Belemmer bouwen niet! N H' Overlieidsbepalingen gehekeld BLOEMLUS Vele Japanners gebukt onder de ellende van kou en ondervoeding Met een enkel woord Bijna elke week ongeluk bij de (verouderde) Engelse spoorwegen Agenda ZATERDAG 24 DECEMBER TERWIJL het Kerstfeest herinnert aan het „Vrede op Aarde", duurt de gevaarlijke spanning aan de gren zen van Israël onverminderd voort. De Syrische spreker in de Veiligheidsraad heeft er eergisteren, bij het debat over het incident aan het Meer van Tiberias, geen doekjes om gewonden: de rust in het Midden-Oosten kan pas hersteld worden, als de Israëlische „pest" is uit geroeid! Er kan nauwelijks twijfel over bestaan, dat deze woorden in feite na mens de gehéle Arbische Liga gesproken werden, waarvan, zoals men weet, be halve Syrië ook Egypte, Saoedi-Arabië, Jemen, Jordanië, Libanon en Irak deel uitmaken. In hun afkeer van de nieuwe Israëlische staat zijn die zeven één, al zijn er graduele verschillen. IET helemaal ten onrechte heeft kolonel Nasser in Cairo de aanslui ting van Irak by het Verdrag van Bagdad (de MOVO, Midden-Oostelijke Verdragsorganisatie) als een soort „ver raad" jegens de Arabische saamhorig heid beschouwd. Let wel: van zijn stand punt bekeken. Egypte heeft namelyk de ambitie in die Arabische Liga de eerste viool te spelen en nu doorbrak Irak zo waar die (negatieve) binding van de Arabische staten. Dat dit land geregeerd wordt door een koning uit het Hasjemie- tische vorstenhuis (dat destijds het veld heeft moeten ruimen voor Saoed in Arabië) maakt die onderlinge tegenstel ling wel begrijpelijker, maar voor Egypte en vooral Saoedi-Arabië niet aanvaard baar. Tegen deze achtergrond dient men de verwoede strijd achter de schermen inzake het al of niet toetreden van het tweede Arabische land: Jordanië, tot het Verdrag van Bagdad te zien. ZOALS men weet koesterde ook de regering in Amman het voornemen zich bij de MOVO aan te sluiten, maar zij heeft, onder de druk van ken nelijk geïnspireerde relletjes, dit plan voorlopig moeten laten varen. Ook Jor danië wordt geregeerd door een vorst uit het Hasjemietische huis en men kan zich de woede van Egypte en Saoedi-Arabië voorstellen, toen uitlekte, dat ook dit lid van het Arabische bondgenootschap aan de „broederband" dreigde te ontsnappen. Voorlopig is dit „gevaar" dus bezworen. Voor het Westen jammer, want in de eerste plaats is hierdoor versterking van het belangrijke Midden-Oostelijke front tegen Moskou uitgesteld (wat geen afstel behoeft te betekenen), maar bovendien is een poging om de Arabische aversie jegens Israël te doorbreken mislukt. En gezien de dreigende spanning in deze contreien moet men dit bepaald betreu ren. TEGENOVER dit échec staat een niet onbelangrijk Westelijk succes inzake Egypte. Amerika en Engeland zyn erin geslaagd zich te verzekeren van de steun bij de bouw van de dam van As- soean. Egypte is de Nijl en de Nyl is Egypte, vandaar dat een goede water voorziening van het Nyldal van het grootste belang is. En die kan alleen ver kregen worden door regelmaat, dus zon der rampzalige overstromingen of nog erger droogteperioden. Die dam is dus van de grootste betekenis, maar niet minder belangrijk is de vraag wie Egypte daarbij helpen zal. Moskou kwam al heel spoedig met een allervriendelijkst aan bod, dat kolonel Nasser min of meer in verlegenheid bracht. Hij weet evengoed als wie ook dat die Russische steun al leen maar een middel zou zijn geweest om