. Verhagen zich tot tolk maakte van de gevoelens dezer collega's. De heer Stijger sprak zijn dank lit voor de sympathieke afscheidswoorden en voor hetgeen hem was aangeboden Hij hoopte de band met het personeel door middel van de Personeelsvereniging te behouden. Hierna was er gelegenheid om de scheidende collega de hand te drukken W. F. TIEROLF NAM AFSCHEID VAN GEW. ARBEIDSBUREAU. In verband met zijn benoeming tot sociaal paedagoog van de Dr Van Voort- huysenstiehting nam de heer W. F. Tie- rolf, jeugdbemiddelaar van het Gew Arbeidsbureau, gisteren afscheid van deze dienst. De heer Tierolf, die 1 No vember onder grote belangstelling het feit herdacht, dat hij vóór 25 jaar in overheidsdienst trad. werd toegesproken door de directeur van het G.A.B., de heer H. Hazelhoff, die zijn grote waar dering uitsprak over de arbeid van de heer Tierolf als jeugdbemiddelaar Hij hoopte, dat de heer Tierolf zich in zijn nieuwe functie geheel zou kunnen uit leven. Het behoeftige kind zal in hem een trouw helper vinden. De heer M I. Smit sprak namens de collega's vriendelijke woorden van af scheid. hem verzekerende, dat hij een prettige indruk bij hen achter liet. De heer Tierlof zeide in zijn woord van afscheid, dat het heengaan hem niet gemakkelijk viel Hij vond het echter prettig, dat hij ook in zijn nieuwe func tie veel contact zal hebben met het G.A.B. De heer en mevrouw Lau in ge zellig gesprek met de directeuren, de heren L. E. (links) en F. H. (rechts) Nieuwenhuizen Segaar. (Foto L.D./Van Vliet.) (Ingez. Med.-Adv.) COUPONS BALATUM VLOERBEDEKKING, DAALAST enz. enz. KARPETTEN vaf 69.— GORDIJNSTOF, p. m. v.a. f 1.89 Er zijn honderden koopjes bij BOTE t AstCT 23 Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris N. W. Holt kamp te Leiden. Huis en erf met afzonderlijke bovenwoning Oude Vest 109 109a. in bod' f. 11.200— is niet ver kocht TERAARDEBESTELLING A. BOEHMER In alle eenvoud vond gistermiddag op Rhijnhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer A. Boehmer, indertijd een zeer bekende figuur in Leidse Hervormde kringen en vele jaren ouderling van de tegenwoor dige wijkgemeente „Staalwijk" Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op ds P. Kloek, Herv. pred. alhier en de heren M. Brinks en K. Mokkenstorm, oud-be stuursleden van de wijkvereniging ..Staalwijk". Nadat de kist met het stoffelijk over schot in het familiegraf was bijgezet, herinnerde ds Kloek aan de vooraan staande plaats die de heer Boehmer vele jaren in „Staalwijk" heeft ingenomen. Met bijzondere liefde en trouw gaf hij zich aan de behartiging van het pastora le werk. Ds N. Kleermaker, die te voren ;n het sterf hu.s een rouwdienst leidde, waarbij gesproken werd over een gedeelte uit Genesis 5 en Openbaringen 14 13 en 14 las de begrafenisliturgie en, sprak een korte meditatie uit naar aanleiding van de lofzang van Simeon. De oudste zoon. de heer A A. Boeh mer uit Hazerswoude, dankte voor de belangstelling en het medeleven, dat in deze dagen van zovele zijden was ont vangen MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN. 30 December Bloemenveiling. Freesla's I 901 30. Idem II 6080, BI. druifjes 3842. Asp Plumo- sis 4469. tros Chrysanthen: Long Island 60—71. Red Rollnda 7685. Schlager 68— 75, Loveliness 7080. Tulpen. Early Queen 1 051.25. Krelage 1.101.35. Red Plerson 1.25—1.45. Hlllegarde 1.15—1.20. White Sael 951 35. per bos Br. Star 4.007.00 per 100. Narcissen: Helios 5863. Early Glory 7378 p. bos. Cyclamen 5178. Am Anjers 1945 per stuk ROELOFARENDSVEEN. 30 December Groenteveiling' Kropsla 15 60, stoofsla 32.00, andijvie 45.00—53 00. spruiten 22.00 —25.00 per 100. Ongelofelijke foto-koopjes Maandagmorgen 9 uur BREESTRAAT 123 t.o. het Stadhuis. OEUSTGEES i 18 JANUARI RAADSVERGADERING De e.v vergadering van de gemeen teraad zal plaats hebben op 18 Januari VOORSCHOTEN OUDE JAAR Voorst'linten. Herv Gem (Dorp); 7 u. ds Saraber. (Rijndijk)' 7 uur ds Meyerlnk (Hulp en Heil)7 uur ds Klusener (Delft). Geref Kerk 8 uur ds Den Boer NIEUWJAAR Voorschoten. Herv. Gem (Dorp): 10 30 uur ds Mey (Rijndijk): 10 15 uur ds Saraber (Hulp e- Heil): 10 uur kerk Gebouw Chr Belangen: 11.30 uur Nieuw jaarsontmoeting Geref. Kerk: 10 30 en 5 u ds Den