Lezers schrijven Gezellige feestavond ULO-school Pieterskerkstraat De alarmklok luidt Raad van Leiderdorp hijeen 54ste Jaargang Zaterdag 24 December 1955 Tweede Blad No. 28713 Jeugd gaat fikkiestoken Kerstbomen worden 2 Januari op Schuttersveld verbrand Kerstboomoptochten met muziek Zodra de feestdagen voor hij zjjn en de kerstbomen hebben afgedaan, wor den deze bomen, ontdaan van hun glinsterende luister, gedegradeerd tot huisvuil of bestemd voor een fikkie. Aangezien dit laatste voor de jeugd wel leuk, doch voor de Politie en Brandweer allesbehalve prettig is, heeft het bestuur van de Leidse Jeugd Actie zich tot de Gemeentelijke auto riteiten gewend met het verzoek hier voor een betere maar toch attractieve oplossing te zoeken. Met volledige medewerking en onder toezicht van Politic en Brandweer zal de Leidse jeugd van deze bomen nu op Maandag 2 Januari 's avonds om kwart vóór acht op het Schuttersveld een fikkie mogen stoken. Indien het weer medewerkt en er omt voldoende „brandstof" dit laat- :e is mogelijk, want er worden in deze ijd circa 10.000 kerstbomen in Leiden erkocht dan kan dit 'n spectaculair chouwspel worden. Teneinde aan deze massale kerstboom erbranding nog een feestelijk tintje te pven, zal de jeugd, met muziek voorop, it drie delen van de stad. t.w. het fooipark, het Stadhuisplein en vanaf Hoge Morsweg (viaduct nabij het lubhuis van Njord) naar het Schut- ersveld optrekken. Het Chr. Tamboer- n Pijpercorps „Kunst en Genoegen" en ie band van de Nederlandse Padvinders ■n van de Katholieke Verkenners zullen eze avond hun muzikale medewerking erlenen. Aan deze kerstboomoptochten mogen ileen die jongens en meisjes deelnemen, ie voorzien zijn van een kerstboom, 'oor hen wordt ook bij de brandstapel en plaats gereserveerd. De „optochten" vertrekken om kwart jver zeven van de verzamelplaatsen ings een nog nader te publiceren route in zullen om ongeveer kwart vóór acht >p het daarvoor afgezette gedeelte van et Schuttersveld arriveren. Hier wordt ezamenlijk de brandstapel opgebouwd ra na een openingsfanfare door een tal jongelui met fakkels ontstoken. Bakker Korff-tentoonstelling gaat niet door TIJDELIJKE OPSTELLING IN LAKENHAL De verleden jaar aangekondigde ten toonstelling van werken van Bakker Korff in de Lakenhal, kan wegens verschillende redenen geen door gang vinden. Ter gelegenheid van de komende eestdagen heeft de directeur van de .akenhal, de werken die in het Museum, eigen bezit en als langdurig bruikleen anwezig zijn van Bakker Korff. in een ieuwe opstelling tentoongesteld, om evens het Leidse publiek in de gelegen- eid te stellen enige nieuwe aanwinsten n een belangrijk nieuw bruikleen te tezichtigen. Tot de aanwinsten behoort een gete kende voorstudie van het grote schilde- tij „La Fille du héros", die deze zomer pan de Lakenhal geschonken werd. Door pankoop verkreeg de Lakenhal „Le con- :ert" en een fraai stilleven. In bruikleen ratving het museum 3 olieverfschetsen ut de vroege tijd van de schilder. Samen met de werken van Bakker Korff zijn enige werken van zijn tijd snoot Cornet opgesteld. WERKGELEGENHEID BLUFT STABIEL Zoals kon worden verwacht steeg het sanbod van werkkrachten in de periode m 12 t.m. 17 December opnieuw n.l. 'an 300 tot 335. Deze stijging is het ge- 'olg van normale seizoensfactoren en an beëindiging van werkzaamheden c.q. ïrijvingsfactoren. Een verheugend feit is, dat de z.g. .lijvende werkgelegenheid een niet on betekende uitbreiding heeft ondergaan. De vraag liep, hetgeen samenhangt met r.e komende feestdagen, enigszins terug, ïi. van 310 tot 290. De vraag naar jeugdige arbeidskrach- 'en. 15 t.m. 18 jaar, blijft aanhouden, jerwijl het aanbod echter gering is. Het aantal als werkloos ingeschreven Touwen vertoonde een daling t.w. van 10 tot 100. De vraag onderging geen ujziging en bedroeg 300. In nagenoeg alle bedrijfstakken be slaat goede tot ruime plaatsingsmoge- ijkheid. KERSTFEEST ULO-SCHOOL PLESMANLAAN i In de stemmig versierde recreatiezaal "an de Ulo-school aan de Plesmanlaan :ebben de leerlingen gistermiddag in ree groepen met gespannen aandacht iekeken en geluisterd naar een Kerst spel, dat geheel door „eigen krachten" ;erd uitgebeeld. Onder leiding van de