ONS MENU MODE-DENKSPORT DE KINDERKAMER ZATERDAG 24 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN DE WEEK Spiegeltjespiegeltje aan de wand VOOR DE KERSTDAGEN Lekkernijen voc Oud en Nieuw van Paul en Jennie zelfrijzend bakmeel, zout en water of melk een glad beslag maken. De schij ven hierin Juist even onderdompelen, zodat ze geheel bedekt zijn met beslag, maar in het midden nog een opening vertonen. De beignets, b.v. met een breinaald, uit het beslag halen en in een koekepan of in een diepe pan met het oMe of vet snel aan weerszijden bruin bakken. De beignets met suiker bestrooien en warm opdienen. FRJTURE5 (Deegbakjes in frituurve* gebakken) met verschillende vullingen (prijs van de balkjes 40 cents) Voor 30 stuks: 1 ei, 60 g (ruim kopje) bloem, 1 dl (Vz kopje) melk, zout, frituurvet, fri tuurijzer of jusschepje, kopje waarin het frituurijzer past. De bloem met zout en het el even roe ren. By scheutjes tegelijk, al roerende, de melk toevoegen en alles samen tot een glad beslag roeren. Een deel van het beslag in een kopje overdoen. Het frituurvet heet maken. Het fri tuurijzer (of bij gebrek hieraan een jusschepje) in het vet heet laten wor den en het daarna in het kopje met beslag houden tot iets onder de bo venrand. Het beslaglaagje zich even laten hechten aan het ijzer en de fri- ture daarna in het frituurvet gaar en bruin bakken. De friture van het ijzer nemen en op grauw papier laten uit lekken. Men kan de fritures als voor gerecht en ook als nagerecht geven. Voor een voorgerecht kan men ze vul len met een warme ragoüt van b.v. vlees, vis, garnalen of paddestoelen. Als nagerecht zijn ze zeer smakelijk met verse of gestoofde vruchten of vruchtenmoes, al of niet in combinatie met een weinig vanillevla en/of slag room. Men kan fritures een dag van te voren klaarmaken, doch men dient ze dan zodra ze zijn afgekoeld, op te ber gen in een goed sluitende trommel of stopfles. BROOD WAFELTJES (prijs 27 cents) Vz oud witbrood, 50 g boter of marga rine, 10 g (2/3 afgestreken eetlepel) zout, een wafelijzer. Het brood ontdoen van alle korsten en het in gelijke rechthoekige dunne sneetjes snijden. De boter of marga rine zacht roeren met het zout. Een wafelijzer dik besmeren met de zoute boter of margarine. Een sneetje brood tussen het ijzer klemmen en het aan beide zijden lichtbruin bakken. De broodwafeltjes laten afkoelen en ze geven als pittig hapje bij b.v. een glas tomatensap of een kop bouillon. Men kan de brood wafeltjes bewaren in een goed sluitende trommel of stopfles. POMMES CHir Aardappelen, frituurvet, zout. De aardappelen schillen, wassen, af drogen en op een komkommerschaaf in plakjes schaven. Het frituurvet heet laten worden en de plakjes aardappel erin laten glijden, er daarbij voor zor gend, dat de plakjes niet aan elkaar kleven. De pommes chip lichtgeel la ten worden, uit het vet nemen en laten uitlekken op grauw papier. Ze be strooien met fijn zout en bij de warme maaltijd of als hartig hapje opdienen. waarop Paul en Jennie konden zien, hoe de kinderkamer zou zijn als hg in tweeën gedeeld was. Ze keken eerst heel verbaasd. „Een muur, dwars door de kamer?" vroeg Paul. ..En krijgen we allebei een eigen boekenkast?" „Ja", knikte vader. „Het betekent dat jullie elk een eigen kamertje zult krijgen, helemaal voor jezelf. Toen Paul en Jennie hun vreugde over dit plan luidruchtig te kennen hadden gegeven, voegde vader er aan toe: „Dat betekent dus ook. dat leder z'n eigen kamertje steeds zal moeten opruimen. Jullie kimt elkaar dan niet meer de schuld van de rommel geven". Het grappige was echter, dat Jennie en Paul. toen de twee kamertjes klaar kwamen, er zo trots op waren, dat ze er niet aan dachten rommel te maken. Moeder wist gewoon niet hoe ze het had: ze had nooit geweten, dal hanr kinderen zo netjes konden zijn En ze maakten veel minder ruzie ook. „Het was alles de schuld van de kinderkamer!" zei Paul en daar stem de Jennie geheel mee in! M. P. B. Natuurlijk zal aan de Kerstmaaltijd extra zorg worden besteed, maar het kan ook gebeuren, dat er buiten de