Eltsx tel:22444 Recht-door-zee-politiek van PMF tegenover schipperen van Faure Breuk bij Radicalen scheidt Franse politiek in kampen van links en rechts Franse PTT onder hoge spanning Sublieme winstpartij van Euwe tweekamp tegen Donner DONDERDAG 39 DECEMBER Wapenschouw der partijen (4) Veel jongeren en vrouwen zullen PMF steunen (Van onze Parijse correspondent) Voor het grote publiek in en vooral buiten Frankrük bepaalt de verkiezings strijd zich» nu in de eerste plaats wel tot een duel tussen twee figuren die beiden, tot voor kort, leidende rollen speelden in de radicale partij en elkan der opvolgden als minister-president: tussen Pierre Mendès-France en Edgar Faure. Van een zeker simplisme is deze zienswijze natuurlijk niet helemaal vrij te pleiten, doch wanneer men deze twee mannen van bijna gelijke leeftijd, die zoveel gemeen hebben of hebben gehad (hun studie in de rechten, hun econo mische belangstelling, hun linkse symphathlën, hun scherpe intelligentie, het begin hunner politieke carrière in de Radicale partij en tenslotte hun vriend schap) wil beschouwen als de symbolen van verschillende belangen, stromingen en vooral stijlen, dan mag inderdaad wor den gezegd dat door hun strijd voor een groot deel ook over de directe toekomst van Frankrijk zal worden beslist. Men weet hoe Edgar Faure, die zijn politieke loopbaan begon als adviseur in het kabinet van zijn vriend Mendès- France en die in de eerste regering van De Gaulle de portefeuille van economi sche zaken beheerde, kort voor deze verkiezingscampagne door zijn voorma lige chef. die zijn grootste rivaal was ge worden, uit de radicale partij werd ge zet. Sedertdien voert Faure zijn poli tieke actie als leider van het „centrum der linkse Republikeinen", dat in wer kelijkheid een orgaan is van de rechtse coalitie! De uitzonderlijk grote invloed die Mendès-France uitstraalt tot ver buiten zijn eigen partij, die hij nu van de meest reactionnarre elementen heeft gezuiverd en stevig in handen schijnt te hebben, kan aan verschillende factoren en omstandigheden worden toegeschre ven. Maar in de eerste plaats wel aan zijn karaktervastheid. P.MF. js onder alle polijici van zijn land de enige ge weest. die zijn persoonlijke ambities (welke aanzienlijk zijn) altijd heeft we ten achter te stellen bij de politieke doelstellingen of, zo men wil, idealen, die hij zioh voor ogen had geplaatst. Voorspellingen kwamen uit! Hij is de enige Franse minister van de Vierde Republiek geweest die, op 35- jarige leeftijd, vrijwillig aftrad omdat zijn premier (generaal De Gaulle) hem niet de middelen verschafte, welke hij voor de uitvoering van zijn plannen no dig achtte. In zijn partij stond P.M.F. sindsdien als 'n franc-tireur aangeschre ven, die nooit moe werd te waarschu wen voor de gigantische gevaren, waar mee het land door de sohipper-politiek der regering werd bedreigd. Hij heeft helaas, op alle punten gelijk gekregen. En toen het „immobilisme" (de politiek, die letterlijk alles bij het oude wil la ten) onder leiding van Laniel Bidault en Pleven in de zomer 1953 zelf dreigde te worden overspoeld door de onheilen die het had aangericht, toen kreeg P.M.F. eindelijk de kans om zijn ideeën in praktijk te brengen, of beter: de zwaarste verwoestingen te heretellen. Hij maakte een onmiddellijk einde aan de oorlog in Indo-China, hü hakte de EDG-knoop door, die niet meer te ont warren was tengevolge van de onwaar achtige beloften van zijn voorgangers, hij ontwierp in samenwerking met Eden de Parijse accoorden, die hü door het parlement