politieke invloed te verkrijgen. Van daar dat hij nog wel zo lief de Ameri kaans-Engelse bijstand wilde aanvaar den, waardoor hij het voorstel van de Sovjet-Unie terzijde kon schuiven VAN niet minder belang is het besluit van de Soedan zich onafhankelijk te verklaren. Engeland en Egypte hadden afgesproken, dat dit gebied zelf bij volksstemming zou beslissen over zyn toekomst. In Cairo hoopte men, dat die beslissing ten gunste van aansluiting bij Egypte zou uitvallen, maar ziet, voordien besloot het parlement van Soedan de zelfstandigheid van het land uit te roe pen. Een niet geringe tegenslag voor Nasser en zijn regering. Want de Soedan is het stroomgebied van de Boven-Nyl en die nieuwe staat heeft dus, door mid del van de toevoer van water, een grote invloed op de welvaart van Egypte als stroomgebied van de Beneden-Nijl. Men stelle zich eens voor, wat er van de bloei van Rotterdam zou overblijven als Zwit serland, Frankrijk of Duitsland het Rijn water gingen aftappen! Als men nu ver der weet, dat de Engelsen in de Soedanese hoofdstad Khartoem een flinke lepel in de pap hebben (de Soedan is een groot producent van katoen, die in de Engelse fabrieken verwerkt wordt!), dan begrijpt men, dat deze gang van zaken hijzonder goed van pas is gekomen. De Westelijke greep op de regering in Cairo is er be paald niet zwakker op geworden. H OEZEER dit alles tot voldoening moge stemmen, er is allerminst reden tot verminderde waakzaam heid. Met vreugde dient men dan ook het voornemen van de Amerikaanse regering te begroeten de militaire en economische steun aan bedreigde gebieden te vergro ten. Mogelijk zal het Congres nog af dingen, maar er blijft dan nog genoeg over om Moskou in zijn infiltratie-pogin gen de voet dwars te zetten. Wat het Kremlin in het komende jaar van plan is, weet natuurlijk niemand precies, maar het ziet er naar uit, dat na het Oostelijk deel van de Middellandse Zee thans het Westelijk deel aan de beurt zal komen: Noord-Afrika en mogelijk zelfs Spanje schijnen het eerstvolgend doelwit te zyn voor Communistische activiteit. Wie dus menen mocht, dat het Westen langzamer hand zoveel heeft „afgegrendeld", dat er voor Communistisch gewroet weinig overblijft, zal zijn mening moeten her zien. De koude oorlog gaat, helaas, voort en alleen als het Westen zowel militair als economisch op zijn tellen past. kan hieraan met succes weerstand worden geboden. Japanse Kroonprins werd gisteren 22 jaar Kroonprins Akihito van Japan is gis teren 22 jaar geworden. In Maart a.s. hoopt hij zijn universitaire studie te be ëindigen. Inmiddels houdt de Japanse pers zich bezig met de vraag, wie zyn bruid zal worden en eventueel dus de aanstaande Keizerin. Een viertal namen wordt genoemd, waarvan die van de zes tienjarige Hatsoeko Kitasjirakawa, een afstammelinge van Keizer Meiji, vooraan wordt geplaatst. Van de bruid van de Kroonprins wordt, volgens een lid van de keizerlijke huishouding, verwacht dat zij „mooi, gezond, verstandig, aardig en van onbesproken afkomst" is. Het oordeel van de Kroonprins ten aanzien van de persoon van zijn levensgezellin komt pas in de derde plaats aan de orde, namelyk nadat door raadgevers een aanbevelings lijst is opgesteld en de regering een selectie heeft goedgekeurd! De heer Job. Dura Dsn. zit in keurslijf van verstarringen Men (Speciale berichtgeving) Dan zyn er ook nog onze bij uitstek bekwame huizenbouwers. n.L de wo ningbouwondernemers of