Willem Berkhemer en Rosa Spier Nieuwe aanwinst voor de Leidse Eerste Hulp dienst Twee studenten-almanakken Door de jeugd voor de jeu 94ste Jaargang Donderdag 22 December 1955 Tweede Blad No. 28711 Twee begenadigde kunstenaars Willem Berkhemer. Rosa Spier. Een tot de laatste plaats bezette Lu therse Kerk heeft hen beiden gister avond in ademloze stilte aangehoord. Berkhemer de voordrachtskunstenaar, die tien hoofdstukken voordroeg uit het oude Bijbelboek Jesaja, de vorst onder de profeten en één der grootste dichters die ooit heeft geleefd. Hij heeft zich vol komen één gemaakt met de tekst, zoals deze opgetekend staat in de oude Staten vertaling. Berkhemer moet deze met hart en nieren hebben doorleefd om de oude. voor velen overbekende bijbelver halen te vertellen, alsof ze pas waren gebeurd, alsof hij zelf ze zo juist heeft beleefd en ons nu bewogen en verrast komt vertellen wat hij meemaakte. Hij beschikt daarbij over een zuivere, muzi kale stem. die kan fluisteren en als een bazuin kan klinken, maar die in alle re gisters meesterlijk wordt beheerst. Als zweepslagen klinken de oordeels profetieën. verheerlijkend de lofprijzin gen,'blij de vertroosting, fluisterend en dan weer luid uitroepend de verwach ting. Het is sublieme voordrachtskunst van een begenadigd kunstenaar. Berk hemer besloot de avond met het eerste hoofdstuk van het Johannes-evangelie. Ook hierin wist hij op meesterlijke wijze de accoorden te bespelen en de verkondiging van de Christus door Jo hannes als het ware aanschouwelijk voor te stellen. De voordracht vdn Berkhe mer. slechts door enkele eenvoudige ge baren onderstreept, is op geen enkel ef fect berekend en daardoor juist des te grootser. De figuur van de kunstenaar zelf ge raakt geheel op de achtergrond. De woorden die hij zegt worden van binnen uit tot leven gewekt. Door zijn mond sprak Jesaja en sprak Johannes. De ranke vingers van Rosa Spier, door haar fijnzinnige geest geleid, bespeelden het koninklijke instrument, de harp. Zij bracht composities door haar zelf bij de Lezers srh rij ven AMERIKA EN DE DIENSTWEIGERAARS Zonder afbreuk te willen doen aan de waarde van het artikel van uw Weense correspondent van 20 December over de Amerikaanse dienstweigeraars, wil ik hieraan toch gaarne een aanvulling toevoegen. Uit de woorden van uw correspondent moet niemand opmaken, dat de Ame rikaanse regering enigerlei financiële of morele steun geeft aan deze dienstwei geraars, of „pax-boys", zoals ze genoemd worden, vanwege hun embleem, een grote cirkel op hun rug. met daarin, el kaar grijpende handen en het woord „pax". Deze „pax-boys" zijn op initiatief en verantwoording van de Brethem Service Commission en het Mennonite Central Committee, twee Amerikaanse religieu ze hulpwerkorganisaties, naar Europa gekomen, om. zoals uw correspondent terecht schrijft, de geest van verzoe ning tussen de volkeren te versterken. De enige overheidssteun, die deze pax-boys van hun regering krijgen, is, dat ze toestemming krijgen hun vervan gende burgerdienst buiten de U.S.A. door te brengen, om daardoor de ver zoeningsgedachte beter te kunnen uit dragen. Deze pax-boys zijn verder volkomen „selfsupporting". Zij of hun religieuze organisaties betalen de overtocht naar Europa hun verblijf, hun te verwerken materialen, enz., enz. Er is dus geen sprake van enigerlei opdracht om in het kader van de we deropbouw van Europa te gaan werken Ze werken hier natuurlijk wel aan mee, maar volkomen vrijwillig, o.a. in Duits land, waar zij veel vluchtelingen-wonin- gen bouwen en verder in allerlei lan den. zoals N.