aanvaard wist te krügen. HU legde in Noord-Afrika de basis voor een toenaderingspolitiek. Maar toen hü daarna een ernstige poging deed de machten te bezweren, die in Frankrijk verantwoordelijk zyn voor de schrikba rende verwoestingen, welke door het al coholisme worden aangericht, toen werd Mendès-France ten val gebracht door dezelfde rechtse groepen voor wie hij eerste de kastanjes uit het vuur had ge haald! Slimme tacticus Edgar Faure, die in zijn kabinet de por tefeuille voor Financiën en Economie beheerd had (zonder daar overigens de richtlijnen van P.M.F. tot uitvoering te brengen) liet het zich nu welgevallen op te treden als chef van de nieuwe re gering, en daardoor indirect als de lei der van de conservatieve coalitie. Zijn beleid kon men bezwaarlijk geluk kig noemen. In de binnenlandse politiek werden de anti-alcohol-decreten van Mendès-France weer ongedaan gemaakt. Aan de wederopbouw werd weinig ge daan. En de politiek in Marokko was een ontstellend voorbeeld van weifelin gen en gebrek aan gezag waardoor Frankrijk voor de gehele wereld te kijk werd gezet toen de regering erin be rusten moest, dat Sultan Ben Joessef els vrijheidsheld en martelaar in zijn vaderland werd binnengehaald, na twee Jaar tevoren door Parijs als verrader te zijn verbannen! De zigzaglUn, die de slimme tacticus Faure volgde, steekt wel heel scherp af bü de recht-door-zee-koers, die P.M.F. altijd had gevaren. Wanneer men beide figuren onderling zou willen vergelijken met termen die aan de sport zün ont leend, dan kan men Mendès-France een bokser noemen, die de gevaren in het front trotseert en Faure een bijzonder virtuoos schermer die met kwieke pasjes en gebaren zijn tegenstanders bü voor keur ontloopt, zonder zich altyd heel schrupuleus aan de spelregels van loya liteit te houden Op wie kan PMF rekenen? Voor P.M.F. staat er Intussen bij de komende verkiezingen zeker veel meer op het spel dan voor zijn rivaal Faure. Faure heeft zich een man getoond, die, dank zij zijn souplesse, zijn bijzondere verstandelijke gaven en zijn redenaars talent altijd overal terecht kan. Mendès- France daarentegen heeft partij gekozen en alles op één kaart gezet. Hij heeft van de Radicale partij een gediscipli neerde en dynamische strüdformatie wil len maken. Er zal nu moeten blijken of het pu bliek waaruit de Radicalen hun aan hang recruteerden, deze reorganisatie inderdaad waarderen kan. Zeker is dat allerminst. De gegoede middenstand en de notabelen in den lande, op wie de Radicalen in het bijzonder steunden, zijn in Frankrijk niet. zo heel erg op disci pline gesteld. Velen zullen Faure eer der als hun man beschouwen en overlo pen naar het rechtse kamp. verwierven de Radicalen met bijna twee millioen stemmen 75 kamerzetels. Men dès-France heeft, gelijk bekend, met de Socialisten, de progressieve volgelingen van Mitterrand <ÜDSR) en de linkse Gaullisten van CJhaban-Delmas een ver bond gesloten, dat de naam draagt van Republikeins front. De crisis in de Ra dicale partij heeft overigens een directe weerslag gehad bij die laatste twee for maties. De 39-jarige begaafde Mitter rand is officieel president van de .De mocratisch-Socialistische unie van de Resistance", maar belangrijke fracties met mannen als Pleven aan het hoofd, wensen hun jonge voorzitter niet te volgen. Ook hier zal een scheuring op de duur niet te vermijden zijn. Bü de voor malige Gaullisten is de situatie nog ca- tastrofaler. Sedert generaal De Gaulle zich van de RPF heeft losgemaakt, is ook de enige band verdwenen, die deze mas sa tot