maaltijden om nog bezoek komt gedurende deze dagen. Het is dan aardig eens een bijzonder warm hapje klaar te kunnen maken, waarvan hier het recept volgt. Heldere bouillonsoep; runderrollade, spruiten met kastanjes, aardappelen; roompudding met rode gelei of rode kersjes gegar neerd. Kop bouillon; pasteitjes of stukjes gebakken brood met cham- pignonragont; Brussels lof in ham au gratin, aardappelen, boter saus; gemengde fruitsla of ananas met slagroom. Rest runderrollade, gesmoorde kool, aardappelpurée; appels moes op gebakken beschuit. WOENSDAG l Gehakt, andijvie, aardappelen; fruit. DONDERDAG Gehakt, gestoofde uien, aardappelen; grlesmeelpap of vla. VRIJDAG Groene kool stamppot met blokjes kaas; custardpuddinkjes met stoofperencompóte. ZATERDAG Varkenslapje, koolraap, aardappelen; fruit. ZONDAG MAANDAG DINSDAG Recept: Pruimenrolletjes. 10 grote gedroogde pruimen, 10 (plm. ons) plakjes ontbijtspek (gehal veerd) of bacon, houten prikkers. De pruimen enige uren weken tot ze goed zijn gezwollen, een plakje bacon of spek erom rollen, dit vastzetten met een stick. Nu de rolletjes in een koeke pan bakken met slechts zeer weinig boter. Warm opdienen. Een andere mo gelijkheid is een stukje gekookte lever in langwerpige blokjes te snijden. Deze stukjes, zoals hierboven beschreven, in spek rollen en in een koekepan bakken. Ook dit hapje warm presenteren. Recept: Brussels lof in ham met kaas saus (au gratin). VA kg. Brussels lof, 35 g boter, 35 g bloem, 3 dl melk, 50 g geraspte oude kaas, 200 g ham, paneermeel, zout. Het lof schoonmaken, wassen en op zetten met weinig water en zout. Gaar koken in 20 min. uur. Een saus maken van boter, bloem en melk, dan van het vuur af de geraspte kaas door de saus mengen, eventueel wat zout toe voegen. Is het lof gaar, dan laten uit lekken en ieder struikje in een plak ham wikkelen, nu in een geboterde vuurvaste schotel plaatsen en overgie ten met de kaassaus. Het geheel be strooien met wat paneermeel (en wat achtergehouden kaas). Met een klontje boter erop in een warme oven laten gratineren, (plm. 10 minj 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- Hct Kerstlied thuis 5 „Stille nacht, heilige nacht" 4- -f» 4- 4- -tt M 4- Foto Will Eiselin, Rijswijk Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad verstrekte ons de volgende wenken voor een culinaire opluistering van de Oudejaarsavond. KOUDE VLEESSCHOTEL 200 g gesorteerde vleeswaren, 3 zacht- zure appelen, 1 kleine selderij knol, mayonnaise of slasaus, zout, peper (aroma), 1 hardgekookt ei, aukurkjes, blaadjes kropsla. De appelen en de selderijknol schoon maken. De appelen in kleine blokjes snijden, de selderij knol raspen. Alles door elkaar mengen met twee eetlepels mayonnaise of slasaus en het slaatje op smaak afmaken met zout, peper en eventueel aroma. Het slaatje in het midden van een platte schotel leggen en desgewenst bedekken met mayon naise. Om het slaatje de vleeswaren leggen, soort bij soort. De schotel gar neren metp lakjes of partjes hardge kookt ei, plakjes augurk en blaadjes kropsla. OLIEBOLLEN 15 stuks voor 80 cent) 250 g bloem, 2 dl lauwe melk, 10 g gist, 100 g krenten en rozynen, 1 appel, zout, frituurvet. De krenten en rozynen wassen en goed laten uitlekken. De appel schillen en snipperen. De gist aanmengen met iets van del auwe melk. Van bloem, aan gemengde gist, de rest van de melk en zout een stevig gehjkmatig beslag maken. Krenten, rozynen en appel toe voegen. Het beslag vervolgens op een warme plaats of in een teil lauw wa ter laten ryzen gedurende 1 uur. De olie of het vet warm, doch niet te heet laten worden. Van het beslag met 2 lepels ballen vormen en deze in de olie bruin en gaar bakken. Te langzaam gebakken oliebollen worden vet en kry. gen een harde korst. De oliebollen met suiker bestrooien en warm of koud op dienen. APPELBEIGNETS (±20 stuks voor ±85 cent) Deze moe ten gebakken worden zodra het beslag gemaakt is. Ongeveer 4 zure appelen, 125 g (1% kopje) bloem en 3 g (2 theelepels) bakpoeder of 125 g zelfryzend bakmeel. 