Met een enkel woord Agenda Oud Fokker-vliegtuig vloog naar Luchtvaart - museum Franse cameraman zou gendarme nu weer niet hebben omgekocht ZATERDAG 31 DECEMBER <^o§cfH3§o§c£<§o§<3K^ dH3§C§c«<§0gc£c§Q§0 \&<S§cSdï<®0 ®O§ok Cameraman George Chas- sagne van Fox Journal rechtsin gesprek met een aantal journalisten in ver band met de openbaarma king van het drama in Algerië waarbij hij ten nauwste betrokken was. Voor het maken van een filmopname. metChassagne achter de camera, werd een Algerijn neergeschoten om een spannend beeld van de onlusten te geven. §0§<5r< TERECHT concludeerde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, dat het Communisme niet van doel. maar wel van methode veranderd is. Men zou er aan kunnen toevoegen, dat het op die wijze het voordeel van het initiatief had en dat het Westen telkenmale te laat kwam. De constructieve plannen van Eisenhower, de gulle hulp van de Ver enigde Staten en andere Westerse lan den aan achtergebleven gebieden, de bereidheid het z g. „kolonialisme" nog verder op te ruimen, dit alles had de grootste moeite zich te handhaven te genover rode propaganda en nationa listische agitatie. HET jaar 1955 overziende, mag men zich verheugen over de stilzwij gende erkenning van de leiders der wereld, dat een atoomoorlog de ganse mensheid ten verderve zou voeren. On danks alle tegenstellingen, ondanks de hypocrisie ook van een glimlach-offen- sief, dat in werkelijkheid een nieuwe koude oorlog inluidde, moet dit inzicht toch als een heuglijke gebeurtenis wor den geboekstaafd. Duizendmaal liever venijnige woorden en politieke geniepig- heidjes dan een botsing met de wapens, die het voortbestaan van het menselijk leven op het spel zou zetten. De tragiek voor het Westen blijft niettemin, dat zijn verleden nog voortdurend wordt uitgespeeld. Wel weten de leiders van de neutrale staten in Azië. hoe de verhou dingen werkelijk liggen, namelijk dat het Westen sinds de Tweede Wereldoor log zeshonderd millioen mensen in staat gesteld heeft tot zelfstandigheid te ge raken, waartegenover de Sovjet-Unie tientallen vrije landen en gebieden onder haar juk heeft gebracht, maar wat de gezagdragers weten, weet de massa heel dikwijls niet! IN dit laatste artikel van het jaar ont breekt ons vanzelfsprekend de ruimte alle problemen, die zich in twaalf maanden hebben voorgedaan, de revue te laten passeren. Wij hebben slechts enkele hoofdzaken willen aanstippen. Anders zouden wij uitvoerig moeten in gaan op de spanningscentra in het Nabije Oosten en Noord-Afrika: Israël en zijn buren, Cyprus, Noord-Afrika en in het bijzonder Marokko, waar een gruwelijk bloedbad (in Augustus) ten slotte leidde tot terugkeer van de ver jaagde Sultan Ben Joessef. Ook zou dan Duitsland onder de loupe genomen moeten worden, met name de Russische pogingen ook het Westelijke deel van dit land onder beslag te krijgen, nadat dit zich bij het defensiestelsel van de vrije wereld had aangesloten. En hoe talrijk zijn de vraagstukken, waarmee Frankrijk worstelt! Hiermee vergeleken zijn het aftreden van Churchill en zijn opvolging door Eden (die op zijn beurt eerst door MacMillan en thans door Selwyn Lloyd is vervangen) slechts bij komstige zaken. Evenmin spreken we hier over de val van Peron, de geruchten over Prinses Margaret, de ziekte van Eisenhower of de uitbreiding van het ledental van de Verenigde Naties Hoe belangrijk of interessant deze dingen (en nog zovele andere meer!) geweest zijn, de hoofdzaak blijft op het ogenblik de stille strijd tussen dwang en vrijheid. Moge die vrijheid in het komende jaar een, zo mogelijk grote, stap dichterbij komen! BINNENLAND Het Nederlandse stoomschip ..Ternate" dat gistermorgen te Antwerpen binnenliep, ls bij het zwaaien voor de rede met de achtersteven tegen de kademuur tegen afdaken terechtgekomen De kademuur en het schip werden daarbij ernstig ge havend. Gisteravond te omstreeks acht uur is een felle brand uitgebroken in de oude binnenstad van Delft. Het vuur woedde hevig in de geheel door woonhuizen om ringde matrassenfabrlek van de firma Wed. J. Breetvelt in de Choorstraat. