Dringend beroep op zelfdicipline van de weggebruikers Parijs vreest verdere uitbreiding van de rebellie in Algerije WEERBERICHT Binnenkort beslissing over de maximumsnelheid MEISJESBROEKEN Bij autobotsing drie doden en drie zwaargewonden 94ste Jaargang ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 No. 28713 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur! j. w. Henuy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte sln«eI Lclden °lro No' 5'°" Hoofdredacteur: J. Brouwer fT.— per kwartaal; f2.85 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en AdmlnietraUe; 25041; Redactie: 21507 beteugelen Stroom verkeersongevallen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een ernstig beroep gedaan op de weggebruikers om de zelfdiscipline in acht te nemen en daar door mee te werken het euvel van de stroom van verkeersongevallen te beteu gelen. Dit probleem benauwt de Minister uitermate en hij heeft soms het gevoel dat hij er voor een deel machteloos tegenover staat. De overheid kan niet alles op dit gebied. Alleen wanneer iedere weggebruiker persoonlijk zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid kan het vraagstuk zijn scherpe kant verliezen. In wezen ligt daar de sleutel tot de oplossing van het probleem. Eerst adviezen afwachten Omtrent het al of niet invoeren van maximumsnelheid voor motorrijtuigen, verwacht minister Algera binnen niet al te lange tijd het advies van de Commissie Veiligheid Wegverkeer. Bij de overweging van dat advies zal hij rekening houden met de opmerkingen van de vele Kamer leden die op herinvoering van de mixi- mum-snelheid hadden aangedrongen. Ook omtrent andere maatregelen wil de Minister eerst deskundige adviezen afwachten, hoewel het hem ook hindert dat zulk langdurig beraad en overleg nodig is alvorens bepaalde maatregelen kunnen worden ingevoerd. Er worden reeds plannen uitgewerkt om het overleg te bekorten. Bovendien wordt het ver- keersapparaat van het Departement van Verkeer en Waterstaat versterkt. Het is kwalitatief prima, maar onderbezet. Bescherming voetgangers Voor 15 Januari verwacht Minister Algera het advies van Ged. Staten over de wettelijke regeling ter bescher ming van voetgangers. Daarna hoopt hij zo snel mogelijk de invoering van de wettelijke regeling te bevorderen. Van de invoering van een maximum snelheid van 40 kilometer voor brom fietsen verwacht de Minister een gun stige uitwerking op het aantal ver keersongevallen met bromfietsen. Voors hands staat hij gereserveerd tegenover het afnemen van een theoretisch examen van bromfietsers, maar als de voorgenomen beperking van de snel heid niet tot het gewenste resultaat leidt, dan zal hij de suggestie nog eens overwegen. Het denkbeeld om de personenauto's in de binnenstad overbodig te maken door verbetering van het openbare ver voer, vond Minister Algera de overwe ging waard. Het is echter een zaak die de grote gemeenten en niet het Rijk aangaat, maar de Minister vond de sug gestie van voldoende waarde om een onderzoek te wettigen. Controle rijtijdenbesluit Gaarne zal Minister Algera gevolg ge ven aan de suggestie om eenmaal per maand een grootscheepse controle uit te oefenen op de naleving van het rijtijden besluit, dat oververmoeidheid van chauf feurs op vrachtauto's moet voorkomen. De invoering van achtdaagse vacantie- abonnementen is bij de spoorwegen in overweging. Week-end-retours zouden een financieel nadeel tot resultaat heb ben. Het streven van de Spoorwegen is gericht op een zo laag mogelijk algemeen tarief, waarvan iedereen kan profiteren. De tarieven op de lange afstand zijn iets meer verhoogd dan op de korte afstan den, omdat de vrees bestond dat op de korte afstanden vervoer zou worden af gestoten. Over een afstand van 200 kilo meter is het tarief voor een enkele reis 1 GEEN „L.D." MET KERSTMIS 1 Ons Blad zal Maandag 2de Kerst- 1 dag niet verschijnen, terwijl onze j= 1 kantoren de gehele dag gesloten zullen zijn. Onbestendig weer De Bilt meldt: Als gevolg van de aanwezigheid van een depressie ten Noorden van Schot land voeren Zuidwestelijke winden zach te Oceaanlucht steeds