Leidse Raad heden bijeen MAANDAG 19 DECEMBER Ds A. v. Haarlem deed intree in Nieuwland In het vriendelijke Herv. kerkje van Nieuw en Sint Joosland, bij Middelburg, is gistermorgen de heer A. van Haarlem, uit Leiden, bevestigd tot predikant in de Ned. Herv. Gemeente. Des middags deed ds Van Haarlem zijn intrede. Predikant staat niet boven de gemeente Het kerkje was gistermorgen geheel bezet tijdens de bevestigingsdienst, die werd geleid door ds G. A. Borghart. Ned. Herv. predikant te Den Helder, bij wie ds Van Haarlem enige tijd leer-vicaris is geweest. Tot tekst had ds Borghart ge kozen de woorden van Abraham „Hier ben ik" (Genesis 22). Aan de handop legging nam tevens deel de consulent van Nieuw en Sint Joosland. In de middag- dienst deed ds Van Haarlem zijn intrede. Tot tekst had hij gekozen Psalm 4 7 „Wie zal ons het goede doen zien? verhef over ons het licht uws aanschijns. o Here!" Ds Van Haarlem wees er op dat velen in deze tijd zoeken naar het goede, doch dat er veelal geen antwoord komt. De tekst geeft er ook al geen antwoord op en ik, aldus spr., zal God niet te voorschijn toveren als Iemand, die alles voor elkaar brengt. Er is enkel de bede „Verhef over ons het licht uws aanschijns, o Jleer". Daarin staat de predikant niet boven de gemeente, maar naast haar. Samen moe ten beiden voor God staan. Nieuwe Guinea-avond in het Gymnasium H.et Westelijk deel van het op één na grootste eiland op aarde: Ned. Nieuw Guinea, staat nog steeds in het middel punt van de wereldbelangstelling. Vol komen terecht. In de tweede wereldoor log kwam o.a. de militaire betekenis van Nieuw Guinea aan het licht. Japan im mers bezette het eiland vrijwel geheel; Na de capitulatie van het land van de rijzende zon wenste de bevolking niet te worden opgenomen in de Republik Indonesia Serikat. Australië verzette zich er eveneens tegen. Bij de souverei- niteits-overdracht (eind 1949) bleef de status quo van Ned. Nieuw Guinea voor lopig voor een jaar gehandhaafd. De strijd hierover is nog steeds onbeslist. Over dit overzeese gebiedsdeel, dat een oppervlakte beslaat van 388.000 km2 (11 x Nederland) en naar schatting 200.000 inwoners telt., spraken Zaterdag avond voor een groot aantal scholieren in de aula van het gymnasium dr L. D. Brongersma en ir J. B. Grandjean. Te vens werden enkele leerzame films van de R.V.D. vertoond. Dr Brongersma, die enige tijd geleden op Nieuw-Guinea zool logische onderzoekingen heeft verricht, vertelde aan de hand van lichtbeelden het een en ander over de aldaar aanwe zige fauna. Het eiland is vrij arm aan grote zoogdieren, doch rijk aan buidel dieren en vogels. Men vindt er boom- kangoeroes, miereneters, muizen, vleer muizen en een eigen soort varkens. De paradijsvogel is bijna geheel en al tot dit eiland en omliggende kleinere eilan den beperkt. Voorts zijn er kroonduiven, papagaaien en kakatoes. Ook van slan gen wist dr Brongersma heel wat te ver tellen. Mede uit culinair oogpunt bleek hij er een groot liefhebber van te zijn. De verscheidenheid aan vissen is zeer groot. Tot slot behandelde dr Bron gersma. die zijn onderzoekingen dank zij de medewerking van de Kon. Marine heeft kunnen verrichten, in het kort de zeden en gewoonten van de Papoea's. De tweede spreker van deze avond, ir Grand'jean, vertelde o.a. het een en an der over ertsen. Tot nu toe is het voor naamste mineraal voor het Nederlandse deel van het eiland aardolie (de uitvoer waarde bedroeg vorig jaar f26.000.000). Exploratie-terreinen bevinden zich o.a. in de Vogelkop. Van de rijke steenkool lagen (de calorische waarde is zeer hoog) hebben vooral de Japanners ge profiteerd. Er is echter een gebrek aan arbeidskrachten. Na afloop van de met aandacht be luisterde causerieën werden nog enige zeer interessante films vertoond. Het was voor de scholieren ongetwijfeld een nuttige avond. P.C. L.-ers vieren feest EN HULDIGEN DRIE JUBILARISSEN De grote P.C. en L.