dusver tezamen had gehouden. De overgrote meerderheid zal zeker terug keren tot de rechtse partijen en het ziet er naar uit dat de officiële voorman, de 40-Jarlge Chaban Delmas, burgemeester van Bordeaux en, evenals Mitterrand, voormalig minister van P.M.F. een ge neraal zal blijken, wiens troepen hem in de steek hebben gelaten. Van deze bondgenoot in de verkiezingsstrijd heeft Mendès-France dus niet zo heel veel te verwachten. Met wie samenwerking? Een minimum winst van 200 zetels kan voor het .Republikeinse Front" niette min zeker wel worden voorspeld. Aan gezien echter het cijfer 313 de algemene meerderheid in het parlement bepaalt, Faure Mendès-France Vrienden werden tegenstanders Daarentegen zal P.M.F. ongetwüfeld kunnen rekenen op tal van jongeren die zich in hun tegenzin van de politiek hadden afgewend. En vermoedelijk zullen ook heei wat vrouwen gevoelig zijn voor het „morele heldendom" van Mendès- France en voor de moed, waarmee hU het alcoholgevaar te lijf is gegaan. Ten slotte is. het niet uitgesloten, dat Men- dès een ruim deel aantrekt van de on tevreden elementen, die tot dusver, zon der Communist te zijn, toch op Thorez plachten te stemmen. Verjongde partij P.M.F. heeft de Radicale party dus verjongd, al voert officieel de 83-jarige Edouard Herriot dan ook nog altijd het voorzitterschap. Er staan in de party- registers nu een negentigduizend leden ingeschreven, onder wie heel veel jeugd en met dat aantal hebben de Radicalen zich nu ongeveer op één lijn gesteld met de Katholieken en de Socialisten. In 1951 zal Mendès-France, om te kunnen rege ren, dus in ieder geval een beroep moe ten doen op krachten van buiten het .Republikeinse Front". Zyn rechtse te genstanders vertellen al viytig dat hy dus wel met de Communisten in zee zal gaan, om zo het „Volksfront" in ere te herstellen. Dat is, zacht gezegd, een wat voorbarige speculatie. Het is trouwens nog allerminst zeker, dat de rechtse par tyen die zwaar door Poujade worden be dreigd, die absolute meerderheid wèl zullen kunnen bereiken. Naar alle waar- sohijnlykheid zal er na de verkiezingen wel weer een brug moeten geslagen worden tussen het linkse en het rechtse kamp waartussen trouwens alls verbin dingen (o.m. door middel van de lyst- koppelingen» nog geenszins definitief werden verbroken. Maar ook de con structie van die brug is voorlopig nog een zorg waarover de partyleidingen zioh officieel nog niet bekommeren. Ten minste niet in hun verkiezingspropa ganda In drie weken tijd twintig milliard stukken verzonden (Van onze Parijse correspondent) December behoort met alle feesten ieder jaar voor de posterijen toch al tot de drukste maanden van het jaar. Maar voor de Franse PTT wordt nu vermoe- deiyk een Decembermaand afgesloten, die tot de zwaarste weken van haar hele geschiedenis zal mogen worden gere kend. Kerstpakjes werden er dit jaar al tweemaal meer dan vorig jaar verzon den! Ook het aantal persoonlijke brie ven voor Père Noël. het Franse Kerst mannetjes, heeft dit keer het on gewone aantal van 10.000 bereikt. Brie ven die allemaal naar het ministerie van de PTT worden gestuurd om daar, oh wrede bureaucratie, aan de vernieti ging te worden prijsgegeven Deze by zonde re drukte, die het ver zenden en bestellen van al die Kerstca deautjes en nieuwjaarswensen ople vert, wordt nu echter nóg eens extra verhoogd tengevolge van de aanstaande verkiezingen. Alle partyen komen dage- lU'ks met verkiezingskranten uit, die per post worden verzonden, terwyl ook de candidate n dan nog eens persoonlyk de hooggeachte