Conjunctuur-verwachtingen werden in de Ver. Staten overtroffen Nivellering van de welvaart Ook 1956 begint met een vraagteken Ruim 200 donores Landsteiner - penning ontvingen Voetbal - overzicht NEUROTONIC. Roodenburg— Lenig en Snel Zaterdag 24 December 1955 No. 28713 (Van onze financiële medewerker) De publieke belangstelling en derhalve ook die van de beurzen gaat by de jaarwisseling doorgaans meer uit naar de toekomst dan naar het verleden, maar om in het heden iets van de toekomst te kunnen zeggen zal men zich toch van het verleden rekenschap moeten geven. Dat verleden is of wordt straks het jaar 1955. waarvan men zich bij de aanvang afvroeg of het ln 1954 aanmerkelijk verhoogde conjunctuurniveau zou kunnen worden gehandhaafd, dan wel verder zou kunnen stijgen. Men was er niet ten volle gerust op. Er kon op worden gewezen dat de rehabilitatie van het door de oorlog zwaar gehavende Europa voor een goed deel had plaats gehad, mede door de vele milliarden dol lars, welke voor dat doel door de V.S. waren beschikbaar gesteld en het ging er om of ons werelddeel nu weer in staat was om op eigen benen te staan en er aan zou kunnen meewerken om het algemeen welvaartspeil in Amerika en Europa verder te verhogen. Weliswaar hebben ook na de wederopbouw van Eu ropa de V.S, in het algemene wereldbeeld van de economie een dominerende plaats behouden, men heeft daar van meet af ingezien dat de industriële ex pansie, welke gedurende de laatste jaren, met name na de Korea-crisis van 1951 in de V.S. heeft plaats gehad, alleen zou kunnen worden gehandhaafd en ver groot als ook buiten het eigen land het afzetgebied kon worden verruimd en de internationale uitwisseling van goederen op een hoger peil kon worden ge bracht. Welnu, als men uit dat gezichtspunt het scheidende jaar 1955 beschouwt Jtan worden gezegd dat het de verwachting heeft overtroffen en dat zowel in de V.S. als in Europa de conjunctuur zich verder in opgaande richting heeft bewogen. Wij hebben het meer dan eens opge merkt: de Marshallhulp was geen filan tropisch gebaar en het doel om in ande re delen van de wereld nieuwe koop kracht te scheppen is ten volle, althans in zeer belangrijke mate bereikt. De eco nomische toestand van de meeste landen in Europa heeft zich ook in 1955 der mate kunnen ontwikkelen dat grotere hoeveelheden goederen uit de V.S. kon den worden betrokkenen betaald, doordat tegelijkertijd voor de Europese productie in andere delen van de wereld nieuwe afzetgebieden konden worden gevonden, zodat de economische zelf standigheid van ons werelddeel niet on belangrijk is toegenomen. De export maakt in de V.S. niet meer dan 5 7 procent van de nationale productie uit, een percentage dat voor ons land weinig minder dan 50 bedraagt, maar voor de verdere uitbouw van het industrieel productie-apparaat in de V.S. is dat be trekkelijk kleine percentage toch niet zonder belang en aan de verdere ontwik keling van de export wQrdt dan ook ln de V.S. voortdurend de grootste aan dacht geschonken. Vandaar ook dat men, nu Europa weer op de been is gebracht en haar koop kracht nog steeds ziet stijgen, nieuwe milliardenhulp aan de zgn. onderont wikkelde gebieden wordt verleend, ten einde ook deze in staat te stellen hun