-familie heeft Za terdagavond in de Stadsgehoorzaal opge wekt feest gevierd en drie jubilarissen hartelijk gehuldigd. Het waren mej. M. Fontein, die al veertig jaar werkzaam is op de afdeling spinnerij en de heren J. J. de Tombe, chef van de opmakerij en P. Koreman werkzaam in het garenma gazijn, die dit jaar hun zilveren jubileum vierden. De heer Harteveld, die de 25 jaar op de ververij volmaakte, was deze avond verhinderd. Nadat de jubilarissen feestelijk waren binnengehaald, dankte de voorzitter van het Jubileumfonds, de heer I. Har- tevelt, hen voor hun grote trouw en toe gewijde plichtsvervulling. Namens het Jutoileumfonds werd aan ieder een blij vend aandenken aangeboden. Woorden van welkom richtte voorzitter Hartevelt tot de directeur, mr C. J. Leembruggen, de direcie dankend voor de ook thans weer ondervonden financiële steun. Ook de bedrijfsleider, de heer J. Sap, deelde in deze dank; steeds weer staat hij klaar om zijn medewerking aan het fonds en de organisatie van dergelijke avonden te verlenen. Nadat de heer De Tombe namens de jubilarissen een dankwoord had gespro ken, was het woord en de daad aan het Cabaretgezelschap „Anova", dat in de revue „Humor is troef" veel afwisselende vrolijkheid bracht. Martin Erich's show orkest zorgde voor een klankrijke inzet van een programma, dat werd gevuld door de Notenkrakers, twee leuke jon gens met leuke liedjes, The Dutch Rol ling Stars, die geen rolschaatsenbaan voor hun sensationeel optreden nodig hebben de clow Swips, een komisch snel tekenaar, Clem Clements een handig goochelaar en Willy Rex, die deze avond als conferencier ook al goed op dreef was. Van de humor „viel" men tegen middernacht in het bal, dat onder lei ding van de heer J. Alphenaar de vele P.C. en L-ers nog lang bijeen hield. Een jubileumfeest waarop een ieder met vol doening kan terugzien! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Willem, zn van C. D. Zandvliet en G. Koot; Nicolaas, zn van N. A. Heemskerk en J. A. v. Duij ven voorde; Hugo Jean, zn van M. Jacobson en J. C. Keij; Christina Jo hanna Maria, dr van F. W. Saunler en C. P. A. Barreveld; Antoinette Veronica, dr van W. G. den Dubbelden en J. E. Hansel- man. OVERLEDEN H. v. Iterson. man, 73 Jr; E. Verzaal, wednr, 76 jr; E. v. d. Waals, wed. van Walle, 78 Jaar. Na afloop van de prediking sprak ds Van Haarlem een persoonlijk woord tot zijn bevestiger, de burgerlijke over heid, de kerkelijke colleges, de verenigin gen, de collegae uit de ring, zijn ouders en de consulent. Deze toespraak werd beantwoord door de burgemeester, en vertegenwoordigers van de kerkvoogdij, kerkeraad. de ring en door de consulent, die de gemeente verzocht samen met de nieuwe predikant te zingen Gez. 257 3 „Door enen Heer zijn onze harten". Een dertigtal vrienden en familieleden van de jonge predikant, was bij beide diensten aanwezig. Leerlingenuitvoering Muziekschool „Toonkunst" Zaterdagmiddag vond onder grote be langstelling een uitvoering plaats van de jongste leerlingen der muziekschool ..Toonkunst" de z.g. eerstbeginnenden. Zowel solo- als ensemblenummers waren aan de orde, waarbij duidelijk tot uiting kwam, dat in betrekkelijk korte tijd reeds veel bereikt kan worden. Getuige de keuze van vele nummers, kon ook geconstateerd worden, hoezeer het onderwijs op deze school met de tijd meegaat! FEESTAVOND PERSONEELS VERENIGING „L.W.S." Zaterdagavond heeft het personeel van de Leidsche Wolspinnerij in het Scala theater te Den Haag een voorstel ling bijgewoond van de Snip en Snap revue „Hollandse nieuwe". Na afloop der voorstelling heeft men nog een paar uurtjes gedanst. Om 3 uur keerden men weer in Leiden terug. OPENING LF.IDSE JEUGD OLYMPIADE De Leidse Jeugd Olympiade zal mor- menavond in de ontspanningszaal van de H.C.W. door wethouder J. C. "an Schaik worden geopend. Het programma voor deze avond vermeldt o.m. een demonstratie gewichtsheffen van Je Zuid-Hollandse kampioen Siem Stokkel. judo en acrobatiek. Het recht tot straffen MEVR. Mr H. SINGERDEKKER SPRAK VOOR HET HUMANISTISCH VERBOND. Voor de gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond sprak Zondag morgen mevr. mr H. SingerDekker uit Den Haag over: het recht tot straffen. Misdaad en straf hangen ten nauwste samen met onze emotionele gevoelens aldus spreekster. De straf is psychologisch te verklaren vanuit de betraffer, niet philosophisch. De philosophen wisten altijd al te voren wat zy moesten bewijzen. Straf is een reactie van de mens of de groep, die zich bedreigd voelt. Ook is