Wij spraken met Unieke expositie van Chinese in Emigratie liep dit jaar slechts 13% terug PTT - kassiers in West - Duitsland met revolver achter loket 94ste Jaargang Dinsdag 20 December 1955 Derde Blad No. 28709 Met kunstzin en inzicht gearrangeerd Vanmiddag is in het Museum voor Volkenkunde door de directeur, dr P. H Pott een uiterst interessante, bezienswaardige en omvangrijke tentoonstelling geopend van Chinese houtsneden, welke niet alleen beoogt een inzicht te geven in de aesthetische schoonheid, doch tevens de algehele ontwikkeling hiervan. Hoofdzakelijk is hierbij geput uit de collectie van de bekende sinoloog dr K. W. van Gulik wiens diepgaande kennis van de Chinese drukkunst deze expositie ten zeerste ten goede is gekomen. Met het inrichten en organiseren belastten zich dr T. Volker, conservator van de afdeling China-Japan van bovengenoemd Museum, alsmede de heer Gan Tjiang-tekt assistent aan deze afdeling. Tijdens een rondgang wordt men veel vuldig getroffen door de kleuren)- pracht dezer Inzendingen, welke in hoofdzaak van houtblokken vervaardigd zijn. Inzake de Chinese blokdruk wordt men aan de hand van een buitengewoon fraai uitgevoerde en artistiek verzorg de catalogus, verlucht met vele afbeel dingen, uitvoerig ingericht. Al onmiddellijk wordt bij het binnen treden van het eerste zaaltje de aan dacht getrokken door een fotocopie van de oudst gedateerde boekrol, de Diaman ten Soetra van 868. Voorts bevinden zich hier o.a. een heruitgave van het „Boek Mencius", een vouwboek met reproduc ties van beroemde inktstenen, 'n prach tig „afwrijfsel" van een op een stenen plaat gegraveerde afbeelding van Lwan Yu te paard, een landkaart in kleuren druk, in kleurendruk versierde enve loppen, beschreven in kleur bedrukte velletjes gedichten c.q. briefpapier, van bronzen platen gedrukte bankbiljetten en speelkaarten. Voortgaande valt o.a. door de moder ne visie op een paardje van Sju Pei- hoeng (1947), een kleurendruk naar een fresco uit de Toen-hwang grotten en een afbeelding van Kwan Yu in zwart wit. Belangwekkend is voorts een in vijf kleuren gedrukte titelpagina van dr R. H. van Gulik's „Erotic Colour Prints of the Ming Period", een in kleur gedrukte Illustratie uit het daarin behandelde ero tische album en een tekstpagina in zwart en een reproductie van een hout snede van de vroegere Japanse prent kunstenaar Moronobu, die daarop ge ïnspireerd is. De grote zaal bevat o.a. gedichten- en briefpapier, door verschillende kunste naars in diverse stijlen versierd, afbeel dingen uit het Schildershandboek en de len van de in 1952 uitgegeven druk van Gedichtenbladen van het Tien Bamboe Atelier. Van zeer bijzondere orde zijn de kleu rige reproducties van schilderingen van de thans 94-jarige Tsj'i Pai-sje en an dere moderne meesters. Tsj'i Pai-sje is ook een geestig man, waarvan diverse „grapjes" als over „De dronken Li T'ai- po (..Wat geeft het of ik dTonken ben?") getuigen. De tafel in het midden toont o.a. een unieke, in zwart-wit gedrukte rol met voorstellingen uit het dagelijks leven, gezegden, spreekwoorden enz. uit 1761. In weer een andere zaal ziet men po litieke prenten, propaganda-materiaal van de Chinese Volksregering (in harde kleuren) en vele gelegenheidsprenten. Tenslotte zijn er de prenten van Deur- goden, prenten in gordijnvorm, talrijke offerprenten, godenprenten, amuletten en papieren offerkleren. In een nis staat een offertafel met be nodigdheden voor het brengen van een midwinter-offer aan de Keukengod. De rondgang wordt besloten met de bezich tiging van een met de hand gekleurde blokdruk met voorstellingen uit de Boeddhistische Onderwereld. Bovengenoemde opsomming geeft slechts een summier overzicht van al het vele dat een imponerende indruk biedt, van hetgeen Chinese kunste- De heer Troost over verhouding K.V.P.