eren J. C. L. de Wilde en P. van Dam 'as de uitvoering keurig voorbereid, zo- at de teksten en liederen zonder enige apering „over het voetlicht" kwamen. >e costuums en verdere requdsieten wa rn van eenvoudige makelij, in volmaak- e overeenstemming dus met de sfeer 'an het Kerstverhaal. De stille aandacht tijdens de opvoe- ing vormde het beste bewijs, dat de tjlvolle uitbeelding haar uitwericing Jet had gemist. Onze stadgenoot, de heer D. Noor- luin. is aan de Technische Hogeschool e Delft geslaagd voor het examen cheepsbouwkundig ingenieur. Aangezien de Leidse Jeugd Actie met deze opzet eerst nog enige ervaring met één verbrandingsplaats wenst op te doen. is ditmaal nog niet de gehele stad gemobiliseerd. Het bestuur van de L. J A. verwacht een grote deelname aan deze kerstboom verbranding en zou het op prijs stellen indien de bomen niet vóór 2 Januari werden opgeruimd. Jongens en meisjes, die niet aan de „optocht" deelnemen, kunnen hun boompje op 2 Januari van vier uur af op het Schuttersveld afge ven. Is dit niet mogelijk of is de afstand te ver, kunnen de bomen ook worden meegegeven met de Gem Ophaaldienst voor huisvuil. Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris J Fuhrl Snethlage te Leiden. Huis en erf Utrechtse Jaagpad 130 in bod: f. 5.700. koper: J. J. van der Reijden te Leiden voor: f. 6.200. CONTACTAVOND ARS AEMULA NATURAE De activiteiten van het Leidse Ge nootschap ter beoefening van de Teken en Schilderkunst „Ars Aemula Naturae" gevestigd aan de Pieterskerkgracht 9, be perken zich niet alleen tot de cursussen in tekenen, schilderen en boetseren. Daarnaast krijgen de contactavonden voor leden, cursisten en donateurs, die enige malen per jaar plaats vinden, het karakter van culturele samenkomsten. Donderdagavond maakte het meren deel van de leden dan ook een dank baar gebruik van de gelegenheid weer zo'n avond bij te wonen. Het contact werd in de eerste plaats tot stand gebracht door werk van leden en cursisten te laten circuleren. De ken nismaking via het vervaardigde werk slaat juist in deze kring bijzonder goed aan Na de koffie werd aan de heer H. Kleibrink gelegenheid gegeven enige van zijn films te vertonen. Hoewel diens uitingen in een ander vlak liggen, bleek uia deze rolprenten heel duidelijk, dat de oorsprong, de ontroering van de ver vaardiger, volkomen overeenstemt met die van de beeldende kunstenaar. De voorzitter, de heer J. B Volkers, vertolkte dan ook aller gevoelens, toen hij bij de sluiting van deze welgeslaagde avond, de heer Kleibrink dankte en deze overeenkomst onderstreepte. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Leonardus Wilhelmus, zn van J. M. KnJJ- snburg en M. J. C. Barnhoorn. OVERLEDEN: v. Musscher, man. 47 Jr; J. Bon, wed. «n v. d. Blom. 65 Jr: J. J. Mol. wed. van Whngaard. 82 jr; P. P. v. d. Berg 'ednr. 80 Jr; P. Benders, man. 60 Jr. Officiële publicatie INZAMELING HUISVUIL. Op de 2e Kerstdag zal geen huisvuil 'Orden Ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan 3e openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per- Wen, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, zal nu plaats hebben op Donder dag 29 December e k. DE DIRECTEUR GEM. REINIG IN GS - EN ONTSMüTTTINGSDIENST. Enkele maanden van intensieve voor bereiding door de leerlingen en enkele leerkrachten van de ULO-school aan de Pieterskerkstraat, resulteerden gisteren in een feestavond, in de foyer van de St adsgehoorzaal, die klonk als een klok. Meyer, Peter v. d. Voort, Lous Sonnega, Roel v. d. Bos, Lenny v. d. Bogaard en Hans Otten opgevoerd. Het oogstte dan, ook, en terecht, grote waardering. De algehele leiding van deze avond berustte bij de leraar, de heer G. J. En- zerink, wienst echtgenote bij het toneel spel de taak van souffleuse op zich had genomen. Bij monde van Fred Meyer werd beiden hartelijk dank gebracht. Het hoofd van de school, de heer D. Voorbman, sprak aan het slot van de avond woorden van bijzondere dank tot allen, die aan deze feestavond op eni gerlei wijze hadden meegewerkt. Na mens de oudercommissie overhandigde hij enkele kleine geschenken Een aparte vermelding verdienen zeker de door alle leerlingen der school vervaardigde programma's, waarvan