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen hoog boven het dak uit. Omstreeks negen uur had de brandweer het vuur onder de knie. Voor zover thans is na te gaan, ls de fabriek grotendeels uitgebrand. De tentoonstelling in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam van de geschenken, welke het Koninklijk Paar op zijn reis door Suriname en de Nederl. Antillen werden aangeboden, is gisteren gesloten. Het aantal bezoekers is ruim 21.000 geweest. De opbrengst van deze ten toonstelling. bestemd voor sociaal-cul turele instellingen in de West bedraagt tot nog toe ruim f 5400. Ter gelegenheid van het 10-jarlg bestaan van de K.V.P. zal op 14 Januari in „Esplanade" te Utrecht een bijeenkomst worden gehouden, waar de minister van Binnenlandse'Zaken. prof. dr L. Beel een herdenkingsrede zal uitspreken. Na afloop van de vergadering zal het dagelijks be stuur van de Partij recipiëren. Woensdagochtend 11 Januari zal de voorzitter van de P. v. d. A., de heer E. Vermeer, in de Schouwburg te Heerenveen een tweedaags agrarisch congres openen, dat gewijd ls aan de bespreking van wel haast alle vraagstukken die de huidige landbouw en de landbouwers bezig houden. BUITENLAND De tuinen en erven van het paleis van de Sultan van Marokko, Ben Joes sef, zijn VrJJdag schoongemaakt. Een grote schoonmaak was dringend nodig gewor den, doordat de circa 2.500.000 Marok kanen, die de Sultan bezochten, sedert hii de vorige maand uit ballingschap terugkeerde, tonnen rottende dadels, ba nanen, sinaasappelschillen en ander af val hadden achtergelaten! Vernletlgingsploegen van het Tsje- cho-Slowaakse leger hebben in de afge lopen paar dagen de meeste gebouwen langs de Tsjechische-Oostenrijkse grens met de grond gelijk gemaakt. In de strook van een km breed ongeveer z(jn alle hui zen, boerderijen en schuren verdwenen, om onwettige grensoverschrijdingen moei lijker te maken. Een functionaris van de Oost-Duitse Christen-Democratische partij, een zekere Kurt Brandenburg uit Bernau, is ver oordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens sabotage, oorlogspropaganda en het geven van inlichtingen over zijn par tij aan de Franse inlichtingendienst in West-Berlijn, aldus meldt het Oost-Duitse blad ..Neue Zeit". Brandenburgs vrouw werd veroordeeld tot tien Jaar en een ge meenteraadslid van Bernau, Franz Gün- ther, kreeg vier jaar wegens medeplich tigheid. West-Berlijnse ziekenhuizen hebben speciale .Nieuwjaarsstations" geopend, waar mensen behandeld kunnen worden, die het nieuwe Jaar met te veel sterke drank begroeten. Elk station zal door enige agenten bewaakt worden, met het oog op mogelijke „opstandige gevallen". De Argentijnse regering heeft de „Algemene Economische Confederatie", alsmede de Confederaties voor productie, industrie en handel en het Nationale In stituut voor productie en maatschappe lijk welzijn ontbonden. De Algemene Eco nomische Confederatie was een vereniging uit het bedrijfsleven, en werd op initia tief van de regering-Peron opgericht als tegenwicht tegen de eisen van de vak verenigingen. Ook de overige ontbonden organisaties dateerden uit de tijd van de vorige Argentijnse regering Engeland zou deelnemen aan de ge projecteerde Euratom (Organisatie voor Europese samenwerking bij