—K.N.P. „DE KOOP IS GESLOTEN" Tijdens de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting van Nijme gen heeft het oudste lid van de fractie van de voormalige K N P., de heer B. Troost, een uiteenzetting gegeven over de verhouding tussen K.N.P en KVP. Mede namens zijn fractiegenoot, de heer P. Mulder, verklaarde de heer Troost, dat zij zich gebonden blijven achten aan het verkiezingsprogram van de voormalige K.N.P. ter gelegenheid van de gemeenteraadsverkiezingen in 1953 uitgegeven. Voorts keurde hij de mentaliteit van de K.V.P.-fractie in de Raad ten opzichte van de K.N.P.-leden af. De K.V.P. is volgens de heer Troost blijkbaar van mening: „de koop is ge sloten; de slaven zijn ons eigendom Hij besloot met de opmerking, dat vele aanhangers van de K.N P van mening zijn. dat het hun in de toekomst onmo gelijk zal zijn hun stem op de K.V.P. uit te brengen. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. In Apeldoorn is tegen een 54-jarige mevrouw proces-verbaal opgemaakt, om dat zij ervan verdacht wordt een kat in een met stenen verzwaarde zak te heb ben gestopt en de zak vervolgens in een emmer met water te hebben gegooid met de bedoeling de kat te laten verdrinken. Toen de kat naar haar zin niet snel ge noeg de geest gaf, zou zij het koude wa ter hebben weggegooid en de zak met kokend water hebben overgoten. naars uit vroeger eeuwen schiepen en thans nog scheppen, mede, zeer zeker ook met propagandistische bedoelin gen, gestimuleerd door de huidige overheid. Zy zal verhelderend werken. Wanneer men bovendien de moeite neemt zich in de uitvoerige handleiding te ver diepen, zal de bezoeker zeker in de gelegenheid zijn, zich een oordeel te vormen over de bijzondere kunstzin nige waarde dezer tentoonstelling, welke met zoveel inzicht en smaak ge arrangeerd is. Een unieke verzameling, die zowel kenner als leek zal boeien! Men moge zich opmaken voor een be zoek en zal zeker niet teleurgesteld worden. Waterleidingwet bij de Kamer ingediend Instelling van hygiënisch toezicht Minister Suurhoff heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend houdende regelen met betrek king tot het toezicht op waterleiding bedrijven en tot de organisatie van de openbare drinkwatervoorziening. Deze waterleidingwet heeft een twee ledige strekking. In de eerste plaats wordt met het wetsontwerp beoogd de instelling van een toezicht uit hygiënisch oogpunt op waterleidingbedrijven. Het wetsontwerp heeft hiervoor een systeem gekozen, waarbij de verantwoordelijkheid voor de bedrijfsvoering volledig in de handen van de directies der waterleidingbedrij ven wordt gelaten. Het toezicht zal wor den uitgeoefend door de pharmaceuti- 50 malen „Familie Doorsnee" EEN HARTELIJKE HULDIGING Zaterdagmiddag is in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam de 50ste opname voor de radiouitzen ding van de „Familie Doorsnee" ge maakt. Deze 50ste opname, waaraan de 49ste op deze middag voorafging er worden steeds opnamen voor twee uitzendingen voor een zaal met pu bliek gemaakt had een feestelijk en officieel karkater. De Omroepsecretaris van de VARA. de heer J. B. Broeksz, sprak op het to neel de schrijfster Annie G. Schmidt, de regisseur Wim lbo en de vaste kem van medewerkenden aan de „Familie Door snee", t.w. Sophie Stein (moeder Door snee). Cees Laseur (vader Doorsnee), Lia Dorana (Liesbeth), Kees Brusse (Rob), Hetty Blok (Sjaan), Joop Vi- scher (Willem Ravijn), en ditmaal uit gebreid met de acttrice Myra Ward en de acteur Guus Hermus, toe. De heer Broeksz noemde de uitzending van de „Familie Doorsnee" de meest belangrijke van Nederland en hij was daar trots op. Burgemeester d'Ailly, volgens Wim Tbo ook de burgemeester van de familie, omdat de opnamen altijd in Amsterdam worden gemaakt, was aanwezig. Hij bood de familie 'n grote „doorgesneden" taart aan in de doorsnee-kleuren, Oranjerood, met wat