straf gebruikt om de veroorzaakte schade te verhalen. Oorspronkelijk boet de gehele stam voor de misdaad van één. De dader moet ver delgd worden, des noods met zijn gehele stam. Uit deze tamelijk verwarde wijze van reageren kristalliseert zich het straf begrip achtereenvolgens aldus: a al leen de dader wordt gestraft; b er heeft geen mateloze verdelging plaats; c niet de benadeelde maar de rechter straft; d de straf wordt gescheiden van de eis tot schadevergoeding. Nog later weegt men schuld af naar oorzaak en gevolg, wordt de toerekeningsvatbaarheid be oordeeld en werkt men met reclasse- ringsrapporten, enz. Nu zijn wij toe aan de werkelijke straf, d.i. toebrengen van leed ter vergelding van een begane mis stap. Wel zijn de elementen van opvoe ding al aanwezig. Is het standpunt van de vergelding juist. Neen, zegt spreek ster. al wil dat niet zeggen, dat vergel ding nooit mag toegepast worden, maar dan moet de misdadiger dit zelf willen als boetedoening: Is hij hieraan echter niet toe, dan wekt vergelding alleen maar verzet. Je kunt de misdaad vanuit 2 punten bezien a van uit de dader, b vanuit de groep, hetgeen spreekster nader uitwerkte. Spreekster kant-te zich fel tegen de doodstraf, omdat deze de innerlijke ont wikkelingsgang Juist afbreekt en omdat men de mogelijkheid van verdere groei in ieder mens altijd moet blijven ver onderstellen. Al kan onze samenleving waarschijn lijk nu het straffen nog niet missen, het gaat om een opvoeding naar twee kan ten. De groep moet leren afstand doen van straf als vergelding, de enkeling moet worden opgevoed tot een inner lijke toestand waardoor straf niet meer nodig is. Spr. eindigde haar lezing met een citaat van mr Clara MeverWich- mann. KOUDEKERK KOUDEKERK BEHAALDE VOLLE WINST Op een uiterst moeilijk bespeelbaar veld is Koudekerk er opnieuw in ge slaagd beslag te leggen op de beide winstpunten. Dit keer moest het bezoe kende V.W.S. uit Leiden ervaren dat het de rood-witten ernst is met hun plan nen uit de omgeving van de onderste plaats weg te komen. Na een aanvanke lijk terrein verkennen wist de thuisclub meer en meer een overwicht te verkrij gen, die echter voor de pauze niet leidde tot een doelpunt, daar de voorhoede zioh op het gladde veld niet al te best thuis voelde. Na de hei-vatting waren de eerste aanvallen direct voor V.W.S. maar de Koudekerkse achterhoede wist stand te houden en met forse trappen het terrein te zuiveren. Het was na veel vergeefse pogingen tenslotte van Gin- hoven, die de verkleumde toeschouwers eindelijk kan laten^juichen. Uit een hoeksohop kopte even later van Vegten no 2 in de Leidse touwen. Het volhou den van de bezoekers werd tenslotte be loond doordat Stikvoort uit een straf schop de bal achter doelman de Lange wist te plaatsen (21). Spoedig daarna kwam het einde. LEIDERDORP GEZAMENLIJKE VIERING VAN HET KERSTFEEST Door de interkerkelijke Evangelisatie commissie, uitgaande van de Hervorm- j dde Gemeente en de Gereformeerde Kerk van Leiderdorp werd een geza menlijk programma opgesteld voor de viering van het Kerstfeest. Op 19 Dec., 's avonds 8 uur, wordt door de Lekenspelgroep van de Herv. Gemeente het Kerstspel van H. Dijke J „De vierde wyze uit het Oosten" opge voerd. Deze opvoering heeft plaats in het Dorpshuis. Op 22 Dec., eveneens 's avonds om 8 uur, vindt een herha- ling van deze opvoering plaats. De Kerstnachtdienst is op 24 Dec., 's avonds 10 uur in de Hervormde Kerk. j In deze dienst gaan voor ds J. P. Hon- j nef, Herv, predikant en ds H. Sweepe, j Ger. predikant. Medewerking verleent het Hervormd kerkkoor „Hart en Stem", i Op de Tweede Kerstdag hopen de ge- j zamenlijke kerken een Kerstgroet rond j te brengen aan zieken en thuiszitten den, waarbij op verschillende punten in de gemeente zal worden gezongen. BURGERLIJKE STAND TWEE DIENSTWONINGEN. Het is nodig op het terrein van de nieuwe brandweerkazerne 2 dienstwo ningen te bouwen voor brandweerperso neel. Het ligt in het voornemen een boven- en benedenwoning te bouwen, tegen een bouwsom van f. 38.000. waarop f. 8000 premie zal worden aangevraagd, zodat de nettokosten f. 30.000 zullen be dragen. Het ligt in de bedoeling in de a.s. raadsvergadering een commissie van toe zicht voor