Boer Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter F W. N, Hugenholtz. Wilhelmi- napark 2. tel 20390; dokter A B J v, d. Vliet—de Vries, Nachtegaallaan 13. tel 22331 Duizenden ambtenaren ontvangen salaris voor „nutteloze arbeid' zegt Senator Italië houdt zich op het ogenblik bezig met het raadsel van 79 overheids instellingen, die al jarenlang niets meer te doen hebben en niettemin nog altijd veel geld kosten!! In de loop van deze maand is tijdens een debat in de Senaat gebleken, dat er nog duizend personen „werken" in verschillende overheidsinstellingen, die met de beste wil niets nuttigs meer kunnen doen, zoals daar zijn: het Toeristenbureau voor het voormalige Afrikaanse imperium, het Bureau tot in beslagneming van Joods eigendom (ingesteld ingevolge de Italiaanse rassenwetten) en het Bureau, dat de penicilline moet verdelen, die in 1945 door de UNR.RA aan Italië werd geschonken. Een van deze bureaux, n.l. dat wat de vrachtwagens der Geallieerde troepen „in bedrijf houdt", heeft in de loop der jaren een tekort gekweekt van ruim 8 milliard lire, d.i. 52 millioen gulden!! Drie bureaux voor drie soorten van renpaarden! De discussie begon naar aanleiding van het wetsontwerp tot opheffing van de „nutteloze bureaux", een ontwerp, dat overigens bijna twee jaar geleden is ingediend door Giuseppe Pella Pella werd als premier opgevolgd door Scel- ba, en Scelba door Segni. De rapporteur. Senator Giuseppe Tra- bucchi had een lijst opgesteld van 79 van zulke bureaux, doch verklaarde, dat er nog wel meer konden zijn „in het ongekartelde oerwoud der semi-staats- instellingen". Er zijn sedert 1945 reeds vier parlementaire enquêtes geweest naar semi-staatsinsteilingen, maar geen van vier heeft een nauwkeurig overzicht kunnen leveren. Niemand weet, hoeveel werknemers in dienst van de „Enti Pa- rastatali" 'semi-staatsinstellingen) zijn De vakverenigingen, die beweren deze werknemers te vertegenwoordigen, noe men schattingen die variëren van 100.000 tot 400.009. Een bescheiden aantal dezer 400.000 zijn de 1.000 employé's van de 79 ..erkende", n.l. door Senator Trabucchi opgetelde nutteloze bureaux. Niemand weet het fijne Niemand weet ook. hoeveel aan sala rissen wordt uitgegeven. De „enti para- statali" ressorteren onder zoveel ver schillende hoofden op de begroting, dat zelfs vooraanstaande economen niet wensen te schatten, welke bedragen er mee gemoeid zijn. Andere „nutteloze bureaux" op de lijst van de Senator-rapporteur zijn: twee bureaux voor de kolonisatie van boeren in Ethiopië, twee bureaux voor de exploitatie van Ethiopische koffie en katoen, alsmede een aantal nog raadsel achtiger bureaux, waarvan de namen (veelal in initialen) geen enkele aanwij zing geven omtrent de bedoelde werk zaamheid: bijv Enadistil. Ereed, Esitef.. Het Toeristenbureau voor Ethiopië be gon in 1947 met Afrikaans toerisme in het algemeen, regelde het bezoek der pelgrims tijdens het jaar 1950 en exploi teerde in 1951 in Rome een aantal bus lijnen... met staatsmiddelen overigens! Dan maar een eigen bedrijf Het bureau tot in beslagneming van Joodse eigendommen werd in 1938 ge sticht. Tijdens de Duitse bezetting nam het Geallieerde goederen in beslag, tij dens de Geallieerde bezetting Duitse goederen, masr sedert 1945 schijnt het niets meer in beslag te kunnen nemen Er zijn vier bureaux, die iets met paar den te maken hebben Een bureau voor paarden in het algemeen, en drie voor de verschillende soorten van renpaar den In 1946 deden de Geallieerden hun vrachtwagenpool over aan de Italiaanse regering. Bij de wet van 2 Juni 1946 be val de regering de verkoop der vracht auto's. Maar een aantal ambtenaren be gon in plaats daarvan met deze vracht auto's een transportbedrijf - met staats middelen! De staat legaliseerde dit in 1948 en merkwaardig genoeg vermeldt die wet, dat het voorschrift van 1946. waarbij de verkoop bevolen werd „niet werd gewijzigd". Het transportbedrijf be staat nog altijd en verliest nog altijd geld als water, zodat het totale deficit nu reeds de genoemde 8 milliard lire beloopt. De Italiaanse openbare mening neemt van het geval met een zekere geamu seerdheid kennis. Een merkwaardig staaltje is bijv., dat de Italiaanse staat ook nog bedragen van bijv. 70 centesimi oorlogsschade-vergoeding