consumptieve uitgaven te vergroteh en op die wijze voor de Amerikaanse pro ductie nieuwe afzetgebieden te ope nen. Een en ander heeft er toe medege werkt dat de industriële bedrijvigheid in de V.S. gedurende het jaar 1955 een nieuw hoogtepunt heeft bereikt en de nationale productie in dat land tot wei nig minder dan 400 milliard is opgelo pen met als gevolg een toeneming van de welvaart in nagenoeg alle kringen, maar niet het minst in die van de grote massa, welke in sterke mate van de zgn welvaartsspreiding heeft geprofiteerd. De opkomst van de bevolkingsgroepen met een middelmatig inkomen is in de V S. een economisch verschijnsel van de eerste orde en een gevolg van de alge mene opleving in de zakenwereld, de aanmerkelijke verhoging van lonen en salarissen en een belastingstelsel met een sterke progressiviteit. Er zijn thans 17 millioen kostwinners in de V.S., ca. een derde van het totaal, die van 5000 tot 15.000 dollar per jaar verdienen, dat is meer dan het dubbele van 1941. En het zijn deze 17 millioen kostwinners, die er thans een huis, een auto, een ra dio. een televisietoestel etc. op kunnen nahouden en die vacantiereizen kunnen maken en samen de ruggegraat van de binnenlandse afzet uitmaken. De grotere welvaart van de Amerikaanse bevolking komt ook hierin uit dat het aantal in komens van minder dan 1000 tot een kleine drie millioen is gedaald, d.w.z. het is gedaald met 44 terwijl de groep van 30004000 met 57 de groep van 10.00015.000 zelfs met 103 ls toegenomen. Er is dus in de V.S. een grote en ster ke middenklasse ontstaan, ongetwij feld deels ten koste van de hogere in komens, zonder dat deze daardoor echter tot de armen behoeven te wor den gerekend. Men kan alleen zeggen dat de grotere welvaart voornamelijk aan de lagere inkomens is ten deel ge vallen, een nivellering van de alge mene welvaart, welke zowel uit econo misch als uit sociaal oogpunt slechts een verblijdend verschijnsel kan wor den genoemd. Het is van belang hierbij op te mer ken dat de aanzienlijke loons- en sa larisverhogingen, welke ook in de loop van 1955 hebben plaats gehad, de ren tabiliteit van de bedrijven niet heeft aangetast. De juiste cijfers voor 1955 zijn uiter aard nog niet bekend, maar naar globa le schatting hebben de Amerikaanse be drijven in doorsnee 25 meer winst be haald dan in 1954. Deze winsten zijn voor een deel opnieuw geïnvesteerd - het bedrag der investeringen is tot 28 milliard gestegen -, maar ook voor een groter deel dan tevoren aan de aan deelhouders ten goede gekomen, daar de dividenden gemiddeld met 8 zijn verhoogd en bovendien in vele gevallen bonussen zijn uitgereikt of aandelen zijn gespitst, zodat ook in de kringen van de beleggers een belangrijke stijging van inkomen heeft plaats gehad. Hierdoor is uiteraard ook de consumptie gestegen, maar tevens zijn er grote bedragen voor nieuwe investering vrijgekomen, welke weer aan de uitbouw van het bedrijfsle ven bevorderlijk zijn geweest. Dit alles heeft er toe geleid dat de in dustriële productie van de V.S. in 1955 met ca 8 is toegenomen bij een nor male stijging van niet meer dan 4 per jaar. Vraagt men nu naar de vooruitzichten van het nieuwe jaar, dan is het ant woord dat de meeste voorspellingen ook thans