Veel waardering voor dr Kruisheer bij afscheid van Rijkszuivelstation Zamevzax# Belangstelling uit gehele land „fjfiee-uuitje PETER VANGEN Ir. F. Stoklmyzen neemt afscheid de Sted. Lichtfabrieken van De Belgische bedrijven beleven waarlijk ongekende bloei Jeugd - Olympiade 94ste Jaargang Donderdag 29 December 1955 Derde Blad No. 28716 Maakte vordering der weten schappen dienstbaar aan kwaliteit en controle Na bijna twintig jaar het directoraat te hebben vervuld van het te Leiden in de Vreewijkstraat gevestigde Rijkszuivelstation nam gistermiddag tijdens een receptie in dit gebouw dr C. I. Kruisheer afscheid van de zuivelwereld, die uit het gehele land vertegenwoordigers had gezonden om hem dank te zeggen voor zijn belangrijke en baanbrekende arbeid. Het is de wens van de scheidende directeur geweest, dat dit afscheid zo sober mogelijk gehouden werd, doch uit de enkele korte toespraken die werden gehouden bleek duidelijk, hoe grote waardering men in brede kring voor zijn werk en persoon koestert. Onder meer werd het woord gevoerd door de directeur-generaal van de land bouw. ir A. W. v. d. Plassche, die na mens het Ministerie dank zegde voor de arbeid van dr Kruisheer op een om vangrijk terrein, al was dit werk wellicht niet spectaculair. Vooral de zorg, waarmede hij de voor uitgang van de diverse wetenschap pen en wetenschappelijke technieken dienstbaar heeft gemaakt aan de kwa liteitsverbetering heeft alom grote waardering geoogst. Hij legde daar mede tevens een gezonde basis voor de toepassing van de weliswaar dikwijls verfoeide maar toch noodzakelijke controle-maatregelen. Ook interna tionaal is die arbeid van grote beteke nis geweest, en de export van de Ne derlandse zuivelproducten is er op di recte wijze door gestimuleerd. Spreker hoopte, dat de heer Kruisheer thans een periode van welverdiende rust tegemoet gaat, hoewel het hem bekend was dat de scheidende directeur op an der terrein zijn krachten in dienst van de gemeenschap zal blijven stellen. Tot de nieuwe directeur, dr J. G. van Ginkel. richtte ir Van der Plassche een gelukwens met diens benoeming. Hij sprak de hoop uit, dat diens arbeid in even grote kring een gelijke voldoening zou geven als dit bij diens voorganger het geval was. Vooral sprak ir Van der Plassche de hoop uit, dat de heer Van Ginkel de sfeer van zijn nieuwe werk kring. die hem geenszins vreemd is, zal handhaven zoals dr Kruisheer deze heeft opgebouwd, want de sfeer van een werkgemeenschap is in hoge mate me debepalend voor de resultaten van de ar beid. Di* Kruisheer merkte in zijn antwoord op, twee omsbandighdeen bij zijn arbeid te hebben meegehad. namelijk in de eer ste plaats een soepele en volledige me dewerking van „Den Haag", waarvan de tot standkoming van het nieuwe gebouw ook getuigt, en ten tweede het uitste kende corps medewerkers, die hem steeds voortreffelijk terzijde stonden en ook in het verleden hebben gesteund. De heer Van Ginkel zegde dank voor het in hem gestelde vertrouwen en zegde toe, de sfeer in het Rijkszuivelstation te zullen bewaren als een kostbaar goed. Namens niet minder dan dertig zui- vel-organisaties sprak de oud-secretaris van de Kon. Ned. Zuivelbond F. N. Z. de heer J. A. Geluk. Deze herinnerde aan de aarzeling, waarmede indertijd dr Kruisheer na diens benoeming te Leaden door de zuivelwereld tegemoet was getreden op grond van zijn „verle den" bij de warendienst. Dit wantrou wen sloeg echter reeds spoedig om in volledig vertrouwen en in grote waarde ring toen bleek, op welke wijze hij