Parijs heeft wel de primeur, maar niet liet monopolie ONS MENU Ons KNUTSELHOEKJE ZA TER DA G 31 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL Mode-notities uit Londen VAN DE WEEK NEW-YORK ZIET ONTROEREND TONEELSTUK Over Joden in Nederland gedurende de oorlog door JORGEN CLEVIN r&"n;= is een wollen voet-en-been bekleedsel, lang als een kniekous, maar met „uit gespaarde" kuit, of, zo ge het gevaJ anders wilt bekijken, een sok met aan gebreide sokophouder. Of eenvoudiger nog: een kniekous met een groot gat op de kuit. De creatie kan niet afzak ken, want in de knieband is elastiek meegebreid. Met frisse moed een nieuw begin en dat tonen we door de eerste dag van het jaar feestelijk in te zetten. ZONDAG t Kop bouillon met kaasstengels; gebraden konijn, compote van gehalveerde appelen, gebraden aardappeltjes; vruchtenvla. MAANDAG t Vermicellisoep; harde eieren, brusselslof, aardappelen, boter saus; fruit. DINSDAG l Pikante rijstschotel; yoghurt met banaan. WOENSDAG Gehakt, gestoofde uien, aardappelen; griesmeelpap. DONDERDAG t Uitgebakken spek, bleten, aardappelenpurée; fruit. VRIJDAG t Gebakken vis, rode koolsla, aardappelen, bruine boter; choco ladevla met schuimpjes. ZATERDAG t Stamppot van boerenkool, rookworst; Recept: Vruchtenvla. 8 boudoir biscuits of plakjes over gebleven cake, liter vanillevla, klein blikje aardbeien op sap. pakje gelatinepudding (aardbeien of fram- bozensmaak) of wat blaadjes gela tine, suiker, (1/8 slagroom). Schik de cake of biscuits in een glazen vlaschaal en overgiet ze met wat aardbeiensap uit het blikje. Verwarm de rest van het sap en los hierin de gelatine op (waarschijnlijk is pakje reeds voldoende volgens de gebruiks aanwijzing). Schenk de vanillevla over de koekjes en hierop de gelatine-pud ding die eerst goed schuimig is geklopt en gemengd met de aardbeien Het gerecht is bijzonder feestelijk wanneer het wordt gegarneerd met wat stijf geklopte slagroom. Recept: Pikante rijstschotel. 200 gr. mager varkensvlees, 1 ui fijngesneden. 60 gr. boter. 1 grote of 2 kleine selderijknollen. 50 gr. ge raspte kaas, 1/4 liter melk. 20 gr. boter. 20 gr. bloem, zout, peper, aroma, 4 500 gr. rijst goed droog- ge kookt. Laat het vlees in kleine dobbelstenen hakken, bestrooi het met zout en peper, braad het met de boter licht bruin. Maak de knolselderij schoon en snijd deze ook in kleine stukjes, voeg dit met de fijngesneden ui bij het vlees en laat dit samen 20 minuten smoren. Zorg dat de rijst mooi droog- gekookt is en houdt ze goed warm. Maak van boter, bloem en melk een saus waardoor het grootste deel der kaas wordt geroerd. Giet deze saus over het groente-vleesmengsel. Leg de rijst in het midden van een grote schotel en hieromheen de groente. Strooi de rest geraspte kaas er over heen. of dien alles op in 2 aparte schalen. Strooi dan de rest kaas alleen over de groente. Regen hoort bij het klimaat van het Britse eiland. De paraplu hoort bij het tenue van de Engelsman. Hij draagt haar de hele dag en elke dag met zich mee, maar gebruikt haar slechts als het wer kelijk stortregent. Voor een simpel motregentje vindt hij een geopend regenscherm blijkbaar te lastig, en bovendien zijn Harristweed- jasje kan toch niet meer krimpen! Het duurste paar schoenen in Enge land werd onlangs in Londen tentoon gesteld. Het is een paar laarsjes van Canadese nertz. Het paar weegt 185 gram en kost f. 1620. Norman Hartnell, Londen's meest bekende modeontwerper (hij is voor zitter van Londen's „grote twaalf" en couturier van Hare Majesteit Koningin Elisabeth) bepaalt zich niet alleen tot het maken van daagse en vooral ko ninklijke galatoilletten, doch ontwerpt nu ook sieraden, welke bij bepaalde juweliers en in enkele grote waren huizen te koop zijn. Volgens een aloude traditie zijn Lon- dense kappers handiger in het behan delen van herenhaar dan in het ver zorgen van de vrouwelijke coiffure. Engelse sieraden uit de Victoriaanse tijd en de Regency periode doen mo menteel opgeld. Niet de Engelse vrouw, maar de Amerikaanse heeft ze ontdekt, en niet alleen toeristen, maar vooral ook handelaren kopen de Britse markt leeg. Gouden zegels, nauwe gouden armbanden en alle mogelijke kleino