groen. De burgemeester was de schrijfster, Annie Schmidt, dankbaar voor het bijzonder fijne beeld, dat zij telkens weer weet te geven van een Doorsnee-familie, een beeld waar ook milde humor uitstraalt, evenals dat het 'geval is in de Camra Obscura, waare de burgemeester een vergelijking mee trok. De 50ste uitzending van de .Familie Doorsnee" is op Maandagavond 2 Ja nuari aa. sche inspectie van de Volksgezondheid die o.m. belast is met de behartiging van de hygiëne van bodem, water en lucht. Aan de pharmaceutische inspecteurs zijn bij het ontwerp bepaalde bevoegd heden toegekend. Tegen de beschikkin gen van de inspecteurs met betrekking tot de door de bedrijven te nemen maat regelen, kunnen deze beroep bij de Kroon instellen. Ten aanzien van de regeling inzake de organisatie der openbare drink watervoorziening strekt het ontwerp tot het mogelijk maken van correcties in de bestaande organisatie in het be lang der drinkwatervoorziening. De ontworpen regeling grijpt niet meer Offering aan de maan: Scène uit Rol met 21 afbeeldingen van volks- gewoonten uit Sjoe-tsjou 1761 dan strikt noodzakelijk is, in de be staande regelingen in. De autoriteiten, die in de eerste plaats bij de toepassing van dit deel van de wet een taak te vervullen hebben, zijn de colleges van Ged. Staten in de ver schillende provincies, hetgeen volkomen strookt met de bestaande bestuursprac- tijk. De reorganisatie zal slechts plaats vinden in die gebieden, waar naar het oordeel van Prov. Staten een reorgani satie noodzakelijk moet worden geacht. Beslissingen van deze colleges zijn on derworpen aan de goedkeuring van de Kroon. De methoden waarop deze reor ganisatie haar beslag kan krijgen wor den in het ontwerp nader uitgewerkt. De verdere uitvoering is grotendeels toevertrouwd aan de zorg van Ged. Staten. Dalende criminaliteit in Nederland Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek hield in het eerste halfjaar van 1955 de reeds in 1954 gesignaleerde gunstige beweging van de gerechtelijke geconstateerde criminaliteit aan. Het indexcijfer over die periode ligt 4 punten lager dan vorig jaar. Een nog gunstiger indruk geven de uitkomsten van het totaal zonder misdrijven vermeld in de economische wetten en de Wegen verkeerswet. Het indexcijfer voor het 2de kwartaal 1955 nl. 87, ligt in dit verband belangrijk beneden het basis- cijfer 100. Dit verschijnsel kan echter niet voor alle vormen van criminaliteit worden geconstateerd. Zo was het cijfer voor de misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag en voor de ruw- heidsmisdrijven tegen dieren en goe deren in het eerste kwartaal van 1955 hoger dan in 1954. Voor het tweede kwartaal kan men echter het omge keerde beeld constateren. Naar de ressorten der Gerechtshoven geeft in het eerste halfjaar 1955 voor de misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag Arnhem de laagste en 's-Hertogenbosch de hoogste verhoudingscijfers. Amsterdam was het enige ressort dat in de eerste helft van dit jaar meer veroordelingen had dan in de overeenkomstige periode van 1954. Het voorlopige totaalcijfer der ver oordelingen wegens misdrijven der We genverkeerswet bedraagt over het eerste halfjaar 1955 3225 d.i. 287 of 9,8''; meer dan in dezelfde periode van 1954. Deze vermeerdering is grotendeels toe te schrijven aan het gestegen aantal ver oordelingen wegens rijden onder invloed van drank nl. met 149 tot 2301 (6,9%), Groter was echter do toenemingder ver oordelingen voor doorrijden na ongeval en joy-riding, nl. resp. 13,7 en 60,5%. De ressorten van alle Gerechtshoven geven, wat de Wegenverkeerswet be treft, hogere cijfers dan in 1954. Voor Arnhem en Amsterdam is de toeneming het grootst. Niettemin heeft Arnhem '44,8 veroordelingen per 100.000 inwo ners) nog het gunstigste relatieve cijfer. Daarna volgt 's-Gravenhage met 48,2 In