zijn taak opvatte en ten uitvoer legde. Hij heeft het werk van het Rijkszui velstation omgebogen door uitbreiding NIEUWJAARSVERGADERING K. v. K. De agenda voor de Nieuwjaarsverga dering der Kamer van Koophandel op Dinsdag 3 Januari a.s. des namiddags om 2 uur in de Lakenhal, bevat oun. de navolgende punten: Verkiezing van een voorzitter der Ka mer; verkiezing van twee ondervoorzit ters der Kamer; benoeming leden van diverse commissies; algemene lastgeving inzake ambtshalve doorhalingen van inschrijvingen in het Handelsregister; Nieuwjaarsrede van resp. de voorzitter en de beide ondervoorzitters der Kamer. NIEUWE AUTO-LADDER VAN DE BRANDWEER De nieuwe auto-ladder van de Brand weer zal op 11 Januari door de burge meester, jhr mr F. H. van Kinschot, aan het korps worden overgedragen. te geven aan het researchwerk, dat de gehele Nederlandse zuivelindustrie in sterke mate ten goede is gekomen, niet alleen bij de controle doch ook by de productie. Dr Kruisheer heeft de Ir Van der Plassche. de directeur- generaal van de landbouw rechts in gesprek met de heer en mevrouw Kruisheer middenen de nieuwe directeur de heer Van Ginkel links (Foto L.D./Van Vliet.) wetenschap naar de praktijk gebracht en hiermede ook op internationaal ge bied grote verdiensten verworven. Namens dertig organisaties op zuivel gebied uit het gehele land bood spreker als afscheidsgeschenk een vloerkleed aan. Tijdens de verdere receptie drukten zeer velen de heer en mevrouw Kruis heer de hand ten afscheid, daarbij dank zeggend voor zijn werk en de hartelijke persoonlijke belangstelling die hem in zo brede kring vrienden deed verwer ven. Onder de receptiegangers bevonden zich o.a. vertegenwoordigers van zuivel- organisaties in en om Leiden en aanver wante organisaties, benevens burgemees ter jhr mr F. H. van Kinschot. WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG". Uitreiking prezen van de Tuinen- en Potplantkweekwedstrijd. In ,JDe Kleine Burcht" had de prijs uitreiking plaats van de in het bijna af gelopen jaar gehouden tuinen- en pot- plantweekwedstrijd onder de bewoners van de huizen van de Woningbouwver eniging. De voorzitter der woningbouwvereni ging, de heer J. Gerritsen, heette allen welkom, in het bijzonder de jury van de gehouden keuring, de heren Smit, Langezaal en Verver. Het ver heugde de voorzitter, dat de opkomst van de deelnemers zo groot was. Spr. vergeleek het drukke bezoek van deze bij eenkomst met het meestal geringe be zoek van de ledenvergaderingen van de woningbouwverenigingen. Hij wekte op laatstgenoemde vergaderingen even goed te bezoeken. Het bestuur heeft gemeend dit jaar alle deelnemers, ook zij die niet voor een prijs in aanmerking kwamen, toch een troostprijs geven. Dat deze medede ling met vreugde werd vernomen be hoeft feitelijk niet te worden vermeld. Daarna gaf de voorzitter het woord aan de voorzitter van de jury. de heer J. H. Smit. die. na een geestige inlei ding overging tot het uitreiken van de prijzen. Deze bestonden uit textielgoe- deren, zoals badhanddoeken, thee- en kopjesdoeken enz. Hier volgt de uitslag: Grote achtertuinen: 2de prijs C. Streefland, A. de Leng, W. v. d. Berg, Th. van Teijlingen, C. A. den Os, J. Dreef. (De eerste prijs werd niet toe gekend i. Derde prijs: A. van Maastricht, A. Bonarius, mevr. Sliggers, H. Blansjaar, Joh. v. d. Bos. Vierde prijs: W. de Man, J. Kukler, mevr. KaakGiezen. A. Gerritsen, A. Went. A. Wortman, W. Koolloos, J. van Beek, M. Habraken, A. Laurier. J. Dreef Sr, C. Scheurwater, Jef v. Beek, Van Biezen, H. de Graaf, D. de Graaf, A. Heetveld. Kleine achtertuinen: Eerste prijs: D. Galjaard (beker), P. Winterkamp, J. Regeer, De Waal. Tweede prys: J. P. Crama, P. de Winter. Derde prijs: J. Tegelaar, Visser. Vierde prijs: M. Pet, J. v. d. Berg, Boetekees. Vijfde prüs: mevr. Werk. Voortuinen: Eerste prijs: A. de Leng (beker). Vierde prijs: Joh. v. d. Bos, J. Kukler, H. Blansjaar, J. Gerritsen. Vijfde prijs: C. Scheurwater, A. Wendt, Jac. v. d. Leek, Jef van Beek. D. de Graaf troostprijs. 