kiezers hun voortref- felykheid onder de ogen wensen te bren gen, waarbij dan alwéér een vriendeiyk beroep wordt gedaan op Tante Pos. Amerikaans vliegtuig verloor een motor Een passagiersvliegtuig van de Pan American Airways heeft Woensdagavond een uur nadat het van Rome was opge stegen. een der vier motoren verloren. Het is er in geslaagd op twee motoren een raakte bovendien nog defect! naar Rome terug te keren. Het toestel had 42 passagiers aan boord. De piloot vertelde op het vliegveld, dat hy de motor verloor boven de provin cie Lombardye (Noord-Italië). Onmid dellijk daarna begon de andere motor aan dezelfde kant van het vliegtuig te sputteren en stopte. De overige twee krachtbronnen hadden het toestel (een DC-7b) evenwel veilig naar Rome te ruggebracht. Het vliegtuig, met een be manning van zes, was op weg naar New York, via Brussel. De passagiers bleven kalm, zei gezagvoerder Reedy. Het toe stel hield goed koers. Het gewicht aan propagandamateriaal dat één enkele partU deze weken in zee stuurt, wordt al geschat op een 60 ton! Alle poststukken tezamen, kranten, brie ven, drukwerken en pakketjes zullen in deze laatste drie weken van het jaar vermoedelük het indrukwekkende aan tal van 20 milliard bereikenDe Franse posteryen werken dan nu ook wel onder een uitzonderlijk hoge span ning, en ze hebben daarom 2000 man extra in dienst genomen. Niettemin kunnen de bestellers het werk nog maar met de grootste moeite af. Ze vinden zelfs nauwelyks meer de tyd om 's-avonds hun klanten nog eens af te lopen om hen, vergezeld van de stereotiepe postkalender, waarvan de plaatjes ieder jaar hetzelfde zyn, hun traditionele gelukwensen aan te bieden voor het komende jaar. Met al die druk te hebben ze dit jaar dan ook wel een extra fooitje verdiend, want over het algemeen behoeven de Fransen zich over hun posteryen niet te beklagen. Voor millioenen guldens ging ver loren toen een goederenstation bij Chicago in Amerika geheel door brand werd verwoest. Een overzicht van de omvangrijke vuurzee. Encyclopaedia Brittannica maakte grove fouten (Van onze correspondent in Djakarta) Kortgeleden ln Rome vertoevend, op doorreis van Nederland naar Indonesië, kregen we van doen met een Italiaans rechercheur: een reisvriend was zijn portefeuille kwytgeraakt en daar het (later onjuist gebleken) vermoeden be stond, dat iemand die opzetteiyk had meegenomen toen deze even onbeheerd lag, werd de politie er by gehaald. Toen deden we de ervaring op dat die Romeinse rechercheur kennelijk nog nooit van Djakarta had gehoord. Hij wist althans de naam van de hoofdstad van Indonesië een staat met 80 mil lioen inwoners! niet te schrijven, zodat die door ons moest worden ge speld Men kan nabuuriyk zijn hoofd schud den over de geringe aardrykskundige kennis van deze Italiaanse rechercheur. Maar wat moet men dan wel zeggen over de ultgave-1955 van de „encyclo paedia Brittannica?" Een Indonesisch blad heeft nameiyk ontdekt., dat Dja karta in de jongste editie van deze wel bekende encyclopedie in het geheel niet te vinden is. maar welBatavia, waarvan de bevolking volgens deze uitgave vyfhonderdduizend zielen zou tellen, terwyi in werkeiykheid het aan tal inwoners wordt geschat op 2 mil lioen....! Djatinegara heet nog steeds „Meester Cornells" en Bogor nog immer Buitenzorg. Niet alleen de kennis over Indonesië van de samenstellers van de EB. blijkt gering te zyn. De Philippij- nen worden nameiyk een kolonie van de Verenigde Staten genoemdHet moet voor de Amerikanen een hard gelag zyn aldus aan de lezers van