verder Europa binnen. In Noorwegen en Zweden gaat het bin nendringen van de warmere lucht ge paard met uitgebreide sneeuwval. Intussen is bij Ierland een nieuwe de pressie aangekomen, die in de richting van ons land koerst. Deze storing zal vannacht en morgen aanleiding geven tot regen. Een volgende depressie is verder Westelijk op de Oceaan tot ontwikkeling gekomen. In verband daarmede zal het weer tij dens de Kerstdagen onbestendig zijn. De temperatuur blijft boven normaal. (Opgemaakt te 10 uur) 25 December Zon op: 8.49 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 13.25 uur; cnder: 4.16 uur. Hoogwater te Katwijk te -f 11.24 uur. Doodtij. (26/12 te -f 0.30 en 13.00 uur; 27/12 te 1.09 en 13.33 uur). verhoogd tot f. 7.40 en voor een retour tot f. 12.80. Indien het verhogingspercen tage voor de korte afstanden was toege past, zou het tarief hebben bedragen voor een enkele reis f. 7..en voor een retour f. 12.20. Het verschil bedraagt dus 40 cent voor een enkele reis en 60 cent voor een retour. Minister Algera vertrouwt dat het tekort aan technisch personeel niet zal leiden tot vertraging in de uitbreiding van het wegennet. Het aantal vacatures bedraagt 25 in de hoge technische functies en 144 in de middelbare technische functies, resp. 14.89 en 12.08 van het totale aantal functies. In 1958 zal een herzien Rijkswegenplan aanwezig zijn. Inpoldering Lauwerszee Omtrent inpoldering van de Lauwers zee gaf Minister Algera de Kamer de verzekering, dat aan het gereed maken van de plannen met grote kracht wordt gewerkt. Hij heeft de verwachting dat het werk vlot zal lopen als met de uit voering wordt begonnen. Ged. Staten van Groningen hebben het initiatief geno men tot instelling van een Commissie die de Visserijbelangen zal bestuderen. De bevaarbaarheid van de Gelderse IJssel houdt verband met de kanalisatie van de Nederrijn en de Lek. Ook Minis ter Algera betreurt het dat de belang hebbende streek niet sneller kan worden geholpen, maar een andere oplossing is er niet; wij zullen er in moeten berusten. De kwestie heeft de bijzondere aandacht van de regering. De begroting van Verkeer en Water staat werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Opstandelingen maken van de verkiesingen gebruik om de zaak op de spits te drijven (Van onze Parijse correspondent) In Algerije, dat volgens de grondwet een deel van Frankrijk vormt, zal op 2 Januari a.s. niet worden gestemd. Om twee redenen: in de eerste plaats omdat de gouverneur-generaal Soustelle van oordeel is dat de binnenlandse toestand vanwege de heersende onrust zich niet leent voor vrije verkiezingen, en ten tweede omdat de Algerijnen zelf niets van die verkiezingen willen weten. De Algerijnse rebellen of nationalisten hebben alle gedeputeerden, burgemeesters en gemeente raadsleden nu een ultimatum toegezonden waarin geëist wordt, dat zij vóór 2 Januari zullen aftreden. Vele Algerijnen hebben aan die order al gehoor gegeven. De bedoeling is natuurlijk tegenover Parijs te demonstreren, dat Algerije niets meer moet hebben van het huidig statuut, omdat het net als Tunesië tenminste binnenlands zelfbestuur verlangt. „Deel van Frankrijk" waar in Januari niet gestemd wordt Het probleem Algerije is daardoor op nieuw aan de orde gesteld en voor de regering in Parijs op een buitengewoon ongelegen moment. De regering heeft dezer dagen het Comité voor Noord- Afrika bijeen geroepen om de militaire en politieke aspecten van het Algerijnse vraagstuk te bestuderen. Beslissingen kunnen echter niet worden genomen, aangezien de regering, die demissionnair is, van de Grondwet alleen de lopende zaken mag behandelen. Van die omstan digheden maken de Algerijnse rebellen nu gebruik om de tegenstellingen met Parijs nog verder op de spits te drijven! Faure en zijn meerderheid worden door dit nieuwe offensief van de Alge rijnen, midden in de verkiezingscam pagne, in een bijzonder delicate positie gebracht. Officieel houdt de regering vast aan de fictie, dat Algerije een inte grerend deel van Frankrijk is. De poli tieke en sociale consequenties van deze voorstelling van zaken heeft men