2de en 3de prijs niet toegekend. Potkweek: Eerste prijs niet toege kend. Tweede prijs: mevr. Sliggers, mevr. De Leng. Derde prijs: mevr. Winterkamp, mevr. Went, mevr. v. d. Berg, mevr. C. Baart. Na de prijsuitreiking bracht de voor zitter dank aan de jury en aan de heer P. Winterkamp, die hun krachten ook dit jaar weer aan deze tuin- en pot- kweekwedstrijd hadden gegeven. TOLK-VERTALER INDONESISCH Sinds gisteren zijn de heren J. J. Ras en mr H. W. Emanuels in Nederland de eerste officieel- bevoegde tolk-verta- lers voor het Indonesisch. Zij legden examen af bij prof. dr A. Teeuw, hoog leraar aan de Leidse Universiteit. (Ingez. Med.-Adv.) Café-Restaurant rt ttf Stationsweg 35a - Telef. 21444 TIJDENS UW en gedurende de avond speelt voor U de bekende entertainer-pianist van 15.30-24 uur Na ruim 40 jaar Groot was de belangstelling en hartelijk de waardering, welke ir F. Stokhuyzen gisteren uit zeer brede kring mocht ontvangen ter gelegenheid van zijn afscheid als adjunct-directeur van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Ruim veertig jaar 1 September 1914 deed de heer Stokhuyzen als jong ingenieur zijn intrede bij de S.L.F. heeft hij zijn krachten gegeven aan de ontwikkeling van dit Leidse energie-bedrijf, dat mede door zijn activiteit thans voor vele buitengemeenten als kracht- en warmtebron optreedt. Ir Stokhuyzen, 1 Augustus 1934 tot ad junct-directeur benoemd, zag zich in deze functie speciaal belast met de dis tributie van gas en electriciteit, in wel ke kwaliteit hij een groot aandeel heeft gehad in de onderhandelingen met di verse gemeentebesturen uit de omgeving voor wat betreft de levering van gas en electriciteit. Voorts maakte hij deel uit van de Contactcommissie voor de com merciële samenwerking met de installa teurs, was hem de behartiging van de voorlichtingsdienst toevertrouwd, trad hij op als voorzatter van de Veiligheids commissie van de SLF en was hij van de oprichting af directeur van de N.V. Mij tot levering van Electnciteits-ener- gie „Lugdunum", van welke NV hij ook na dit afscheid directeur zal blyven. Naast al deze functies in SLF-ver- band, is ir Stokhuyzen ook voorzitter van de Vereniging ..De Hollandsche Mo len". in welke kwaliteit hij niet alleen geijverd heeft voor het behoud van de Hollandse molen, doch tevens ook om deze molen als energie-bron aan te wen den. Dat men ook op het internationale vlak zijn adviezen zeer waardeerde, treedt o.a. aan de dag uit het feit, dat hij indertijd deel uitmaakte van een commissie die in Ierland de electrifica- tie van het Shannon-gebied voorbereid de. Een omvangrijk werk, waarvoor hem in die tijd plm. een jaar verlof werd verleend. Behalve dat gistermiddag zeer vele vooraanstaande figuren uit de electrici- teits- en gaswereld hun waardering uit ten voor de omvangrijke arbeid van ir Stokhuyzen, getuigden vele burgemees ters uit het verzorgingsgebied van de SLF van het prettig contact, dat zy steeds met de scheidende functionaris hebben gehad. Bovendien verschenen op deze in het