Christen-zijn in Necl. samenleving ZOMERZORG" „Treslong"- Hillegom Prof. dr G. C. van Niftrik: geen propaganda voor NW of PvdA Met een enkel woord Ruwe,rode handen Amerika slaat nieuwe weg in bij hulp aan achterlijke gebieden Amerikaanse dienstweigeraars bouwen in Wenen een school op Agenda DINSDAG 20 DECEMBER Pro en contra Herderlijk schrijven Prof. clr G. Brillenburg Wurth christelijke solidariteit zeer bijbels ,,Het evangelie kan niet worden uitgelegd als één gedragsregel, die voor allen en overal en altijd geldt. Het evangelie heeft vele aspecten. Daardoor is er ook grote variëteit in keuze voor de christen. De één wordt het meest getrokken door dit, de ander door dat aspect. Daarom: wie bezwaar maakt tegen het ontbreken van eenheid onder de christenen staat eigenlijk op tegen het feit, dat God dit evangelie heeft gegeven in plaats van een slechts voor één uitleg vatbare dogmatiek of een duidelijke ethiek". „Leven in persoonlijke gemeenschap met Jezus Christus sluit in, gebonden te zijn aan de waarheid. Uit die ge meenschap wordt het leven beheerst door een nieuwe principiële visie op de werkelijkheid, die het uitgangspunt be tekent voor gemeenschappelijk optreden. Het evangelie heeft verscheidene aspec ten, maar het relativistische en het ab solute staan in de bijbel niet tegenover elkaar, doch vullen elkaar aan, aldus de enige waarheid vormend. Door de bijbel dingen te laten zeggen, die ons hart ons ingeeft, maken wij van de bijbelse werkelijkheid een carica- tuur. Als we echter gehoorzaam zijn aan de Bijbel, dan gaat de eenheid der open baring voor ons leven". Deze twee standpunten zijn gister avond in 's-Hertogenbosch tegenover elkaar gesteld tijdens een debat tus sen prof. dr G. C. van Niftrik, Ned. Herv., hoogleraar aan de gemeente lijke Universiteit van Amsterdam, en prof. dr G. Brillenburg Wurth. Geref. hoogleraar aan de Theologische Hoge school te Kampen. Het debat, dat gehouden werd op ini tiatief van de Herv. Gemeente te 's-Hertogenbosch tijdens een culturele avond, ging over het herderlijke schrij ven van de generale synode van de Ntd. Herv. Kerk „Christen-zijn in de Neier- landse samenleving". Het eerste stand punt was dat van prof. Van Niftrik, die het schrijven verdedigde, het tweede dat van prof. Brillenburg Wurth, die bet schrijven aanviel. GEEN AANVAL OP C.N V. Prof. Niftrik leidde het debat In met een uiteenzetting over wat hij in het herderlijk schrijven ziet. „We moeten in ieder geval niet beginnen met het te zien als een aanbal op het C.N.V. Of als propaganda voor het N.V.V. of de P. v. d. A. met het oog op de aanstaande verkiezingen. We moeten het in de eerste plaats zien als een vierledige prediking: over de weder komst van Christus en de komst van het Koninkrijk Gods, over bekering en wiedergeboorte, over de verhou ding wet en evangelie, en over de tekst: „Staat dan in de vrijheid, waar mede Christus U heeft vrijgemaakt". Omdat de Christen leeft in de ver wachting van het Koninkrijk Gods, zo zette prof. Van Niftrik uiteen, leeft hjj in een heiige ontevredenheid met het aardse in zijn totaliteit. Hij zoekt geen speciale zondebokken onder maatscnap- pelyke organisaties en dergelijke, zijn ontevredenheid geldt ook de kerk. Maar BINNENLAND Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is in de faculteit der wis- en natuur kunde tot gewoon hoogleraar in de experimentele natuurkunde benoemd dr P. Mendt, thans lector te Utrecht. De amateur-dansverenlging „Dans- sport Holland" zal op 14 Januari a.s. in de wedstrijden houden om het „West-Europees grote zaal van de Dierentuin te Den Haag ïp voor amateurs". Het is de dat in Nederland een derge lijke wedstrijd wordt georganiseerd door amateurs. Hieraan zal worden deelgenomen door kampioensparen uit België, Denemar