de Encyclopaedia Brittannica als „kolonia len" te worden gepresenteerd. (Ingez Med -adv i Nederlandse verloor tas WESTDUITSE JONGETJES BELOOND. Twee kleine jongens uit het West- Duitse dorp Kürrenberg in de Eifel heb ben een grote beloning gekregen, omdat zy na de jongste autoraces op de Nür- burgring een damestas hadden gevon den die zy by de politie inleverden. In de tas bevond zich een groot bedrag aan Nederlands geld. De „Interpol" (In ternationale politie) is er in geslaagd de eigenares, een dame te Nymegen, te vinden. De Nederlandse heeft beide Jongens, de tienjarige Karl Ernst Neis en de elf jarige Helmut Goergen, uitgenodigd hun vacantie in Nederland door te brengen. Schoolsport in Stadsgehoorzaal Chr. Lyceum Alphen (lieren) wéér winnaar van Volley haltour nooi (Van onze sportredacteur) Gisteravond werden in de Stadsgehoorzaal de finales gespeeld van de door de Gemeentelijke Schoolsportcommissie georganiseerde tafeltennis- en volley- baltournooien. Een zeer enthousiast publiek, gewapend met toeters, mist hoorns, sirenes en niet te vergeten bijzonder rekbare stembanden, heeft de goede Stadszaal weer op haar grondvesten doen trillen. Het was een bijzonder goed geslaagde avond, waarop niet alleen van uitstekende sport te genieten viel, maar ook de sfeer voortreffelijk was. De dames-tafeltennissers mochten de ze avond de spits afbyten. Wil Nyeboer van de Meisjes HBS en Emmy Fischer van het Gymnasium hadden zich uit de voorwedstrijden, waaraan npm 200 scholieren hadden deelgenomen, ln de eindstrijd geplaatst. Trillend van de zenuwen begonnen zy aan de slotpartij. want het hoog-geëerde publiek mocht dan bijzonder enthousiast zijn. het wist ook bij een niet al te best geklaagde slag in zyn waardering een pünlyk-duidelijk verbaasde nuance te leggen. Het kwam het spel van de beide meisjes in de eer ste twee games niet ten goede. Emmv Fischer won de eerste met 2220, maar de tweede was voor Wil Nyeboer met 2116. In de derde en beslissende game bleken de dames haar plankenkoorts iets te hebben overwonnen en zagen wy meermalen goede smashes. Wil Nijeboer won met 2116 en sleepte daarmee het schoolkampioenschap voor de Meisjes HBS in de wacht. In de heren-finale ging de stryd tus sen Richard de Groot (ULO Leidse Hout) en Wim Steenbergen van het R.K. Lyceum. Laatstgenoemde won bei de games, respectively k met 2114 en 21—15. Daarna was het de beurt aan de volleyballers. In de dames-finale hadden zich het Chr. Lyceum Alphen en het Chr. Lyceum Leiden geplaatst. In de eerste game hadden de Leidse dames lange tijd de leiding, maar tenslotte won de Alphense ploeg met 1614 en niet onverdiend, want de opbouw van de aanvallen was bij de VEVO-mslsjes iets beter verzorgd. Toch verloren zij de wedstrijd, want in de tweede en derde game bleken zij tegen het harde serve ren van de Leidse meisjes niet opgewas sen. Het bracht onrust ln de Alphense ploeg en met 15—7 en 15—5 verloren zij de match. In de herpn-finale namen de manne lijke vertegenwoordigers van het Chr. Lyceum Alphen wraak voor de neder laag van hun damesploeg. De cijfers, waarmee zij het Gymnasium versloegen: 156. 