zgn. eigen- bouwers, die nog te veel buiten het productieproces staan. In elk geval dient de voorkeur te worden gegeven aan een zoveel mogelijk benutten van de aanwezige reserve boven het thanc toegepaste systeem van afremming. De vrees, dat de hierdoor vrijkomende arbeidskrachten voor een te groot ge deelte zullen afvloeien naar andere be drijfstakken en daardoor voor wie weet hoe lang verloren zijn voor de bouwnijverheid, noemde hij niet denk beeldig. Een 13-|arige Italiaanse herderslon gen heeft Vritdag ln de buurt van Rome een arend met een vlucht van bijna 2 meter, dleen een schaap te pakken had. met ziia stok doodgeslagrC- (Ingez Meö.-Adv i W LI55E KEKSTTENTOON STELLÏN G Tulpen, Hyacinthen, Narcissen, VAN 22 t.m. 30 DECEMBER Entree f 1,50; open 1022 uur. Ie Kerstdag gesloten. Prachtige prestaties Op de gistermiddag in het Bouwcentr um te Rotterdam voortgezette openings dag van de Maand van de Bouwnijverheid is o.m. het woord gevoerd door de heer Job. Dura Dzn.t voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Spreker zou er op willen aandringen, dat de aanwezige capaciteit ten volle wordt ingeschakeld. Teveel wordt over het hoofd gezien, dat duizenden bouw- patroons volkomen buiten de nieuwbouw van woningen staan. Het kwam hem voor, dat van de woningbouw te veel een financieel probleem wordt gemaakt; derhalve vroeg hy zich af of het in deze tijd van algemene welvaart en hoogcon junctuur wel verantwoord iszo sterk naar de financiële zijde te kijken. Verder merkte de heer Dura op, dat door inschakeling van de kleinere bouw- patroons het mogelijk is de bouwcapaci teit aanzienlijk op te voeren. Het wilde hem voorkomen, dat de ruim 11.000 kleine en de ruim 17.000 grotere bedrijven in ons land in staat zijn jaar lijks verscheidene duizenden woningen aan de voorraad toe te voegen. Hij vroeg zich af, of niet meer dan tot dusverre do mogelijkheid onder ogen moet worden gezien bij de woningbouw eveneens in te schakelen de grote be drijven, die zich niet of ternauwernood op dit terrein bewegen. Scherp nam de heer Dura stelling te gen het onbillijke verwijt, dat het bouw bedrijf zijn normale industriële ontwik keling. niet volgt en in tempo achter blijft. Hij wees hierbij op de prachtige pres taties, die Nederlandse bouwbedrijven, zowel op het gebied van de grond-, wa ter- en wegenbouw als op dat van de burgerlijke en utiliteitsbouw in het bui tenland leveren. Op technisch en orga nisatorisch gebied staan de vergelijkba re Nederlandse aannemingsbedrijven ze ker niet bij de Amerikanen ten achter. Ondanks de vele factoren die belemme rend werken op de draagkracht van het bouwbedrijf, heeft de productie va-n deze tak van nijverheid reeds in 1953 het formidabele omzetbedrag van twee mil liard gylden overschreden. Bouwen en nogmaals bouwen Er is allengs rond het bouwbedrijf een net van maatregelen en voorschriften geweven als, bij weten van de heer Dura, nog nimmer te voren. Het ei genaardige is dat men dit geleidelijk is gaan beschouwen als een normale toe stand. Wanneer men nu maar van dit standpunt uitgaat dan is men maar al te licht geneigd aan elke volgende overheids- of gemeentelijke maatregel een logische verklaring te geven. Maar het gevolg is dan toch maar dat het bouwbedrijf steeds verder wordt in gekapseld en dat de vrije ondernemers- drang, de daadkracht van het bouwbe drijf, telkens verder aan banden wordt gelegd. Wanneer dan onder die omstan digheden het bouwbedrijf