ken. Duitsland, Engeland, Frankrijk en Nederland. De Nederlandse Vakbond voor het pension-rusthuis en kamerverhuurbedrijf, Peruka, houdt op 7 Maart a.s. de Jaar vergadering in het Americanhotel te Am sterdam. De Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond organiseert drie conferenties, t.w. op 6 en 7 Januari een tulnbouwconferentie, op 17 en 18 Januari een akkerbouwconfe- rentie en op 2 en 3 Februari een vee houderij-conferentie ln „Woudschoten" te Zeist. Tot voorzitter van de Stichting Tech nisch Filmcentrum ln Den Haag is be noemd ir C. T. Stork, gedelegeerd commis saris van de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo. De heer Stork treedt ln de plaats van Ir J. M. Matthijsen, directeur van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co.'s Katoenfabrleken te Helmond en voorzitter van het Nederlands Instituut voor Efficiency. Ir Matthijsen blijft lid van het bestuur van het Tech nisch Filmcentrum. In de leeftijd van 82 Jaar is te Am sterdam overleden de heer F. L. van der Bom. een der oprichters van de Neder landse Bond van Boekbinderspatroons, waarvan hij gedurende ruim 36 Jaar. van 2 Augustus 1909 tot 11 Juli 1946. voor zitter is geweest. De heer Van der Bom genoot ln de grafische wereld, waarin hy naast bovenvermelde functie, tal van andere heeft bekleed, groot gezag. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is ln de faculteit der Wis- en Natuurkunde tot buitengewoon hoogleraar ln het aard magnetisme en de seismologie benoemd dr J. Veldkamp. BUITENLAND In een marktplaats bh Fez is Maan dag een botsing tussen aanhangers van de twee belangrijkste Marokkaanse nationa listische partijen uitgelopen _ojj het ver branden van a: die heilige ontevredenheid is geen que rulantisme. Zijn ontevredenheid leidt er toe, dat hij in het licht van zijn ver wachting de barrières tussen volkeren onderling, tussen kerken onderling, wil doorbreken. De vormgeving van ons Christen-zijn. aldus prof. Van Niftrik, is de solidariteit. 4 SOLIDARITEIT. Spreker vroeg zich at, of het dogma van de antithese, in de vorige eeuw noodzakelijk, niet historisch verouderd is en als dogma overboord moet worden gezet en vervangen door solidariteit. Hij vroeg zioh af. of niet de omstandighe den eisen in deze tijd, dat de kerk. be wogen en apostolair, tot de ander moet gaan om naast hem te staan. Men zegt, dat het herderlijk schrijven vlees noen vis is. Wenst men dan een mandement? Ja, maar zonder sancties. Veel Her vormden willen een mandement, willen het evangelie omzetten in de wet. de enige, duidelijke wet. waarmee ze kun nen opereeren in de verkiezingsstrijd. Maar daar staat tegenover Paulus' woord: Staat dan in de vrijheid, waar mede Christus U heeft vrijgemaakt. Dat betekent niet: doen wat je wilt, maar: je in gebondenheid aan Christus ver heffen boven de menselijke dienstbaar heid, aldus prof. Van Niftrik. FEDERATIE VAN ZUILEN. Prof. Van Niftrik merkte verder op, dat men zich zal moeten hoeden voor twee zonden: die van neutralisme te genover staat en maatschappij, en die van vereenzelving van het eigen standpunt met het standpunt, het geen sectarisme tot consequentie heeft. „De synode waarschuwt tegen het euvel der verzuiling. Ik had liever gezegd: de zonde der verzuiling. In de R. K. zuil ontstaat reeds een leven naar eigen wetten, waarbü *o nodig 's lands wetten opzij worden gezet. Ook de Protestants-Christelijke zuil begint zijn eigen leven en wetten te kennen. Ons volksleven wordt een fe deratie van zuilen", aldus de Her vormde hoogleraar. HEILIGE AFZONDERING. Prof. Brillenburg Wurth zei het begrip Christelijke solidariteit als zeer bijbels te beschouwen en apostolische zending als een eis. Isolement alleen om het isolement zou die zending onmogelijk maken. De Christen behoort