153, liegen er dan ook niet om. Technisch was er wel een klasse verschil tussen beide zestallen. Zowel aanvallend als verdedigend waren de Alphenaren aanzienlijk sterker. Ook vorig jaar wa ren zij winnaar van de finale geworden. De uitslagen van de beginnerswed- strUden volleybal waren: Bedelaars in Moskou Moskouse bedelaars bewonen lüxueuze huizen en ryden in auto's, aldus schrijft ©en Moskous avondblad. Het blad maakt melding van een bedelaar die een drie kamerwoning bewoont en onlangs een auto heeft aangeschaft en van een an der, die een „datsja" (landhuis) heeft laten bouwen, dat op 75.000 roebel wordt geschat. Het blad dringt er bij de bevol king op aan geen aalmoezen te geven, daar er in de Sovjet-Unie geen reden voor bedelary is. Grootste grottencomplex ter wereld in V.S. ontdekt Amerikaanse speleologen menen het grootste bekende grottencomplex ter wereld te hebben ontdekt by Cave City in Kentucky, 160 km ten Zuiden van Louisville. De lengte van het verkende complex is 52 kilometer, maar men meent te mogen aannemen, dat de grotten zich in werkeiykheid nog wel tweemaal zo ver uitstrekken. De grootste tot nog toe bekende grot is die van Holloch in Zwit serland met 38 km lengt©. Om schaakkampioenschap van Nederland 111 (Van onze schaakmedewerker) Liet de eerste party van de match DonnerEuwe reeds zien, dat Dr Euwe in goede vorm is cn een scherpe spelvoering nastreeft, de gisteravond gespeelde tweede party heeft die indruk bevestigd en het eerste winstpunt voor hem opgeleverd. Dr Euwe heeft dus nu een voorsprong veroverd en het is stellig te verwachten, dat hü hedenavond met de witte stukken een ernstige poging zal doen die voorsprong uit te breiden. Om nog even op de eerste party terug te komen: het was ongetwijfeld voor het publiek een teleurstelling, dat in een stelling, die nog veel mogelükheden inhield, vroegtüdig tot remise werd besloten. Dr Euwe had een duidelijke aanvalsstelling cn elke huis-, tuin- en keukenschaker zou er niet over hebben gedacht daarin met remise genoegen te nemen. Maar de vele complicaties bleken door de beide meesters veel juister te zijn getaxeérd dan door het publiek, waar onder toch ook talrijke beslist niet in competente en tot oordelen bevoegde schakers. Daar het eveneens tot de deugden van een schaakspeler behoort zich in schynbaar betere en zelfs aan trekkelijke stellingen te beheersen, door er niet meer uit te willen halen dan erin zit, toonde dr Euwe door het aanvaar den van Donner's remise-aanbod even zeer zyn meesterschap als in de tweede partij, waarin hij op sublieme wijze de winst een feit maakte. De party werd thans Spaans geopend en Donner koos de Russische variant met 9 De2. gevolgd door een recept van Smyslof, die in diverse partijen met 11. Le3 en 12. c4 goede ervaringen heeft opgedaan. Maar het verschil was. dat dr Euwe niet de gebruikelüke ruil van zyn paard tegen de loper op b3 inlaste en met het uitdagende 13. Pa5 Donner tot b4 verleidde. Zoals het vervolg leerde was deze witte zet te scherp en dr Euwe wikkelde hierna feilloos af. Vooral na de verrassend sterke zet 19Pb2 (algemeen verwachtte men op dit veld de toren te zien verschijnen), stond Donner voor een moeilijk b©6luit Hy gaf na lang peinzen twee paarden voor een toren maar soulaas verschafte hem dit niet. vooral niet na zwart's 25e zet Pf4, die hy na afloop van de party ver klaarde in zijn vooruitberekeningen over het hoofd te hebben gezien. Voor het geval hij meende met de aangeboden dameruil op e3 nog stand te kunnen houden, ontnam Euwe hem die illusie door de sterke consoliderende 27e zet Pe6 en hierna was het nog slechts een kwestie van techniek. Terecht staakte Donner op de 34e zet de strijd, al had hij het nog wel een tydje kunnen rek ken. Het verloop der party was als volgt: Wit: J. H. Donner, zwart: dr M. Euwe. 1. e4, e5; 2. Pf3. Pc6: 3. Lb5, a6; 4. La4. Pf6; 5. O—0. Pe4: 6. d4. b5; 7. Lb3. d5; 8. de5:. Le6. 9. De2, Le7; 10. Tdl. Pc5; 11. Le3. 