laatstgenoemd ressort verdubbelde echter het cijfer joy-riding. Het totaal cijfer voor het aantal misdrijven 'behalve eenvoudige stro perij) en bedelarij, landloperij en over treding van het souteneursverbod be droeg in Nederland in het eerste half jaar 1955 17.067 (V. j. 17.336). Verdeeld over de Gerechtshoven der ressorten bedroegen de cijfers: 's-Hertogenbosch 4212 4459), Arnhem 2484 <2572), 's-Gravenhage 3890 '4126», Amsterdam 4621 '4246) en Leeuwarden 1859 (1933). Sterke Fondsen helpen de zwakke (Speciale berichtgeving) De Ziekenfondsen van Midden-Ne derland 'werkterrein van de Rijn tot de Zuiderzee van van de Zuidhollandse wateren tot de IJsel) hebben besloten een uniforme premie te gaan heften voor de vrijwillig verzekerden. Dit wordt f 1.80 per week (Zonder aanvullende verzekering). Dit besluit werd genomen door de 16 fondsen van Midden-Neder land die in het totaal 250 000 vrijwillig verzekerden hebben ingeschreven. De sterke fondsen helpen door dit besluit de zwakke fondsen. G. Spijker Verzamelaar te Nieuwveen Welke houder van een volière of een aquarium, welke postzegelver zamelaar of amateur geoloog in de Rijnstreek en ver daarbuiten zou de heer G. Spijker in Nieuwveen niet kennen. Het zijn er zeker niet veel. Nog vorige week heeft men in Al phen gelegenheid gehad het werk van de heer Spijker in een exposi tie tijdens de tentoonstelling van de Kanarievrienden in café 't Cen trum te zien. De heer Spijker expo seerde hier in hoofdzaak met door hem opgezette vogels, en zoals steeds trok zijn stand ook nu weer grote belangstelling. De liefde voor alles wat leeft zat er reeds van jongsaf aan bij hem in, Reeds tijdens zijn eerste schoolja ren op de openbare lagere school in Nieuwveen de heer "Spijker is een geboren Nieuwvener kwam zijn liefde voor verzamelen tot uiting, toen hij namelijk bij een school reisje naar Katwijk een zeeaaltje vond. Hij heeft kans gezien dit tot de huidige dag te bewaren in ge droogde toestand natuurlijk. Nooit zal ik vergeten, zo ver telde de heer Spijker verder, dat ik bij een „knors" hier in Nieuw veen als kleine jongen van mijn gespaarde zakcenten een dood wezeltje kocht voor een kwartje, om dit op te zetten, wat natuur lijk mislukte. Timmerman BU het verlaten van de lagere school moest ik natuurlijk een vak leren en koos ik het timmermans- vak, waarvoor ik nadien naar de Nutsambachtstekenschool ging in Alphen, teneinde daar de theoreti sche kennis van het vak op te doen en het vaktekenen machtig te wor den. In die tussentijd had ik mij reeds voorzien van een aquarium; het eerste had ik reeds eerder van een zuster uit Amsterdam gekregen, met enkele goudvissen er in. Verzamelaar De lust tot verzamelen nam bij mij steeds groter vormen aan. Zo was ik ook reeds vroeg begonnen met het verzamelen van postzegels, aldus de heer Spijker en ook die collectie is zeer uitgebreid geworden in de loop der jaren, zoals wij heb ben kunnen constateren Vier dikke boeken heeft hij bijna vol. waarin o.a. een serie van de eerste post zegels in ons land Ook hiermee was hij reeds tijdens zijn schooljaren begonnen. Daarnaast begon hy al spoedig allerlei schelpen, fossielen en steensoorten te verzamelen, als mede voorwerpen door hem gevon den tijdens congressen van ama teur-geologen in ons land Vele tientallen opgezette vogels en klei ne dieren zyn thans in het bezit van de heer Spijker, waarbij hij zich haast op te merken, dat hij nog nimmer een dier heeft moeten doden om hem daarna te kunnen opzetten. Steeds is men met een dier naar hem gekomen of hij er belangstelling voor had. Natuurlijk zijn alle vogels thans in verband met de vogelwet gelooid. De eerste vogels, die door mij op gezet zijn, 'waren een waterral en een kerkuil, die beide echter niet al te mooi zijn uitgevallen, zodat ik er niet mee op tentoonstellingen kom. aldus de heer Spijker. Dat