verweten wordt dat het niet voldoende produceert, dan vraagt spreker zich af of men soms vergeet dat de ondernemers in het bouw bedrijf slechts één ding voor ogen staat: bouwen, bouwen en nogmaals bouwen! Jongens stalen vrachtauto Twee jeugdige opvarenden van een kustvaartuig, dat aan de Oosterkade te Groningen lag gemeerd, een 16- en een 17-jarige jongeman uit Krommenie, hebben een truck met oplegger wegge nomen van een Groninger expediteur en zijn er mee aan het toeren gegaan. Zij waren niet- in het bezit van een rij- bedws, maar wel in een zekere stem ming, nadat ze enkele café's hadden bezocht. Met grote snelheid passeerden ze Buitenpost, waar de rijkspolitie een stopteken gaf. Inplaats van te stoppen gaf de bestuurder vol gas en reed op de politieman in, die snel opzij sprong. Met een personenwagen werd de achtervol ging ingezet. Te Drogeham werd de truck tot stoppen gedwongen; de jon gens zijn ingesloten. Het Leidsch Dagblad De krant voer iedereen Geen nationaal bouwbedrijf Nu zit het bouwbedrijf in een keurslijf van voorschriften en maatregelen als geen andere bedrijfstak. Al die voor schriften vloeien weer voort uit voor gaande voorschriften en zijn daardoor een soort ritssluiting gaan vormen. Even min als het mogelijk is in een ritsslui ting een willekeurige schakel los te ma ken. evenmin is het mogelijk bepaalde voorschriften ergens uit de lange rij te niet te doen: dit is naar sprekers me ning één van de oorzaken van de zich thans demonstrerende tendens naar ver starring. Willen wy, aldus spreker, op korte ter mijn ten aanzien van de woningbouw meer dan tot dusver bereiken, laten we dan streven naar een zo min mogelijke belemmering van de vrije krachtsont plooiing van het bouwbedrijf. Belemmer dit ook niet door het bouw bedrijf tot een soort politieke speelbal te maken door een min of meer geor ganiseerde actie tot het oprichten van Staats-, Provinciale- en gemeentelijke bouwbedrijven, die reeds by de op richting de kiemen der mislukking in zich dragen en daarom kunstmatig in het leven gehouden zulien moeten worden. Het geestdriftig applaus dat hierop volgde, bewees dat deze woor den de aanwezigen uit het hart waren gegrepen. (Ingez. Med.-Adv.) Winterkou in den lande PUROL op lip en handen (Ingez. Med.-Adv.) In ons huis regeert de liefde, Deze treffende uitspraak van Groot hertogin Charlotte van Luxemburg gebruikt Lia Avé - befaamd jour naliste die te gast was aan vele vorstenhoven - om de sfeer te karakteriseren in het Grootherto gelijk gezin. In Libelle van 31 December leest U het eerste van een korte reeks artikelen over dit gezin. Openhartige en boeiende notities rond de vrouw die eens de mooiste vorstin van Europa werd genoemd In hetzelfde nummer brengt Libelle "Europese haarmode, made in Har- lingen", het sensationele verhaal van de jonge Fries die in Brussel de Grote Prijs in de wacht sleepte van een in ternationaal kapperstournooi. Scheherazade ging weer op pad om haar petekinderen te bezoeken: Libelle's mooiste vorstin geadopteerde drielingenEN NIET TE VERGETENEen bladzij vol plannen voor de jaargang 1956 Nieuwe rubrie ken, nieuwe verhalen. Léés er over in Libelle - Nassaupleio 7 - Haarlem. Talloze krepeergevallenzoeken uitweg in zelfmoord of verdrinken van kinderen Terwijl uit vele landen berichten komen over toegenomen welvaart, neemt de werkloosheid in Japan toe, enerzijds tengevolge van onvoldoende ontplooiing van de economie, anderzijds