nog moedgevend zjjn. Be kende statistische bureaux zjjn van mening dat de winsten van de Ameri kaanse bedrijven in 1956 verder met oa. 6 tot 22*A milliard zullen sttf- gen en dat ook aan dividenden etc. in dat jaar weer meer zal worden ont vangen dan in 1955, zij het dan dat de vooruitgang minder groot zal zijn dan toen. Of er dan ook geen schaduwen op het beeld van de Amerikaanse economie val len? Afgezien van de min of meer pre caire politieke situatie in vele delen van de wereld en de onzekerheid over Eisen hower's presidentschap, moet hier voor al worden gewezen op de sterke uitzet ting van de credleten, een uitzetting, welke enige malen groter is dan die van de nationale productie. Volgens een re cente berekening is de bruto nationale productie in de Verenigde Staten van 1940 tot 1954 met 73 To vooruitgegaan, maar zijn de totale netto-schulden van overheid en partioulieren met 218 ge stegen, waaronder de particuliere afbe- talingscredieten een belangrijke plaats innemen. Ze worden reeds op meer dan 30 milliard geschat en velen zien hier in een vergroting van het gevaar voor en de verergering van de gevolgen van een conjunctuuromslag. Opmerkelijk is echter dat ook de besparingen in de VS aanzienlijk zijn toegenomen en nog steeds toenemen en dat blijkens een ge houden enquête vele credietnemers te gelijkertijd over een banksaldo beschik ken. Het afbetalingsyssteem is, gelijk we vroeger al eens hebben geschreven, als zodanig niet af te keuren en het kan tot vergroting van de rentabiliteit der bedrijven leiden, in een tijd van hoog conjunctuur is het gevaar voor exces sen echter niet denkbeeldig, vooral als het crediet voor consumptiegoederen wordt gebruikt. Bij een voortgezette snelle stijging van particuliere en overheidsschulden moet, zo zegt een zekere prof. Prit- schard, tenslotte een punt worden be reikt waar de rentelast ondragelijk wordt, zodat men hier met een nieu we inflatie op zou moeten antwoorden. Met dit antwoord moeten we het voor lopig doen volgens de professor; de economie heeft nog geen beter be dacht. En hier is dan één van de grote vraagtekens, waarmee de V.S. het nieuwe jaar ingaan. gaven hun bloed Hoewel de voorzitter van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis, prof. dr P. J. Gaillard, gisteravond aan niet minder dan 216 donores voor het vijf maal afstaan van bloed een Landsteiner-penning kon uitreiken, bestaat nog altijd een groot tekort aan bloedgevers (sters). Teneinde dit tekort zo spoedig mogelijk in te lopen is momenteel ln Leiden een actie gaande, waarbij de stad In diverne wijken is verdeeld. In kringen van het Roode Kruis verwacht men van deze actie, welke thans gaande is in het Rjjnsburgerweg- en Morskwartier, een gunstig resultaat. Nog altijd een tekort aan bloedgevers Prof. Gaillard, die nog niet eerder aan zulk een groot aantal donores een pen ning kon uitreiken, onderstreepte nog eens de betekenis van het geven van bloed. Vele uatiënten hebben er .mense lijker wijs gesproken, hun leven aan te danken. Voorts wees spreker er op, dat men thans, dank zij de medische weten schap. meer bloed nodig heeft dan voor de oorlog, hetgeen ook meerdere donores vraagt. Tenslotte bracht prof. Gaillard de komende kersttijd het