Keten van luclitafweerbatterijen langs Amerika's Noordgrens WEERBERICHT Ook Europese bases worden met Nike-raketten beschermd Felle aanval van Kroesjtsjef op Israels „dreigende houding'" 94ste Jaargang VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 No. 28717 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week f7.— Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Reeds zeventien Amerikaanse steden zijn voorzien van luchtafweerbatte- rijen met geleide projectielen van het type ^Nike". Deze steden vormen een keten vanaf Norfolk (aan de Atlantische kust) in Noordelijke richting langs de Noordgrens naar Seattle en langs de Stilte-Oceaankust naar het Zuiden tot Los Angeles. Ook buiten de Ver. Staten zullen Nike-batterijen worden geïnstalleerd, o.a. in Alaska, dat door een straalvliegtuig vanaf Sovjet-Russische bases in Siberië in slechts enkele minuten bereikt kan worden, en op Okinawa, dat tus sen Formosa en Japan voor de Chinese kust ligt. Als deze plannen uitgevoerd zijn, zal begonnen worden met de bescherming van Amerikaanse bases in Europa met Nike-batterijen. De uitvoering van het program is versneld en maandelijks komen verscheidene installaties gereed. De „Nike" kan een snelheid van meer dan 2600 km per uur bereiken. De raket heeft een electronisch brein, die zelf het vijandige vliegtuig opzoekt. De reikwijdte is 48 km. de luchtmacht van de Sovjet-Unie nu meriek sterker is dan de Westelijke. De Amerikaanse minister van Marine, Charles Thomas, verklaarde Donderdag in Manilla, dat Amerika in het Verre Oosten tegenmaatregelen neemt wegens uitbreiding van de Sovjet-Russische vloot. Hij weigerde bijzonderheden te geven, maar zei, dat de Amerikaanse Zevende Vloot zeer krachtig is en elke missie kan uitvoeren. Thomas maakt een reis door het Verre Oosten om er voor te zorgen, dat alle Amerikaanse marinestrijdkrachten zo danig worden opgeleid en uitgerust, dat zij iedere gebeurtenis het hoofd kunnen bieden. Meer en betere vliegtuigen naar het Verre Oosten; de vloot wordt ook versterkt In de loop van de eerste vier maan den van 1956 zullen zes batterijen ge leide projectielen van het type „Wac- Corporal" (die een reikwijdte hebben van 80 km en een snelheid groter dan die van het geluid) naar West-Duits- land gezonden worden. In West-Duitsland zijn reeds verschei dene bataljons die zijn uitgerust met geleide projectielen van het type „Ho- nest John", die een reikwijdte hebben van 32 km en een bataljon met „Wac Corporals". Bovendien zijn in West- Duitsland twee eskaders gelegerd met circa 75 bemanningsloze vliegtuigen van het tyype „B-61 Matador", een wapen, dat ontwikkeld is uit de vroegere Duitse V-wapens. De Amerikaanse minister voor de Luchtmacht, Donald Quarles, heeft Don derdag op een persconferentie in Tokio medegedeeld, dat de V. S. meer en betere vliegtuigen naar het Verre Oosten zullen sturen. „Wij zullen de defensiepositie van de vrije wereld in dit gebied blijven opbouwen", aldus Quarles, die een reis maakt door het Verre Oosten. Hij nam aan, dat Communistisch China meer luchtbases aanlegt en verklaarde, dat Amerikaanse verkeerslichten Op gevaarlijke kruispunten De grote verkeersonveiligheid op de Rijksweg nr 1 (Amsterdamhet Gooi) is gisteren in de Raad van Naarden uitvoerig besproken. Het aantal ver keersongevallen op deze weg is ontstel lend groot, in 1955 zijn elf doden te betreuren. Vorige week alleen reeds naar gemeld drie bij één onge luk. Met algemene stemmen is een motie aangenomen die ter kennis wordt ge bracht van de minister van Verkeer en Waterstaat en van Ged. Staten van Noord-Holland, waarin er op wordt aan gedrongen een verlichting aan te bren gen op deze weg, daar waar hij door de verbouwing van Naarden en Bussum loopt. Tevens wordt aangedrongen op een spoedige beslissing over de omleg ging van deze weg, hetzij om de Noord (om Naarden heenj