door de nog voortdurend toenemende bevolkingsdruk. Gezins-zelfmoorden zijn byna aan de orde van de dag en vaak komt het voor, dat ouders hun kinderen verdrinken om ze te sparen voor de ellende van honger en kou. Een door een blad in Tokio georganiseerde hulpactie heeft vele schrijnende „krepeergevallen" aan het licht gebracht. In een mijnstreek werden duizenden kinderen aangetroffen, die door koude en ondervoeding in ellendige toestand ver keerden. In Tokio sprong de vrouw van een werkloze met haar vier kinderen ln het water; alleen het jongste kind kon gered worden en naar de vader teruggebracht. De plaatselyk besturen, die met aanzienlijke financiële tekorten te kampen hebben, kunnen weinig doen om aan de nood tegemoet te komen. De Amerikaanse strijdkrachten, die reeds vele liefdadigheidsorganisaties in Japan steunen, hebben in Jokahama een verzamelplaats ingericht voor voedsel- en kledinggiften, die door de vloot naar havens in noodgebieden worden vervoerd. Het staatsblad bevat een besluit, waarbij is bepaald, dat wandeltochten, die niet door muziek worden begeleid, niet worden beschouwd als optochten of bijeen komsten in de open lucht in de zin van de Zondagswet. De heer J. J. van Balkom, onder directeur der K.L.M. en hoofd Bureau Veiligheid van de Maatschappij zal per 1 Februari a.s. de K.L.M. verlaten; hij BINNENLAND Mr A. Bruch te Haarlem viert 29 December a.s. zijn 70e verjaardag. Deze is reeds meer dan 40 Jaar voorzitter van de centrale A.R.-Kiesvereniging. Hij maakt nu nog deel uit van de Prov. Staten van Noord-Holland en is deken van de Orde van advocaten en gedelegeerd lid van de Raad van toezicht van de Provinciale be drijven. De secretaris-comptabele van de Directie Wleringermeer (N.O.-polderwer- ken), mr O. S. Ebbens, is met ingang van 1 Januari 1956 benoemd tot hoofd van de sociaal-economische afdeling van de Noord-Oost-Polderdirectie. Hij volgt als zodanig ir A. P. Minderhoud op, die enige tijd geleden benoemd is tot Landdrost van de Noord-Oost-polder. Op de hoek van de Beeklaan en de Groothertoginnelaan te Den Haag is een 73-Jarige voetganger bij het oversteken gegrepen door een motorwagen van lijn 7. Hij is in het ziekenhuis aan de Zuidwal aan de opgelopen verwondingen bezweken. Op 1 Januari 1956 wordt de heer R. J. Castendijk uit Rijswijk (Z.H.), ingenieur eerste klasse ln algemene dienst bij de Rijksluchtvaartdienst te 's-Gravenhagc. 65 Jaar. Aan het einde va nde eerste maand van het nieuwe Jaar zal hij de rijksdienst met pensioen verlaten. De heer Cahtendljk is sinds 1909 bijna onafgebroken ln en voor de Luchtvaart werkzaam geweest. Hij heeft als laatste grote werk in Rijksdienst de geschiedenis geschreven van de Rijks luchtvaartdienst, die op 1 Januari 1955 25 Jaar bestond. In de op Zaterdag 7 Januari ter ge- Ur Manfred Bökenkamp bekend Duits legenheld van de viering van het 10-Jarlg sinoloog, die vele jaren met Sven Hedin bestaan der Nederlandse Federatie van ?er; fd ls,.m .,.