OUD KATWIJK: ZUIDSTRAAT Nieuw reglement voor ambtenaren Het Goede Feest vraagt Golden Fiction Positie van de gehuwde vrouw thans ook geregeld „Advocaten" van de straat „Komt broeders tot de daad!" 94ste Jaargang Dinsdag 20 December 1955 No. 28709 Bij 't feestdecor in rood en groen Bij Kerstgeschenken en kalkoen. Bij zachte kaarsenflikkering, Bij 't weerzien in familiekring, Bij wat U gasten presenteert. Bij wat U voor Uzelf begeert, Bij ieder waarlijk Kerstfestijn, Moet zeker Golden Fiction zijn! Uit de Leidse Raad De Leidse Raad, gistermiddag in vergadering bijeen, heeft voor enkele duizenden gemeente-ambtenaren een nieuw Ambtenarenreglement, waarin ook thans de positie van de gehuwde vrouw is geregeld, goedgekeurd. Ruim twee jaar is aan dit reglement gewerkt. Hebben B. en W. en de daarbij betrokken organisaties daarover hun licht laten schijnen. Alvorens dit nieuwe reglement werd aangenomen, hebben vertegenwoordigers van alle fracties het College van B. en W. hulde gebracht voor het werk, dat in dit opzicht is verzet. Een hulde, waarin ook het Georganiseerd Overleg en de ambtenaren, die bij de samenstelling van het reglement betrokken waren, deelden. Hoewel ook de heren De Bree <KVP> en De Kier iProt. Chr.) him waardering uitten, dat in dit nieuwe reglement de beperkende bepaling t.a.v. de gehuwde vrouw was geschrapt, stelden zij primair, dat een gehuwde vrouw, krachtens de in christelijke kringen heersende opvatting, in de allereerste plaats in het gezin een taak heeft. Mevr Braggaar-De Does (PvdA), ook zeer erkentelijk voor dit nieuwe reglement, acht deze principiële stellingname wel mooi, doch bracht de heer De Bree onder het oog, dat de ge meente reeds vele jaren getrouwde werk sters in dienstverband heeft. Totnutoe werd van de zijde van de KVP echter niets ondernomen om ook deze gehuwde vrouwen aan een betere positieregeling te helpen. Bovendien: wordt ons land niet geregeerd door een moeder en vrouw waarvoor wij allen hoog respect hebben? Wethouder Menken, die zich aansluit bij de waarderende woorden van de Raad t.o.v. allen, die bij het ontwerpen van deze regeling betrokken waren, is van oordeel, dat Leiden met de rechts positieregeling van het personeel dank zij dit nieuwe reglement weer jaren vooruit kan. Ofschoon ook spreker ver heugd is, dat in dit reglement de posi tie van de gehuwde vrouw is geregeld, is ook hy van mening, dat een diepere achtergrond achter dit vraagstuk schuil gaat. De heer Van Dijk (KVP) acht de op merking van mevr. Braggaar-De Does niet op haar plaats. Het huidige regle ment werd voor ruim twintig jaar vast gesteld. Z.i. had het op de weg van me vrouw Braggaar gelegen om haar waar dering tot uitdrukking te brengen, dat de huidige fractie van de KVP thans ook begrip heeft voor de positie van de gehuwde vrouw. By de artikelsgewijae behandeling - vooraf waren de algemene beschouwin gen gehouden - dienden de heren Som- meling en Van der Horst (PvdA) «een voorstel in. dat een aanvulling beoogt op artikel 5 van het reglement. In dit voorstel wordt tot uitdrukking gebracht, dat de Raad de instructies vaststelt voor ambtenaren, die ook door de Raad wor den benoemd. B. en W. namen dit voor stel over. VRIJ-AF OP 5 MEI Aangezien in artikel 1 de Bevrijdings dag als een feestdag wordt aange merkt, ontlokte dit by de heer Aalders (KVP) de vraag of dit wel juist is. De heer Aalders was van oordeel, dat dit landelijk dient te worden bekeken. Wethouder Menken wenst dit plaatse lijk te bezien. Alle argumenten pleiten er voor, dat deze dag onder de feest dagen wordt gerekend. Z.i. kan Leiden hier een goed voorbeeld geven. De heer Aalders: en als de regering nu eens niet besluit tot het geven van een vrije dag? Ook de heer Woudstra (Prot. Chr.) vroeg wat er diende te geschieden als van een viering geen sprake zou zijn. Wethouder Menken, die deze passage wenst te handhaven, gaf de Raad te ver staan. dat deze bepaling uiteraard ver valt als van een wettelijk verbod sprake is. Bovendien kunnen B. en W. voor het geval van een „armoedige viering" spra ke is op grond van lid twee van