het bejaardencentrum in te stellen. B. en W. doen nu de volgende aanbeveling voor de samenstelling van deze commissie toekomen: 1. Zr I. N. S. van den Abeelen; 2. mevr. E. E. Eringa- Andriessen; 3 D H. van Nes; 4. ir W. B. Rueb; 5. mr P. J. Teebaal. Deze dames en heren hebben meegedeeld een even tuele benoeming te zullen aanvaarden. „DUTIM" CONTRA DE GEMEENTE. De Handelsonderneming „Dutim" is momenteel bezig met een omvangrijke uitbreiding van haar bedrijfspand hoek De KempenaerstraatGeversstraat. De advocaat van belanghebbende heeft zich tot de gemeenteraad gewend, omdat B. en W. weigeren een vergunning af te geven tot verdere uitbreiding van het pand. Gevraagd was om vergunning tot het maken van een pakruimte en een fustberging op de eerste verdieping van de begane grond-aanbouw, aan de achterzijde van het pand. terwijl oor spronkelijk aan die achterzijde uitslui tend begane-grond-bebouwing was ont worpen. B. en W. zijn van mening, dat door het maken van een verdieping op de aanbouw de lichttoetreding tot de achtergelegen percelen te zeer belem merd wordt, zodat een meer intensieve bebouwing niet wenselijk moest geoor deeld worden. SLECHTZIENDE MAN VERDRONKEN De 75-jarige G. F. van der Velde te Rotterdam, is Zaterdagavond, toen hij over het bruggetje voor zijn woning liep misgestapt en in de sloot gevallen. Een bewoonster van de 'sGravenweg, die gistermorgen naar de kerk ging, zag de man voorover in het water liggen. Een agent heeft het stoffelijk overschot met een dreg op de kant gebracht. v. d. V. kon slecht zien en was reeds eerder in het donker in de sloot gelopen. Ruim f 4000 voor „Ons Centrum" Zaterdagavond vond in de zaal van de Stichting Huishoudelijke- en Gezins voorlichting de sluiting plaats van de actie, welke door de bqzarcommissie „Ons Centrum" is gevoerd ter verkrij ging van de geldmiddelen benodigd voor de modernisering van het gebouw „Ons Centrum" aan de Hooigracht. 84 Hierbij waren aanwezig het bestuur van de Stichting „Ons Centrum" en de medewerkers (sters) een bazar en ver loting. Nadat de commissievoorzitter, de heer E. Weideman, een beknopt overzicht had gegeven van het verrichte werk, werd overgegaan tot de trekking der verloting. Vervolgens werd een bedrag van f. 4.082.50 overgedragen aan de penning meester van „Ons Centrum", zijnde de opbrengst van bazar en verloting. De voorzitter van het Stichtingsbe stuur. de heer J. H. Schuller, dankte allen, die hadden medegewerkt de actie tot een succes te maken en overhandig de de leden der bazarcommissie een stoffelijk blijk van waardering De voorzitter van de Leidse P. v d A.. de heer Eibert Meester, bracht het welslagen van de actie in verband met het vele werk. dat in de komende maan den zal moeten worden verricht i.v.m. de a.s. Kamerverkiezingen PERSONEELSVERENIGING „DE HOOP" De Personeelsvereniging „De Hoop" van de Scheepswerf Gebr. Boot te Lei den. die Zaterdag in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal, haar 10-jarig be staan vierde kan terugzien op een goed geslaagde en druk bezochte avond De voorzitter, de heer G. l'Amie. heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heren H. Boot. P. den Hol lander en H. van Oosten. „The Micky Mouse Players" verzorg den het muzikale gedeelte van deze avond. De acrobatengroep „The San- dow's" o.l.v. de heer P. Brandt gaven enkele demonstraties, die zeer veel bij val oogstten. Verder traden op. de mu zikale clown Midrano en de heer J. van Iterson met zijn fluitende fietspomp. De heer G. l'Amie. die de avond sloot, eindigde met een dankwoord, aan hen. die hun medewerking hebben verleend om dit feest te doen slagen. 1% der bouwsom van belangrijke ge meentelijke bouwwerken te bestemmen voor decoratieve aankleding en f. 3050 beschikbaar te stellen voor decoratieve aankleding van de openbare Ulo en het verenigingsgebouw; verkoop van en per - seel grond aan de Dillenburglaan en van een perceel grond aan de Dobbeweg; vaststelling maximum-crediet rekening courant bij N.V. Slavenburgs Bank en de Bank voor Ned. Gemeenten; benoe ming leden woonruimtevorderingscom- missie; aankoop van een perceel grond in de Oranjepolder van de heer W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye; vaststelling nieuwe watertarieven; benoeming onderwijzer (es) aan de open bare lageie school I. De woningcommissie houdt deze week niet op Woensdag, maar op Don derdag, 22 December, spreekuur voor woningzoekenden. WARMOND en M. C. van den Bergh. 