1% dl (byna 1 kopje) melk of water, zout, frituurvet. De klokhuizen uit de appelen boren, de vruchten schillen en in schyven snyden. Van bloem en bakpoeder of Verhaal VOOr de kleintjes d.T£&° van moeden, bed, waar Tenslotte vond Jennie de pop onder „Dat gaat zo niet langer!" zuchtte moeder op een Woensdagmiddag, toen ze een boze schreeuw uit de kinder kamer hoorde. Nee. zo ging het in derdaad niet langer. Zo gauw de kin deren alle twee in de kinderkamer wa ren klonken er boze kreten, lelijke woorden en meestal eindigde zoiets met luid geschreeuw van Jennie. Paul huilde niet „jongens huilen nooit", zei hij maar hij ging stampvoetend en met deuren smyten, zo hard, dat de buren al meermalen geklaagd had den. Nu heb je misschien meteen een nare indruk van Paul en Jennie ge kregen en dat is jammer, want het zijn heel aardige kinderen. Paul is elf jaar. hij zit in de vijfde klas, houdt veel van voetballen en vindt zichzelf een kei van een vent. Jennie is negen, zit in de derde, ze houdt van lezen en tekenen en is een beetje verlegen. Maar hoe kan het dan dat ze zo schreeuwen en ruzie maken als ze sa menzijn? Het klinkt vreemd, maar de schuldige isde kinderkamer! Hün kamer dus. Eigeniyk is dat nu geen kinderkamer meer, maar zo werd zy genoemd in de tyd dat Paul en Jen nie klein waren. Toen hadden ze haast nooit ruzie, maar ze speelden steeds heel zoet met z'n tweetjes. „Ik wou dat ze nóg zo klein waren", dacht moeder wel eens, als ze zich naar de kinderkamer spoedde om een eind aan het spektakel te maken. Dat dacht ze ook die Woensdagmiddag. Ze deed de deur van de kinderkamer open en daar stonden Paul en Jennie als kemphanen tegenover elkaar. Paul rood van kwaadheid en Jennie wit van drift. Als het niet zo akelig was. zou je er haast om kunnen lachen. „Wat is *r nil weer?" vroeg moe der. en meteen begonnen ze allebei te vertellen, of liever: te schreeuwen, wat er -beurd was. zodat moeder er geen woord van kon verstaan. Maar tenslotte kwam het verhaal er dan met horten en stoten uit: Jennie had een schrift gekocht. Dat had ze nodig voor rekenen. En nu wilde ze in dat schrift haar sommen maken en nu was het verdwenen. Tenminste, dat dacht ze. Maar het wês niet weg! Paul had het gepaktEn weet je. wat hij er mee gedaan heeft?" vroeg Jennie, en ze huilde haast van woede Hij heeft er vliegtulgplaatjes inge plakt. Vliegtuigplaatjes, moeder, nou vrAèg ik je Voordat moeder iets kon zeggen, stak Paul van wal: hy had precies zulke schriften als Jennie en daarom dacht-ia heus, dat dit van hem was en als-ie geweten hadMeisjes ma ken direct zo'n kabaal", eindigde hij. Moeder deed alsof ze dat niet hoor de. „Wees nu eens lief. Paul. en koop een nieuw schrift voor Jennie, ik zal je geld geven", suste ze. En warempel, dat deed Paul, mopperend en wel. haar 's ochtends zelf neergelegd had. toen ze een zakdoek zocht in moeders linnenkast. Als Paul een proefwerk moest leren, kwam Jennie met een vriendin thuis, waarmee ze beslist in de speelkamer wilde spelen. „Het is het beste, dat Paul z'n huls- werk in de zitkamer maakt", vond moeder, maar dat wilde Paul niet. ,,'t Is myn kamer net zo goed", zei hy koppig. „Jennie, kunnen jy en Els niet in de zitkamer spelen?" stelde moeder voor. waarop Jennie, even koppig als Paul, zei, dat het haar kamer óók was, wat verbeeldde Paul zich wel Paul en Jennie stonden als kemphanen tegenover elkaar in de kinderkamer. Zie je. zo ging het nu altyd. Het waren steeds onbenullige dingen als je er goed over nadacht, maar die on benullige dingen veroorzaakten dan toch maar veel kabaal en narigheid. Als Paul iets niet kon vinden, een potlood, een sok, een zakmes, een aardrijkskundeboek, zyn padvinders halsdoek of wat dan ook kon je er zeker van zijn. dat hij Jennie er van beschuldigde het weggemaakt te heb ben. En andersom was het net zo. Op een dag kon Jennie haar pop niet vinden, „jy hebt haar verstopt!" riep ze kwaad naar Paul. „Wat moet een jongen nu met een pop doenl", bromde Paul verachte- Soms, als Jennie, die een half uur eerder naar bed ging dan Paul. ol heerlijk sliep, kwam Paul zingend de kinderkamer binnen, zodat Jennie wakker en kwaad werd. Je ziet dus. dat moeder geiyk had: het ging zo echt niet langer. Er moest iets gebeuren, maar wat? Moeder sprak er over met vader, die naden kend aan zijn pyp zoog en het idee opperde eens met een architect te pra ten, iemand dus die ontwerpt hoe hui zen er van binnen en van bulten uit moeten zien. Nadat vader hem opge beld had. kwam de architect de ka mer van Jennie en Paul bekyken. Ge lukkig was het een grote kamer en een week later zond hy een tekening. 