echter nooit aangedurfd. Algerije bezit een pseudo-eigen parlement, terwijl het daar naast in de Nationale Vergadering te Parijs vertegenwoordigd is door een aan tal Franse en Algerijnse afgevaardigden, dat echter veel te gering is in verhou ding tot de bevolking. Geen gelijkheid van rechten Ook op vele andere gebieden kan niet worden ontkend dat de Algerijnen bij de Fransen zijn achtergesteld. Van een werkelijke gelijkheid van rech ten is dus geen sprake. Enkele maanden geleden is het Algerijnse probleem op nieuw in behandeling genomen, maar ook op dit punt is de meerderheid van het rechtse centrum niet in staat geble ken enige beslissing te nemen. De reèe- ring-Faure die steunde op deze meerder heid kan nu moeilijk anders doen dan de werkelijke toestand in Algerije zo veel mogelijk maskeren. Faure en zijn Conser vatieve minister van Oorlog, generaal Billotte, hebben de laatste weken her haaldelijk verklaard, dat het met Alge rije wel los zal lopen en dat waarschijn lijk binnen korte tijd zelfs een deel van de Franse troepen zou kunnen worden teruggeroepen. Gouverneur-generaal Soustelle heeft daarentegen duidelijk te kennen gegeven dat hij zonder aanzienlijke versterking de toestand niet meester zal kunnen blijven! Het ligt voor de hand dat de oppositie, en vooral Mendès-France. deze tegenstellingen uitbuit om de regering te stellen voor haar verantwoordelijkheid en haar te beschuldigen van „immobi lisme" (letterlijk: onbeweeglijkheid) waardoor Frankrijk zijn kansen in Alge rije ongebruikt voorbij heeft laten gaan. Men moet bovendien vrezen, dat de rebellen zullen voortgaan het vuur nog krachtiger aan te stoken. Het gezags vacuüm in Parijs geeft hen de hoop, dat zij de ontwikkeling van hun land in de richting van zelfbestuur aanzienlijk kun nen versnellen. Het feit, dat in Algerije niet zal worden gestemd bewijst inder daad wel dat dit land toch niet helemaal met een Frans departement kan worden vergeleken! De Algerijnse rebellen zullen niet spoedig moe zijn dit bewijs als een sterke troefkaart in hun propaganda te gebruiken. Tweede Kamer op Kerstreces Tot 31 Januari (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer is gistermiddag op Kerst-reces gegaan tot 31 Januari. Dan komt aan de orde het wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbe kwaamheid van de gehuwde vrouw. In Februari of Maart zal worden behan deld de wet op de economische mede dinging. de nieuwe wettelijke regeling van prijsafspraken ter vervanging van de prijsopdrijving- en hamsterwet. De Eerste Kamer behandelt op 3 Ja nuari de adoptiewet en houdt op 10 Januari de algemene financiële beschou wingen over de Rijksbegroting Rivieren in Westen van V.S. buiten de oevers getreden In drie staten in het Westen van de Verenigde Staten zijn een aantal door zware regens gezwollen rivieren buiten hun oevers getreden. Verscheidene ste den en dorpen in dit gebied staan onder water. Tot dusverre zijn tenminste twaalf personen om het leven gekomen en dozijnen huizen zijn weggespoeld. Amphibie-eenheden van het Amerikaan se leger en hefschroefvliegtuigen wor den in het rampgebied gebruikt om in gevaar verkerende bewoners te evacue ren. In de stad Santé Cruz stond Vrij dag bijna twee meter water en in Kla math in Noord-Californië stond het water zelfs zes meter hoog! De regens houden nog steeds aan en worden de zwaarste genoemd van de laatste 100 jaar. President Eisenhower heeft de over stromingen in Californië Vrijdag als een grote ramp beschreven en machti ging gegeven tot onbeperkte financiële steun aan het getroffen gebied. De mi nister van Landbouw, Ezra Benson, heeft de Californisohe autoriteiten voedselvoorraden aangeboden. Dit is dan P.M.F. bij de T.V.. of. als U niet van afkortingen houdt, de vroegere Franse premier. Pierre Mendes-France. die in een televisie studio in Parijs een korte uitleg ontvangt van de technicus, alvorens voor de lens te stappen om daar zijn partij aan te bevelen voor de komende Franse verkiezingen. Het was voor het eerst in de geschiedenis van de Franse politiek, dat partij leiders met dit doel voor ogen voor de T.V.