°P beroepsverenigingen van kunstenaars in het Stedelijk Museum te Amsterdam houden openbare zitting zal de voorzitter der Federatie de tweede lustrumrede uit spreken. Tevens zal het woord worden ge voerd door mr J. M. L. Th. Cals, minister van O.. K. en W. Gistermiddag ls ln de Commissie kamer van het Ministerie voor Overzeese Rijksdelen een korte plechtigheid gehouden, tijdens welke minister Kernkamp de ge wezen gevolmachtigde blnister van de Ned. Antillen in Nederland, mr N. Debrot. mededeling heeft gedaan van diens onder scheiding bij K B van 20 December, t.w de benoeming tot Ridder in de Orde van de Uederlandse Leeuw B. en W. van Utrecht hebben de Utrechtse gemeenteraad voorgesteld de naam van de in de wijk Tuindorp gelegen Rondweg te veranderen in Kardinaal de Jong-weg. De Nederlandse Jeugdbond voor na tuurstudie zal van 27 tot 30 December zijn jaarlijkse congres houden, ditmaal ln „Odeon" te Zwolle. Op Eerste Kerstdag en op Nieuw jaarsdag zal men de A.N.W.B.-Wegenwacht niet op de weg zien. De gele ..pechbestrij- ders" zullen de traditie getrouw de gelegenheid hebben deze feestdagen in de huiselijke kring door te brengen. Op Tweede Kerstdag zal de Wegenwacht nor maal patrouilleren. BUITENLAND Vrijdag ln Buenos Aires aangekomen reizigers hebben de toestand ln Paraguay rustig genoemd. Volgens de reizigers is president Strössner de toestand meester geworden door zijn besluit alle bewonde raars van Peron uit het bestuur te ver wijderen. teneinde de betrekkingen tussen Paraguay -^n Argentinië te verbeteren. Sedert de verdrijving van Peron was de handel tussen beide landen bijna volledig tot stilstand gekomen in Jarige leeftijd in een ziekenhuis voor te krijgsgevangenen te Kotlas bij Archangel overleden, aldus heeft een onlangs uit Sovjet-Russische gevangenschap terugge keerde Duitser bekendgemaakt. Veldmaarschalk Piboel Songgram van Slam heeft aangekondigd, dat hij van plan ls begin Januari af te treden. Hij begint zich vermoeid te voelen en wil plaats maken voor „meer democratie". In poli tieke kringen wordt evenwel gezegd, dat de Êremler wil aftreden om het kabinet te evrijden van sommige ministers, die de laatste tijd sterk door pers en publiek zijn gecrltlseerd. Songgram zou dan toch weer aan het hoofd van een nieuwe regering kernen. Volgens de grondwet van Siam kan de premier geen ministers ontslaan. Vijftien-jarenplan voor dringende modernisering Nabij Woking in Surrey heeft zich Vrijdagavond het derde treinongeluk in Engeland in de afgelopen 48 uur voor gedaan. Een stoomtrein, die op weg was van Londen naar Basingstoke ,reed In Cordoba (Argentinië) zijn tachtig mensen aangehouden op beschuldiging van revolutlonnaire activiteit. Er zijn de laatste tijd al meer arrestaties in die stad ver richt. De Sovjet-Unie bouwt thans aan de grootste waterkrachtcentrale ter wereld, namelijk te Bratskaja aan de rivier de Angara in Midden-Siberië. aldus Tass. Deze centrale zal naar schatting een capa citeit hebben van ruim drie millioen kilo watt. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat binnenkort het ln de Russische taal ver schijnende Amerikaanse tijdschrift ..Ame rika" in de Kiosken van de Sovjet-Unie te koop zal zijn ..Amerika" is een cultureel tijdschrift. De Sovjet-Unie mag op haar beurt de Sovjet-pendant van dit blad ln Amerika verkopen. Het blad werd ln 1945 opgericht en uitgegeven door het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken. De uitgave werd in 1950 gestaakt omdat het aantal „onverkochte" exemplaren, dat teruggezonden werd, te groot was. De waarnemende president van Bra zilië, Nereu Ramos, heeft een decreet ge tekend, waarbij de staat van beleg, die op Eerste Kerstdag zou eindigen, met dertig dagen wordt vérlengd. De staat van beleg werd vorige maand afgekondigd om even tuele verdere staatsgrepen te voorkomen en er voor te zorgen, dat de gekozen pre- sindnt Kubltschek op 31 Januari kan worden