feest van het licht in verband met deze gister avond in de aula van het Acad. Zieken huis gehouden samenkomst. Zijn niet de donores, aldus spreker, het licht van de patiënt? Alvorens prof. Gaillard overging tot het uitreiken van de Landsteiner-pen ning, overhandigde hij aan mej. C. Es- wilder te Leiden en de heer J. J. Ab- benhuis te Wassenaar, die reeds vijftien maal hun bloed afstonden, een Land- steiner-plaquette. De Landsteiner-penning werd deze avond ter hand gesteld aan de volgende personen. J. A. Verhoeff, N. Th. P. Wijfje te Alphen a. d. Rijn. C. J. Brouwer, A. P. Haeser te Hille- gom. P. C. van Andel, Br. Emanuel, mej. M. Kruyt, T. M. Peper, D. L. v. d. Plas, P. de Vries te Katwijk. J. L. Arbouw, mej. Th. Bakker, H. H. M. Bary, mevr. C. E. A. Beckers, J. J. A. v. Berge Henegouwen, mej. M. Bergers, J. G. Boogaards, W. Bruinse, G. J. M. Bruné, P. Burgerjon, H. J. Choufour, G. A. Copier, mej. S. P. Develing, P. J. H. Dexel. J. G. W. Diebeis, H. van Dijk, P. B. Dij'kmans, W. v. Eijgen Jr, G. J. Ezendam, J. Florisson, mej. M. C. E. Gaykema, mej. D. de Graaf, mej. J. A. Guley, C. Hendriks. B. J. Heuvelman, mevr. J. HolwerdaChaudron, P. H. Hoppers. A. C. Huigen, G. Hulsbos, J Jongkind, H Kasteel. A. M v. Katwijk, A. H. Keller, W. L. Kerkvliet, J. Keijer, J. S. Kolderman, mevr. Y de Koning Huisman. J. Koolhaas. J. J Lagerberg, J. A. Lambooy, J. Laterveer, P. Mensen, J. Miedema, A. Montagne, mevr. A. MootenPrakken, M. Nieuwenburg, G. J. M. Noordman, A. Ommering, F. A. Onderwater, mevr. E. J. OnvleeBrug man, H. van Oosten, W. W. Paats, J. Piersma, C. A. Pieterse, H. v. Polanen, J. J. Pollmann, L. H. Pouw, W. F. Pre- voo, H. Raaphorst, H. Redel, D. M. G. de la Rle, J de Roo. C. Ruygrok, T. H. W. Sandberg, M. M. A. A. Sauter, M. Seller, mej. J. Sloos, W. Sloos, mevr. Th. M. Smitsv. Gennip, P. J. Verdoes, H. Verver, J. C. Vintges, H. Vis, H. v. Vliet, C. C. de Vriend. C Vriesekoop, mej. L. G. Vrij, mej. C. C v. d. Weijden, A. Wielders, mej. Willemsen, A. Wijtsma, mej. M. IJzerman, W. IJzerman, mevr. J. A. A. BerkelSteenbergen, A. Kienjet, te Leiden. J. Borst, W. Bosman, P. Boutkan, mej. A. Boot, P. Braamzeel, J. E. de Graaf, C. P. de Gunst, J. J. de Haas. G. L. den Hertog, H. Hollander, H. A. van Ingen Schenau. A. Karstens, W. J. Keuning, H. Kluwstra, C. Koenen. C. v. d. Kom mer, C. J. Kop, K. Kranenburg, A. Maat, A. Plomp. mej. C. v .d. Reijden, P. Stuif zand, A. Veen. P. C. Veer. te Leiderdorp. P. G. Beugelsdijk te Leidschendam. Mevr. A. C. Onderwaterv. Velzen te Leimuiden. H. W. Asper, I. Eisenga, J. J. C. Las- caris, B. v. Leeuwen te Lisse. C. A. v. d. Berg, G. v. d. Berg, D. Berkheij, J. Boezaard. J. Boon, J. v. Duivenbode, J. G. A. Duindam, mej. P. A. M. van Dijk, P. C. J. van Dijk, C. J. v. d. Ham, A. G. Hoek. P. J. Hoek, J. Imthorn, H. M. v. Kesteren, F. A. Koo ien, C. L. Kortekaas, Th. de Ridder, F. H. Smit, L. H. Smit, P. S Smit, H. v. d. Zalm te Noordwijk. G. Been, J. J. Doddema, J. P. J. Heemskerk, B. Hoogendorp, J. C. van Kampen, A. J M. Rohling te Noord wij kerhout. A. Kranendonk, W. R. Oudshoorn. H. C. Schrader, J. P Waterland, te Oegst- geest Mej M. L. J. Heemskerk te Rijnsburg. M. C. Bax, H. C. Berg, A. W. Blom, mevr. N. Bouwmeester—v. Wijk, M. C. Braam, mej. N. A. Colijn, R. Eisenga, N. B