hetzij om de Zuid (om Bussum heen). De burgemeester, de heer J. U. R. Visser, deelde mede, dat bij een bespre king in het Departement van Verkeer en Waterstaat aan Naarden is gevraagd nieuwe verkeerslichten aan te brengen op enige kruispunten als proef voor ge heel Nederland. Deze lichten komen namelijk uit Amerika, worden in Nederland nog niet gebruikt en hebben schijven van 30 cm doorsnede en zijn voorzien van lenzen, waardoor zij bij het snelver keer op de grote wegen gemakkelijker opvallen. De gemeente Naarden heeft dit verzoek ingewilligd en de verkeers lichten gisteren nog telegrafisch in Amerika besteld. Over twee maanden hoopt men ze te kunnen plaatsen. In één jaar verkeer meer doden dan in drie jaar oorlog! Men verwacht, dat het aantal ver keersslachtoffers in de Ver. Staten dit jaar op 38.000 zal komen. Dit is 2500 meer dan het aantal Amerikaanse mili tairen, dat in de drie jaar van de Ko reaanse oorlog gesneuveld is en 2.000 meer dan het aantal doden ten gevolge van verkeersongelukken in 1954. Kans op buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking. Plaatselijk en kele buien. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krachtige en later langs de kust mogelijk harde wind tussen Noord en West. (Opgemaakt te 10 uur). 31 DECEMBER. Zon op: 8.50 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 20.16 uur; onder: 10.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.40 en 16.58 uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina's V.S. beschuldigen Arabische landen Boycot van bedrijven, die zaken doen met Israël Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de landen van de Arabische Liga er Donderdag van be schuldigd buitenlandse bedrijven, die za ken doen met Israël, te boycotten. Een woordvoerder van het departement. Reap, zei in Washington, dat zekere landen bovendien een wettelijke bepaling heb ben, waarbij het verboden is personen van het Joodse geloof visa te verstrek ken. Reap zei dit in antwoord op de vraag van een journalist of hij commentaar kon geven op het bericht, dat Saoedi- Arabië de handel met Amerikaanse ondernemingen, die het eigendom zijn van Joden, verbiedt? Een Israëlische militaire woordvoer der heeft medegedeeld, dat een groep Egyptische soldaten Donderdagavond Is raëlisch grondgebied is binnengedron gen in de buurt van Beeri bij de demar catielijn van de Enclave Gaza. Een Is raëlische patrouille had het vuur ge opend. De Egyptenaren hadden zich, na een beschieting met mortieren en auto- matisohe wapens, weer teruggetrokken. Aan Israëlische zijde zijn geen slacht offers gevallen. Toenemend aantal verkeersveroordelingen Vromven blijven ver bij mannen ten achter Uit onlangs door het Centraal Bureau deze werden 21 schuldig bevonden aan voor de Statistiek gepubliceerde voor lopige cijfers over het eerste halfjaar 1955 is gebleken, dat het aantal onher roepelijke veroordelingen terzake van misdrijven, strafbaar gesteld in de We genverkeerswet, in die periode is ge stegen. Volgens een thans verschenen door het bureau samengestelde uitvoe rige publicatie „Toepassing Wegenver keerswet 1954" deed zich reeds in dat jaar toeneming voor: van 5771 in 1953 tot 6426 (11.3 Verreweg het grootste deel van deze uitspraken 4779 betrof „rijden ondér drankinvloed". Hiervan hadden 1021 be trekking op bestuurders van motorrijtui gen en 3758 op bestuurders van andere voertuigen (1953 resp. 861 en 3631). Ook het aantal veroordelingen wegens door rijden na ongeval, het veroorzaken van dood of zwaar lichameUjk letsel door schuld en wegens joyriding vermeerder de. Evenals in de voorgaande jaren was het aantal vrouwen onder de veroor deelden zeer gering: 58 d.i. 1 van „doorrijding na ongeval". De stijging van het aangaf veroordeel de mannen deed zich in alle leeftijds groepen voor. Evenals in 1952 en 1953 lag het zwaartepunt bij de 