-Afrika, India. Indonesië. Zuid- en Midden-Amerika en Japan. Vele geestverwanten uit andere lan den helpen hen hierbij, hoewel b.v. hun Nederlandse geestverwanten niet de ge legenheid hebben, dit hulpwerk der verzoening tijdens hun vervangende burgerdienst te verrichten. Deze laat- steri nemen vaak na hun dienst voor het rijk nog een extra termijn, om aan dit werk deel te kunnen nemen, niette genstaande hun vervangende burger dienst, waarvoor zij ook gelegenheid krijgen door middel van de Nederlandse Dienstweigeringswet van 1923 en die hen verplicht een jaar langer te dienen dan hun militaire dienstplicht geduurd zou hebben. Henk Huisman secr. afd. Leiden v. d. Jongeren Werkgroep van de Doopsgez. Vredesgroep en Kerk en Vrede. door Willem Berkhemer gezegde tekst gemaakt en composities u:t- de oude harp-Lteratuur. Haar sublieme spel, dat als aanvulling bedoeld is op de voor dracht van Berkhemer. liet bij allen, die het grote voorrecht hadden deze avond van verfijnd kunstgenot te mogen bij wonen. een onvergetelijke indruk achter. Beider samenwerking deed deze avond ver uitstijgen boven het leven van alle dag. Aan K. en O. past grotelijks dank. dat zij deze twee kunstenaars in Leiden heeft gebracht. De Sleutelbloemen Ook de meisjes van „De Sleutelbloem" hebben het Kerstfeest gevierd en wel in de cantine van de firma Parmentier aan de Schelpenkade De bijeenkomst gisteravond gehouden werd ge opend door mej. G. v. d. Voort, die daarbij wees op de betekenis van het Kerstgebeuren. De liturgie werd ge houden door de heer Dijkerman. Hoog tepunt van deze avond was zeker wel de opvoering van het Kerstspel „Het Ezeltje" van F. v. d. Hoog door een groepje Sleutelbloemen. Een pluim op de hoed van alle meisjes is volkomen gerechtvaardigd! De muziek, die ten ge hore werd gebracht, paste geheel in de sfeer, waarin dit intieme samenzijn werd gehouden. Een in alle opzichten geslaagde avond dus! (Tneez Merl.-Adv. Ambulance - auto in gebruik genomen I)e wel zeer verouderde ambulance auto van de Eerste Hulpdienst is van daag „op stal gezet" Ondanks de vele goede diensten, die deze auto tien tallen jaren heeft bewezen, was het type sterk verouderd en ontbrak alle comfort. Hiervoor in de plaats kwam een modern Ingerichte Ford Taunus- Ambulance-auto. waarin plaats is voor twee slachtoffers. Ongetwijfeld een prachtige aanwinst voor de E.H.- dienst! In tegenwoordigheid van enkele geno digden, o.w. de burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot, de wethouders J. C. van Schaik en S. Menken, het lid van de Commissie G.G. en G.D., prof. dr J Goslings, de directeur van deze Dienst, dokter C. R. Zijerveld. de Commandant van de Brandweer, de heer S. Hagedoorn en de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws. is deze ambulance-auto hedenochtend in de Brandweerkazerne overgedragen aan het Gemeentebestuur. Dokter Zijerveld. die een inleidend woord sprak en met deze nieuwe aan winst uiteraard zeer ingenomen was. wees er o m. op. dat de È.H.D. een be- ongevallen. Zeventig procent van deze ongevallen vindt langs de weg plaats, circa 9% in de bedrijven, terwijl het overige percentage ongevallen in huis plaats vindt. Nadat dokter Zijerveld nog aandacht had geschonken aan de goede eigen schappen van deze ambulance-auto, droeg de heer Boon, directeur van „Het Motorhuis" de auto aan het Gemeente bestuur over. Wethouder Menken, die het nieuwe materiaal namens het College van B. en W. aanvaardde, droeg op zijn beurt de auto over aan de G.G en GD. en de Brandweer. Hierna weidde ook spreker uit over de belangrijke functie, die de E.H.D. vervult en welke de heer Menken zag in het snel en goed handelen. Spre ker prees zich gelukkig, dat Leiden een E.H.D. had. waarop men terecht trots kan zijn. Wij hebben nu, aldus spreker, twee volwaardige en modern ingerichte wagens, welke volkomen