artikel 1 een halve dag vrij af geven. Conform besloten. VRIJHEIDSBEPERKING In artikel 72 stelde de heer Van Wei zen (CPN) een wijziging voor. Dat de ambtenaar in tyden van oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden te allen tijde verplicht kan worden deel nemen aan oefeningen t-b.v. de bewa king en bescherming van door of van wege B. en W. aan te wijzen gebouwen, acht hy een grote mate van vrijheidsbe perking. By de verdediging van dit artikel wijst wethouder Menken er op. dat hier in alleen sprake is van buitengewone omstandigheden. Van him bevoegdheid zullen B. en W. geen misbruik maken. Het voorstel van de heer Van Weizen wordt daarop met 31 tegen 2 stemmen (CPN) verworpen. Niet accoord konden B. en W. ook gaan met de door de heer Van Weizen voorgestelde wijziging inzake de disci plinaire straffen, vervat in artikel 92. Hoewel deze wijziging niet in stemming werd gebracht, verzocht de heer Van Weizen aantekening tegen dit artikel te hebben gestemd. Hierna werd het nieuwe ambtenaren reglement. dat wij reeds uitvoerig publi ceerden, door de Raad z.h.s. aanvaard. F. 4000 VOOR REMBRANDT- CANTATE By de behandeling van het voorstel een bedrag van f. 4000 beschikbaar te stellen voor het doen schryven en com poneren van een Rembrandt-cantate, sprak de heer v. d. Burgh (PvdA) zyn instemming uit met dit voorstel. Dat thans aan Herman Strategier een op dracht zal worden gegeven, acht hy een zeer gelukkige keuze. Strategier is een zter verdienstelijk componist. De heer Van Dijk (KVP) vraagt of B. en W. er van op de hoogte waren, dat Alphons Diepenbrock indertijd reeds een Rembrandt-cantate componeerde. Spre ker verwacht, dat zoveel mogelijk Leidse koren bij de uitvoering worden betrok ken. De heer Drijber (VVD) vraagt of aan de componist niet te veel beperken de bepalingen - een uitvoering van twin tig minuten, te verzorgen door amateur - worden opgelegd. Ook de heer Woudstra «Prot. Chr.) waarschuwt er voor, dat beperkende bepalingen het formaat van het werk in de weg zouden staan. Wethouder Van Schaik stelt de hier aan het woord zijnde leden gerust. De beperking in de opdracht moet men niet te zwaar tillen. Men heeft slechts richt lijnen gegeven. Tijdens een onderhoud, dat men met Strategier had, werd dit zelfs op prijs gesteld. Het departement, dat B en W over dit voornemen raad pleegden, stelt eveneens een nieuwe can tate op prijs. Indien de uitvoering onder auspiciën van het landelijk comité zal plaats vinden, zijn hieraan voor Leiden geen kosten verbonden. Een Leids koor van amateurs zal de uitvoering verzor gen. SLACHTHUISTARIEVEN By het voorstel om een wijziging te brengen in de slachthuisrechten, oor deelde de heer De Hosson (KVP) het niet juist om de keurlonen af te wen telen op de slagers. Volgens hem wor den de kosten van bijv. brandweer, po litie en gezondheidsdienst toch ook niet afgewenteld op de burgerij. Kan de post van de keurlonen niet worden ondergebracht by Volksgezondheid? In het onderhavige geval geldt het toch immers ook een dienen van de volksge zondheid? Wethouder Van der Kwaak brengt de heer De Hosson onder het oog, dat de lonen van de keurmeesters slechts een klein onderdeel uitmaken van het na delig saldo van het Slachthuis, dat voor 1956 op f. 93.000 wordt geraamd. Momenteel is er dan ook nog geen re den om deze lonen op bijv. Volksge zondheid te verhalen. Bovendien is de thans voorgestelde verhoging (Vi cent per pond) zeer redelijk en ook door de plaatselijke slagerspatroonsorganisa ties aanvaard. Het straks geldende Leidse tarief ligt belangrijk lager dan elders in het land. Conform wordt dan besloten. ALLE OVERIGE VOORSTELLEN AANVAARD Behoudens enkele opmerkmgen van technische aard, werden deze middag ook alle overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen z.h.s. aanvaard. Het geen ook het geval was met nog twee aan de agenda toegevoegde voorstellen, t.w. het aanbrengen van een wijziging in het raadsbesluit inzake de verkoop van gronden, gelegen nabij de Trekvliet, aan de HCW en het voeren van verweer, zo nodig ook in hoger beroep en cassatie, tegen