men ook in onderwijskrin gen de verzamelingen van de heer Spijker weet te waarderen moge blijken uit het feit. dat vele ma len bij exposities de leerlingen klassikaal met de leerkrachten op bezoek komen. De heer Spijker geeft dan persoonlijk aan de kin deren onderricht van elke vogel of elk dier, door hem geprepa reerd en opgezet. Cactussen en vissen Wist U ook, dat ik in het bezit ben geweest van een verzameling van ruim 420 cactussen, die ik alle op naam genoteerd had. Dank zij deze cactussen ben ik, zo'n twintig jaar geleden, in aanraking gekomen met een mynheer uit Amsterdam, die mij tropische vissen bezorgde. In die tijd wisten wij hier van tro pische vissen nog maar bitter wei nig af Ik wist het met deze ver zameling zover te brengen, dat ik kort voor het uitbreken van de oorlog aan verwarming van mijn 24 bakken, waarvoor ik een speciaal glazen ruimte achter het huis had zemaakt, niet minder dan 60 liter olie per maand verstookte en bij koud weer had ik er slechts drie weken genoeg aan. Toen de oorlog uitbrak moest ik helaas bak voor bak opruimen. Door gebrek aan olie kon ik de zaak niet meer verwarmen. De laatste bak met de kostbaarste vissen en planten wilde ik graag aanhouden, waarvoor ik met iemand uit Nieuwkoop een af spraak maakte, dat hy voor een electrische verwarming zou zor gen. Dit kwam echter fout uit en toen ik mijn bak weer terug wilde hebben, bleek dat hij de hele zaak had opgeruimd en ik was alles kwijt. Dit heeft mij enkele dui zenden guldens gekost. Na de bevrijding moest ik wat dat betreft dus weer van de grond af aan beginnen. Op welk een wyze hy dit gedaan heeft liet de heer Spij ker ons even later zien: in zijn fraai in de wand ingebouwde bak zwemmen weer tal van kostbare visjes. Bovendien heeft hij kans ge zien hier een wel zeer speciale kleurenverlichting aan te brengen, waardoor het mogelijk is de bak in een kwartier tijd met niet minder cian 61 kleurencombinaties te ver lichten Dit gehele wel zeer inge wikkelde mechanisme is door hem zelf vervaardigd en geeft vooral bij avond een fantastische blik op en in het aquarium Het door hem eveneens vervaardigde uurwerk be hoeft slechts eens in de negen uur opgewonden te worden. Reeds meerdere malen heeft de heer Spij ker verzoeken gehad een dergelijke verlichting voor zakenmensen of particulieren te maken, waartoe hy echter nog steeds niet is kunnen komen. Vlinders Het zou wel vreemd zijn als by zo'n verzamelaar van alles wat maar met de dierenwereld te maken heeft, een collectie vlin ders zou ontbreken. Ook hiervan heeft de heer Spijker dan ook een prachtige collectie, waarvoor ook vooral in onderwijskringen grote belangstelling bestaat. Meerdere voorwerpen uit het ste nen tijdperk, door hem gevonden in Gronsveld, kan de heer Spyker zyn eigendom noemen en zijn door hem keurig geregistreerd en soort- gewijs opgeborgen. Hieronder be vinden zich afdrukken van blade ren uit de oertijd en stukken van onafgewerkte stenen bijlen en speerpunten. De heer Spijker kan aan de hand van deze verzamelingen heel wat vertellen en wat vooral van be lang is bij de jeugd de liefde voor het dier aankweken, want steeds weer houd ik myn jeugdig gehoor voor, nimmer een vogel nestje uit te halen of maar zelfs een rups te doden, daar hieruit im mers weer mooie vlinders voortko men. Ik meen, aldus de heer Spij ker, op deze wyze ook mijn steentje te kunnen bijdragen om de liefde voor alles wat leeft, bij de mens aan te kweken en te onderhouden Bovendien heeft de heer Spyker nog een bloeiend timmermansbe drijf en daarmee verdient hij zyn boterham. Al deze verzamelactiviteit is lief hebberij. waaraan hij alle beschik bare vrye tijd besteedt, en waarin hij, zoals hij ons verzekerde, door zijn echtgenote, die eveneens veel van dieren houdt, in elk opzicht, ook op tentoonstellingen, wordt bij gestaan. Vrij