betaalt aan de kleinkinderen van mensen, die ten tijde van Garibaldi's invasie in het ko ninkrijk Sicilië (1860!) have en goed ver loren! De heer H. A. J. Klusman (Zoetenvoudse Singel 56a) te dezer stede, heeft via een „open brief", waarvan hij een afschrift deed toekomen aan HK.R Prin ses Wiihelmina, aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Justitie, de A.N.W.B., de K.N.A.C. en de dagbladpers aandacht gevraagd voor zijn denk beeld een bond of vereniging op te richten, waarbij elke weggebruiker zich kan aansluiten, en die ten doel heeft „de bevordering van de eenheid en de goede wil op de weg". De heer Klusman. gepensioneerd be roepsvlieger van de Marine Luchtvaart dienst. is een dergenen die zich. onder de indruk van een ongeval dat hij op straat zag gebeuren en begaan met de nabestaanden van het slachtoffer, het zich tot een plicht rekent „er iets aan te doen" Hij is van mening, dat niet alleen wetten, besluiten, verordeningen, ver keersregels en straffen de veiligheid op de weg kunnen bevorderen, maar dat het er vooral om gaat. dat iedere weg gebruiker zelf een veilig verkeer wil be vorderen door een hoffelijk gedrag op Een opmerkelijke foto van een Indonesische vuurdans, gedemon streerd tijdens een Aziatisch muziek- en dansfestival m i.onden Ue tekenen sierlijke figuren schaaltjes met brandende oliepitjes fotografische plaat. op de de weg met terzijdestellen van zijn eigen specifieke belangen. In heel veel geval len is er vaak geen sprake van een be wijsbare overtreding van een voor schrift of regel. Desondanks vielen er slachtoffers! Vermoedelijk heeft dan toch iemand zijn belangen laten preva leren boven die van een andere weg gebruiker. En waarom zou een automo bilist. die zich comfortabel in een auto voortbeweegt niet eens uit hoffelijkheid voorrang geven aan een fietser, die zich in regen en wind moeizaam voortbe weegt of aan een bejaarde voetganger? Even later heeft hij dit momentje ver lies ruimschoots ingehaald. Hij diene daarbij tevens te bedenken, dat hij op sommige momenten ook voetganger is en dat zijn huisgenoten op hetzelfde moment misschien als fietser of voet ganger aan dezelfde gevaren kunnen bloot staan. De heer Klusman is voorts van me ning. dat het „recht van de sterkste" nog teveel tot gelding komt in de ..jungle van het verkeer" en alle betrok ken groeperingen het vraagstuk overwe gend bezien van hun belangen uit. Er moet meer eerbied komen voor het leven van een ander en daarom moeten allen tezamen een veilig verkeer willen be vorderen en ook willen handhaven. Hoe nu de wil om een goed en fat soenlijk weggebruiker te zijn. mobiel te maken? De heer Klusman stuitte tel kens op het antwoord: „Ja. maar ik rijd fatsoenlijk, maar die anderen Het antwoord meent hij gevonden te hebben in een mogelijke bereidheid om deze wil naar buiten uit te dragen door een daad, doordat bijvoorbeeld auto mobilisten een bord op hun auto voeren met een opschrift „Ik erken het recht en het belang van mijn mede-wegge bruikers". Bij voetgangers zou zulk een opschrift mogelijk op een speldje kun nen worden gedragen. De heer Klusman meent, dat dezulken zich daardoor ook verplicht zouden voelen een voorbeeld te geven in verkeersdiscipline. Om dit denkbeeld aan de practijk te toetsen voerde hij zelf twee maanden op zijn auto zowel vóór als achter een bord met een dergelijk opschrift. En de resultaten waren verrassend. Liet hij een voetganger voorgaan, dan nam men vaak de hoed af Doorkruiste hij achter buurtjes waar een personenauto geen geziene gast is. dan hoorde hij stop pend voor een groepje spelende kinde ren „Jaap, kijk daar-es. daar ken Je een voorbeeld aan neme Kortom: de heer Klusman meent, dat de goede wil alle fatsoenlijke weggebrui kers op deze wijze te bundelen en mobiel te maken, aanwezig is. Uit een bond of vereniging zouden zijns inziens tal van nuttige dingen unnen voortkomen. Zo bijv. zou door de justitie misschien hen. die zich een voorbeeldig weggebruiker hebben ge toond. na daarvoor ontvangen instructie een bepaalde opsporingsbevoegdheid kunnen worden gedelegeerd, waardoor het toezicht op de verkeersdiscipline weer zou kunnen worden versterkt en verbeterd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3