solidair te zijn, omdat hij behoort tot het menselijk geslacht en aansprakelijk is voor de schuld van dat geslacht. Maar, aldus de Geref. hoogleraar, de genade Gods brengt behalve Christelijke solidari teit ook heilige afzondering, die met isolement om het isolement niets te maken heeft. Hoezeer er ook lotsver bondenheid bestaat, het Nieuwe Tes tament trek toch ook een zeer radi cale grens tussen hen die Christus belijden en hen die dat tot dusver niet doen. In het herderlijke schrijven, zei prof. Brillenburg Wurth te missen de belich ting van dit andere aspect van de anti these, die in het evangelie een triest feit is. Juist het zien van de tegenstel ling heeft Paulus geïnspireerd tot zijn apostolaat. „Er zijn nog vele andere zonden dan alleen de verzuiling. Een oproep tot bekering in bijbelse zin zou in het herderlijke schrijven niet misplaatst zijn geweest", meende de hoogleraar. Ook hij noemde de vereenzelviging: het zich op één lijn plaatsen met God, een ontstellend grote zonde. „Die dreigt echter niet alleen bij de Christelijke organisatie, zoals prof. Van Niftrik meent, maar ook bij de kerk zelf. Het gevaar begint actueel te worden in de Hervormde Kerk." Maar prof. Brillen burg Wurth zag een zekere mate van vereenzelviging als onontkoombaar, im mers. anders zou het optreden en han delen als Christen in de maatschappij wegvallen. HERV. SYNODE STAART ZICH BLIND.... „De Hervormde Synode staart zich blind op het inderdaad bestaande ge vaar van vereenzelviging, maar is van de weeromstuit blind geworden voor de secularisatie. Zij behoort ook te waarschuwen tegen dualisme, tegen verzakelijking, zij behoort op te roepen JCIl oraauen van drie gebouwen en de verwon ding van 'n stamhoofd en een Marokkaanse Jolttle-agent. In de Joodse buurt van larrakesj werden betogingen gehouden, waarbij evenwel geen slachtoffers vielen. Een Argentijnse commissie van on derzoek heeft vastgesteld, dat de regerlng- Peron zich bediende van een organisatie, die- tot taak had tegenstanders van het bewind ln de val te lokken. Zo probeerden agenten van deze organisatie het vertrou wen van antl-Peronlsten te winnen en by hen thuis compromitterende stukken te verbergen Spoedig daarna volgde dan een huiszoeking, waarby deze stukken werden gevonden en de tegenstanders van Peron. zonder vorm van proces, gevangen werden gezet. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Pinay, heeft in een vraaggesprek met het Franse blad „Figaro" over zyn be sprekingen van de vorige week met zijn West-Duitse collega. Von Brentano. ver klaard. dat hy „de nadruk gelegd heeft op de dwingende noodzaak" om de Franse economische rechten en belangen ln het Saargebled absoluut te verzekeren. Von Brentano had deze noodzaak niet betwist, interandcelaldus Ptnay. By oefeningen in de Zwitserse alpen zyn lawinehonden aan speciale, automa tisch opengaande parachutes uitgeworpen, de honden kwamen goed beneden en waren terstond gereed om de speurtocht te be ginnen. De Rockefeller stichting en de Car- negle-stlchtlng hebben elk een schenking van 250.000 dollar beloofd aan de Austra lische wetenschappeiyke en industriële onderzoeklngs-organisatle voor de bouw van een reuzen-radiotelescoop ln Australië, waarvan de kosten op vijf a zeshonderd duizend pond worden geraamd. Ondanks strenge bewaking hebben dieven kans gezien om uit het palels van de Maharadja var. Indore (Mldden-India) de gouden wieg van het kind van de Hindoegod Krlsjna te stelen. De wieg. die twintig kilo weegt en tweehonderd jaar oud is. heeft een waarde van 120.000 gld. Dertigduizend Italiaanse belasting ambtenaren en douanebeambten, die twee maal vier dagen ln staking zouden gaan. hebben Maandag besloten de stakingen af te gelasten. De eerste staking zou Dinsdag zyn begonnen. De acties