geïnstalleerd. Te Dhekelia on Zuid-Cyprus hebben 135 Communistische gevangenen gouver neur-generaal sir John Harding ln een brief medegedeeld, dat zii op Eerste Kerstdag een hongerstaking zullen begin nen bii wijze van protest tegen hun ar restatie bli de razzia's die de vorige week zijn uitgevoerd. Gevangenen te Trimithia, 16 k.m ten Westen van Nicosia, hebben gezegd, dat zii reeds heden Zater dagavond in hongerstaking zullen eaan. achterop een electrisohe trein, die op weg was van Londen naar Portsmouth. Zes personen liepen verwondingen op, van wie twee ernstige. Door het ongeluk waren Vrijdagavond alle treinverbindin gen via Woking geblokkeerd. De laatste vyf weken zijn er in En geland zes treinongelukken gebeurd: 25 mensen verloren hierbij het leven en bijna 200 werden gewond. Het aantal doden tengevolge van ongelukken met treinen in Engeland bedraagt over het gehele jaar 46, het aantal gewonden 300. De nieuwe, pas deze week benoemde Engelse minister van Vervoer, Harold Watkinson, heeft verklaard, dat het enige antwoord op de ongelukken is: krachtig verder gaan met de uitvoering van het 15-jarenpIan voor de moderni sering van de Britse spoorwegen, dat voorziet in de vervanging van stoom locomotieven, vernieuwing van spoor banen. betere seinuitrasting en stalen rijtuigen, ter vervanging van de vele Ook in Engeland is een verkeers- gebruik ran radar om automobilis- piobleem, en om de zaken meteen goed aan te pakken, maakt de ver keerspolitie er, evenals in, Amerika. ten. die te veel haast lonen, te snappen. De snelheidsduivels krijgen echter «e* eerlijke kam. want aas hel begin van hel door radar gecon troleerde traject, staan grote borden, die hen op de controle attent maken. Oost-Duitse postkantoren hebben Vrijdag geweigerd vele pakketten die West-Berlilners naar Oost-Duitsland wil den zenden, in ontvangst te nemen. Tot dusver mochten de pakketten tot zeven kg verzonden worden, maar het maximum ggwlohc is nu vastgesteld op 500 gram. Eerder had de Oost-Duitse pers berichten verspreid, waarin Westelijke organisaties ervan worden beschuldigd onder het mom van Kerstgeschenken illegale voorwerpen, waaronder een in een koek gebakken re volver, naar Oost-Dultsland te zenden. In Engeland en Frankrijk kalkoen met Kerstmis Wat eet Europa met Kerstmis? In de Ver. Staten en Engeland vormt kalkoen de hoofdschotel, maar in de meeste an dere landen komt die vogel niet op ta fel. Een „standaard-Kerstdiner" bestaat er eigenlijk niet. United Press heeft 'n lijstje gemaakt van de voornaamste ge rechten, die er met Kerstmis in de Eu ropese landen op tafel komen. Het ziet er als volgt uit: Engeland: kalkoen of gans, kastanjes, plumpudding; Frankrijk: kalkoen met kastanjes, bu- che de Noël (cake met omhulsel van boomschors-chocolade) Denemarken: gebraden gans (of var kensvlees), rode kool, rijst met room en amandelen, zoet bier; Oostenrijk: gebakken karper met ryst, aardappelsla, wijn; Nederland: gebraden konijn (of haas, kip, gans, zelden kalkoen); Zwitserland: gevogelte, vis of gekook te ham; Finland: ham, stokvis, gekookte rijst; Italië: rozijnenbrood, geconfijte vruch ten en amandelbroodjes (als dessert); Zweden: gebakken ham. in jus ge dompeld brood; rijstepap, koekjes; Noorwegen: varkensvlees (koud of warm), kabeljauw; Ierland: kalkoen en kerstpudding. ZATERDAG Stadsgehoorzaal (fover). Samenzang van kerstliederen o.l.v. Herman Stenz. 