23 jr; W. Goe< hart, 32 Jr en H. M. I. Verkley, 35 jr. Getrouwd: G. van der Zwan en M. Ver does: J. H. van der Velden en M. Spies. NOORDWUK Wel aardgas, maar geen olie gevonden Bij de boorwerkzaamheden in Noord- wijk. waar de Ned. Aardolie Maatschap pij zoekt naar de aanwezigheid van olie, heeft men aardgas aangeboord. E>- is dus nog geen sprake van dat men olie heeft gevonden. Het gas, dat nu is aan geboord, ontsnapt door een van de bui zen, die boven de grond uitsteken. Het is echter met het oog op de volksge zondheid verboden het gas zo zonder meer te laten ontsnappen, en daarom heeft men het gas aangestoken. Een enkele meters hoge steekvlam is nu in wijde omtrek te zien. Vooral bij 'aag hangend wolkendek is het licht van de vlam tot zeer ver te zien. Men is met de boring tot op een diepte van 1000 meter gekomen en men verwacht niet nog olie van enige bete kenis te vinden. Men neemt dan ook aan, dat binnen niet al te lange tijd de pogingen opgegeven zullen worden. OEGSTGEEST Raadsstukken Naar aanleiding van het besprokene in de Gemeenteraad bij de behandeling van de begroting inzake het laten bran den van alle lantaarns tot des avonds 12 uur. hebben B. en W. een kosten opgave gevraagd bij de Sted. Lichtfa brieken te Leiden. Daar deze kosten nogal meevallen, stellen B. en W. voor te besluiten alle lantaarns tot. 12 uur te laten branden. Een gedeelte der lan taarns zal na 12 uur worden uitge schakeld. VOORSCHOTEN Jubileumuitvoering A.T.V.V. Op 28 Augustus 1935 werd in Voorscho ten een arbeiderstoneelvereniging opge richt. Zaterdagavond heeft deze ATVV in het Gebouw voor Chr. Belangen het 20-jarig bestaan herdacht met een uit stekende opvoering van „Geef mij Uw hand", een tragedie van een verknoeid leven door Wim Dumont. Met dit stuk heeft de regisseur, de heer L. F. M. Groffie, een uitstekende keuze gedaan. Het lag volkomen in het vermogen van ATW dit stuk over het voetlicht te brengen. De rolbezetting was bijzonder goed. ondanks het feit. dat slechts enkele weken geleden wisselingen moesten plaats vinden in verband met familieomstandigheden. Het werd een opvoering, die de geheel gevulde zaal tot het laatst toe in spanning gehouden heeft. Dit is overigens ook te danken aan het stuk, dat goed toneeltechnisch ge schreven was, behoudens misschien de bijzonder lange verklaring van Van Gent in het laatste bedrijf. ATVV heeft haai- jubileum op waar dige wijze gevierd. Dit was tevens de laatste uitvoering, die ATW gegeven heeft, want namens het bestuur maakte het oudste lid. me vrouw Haak bekend, dat na langdurige discussies en vele overwegingen besloten was de naam van de vereniging te ver anderen in „Het Masker", waarmee dus gebroken twerd met het verleden en de naam van de vereniging meer werd aan gepast aan de huidige omstandigheden. Mevr. Haak hield op verzoek van het bestuur ook een herdenkingsrede, die zij bondig uitsprak en waarin zij de vele moeilijkheden van de beginperiode aan haalde. Mej. J. Wassenaar bood het bestuur namens de spelers een theeservies aan. De huidige voorzitter huldigde na af loop twee leden, die reeds 20 jaar hun krachten aan ATVV gegeven hebben, n.l. mevr. Haak en de heer J. Solleveld. Ook het erelid mevr. Boom werd in deze hulde betrokken: evenals de cud-voor- zitter de heer F. G. van Meurs en diens echtgenote, de oud-regisseur de heer v. d. Woerd en de huidige artistieke lei der de heer Groffie. Namens het gemeentebestuur werd deze jubileumuitvoering bijgewoond door de heer J. de Bres., gemeentesecretaris RAADSAGENDA De gemeenteraad zal Woensdag 21 De cember a.s. 