de door mr T. D. Schaper ingestel de rechtsvordering tot betaling van een schadevergoeding van f. 1001 wegens naar zijn oordeel onrechtmatig optreden van de politie op 20 September j.l. Na afhandeling van de agenda wenste de voorzitter de raadsleden gezegende Kerstdagen en een zalig uiteinde. BEZOEK AAN GRAVESTEEN Na afloop on de raadszitting heeft de gemeenteraad een bezoek gebracht aan het Gravensteen, thans juridisch studie-centrum. De rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr A. E. van Arkel ontving de vroede vaderen met een welkomstwoord. Hij was ver heugd. dat dit centrum door samenwer king tussen stad en universiteit tot stand was gekomgn. Hij wees er op. dat samenwerking tussen universiteit en stad in beider belang is. De betrekkingen zijn in het verleden, aldus prof. Van Arkel. hartelijker ge weest. Hij zou immers nu niet graag de proef nemen zoals dat in het verleden is geschied - de burgerij voor de keus te plaatsen: vrijdom van belasting of een universiteit De betrekkingen zijn enigszins ver troebeld. doordat de universiteit het verwijt gemaakt wordt, dat zij zich in een „ivoren turen" terugtrekt. De uni versiteit erkent haar maatschappelijke plicht. Zij eist echter ook een onafhan kelijke plaats, want zij moet op weten schappelijk terrein de leiding geven. Zeer graag zal de universiteit met de stad samenwerken. Prof. H. F. W. D. Fisher, die na hem het woord voerde, zei, dat het juridisch centrum getuigt van de veranderde opvatting t.a.v. het onderwijs in de juridische faculteit Men wil de zelf werkzaamheid van de studenten bevor deren door het organiseren van werk colleges. De student bevindt zich in dit centrum temidden van de boeken en dit kan slechts zijn studiezin bevorderen. De raadsleden werden vervolgens door het centrum geleid. Ook op hen maakte de gedaan te-verwisseling van dit oude gebouw een diepe indruk. Na het ge bruiken van verversingen deden velen enige tijd vergeefse pogingen de „er gens" opgehangen jassen terug te vin den. Er is niemand verdwaald! AFSCHEID J. W. SEGAAR De heer J. W. Segaar, waarnemend directeur van de Gem. Dienst voor Kas beheer en Credietwezen hier ter stede, die benoemd is tot directeur van de Stadscredietbank voor onroerende zaken te Amsterdam, zal Donderdag 29 dezer des middags te 4 uur in de koffiekamer van het Stadhuis afscheid nemen van zijn tegenwoordige werkkring. Onze stadgenoot, de heer A. van Katwijk slaagde te Delft voor het candi- daats-examen voor civiel-ingenieur. Een gulden genieting voor 80 cent Marktkooplieden vieren feest i den gevierd. De afdeling Leiden heeft Op 21 Juni 1956 zal het precies 35 jaar geleden zyn, dat de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en RivieChandel werd opgericht. Gedu rende deze tijd is de vereniging tot grote bloei gekomen: er zyn thans ruim 60 afdelingen. Het spreekt wel haast vanzelf, dat dit heugelijke feit in het gehele land feestelijk zal wor- (Ingez. Med.-Adv.) met de gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal gehouden feestavond de ry van feestelijkheden op waardige wyze geopend. De voorzitter, de heer H. Stikkelorum, sprak hartelijke woorden van welkom in het bijzonder gericht tot wethouder D. v. d. Kwaak, de directeur van de Markt en Havendiens, de heer M. Weima, en de hoofdbestuursleden P. Schouten (secre taris) en A. Pereboom (penningmees ter). Wethouder v. d. Kwaak, die als tweede spreker het podium betrad, toonde zich zeer verheugd over het feit, dat juist Leiden als eerste afdeling met de jubileumviering is gestart. Hij vestigde er met nadruk de aandacht op, dat de Sleutelstad een bloeiende markt bezit en dat er een uitstekende wisselwerking is tussen het marktwezen en de geves tigde middenstand. De wethouder sprak vervolgens woorden van lof tot het be stuur. dat de werkzaamheden van de „advocaten van de straat" steeds in goede banen houdt. Tot slot voerde nog het woord de heer Schouten, die het bijzonder verheugend achtte, dat de feestavond ook in het teken van het t.b.c.