de vreedzame toepassing van atoomenergie) gunstig wil len overwegen, Indien deze organisatie onder het gezag van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O E E S zou worden geplaatst. In West-Duitsland zijn door vliegtuig bouwers vier „werkgroepen" in het leven geroepen voor het bouwen van vliegtuigen voor de West-Duitse strijdkrachten. Slechts één fabriek, die van de Dornler A.G., zal vliegtuigen van eigen ontwerp bouwen, namelijk de DO-27, een toestel voor onder steuning van het leger. De andere zullen Franse en Italiaanse ontwerpen in licentie bouwen. Paus Plus XII heeft er bij de Rooms- Katholieken in het Communistische Polen op aangedrongen zich te verzetten tegen de vervolging van hun kerk. De Paus deed deze oproep in een brief, gedateerd 8 Dec., aan de gevangen gehouden kardinaal Wyszynski en alle Poolse bisschoppen. Engeland zal Jordanië in 1956'57 economische, militaire en financiële hulp tot een bedrag van 127 millioen gulden bieden, dat ls dertien millioen gulden meer dan het vorig Jaar. Het brengt het bedrag van de steun, die in totaal sinds 1946 door Engeland aan het Arabische ko ninkrijk Is verleend, op bf]na 90 millioen pond. De in November afgezette president van de voorlopige Argentijnse regering, generaal Eduardo Lonardi, is bevorderd tot luitenant-generaal, de hoogste functie, die het Argentijnse leger kent. De in September j.l. afgekondigde amnestie voor de Communistische opstan delingen op Malakk? loopt 8 Februari a.s. af. Vredesbesprekingen tussen de regering en de Communisten zijn Donderdag in Baling, in het Noorden van het land. ge ëindigd zonder dat men tot een vredes- ïegeling kon komen. Het amnestie-aanbod, dat op 9 September van kracht werd, heeft tot dusver slechts ongeveer 40 van de naar schatting 3500 gewapende Commu nisten in Malakka tot overgave bewogen. De sterkste oppositiepartij in Kasj mier, het Volksstemmingsfront, zal de in Januari te houden verkiezingen, de eerste in achttien Jaar in Kasjmier, boycotten. Volgens een verklaring van de partij zou deelneming aan de verkiezingen (die over aansluiting bij India of Pakistan zouden moeten beslissen) tijd verspillen zijn, daar er beperkingen zijn op de pers- en spreek- vrijheld. Bovendien bevinden de voor naamste politieke leiders zich in gevangen schap of hechtenis. De firma Friedrich Krupp te Essen heeft bij een scheepswerf te Bremen een vrachtschip van 16 000 ton besteld Aan genomen wordt, dat het concern voor nemens ls weer een eigen vloot van vracht schepen op te bouwen. Voor de oorlog be zat Krupp verscheidene ertsschepen De Indiase regering heeft Vrijdag een nota uit Washington ontvangen, waarin opheldering wordt gegeven over het Ame rikaanse standpunt ten aanzien van Goa, de Portugese kolonie die door India wordt opgeëist. Naar verluidt legt de Amerikaanse regering er in de nota de nadruk op. dat de Ver. Staten geen partij kiezen in het geschil tussen India en Goa, doch dat zij slechts een vreedzame regeling van de kwestie wensen. Met ingang van 3 Juni zal het stelsel van drie klassen bij de Zwitserse Spoor wegen worden opgeheven en vervangen door twee klassen. De eerste klasse zal overeenkomen met de huidige tweede, de tweede klasse zal even duur zijn als de huidige derde. Deze wijziging zal de Zwit serse Spoorwegen ongeveer 1.5 millioen frank per Jaar kosten. De technische directeur van een Oost- Berlijnse staatsfabriek van electrische ap paraten, Kurt Zillnskl, is wegens „onge oorloofde manipulaties" tot 13 Jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij zou zich in werkelijkheid tegenover mensen uit het Westen laatdunkend over de toestand in Oost-Dultsland uitgelaten hebben. 