40-49-jari- gen. Van deze leeftijdsgroep werden naar verhouding velen terzake van rjjden onder drankinvloed veroordeeld, wegens dood of zwaar lichamelijk let sel door schuld en joyriding waren het vooral jongeren. Rijden onder drankinvloed werd in 1954 bij 59 der veroordelingen uitslui tend met een geldboete gestraft, verder bij 17 met een geldboete gecombineerd met een voorwaardelijke gevangenisstraf. Aan 680 van de 1021 terzake van art. 26 veroordeelde bestuurders van motorrij tuigen werd tijdelijk de rijbevoegdheid ontzegd. Het aantal gerechtelijk geconstateerde overtredingen der Wegenverkeerswet (schuldigverklaringen plus transacties» liepen tot 503.539 terug, verminderde dus 2 in 1954 werden nog geen spe ciaal georganiseerde opsporingsacties ge houden. Pennsylvanië stelt Eisenhower candidaat De Republikeinse partij in Pennsyl vanië heeft besloten Eisenhower candi daat te stellen bij de voorverkiezingen, die 24 April worden gehouden en ten doel hebben de definitieve partijcandi- daat voor het presidentschap vast te stellen. Pennsylvanië is een van de sta ten die door bevolkingsaantal en het aantal afgevaardigden naar de partij conventie veel gewicht in de schaal leg gen Aan het Amerikaanse Congres zal ko mende maand gevraagd worden de taak van president Eisenhower te verlichten door hem te ontslaan van de noodzaak tot het ondertekenen van honderden stukken per week. Ook het departement van justitie zal voorstellen doen ter ver lichting van de president, maar over dracht van belangrijke bevoegdheden of benoeming van een „assistent-presi dent", waaromtrent suggesties zyn ge daan, liggen niet in de bedoeling. Na 10 jaar uit Rusland Zag zoontje voor het eerst De uit het grenscorr#ctiegebied Elten afkomstige Herman Nass is gistermid dag. na ruim 10 jaar in Russische krijgs gevangenschap te hebben doorgebracht, in zijn woning teruggekeerd. Hij is gehuwd en heeft een zoontje van 10 jaar. dat hij gisteren voor het eerst zag. Hij is tot nu toe de enige inwoner van Elten. die. als vermist op gegeven. toch nog is teruggekeerd. In Elten worden nog ongeveer 120 personen vermist. De bevolking van Elten heeft Nass feestelijk ontvangen. Tijdens de oorlog was hij als artillerist bij de bergjagers; begin 1945 is hij in Tsjecho-Slowakije gevangen genomen en door de Russen daarna tot 25 jaar dwangarbeid veroor deeld. De Air France is druk doende zich van de modernste straal-passagiers- vliegtuigen te voorzien. Tien straal vliegtuigen van het type Boeing 707 werden in Amerika besteld en twaalf toestellen van het revolutionnaire type SE-210 Caravelle in Frankrijk terwijl nog optie genomen werd op twaalf andere toestellen van dit type. Boven: de bestelde Boeing 707, een viermotorig toestel met een j ii i kruissnelheid van 80 km per uur en ruimte voor 126 passagiers. De toestellen zullen in 1959 en I960 geleverd worden. Onder: de SE-210 Caravellebestemd voor de Euro pese diensten. De straalmotoren zijn achter aan de flank van de romp aangebracht. De snelheid bedraagt 750 km per uurde conaciteit 70 passagiers. Het Kremlin vertoornd over Amerikaanse Kerstboodschap aan Oost-Europa De secretaris van de Communistische partij in de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef, heeft in de vergadering van de Opperste Sovjet (het Russische schijn-parle- ment) een felle aanval op Israël gedaan. „Van de eerste dagen van zijn be staan af heeft Israël een vijandige en dreigende houding tegenover zijn buur landen aangenomen. Achter Israël staan imperialisten, die dit land ten eigen bate pogen te gebruiken als instrument tegen de Arabieren", zei hij. Kroesjtsjef leverde voorts scherpe critiek op de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, die naar zijn oordeel. ,Jiet kolonialisme in Azië heeft gesteund". Dat president Eisenhower en andere Amerikaanse leiders een Kerstboodschap hebben gericht