diën, die kunnen hangen en bengelen, bezorgen Engeland momenteel een niet te versmaden dollarinkomen, zij het dat het daarvoor grootmoeders erfenis moet afstaan. Wat denkt u van de tip? Voordat toeristen en inkopers bij ons komen grasduinen, zouden we best zelf eens in de nog braakliggende rijk dommen van juwelenkistjes, erfenis sen en antiquairs kunnen rondneuzen: we zullen er zeker een ongelofelijke hoeveelheid mooie, „moderne" en „ori ginele" bijoux vinden. In Brook Street staat het huis waar Handel gedurende 35 jaar woonde en componeerde. De voordeur (gerestau reerd) van dat huis is zoals de com ponist haar had laten maken; de trap leuning is dde waarop zijn hand heeft gerust. Het huis is nu het hoofdkwar tier van een viyella-firma en wat er aan muziek uitkomt, is muziiek in de mode. Het laatste liedje van verlangen: doorknoopnaohthemden met kantjes en frutsels, speciaal gemaakt op ver zoek van zieken- en rusthuizen. De vraag naar ziekbed-dracht, die behalve practisch, ook aantrekkelijk is, stijgt! Een nieuwtje in schoenenleer is een kreukvrij patentleer dat permanent glanst. Poetsen is dus theoretisch over bodig, dooh in een stad met regen en stof zal het toch de schoenpoetser op de hoek van de straat niet naar den broode staan. Iedere drie maanden knopen de bob- bies, de Londense politieagenten, hun overjas naar de andere kant dicht. Dit is voorsohrift en heeft niets met mode of stijl te maken. De enige reden is dat de Jas aan beide kanten gelijkelijk zal slijten. Een geraffineerde vorm van economie dus. De chemische reinigingsinrichtingen in Londen trekken klanten. Voor som mige staan de Londenaars zelfs in de rij, zoals ze gewend zijn in het restau rant, voor de bios, bij de bushalte en in de winkel in een queue te staan. De reden van deze toeloop? Doctoren heb ben laten horen dat winterkleding die zes maanden (of langer) in een kast heeft gehangen, een geliefd verblijfs- oord van bacillen zou zijn. Laat dus voor gebruik uw winterjas reinigen als voorbehoedmiddel tegen influenza of griep Nertzmantels, de kostbaarste van alle bontmantels, zijn in Engeland even „populair" als elders. Ze worden er volop gedragen, geleend, gehuurd, ge stolen en via de kleine advertenties tweedehands ver- of gekocht. Het be zit van een nertzjas schijnt de droom van elke vrouw te zijn, maar toch niet bepaald een gevoel van voldane rust te geven. Menige Engelse althans be schouwt haar bezit als de witte olifant van haar garderobe Miss A durft haar nertzjas niet naar het theater te dra gen uit angst dat de een of ander (of zijzelf) er een sigarettengat in zal branden, Lady B gaat nooit gerust uit. als er nog een paar nertzmantels en stola's in de kast hangen: „je weet nooit of er tijdens je afwezigheid geen inbrekers komen". (Te oordelen naar de krantenberichten is die kans niet denkbeeldig.) De echtgenoot van Mrs. C. staat onder geen voorwaarde toe dat de nertzmantel van zijn vrouw er gens in een restaurant- of ander ves tiaire wordt afgegeven. De klacht van filmster D. is dat haar luxe- en mo dieuze bontmantel, die als het ware het visitekaartje van haar welstand is, te onhandig is om in te reizen, niet practisch is voor de auto en te zwaar is om in te wikkelen Zal de mottenoorlog binnenkort ein digen, zullen kamferballen binnenkort in het vergeetboek raken, ook als we zuivere wol blijven dragen? Een En gelse firma steekt ons wat dat betreft een hart onder de riem: ze brengt na melijk motten-proof tweeds uit. Diver se andere echte wolletjes worden even eens onder de garantie „moth-proof" verkocht. Een ander nieuwtje dat echte wol meer begerenswaard maakt is de ga rantie die bij breiwol, wol van het stuk en kant-en-klare wollen kleding wordt geweven: krimp vrijDeze krimpvrije status van wol, die desniettemin niets van haar warmte of haar zachtheid heeft verloren, is te danken aan een nieuw procédé, dat op zijn eenvoudigst uitgedrukt, equivalent is aan „2400 maal met een hamer geslagen". De nieuwe uitvinding is het resultaat van de vraag naar krimpvrye sokken, die het Engelse leger vele jaren her for muleerde Sinds krimpvrije sokken wer kelijkheid werden, en de sokkenslijtage evenals het hoofdenaantal