administratiegebouw van de SLF gehouden afscheidsreceptie ir H. E. Kruyt en mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, resp. voorzitter en secretaris van de Leidse Vereniging van Industriëlen, de oud-directeur van de SLF ir G. A. van Klinkenberg, ir H. E. Roodenburg, direc teur van het Electriciteitsbearijf in Zuid Holland, dr ir P. Fehmers, oud-adj. di recteur van de SLF, de heren W. Zwart, H. de Nie en F. Langezaal namens de Federatie van Leidse Installateurs en voorts vertegenwoordigers van Water schappen en Polderbesturen, van ver voersmaatschappijen, talrijke hoofden van gemeentelijke takken van Dienst, directies van engros-bedrijven, vele za kenrelaties en vrienden van ir Stokhuy- sen, die deze middag met vele geschen ken en bloemen werd verrast. HULDIGING IN INTIEME KRING Aan deze afscheidsreceptie ging in de ochtenduren een huldiging in intieme kring vooraf. De directeur van de SLF. ir Y. Ykema, die het woord voerde na mens de naaste medewerkers van ir Stokhuyzen. wees op de kwaliteiten van de scheidende adjunct-directeur, waar aan hij hartelijke woorden van waarde ring en afscheid paarde. Namens deze medewerkers bood hij een blijvend aan denken - een schemerlamp - aan. In ge lijke geest sprak de voorzitter van het Jubileumfondsh, de heer J. J. C. Snel, die ir Stokhuyzen namens dit fonds een geschenk overhandigde. Het College van B en W. en de Ge meentelijke Commissie van de SLF had den reeds eerder een gelegenheid gevon den om hun dank en waardering te ui ten. Vandaag wordt hiertoe het overige personeel in de gelegenheid gesteld. De heren H. de Nie. F. Langezaal en W. Zwart (v.l.n.r.), die de Federatie van Leidse Installateurs vertegenwoordigden, nemen afscheid van ir en mevr. F. Stokhuyzen. (Foto L.D./Van Vliet.) Uitvoer naar Nederland en West-Duitsland is het afgelopen jaar sterk toegenomen (Van onze Brusselse correspondent) By dit jaareinde mogen de Belgische bedryfsdirecties zich in het algemeen verheugen over een zeer voordelige gang van zaken: 1955 is, met uitzondering voor de textielindustrie, een jaar geweest van volledige tewerkstelling en van zeer rendabele record-cijfers. De Belgische industrie heeft ook bewezen dat rij zich, ondanks de hoge lonen, flink kan weren, zelfs op die markten, waar heel wat nodig is om vaste voet aan de grond te krijgen. Met name is de Belgische export naar West-Duitsland over de eerste 10 maanden van 1955 met 55 pet toe genomen en dat land is hierdoor, na Nederland, de beste cliënt van België ge worden! De reeds zeer belangrijke export naar Nederland is overigens nog met 20 pet toegenomen, terwyl de invoer uit Nederland in België slechts in geringe mate toenam. Naar Frankrijk en de Verenigde Staten steeg de Belgische export resp. met 28 en 26 pet, vergeleken met de cyfers over de eerste 10 maanden van 1954. Donkere wolk van verkorte werkweek, zegt minister Over dit gunstige beeld hangt, zoals de minister van Financiën, Hendrik Lie- baert, in de Tweede Kamer verklaarde, de donkere wolk van de vyf-daagse werkweek, die haar schaduw werpt op de sectoren, waar de verkorte werktijd helemaal niet nodig is, om. by de over heidsdiensten. Men heeft het de minis ter in de kringen van de ambtenarij kwalijk genomen, dat hij met deze woor den als zijn mening te kennen gaf, dat de ambtenaren zich liever niet krom werken en dat zy dus verder rustig 48 uren per zes dagen kunnen werken in plaats van 45 uur, verdeeld over vijf dagen, wat van 1 Januari a.s. af het geval zal zijn in de Belgische kolenmij nen. De