sommige zeer artistiek waren uibge- voerd. Het' was werkelijk een feestavond met en voor elkaar. Wij weten niet wie van deze uitvoering meer hebben genoten de leerlingen zelf, de ouders of de leer krachten In ieder geval zullen allen van dit feest een plezierige herinne ring mee naar huiis genomen hebben. Wij ook. Het was een goed begin van de Met muziek, dans en toneel Er was een programma van muziek, dans en toneel, dat gistermiddag de leerlingen zelf en gisteravond de ouders en de leerkrachten enkele allergezellig ste uren heeft bezorgd. De Wodka's een muz'iekclubje bestaande uit vier jongens en een meisje, Wim van Weizen, Henny van Wijk. Gerard Kramer, Henny v. d. Wijngaard en Willy Kramer, brachten een paar nummers populaire muziek en zang. Zij werden daarvoor met een da verend applaus beloond. De meisjes uit de 3e klas lieten vervolgens een correct uitgevoerde rhythmisohe baloefening zien; terwijl de meisjes uit de 4e klas, in costuums uit de pruikentijd, een menuet dansten. Aan de piano werden zij bege leid door Elly Kapaan en Gerie de Hart. De dansen waren ingestudeerd onder leiding van de gymnastieklerares me vrouw Smit. Zij kreeg daarvoor bloemen aangeboden De clou van de avond was de opvoe ring van het spannende toneelstuk „Het spook van Cambrooke Castle". Dit spel, waarin ook de komische noot niet ont brak, werd met overtuiging en enthou siasme door Wil den Tonkelaar, Gerie Afscheid mr dr S. Rozemond In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zal mr dr S .Rozemond, directeur van de Dienst voor Sociale Zaken, een functie, welke hij ruim twintig jaar heeft bekleed, per 31 December a s. deze Dienst verlaten. In verband hiermede wordt as. Vrij dagmiddag om drie uur in het gebouw van de Dienst een afscheids-bijeenkomst gehouden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen God geleerdheid, de heer J Smit Sibinga (Warmond); doet. examen klassieke taal. en letterkunde, de heer H Chr Albertz (Leiden) (cum laude); cand.- examen klassieke taal- en letterkunde, de heer P A. Meyer (R'dami (cum laude KERSTFEEST ZONDAGSSCHOOL N. P. B. De leerlingen van de Zondagsscholen van de Ned. Protestantenbond hadden gisteravond hun Kerstfeest in de Re monstrantse Kerk. De voorzitter van de N.P.B., ds J. van Goudoever, merkte over de betekenis van het Kerstfeest op, dat de drie Koningen of Wijzen hun kroon afzetten en het hoofd bogen voor het Kindeke. Hieruit blijkt wel, dat zij in dit kindje iets zeer bijzonders zagen. Het Kerstfeest is daar om het feest van de stille eerbied. De geboorte van het Kindje maakte, dat de herders, arm en daarbij nog een zaam en koud in de nacht, zich toch gelukkig voelden. Het Kerstfeest is dan ook om. het feest van de blijdschap niet aan de buitenkant, maar Innerlijk, van het hart. Het Is ook een feest van de liefde. Een aantal kinderen voerde vervolgens een Kerstspel op, waarvan de liederen aansloten aan passages uit het Evange lie naar Lucas, door een der leerlingen voorgedragen tegen een achtergrond van orgelspel. Mevr. KatVan Houten vertelde een Kerstverhaal, dat de kinderen tot het einde in gespannen aandacht hield. Ds Van Goudoever dankte allen, die tot het welslagen van dit Kerstfeest hadden medegewerkt. de Hart, Wim Smitt, Ellen Cortel, Fred kerstvacantie! LEIDERDORP LEI DER DORPSE DAMCLUB LDC speelde de laatste competitiewed strijd tegen DVN uit Noordwijk. Deze eindigde met de voorlopige uitslag 9—9 en één afgebroken partij, welke voor LDC minstens remise zal opleveren. De uitslagen zijn: J. van Sandyk (LDC) —Th. Vink (DVN) 1—1, A. v. d. Zwan— G. v. d. Wiel, afgebr., J. J. Hassefras Th. Zwetsloot 02, A. B. OortmanA. Turk 11, A. J. van Tol—F. Drost 02, J. v. d. ZwanC. Terveen 11, D. Has sefrasJ. Peschier 02, H. v. d. Vecht C. v. d. Zwan 20. H. VerhoogtP. de Bruin 2—0, B. G. Corts (res.)