v. d. Eist, H. Holtman, J. C. v. d. Op tweede Kerstdag wordt ln de com petitie van het Betaald Voetbal een volledig en in de amateur-competitie een inhaal-programma afgewerkt hoe wel het laatstgenoemde nog vrij om vangrijk is. VS gaat op bezoek bij ZFC. De Zaanse club werd vorige week verplet terd door Helmondia en staat er op de ranglijst weinig florissant voor. Hetgeen UVS echter de laatste weken heeft laten zien was evenmin om zich trots op de borst te slaan. De blauw-witten zien we dan ook niet vlotweg winnen In de tweede klasse van de amateur competitie hebben Lugdunm en LFC vrijaf. Belangrijk ls hier de wedstrijd HO V—HBS Voor de derde klasse B speelt Rooden- burg thuis tegen Lenig en Snel, een wedstrijd die de Leidse Houtbewoners de volle winst moet kunnen opleveren. Alphen ontvangt het Haagse HPSV, een moeilijke opgave voor de thuisclub. In de derde klasse C zien we Alphia win nen bij Leonidas en Waddinxveen ver liezen van Lekkerkerk. ASC zal in de vierde klasse A zijn door van Rouwkoop te verliezen, hoe kampioenskansen wel niet bederven wel het geraden is de Voorschotenaren niet te onderschatten. Koploper Lisse zal het tegen Tonegido niet gemakkelijk krijgen en gewonnen hebben de Lisse- naren dan ook nog niet. DOCOS-Meer- burg lijkt ons een open strijd, terwijl in de wedstrijd WarmundaDSO de thuis club verreweg de beste papieren heeft. In de vierde klasse E zal Boskoop wel van EDS winnen, maar van Bodegraven, dat naar UNIO gaat, durven wij dat niet zeggen. DAMMEN Damclub Leiden Met een score van 15 punten wist H. Benschop beslag te leggen op de eerste plaats in de ladderwedstrijden van de „Damclub Leiden". De uitslagen van de laatste ronden waren W. van der ReijdenA. den Bezem er 20; A. van der PuttenW. van der Reijden 11; W. F. KeijzerChr. Selier 20; S. van der ReekW. van der Blom 11; A. de BezemerP. Zeegers 20; F. H. Franken srH. Benschop 2—0; Chr. Selier—W. F. Keijzer 2—0: H. BenschopW. van der Reijden 02; W. van der BlomP. Zeegers 20. Voor de onderlinge borden wedstrijden werd nog gespeeld P. Lens—A. Keijzer 02: J. BastiaanW. F. Keiizer 11. (Ingez. Med.-Adv.) Nervositeit en alle gevolgen daarvan overwint U alleen werkelijk doeltreffend met Vief verdovend, maar genezend. Begin daarom een kuur met NEUROTONIC en U wordt Uw zenuwen volledig de baas. Hulst, S. de Jong, mej. H. M. Oudslhoorn, R. Pit, N. Roos, M. Rotte, W. Th. Rot teveel, A. C. Sohrama, G. Wijntjes, M. Zandbergen, A. G. Zwaan te Sassenheim. G. J. Schöteldreier te Voorburg. C. P. v. d. Berg, C. W. v .d. Berg, Br. Bonfrer, mevr. H. M. GroenenVan Dorp, Br. Honorlus, J. J. v. d. Kuil, C. J. v. Noort, C. A. v. Noort, Br. Vincen- tius te Voorhout. P. Bos, N. Th. v. d. Geest, C. v. d. Heiden te Voorschoten. F. J. Maksymiak, P. Vogelenzang te Warmond. Mevr. M. M GardienPost, W. Goed hart, G Gussekloo, mevr. M. de Jong— Visser, J. Konst, P. H. Noordover te Wassenaar. J. de Graaf, F. D. Harkes, N. de Jong, J. L. Knauf E. de Koning, J. H. de Koning, J. M. Kraan, J. A. W. v. d. Meer, mevr. A. MeijerPlieger, G. A. v. d. Pluym, P. Rotteveel, J. D. Stam, J. G. Steeman, J. van Vliet, L. van Vliet, C. I. de Vogel. F. Zandbergen, N. v. d. Zwaan te Zoeterwoude. Na deze