's avonds om 8 uur in ver- j gadering bijeenkomen. De agenda luid Beëdiging nieuwbenoemde raadslid, dr heer A. de Groot; beschikbaarste'iin- van een crediet van f.6000 voo: aar koop nieuwe personenauto; aanschaf fing van schoolmeubelen voor de Ds I Fortgensschool; voorstel om in beginsel Benoemd Tot bestuurslid van de Inter Kerkelijke Gezinszorg in deze ge meente is benoemd de heer H. Broer, zulks wegens vertrek van de heer W. v. d Graaf naar de gemeente Almelo Geslaagd Voor het gehouden exa men. afgenomen door de Haagse Cos- tuum Schoolvereniging te 's-Graven- hage, slaagde onze plaatseenote mej. R. de Boer. DE AVONTUREN VAN JOPIE SLIM Zaterdagmiddag hebben de War- mondse kinderen zich weer eens koste lijk kunnen vermaken met een kinder uitvoering in hotel „De Zon" Het Ne derlands Kindertheaterbureau presen teerde hier „De avonturen van Jopie Slim en de gestolen schat", een spel vol spanning en actie. Vele andere attracties waren aan het programma verbonden. Zo kwam er een sprekende pop op het podium, werd een jeugdwedstrijd georganiseerd en van zelfsprekend ontbraken de goocheltoeren niet. Het. was voor de kinderen een gezel lige middag. ZOETERWOUDE R.K. E.H.B.O. Gisteravond hield de R.K. Ver EHBO alhier een wedstrijd, waaraan door de afdelingen Leiden, Voorschoten, Stomp- wijk en Zoeterwoude werd deelgenomen. De resultaten voor de senioren waren: 1. Leiden, 208 punten. De ploeg bestond uit de heren Vogelensang. mevr. Ka- paan en mej. Stolwijk. 2. Stompwijk, lau wertak. De groep bestond uit de dames A. v. Boheemen, A. van den Bos en R. v. Vliet. 3. Voorschoten, medaille in ring. De groep bestond uit de dames G. H. A. Niersman, A. van Haasteren en C. Wohr- man. 4. Zoeterwoude. medaille. De groep bestond uit mej. R. v. Leeuwen, mej. N. van Leeuwen en mej. C. Oostdam. Bij de junioren werd de eerste prijs behaald door Leiden: de heer J Thijssen, mej. I. Melet en mevr. Cieval, De tweede prijs viel ten deel aan Zoeterwoude: de heer Jac. Kortmann, C. Janmaat en H. Turk. De derde prijs was voor Stompwijk: mej C Koot, mej. R. v. d. Helm en J. Dissel dorp. De vierde prijs werd gewonnen door de afdeling Voorschoten met de dames van Noort. Hoogeboom en de heer L. Barbier. De vijfde prijs werd toege kend aan de afd Zoeterwoude Hoge Rijndijk, welke werd gevormd door de heren A. Borst, W. Zwetsloot en mej. J. Romijn. De Commandantenprijs werd toegekend aan de heer Vogelensang en de heer Jac. Kortmann De jury bestond uit de artsen W. Kortmann. Donders en A Bakema BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacoba M., dr van P. H v d. Voort en M. C. van den Akker; Petrus A C-, zn van P H. Slingerland en J. M. van der Velde: Gerardus P J. M zn van C. van den Akker en C. A Turk; Johannes, zn \an J Kransse en G. Mlerop. Ondertrouwd: M. J. Menken, 26 Jr en M. C van der Poel. 24 Ir; L. C OUJer- ir en M. A. H de Vogel. 20 Jr. Getrouwd A Chr. van Haastregt en B van der Eist. Overleden: J. C. Schrijvers. 73 Jr, weduwe van J. van der Geer. Onder leiding van de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, kwam de Leidse Raad hedenmiddag bijeen ter af handeling van een agenda, waarop met minder aan ruim dertig voorstellen prijkten. Wethouder Jongeleen. die korte tijd ter observatie in het Diaconessenhuis was opgenomen, was in deze zitting weer aan wezig. Alvorens de Raad zich zette aan een bespreking der voorstellen werd de heer H. C. F. de Greef benoemd tot lid van de Zuidercommissie tot wering van Schoolverzuim Mej. G. Douma en de heer J. G. Gorlee werden overgeplaatst van de openbare school aan de Da Cos- tastraat naai- de openbare school aan de Boshuizerkadede heer J. van Leeuwen van de school aan de Damlaan naar de school aan de Storm Buysingstraat. In verband met zijn vertrek naar In donesië kreeg dr J. A. W. Groenewegen eervol ontslag uit zijn betrekking van le raar in de plant- en dierkunde aan de Gem. HBS. Vervolgens keurde de Raad z.hst. een aantal door ons reeds gepubliceerde on- denvijsvoorstellen goed. Bij het voorstel een crediet aan de Meisjes HBS te verlenen voor de aan schaffing van leermiddelen (o.a. gramo- NOODLOTTIGE VAL VAN TRAP. De 58-jarige broodbezorger C. Deelen te Rotterdam, is gisteravond toen hy thuis kwam van de trap gevallen. Hij kwam in het portaal terecht, is in be wusteloze toestand naar het Westerzie kenhuis gebracht en daar enige uren later overleden. DR E. J. J. G. RENAUD t Na een vrij langdurig ziekbed is op 68-jarige leeftijd overleden dr E. J. J. G. Renaud, die vóór de tweede wereldoor log gedurende een aantal jaren in onze stad een huisartsenpraktijk uitoefende. Voorts trad hy enige tijd op als voor zitter van de plaatselijke afdeling der Ned Ver. voor Luchtbescherming. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal a.s. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur geschieden op de al gemene begraafplaats aan de Kerkhof laan te 's-Gravenhage. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: BeerninkRutters, z.. Maas tricht; BrouwerMak. z., Bandoeng; OrmelHerfst, z„ Utrecht; Van Westen- brugge—Holl, d.. Wassenaar; Van Baar SlangenburghDa val, d.. Charmoy par Marcilly le Hayer Aube (F.). Getrouwd: H. A. Koops en W. G. Pep ping, Den Haag: Dr Vrin M. de Jong en Els Lauwerier, Den Haag; Netty Steens- ma en A. J. ten Bruggecate. Rijswijk; C. C. van Everdingen en H. W. J. Focke- ma Wurfbain, Spankeren; Ir A. W. Luit- jens en Mieke van Pelt, Voorburg; Mr J. Willem Ilmanen en Edith Hooker, Balti more; Ir L. C. Schoewert en Debby C. Hakker, A'dam; M. Pothoven en Ankie Smits, Bloemendaal; A. Broers en Wiets- ke van Dok, Heiloo; P. A. E. Sillevis Smitt en mr D. Mulder, Haarlem; J. F. J. Willems en Rosalie C. Wijnberg, A'dam. Overleden: B. G. A. van Geldorp Med- dens, m. 58 j. Haren (Gr.); T. Dijk—v. d. Werff, v. 68 j., A'dam; A. C. Blink, v. Noordwijk a. Zee; A. H. Modderman, v. 79 j., Arnhem; J. Bouman, m. 74 j., Am sterdam; Ir L. W. Bast, m. 68 j„ Heem stede; L. D. Wolters, m. 34 j„ Poortu- gaal; W. H. Niesert, m.. Den Haag; E. G. M. GroenierRoelofsen, v., A'dam; H. W. A. van Dijk van 't Velde, v. 81 j., Den Haag; M. Rees, v. Londen; J. Bernoski, m. 70 j.. R'dam; A. E. Plasschaert. m. 51 j., R'dam; A. VermeulenDen Haan, v. 90 j.. Vlaardingen; C. S. PolmDe Knyf, v. 92 j„ R'dam; A. J. Boer. m. 51 j.. Den Haag; W. J. de Mooy, m. 70 j.. Voorburg; R. Duy vetter, m. 90 j., Den Haag. LEIDERDORP Spreekuur De burgemeester houdt morgenmiddag spreekuur van 11.30 uur tot 1 uur. OEGSTGEES i CHU In de ledenvergadering van de C HU-kiesvereniging werd vorige maand door dr ir G. A. Kluytenberg ingeleid het onderwerp „Het herderlijk schrijven van de CHU". In die verga dering werd besloten een gedachten- wisseling op basis van deze inleiding te houden Deze zal plaats hebben op 20 Dec., in het Witte Huis. De bedoeling is het inzicht te verdiepen omtrent het vraagstuk hoe als Christen te staan in de hedendaagse samenleving. foon platen), oordeelde de lieer Knol (Prot. Chr.) het niet juist, dat onder de leerlingen van het Gymnasium voor de aankoop van dergelijke platen een collecte wordt gehouden Dit is meten met twee maten. Wethouder Van Schaik wees er op. dat dit geschiedt met toe stemming van het curatorium en de „Vrienden van het Gymnasium". B. en W. staan hier buiten. Op voorstel van de heer Van Dijk werd het verzoek om subsidie voor de Bijz. Middelbare Meisjesschool ,.'t Withof" te Et ten nogmaals voor onderzoek naar de Onderwijscommissie terug verwezen. Bij de vaststelling van het subsidie voor jeugdwerk in 1956 (f. 48 400). vroeg mej. Noordman in 'e toekomst zo moge lijk ook het. Mater Amabilus- en Sleu telbloemwerk. wat de subsidiëring be treft, bij jeugdzorg onder te brengen. De lieer Zonderman (P. v. a A.), die dankbaar was voor deze subsidie, zeide met belangstelling het rapport af te wachten, dat o.a. handelt over het huisvestingspi blemen van de jeugd huizen. De heer Drijber (VVD) vraagt aandacht voor de vergoeding aan jeugd leiders en had nog gaarne een meer ge specificeerd overzicht van de besteding van de post van f 6500 (jeugdbeweging) en van de sport- en jeugdzaken. De heer Questroo stelt het op prijs als de L.J.A. een strenge scheiding zou hou den tussen jeugdzorg en jeugdbeweging. Na een verdediging van wethouder Van Schaik begin 1956 komt net huisvestingsprobleem in het College van B. en W. werd het voorstel z.h st. aangenomen. (De zitting duurt voort). Raad voor de Woningbouw De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, heeft, gelijk gemeld, een Raad voor de Woningbouw inge steld. Aan deze Raad is opgedragen: de regering op haar verzoek of eigener be weging van advies te dienen omtrent maatregelen van algemene strekking, welke in verband met het woningtekort van overheidswege zouden kunnen wor den genomen ter bevordering van de woningbouw binnen het kader van de totale bouwnijverheid. De Raad wordt 20 December geïnstalleerd. De Minister heeft tot lid-voorzitter benoemd ir Th. P. Tromp, lid van de Raad van Bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, oud-minister van Waterstaat en van Wederopbouw. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 19 December. Vee markt. Aanvoer in totaal 2305. Vette koeien en ossen 1625, varkens 680. Prijs per kg: Vette koelen, le kw. 2.70 3.00, 2e kw. 2.502.70. 3e kw. 2.302.50: \arkens (lev. gew.) 1.84, 1.82, 1.80. BEURSOYERZICHT KALME STEMMING Amsterdam, 19 December Hoewel de stemming over het alge meen niet slecht te noemen was, is het koersverloop op de Amsterdamse Effec tenbeurs vanmiddag een beetje tegen gevallen. Het publiek blijft zeer gereser veerd en de activiteit was dan ook weer gering. Een uitzondering vormde Kon. Olie en de Scheepvaartsector. Olies zijn in het niet-officiële verkeer een vijftal punten gestegen tot 649, voornamelijk wegens vraag van Zwitserse zijde. Het hoofdfonds wist aan deze winst van middag nog een drietal punten toe te voegen en sloot op 652% (644%). De Scheepvaartsector werd gestimuleerd door berichten over de gunstige ontwik keling van de vrachtenprijzen. De meest actieve soorten wisten 1 a 2 punten te avanceren. Stoomvaartmaatschappij Ne derland werd vandaag ex 71/7% bonus verhandeld, waarbij de koers zich stelde op circa 201, hetgeen vrijwel in overeen stemming is met de notering van 216 in clusief. Unilever. Philips en Aku lagen by opening vrij vast. doch later op de mid dag volgde een lichte achteruitgang. De slotnoterlngen bleven hierdoor ongeveer in een doer, met die van Vrijdag. Op de Indonesische afdeling wilde het niet erg vlotten. De voornaamste soorten noteerden één twee punten lager. Aandelen Heineken's werden drie punten beter geadviseerd wegens het van 10 tot 12% verhoogde dividend. Vanmiddag staat de inschrij ving open de 3%% obligatie-emissie van Willem Smit's transformatoren te gen 98 3 4%. De belangstelling werd zeer behoorlijk genoemd. Op de beleggings- markt ging weer weinig om. Vooral de j 3 1 4% leningen noteerden over het ai- gemeen iets luier. Beurs van Amsterdam Maandag 19 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 (3%) 102% 102% Grootboek obl1 Ned '51 3% 100A 100 A Ned 53 3% 100 A Ned '48 3% 97% 97% Ned '54 3% 98 97% Ned '55 3% 98 97JJ Ned. '55 II 3% 98% 98A Ned *47 3% 3 99% 98f| Dollarlng '47 3 95% 95% Investeringscert 3 99% 99% Ned. 62-64 3 99% 99% Indië *37 A 3 98 97% Grootboek '46 3 97 97% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind B 85 83% Nat Handelsbank 164 163% Ned HandelmtJ 246 246 AKU 345% 345% Philips 361% 361% Philips '55 350 350 Unilever 384% 385%. Wilton Feyenoord 268 268% Biliton 2de r 347% 354 Kon Olie f 50— ..322 Kon Olie 644 653 Amst Rubber 140 137% Holl Amer lijn 209 210% Kon Ned Stoomb 206 206 Ned Scheepv Unie 196% 197% RVA 150% 147% Java Cult 85 85 Dell Mij 156% 153% Senembah 111 108% NtET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam '47 3 100 99% Den Haag 1937 1 3. 100 97 B Leiden 1947 96 R'dam "37 I ril V- 101 100% Industr Obligaties Philips Dollarlng 104% 104A Premieleningen A'dam '51 2% 134% 134 Eindhoven '54 2% 106% 106A Enschede '54 2% 109A 109% Den Haag '52 I 2% 138% 139 idem II 2% 136 136 R'dam '52 I 2% 142 142% idem II 2% 139 138% Utrecht '53 2% 128% 128% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelüngen Amsterd Bank 325% 330 Rotterd. Bank260 264% Twentsche Bank254% 254 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 245 245 Kon Ned Grofsm 152 Rott. Droogd Mij. 632 633 Tieleman en Dros 18% Handelsondernemingen BorsumU cv A f 1000 130% 131% Internatio159% 159 Diversen Albert Heyn289 287 Ned. M Walv. Vrt. 83 83 Spoorwegen Deli Spoofw Mi). 32% Amerik fondsen Anaconda 72 73 Shell Oil Cy62% 62% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen V K 16/12 Holl Constructie 418 Ing our v Bouwnijv Int Kunststof! Ind 70% 70% Kon Ned Edelmet 93% 931" Pref w.a idem 931 93 u Textiel Gebr v WiJk 84% 34% Leidsche Wolsptnn 308' j07 Ned Elec'rolasm '-»s Slkkens Lakfabr '53 380 381 Ver Touwfabriekn 186 186% Wernlnk's Betonm 142 142

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9