15 Januari: „Noodfondsdag Israël" Het. curatorium van het in verband met de ernstige situatie in het Nabije Oosten in het leven geroepen Noodfonds Israël heeft Zondag 15 Januari a.s. tot Noodfondsdag voor Nederland geprocla meerd. Die dag zullen in het gehele land solidariteitsbetuigingen met Israël wor den gehouden Het curatorium heeft zich voor de organisatie daarvan tot de Joodse bevolking van meer dan 70 plaatsen gewend. Op genoemde datum zullen een aan tal prominente deskundigen ten aanzien van de situatie in en om Israël van plaats tot plaats trekken teneinde in korte demonstratieve bijeenkomsten op te wekken tot steun aan Israël. DINSDAG. Lakenhal: Nieuwlaarsvergadering Ka mer van KooDhandel. 3'/2 uur nam Stadszaal (grote zaal): Leidse Jeugd- Actie. „Pierrot valt van de maan 2'/2 uur nam. WOENSDAG. Stadszaal (grote zaal): Leidse Jeugd- Actie. „Pierrot valt van de ma..n" 10Va uur voorm. en 2!/2 uur nam. Den Burcht- Friese avond met de voordrachtskunstenaar Wybren Altena. 7 3/4 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksprentenkabinet, (Kloksteeg 25): Ten toonstelling kleurenlitho's J. Bezemer en J. van Vlijmen. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 19 Februari.) RMksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Chinese houtsneden" (Tot 4 Maart '56) BIOSCOPEN. Lldo „Doctor at Sea" a 1. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur Zondag 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur Luxor „Tussen hemel en aarde", a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2 30 4 45 7 en 9 15 uur. Trianon „Zli allen waren schuldig", 14 Ir. Werkdagen 2.30, 7 en 9 15 uur. Zondag 2.15. 4.30 7 en 9.15 uur. Rex „Tarzan en de ivoordieven", 14 1r. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino Geiaagd door de wind". 14 jr. Alle dagen 2 en 7.30 uur. Oudelaarsdag in alle theaters geen avondvoorstellingen De Zondagsdienst der Huisartsen te Lelden wordt van Zondagmorgen 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Bruyne Donders. Den Haan Hartman. Pleiter. Te OegstPeest van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 7 uur door de doktoren Hugenholtz, tel. 20390 en v. d. Vlietde Vries, tel. 22331. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. RECHTZAKEN Flinke straffen voor reeks inbraken Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse rechtbank een 20-jarige los- arbeider uit Leiden tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en een 20- jarige betonwerker uit Leiden tot 3 jaar. De verdachten hadden in Leiden en omgeving een reeks inbraken gepleegd. Bij één daarvan, te Sassenheim, waren zij betrapt. Bij hun vlucht zou een hun ner een van de mensen, die waren ko men toesnellen met een groot dolkmes hebben gestoken. Beide verdachten werden veroordeeld voor meermalen ge pleegde diefstal. Kerkelijk Leven DS J. BUS OVERLEDEN Ln de ouderdom van 71 jaar is te Zuidlaren overleden ds J. Bus, emeri tus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Na eerst werkzaam te zijn geweest als hulp prediker te Alphen aan den Rijn, aan vaardde hij op 30 Augustus 1914 het pre dikambt te Enter. Hij diende de ge meenten vaai Ouddorp, Vreeswijk, Aal burg, Opheusden en ging in December 1927 om gezondheidsredenen met eme ritaat. In 1930 aanvaardde hij opnieuw het predikambt te Wouterswoude en diende vervolgens de gemeenten van Bergschenhoek, Poortvliet, Gameren, Kockengen en Staphorst, waar hij op 1 Mei 1952 met emeritaat ging. LEIDERDORP Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter H. Ba.kema, Aoacialaan 58, telef. no. 24828. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) {i bi I o4 w c 03 .5 F" a a C cs Helsinki sneeuw ozo 6 0 10 Stockholm sneeuw nw 2 -1 0.2 Oslo licht bew n nw 2 -7 0 Kopenhagen half bew. w 10 1 0 Aberdeen onbewolkt wnw 10 3 0 Dublin half bew. wzw 5 4 0 Londen licht bew w 2 1 0 Amsterdam zwaar bew w 7 3 0 6 Brussel onbewolkt wzw 4 2 0.5 Parits half bew. w 4 2 4 Bordeaux onbewolkt nw 3 2 4 Nice onbewolkt nw 5 7 0 Berlijn onbewolkt w 4 1 0 Frankfort licht bew wnw 5 2 17 München geh. bew. nnw 3 1 04 Zürich sneeuw nw 4 1 7 Genève regen o 4 3 3 Locarno onbewolkt O 3 1 0 Wenen geh bew. n 2 4 0 Innsbruck sneeuw windstil 1 7 Rome regen windstil 9 9 SLAANDE oorlog tussen Commu nisme en kapitalisme is onver mijdelijk. Op het ogenblik zijn wij. Communisten, nog niet sterk genoeg om aan te vallen. Onze tijd komt over twintig of dertig jaar Eerst moet de bourgeoisie in slaap gesust worden en daarom zullen we de meest opzienbaren de vredesbeweging uit de geschiedenis moeten beginnen, een melodie, begeleid door electrificerende boventonen en ge paard met ongehoorde concessies. De kapitalistische landen, ezelachtig en de cadent, zullen met genoegen aan hun eigen ondergang, medewerken. Gretig zullen zij een nieuwe gelegenheid om vrienden met ons te worden, aangrijpen en. zodra hun waakzaamheid verslapt is, zullen wij hen met gebalde vuist ver pletteren". DEZE veelzeggende woorden werden in 1931 geschreven door Dimitri Manoeilski, een van de oudste Russische revolutionairen en nog steeds een van de leiders van de Communisti sche partij in de Sovjet-Unieen daarbuiten. Hij behoorde destijds tot de kopstukken van de Komintern en ver tegenwoordigt thans de Oekrainein de Veiligheidsraad! Vermeerder het jaartal 1931 met dertig, dan is het dui delijk wat de rode leiders in de komende jaren van plan zijn. In de komende jaren? Ach neen, wie de gebeurtenissen van de dag volgt, heeft het afgelopen jaar reeds de eerste maten gehoord van de „vredessymphonie". door Manoeilski een kwart eeuw geleden op zulk een lugubere wijze aangekondigd. En laat niemand nu zeggen, dat wij cynisch zijn en de veranderde houding van het Kremlin negéren, neen, niet wij, maar de Communisten zijn cynisch, tenzij de heer Manoeilski alsnog voor het forum van de gehele wereld zijn woorden van 1931. die hij aan de Lenin-school voor politieke oorlogsvoering placht te on derwijzen, intrekt MEN herinnert zich de gang van zaken in Juli, toen de Grote Vier in Genève bijeenkwamen en er allerwegen hoop gewekt werd in de har ten. Hoe suggestief was het denkbeeld van de machtigste van die Vier: Eisen hower, die voorstelde tot luchtverken- ning boven eikaars gebied over te gaan en tot wederzijdse uitwisseling van mi litaire gegevens te geraken. Dat was een waarlijk indrukwekkende idee. evenals trouwens de Westelijke bereidheid aan de Sovjet-Unie bescherming tegen een eventueel verenigd Duitsland te garan deren. Maar het een noch het ander kon genade vinden in de ogen van de heer Molotof, die, door deze afwijzende houding van zichzelf en zijn opdracht gevers in Moskou, de tweede conferentie van Genève, in October tussen de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier gehouden, tot 'n onverbloem de mislukking maakte. lil contrast niet enorme Constellations Het museumstuk ls geland. De Fokker F VII A, die een dertig jaar geleden nog de wljdse naam „kist" droeg, begon een belangrijk deel te vormen van de ln expositie gevatte ge schiedenis onzer nationale luchtvaart Het toestel heeft gisteren voor het laatst door de wolken gezweefd. Het ls na de landing met zware plkhaken aan de vleugel naar liet platform van Schiphol getrokken en daar met veel muziek Ingehaald. 