uitreiking werd de film „Uw reddend bloed" vertoond, waarna de aanwezigen via de filmband ook nog een indruk kregen van een der laatste ac tiviteiten van het Roode Kruis: een boottocht voor chronische invaliden. Op het eerste gezicht lijkt het wel een woestijn-landschap; doch de hitte, kenmerk van de woestijn, is hier ver te zoeken: Het is opge waaide stuifsneeuw die de hoofdweg Halifax-Oldham in Engeland ver spert. Frankrijk gaat op 2 anuari a.s. stemmen om het nieuwe jaar met een nieuwe regering te kunnen be ginnen en het moet gezegd, dat het land van Marianne zich degelijk voorbereidt op deze gebeurtenis. Deze foto geeft ons een kijkje in een bedrijf in Parijs, dat door de voor bereidingen voor de verkiezingen op top-toeren draait, n.l. een van de weinigetimmermans-winkels. waar de stembussen worden ver vaardigd. Tiveekump met Hein Donner Zal dr Eeuwe de kampioenstitel van Nederland heroveren A.s. Dinsdagavond om half zes begint in Den Haag de tweekamp tussen J. H. Donner, de huidige kampioen van Nederland, en dr M. Euwe, diens uit dager. Gelijk reeds gemeld zal de match uit 10 partijen bestaan, die gespeeld worden van 27 tot en met 30 December en van 2 tot en met 7 Januari. Afge broken partijen zullen er niet zijn, aangezien overeengekomen werd dat na vijf uur spelen één uur gepauzeerd wordt en daarna doorgespeeld tot het bittere einde! Het is in verband hiermede te hopen, dat er niet al te lange partijen zullen komen, want een partij van 56 zetten kan op deze wijze al tot half twee in de nacht duren! Donner veroverde de titel verleden jaar in de tweejaarlijkse wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, na dat dr Euwe vanaf 1921 alle aanvallen daarop had weten af te slaan. Bij die kampioenswedstrijden geldt evenwel de bepaling, dat wanneer de deelnemende kampioen in het tournooi zijn titel niet weet te behouden, hij het recht heeft de nieuwe kampioen vóór het volgende tournooi tot een tweekamp, met als inzet de titel, uit te dagen. Van dit recht heeft dr Euwe gebruik gemaakt en eerst nu zal kunnen blijken of de tournooiprestatie van Donner en het zich niet kunnen handhaven van dr Euwe al dan niet als toevalstreffers moeten worden beschouwd, zoals die nu eenmaal in een tournooi, meer dan in een tweekamp, kunnen voorkomen. Het is onmiskenbaar, dat dr Euwe „een dagje ouder" wordt en het is even zeer een realiteit, dat hij vroeg of laat daardoor aan een jongere meester rijn kroon zal moeten overdoen. Er rijzen dus twee vragen, nl. ten eerste of voor dr Euwe dat ogenblik reeds is aange broken en ten tweede of Donner, die jongere meester zal blijken te zijn. Het een noch het ander is met zekerheid te beantwoorden en zal slechts door de wedstrijd kunnen worden uitgemaakt, vooropgesteld, dat daarin de toevallige (Ingez. Med.-Adv.) 2e KERSTDAG de belangrijke wedstrijd Aanvang 2.30 uur Sportpark LEIDSE HOUT. BILJARTEN Leidse Biljartbond De uitslagen van de deze week ge speelde wedstrijden luiden: le klas: TOG 1De Vriendschap 1 6-0, 't Spoortje 1De Spljkerbak 1 2-4, UVS 1—De Carambolé l 4-2. 't Zuid 1— DOS 1 2-4, "t Centrum 1De Carambolé 2 6-0, De Carambolé 1Rijnegom 1 0-6. 2e klas: De Drel Pot. 1—DVH 1 4-4; TOP 1—UVS 2 8-0: De Morschpoort 1— TOG 2 6-2; De Spijkerbak 2De Sport 1 4-4: DVH 2— t Zuid 2 8-0. 