— P. Vink (res.) 2—0. OEGSTGEEST Voordrachtsavond Georgette Hagedoorn De Poelgeesterwijkgemeenbe der Herv. Kerk had aan de jaarlijkse samenkomst ter voorbereiding van het Kerstfeest dit keer een geheel ander karakter gege ven dan tot nu toe gebruikelijk was. Men had n.l. de bekende kunstenares Geor gette Hagedoorn uitgenodigd voor een zang- en voordrachtsavond. waarin cude kerstliederen ten gehore werden gebracht. Hoewel dit initiatief Driizens- waardig moet worden geacht, bleek dat vele gemeenteleden verstek heten gaan. De zaal was althans matig bezet, doch de afwezigen hadden o.i. het ongelijk aan hun kant. want hetgene gister avond in Irene geboden werd was van bijzonder goed gehalte. Ds G. F. Callen- bach sprak een kort inleidend woord Mevrouw Hagedoorn merkte bij de aanvang van haar optreden op dat in het programma voor de pauze de aardse liefde bezongen zou worden en na de pauze het accent zou worden gelegd op de hemelse liefde. In het als „Losse Sneeuwvlokken" aangekondigde eerste proerammanum- mer zong mevr. Hagedoorn La chanson de Jean Renaud. gevolgd door een aan grijpend Zweeds wiegelied, vertaald door haar overleden echtgenoot MartinusNii- hoff. Dat mevr. Hagedoorn een bege nadigde kunstenares is bleek o.m. uit haar prachtige voordracht. „La Char lotte prie la vierge Marie", waarin een vrouw van de straat zich richtte tot een Mariabeeld, waarvoor zij ten slotte in aanbidding neerknielde. Dit was aan grijpend door grote dramatische kracht. De droom van Herodes. een fragment uit een kerstspel van Niihoff en de Reis van de drie Koningen door T. S. Eliot wei-den verdienstelijk voorgedragen door Harmen Zondervan. Mevrouw Hage doorn besloot haar optreden voor de pauze met een voordracht van het in de bezettingstijd geschreven gedicht van Ida Gerhard „Het Carillon". Na de pauze volgde een reeks eeuwen oude volksliederen, aUe vertaald en met verbindende teksten van Martinus Nii- hoff. De harmonisaties waren van Pierre Verdonck. Ds Callenbach dankte mevrouw Hagedoorn voor haar onroe rende voordracht onder aanbieding van een sierlijk handbouquet. BRIDGE-DRIVE ENDEGEEST Het personeel van Endegeest, hield een onderlinge wilde bridge-drive: De voornaamste uitslagen zijn: 1. de heer en mevr. Stein met 6730 punten; 2. de heren de Ruyter en Kole 5360 3. zuster Lips en zustur Bost or 5010; 4. de heren Beekman en Burema 4570: 5. de heer en mevr. Bogaards 4090; 6 de heren van Dijk en van Dijk 3280; 7 de heer Lagas en mevr. Lagas 2210; 8. de heer en men. Roodbeen 1400. Medische dienst - De dienst der huis artsen op Eerste Kerstdag wordt waar genomen door dokter H. Varekamp. Ge- versstr. 45. tel. 21916 en op 2de Kerstdag door dokter E. W. F. van Walcheren, Oranjelaan 29, tel. 22030. WARMOND KERSTFEFEST NED. HERV. JEUGD In de Herv. kerk kwamen alle jeugd verenigingen bijeen om het kerstfeest te vieren. De avond werd geopend door as Zandée en er werd volgens de kerst' liturgie gehandeld. Tussen de gezangen door werd gedeclameerd. De kerstver tellingen werden door mevr. DekkerDe Vos en de heer G. Jansen voorgelezen. De meisjesvereniging „Lenteklokjes" verleende haar medewerking met het zingen van enige kerstliederen. Ds Zandée sloot de avond met dank gebed. Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter A. A. Hueber en dokter C. H. B. Horrevorts, tel. K 2531—7149. TAFELTENNIS T.T.V. „STEEDS VOORUIT" De afgelopen week was weer niet on gunstig voor Steeds Vooruit. Van de 6 gespeelde wedstrijden kwamen 8 pun ten binnen. Het le damesteam sohoof weer een plaats naar boven en kwam nu op de 3e plaats te staan. De dames behaal den een 73 overwinning op Wibo. Het 2e team moest met twee dames de strijd aanbinden tegen koploper Tref fers. Dat de dames van Steeds Vooruit met 46 verloren was dus nog een goe de prestatie. Het le herenteam kwam ook met beide punten uit Den Haag terug, door met 82 te winnen van het Haagse P.S.G. gings dienst de volgende week in plaais Nog steeds staat Van der Zwet op 100%. van op Maandag 26 December, op Dins- Het 2e herenteam wilde niet achter dag 27 December. blijven en versloeg Reflex 4 uit Lisse 1 met 91 Hier blijft de strijd nog open. Zondagsdienst Gedurende de feest- 1 Het 2e herenteam bezet in deze afdeling dagen wordt de Zondagsdienst der dok- 1 de 3e plaats. toren als volgt waargenomen: Eerste Het 3e herenteam kon het echter niet ibolwerkefc in Roelofarendsveen en ver loor met 20. Eindelijk konden ook de junioren het tot een overwinning brengen. Ze won nen met 73 van de jongens van Wes- WERKEN ONDERHOUD MILITAIRE GEBOUWEN GEGUND Door de Genie te Den Haag is het eenjarig onderhoud van en het verrich ten van herstellingen aan militaire ge bouwen en terreinen te Wassenaar, Rijnsburg, Voorhout, Noordwijk, Katwijk en Hillegom gegund aan de laagste in schrijvers C. V. Aannemersbedrijf Proper te Oegstgeest voor de som van f. 194.930. VOORSCHOTEN Ophalen huisvuil In de wijken waar gewoonlijk op Maandag het huis vuil wordt opgehaald komt de reini- Kerstdag: dokter F. H. W. Swen, Veur- seweg 20. telef. 