berekend zijn op een goed functioneren van de dienst In aansluiting op deze toespraak gaf de onder-brandmeester, de heer Van m der Kraan, een technische uiteenzetting langrijke taak heeft. Per jaar verleent J en werd het nieuwe materiaal gedemon- deze dienst plm. 900 maal assistentie bij 1 streerd. Nadat burgemeester Van Kinschot „alarm had geslagen", rukte de auto voor een proefrit uit. Zowel wethouder Menken, als dokter Zijerveld en prof. dr J. Goslings maakten deze rit. waar bij zij zich konden overtuigen van de goede eigenschappen van de Ambulan ce-auto, mede. De nieuwe ambulance-auto van de Eerste Hulpdienst. (Foto L.D./Van Vliet.) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREX: Janny. dr van J. M. Muilenburg en H. M. Guldemond; Catharina Cornelia Maria, dr van J. C. v. Berkel en M. H. J. Hoogen- boom; Vrouwke Catharina, dr van A. Mes kers en J. C. Wesselman; Petrus Levinus Maria, zn van L. P. Moerkerk en M. S. Sikking; Tonnie. zn van J. v. Staden en A. Benning; Dirk, zn van C. v. Starken- burg en G. v. d, Eijkel; Jacoba Elisabeth, dr van A. Glasbergen en M. E. Meijer. GETROUWD: P. J. v. d. Spek en A. Lit; J. Eigenbrood en L. Phllippo; H. de Kruijs en J. F. S. Versteeg: M. Dubbeldeman en A. C. de Bruin; P. J. Laterveer en M. G. v. d. Steen; T G. Galjaard en M. Brandt; J. van Rijn er. w. Slootjes; H. de Jong en J. Beij: N Brandhorst en J. Vermeer: P. Keijzer en S v d. Blom: L. T. Stam en E. H. Vijlbrief; J G. M. Boon en A. P. Cocx; J F. Simons en E G. Vos; A. H van den Bos en W. A. Middendorp; P. J. Schreuder en E. M L. Wllshaus; D. v. Sandijk en J. E. Holverda. OVERLEDEN: P. J. Klein. man. 72 jr; J. Kooien, man. 72 Jr; W. J. Moenen, man, 54 jr; J. J. C. Kruis, wednr, 81 Jr. Officiële publicatie l ITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van 19 December 1955 heeft bepaald, dat een herziening van het partiële uitbreidingsplan „Leiden-zuld- west", vastgesteld bij besluit van 26 Jan. 1948 en goedgekeurd by besluit van Ge deputeerde Staten van de provincie Zuid- Holland van 22 Februari 1949. no. 434/1, wordt voorbereid. De herziening heeft betrekking op het gebied, begrensd door het bij raadsbesluit van 6 Juni 1955 vastgestelde partiële uit breidingsplan ..Leiden-zuidwest", de Voor- schotenveg en de Korte Vliet. LEIDEN, 22 December 1955. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. <rt Professorenwijk had een zeer goede avond Als sluitstuk van de festiviteiten, wel ke in de afgelopen twee maanden in onze stad ziin gehouden ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de Buurt- en Speeltuinvereniging „De ProfessorenwQk", had gisteravond in het stampvolle St. Antonius Clubhuis een bijeenkomst plaats onder het motto „Door de jeugd voor de jeugd". Muziek, zang en dans vormden de hoofdschotel van het feest, terwijl bovendien nog enkele alleraardigste toneelstukjes werden opgevoerd. De voorzitter van „De Professoren wijk". de heer J. P. A. de Vrind, sprak hartelijke woorden van welkom en toon de zich daarbij bijzonder verheugd over het feit. dat de vereniging zonder enige twijfel kan terugzien op een reeks van plezierige en geslaagde jubileum-avon den. Met nadruk wees hij er op, dat dit kinderfeest gevierd kon worden dank zij de trouw, de durf. de toewijding en het doorzettingsvermogen van de talrijke medewerkers(sters). Hij dankte de leid sters en ook de kinderen voor de maan denlange voorbereidingen, die aan het festijn zijn vooraf gegaan. Vervolgens was het woord en de daad aan de kin deren zelf. Niet minder dan 82 versche nen er op de planken. Als eerste trad op Benny Hurrelbrinck, die met zijn accor deon'heel wat wist te presteren. Na de pauze begeleidde hij op verdienstelijke wijze