8 uur nam. ZONDAG Over 't Hoff (Gerecht 10): Ere-dlenst Soefi-beweging, 11 uur voormiddag. Middelsregracht 3: Kerstdiensten te J en 10 uur voorm en 5 uur nam. MAANDAG. Schouwburg: ..Op Hoop van Zegen". 8 uur nam. Stadszaal: Bonte avond o.l.v. Willy Ver voort, 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht: Studiebijeenkomst Ver. voor Bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek-West". 9.30 uur voormiddag. VRIJDAG. Geb. Dienst voor Sociale Zaken Steen - sohuur 21): Afscheid mr dr S. Rozemond. 3 uur nam. Kantoor N.V. Nieuwenhulzen (Morsweg 60)Afscheidsreceptie de heer C. Lau. 2.303.30 uur nam. DAGELIJKS: Breestraat 33: Verkoop van kinderpost zegels. 10 uur voorm.4 uur nam. (Tot en met 31 December TENTOONSTELLINGEN. Rijksprentenkabinet Kloksteeg 25)Ten toonstelling kleurenlitho's J. Bezemer en J. van Vlijmen. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 19 Februari.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling ..Chinese houtsneden". (Tot 4 Maart '56). BIOSCOPEN Casino: „Gejaagd door de wind" (14 Jr). Werkdagen 7.30 uur. Kerstdagen 2 en 7.30 u. Zaterdag-, Dinsdag-. Woensdag en Donderdagnam. te 2.30 uur „Het meisje van de voorpagina". Rex. „White Christmas" (allé leeft.). Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Kerst dagen 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag: „Zij, die zich verkopen". Lldo. „Kouwe drukte" (alle leeftijden). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Kerst dagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Alle hens aan dek" (alle leef tijden). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Kerstdagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Vadertje Langbeen" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Kerst dagen 2.30. 4.45, 7 en 9.1 uur. Köciakliike Rui» 16. 11.30 «c 13 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Maandag 8 uur waargenomen door: Apotheek Herding en Blanken, Hoge- woerd 171. Telef. 20502 en Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Telef. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. De avond- en nachtdienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 8 uur tot Zaterdag 13 uur waargenomen door: Apo theek Driesum. Mare 110, Telef. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, Telefoon 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wilhelminapark 8. Tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de dokteren: Van Bockel, Kors. Masten broek, Veldhuyzen en Van Wingerden. Van Maandagmorgen 8 uur tot Dinsdag morgen 8 uur door de doktoren Jansen, Langezaal, Nieuwzwaag, Pieterse en Postel. Te Oegstgeest op 1ste Kerstdag door dokter Varekamp. Tel. 21916 en op 2de Kerstdag door de doktoren Hugenholtz, Tel. 20390 en v. Vliet-De Vries, Tel. 22331. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c si 5 ti Helsinki mist nnw 1 -23 0 Stockholm sneeuw zo 8 -0 1 Oslo sneeuw no 4 -2 6 Kopenhagen regen zzw 9 2 2 Aberdeen onbewolkt wzw 4 3 0 Dublin onbewolkt zzw 4 6 3 Londen half bew. wzw4 7 7 0.3 Amsterdam onbewolkt zzw 8 5 0.4 Brussel regen zw 9 6 2 Parijs geh. bew zzw 2 7 0 Bordeaux regen wzw 8 13 19 Grenoble nevel O 1 2 12 Nice half bew. nw 6 17 0 Berliin regen zw 5 3 1 Frankfort onbewolkt zw 10 5 0.6 München half bew. zw 2 6 4 Zurich geh bew. zw 2 7 12 Geneve nevel ono 2 5 12 Locarno onbewolkt zzo 2 -4 0 Wenen regen windstil 1 1 Innsbruck mist windstil -2 0.2 Rome regen oeo 4 04

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2