5 glimlach verstarde op deze wijze tot een kil masker. Maar het werd nog erger. Die koude trek op het gezicht van de Sovjet-Russische politici werd een boosaardige grijns, toen twee hunner, premier Boelganin en partij secretaris Kroesjtsjef, een propaganda- reis gingen ondernemen door India, Birma en Afghanistan. Voordien had Moskou reeds diepe bezorgdheid in de Westerse kanselarijen gewekt door het (Tsjechische) aanbod van wapens aan Egypte. Zo wisselden schijnbare vrien delijkheid en de indruk van een nieuwe politiek af met de allerbrutaalste pene tratie in Midden-Oosten en Zuid-Azië. Het zou ons niet verbazen, indien dit systeem ook in de naaste toekomst door het Kremlin gevolgd zou worden Een kleinigheid géven met de ene hand. het honderdvoudige némen met de andere. De vele daarvoor naar de luchthaven gekomen autoriteiten haalden verlicht adem toen 't nietige toestel onbeschadigd het bescheiden plaatsje op het grote platform had bereikt naast de nieuwste Fokker machine, de S 27. en temidden van de reusachtige Constellations en Superconstellations, die als dagelijks dat platform vulden. Het oude toestel, dat ln Denemarken is opgespoord en gistermiddag, begeleid door de S. 27 (Friendship) van Eelde naar zijn definitieve rustplaats is over gebracht door de in oude leren jassen gestoken vliegers A. van Ulsen en L A Brugman en de boordwerktuigkundige G E. P. Alsem, zal een plaats krijgen in het op Schiphol in te richten Lucht vaartmuseum tussen de oude Fokker „Spin", een Mitchell bommenwerper, een Spitfire en al de andere curiosa op luchtvaartgebied, zoals het oudste type vliegtuigbom 'uit de eerste wereldoor log). Nadat het in de oude K LM kleu ren zwart en blauw geschilderde vliegtuigje was bezichtigd, hebben de heren I. A. Aler, president directeur van de K.L M. en F. J. Diepen, commercieel directeur van de Fokkerfabrieken het „museumstuk" overgedragen aan de heren H. Ch. E. van Ede van der Pais. voorzitter van de Stichting Nationaal Luchtvaartmuseum en oud-directeur ge neraal van de Rijksluchtvaartdienst, en U. F. M. Dellaert, directeur van de Amsterdam Luchthaven. De heer F. J. Diepen memoreerde de uitermate belangrijke rol die de Fokker F 7-serie heeft gespeeld zowel in de luchtvaart als in de vliegtuigindustrie. Hij sprak de hoop uit. dat de Fokker Friendship een evengroot succes als de F. VII A voor de luchtvaart zal zijn geweest, wanneer ook dit toestel later voor het museum zal worden overgedra gen. De heer I. A. Aler sloot zich bij deze woorden aan. Nadat de heer Van Ede van der Pais het toestel had aanvaard, deelde de heer Dellaert mee, dat de F VII A op de luchthaven een „warme stal met hooi en haver in de ruif" zal krijgen, doch hij hoopte, dat de rust dikwijls Dertig jaar luchtvaart in beeld: links de kleine tengere Fokker F7A en rechts de door de grotere afstand kleiner schijnende maar in werke lijkheid heel wat grotere jongere broer in de Fokkerfamilie, de Ftiendship F27. Vrijwel de hele Fokker-geschiedenis ligt tussen deze twee toestellen, die samen tijdens de vlucht werden gefotografeerd. verstoord zal worden door vele be langstellende bezoekers. Het museum zal straks worden onder gebracht in de oude Fokker-invliegloods, gelegen naast de uitgang van de lucht haven en in 'n gebouw op de plaats waar nu het platform-café ,.'t Paviljoen" nog staat en dat naar elders zal verhuizen. De Invliegloods (de enige loods op Schiphol die de oorlog overleefde) moest eerst grondig hersteld worden. Men hoopt, dat het museum in elk geval in 1957 geopend kan worden, het gouden jubileumjaar van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Afscheid burgemeester Jansonius van Haarlemmermeer GOUDEN ERE-PENNING DER GEMEENTE In een buitengewone vergadering heeft de gemeenteraad