het jonge balletdanseresje Yvonne Bonnet. Het resultaat van twee uurtjes Ke rstfeestviering samen oefenen diezelfde middag nog! mocht waarlijk wel gezien worden. Yvonne Bonnet, een veelbelovende bal- lerina-in-den-dop. danste bovendien nog Poldini's „Poupée valsante". Veel succes oogstten ook het kinderkoor en de jon gens en meisjes, die toneel speelden. Zowel ..Het zakdoekje van de Prinses" als ..De bom" deden het bést op deze avond van pret en jolijt. De volksdans jes en de diverse balletstukjes (o.m. in driekwartsmaat) vielen eveneens in de smaak van jong en oud Het was de eerste maal dat de ver eniging op een dergelijke wijze in het openbaar optrad en de verwachtingen waren vanzelfsprekend hoog gespan nen. Welnu: de jonge „professoren" blijken de goede weg te hebben geko zen en wanneer zij deze blijven be wandelen dan kan men van hen in de toekomst nog veel verwachten iu de Sleutelstad Ouden van Daqen In de overvolle zaal van „Den Burcht" hebben de Leidse ouden van dagen zich gistermiddag rond de Kerstboom ge schaard, om gezamenlijk het feest van de geboorte van Christus te vieren. Zij konden dat stijlvol en waardig doen, dank zij het initiatief van de dames van U V.V. Hartelijk werden de oudjes welkom geheten door de presidente van de Leidse afdeling, mevr Scheers. Met intense aandacht luisterde men naar j enkele door mevr. Barnard verdiensten! k gezongen Kerstliederen. Op de piano werd deze zangeres goed geaccompag neerd door de heer Serlie. Violistische 1 medewerking werd verleend door mevr. j Otto. Na een langdurige pauze, waarin de ouden van dagen rijkelijk werden getracteerd, trad met succes het Kin- derkoor van Riek Meiering voor het 1 voetlicht. Alleraardigst was o.m. het j vlaggenspel, dat wel bijzonder in de smaak viel. De oudjes, die elk met een cadeautje naar huis gingen, kunnen I terugzien on «en fijne Kerstmiddag! Contact-avond gerepatrieerden Ruim vierhonderd gerepatrieerden vonden gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal een goede gelegenheid zoals de conferencier zèi .zich te assimileren". Hst was een gezellige bij eenkomst waaraan de gerepatrieerden uit Leiden en omgeving Dassief én ac tief medewerkten. Gerepatrieerden biiv. brachten een één-acter, die zich geheel in de sfeer van de passar en de kam pong afspeelde. Dames brachten ook een zg. Tarik-Piring. die met kaarslicht werd gedanst. Een sierlijk bewegings spel. dat het tegen een tropisch decor goed deed. Mei. M. Ruprecht. die deze dansen instudeerde, bracht tegen het slot van de avond enige solo-dansen. De conferencier. Charlie Robinson, bekend kant tekenaar bij Indische pro blemen. had de lachers op ziin hand. toen hii vertelde hoe in Nederland een nasi eorene wordt gegeten: met prei en bloemkool: mei. F. M. de Bruin droeg grappig voor uit het boek ie van Robin son: „De Piekerans van een Straatslij per". Voörts werd een film over Walcheren vertoond en speelde in de pauze een Krontiong-band. geformeerd uit eigen gelederen. Prof, dr J. Prins, voorzitter van de commissie voor gerepatrieerden. die deze avond organiseerde, opende en sloot de avond, die o.m. door vertegen woordigers van de provinciale organisa tie werd bijgewoond. Prof. Prins zei o.m.. dat vele gerepa trieerden zich méér .displaced persons" dan gerepatrieerden voelen. Daarom ziin avonden als deze belangrijk om het contact te onderhouden. Hii vroeg aan dacht voor de actie „géén eenzamen met Kerstmis". Aan het slot van de avond bedankte hii allen, die aan het welslagen van deze avond hadden bij gedragen. D e gerepatrieerden bleven tenslotte r-pe ecu uurtje dansen. Ccnd. H. R. Blankenstein beroepen VOOR HET WERK ONDER DE OOSTERSE STUDENTEN De heer H. R. Blankenstein. Theolo