tot de volken achter het ijzeren gordijn noemde Kroesjtsjef „onverenigbaar met de geest van Genève. „Het roept hartstochten op. Ik spreek niet graag op deze manier over president Eisenhower, die ik zo zeer hoogacht", zei hij. boodschappen, doch het is onmogelijk de klok terug te zetten". Vervolgens sprak hij over nieuwe vormen van kolonialisme, door middel van „agressieve militaire blokken, de uitbreiding van z.g. economische hulp en de kosteloze levering van wapens". „De imperialisten geven een dollar als hulp en ontvangen tien dollar door het exploiteren van de bevolking waaraan zij hulp verstrekken", aldus Kroesjtsjef. De rede van Kroesjtsjef duurde e8n uur en drie kwartier. De zitting van de Opperste Sovjet is intussen geëindigd. Het volgende grote evenement in de Sovjet-Unie is het congres van de Com munistische partij, dat op 14 Februari a s. zal beginnen. (Het is vreemd, dat de heer Kroesjtsjef zich zo opwond over een Kerstboodschap aan onderdrukte volken. Die Ameri kaanse boodschap werd immers met meer recht uitgesproken dan de scheld partijen van hemzelf op ..koloniale on derdrukking". De ..koloniale volken" zijn vrij (India en Birma bijv.), maar de „vrije volken" achter het ijzeren gordijn worden onderdrukt. Red. LD.) Rode leider draaide de feiten brutaalweg om In de Amerikaanse Kerstboodschap, waarover Kroesjtsjef het had. werd ge zegd. dat het Amerikaanse volk ..begrip heeft voor dc beproevingen" van de vol keren van Tsjecho-Slowakije. Hongarije. Polen. Bulgarije en Roemenië. De Sov jet-Russische leider beschuldigde de V.S. er van dat zij pogen „in de Oost-Euro- pese landen het kapitalisme te vestigen door het zenden van dergelijke Kerst- Luchtfietsen voor Amerikaanse leger Het Amerikaanse leger heeft twaalf eenpersoons vliegmachines, z.g. „lucht fietsen", gekocht, waarmee de infanterie proeven zal nemen. Reeds is gebleken dat iemand in 20 minuten kan leren vliegen met dit toestel, dat een snelheid van 105 km per uur kan halen en dat een reikwijdte heeft van 250 km. De ..luchtfiets" is een kruising tussen een klein hefschroefvliegtuig en de „vliegende vlonder" van dé Amerikaanse Marine. De vlieger staat op een vlonder boven de schroef en stuurt de luchtfiets, die 90 kg weegt, door te leunen in de richting die hij uit wil. De snelheid wordt geregeld door een gasmanette op een stuur als bij een motor Nederlandse kustvaarder vermist BEMANNING VAN ZES PERSONEN De kustwacht van Tynemouth (E.) heeft meegedeeld, dat het Nederlandse motorscheepje „Ruby", een kustvaarder van 211 b.r.t.. wordt vermist. De ..Ruby" is Dinsdagavond van de rivier de Tecs vertrokken met bestemming Blyth. Sindsdien heeft men niets meer van het scheepje gehoord. De Ruby heeft een bemanning van ze? personen en geen radio aan boord Het in 1930 gebouwde m s ..Ruby" is eigendom van de heer M. de Vries te Zaandam (die zijn echteenote aan boord had) en vaart in dienst van de Invoer Transport Onderneming „Invotra" te Rotterdam. Ook een methode Rechter Clark Olmstead te Ka- lamazoo in de Amerikaanse staat Michigan gebood gisteren 35 ver- keerszondaars het hoofd te buigen in gebed uit dankbaarheid, dat hun overtredingen niet tonde dood van anderen of henzelf hadden geleid. Zij moesten ook bidden ter nage dachtenis van de meer dan zes honderd mensen, die in het Kerst weekeinde in Amerika in het ver keer de dood hebben gevonden. Onderwijzers eisen verbod A.