-camera's verschenen. Minister Luns met vacantie Minister Luns is gisteren voor een korte vacantie naar het buitenland vertrokken. In aansluiting daarop zal hij zich op 3 Januari 1956 rechtstreeks naar Genève begeven ter voortzetting van de onderhandelingen met Indo nesië. (Ingez. Med.-Adv.) ZO JUIST ONTVANGEN LANGE BLAUWE Alle maten vanaf 8.80 NATUURLIJK BIJ- HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA Bonnen voor onze Cliënten. Op de Rijksweg AssenGroningen zijn gisteravond nabij Vries door de gladheid van de weg twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Bij dit on geluk zijn drie doden te betreuren; drie personen zijn ernstig gewond naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen vervoerd. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Uit de richting Assen reed in de rich ting Groningen een kleine auto met vier inzittenden, vier personen uit Gronin gen, die een werk in Zeist uitvoeren. Uit de richting Groningen naderde een grote personenauto met drie inzittenden. Een kilometer buiten Vries begon de grote wagen te slippen met het gevolg, dat deze het kleine wagentje in volle vaart ramde. Drie van de vier stucadoors wer den uit de wagen geslingerd en moeten op slag dood zijn geweest. De vierde bleef in de auto, die onmiddellijk in brand vloog, zitten. Hij kon door om wonenden uit de wagen worden gesleurd en moest met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Assen worden overgebracht. Ook de bestuurder van de grote personenauto werd met een tweede inzittende naar het Wilhelmina-zieken huis te Assen overgebracht. Eén van de doden is de loodgieter W. Drent uit Groningen. Zijn zoon is ern stig gewond naar het ziekenhuis te As sen overgebracht. De twee andere slachtoffers zijn knechts van de verongelukte loodgieter W. Drent, namelijk H. Wesselink èn D. Baron, beiden eveneens uit Groningen. Op deze foto ziet men hoe pant serwagens van het negende regiment Afrikaanse Lichte Cavallerie van het Franse legertijdens een patrouille lüngs de bergweg naar Biskra in het Aures-gebergte (Algerije), voor zichtig oprukken, bedacht op aan vallen van de opstandige elementen die zich in de vele ravijnen schuil houden en op het ogenblik weer bijzonder actief zijn. Britse treiler in volle vaart op Noorse rotsen Zeker elf man omgekomen Men vreest, dat 11 van de 23 leden ran de bemanning van de Britse treiler ..Prince Charles'' uit Hull zijn omgeko men. Hei schip voer gister-. Vrijdag avond in volle vaart op de rotsen ter hoogte van het eiland Söröy in het Noorden van Noorwegen en zonk on middellijk. De overlevenden zijn door het Noorse schip „Ingöy" naar Ham- merfest gebracht. In een rapport aan net tweede con gres van d* Roemeense Communistische Dartit. dat Vriidae in Boekarest is begon nen verklaart de eerste secretaris van de Dartii Gheorghiu-De1 dat Roemenië de collectivisatie van de landbouw met kracht zal voortzetten. Op het ogenblik is een derce van de gehele landbouwgrond gecollectiviseerd. In West-Duitsland vijftien millioen Kerstbomen (Van onze correspondent In Bonn) Rekenkunstenaars hebben zich met het vraagstuk bezig gehouden hoeveel Kerstbomen er dit jaar in West-Duits- land in de huizen, in openbare gebou wen en op pleinen en hoeken van stra ten staan, en zij zijn tot het resultaat gekomen dat het er ongeveer 15 millioen moeten zijn! De hoogste door middel van electrische lampjes verlichte bomen prijken stralend op daken van grote ge bouwen en hier en daar in de vrije na tuur tegen hellingen van bergen. En de ..diepste" Kerstboom heeft men 730 me ter onder de aardkorst in een kolenmijn te Rünthe in het Roergebied neergezet. Kerst-prijs raadsel Getrouw aan de gewoonte van de laatste jaren, hebben wij voor de komende feestdagen ook ditmaal weer een groot prijsraadsel in el- kaar gezet, waaraan de puzzelaars hun hart kunnen ophalen. Voor de goede oplossers stellen wij in totaal een bedrag van f. 650.— 't aan prijzen beschikbaar. Voor nadere bijzonderheden ver- wjjzen wjj naar elders in dit num- J Minister Algera in Tweede Kamer

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1