A«9M In het midden van deze pagina, waarin wy getracht hebben een beeld te geven van enkele markante gebeur tenissen in het afgelopen jaar, vindt U in brede witte rand (nr 1) een herinnering aan een indrukwekkende plechtig heid in de Pieterskerk in de Sleutelstad. Op 18 Juni voerde Koningin Juliana hier het woord voor de jeugd in ruime zin. Op zichzelf was dit niet een evenement van wereld betekenis. maar wy stellen die gebeurtenis in het centrum, omdat zelden meer verhelderend in het daglicht werd gesteld, in welk doolhof van problemen de mensheid ver zeild is geraakt, en zelden klemmender is gewezen op de wegen, die de mensheid volgen moet om uit die doolhof te geraken. En het belangrykste was, dat die woorden gericht waren tot de jeugd, aan wie de zware ondankbaar schynende doch onmeteiyk waardevolle taak is weggelegd, de mensheid deze wegen te doen volgen. Een Koninkhjk voorbeeld van de wegen, waarlangs internationale proble men dienen te worden opgelost, was de ondertekening van het nieuwe statuut voor het Koninkrük der Nederlanden, vorig jaar kort voor de jaarwisseling. Van de grote gedach ten. die hieraan ten grondslag lagen, werd meermalen getuigd tijdens de reis van het Koninklijk Paar naar de West. en onder meer werd er aan herinnerd in de rede van de Koningin in de plechtige zitting der Surinaamse Staten (nr 2). Vooralsnog blijven wy by dit foto-over zicht op de goede zyde van de weegschaal zitten. Verheu gend was nameiyk ook de in dienst stelling van het hospi taal-kerkschip De Hoop, vervanging van een dierbaar maar versleten vroeger schip van die naam. Het was weer Koningin Juliana, die de symboliek van die handeling verrichtte. Foto nr 3 brengt het nieuwe schip voor de vissers in beeld. Er komt in dit overzicht nog genoeg waarover men treuren moet, dus eerst nog iets verheu gends: Minister Algera reed als bestuurder een tram door symbolische spoorbomen in de verkeerstunnel onder de verhoogde spoorbaan by het Leidse station (nr 4) En dan vervallen we in een droeve sfeer. Een zware slag trof de mensheid, toen een van haar grootste wis- en natuur kundige geleerden aller tyden en een philosoof van het formaat van Plato en Socrates ontviel: Albert Einstein, (nr 5), de man van de vrede en de man van de geest, die tegen zijn zin maar op eigen initiatief na de mensheid nieuwe wereldbeschouwingen te hebben geopenbaard, het zelfmoordwapen van de atoombommen in handen gaf. In deze pagina moet men Einstein en de centrale foto als tegenpolen en aequivalenten zien. Niet minder triest was het fiasco van de internationale conferenties op het hoogste niveau, die in Genève werden besloten (nr 6) met het „begraven van de „geest van Genève". die kennelijk in woord en daad de geest had gegeven. Op die laatste conferentie ontbrak een staatsman van historisch wereld formaat: Winston Churchill (nr 7) die het heft uit handen gaf aan zyn trouwe trawant Eden, reeds lang zijn plaats vervanger, maar nog geenszins de Britse Bulldog die de geestelijke vader werd van de overwinning van de vrye wereld in de jongste wereldoorlog. Van stryd, maar dan gelukkig vreedzaam in het verleden sprak ook de herden king van het eeuwfeest van de Haarlemmermeer. Koningin Juliana opende de eeuwfeesttentoonstelling in Hoofddorp Foto 8 geeft een beeld van die opening. Men ziet de Koningin in gezelschap van burgemeester Jansonius. die gisteravond als zodanig afscheid heeft genomen. Over gaande naar de andere zyde van de pagina geven wy by nr 9 een beeld van de voor Zuid-Amerika niet te bloedige revolutie in Argentinië. Peron werd de laan uitgestuurd. Zyn (inmiddels weer vervangen) opvolger generaal Lucero leest een proclamatie voor door de microfoon, terwyi op de achtergrond het portret van Peron nog prijkt. Het glunderende gezicht van foto nr 10 is dat van Eisenhower, de grote man van de Verenigde Staten, die plotseling zyn taak uit handen moest geven als gevolg van een hart aanval. De wereld speculeert nog steeds over de vraag, of zyn voorlopig herstel een volledige terugkeer in de politiek betekent, of dat hy zich niet een tweede ambtsperiode kan laten welgevallen. En dan komen we by foto nr 11 weer uit de Nieuwe Wereld, gegrondvest door de Pilgrim Fathers, terug in de Sleutelstad waar zij gastvryheid genoten. Foto nr 11 brengt een gevelgedeelte van het Gravensteen in Leiden in beeld. Dit gebouw, door de eeuwen heen aan het recht gewyd, werd thans in gebruik genomen als juridisch studiecentrum. Allerwegen, waar zy verscheen, in Frankryk of elders zoals in ons land by haar eerste officiële staatsbezoek buiten de grenzen van het eigen land, trof de charme van het optreden van Madame Coty, de echtgenote van de Franse President (nr 12). Frankryk, verdeeld en verscheurd in cari,<y/turistische omvang, was één in de rouw om dit heengaan. Een merkwaardige tegenstelling in de reeks van fiasco's op het gebied van internationale conferenties was de kern- physische conferentie in Genève in de voorzomer (nr 13) die een naar omstandigheden zo openhartig mogeiyke uit wisseling van gedachten en gegevens der atoom-natuur kundigen uit Oost en West tot resultaat had. In heel veel kleiner verband (maar toch ook belangryk) was ver heugend, dat Alphen als centrum van de zich snel ontwik kelende Rynstreek eindeiyk een fatsoenlyke Rynoever- verbinding kreeg in het centrum der gemeente (nr 14). Heftig ging het toe in Frans Noord Afrika, waar bloedige onlusten uitbraken, die nog steeds niet zyn beëindigd, en waarvan men slechts hopen kan dat zy hun hoogtepunt hebben gepasseerd. De foto links onder (nr 15toont een groep fanatici, wier aanblik niet zo hoopgevend voor het denkbeeld van de vrede is. De enige „bevryding" van dit jaar was het heengaan van de bezettingstroepen uit Oostenryk op grond van het gesloten staatsverdrag. Foto nr 16 toont een van de laatste groepen Russen, die Wenen verlaten, lachend en getooid met ruikers. De keuze waar voor de Saar gesteld werd tussen Europeanisering of inlij ving by een van de concurrerende grens-staten bracht een felle verkiezingsstryd mee, waarvan deze affiches „Ja" en „Nein" (nr 17) getuigen. De keuze viel tegen „Europa" uit.En tenslotte nr 18, een beeld van voortdurende ellende: de processen tegen de Nederlanders in Indonesië worden allengs meer een juridisch caricatuur. maar zy vertroebelen de sfeer tussen ons land en Indonesië, nog steeds Uniepartners, die wy met alle goedwillende Neder landers en Indonesiërs zo graag naast elkaar hadden zien staan zoals de volkeren van de Antillen en Suriname en ons eigen volk: in de harmonie die in foto 2 wordt gesym boliseerd en waarnaar foto nr 1 de weg wees....

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 15