2356; Tweede Kerstdag: dokter Th. J. Thies, Leidseweg 52, telef. 2520. Beide "Kerstdagen voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef 2177. 'terkwartier uit Leiden. Het was een vry uitvoerige agenda waaraan bovendien naderhand nog enkele zij het minder belangrijke, punten waren toegevoegd, waarvoor de raad zich dit maal zag geplaatst. Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen terwijl een rapport van het verificatiebureau be treffende de controle op de gemeente rekening over 1954 in handen werd ge steld voor prae-advies Tot geneesheer voor de kosteloze vac cinatie werd benoemd dr G. A. de Bruijne. Na vaststelling van voorschotten ver goeding voor bijzondere lagere scholen voor 1955 en vaststelling van de weke lijkse uitgaven over 1954 kwam de ge meentebegroting 1956 aan de orde. Van de geboden gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen werd ge bruik gemaakt door de heren Van der Stoel. Winkel. Broxterman. Nievaart en Schoppen. De heer Van der Stoel vroeg o.a. of het niet mogelijk was voor ge meenterekening gebouwde woningen te verkopen zulks ter vermindering van het werk ter gemeente-secretarie. De duplex- woningen zou hij, althans voor een deel, reeds tot eengezinswoningen zien samen gevoegd. Ook drong hij aan op aanleg van gemeentewege van een ijsbaan. De heer Van Winkel sprak zijn vreugde uit over de uitbreiding van de O.L. school en bracht een woord van hulde aan hen die de gemeentelijke plantsoenen verzor gen. De heer Broxterman besprak o.a. het basisbedrag der uitkering voor Lei derdorp vastgesteld en kan zich de be zorgdheid van B. en W. voor de toekomst indenken. Hij vroeg verder inlichtingen over het bouwvolume aan particuliere bouwers verstrekt. De gemeente zal ook aan bouw van arbeiderswoningen de aandacht moeten besteden. Verder be sprak hij het subsidiebeleid. Hij betoog de. dat niet een eventueel tekort alleen aanleiding zou moeten zijn aan bepaalde verenigingen subsidie te verlenen. De heer Nievaart was dankbaar voor het geen het afgelopen jaar in onze gemeente weer was tot stand gekomen en de heer Schoppen vond het aangenaam van B. en W. in het voorwoord van de begro ting te hebben gelezen, dat zij. hoewel zij de toekomst in verband met de finan ciële positie van de gemeente, met be zorgdheid tegemoet zien, toch zullen doorgaan de ontwikkeling en structuur verandering der gemeente op te vangen en in juiste banen te leiden. De voorzitter, burgemeester Van Die- peningen, ging uitvoerig in op de ge maakte opmerkingen. Hij deelde mede dat er in 1948 in onze gemeente 900 wo ningen waren en dat er sedertdien 427 zUo bijgekomen ml. 190 arbelders-wanm- ™ag werd geen gebruik meer gemaakt. gen en 237 middenstandswoningen. De gemeente bouwde hiervan 297 woningen en particulieren 130. Aanleg van een ijsbaan vond hij ook wel van belang. Dit punt werd later aan het investerings program toegevoegd. Met betrekking tot de bouw van ar beiderswoningen merkte de voorzitter op, dat momenteel in dit soort na de oorlog gebouwde woningen mensen wonen, die eigenlijk in middenstandswonigen thuis horen. In de toekomst zullen deze wo ningen wel voor arbeidersgezinnen ter beschikking komen. Daarom moet met het aantal te bouwen arbeiderswoningen met enige omzichtigheid te werk worden gegaan. Daarbij moet wel degelijk in het oog worden gehouden dat een goede ar beiderswoning ook niet voor weinig geld te bouwen is. Wil men met de bouw gaan schipperen dan zal later worden gevraagd hoe in een tijd van hoogcon junctuur zulke woningen gebouwd kon den worden. De eigenlijke behandeling puntsgewijs van de begroting vergde naderhand niet veel tijd meer. Alleen de heer De Graaf had nog en enkele vraag die door de voorzitter tot zijn tevredenheid werd