0—0; 12. c4. bc4:, 13. Lc4 Pa5; 14. b4. Pc4:. 15. Lc5:. Lc5:; 16 bc5.\ De7; 17. c6. Dc5: 18 Pc3. Tab8: 19 Pd4, Pb220. Pb3. Tb3:; 21. ab3:, Dc3:. 22. Tdcl. Dd4. 23. Ta2, Pd3. 24. Tdl. Lf5; 25. Tad2. Pf4; 26. De3. De3:. 27 fe3:, Pe6; 28. Tal, Tb8; 29. Ta6:. g5. 30. Tb2, Tb4; 31. h3. h5; 32. Tal, Tb6. 33. Tel, Pd8, wit geeft op. Dames: 1. St. Agnes Lyceum: 2. Chr. Lyceum Leiden; 3. ULO Pieterskerk straat. Heren: 1. Chr. Lyceum Leiden; 2. ULO Hooglandse Kerkgracht; 3. Chr. Kweekschool. Aan het slot van de avond deelde wethouder Van Schaik de pryzen uit. Hy vroeg een hoeraatje voor de heer Voortman en zyn staf van de school sportcommissie, die veel werk hebben verzet. En in dat hoeraatje legden de Jeugdige toeschouwers al hun waarde ring VOETBAL Partizan won van Wacker met 4 - I In het Olympisch Stadion te Amster- dag heeft Partizan (Belgrado) gisteren met 41 gewonnen van Wacker (We nen). De Zuid-Slaven, die by de rust met 2—1 de leiding hadden, behaalden deze overwinning ondanks een nume rieke minderheid in de tweede helft nadat hun links-back Herceg een paar minuten voor de rust door scheidsrech ter Leo Hom wegens natrappen uit het veld was gestuurd. Ongeveer 7.000 toeschouwers woonden de wedstrijd, die in een Zuidwester storm werd gespeeld, bij. Reims in halve finale Europa-beker De tweede wedstryd voor de kwart finale om de Europa-beker tussen het Hongaarse Voros Lobogo en de Franse club Stade de Reims (te Boedapest ge speeld) is geëindigd in een gelukspel: 44 By de rust hadden de Fransen met 31 de leiding. Stade de Reims, dat de eerste ontmoeting met Voros Lobogo. in Parys, met 4—2 had gewonnen, heeft zich nu in de halve finales geplaatst Rijnsb. Boys wint protest In haar gisteravond gehouden verga dering te Rotterdam heeft de protest commissie van de KNVB het door Rynsburgse Boys ingediende protest tegen de uitslag van de wedstrijd Ex celsior PRijnsburgse Boys toegewezen. De uitslag werd veranderd van 10 ln 1—1. Toegewezen werd ook een protest van VVGZ uit de wedstryd VVGZ—'s Gra- venzande SV (44). met dien verstande dat er van deze ontmoeting nog 30 mi nuten gespeeld zullen worden by de stand 2—2. PAARDENSPORT Toto-omzet stijgt nog steeds De toto-omzetten in het jaar 1955 zyn, in vergelijking met 1954 en de daaraan voorafgaande jaren, opnieuw sterk ge stegen. In 1955 werd. de omzetten bij de draverijen, de rennen, de kleine en de 300-meter banen tezamen gerekend, een eindcyfer van f. 9.950973 bereikt. Het volgende staatje geeft een leerzaam overzicht: Toto-omzet: 1949 f. 3.554.121; 1952 f. 6215.658; 1953 f 7.788.260. 1954 f. 8 276.359; 1955 f. 9.950.973. Europese titel voor dravers In het jaar 1956 zal by wUze van proef voor de eerste maal ln de ge schiedenis van de drafsport een Euro pees kampioenschap voor dravers wor den uitgeschreven, waar Nederland, dank zij de belangstelling, welke de stichting „Draf- en Rensport" voor dit plan heeft, ook bü betrokken zal zUn. De Europese Unie heeft besloten het kampioenschap van Europa voor dra vers uit te schryven over 6 wedstxüden, waarvan er 2 in Frankryk worden ge houden, en verder in Italië, Duitsland, Zweden en Nederland ieder 1. De Grand Prix des Pays Bas. welke op 8 Juli op Duindigt is vastgesteld, zal gelden voor deze serie draveryen om de Europese titel. De eerste dra very voor de titel wordt reeds op 29 Januari as. te Vincennes ge houden, want dan staat de bekende Prix d'Amerique op het programma. De data van de 4 andere draverüen voor de Europese titel zyn nog niet vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5