3e klas: 't Vierkantje 1DOS 2 4-4; Rijnegom 2—De Heul 1 4-4; TOP 2't Spoortje 2 8-0: De Carambolé 3't Centrum 2 6-2; De Morschpoort 2 TOG 3 6-2 4e klas: TOG 4—De Sport 2 4-4; 't Zuid 3De Valk 1 1-7; Royal 1De Drei Pott. 2 2-6; UVS 3—De Vriendschap 2 8-0; De Spijkerbak 3De Morschpoort 3 2-6 5e klas: DOS 3—MBO 1 1-7; De Morschpoort 4De Vriendschap 3 5-3; UVS 4—De Valk 2 6-2; Rijnegom 3—De Heul 2 6-2. 6e klas: MBO 2—De Heul 3 4-4; 't Vierkantje 2—De Drei Pott. 3 6-2. factor van het meer of minder gedispo neerd zijn geen overwegende rol zal spe len. Maar er zijn wel enige aanwijzin gen voor de meest waarschijnlijke uit slag. En om dan aan de kant van dr Euwe te beginnen, het is zeker niet zo, c!at „het dagje ouder" bij hem reeds een rol van betekenis speelt. Hij staat be kend om zijn sobere levenswijze, rookt en drinkt niet en is. afgezien van een enkele grijze haar, lichamelijk nog in de beste conditie. Psychisch is dat, naar het ons voorkomt, niet zo het geval, de ware strijdlust is na de vijfkamp om het wereldkampioenschap in 1948, waar in hij laatste werd, nimmer meer ls voordien, teruggekeerd, al waren en wel momenten van opleving. Maar het is o.i. zo, dat het enkele feit, dat Euwe van zijn voorkeurrecht op het terugwinnen van de titel gebruik maakt, er op wijst, dat hij in deze tweekamp „zin" heeft en als dat Inderdaad het geval mocht zijn, dan kunnen we rustig aan nemen. dat hij nog tot grote prestaties in staat is. Hiertegenover staat een Donner. die zijn leeftijd natuurlijk mee heeft, maar die aan de andere kant na dat kampioenschap er toch niet in ge slaagd is zich in het internationale milieu tot een grootmeester te ontwik kelen, terwijl ook zijn resultaten in Nederland zelf niet zodanig duidelijk zijn, dat hij in ieder geval sterker zou zijn dan bijvoorbeeld Prins, Bouw meester en Cortlever. Men versta ons goed; Donner heeft het kampioenstournooi van 1954 ver diend gewonnen en daarin behalve Euwe ook Cortlever en alle andere sterke Nederlandse meesters (met uit zondering van Prin9 en Bouwmeester, die toen niet van de partij konden zijn) achter zich gelaten. Maar wij hebben toch niet de vaste overtui ging, dat hü deze prestatie in een vol gend tournooi met dezelfde tegen standers, beslist zal herhalen. Verder moet Donner deze tweekamp spelen betrekkelijk kort na zijn falen in het interzonale tournooi in Gothenburg, waarin hij op de gedeelde laatste plaats eindigde. En na dit tournooi heeft hij, die in de na-oorlogse Jaren vrijwel al zijn tyd aan het schaken heeft cege- ven, aangekondigd, dat hij nu het i- ken zou gaan minderen om zijn hoofd aandacht weer te wijden aan zijn rechtenstudie. Aan de tweekamp met Euwe kon en wilde hij zich natuurlijk niet onttrekken, maar het is toch wel zeer de vraag of het ogenblik van c*eze tweekamp voor hem geschikt is. Al met al komt het ons voor. dat het verschil in schaaktechnische zin tussen grootmeester Euwe en meester Do ner beslist nog aanwezig is en dat dit ook niet overbrugd kan worden in bet voordeel van Donner door de in het schaakspel zo'n grote rol spelende psy chische factoren. Wij houden het dus op dr Euwe.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 19