-bom Op het driedaagse congres van de Ne derlandse Onderwijzersvereniging is met grote meerderheid een motie in de af deling Amsterdam aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedron gen, haar vertegenwoordiger in de V.N. krachtig te doen ijveren voor een alge meen verbod tot het vervaardigen en in voorraad hebben van atoom- en andere massa-vernietigingswapens en voorts he. tegelijkertijd instellen van een interna tionaal controle-apparaat, teneinde net naleven van dit verbod te verbeteren. In de Lairessezaal op het Binnen hof te Den Haag is gisteren het tienjarig bestaan herdacht van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, de V./.RO. Onder meer werd het woord gevoerd door oud minister A. M. Joekes. Van links naar rechts dr F. Bender. vice-voor- zitter. J. Kortenhorst. algemeen secretaris, mr A. M. Joekes en mr H E. Scheffervice-voorzitter. Amerikaans schip aan de ketting SCHADE AAN DE ZEEWERINGEN? Het 7200 ton metende Amerikaanse vrachtschip „Transunion", dat gister avond omstreeks tien voor half zeven bij Vlissingen aan de grond is gelopen, is vannacht omstreeks twee uur op eigen kracht vlot gekomen en op de rede van Vlissingen ten anker gegaan. Inmiddels heeft een deurwaarder het schip aan de ketting laten leggen. De „Transunion" zou namelijk schade aan de zeeweringen hebben aangericht, waartegen de polder Walcheren meent te moeten optreden. Het schip kwam uit Antwerpen en was op weg naar zee, toen het op de Wes terschei de vastraakte. Stalin al tijdens „Jalta" van plan eigen zin te doen Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag documenten gepubliceerd over de con ferentie van de Grote Vier te Jalta in 1945. Daaruit blykt opnieuw, dat het deelgenootschap van Amerika en Rus land aj voor het einde van de strijd los ser werd. Onder de documenten is een „geheime en persoonlijke" boodschap van Stalin aan Roosevelt, waarin Stalin duidelijk laat blijken, dat hij van plan was zijn eigen zin te doen wat betreft het orga niseren van een regeling voor Polen. Een dispuut tussen Sovjet-Rusland en de Verenigde Staten en Engeland over de toekomst van Polen was waarschijn lijk het eerste grote conflict van de koude oorlog. De nieuwe documenten zijn vervat in een boek van 1.032 bladzijden, dat door het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken is gepubliceerd. Een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gaf te kennen, dat deze nieuwe documenten „niets aan het algemene beeld verande ren". Honderd doden in de V.S. en in Columbia Het aantal doden tengevolge van de watersnood in het Westen van de Ver. Staten is tot dusver vastgesteld op 51. Een tiental personen wordt nog ver mist. De schade wordt geraamd op 150 tot 170 millioen dollar In de stad Algeciras in de Zuid- Amerikaanse republiek Columbia zijn vijftig personen door overstromingen om het leven gekomen. Ongeveer zeventig huizen zijn door het water verwoest. De stad. die aan de rivier van Magdalena ligt, is over land onbereikbaar, daar de weg die haar met het 85 kilometer Noor delijker gelegen Neiva verbindt, door aardverschuivingen is versperd. Bij het reddingswerk wordt gebruik gemaakt van hefschroefvliegtuigen. De maan (zegt Amerikaan) is niet deel van aarde Dr Frank Press, een Amerikaanse geoloog, heeft in een toespraak voor het Amerikaanse Natuurkundige Genoot schap in Los Angeles verklaard, dat zijn onderzoek van de topografie van de zeebodem, met behulp van aardbevings- golven, de lang bestaande theorie om vergeworpen heeft, dat de maan ont staan is. doordat een groot stuk van de aarde de ruimte ingeworpen werd. Volgens deze maantheorie nam dit stuk aarde het meeste van het basalt op de bodem van de Stille Oceaan met zich mee. waardoor slechts een dunne laag basalt op de granietvloer van de Stille Oceaan overbleef. Volgens dr Press bleek uit zijn onderzoek, dat onder alle Oceanen de lagen basalt en graniet ge lijk zijn. Voorts blyken er geen verloren werelddelen, zoals het legendarische Atlantis, te bestaan. Met dr Press' methode wordt de topo grafie van de zeebodem in kaart ;e- bracht door vergelijking van de tijd, die schokgolven nodig hebben voor het passeren van een bepaald punt in de zee. De golven planten zich viermaal zo tnel voort docr rotEsn als door water.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1