belangrijke stijging voor Australië (Van onze Haagse redacteur) Het totaal aantal emigranten dat dit jaar ons land verlaten heeft of nog verlaten zal, bedraagt ca 29.500. Ver geleken met vorig jaar, toen rond 34.000 Nederlanders als emigrant ver trokken, is dit een teruggang van 4.500 oftewel 13%. De daling wordt vooral veroorzaakt door de in het eerste half jaar van 1955 sterk verminderde be langstelling voor Canada. Australië daarentegen geeft een vrij belangrijke stijging te zien, evenals Rhodesia en Nieuw-Zeeland. Dit jaar vertrokken naar Australië ruim 13.500 emigranten tegen 10.906 in 1954. De aanzienlijke verruiming van de Australische emigratiebepalingen die het bijna iedereen mogelijk maken het land binnen te komen, hebben deze stijging veroorzaakt. Canada, dat vorig jaar nog 15.859 Ne derlandse immigranten aantrok, haalt dit jaar maar nauwelijks de 7000. De berichten over de seizoenswerke loosheid in Canada, tijdens de winter 1954'55. heeft kennelijk zeer vele men sen afgeschrikt. Weliswaar heeft de Ca nadese economie zich sindsdien volko men hersteld en is ook het tweede half jaar van 1955 het aantal aanmeldingen voor Canada weer gestegenmaar dit kon toch het totaalcijfer over dit jaar niet meer belangrijk beïnvloeden. Naar verhouding is de belangstelling voor het jonge land Rhodesia, dat steeds meer vacatures krijgt voor geschoolde Europese, arbeiders en technici zeer toe genomen. Vorig jaar vertrok een 140-tal Nederlanders naar de Federatie van Rhodesia en Nyasaland, dit jaar zullen het er ca 500 zyn. Een soortgelijk verschijnsel doet zich bij Nieuw-Zeeland voor. Dit land heeft Drieling te Giessendam De 28-jarige heer J. den Uil uit Gies sendam heeft ter secretarie aldaar aan gifte gedaan van de geboorte van een drieling. De drie meisjes. Jenneke, Cor nelia en Elisabeth werden geboren in de nacht van Zaterdag op Zondag. De 19-jarige moeder had in het begin van dit jaar reeds een kind ter wereld gebracht, zodat het gezin in een jaar met vier kinderen is uitgebreid. Hoewel de drie baby's een maand te vroeg geboren werden, geeft hun toe stand geen reden tot ongerustheid. Zij zijn met de moeder vervoerd naar het ziekengasthuis in Gorinchem. De 'oaby's liggen daar in de couveuse. Jenneke weegt 2330 gram, Cornelia 2130 gram en Elisabeth 2060 gram. VOOR F. 8000.— HORLOGES GESTOLEN In een uurwerkmakery in Amster damWest hebben inbrekers in de nacht van Zaterdag op Zondag hun slag geslagen. Ongeveer 200 dames- en he ren horloges ter waarde van ca f 8.000 verdwenen. Via de achterzijde drongen de dieven de zaak binnen. Eerst werd een ruit kapot geslagen, vervolgens een yzeren raam geforceerd, waarna een de lijst van aanvaardbare beroepen sterk uitgebreid en ook in andere opzichten de toelating voor bepaalde catagoneën uiareizende ouders b.v.) vergemakke lijkt. Het gevolg is dan ook dat dit jaar het aantal Nederlandse immigranten in Nieuw-Zeeland 1300 bedraagt tegen 768 in het vorig jaar. Naar de V.S. van Noord-Amerika emi greren dit jaar volgens een voorlopige raming 4000. Vorig jaar was het aantal emigranten 2708. De uitvoering van de Amerikaanse vluchtelingenwet stuit nog steeds op grote moeilijkheden wat het vertrek van vele landgenoten naar Ame rika afremt of geheel verhindert. Naar Zuid-Afrika zyn dit jaar ca 2700 Nederlanders geëmigreerd Vorig jaar waren het er 3275. Brazilië trok dit jaar 500 landgenoten tegen 578 in 1954. Auto's te water MEISJE EN MAN VERDRONKEN Onder Balkbrug (Overijsel) is een personenauto met vier inzittenden, bestuurd door de heer J. Stegerman uit Klazienaveen, in de .Dedemsvaart gere den. Hierbij is een 9-jarig dochtertje, Jentje, van de bestuurder om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, doordat de wagen van de heer Stegerman bij het uitwijken voor een tegenligger slipte. Omstanders slaagden erin het echtpaar