van Haarlem mermeer gistermiddag in het raad huis te Hoofddorp afscheid genomen van burgemeester mr J. F. Jansonius, die zijn ambt heeft neergelegd wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftüd. Het enige besluit dat genomen werd was de scheidende eerste burger de gouden ere-penning der gemeente te verlenen „als dank voor de zeer vele en zeer grote verdiensten, die hij zich voor Haarlemmermeer heeft verwor ven". Nadat mr Jansonius een overzicht had gegeven van zijn ambtelijke loop baan overhandigde de heer J. A. Oud- heusden hem namens het college, de gouden penning. Namens de raadsleden schonk de heer M. J. van Nieuw enhuyzen een zilveren sigarendoos. Tenslotte sprak de gemeen tesecretaris, de heer G. A. Thien, een persoonlijk afscheidswoord. Op de afscheidsreceptie heeft dr D. Zuyddam namens de burgerij der ge meente een televisietoestel aangeboden, Ter receptie waren o.a. aanwezig mr A. J. d'Ailly. burgemeester van Amsterdam, nir O. p! F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, mr M. A. Stufkens, Grif fier der Staten van Noord-Holland, de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de luchthaven Schiphol en vertegenwoor digers van vele organisaties uit de ge meente Haarlemmermeer. Poujade werd bedreigd en had politiehulp nodig Pierre Poujade, de leider van de be weging van Franse Middenstanders voor belastinghervorming, heeft Vrijdag te Narbonne in Zuid-Frankrijk de hulp van de politie moeten inroepen om aan 500 tierende tegenstanders te ontkomen. De 34-jarige Poujade zou spreken in een bioscoop in Narbonne, doch hij zag van dit voornemen af, toen de zaal ge vuld bleek met schreeuwende en flui tende politieke tegenstanders. Daarom sprak hij zijn verkiezingsredevoering uit vanaf het terras van een café, onder onafgebroken geschreeuw en gejoel van zijn tegenstanders. Toen hij echter het café wilde verlaten, versperde een me nigte hem de weg. Hij moest twee uur wachten voor een polltie-escorte be schikbaar was om zijn auto door de menigte heen te begeleiden. Parijs heeft sicli vergist Aanvankelijke veronderstelling iverd niet door het onderzoek bevestigd Er is een nieuwe wending gekomen in de kwestie van de foto's uit Algerije: het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verklaring, als zou oen Franse cameraman, in dienst van de Amerikaanse filmmaatschappij Movietone, een Franse hulp-gendarme hebben omgekocht om op een Algerijnse gevangene te schieten, ingetrokken. Totnutoe, aJdds het officiële communiqué, heeft niets de veronderstelling van omkoperij bevestigd, al was tüdens het onderzoek wel aan de mogelijkheid gedacht. De resultaten van dit onderzoek hebben de hy pothese evenwel niet bevestigd. De cameraman zelf, een zekere Georges Chassagne, heeft gisteren op een persconferentie ontkend, dat hij in Augustus een Franse hulp-gendarme zou hebben omgekocht om een Mohammedaan neer te schieten, zodat hij er een film van kon maken. „Uitzonderisigsgeva!" Chassagne zei, dat twee andere came ramannen en drie journalisten getuige van het incident zijn geweest. Eerst had de gendarme in kwestie geschoten op een lid van een nomadenstam, dat zich niet snel genoeg had overgegeven. Ook dat incident was gefilmd. De gewraakte foto's betroffen een man van zeventig Jaar, die een opstandeling had verbor gen. Toen aan Chassagne werd ge vraagd, of dergelijke incidenten toen veelvuldig voorkwamen in Algerije, ant woordde hij, dat dit naar zijn mening wel uitzonderingsgevallen waren. De gendarme, een plaatselijke inwoner, moet erg kwaad geweest zijn over de massamoorden, die door de opstande lingen begaan waren.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2