werden afgelast, nadat de minister van Financiën de ambtenaren had toegezegd hun els tot herclasslflcatie van de functies nogmaals te onderzoeken. Door de buitengewone koude hebben ln Lapland groepen hongerige wolven de bossen verlaten en ln bewoonde streken rendierkudden aangevallen De schade, die zij aanrichtten ls zeer groot. Men heeft besloten met behulp van hefschroefvlleg- tuigen op de wolven te Jagen. De overdracht van het bekende Argentynse dagblad „La Prensa" aan de voormalige eigenaars ls Maandag geschied. Verwacht wordt, dat het blad 2 Januari, voor het eerst na de onteigening onder het bewind van Peron. weer zal verschynen El Ontranslgente. een vooraanstaand blad ln de provincie Salta. dat onder Peron het eerst werd onteigend, is Zondag door de oorspronkeiyke baziUer. Torino, weer uit gegeven. Veldmaarschalk Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, begroet een aantal Britse vrijwilligers, die naar dit eiland gekomen zijn om de politietroepen te versterken. Een Zweedse en twee Finse ijsbrekers hebben Maandag zeven schepen bevrijd, die in de Botnische Golf. het Noordelijk deel van de Oostzee, waren vastgevroren. De schepen drie Zweedse, een Fins. een Deens, een Liberiaan en een Panamees waren door de vorst verrast, die dit Jaar in dit gebied vroeg Inviel. De ijsbrekers gaan nu proberen nog zeven schepen te bevrijden, die ln de Zweedse havens Plteaa en Skellefteaa door het ys zijn Ingesloten. Saoedi-Arabië heeft Maandag ge dreigd het geschil met Engeland over de Boeralmi-oase aan de veiligheidsraad der V.N. voor te leggen. Indien er geen „on middellijke" regeling wordt bereikt. Saoedi- Arabië en het onder Britse bescherming staande sultanaat van Muscat maken belde aanspraak op de oase aan de Perzische Golf. die naar men gelooft rijk ls aan ollelagen. De Australische premier. Robert Men- zies. heeft de verwachting uitgesproken, dat het volgende Jaar Australische troepen in Malakka tegen de Communistische op standelingen ln actie zullen komen. President Eisenhower heeft het ont slag aanvaard van Nedson Rockefeller, zijn speciale medewerker voor de „psycholo gische strategie". Volgens Eisenhowers secretaris voor perszaken wil Rockefeller, die een symbolisch salaris van 1 dollar per Jaar genoot, ln het zakenleven terug keren. By Port Saint Joe in Florida zijn Maandagavond twee militaire vliegtuigen, waarschijnlijk een bommenwerper B-29 en een straaljager, tegen elkaar gevlogen. Enige uren tevoren waren boven Tampa 1 (eveneens in Florida) twee straalvllegtul-I gen op dezelfde manier verongelukt. Dit ongeluk heeft acht mensenlevens geëist. Russische ambassadeur gaat in millionnairsvilla wonen De eerste Russische ambassadeur in de West-Duitse Bondsrepubliek komt vroeger naar Bonn dan was verwacht: Valerian Zorin zou heden. Dinsdagmid dag per vliegtuig in Wahn bij Keulen aankomen en een aanzienlijke uitbrei ding van de Russische staf. die reeds in Bonn werkzaam is. met zich mee bren gen. Tot voor kort had men in Bonn aangenomen, dat de Russische ambas sadeur pas in het nieuwe jaar naar de West-Duitse hoofdstad zou komen. De Bondsregering heeft nog altijd geen candidaat voor de post in Moskou ge vonden. Zorin zal straks zijn intrek nemen in een tot voor kort door de Franse bezet ting gebruikte millionnairsvilla in Ro- landseck aan de Rijn, precies tegenover Rheindorf. waar dr Adenauer woont. Sedert enkele weken is men op volle kracht bezig de villa tot een waardige residentie voor de Russen in te richten. De bureaux van de Russische ambas sade zullen eveneens in Rol&ndseck vijftien kilometer ten Zuiden van Bonn, worden gevestigd. Hiervoor is het oude hotel Rolandseck uitverkoren, dat vroe ger dienst deed als kazerne der Franse gendarmerie en sedertdien zo ongeveer het enige nog verwaarloosde aan de Rijnoevers liggende hotel is. Het hotel heeft zeventig kamers. (lneez. Med.