instelling van de 45 uren week in de staatsdiensten zou honderden mil- lioenen francs kosten. De salarissen van de ambtenaren zijn overigens gekoppeld aan de index van de kleinhandelsprij zen (de Belgische levensduurte-index) en wanneer dus de prijzen stijgen, wat thans niet het geval is, stijgen ook de salarissen. Staal en kolen tekort De Belgische staalproductie draait momenteel op volle toeren, terwijl en kele hoogovens zelfs weigeren orders te accepteren, daar zij leveringstermijnen hebben van meer dan zes maanden en hun installaties moeten uitbreiden. Over December 1955 wordt een record-pro- Lezers scli rijven HET INZAMELEN VAN HUISVUIL. Daar stond het weer j.l. Zaterdag in de krant, dat berichtje van de directeur Gem. Reinigings. en Ontsmettingsdienst: „Op 2de Kerstdag zal geen huisvuil wor den ingezameld. Het ophalen van huis vuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, zal nu plaats hebben op Donderdag 29 Dec. M.a.w. een keer overslaan en zodoende een volle week met huisvuil opgescheept. Toen e«4iter op Goede Vrijdag ook geen vuil werd opgehaald, werd voor die per celen de Zaterdag bestemd, zonodig ook de middaguren. Van de veronderstelling uitgaande dat door de gehele stad twee maal per week vuilnis wordt opgehaald, is de vraag: kan dat voor die andere groep dan ook niet? Want wat voor de een kan, moet voor de ander toch ook mogelijk zijn. Het valt niet mee een week lang met het huisvuil te moeten zitten, en vooral niet in deze tijd. W. Naschrift van de Redactie Bij In formatie bij de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst werd ons van deze gang van zaken de volgende verklaring gegeven De Zaterdag geldt als een halve werk dag. Door nu al het materiaal ook des Zaterdagsmiddags in te zetten is het mogelijk de achterstand van Vrijdag weg te werken. Het is evenwel niet mogelijk de achterstand, ontstaan door het stil leggen van het werk op een volledige werkdag in te halen op een volgende werkdag, die al volledig is bezet. Dat is de reden dat wat na Goede Vrijdag wèl mogelijk was, na 2de Kerstdag niet kon. IS DAT REDELIJK? O 2de Kerstdag liep ik met mijn man 's avonds om 9 uur op de Stationsweg, toen wij daar een kennis tegenkwamen die ik sinds l'£ jaar niet gezien had. Wij waren bly dat wü elkaar eindelijk weer eens zagen. Maar nauwelijks ston den wij één minuut met elkaar te pra ten of er kwamen 2 politieagenten op ons af met de boodschap, dat wij direct door moesten lopen, want we mochten daar niet blijven staan. Als ze dat nu tegen jongelui zeggen, die daar de hele avond lopen, vind ik het redelijk, maar nu niet Wij leven toch in een vry Ne derland? Met dank voor u afgestane plaats ruimte teken ik. R. NEUTEBOOM—v. d. GEER Uiterstegracht 150, Leiden. H. F. K. Koster benoemd tot hoofd Prinses Ireneschoo' Als hoofd van de Prinses Ireneschool. gelegen aan de van Vollenhovekade. uit gaande van de Vereniging voor Christe lijk Onderwijs, is benoemd de heer H F. K. Koster, hoofd van de van Limburg ^tirumschool te Heelsum. De benoeming g^at in op 1 A^ril 1956. ductie van meer dan een half millioen ton ruw staal verwacht. Platen voor de scheepsbouw worden momenteel bere kend tegen 160 dollar per ton, hetgeen een belangrijke winstmarge mogelijk maakt. Over de eerste negen maanden van 1955 heeft Nederland in België 650.800 ton cement gekocht, d.i. 20.000 ton méér dan in 1954 en 40.000 ton meer dan in 1953. Ook Belgische kolen wor den in steeds grotere tonnages naar Ne derland geëxporteerd. De voorraden ko len zijn thans