gisch candidaat te Utrecht, is beroepen als predikant met bijzondere opdracht (het werk onder de Oosterse studenten) der Leidse Hervormde Gemeente. Cand. Blankenstein is beroepen in de vacature van ds Bijlefeld. die. zoals bekend, j 1. Zondagavond afscheid van de Leidse Herv. Gemeente nam POSTZEGELVERZAMELAARS BIJEEN In de Kleine Burcht kwamen gister avond de Leidse Postzegelverzamelaars onder leiding van de voorzitter de heer D J. Meiboom, bijeen. Een aantal nieuwe leden werd gebal loteerd. waarna bij de ingekomen stuk ken een uitnodiging van de philatelisten uit Alphen aan den Rijn, om een bezoek te brengen aan de door hen georgani seerde tentoonstelling op 28 en 29 Dec. as. in de lagere school aan de Java- straat 5 ter kennis werd gebracht. Mede werd de aandacht van de aanwezigen gevestigd op het feit. dat door het Ne derlandse Postmuseum aan de Zeestraat 82, te 's-Gravenhage een tentoonstelling wordt gehouden onder de titel: „Kun stenaars ontwerpen postzegels", Deze tentoonstelling werd op 16 December j.l. geopend en is tot en met 15 Januari te bezichtigen. Bij de rondvraag werden aanwijzin gen gegeven hoe door het plakken van de zegels op de verzonden poststukken zware afstempeling enz. kan worden voorkomen. De laatste verrassing was de in ere herstelde jaarlijkse verloting, waarbij ieder lid van de vereniging een prijs in ontvangst kon nemen. De niet- aanwezigen krijgen deze toegezonden. L.S.C. en V.V.S.L. De Almanak-redactie 1956 van het Leidsche Studentencorps uitgave H. E Stenfert Kroese NV alhier» heeft het j aangedurfd om de 138ste jaargang nu eens niet te doen verschijnen in de be kende blauwe band met het in zilver- druk uitgevoerde vignet van het Corps wapen. Kennelijk heeft de Redactie er be hoefte aan gevoeld om te breken met een traditie van vele decennia en aan deze jaarlijkse uiting van de corpsgeest een andere verschijningsvorm te geven. Verdient een dergelijk streven in het al gemeen waardering, omdat daaruit, een principieei verzet spreekt tegen alles wat naar „sleur" zweemt, in het onder havige geval hadden wij die traditie toch liever gehandhaafd gezien. In de eerste plaats om der wille van de eenheid en in de tweede plaats om dat hier onmogelijk van „sleur", doch „alleen maar" van traditie gesproken kan worden. Koestert enige Almanak-re dactie de wens, dat haar jaargang uit gesproken het stempel van d a t jaar zal dragen, dan biedt het binnenwerk van dit enige honderden pagina's tellende boekdeel aan deze studentengeneratie volop gelegenheid om te getuigen van hetgeen op dit. ogenblik in het Corps en onder zijn leden leeft. Juist de liefde voor de traditie, welke in het LSC zulk een belangrijke factor vormt, vereist een scherp onderscheid te maken tussen een prijzenswaardige „drang" naar vernieu wing en een onzes inziens hier niet ge motiveerde „zucht" daar toe! De inhoud wijkt overigens niet be langrijk af van die van zijn onmiddellij ke voorgangers Er wordt een opsom- ming gegeven van de diverse burgerlijke instellingen, waarmede ook de studen tenwereld in contact komt. van de tal loze sub-verenigingen en hun jaarver slagen, een samenvatting van de Lus trumviering 1955. een rubriek ..facta Ci- vitas Academica", w.o de overdracht rede van prof. Bakhuizen van den Brink, in memoriams gewijd aan de hoogleraren D. J. Steenhuis. C. H. de Goeje en G. J. Heering en tenslotte j adreslijsten van hoogleraren, lectoren, leden van de wetenschappelijke staf. Corpsleden, VVSL-leden en niet Corps leden. Het Mengelwerk en de gebruikelijke Mixed Pickles, alleen door ingewijden volledig te waarderen, vertegenwoordi gen de meest persoonlijke noot in dit vaak geestig en kwistig geïllustreerde boekwerk, dat ongetwijfeld in later ja ren voor velen een waardevolle herinne ring aan hun studententijd zal vormen. Eduard IJdo NV verzorgde ook dit jaar weer de almanak van de WSL. die hiermede haar een-en-dertigste jaar gang beleeft. Het boek opent met een alleraardigste foto van het Koninklijk Gezin om daar na in hoofdzaken dezelfde lijnen te vol gen als de almanak van de mannelijke collega's. Het Mengelwerk is van be scheiden omvang en bestaat vrijwel uit sluitend uit gedichten. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen. Bevallen: PezieMasson. d.. R'dam. Gehuwd: W. Kuik en E. van den Broek Arnhem; A. C. M. J. Münninghoff en L. E. J. Hamers Holdtgrefe, Voorbuig; G. Horreüs de Haas en P. H J. Te Rae, Zwolle; W. Th. Dirks en A. M. C. Ver meulen. A'dam; R. de Beaufort en M. E. K. Tollemache, Londen: D. de Boer en R. Koning. Haarlem; D. Slothouwer en T. Gomez de Navarro. Bogota. Overleden: M. J. Bijdendijk—Tuynen- burg Muys, v. 43 j.. R'dam; J. G. Hup- kes. m. 74 j.. Gouda; P. M. Arts. m. 74 j., Tilburg: M. van de Graaf—Van Duyn v. 48 j., Den Haag; W. van den Berg, m. 63 j., R'dam; A. Hoogendijk, v. 84 j R'dam: M H. HeidaSchiltman, v. 70 j.. Zeist: M. A. H. H Merckelbach. v. 89 j., Wittem (L>; A. H. Bakker—Kuij- pers, v. 89 j.. Apeldoorn; M. Witholt— Broese van Groenou, v. 71 j„ Apeldoorn C. Doets, m. 77 j„ A'dam; J. W. P. van Geelkerken, m. 52 j„ Baarn: Th. Rijk. na- 51 j.f Den H&a-g. BOND VAN ONDERAANNEMERS OPGERICHT In een dezer dagen hier ter stede ge houden vergadering van onderaanne mers is. na een inleiding van de alge mene secretaris van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigineen met algemene stemmen besloten, tot oprichting van de Algemenp Nederland se Bond van Onderaannemers, die aan gesloten zal zijn. bij het Nederlands Verbond van Midden.'ftandsverenigingen Her voorlopig bestuur werd samen gesteld uit de heren: C. Tol. W. Burgy, A. J Link. J. de Klerk en J J Serdmi; als secretaris werd aangewezen de heer A Coret Het bestuur heeft opdracht gekregen de statuten en verdere werk zaamheden voor te bereiden en in het laatst van Januari een openbare ver gadering voor alle onderaannemers uit te schrijven BELASTINGDIENST De heer L Koning, hoofdassistent van 's Rijks Belastingen is met ingang van 1 Januari 1956 verplaatst van 's-Gra venhage naar de inspectie der belastin gen te Leiden le afdeling, afdeling Controle, DRIE RECHT DRIE AVERECHT. A.R.-wijk IV kwam bijeen. Gisteravond hield de A.R.-klesvereni- ging van wiik IV onder leiding van de heer J. v. d. Heuvel een vergadering in het gebouw Rehoboth. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, sprak de heer D. J. Brouwer uit Oeestgeest over „Drie recht en drie averecht". Als wii. aldus spreker, uitgaan van het beginsel „Christus is de centrale figuur", dan kunnen wij in de Dolitiek twee stromingen onderscheiden. Drie recht A.R.. C.H.U. en K.V.P.» en drie averecht <P. v. d. A. V.V.D, en CPN Od de AR. partij zelf had de heer Brouwer nogal wat aan te merken, We ziin goed georganiseerd en dat is een groot voorrecht maar het brengt ook nadelen met. zich mee. Door deze goede organisatie lopen we het gevaar „dood" georganiseerd te worden, m.a.w. de le den voelen er niets meer voor om nog iets zelf te doen. Zelfs met de verkie zingen trekken we er niet meer od uit. doch laten we het werk over aan de Propaganda-Commissie. Bij de teugd tekent, dit verschiinsel zich ook af: slechts zeven jongeren uit de eerste ARJOS-vergadering hier ter stede wa ren bereid mee te helpen aan de op richting van de afd. Leiden van de Arios Vervolgens uitte spreker ziin critiek op de andere partijen om ten slotte een opwekkend woord te spreken tot trouw aan de AR. Bij beschikking van de Staatsse cretaris van Financiën is de gemeente Leiden aangewezen als plaats, waar fictieve entrepots voor wijn kunnen ..