-Adv.) tot eenheid. Eenheid der Christenen in de wereld, afzonderlijk en gemeen schappelijk, ook in organisaties waar het beroep op Gods woord legitiem is en waar niet alleen maar een getui genis is toegestaan". De hoogleraar stelde voorts, dat er geen stryd is tussen wet en evangelie. „De vrijheid in Jezus Christus staat :n het evangelie nergens tegenover de wet. Wel tegenover het legalisme. In de strijd tegen dat legalisme moeten wij, met net evangelie in de hand, de goddelijke wet niet terzijde schuiven". Nadat zowel prof. Van Niftrik als prof. Brillenburg Wurth van repliek hadden gediend, zei ds K. Strijd. Her vorm predikant te 's-Hertogenbosch, bij wie de leiding van het debat berustte, in zyn slotwoord, het van betekenis te vinden, dat dit debat gehouden werd in de adventstijd, de tijd waarin men zich voorbereidt op de komst can Christus, Die gekomen is voor allen, en in Wie allen een zijn. (Ingez. Med.-Adv.) Café-Restaurant Stationsweg 35A - Tel. 21444 UW THUIS! Verhoog dan de feestvreugde met een extra verzorgde schotel uit onze eerste klas keuken. HORS D'OEUVRES, ZALM-, CRAB-, en KREEFT-MAYONNAISES, alsmede PUDDINGEN worden gaarne aan huls bezorgd. Grote steun van Washington - Londen voor bouiv Assoean-dam (zonder voorwaarden Als Egypte dat wil, zal het belangrijke financiële hulp (200 millioen dollar) van Amerika en Engeland kunnen krijgen bü de bouw van de Assoean-dam in de Nijl. Die dam is van buitengewoon belang, omdat het mogelijk is het landbouw gebied van het Land van de Nijl er belangrijk door te vergroten, zeker met 25 pet. Overigens zal de duur van de bouw vijftien tot achttien jaar in beslag nemen. Dit aanbod heeft twee belangrijke zijden. In de eerste plaats is het een tegenzet tegen de Russen, die eveneens met hulpaanbiedingen kwamen aandragen, in het bijzonder voor het hydro-electrische deel, maar bovendien hebben de Amerikanen hun aanbod gedaan in de vorm van een schenking. Hiermede zijn zij een nieuwe weg ingeslagen met de hulpverlening aan economisch onvoldoend ontwikkelde landen. De raadgevers van de Amerikaanse regering zouden namelijk tot de conclusie zijn gekomen, dat de Verenigde Staten hun hulpverlening aan het buitenland niet langer afhankelijk moeten stellen van politieke voorwaarden. (Ingez. Med.-Adv.) keetu, Aspirin ALLEEN ECHT MET HET BAYER KRUIS Alle Mennonieten, die militaire dienst op principiële gronden veroordelen „Geest van verzoening" (Van onze Weense correspondent) Het Resselpark in Wenen was kort na de oorlog berucht om de zwarte han del. die er tussen de bomen en in de ruïnes van een gebombardeerde school bloeide. Op dezelfde plek wordt tegen woordig hard gewerkt en men hoort er nagenoeg alleen maar Amerikaans spre ken. De arbeiders die men daar aan het werk ziet, zijn bezig met het weer opbouwen van de gebombardeerde Pro testantse school. Het zyn zonder uitzon dering Amerikaanse jongens die niet in het leger willen dienen en die hebben verklaard „niet te willen meewerken aan de voorbereiding van een nieuwe oorlog", Amerikaanse dienstweigeraars Er is moed en overtuiging voor nodig om de weg van de dienstweigeraar te bewandelen. Iedere aspirant-dienstwei geraar in de Verenigde Staten moet na melijk voor een commissie verschijnen, bestaande uit officieren, psychiaters en geestelijken. Zodra deze commissie ook maar even vermoedt, dat de dienstwei geraar zich uit angst of uit gemak zucht aan de dienst wil onttrekken, krijgt hij twee jaar gevangenisstraf. Heeft men echter de indruk dat de jongeman alleen handelt op grond van ernstige gewetensbezwaren, dan wordt hij niet zomaar vrij gelaten, maar krijgt hij de opdracht om aan allerlei hulp acties deel te