in België tot op een mi nimum geslonken. Nog in Juni 1954 wis ten de kolenmijnen geen raad met de enorme voorraden, 4 millioen ton. die naast de putten torenhoog lagen opge stapeldThans weten de mijnen niet wie zij het eerst van kolen zullen voorzien! Twee belangrijke feiten In de loop van 1956 komen twee be langrijke feiten aan de orde: zowel met de bouw van de wereldtentoonstelling als met die van de eerste atoomcentrale (een kleine experimentele centrale »an 11.000 kw. die tegen 1958 klaar moet komen en die de wereldtentoonstelling van electrische stroom zal voorzien) zal een aanvang worden gemaakt. De Brus selse kranten hebben overigens al cri- tiek uitgeoefend op de minister van Openbare Werken, die veel te traag zou zijn met de werken van de wereldten toonstelling. Wanneer het blijft door gaan, zullen wy de expositie tot 1960 moeten uitstellen, schreven enkele pes simisten reeds. In regeringskringen werd dit pessimisme echter onredelijk geacht en een woordvoerder van het kabinet verklaarde, dat het schema voor de wer ken zo stipt als een klok wordt afge werkt. Momenteel worden op het Heizelplein reeds grote nieuwe avenues aangelegd; de bulldozers werken er onverpoosd en de autosalon moest dit jaar worden in gekrompen. daar een nieuw groot pa leis op de Heizei wordt gebouwd, dat als receptiepaleis zal fungeren. Drie jonge Luikse leerling-architecten hebben voor de wereldtentoonstelling een „Benelux- poort" ontworpen. Indien zij tegen 1958 hun studies beëindigd zullen hebben zul len zij hun eigen ontwerp, dat door de organisatoren van de wereld-expositie is aanvaard, mogen uitvoeren ook. Gisteravond zijn de vastgestelde wed strijden tafeltennis en volleybal gespeeld en werden de kampioenen in deze afdelingen bekend. Klaverjassen is ech ter in zijn geheel van het programma afgevoerd, wegens te weinig belangstel ling. De uitslagen zijn: Afdeling tafeltennis groep 1 en 2: 1. en kampioen Enzo Spadon; 2. Elie Ver- rfond; 3. Nico van der Waard; 4. Jan Brandt. Afdeling Volleybal groep 3 en 4: l en kampioen Oranjeploeg 2; 2. Levendaal 4; 3. Levendaal 2; 4. Oranjeploeg 1. Enzo Spadon vertelde ons. dat hij thuis met tafeltennissen begonnen was. Later is hij in een vereniging gegaan, maar verliet deze spoedig weer. Op schoolwedstrijden had hij nooit succes. Hij vertelde ook. dat hij veel geluk ge had heeft, waar de wedstrijdleider het in het geheel niet mee eens was. De kampioensploeg van het volleybal bestond uit leden van een speeltuinver eniging. Ze verloor geen enkele wed strijd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: John, zn van A. Currle en J. J. H. Op- gelder; Petrus Johannes Wilhelmus, zn van P. J. Rietveld en A. E. Loomans; Yolande, dr van D. H. Wasslnk en R. C. Weenlnk; Wllhelmina Frederlka. dr van W. F. Beij en J. B. Breedeveld; Franclscus. zn van T. Kok en M. Kuljf; Arlna Cornelia Jacoba, dr van J. P. J. van Vuuren en H. BelJ; Kaspert Hendrik, zn van K. H. van der Aa en A. M. Kersenboom. GETROUWD: J. C. Martens en M. T. H. Schalks: M. A. Laken en J. M. C. Veenswijk; J. H. van de Wijngaard en G. J. den Dopper; H. P L R. Wenger en B. M. Peek; J. van Heynlngen en C. van Ingen Schenau- C. Sloós en J. Schreuder; P. van den Broek en E. B. Contant; J. G. Paardekooper en W. C. Sillevls; G. Schutte en J. H. Boter; C van Beelen en A. G. Kevellng, P. van Beek .n A J. Drecmans; B. A. H. Hlnskens en C F Kort; P. L. van der Voort en J. J. van den Eshof; G. J. Scholten en A. W. Roodbeen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3