in het En gelse leger omlaag ging, kwam het nieuwtje op de civiele markt terecht. Een firma in Crosvenor Street zegt dat klanten tegenwoordig gebloemde nylon slopen bestellen, die passen bij en een harmonieus duo vormen met bed jasjes van hetzelfde materiaal Geparfumeerde oorhangers zijn de dernier cri en worden gebracht in de vorm van zijden kwastjes, waarin een klein houten cylindertje met parfum is verborgen. Gewild zijn ook plukjes bont (of na maakbont) die als oorsieraad dienen. Soms is dat bont echte nertz, ander maal is het hondenvacht, en soms is het roze dons. In het laatste geval zij men gewaarschuwd: kijk twee maal (en goed!) voordat ge het meisje, dat voor u in de rij te wachten staat, op de schouder klopt en zegt: „er is een pluk je van uw poederdons op uw oor te recht gekomen Een kruising tussen sok en kniekous is het laatste snufje voor heren die aan sokophouders-perikelen lijden. Het In Engeland zijn het de kleren ,die vorm hebben en niet de vrouw die ze draagt. En de vorm van die kleren is vormloos. De Engelse interesseert zich desniettemin voor de mode, maar is aanzienlijk meer geïmpressionneerd door de japon zelf, dan door „hoe die japon haar staat". Schoonheid is een belangrijke factor in haar leven. De damesbladen (en er zyn er ontelbare!) besteden ongeveer de helft van hun papier aan sohoonheid en make-up (de andere helft is in de een of andere vorm aan de liefde gewijd). Over het algemeen maakt de Engelse vrouw zich uitstekend op en, opmerkelijke omstan digheid, vooral het jonge meisje met een van nature fris gezichtje is een goede klant van de schoonheids-arti kelenfabrikant. Ze gebruikt meer dan ze werkelijk nodig heeft, ook al ge bruikt ze het met kennis van zaken. De Engelsman, die als schoonheids middelen alleen soheerapparaat en snor gebruikt, ziet er gewoonlijk ge- soigneerder, smaakvoller en meer ver zorgd uit dan zijn vrouw. Hij kleedt zich met smaak. En de zaken die hij waardeert, vraagt en draagt zijn een lust voor het oog, vooral in de ver kwikkelijke en fleurige étalages van de heren-accessoirewinkel. Zoekt ge bij geval een vest, vuurrood, hardgeel, knalblauw, duifgrijs of diepgroen, een vest met of zonder revers, met twee of drie zakjes, een vest van wol of van brocaatzijde in het een of andere des sin, zoekt ge een smokingjasje van wijnrode, blauwgroene of nachtblauw fluweel (te dragen bij de traditionele zwarte pantalon), ge zult ze in velerlei variatie vinden aan weerszijden van Regent Street, Bond Street of Picca dilly J.V. (Van onze correspondent in New York) Het is een hele overgang, wanneer men zich moet verplaatsen uit de welvarende, moderne stad, die eens Nieuw-Amsterdam heette, naar Oud-Amsterdam, zoals dat was tijdens de oorlog: triest, arm en vol menselijke tragedie. Het toneelstuk dat de naam draagt „Het dag boek van Anne Frank", wordt echter te New York opgevoerd met zoveel sfeer, met zulk een naturalistische uitbeelding van de misère, die Nederland twaalf jaar geleden doorleefde, dat men zich temeer indien men die periode in Nederland heeft meegemaakt ineens terugverplaatst voelt in tijd en ruimte. Gedurende enkele uren leeft men opnieuw onder de bezetting. Wan neer in de pauze de sirenes van een New Yorkse politieauto in de zaal hoorbaar worden, is de eerste ge dachte: „luchtalarm" en zelfs toen ik, na afloop van het stuk, buiten liep, bleven de oorlogsherinneringen voortduren. Op een straathoek stond een venter kastanjes te poffen en de reuk van zyn smeulend vuur deed me niet denken aan kastanjes, maar aan het bombardement van Rot terdam en aan de brandlucht, die nog wekenlang rondhing tussen de ruines. hebben dit dagboek tot een toneel stuk verwerkt. Zij deden dit met veel talent en Garson Kanin, de knappe regisseur, heeft de kans gekregen om te werken met stuk voor stuk begaafde spelers. Joseph Sohildkraut, een bekend Amerikaanse acteur, speelt de vader van Anne Frank en het jonge meisje zelf wordt uitgebeeld door de 16-jarige Susan Strasberg, die in deze rol een eclatant debuut op Broadway maakt. Het originele decor blijft gedurende het hele stuk hetzelfde. Men ziet de doorsnede van de top van een oud huis en als op eén luchtfoto