-rrien opgericht. Kerstavond Kokssehool De Stadsgehoorzaal leek gisteravond wel een gebouw van een kazernecomplex, zoveel militairen waren er bijeen. Het ging er overigens helemaal niet toe als in een kazerne, want als een soldaat daar een minuut te laat op appèl komt, zwaait er wat. maar er was gisteravond niemand die er wat. van zei, dat iets la ter begonnen werd dan was aangegeven! Deze Kerstavond van de Kokssehool werd bijgewoond door generaal Scheffer, inspecteur van de Intendance, kolonel de Hing, hoofd van de Cadi, kolonel Mulder en het hoofd van de Kokssehool. luitenant-kolonel H. W. Gerth van Wijk. Voorts waren alle officieren, onderoffi cieren en manschapp, voor zover zij geen dienst hadden, aanwezig. Adjudant Nieuwenstein opende de avond met een welkom toe te roepen aan de genodigden. Daarna trad het koor van de Kokssehool op, onder leiding van de heer Rijnbeek. Deze week was het koor naar Hilversum geweest, waar een opname was gemaakt voor een radio programma, dat zal worden uitgezonden op Eerste Kerstdag, onmiddellijk na de i ede van H.M. de Koningin. Ook gister avond was het optreden van het koor zeer succesvol: een viertal kerstliederen werd uitgevoerd en daarbij had men ook de medewerking van een vijftal jongens, die met hun hoge stemmen boven de mannenstemmen uitklonken. De Amsterdamse Comedie voerde ver volgens op het toneelstuk naar het be kende boek van Charles Dickens: ..Christmas Carol", waarin, zoals bekend mag worden verondersteld, verteld wordt van de oude Scrooge, een vrekkige koop man. die alleen aan zichzelf denkt en aan zyn geld en zich niet bekommert om de armoede van zijn medemensen. Dan verschijnt zijn oude. reeds zeven jaar overleden compagnon Marley. Het stuk werd voortreffelijk gespeeld en de décors en toneelverlichting waren bij zonder knap. In de pauze werd een verloting ge houden voor het sanatorium in Davos. Het was een buitengewoon geslaagde avond. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaaed voor het Cand.ex. Indische Letteren de heer E. J. van Donzel (Hel mond). Promoties Leidse Universiteit. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift geti teld „Enige gangbare vervoers- en be- vrachtingsbedingen" de heer T B. Sa- raboedin te Oegstggeest. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift geti teld ..Tanganyika a Government in a Plural Society", de heer A. K. Datta te Den Haag. Kerstnachtdiensten Ook in de Rem. Kerk zal aan de vooravond van Kerstmis een nachtdienst worden ge houden. Da E. B. A. Poortman zal in deze dienst, welke om half elf aanvangt, voorgaan. Voorts zal in het kerkgebouw der Oud-Kath. gemeente aan de Zoc- terwoudse Singel Zaterdagavond om 10.45 uur een Kerstnachtmis worden opgedragen. CATENA. De Senaat der Societas Studosorum Academiae Lugdunl Batavorum c.s. Ca tena is met ingang van heden als volgt samengesteldB A. Kats. praeses; J Schoneveld Jr.. ab-actis: H. A. M. Klaar, quaestor; J. A van Riessen. Assessor primus en F. Göber, assessor secundus. JEUGDVOORSTELLINGEN IN KERSTVACANTIE. De L«idse Jeugd Actie en de Bond van Leidse Speeltuinverenigingen orga niseren in de Kerstvacantie wederom een aantal voorstellingen voor de jeugd. De bekende toneelgroep van en vJor jonge mensen ..Puck' komt ditmaal met een alleraardigst jeugdtoneel: „Pierrot valt van dc maan". De voorstellingen, die in de Stadsge hoorzaal worden gegeven, vinden plaats op 3 en 4 Januari. Bij het secretariaat va ndl Leidse Jeugd Actie (Stadhuis) kan men over deze voorstellingen inlir*- t-ngen verkrijgen

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3