nemen in het kader van de wederopbouw van Europa. De groep die hier in Wenen met steun van de Amerikaanse regering aan het werk is bestaat voornamelijk uit studenten in de theologie, verder uit zonen van landbouwers en een paar me caniciens. De innerlijke band. die hen samenhoudt, is het feit dat zij allen Mennonieten (Doopsgezinden) zijn, die de oorlog principieel veroordelen. Zij le ven vrij primitief, maar z^jn tevreden. Bij de ingang van het bouwterrein staat een groot bord met het volgende op schrift: „Vrijwillige hulpdienst.. Wij zyn van mening dat het beter ls in vrede en vriendschap met de volkeren der aarde samen te werken. Daarom bou wen wij deze school weer op in de geest van verzoening". Diphterie, Kinkhoest Neeninenten Wekelijks (gratis) tijdens het spreekuur van Uw huisdokter. Kerkelijk Leven EEN KERK VOOR „ZONNEGLOREN". Het bestuur van het Prot Chr. Sana torium „Zonnegloren" te Soest, heeft be sloten zyn goedkeuring te hechten aan het plan van dr K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, om te trachten vóór Pasen 1956 de gelden bij een te brengen, nodig voor de bouw van een kerk op het terrein van „Zon negloren". In „Zonnegloren" vertoeven thans on geveer 400 patiënten, voor wie slechts een „kerkzolder" beschikbaar is. OPPERRABBIJN VAN RABBINAAL RESSORT OPPER- ITP ECH'r Tot opperrabbijn van het opperrabbi- naal ressort Utrecht is benoemd de heer E. Berlinger, thans rabbijn bij het Ne derlands Israëlitisch Kerkgenootschap. GEREF. BOND IN N.H. KERK IN HET GOUD De Geref. Bond tot verbreiding en ver dediging van de waarheid in de Ned. Her. (Geref.) Kerk, waarvan prof. dr J. Severijn voorzitter is. zal 18 April te Utrecht zijn gouden jubileum vieren. DS P. LUGTIGHEID NAAR ZURICH Ds P. Lugtigheid, evangelisatie-predi kant van de Haagse Hervormde Ge meente. zal in April -r.edewerken aan een evangelisatie-campagne in Zürich. In het stadion aldaar zullen drie avon den grote meetings worden gehouden onder hot mottn „Zurich waarheen?" DINSDAG Cantine H.C.W. (Zoeterwou&seweg) Opening Leidse Jeugd Olympiade. 7V4 uur nam. Marekerk: Opvoering „De Ster van Bethlehem" door de Leidse Oecumenische Spelgroep, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Ned. Reisver. Spr. de heer De Groot over: Calabrië en Sicilië. 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Concert Aya Snellen, Henk Mizee en Wlm v. d. Reyden, 8 u. n.m. Café Anlba: Ledenverg. Tuiniersver. „D.E.V.". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterdams Toneel: ..Thee en Sympathie" 8 uur nam Steenschuur 46: Spr. K. C. v. Oossanen over „Een blik ln de hemelse gerechts zaal". 8 uur nam. Oegstgeest. Het Witte Huis: Ver gadering Chr. Hist. Unie, 8 uur nam. Oegstgeest. (W. de Zwijgerkerk) Kerstwijding, 8 uur nam. WOENSDAG Lutherse Kerk: K. en O. Voordracht W. Berkhemer uit het boek Jesaja. Stadszaal: Kerstfeestviering Kaksschool. 74 uur nam. Stadszaal (foyer): Bijeenkomst van ge- repatriëerden. 7 3/4 uur nam. Rehoboth: A.A. Kiesvereniging Wijk IV. Spr. dhr. D. J. Brouwer 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Rederykersver. „Jan van Beers" speelt „Welkom op Porthenls", 8 uur nam. NED. HERV. KERK. Beroepen te Andel (N. Br.) H. Pol te Wllnis. Te Rotterdam-Vreewijk (Strevels- wi|k) W. Brinkman te Asperen. Te Vroomshoop (toez.) H. Hoekstra te Res- sen. Aangenomen naar MeerssenValken burg (L.). J. Stoffels, geestelijk verzorger arbeiderskampen te Blitterswijk. GEREF. KERKEN. Tweetal te Apeldoorn (vac. wijlen P. C. de*Bruyn). H. v. Rhljn te Leeuwarden en W. Rljksen te Rotterdam-Z. Te Vlaar- dlngen (6e pred.pl.) D. Visch. evang. pred. te Emmen en F. Vroon te Gronin gen. Beroepen be Andel (NBr.) P. C. L. de Jager, cand. te Maassluis. Te Stellendam- Melissant W. Netjes, cand. te Kampen. Te Veendam J. W. Vlaanderen te Blok zijl. Bedankt voor Siddeburen dr A. G. Luiks te Diever. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Delft G. J. Bulls te Papen- drecht en K. J. Velema te Midwolda (Old.). GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Dordracht M. Blok te Rot terdam-C. Tweetal te Werkendam H. v. Gilst te Dirts land en j. s. Sel te Kxabbeadiike. Stadszaal: Trio Pia Beek. 12.401.20 uur namiddag. Over 't Hoff (Gerecht 10): Ledenverg. Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plant kunde, 8 uur nam. Schelpenkade 6: Kerstviering „De Sleu telbloem", 8 uur nam. Levendaal I: Kersttentoonstelling com missie voor huishoudelijke en gezlnsvoor- llchting, 25 en 7.309.30 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenvergadering Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars, 8 uur nam. DONDERDAG Ohr. Geref. Kerk: Kerstwiidingsdienst. Spr. ds C. v. d. Weele. m. m. v. zangkoor en declamatie. 8 uur nam. Marekerk: Kerstwydingsdlenst N.P.V. en Ned. Padvlndstersgilde. 7 uur nam. Schouwburg: Kon. Rederykersver. „Jan van Beers" speelt „Welkom op Porthenls", 8 uur nam. Rehoboth: Televlsle-avond Veron, 8 uur namiddag. Stadszaal: Residentie-orkest o.l.v. W. van Otterloo. Pianist Abbey Simon, 8 uur nam. Oegstgeest (Willem de Zwijger- kerk): Kersrtwijdlngsdlenst Ver. van Vrl1- zlnnig Hervormden LeidenOegstgeest, 8 uur nam. VRIJDAG. Acad. Ziekenhuis (aula): Bloedtrans fusiedienst Ned. Roode Kruis. Uitreiking Landsteiner-onderscheidlngen, 8 uur nam. St. Antonius clubhuls: Uitvoering Leids Kindertoneel, 2 uur nam. Oegstgeest (Irene): VooTdrachts- avond Georgette Hagedoorn, 8 uur nam. Schouwburg: „Op Hoop van Zegen". 8 uur nam. DAGELIJKS: Breestraat 33: Verkoop van kinderpost zegels. 10 uur voorm.4 uur nam. (Tot en met 31 December.) TENTOONSTELLINGEN. Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25)Ten toonstelling kleurenlitho's J. Bezemer en J. van Vlijmen. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 19 Februari.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Chinese houtsneden". (Tot 4 Maart. *56). BIOSCOPEN: Trianon. „Vrouw van Rome", 18 jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Gejaagd door de wind", 14 Jr. Alle dagen 2 en 7.30 uur. Lldo. „The Americano", 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. ..Notorious", 18 jaar. Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ..De Koninklijke Reis", alle leeft. Werk dagen 105.30 uur. Zondag 102.30 uur. Rex. „De Jungle der misdaad", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2 30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. (Donderdag- en Vrydagmiddag 22 en 23 December gesloten.) De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt^van Zaterdag IS uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekweit, Breestraat 74, Telefoon 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Telefoon 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. (Ingez. Med.-Adv.) Woensdags „Dancing by Candlelight" m. medew. v. internationale artisten. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) wind G se 13 CN Helsinki sneeuw no 5 -16 4 Oslo onbewolkt wzw 2 -20 6 Stockholm nevel windstil -14 0.3 Kopenhagen onbewolkt wzw 6 -3 0 Aberdeen half bew. nw 5 -5 Dublin regen ono 4 4 5 Londen geh. bew. zo 4 4 0.1 Amsterdam onbewolkt ozo 4 -1 0.4 Brussel onbewolkt ozo 4 -3 0 Parijs mist zo 4 -0 0 Bordeaux licht bew. wzw 6 9 1 Grenoble lioht bew. windstil -1 0 Nice onbewolkt nw 5 6 11 Berliln mist z 2 -3 0.1 Frankfort geh. bew. o 2 -3 0 München nevel o 2 -2 0 Zürich nevel nw 2 1 0 Genève nevel windstil 1 0 Locarno zwaar bew. windstil -0 0 Wenen nevel o 2 -1 0 Innsbruck onbewolkt windstil -5 0 Rceaa reesa =w 3 21 13

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2