be antwoord. De begroting werd vervolgens vastgesteld op een bedrag aan inkom sten en uitgaven op f. 1.447.021.48 met een bedrag van f. 14.558.78 aan batig saldo. De bespreking van het investeringspro gramma had tot gevolg dat hieraan zo als reeds gemeld, werd toegevoegd de aanleg van een ijsbaan en dat werd ge schrapt de nieuwe Rijnovergang daar dit niet is een zaak van de gemeente Lei derdorp alleen. Hierna werd nog breedvoerig van ge dachten gewisseld over een voorstel tot het instellen van een beroep tegen de voorwaarden, verbonden aan de vergun ning va nde Kalkpolder in verband met slootdemping. B. en W. vonden de ver goeding aan de Kalkpolder te betalen te hoog. Het was vooral de heer Van der Stoel die hiertegen in verzet kwam. B. en W. namen na een korte onderlinge beraadslaging het voorstel terug. Aan de padvinderij werd een lening verstrekt van f. 5000 tegen een rente van 3% zulks onder intrekking van een vroeger raadsbesluit waarbij een rente loze lening was verstrekt. De voornaamste agendapunten waren hiermede afgehandeld en van de rond' Ondergetekende verzoekt U beleefd enige plaatsruimte voor een urgent vraagstuk., n.l. de schrikbarende toe name van het aantal verkeers-ongeval- len. Mijns inziens is dit in hoofdzaak het gevolg van onbeheerst handelen door sommige weggebruikers. De automobilisten zou ik op het vol gende willen wijzen: In de eerste plaats: rijdt beheerst. Passeert niet in bochten of op wegge deelten waar men door verhogingen van bruggen etc. geen overzicht op de weg heeft. Laat trampassagiers rustig in- of uitstappen en indien voetgangers bezig zijn, de weg over te steken, laat deze mensen dan geen duiksprong behoeven te nemen om het vege lijf te redden! Volgt de verkeersregels, doch weest bedacht op eventuele fouten var\ Uw mede-weggebruikers. i Te veel constateert men nog het z.g. I snijden. Rijdt bij ijzel ten hoogste 45 km en bij zeer gladde wegen zal dit zelfs beperkt moeten worden tot 15 km. Vergeet niet dat U niet alleen op de weg bent. Een veel voorkomende onhoffelijkheid is het rijden met te grote lichten, o.a. hebben vele de onbeleefdheid om met grote lichten achter iemand te rijden. Indien de tegenligger en achterligger zo incorrect zijn. kan hierdoor een ern stig ongeluk ontstaan. Hoewel dit een zaak is van de bus- of trampassagier, men moet er op be dacht zijn; dat die vaak de gewoonte hebben achter of voor de bus of tram het wegdek op te komen. Houdt rekening bij storm, dat men fietsers niet te dicht passeert, door een rukwind kan een ongeluk ontstaan. Bewaar afstand, vooral vrachtrijders I met truck en aanhanger. I Uw wagen-lengte is groot en het Komt weieens voor, dat er meerdere trucks met oplegger te dicht achter elkaar rijden. U heeft recht op Uw plaats op de weg, doch zorgt ervoor, dat andere automobilisten U gemakkelijk kunnen passeren. Fietsers, blijft op de voor U bestemde rijwielpaden, rijdt ten hoogste met zijn tweeën naast elkaar en indien iemand wil passeren, geeft hem hiertoe Je ge legenheid, door dan achter elkaar te gaan rijden, gaan rijden. Voor de jeugd; stoei niet op de fiets; dikwijls is een ongeluk gebeurd doordat de sturen in elkaar kwamen. Laat U niet door een auto voortsle pen. Stelt U bü bruggen en overwegen (indien deze gesloten zijn) twee aan twee rechts op en blokkeer de weg niet. Laat Uw lantaarn op het wegdek schijnen. Houdt U ook aan de verkeers regels! Bromfietsers, vlieg niet van het rij wielpad de verkeersweg op. Rijdt vooral beheerst. Uw brommer is snel. doch zijn rem-capiciteit is daaraan niet even redig. Vaak ziet men bromfietsers de rijweg fluks oversteken, want dat kunnen zij wèl! Ten slotte onze voetgangers: blijft op het trottoir, Let op het verkeer, steek liefst op de daarvoor bestemde over steekplaatsen over. Indien deze er niet zijn, geeft Uw ogen goed de kost. Wacht liever even. dan het er op te wagen! Bij bochten in straatgedeelten is over steken zeer gevaarlijk, het snelverkeer is te vlug bij U. Indien men aan het oversteken is, twijfel niet door terug te lopen, geeft desnoods richting aan. Steekt recht over. Een automobilist, brommer of fietser moet begrijpen, dat U geen vleugels hebt. Waar blijven de hoogst-noodzakelijke