1) Welke halsopening zoudt ge dra gen indien ge een korte, brede hals hebt: a) een smalle V-hals, b) een ronde, aansluitesnde halsopening of c) een opgeknipte hals? Welke van de zes decolleté's in fi guur 1 wordt boothals genoemd? 2) Waar komt Harristweed vandaan? Is het een machinaal vervaardigde of een handgeweven stof? 3) Veronderstelt dat ge het Kerst weekeinde op reis gaat Ge pakt uw reistas en hoopt dat niets er gekreu keld uit zal komen. Stopt ge er dan ondergoed en blouses in van katoen, rayon, nylon of crêpe de chine? 4) Wat is een tartan? Behoort pied de poule tot a) de ef fen, b) de gebloemde, c) de geruite of d) de gestreepte stoffen? Is cheviot een wollen, een zyden of een katoenen weefsel en waar komt het vandaan? 5) Als ge heel erg klein bent. kiest ge dan a) een ruime,, klokkende man tel, b) een redingote of c) een rechte, tameiyk smalle jas? 6) Welke kleuren hebben a) de sma ragd, b) de robyn, c) de saffier en d) de amethyst? 7) Welke wolsoort is de zachtste, de warmste en ook de duurste? 8) Welke hoed draagt ge als ge klein bent: a) een grote vlakke hoed of b) een kleLn omhoog gewerkt dopje uit het gezicht En wanneer zoudt ge by voorkeur een zevenachtste of negentiende man tel kiezen: als ge groot of als ge klein bent? 9) Welke van deze kleuren zyn het meest in de mode: a) champagne of terra cotta; b) bordeauxrood of beige; c) koffiebruin of scharlakenrood; d) blauw of paars? 10) Op welk anatomlsoh deel van uw figuur zoudt ge de volgende voor werpen dragen: a) een guimpe, b) een chignon, c) een en-cas, d) een sautoir, e) een virevent, f) een spencer, g) een ballerina, h) een gavroche? 11) Welke van deze stoffen zyn mo menteel het meest in tel: a) tweed of worsted, b) organdi of satyn, c) fluweel of velours chiffon, d) wollen jersey of Prince de Galles? 12) Welke van deze hoofddeksels en schoenen zoudt ge paren, en by welk toilet zoudt ge ze by voorkeur dragen, als ge de keus had uit een lange mid dagjapon. een nauwe pantalon met lange blouse, een sportmantel. een cocktailtoilet, een plooirok met trui, en een eenvoudige middagtailleur? J.V. 8) een klein, omhoog gewerkt dopje, als ge groot bent. 9) champagne, beige, scharlakenrood en blauw. 10) a) om de hals en eventueel de schouders, het is een soort vestje dat tegen de hals opstaat en dit seizoen als losse toebehoren in de mode is; b) op het hoofd, want het is een wrong (al dan niet vals) haar; c) in de hand, want het is een paraplu, meestal van d. Antwoorden: 1) een smalle V-hals; figuur e. 2) Van de Lewis en Harriseilanden in de Hebriden; het is een handgewe ven stof. 3) nylon. 4) een authentiek Schots geruite stof (in wol of zyde); pied de poule be hoort tot de geruite stoffen; cheviot is een wollen weefsel, behoort tot de Schotse tweed-varianten en ontleent zyn naam aan de Cheviot heuvels. 5) een rechte, tameiyk smalle jas. 6) groen, rood, blauw, violet. 7) cashmerewol. uit Thibet afkom stig. e lichte stof. die ook als parasol kan dienen; d) om de hal-s, want het is een lange kralen ketting; e) om de hals, want het is een smal. lang sjaaltje; f) om het bovenlichaam, want het is een kort Jakje; g) aan de voet, want het is een vlakke, hakloze pantoffel schoen; h) om de hals, want het is een kleine, vierkante zyden sjaal. 11) tweed, satyn, fluweel, wollen jersey. 12) a met A en 3; b met C en 1; c met B en 2; de eerste combinatie by een sportmantel. de tweede by een een voudige middagtailleur en de derde by een oocktailtoilet.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5