-fonds van de Jubilerende vereni ging stond. Het bestuur van de afdeling Leiden wil trachten hiervoor een flink bedrag bijeen te brengen, zodat ook de zieke leden meedelen in de feestvreugde. Hij wekte alle aanwezigen op dit werk te steunen. Na dit min of meer officiële gedeelte van de avond werd in vlot tem po Joop Crama's non-stop cabaret show „Dat is lachen" over het voetlicht ge bracht. Het programma bood inderdaad volop gelegenheid tot lachen, o.m. tij dens het optreden van de komische goo chelaar Anverdi en de humorist Joop Boere. Liefhebbers van accordeonmu- ziek konden hun hart ophalen aan het spel van het duo Vincourt, dat afwis selend vrolijke en ernstige melodieën ten gehore bracht. Voor een romanti sche klankenregen zorgden de Molana Hawniians. Kortom het was een gezellig feest, dat tot laat in de avond voort duurde en beslist als geslaagd beschouwd kan worden. Het tafereeltje, dat we U vandaag laten zien, werd ongeveer 65 jaar geleden op de gevoelige plaat vast gelegd. De fotograaf stond in de Zuidstraat te Katwijk aan Zee, even ten westen van het Parlevlietslop en maakte zijn opname in westelijke richting. Helemaal op de achtergrond komt aan de linkerzijde het eerste Duinpad (thans de Duinstraat) in de Zuidstraat uit. Op de hoek staat een van die houten lantaarnpalen met petroleumverlichting, die zo typerend waren voor het Katwijk van de vorige eeuw. Wanneer we nu de bebouwing onder de loupe gaan nemen, dan slaan we eerst een blik op de linker straatzijde, waar zich geheel vooraan de woning van de zeevisser Joh. Groen bevond, gevolgd door het huis van P. van der Wiel, die timmerman van beroep was. De hierop volgende vooruitspringende schuur is de stal. behorende bij de boerderij van J. van Rijn. Dit gebouw staat er thans nog en is eigendom van de Wed. K. Ouwehand- Ouwehand. Hier voorbij, nog iets meer vooruitsprin gend. bevond zich op de oostelijke hoek van het eerste Duinpad de bakkerij van D. Verdoes. Deze Verdoes overleed in 1892 als slachtoffer van de typhus-epidemle die toen de vissersplaats teisterde. Op de tegenover liggende hoek van het eerste Duinpad zien we als laatste gebouwtje aan de linker straatzijde de schuur van voerman Fl. Varkevisser. Aan de rechterkant treffen we eerst een schutting aan, die het erf afsloot van de schelpenvisser Arie van Rijn. Diens echtgenote staat in de geopende poort juist een luchtje te schep pen. De woning zelf is niet meer op de foto gekomen. Hierop volgde het pand. bewoond door Jacob van Rijn, duinopzichter bij het hoogheemraadschap Rijnland. Hierna komt een dubbele woning, waarin achtereen volgens W. Vooijs zijn kruidenierswinkel had en de timmerman D. C. Schuitemaker woonde. Na een on bebouwd gedeelte volgt dan de kruidenierswinkel van C. Bloot, met daarnaast diens woonhuis, terwijl ten slotte in het dubbele woonhuis geheel achteraan de schoenmaker H. Haasnoot zijn bedrijf uitoefende. De andere helft werd bewoond door mejuffrouw Jansje van Duijn. huishoudster van beroep. (Opname uit de beelddocumenjatle der gemeente Katwijk.) TAFELTENNIS L.T.T.V. „SCYLLA" De uitslagen van de afgelopen week zijn: Dames: Scylla 1Batswingers 1 010; Hafa 1 Scylla 2 5—5. HerenWesterkwartier 3Scylla 6 3—7; Wibo 4—Scylla 3 10—0; Scylla 2— Batswingers 4 73. Onze stadgenoot, dr L. K. H. van Beek. heeft voor de tyd van drie jaar een benoeming aanvaard als lector in de chemie aan het University-college te Khartoem. Hij is reeds naar de Soedan vertrokken. Twee Leidse geologen, de heren W. Oudemans en H. C. G. L. Meyer zullen binnenkort eveneens voor de tijd van 3 jaar naar Bolivia worden uitgezonden in dienst van het Staatsmijnbedryf de Corporacion Minerva de Bolivia. AANRIJDING RIJWIELPAD RIJNSBURGERWEG X>p het rijwielpad langs de Rijnsbur- gerweg ter hoogte van de Johan de Witt- straat vond gisteravond een aanrijding plaats tussen de berijder van een brom fiets, een 29-jarige boekhouder uit Rijns burg. en een wielrijder De Rijnsburger, die bij het passeren in aanraking kwam met de wielrijder, verloor hierdoor de macht over zijn stuur en kwam te val len. De EHD heeft het slachtoffer, dat tengevolge van deze val een hersen schudding