oversteekplaatsen met knipper-licht? Voetgangers, weest U vooral voorzich tig bij gladheid van de weg met over steken; het verkeer op wielen kan dan niet op 1 meter stoppen. Gaarne zou ik zien. dat er een vrij willige Verkeersbrigade opgericht wordt, met verregaande bevoegdheid. Deze vrijwillige Verkeersbrigade zou kenbaar moeten zijn aan een embleem op haar voertuig. Dit zou m.i. zeer preventief werken. Deze vrijwillige verkeersbrigade zou uit het veteranfencorps van de weg voort moeten komen. Met beleefde dank voor de plaats ruimte. J. P. RIJNBENDE. Terweeweg 120, Oegstgeest. WAAR BLIJFT HET DIERENASYL? In deze feestdagen, waar velen hun huis tijdelijk sluiten en gewoon waren hun huisdieren naar het Asyl nabij de Steenfabriek „Ouderzorg" te Leiderdorp te brengen, doet zich het gemis aan een dergelijk asyl dubbel pijnlijk gevoelen. En is het ook het juiste ogenblik om openlijk hulde en dank te brengen aan. degenen, die hier gedurende vele jaren dierlievend werk hebben verricht. Dat was dierenliefde en -zorg van* de hoogste orde. Met dank voor de plaatsing, H. JANSE. KERSTAVOND. In „De Burcht" te Warmond hield de R.K. Vrouwenbeweging, afd. Warmond, een Kerstavond. Na de opening door mevrouw Smol dersNieuwerkerken, presidente der ver eniging. hield mevrouw Steijger—Asper- slagh een interessante lezing over de advent en de feestdagen, die aan Kerst mis vooraf gingen. In lichtbeelden was hierna te zien diverse kerken, waarin Kerstmis werd gevierd. O.a. zag men hier de kerk in Bethlehem en zeer mooie kerken in Rome. Na de pauze vervolgde spreekster haar lezing en nam de dames mede naar Na zareth en Bethlehem. Zij eindigde tot slot met enkele zeer mooie declamaties. Het geheel van deze avond werd opge luisterd met prachtige zangplaten. EEN 102-JARIGE DAME Op 25 December as. hoopt mevrouw J. M. StadhouderHoffman de leeftijd te bereiken van 102 jaren. Mevrouw StadhouderHoffman verblijft in het rusthuis ..St. Liduina" te Warmond en geniet nog een goede gezondheid en is zelfs nog zeer vitaal. Zij voelt zich zeer gelukkig in het rusthuis en er wordt goed voor haar gezorgd. WASSEN A Ak Medische dienst De dienst wordt Zondag waargenomen door de artsen Janse en De Wit; op 2de Kerstdag door de artsen Plink en De Neef. MARKTBERICHTEN ALKMAAR. 23 December. Kaasmarkt. Commlssienotertng fabrleks Edammer 1.89 per kg Handel kalm. HOOFDDORP. 22 December.. Graan- beursnoterlngenTarwe 24.5025.75; haver 21.50—22.60: gerst 23.00—24.75; rogge 19 50 21.00; blauwmaanzaad 140.00160 00: groene erwten 31.0035 00; capucijners 42.0046 00; karwijzaad 105.00—112 50. area per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN. 23 Decem ber. Groenteveiling. Wast>een A 1018. Idem B 725. eele kool 6 007 60 er oen e kool 7.0010.20. rode kool 6.106 30, wit lof 5355 sDrulten A 3556 Idem B 24 30 andllvle 1935 selderie 6.606 80. knolselderie 1116. kruloeterselle 7 10 7 20. LISSE. 23 December. Gladlolenvelllng Lord Nelson. 14-op: 12-op: 12-14: 10-12: 1.90; Mrs Mark's Memory 5.15 5.80. 3.20—3.65. 1.45—1.80; Nieuw Europa 3.204.20, 3.10, 3.05—3.50, 1.55— 2.90; Odette Samson 6.206.90, 3.55 4.25, 1.75; Pactolus 4.404.70, 3.55— 3.60. 1.80—2.10; Paul Rubens 3.15. 2.70, 1.75; Palet 5.80, 3.45, 1.201.55; Picardy 2.50—3.95, 2.90, 2.25—3.20, 2.45—2.80; Poly- neslë 2.503.80, 2.05; Rosa v. Lima 2 85—3.35. 2.50—3.10. 1.65—2.25; Salman's Glory 6 10, 4.05. 2.30; Sllentlum 3.50—3.60. 2 50—2.70; Silhouet 1.70— 2.40, 1.00—1.50. 0.65—1.40; Preyde's First 3.30. 1.551.90; Polygoon 4 35. 3 75, 2 00; Spotlight 5.25—5.30, 3 85, 3.853.95, 2.653.00; Sneeuwprlnses 1.35 1.90. 1.05—1.35. 0 95—1.25, 0.75—1.00; Spie and Span 6.30. 7.25, 6.10, 4.45; Uhu 6.10— 6.25, 4.755.00, Uucle Tom 2.60—3.15. Vanguard 2.10—2.90. 2.05; White Autumn 3.40—3.80, 3.60, 3 00. 1.55—2.10; Winston Churchill 5.10—5.50. 5.00—5.40, 3.65—3.70; Rebecca West 1.65. Bygoed Montbretla 6-op 1.601.95, 7-op 1.85; Lillum Umbellatum 18/20 27.00 29.00; Lillum Tlfrlnum Splendens 18/- 22.00; Idem 16/18 17 00; Idem 14/16 10 50; Lillum Spec. Rubrun 18/20 35.30; Lillum Tlgrinum 20/- 24 00; Lillum Tigrlnum 16/18 17 00; Lillum Tigrlnum 14/16 10 50. RIJNSBURG. 