Stegerman en hun jongste kind vrij snel uit de wagen te redden. Voor het oudste meisje kwam de hulp echter helaas te laat, omdat zij met haar kleren bekneld was geraakt tussen het portier en de wagen. Later werd gemeld, dat door de glad heid van de weg ook langs de Zuider vaart in de Schermer een personenauto geslipt is en in het water gegleden. De bestuurder, de heer J Swennê uit Alk maar kwam door verdrinking om het leven. Drie passagiers konden zich redden. Vervroegde vacantie te Zierikzee Van Lyceum-leerlingen De leerlingen van het prof. Zeeman- Lyceum in Zierikzee zyn gistermorgen vervroegd met Kerstvacantie gezonden. Zoals bekend is enkele weken geleden op dit Lyceum by controle een begin nende infectie van tuberculose gecon stateerd, die zich thans heeft uitge breid over een leraar en 13 leerlingen; dit is 10 van de schoolbevolking. De schoolarts heeft in een rondschrij ven aan de oudeVs der leerlingen de thans genomen maatregel toegelicht. Hy verklaart dat bij medisch onderzoek is gebleken, dat de jongelui onder een zware geestelijke druk leven. Verschil-' lende van de leerlingen, bij wie geen be smetting is geconstateerd, moeten door de spanning een rustkuur ondergaan. Aan de ouders wordt in het rondschrij ven verzocht, er nauwlettend op toe te zien, dat de kinderen vroegtijdig naar bed gaan en zo veel mogelyk rust genie ten. Verzocht wordt de meisjes geen werk in de huishouding te geven en de Jongens geen werkjes op te dragen. Deze maatregel moet gezien worden als een onderdeel van het verlichte leer programma. waartoe, zoals bekend, reeds kort na het constateren van de besmet ting werd besloten. Van een sluiting van de school is op dit ogenblik nog geen sprake. DE HEER WELTER IETS BETER De toestand van het Tweede Kamerlid de heer Chr. Welter, die de vorige week een zware operatie heeft ondergaan, in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag, werd vanochtend iets be ter genoemd. Felle koude in de Ver. Staten In verscheidene delen van de Ver. Sta ten en Canada heeft de winter krach tig ingezet. In Minnesota zakte het kwik tot min 43 graden Celsius, in Wis consin, Noord-Dakota, Iowa en Illinois was het weinig warmer. In de Canadese provincies Alberta en Saskatchewan va rieert de temperatuur tot min 28 graden Celcius (te Prince Albert). Aan de Amerikaanse Westkust Ls grote schade aangericht door stormen. Golf van bankovervallen in Noordrijn-Westfalen Postbeambten in West-Duitsland dienen voortaan met een revolver gewa pend achter hun loketten te zitten, zo meent de minister van Binnenlandse Zaken van de staat Noordrijn-Westfa len, dr Meyers. Hy heeft aan de minis ter voor de Posterijen verzocht, deze veiligheidsmaatregel te treffen om de bandieten af te schrikken, die in steeds toenemend getal aanslagen op de kas siers van postkantoren en landelijke den De minister verlangde drakonische maatregelen tegen de rovers, wie een briefje van tien mark meer waard is dan een mensenleven. Hy deelde mede. dat hij in alle districten speciale politie diensten heeft laten inrichten om de roofovervallen tegen te gaan. Vooral op de dogen, waarop de kassen voor het uitkeren van pensioenen en andere regelmatige betalingen eevuld zijn, zullen alle denkbare veiligheids maatregelen worden genomen. Aan het openbaar ministerie heeft de minister verzocht voortaan de strengste straffen J - tegen rovers te eisen. De meeste der tot banken plegen. De roof overvallen op dusver door de politie gegrepen bandie- i- j j ^^5 wegen en op openbare kassen zyn vol-ten waren jonger dan dertig jaren en bmnendeur als derde en laatste obsta- gens Meyers tot de ergste plaag van zijn door overmatige spilzucht op de wee kei op deskundige wijze werd verwijderd. I aan Nederland rrenzende staat gewor- van de misdaad geraakt.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5