opliep, naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht. INTREDE DS G. TOORNVLIET Ds G. Toornvliet. Geref. Studenten predikant alhier, die het beroep aannam naar de Geref. kerk van Bloemendaal, is voornemens aldaar op Zondag 26 Fe bruari zyn intrede te doen. Propaganda - avond Leidse Clir. Besturenbond Door allerlei omstandigheden kon de jaarlijkse propaganda-avond van de Leidse Ohristelijke Besturenbond, zoals gebruikelijk, niet in de maand Novem ber worden georganiseerd. De bijeen komst werd nu gisteravond gehouden in de Stadsgehoorzaal. De invloed van de „week voor Kerst-mis" deed zich ge voelen in een slechts voor driekwart be zette zaal. Maar de sfeer, de gezellig heid was er niet minder om. Na een welkomstwoord van voorzit ter A. L. Verhoog sprak de penning meester van de Christelijke Metaalbe- drijfsbond uit Utrecht,, de heer J. J. A. van Stapele, een zeer kort, maar pittig propagandistisch woord. Het onderwerp van deze opwekking, want dat was het i luidde: Christelijk sociaal, nu! De titel ervan, aldus spreker, had ook kunnen zijn: Tussen de bedrijven door. Want het terrein van de vakbeweging wordt gekenmerkt door 4 bedrijven, namelijk: het ontstaan van de Chr. vakbeweging, de strijd om de erkenning, de strijd voor sociale medezeggenschap en de mede zeggenschap op sociaal economisch ter rein. Liggen de eerste drie bedrijven achter ons, het laatste heeft betrekkinc op het heden en de toekomst. Op het werk van vijftig jaar vakbeweging, heeft zo zei de heer Van Stapele. Gods zegen gerust. Heeft Hij mannen en vrouwen willen gebruiken dit werk te doen. Wij hebben deze vakbeweging geërfd. Nu I werken we niet meer van 5 tot 8. doch van 8 to 5 niet drie gezinnen lezen sa- 1 men een krant, maar elk gezin heeft I practisch een krant en/of een week blad. Ons: hele niveau is een eind om hoog gebracht. Deze erfenis legt echter de plicht op. dat men er met elkaar voor te zorgen heeft, dat ook de sociaal- economische medezeggenschap er komt Daar zijn twee dingen voor nodiig. Uit breiding van het getal en vergroting van kennis. Door mee te kunnen praten, zullen we moeten gaan studeren, aldus spreker. Tot slot van zijn speech riep de heer van Stapele zijn medebroeders op tot de daad! Tot vergroting van het getal en verdieping van het inzicht Vervolgens was het woord aan de to- Minister Zijlstra naar Genève (Van onze correspondent té Genève) De officiële woordvoerder van de Ne derlandse delegatie heeft ons verze kerd dat minister Zijlstra vanmiddag nog in Genève zal arriveren. Wanneer het gesprek vandaag nog niet geheel kan worden afgesloten zal de Indonesische minister Kasimo nog deze week - waarschijnlijk Donderdag - in het vliegtuig stappen om de be sprekingen voort te zetten. De Nederlanders zyn over het alge meen weinig ingenomen met de afwezig heid van prof. Soemitro maar men acht dat toch bepaald geen reden om de on derhandelingen over de financieel-eoo- nomische accoorden nu maar stop te zetten. Nader vernemen wij, dat prof. dr J. Zijlstra vanmorgen te halftwaalf per vliegtuig naar Genève is vertrokken voor het financieel-economische over leg met de Indonesische delegatie by de onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland. Bij afwezigheid van de Indonesische minister van Financien prof. dr Soemitro. zal dit overleg ge schieden met de Indonesische minis ter van Economische Zaken. I. J. Ka simo, als leider der Indonesische dele gatie. neelgroep van „De Profesisorenwojk", die de aanwezigen het verdere gedeelte van de avond alleraangenaamst heeft bezig gehouden met de opvoering van het toneelstuk „Een bruid kwam op be zoek". Een stuk waarin humor en span ning elkaar regelmatig afwisselen. Mede door de wijze van opvoering over spel en inhoud gaven wy reeds eer der een verslag hebben de Chr. be- sturenbonders en hun dames zich uit stekend geamuseerd. Hel driejarige zoontje van de apendresseur voelt zicli opperbest thuis in de sfeer van hel Bertram Mills Circus, waar de voorberei dingen van de Kerstvoorstellingen in volle gang zijn.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3