zo ziet men naast het dak van dit huis, vagelijk veel oude gevels van Amster dam. Een stuk als dit heeft in Amerika een extra-kans op succes. De Ameri kaan van deze tijd waardeert zowel in literatuur als op het toneel voor al stemming en sfeer. Het zegt b.v. wel iets. dat men de dialoog van Ar- EEN BLAASSPEL Vandaag gaan we een blaasspel maken. Het voorwerp, dat voortgebla zen wordt, wordt gemaakt van een papierstrook ter lengte van 15 centi meter, dat aan één uiteinde wordt vast geplakt. Aan weerszijden is 'n gleufje gemaakt voor een vierkant zeiltje zo als de tekening het aangeeft. In het achterschip wordt een spijkertje beves tigt, anders zou het telkens omdraaien als er geblazen wordt. De klaargemaakte scheepjes worden naast elkaar aan de ene tafelrand opgesteld. Ieder kind heeft nu zijn eigen schip. Bij het blazen kan men ge bruik maken van een blaasroer, een houten of cartonnen pijpje of een limo naderietje, maar dit laatste bezwijkt in de hitte van de strijd wel heel erg gauw Wie als eerste zijn schip naar de overzijde koerst zonder dat het kan telt is winnaar. De kinderen op de teke ning gebruiken als „blaasbal" een propje watten en zitten rondom de tafel. Het kind dat de prop watten vlak voor zich krijgt, heeft verloren. Beneden zie je een deelnemer aan de wedstrijd. Knip hem uit zoals je hem op de tekening ziet en blaas zoals boven is besproken. Wanneer je buiten speelt, kun je hem langs een touw doen voortbewegen; de tekening laat zien hoe dat gaat. De wasknijpers dienen om de figuur in de juiste houding te houden. 1 N/ EEN SPAARBAROMETER Sparen is niet alleen nuttig; je kunt er ook nog een spel letje van maken door zelf een spaarbarometer te vervaar digen. Het beste is er een te maken voor stuivers of dubbel tjes; met centen gaat het natuurlijk ook, maar dan loopt de inhoud niet zo vlug op! Bij een hoogte van 22 centimeter kun je al een heel aardige spaarpot kweken Snijd de barometer (a) en het deksel (b) uit dik carton uit en bekijk de tekeningen goed Dan zul je zien dat in de barometer een lange gleuf aangebracht moet worden en in het deksel een kortere: voor de munten. Lijm het geheel tezamen en overtrek barometer en deksel met vrolijk papier. Dit toneelstuk wordt nu reeds se dert 5 October voor volle zalen ge speeld en men verwaoht, dat men wel een jaar zal kunnen doorgaan met acht vertoningen per week. In Nederland zullen ongetwijfeld velen het dagboek gelezen hebben dat Anne Frank geschreven heeft ge durende de tyd, dat zij met haar va der, moeder en zuster, plus nog vier andere Joden, „ondergedoken" was op de zolderverdieping van een oud Amsterdams huis. Het is een relaas over het wel en wee van teveel men sen, in een te kleine ruimte, gedu rende te lange tijd. Een relaas, dat toch niet zonder humor is en dat op bijzonder onttroerende wijze de ge voelens weergeeft van een jong meisje, dat haar puberteitsjaren doorbrengt in zulke abnormale om standigheden. Gelijk bekend heeft de jonge schrijfster van dit dagboek de oorlog niet overleefd: zij en nagenoeg alle onderduikers met wie zi) samen was, zyn tegen het einde van de oorlog door de Duiters ontdekt en vermoord. Frances Goodrich en Albert Haokett In deze scène hebben de onder duikers juist het nieuws van de invasie in Frankrijk gehoord. nouilh's stuk „De leeuwerik", heeft aangepast aan de Amerikaanse smaak. (Er wordt in de Amerikaanse tekst minder gepraat en milder betoogd dan in de Franse versie). In Anne Frank's dagboek is de stemming het voornaamste, een stemming, die wordt verhelderd door enkele markante of ontroerende woorden. Men zou dit stuk een „moderne Heijermnns" kun nen noemen: niet sterk jebbuwd door een zich toespitsende, interne ontwik keling. dooh vol sfeer, die op natu ralistische wijze is weergegeven De Amerikaan verkiest zoals gezegd, veelal sfeer boven psychologische ont leding en rationele motivering, het is daarom niet verrassend dat dit stuk zoveel succes heeft. Maar een succes* is het, want dag in' dag uit is de zaal vol, hoewel New York dit jaar toch nog vele andere goede stukken te bie den heeft. Anne Frank schrijft in haar dagboek.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 23