23 December. Groente veiling. Pre) 1517 andllvle 2030. rode kool 58 eele kool 57. eroene kool 10 15. boerenkool 912. spruiten 2038. kroten 59 uien 2528. wasoeen A 10— 17 B 1217 alles per kilo selderll 57. peterselie 1012 per bos. knoLselderli 5 18 oer stuk ROELOFARENDSVEEN. 23 December. - Bloemenvelllne Freesla's I 1.252 55. ld. H 80—1.20. Tulpen: Red Pierson 2.05— 2.20. White Sail 1.60—1.80. Hilleearde 1 65 2.15. Tros-chrvsanthenLone Island 38 65 Schlager 4157. Orchid. Beautv 41 59 Vibrant 3952, Am. Aanwinst 34 51 BI. druifles 4041 per bos. Cyclamen 351.00. Br. Star 69. Am. Anlers 2158 per stuk. Moeilijke vraag voor de T.V. in Italië bij „mastklimmen" In Rome kwam gisteren een scheids gerecht van drie personen bijeen om te bepalen of een vraag in een vraag- en antwoord spel voor de Italiaanse televisie al of niet eerlijk ls geweest. Op, juiste beantwoording stond een prijs van 15.000 gulden. Het driemanschap bestaat uit de advo caat D'Angelantonion, de componist en dirigent Gazzanl en de directeur van het conservatorium Santa Cecilia te Rome, Guerrini. De kwestie was, dat men een wiskun deleraar, Degoli, een reeks vragen had gesteld over operettes, die hij alle goed had beantwoord. De volgende vraag, waarvoor hij bij goede beantwoording 15.000 gulden zou hebben gekregen of in aanmerking zou zijn gekomen voor be antwoording voor de laatste en dertig- duizend-guldenvraag. luidde: „In welke opera gebruikte Verdi voor de eerste maal de contra-bas?" Degoli moest het ant woord schuldig blijven. De volgende dag schreven alle Itali aanse bladen in een zelden voorkomende eensgezindheid, dat de vraag te moeilijk was geweest. Het antwoord van de om roeper, die „Don Carlos" zei, zou boven dien onjuist zijn. Reeds lang vóór het schrijven van Don Carlos zou Verdi een contrabas hebben gebruikt! Het driemanschap zal op Oudejaars dag de uitslag bekendmaken, waarbij de televisiemaatschappij zich zal neerleg gen. Boodschap van Eisenhower voor Oost-Europa „In de Kersttijd wil ik u laten weten dat het Amerikaanse volk begrip heeft voor de beproevingen waaronder u lijdt, uw bezorgdheid om het herstel van de individuele en politieke vrijheden deelt en ook uw vertrouwen, dat het recht ten slotte zal zegevieren ten einde u temid den van de vrije volkeren van de wereld terug te brengen", aldus president Eisen hower in een Kerstboodschap die via Radio-Vrij-Europa naar Tsjecho-Slowa- kije, Polen, Hongarije, Bulgarije en Roe menië wordt uitgezonden. Van minister Dulles, de Democratische leider Steven son, oud-president Hoover, gouverneur Harriman van New York en de vakbonds leider Reuther worden soortgelijke bood schappen uitgezonden. Grote Australische opdracht Aan de Civil and Civic Contractors Pty Ltd, gevestigd te Sydney —Austra lië een dochteronderneming van Bre- dero's Bouwbedrijf N.V. te Utrecht en de Kon. Ned. Mij voor havenwerken N.V. te Amsterdam is opgedragen de voor bereiding en de bouw van een groot kantorencomplex im Sydney, waarin ge vestigd wordt de hoofdzetel van de Cal- tex Oil (Australia) Pty Ltd. t Dit project, tot heden het hoogste gebouw in Australië, verrijst in het hart van de city, ten Zuiden van de Sydney Harbour Bridge, nabij de haven. Hiermee is een bedrag van ongeveer 2 millioen Australische ponden gemoeid. Kindje door stroom gedood Een éénjarig jongetje is gistermiddag in een perceel aan de Bickersgeracht te Amsterdam door electrische stroom do delijk getroffen. Tijdens het spelen greep het kind de ongeïsoleerde stekkerpen- nen van een onder stroom staand snoer van een wasmachine, tengevolge waar van de dood onmiddellijk intrad. John gearresteerd met het oog op ontsnappingsgevaar De voormalige leider van de West- Duitse contra-spionnage, dr John, is ge arresteerd, omdat het gevaar bestond, dat hij zou trachten te ontsnappen. Het betekent echter niet noodzakelijk, dat John met verraderlijke bedoelingen in Juli 1954 naar Oost-Berlijn ging. John moet echter geweten hebben dat de Oost-Duitse en Sovjet-Russische auto riteiten zouden proberen geheime ge gevens van hem te weten te komen. Toen John in West-Duitsland terugkeerde, heeft hij zich direct bij de politie ge meld. Sedertdien stond hij onder poli tietoezicht.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7